Ostavinska rasprava

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#101 Re: Ostavinska rasprava

Post by muminovic »

1. Da notar radi i izvan ureda, ali je u tom slucaju sukladno Notarskom tarifom FBiH, dodatno placate 50,00 KM za svaki zapoceti 1h odsustva izvan notarskog ureda, a ostale cijene imas detaljno u samoj tarifi, ovo je aktuelna tarifa iz 2013 godine. Znaci odsustvo izvan ureda od 1h i 10 min je 100,00 KM.

2. Kako drinski rece, privremeni zastupnik, cije troskove placaju oni koji zahtievaju postavljanje privremenog zastupnika, kao i oglas u novinama i ostale neophodne troskove u raspravi.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#102 Re: Ostavinska rasprava

Post by Drinski »

ma taj privr.zastupnik bi se, po meni, trebao namiriti iz imovine zastupane osobe, a u krajnjoj liniji iz sredstava organa starateljstva.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#103 Re: Ostavinska rasprava

Post by muminovic »

Drinski wrote:ma taj privr.zastupnik bi se, po meni, trebao namiriti iz imovine zastupane osobe, a u krajnjoj liniji iz sredstava organa starateljstva.
Djelim misljenje, ali u praksi bi ostao zauvijek nenamiren ;-)

Pazi ovo: Troškovi privremenog zastupnika

Usaglašeno pravno shvatanje:

„Privremeni zastupnik ima pravo na naknadu troškova u vezi sa zastupanjem tuženog čije je boravište nepoznato, kao i da traži da tužilac prethodno ove troškove predujmi i da mu ih naknadi. O tom zahtjevu nadležan je da odlučuje sud koji je odredio privremenog zastupnika.

Ovaj izdatak tužilac može ostvariti prema tuženom kao dio svojih ukupnih parničnih troškova, srazmjerno uspjehu u sporu“.


Pravno shvatanje usvojeno na Panelu za ujednačavanje sudske prakse iz građanske oblasti na kojem su učestvovali predstavnici Suda Bosne i Hercegovine, Vrhovnog suda Federacije BiH, Vrhovnog suda Republike Srpske i Apelacionog suda Brčko Distrikta BiH, održanom u Sarajevu 30.01.2014. godine u prostorijama Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hrecegovine

Obrazloženje :

Institut privremenog zastupnika u parničnom postupku ima svrhu u ostvarenju načela zaštite subjektivnih prava zagarantovanih najvišim pravnim aktima. Međutim, da bi se zaštitili i interesi protivne strane (kojoj se privremeni zastupnik postavlja), a kod toga da privremeni zastupnik u principu može biti svako lice koje prema važećem procesnom zakonu u parničnom postupku može biti i punomoćnik, pitanje naknade troškova privremenog zastupnika treba riješiti shodnom primjenom odredaba Zakona o parničnom postupku koje propisuju troškove obezbjeđenja dokaza. Prema tome, troškove vezano za zastupanje tuženog po privremenom zastupniku, na prijedlog privremenog zastupnika prethodno snosi tužilac, a o zahtjevu privremenog zastupnika za naknadu troškova odlučuje sud koji ga je i postavio. Ako je privremeni zastupnik tuženom postavljen iz reda advokata, isti ima pravo na naknadu prouzrokovanih troškova na ime zastupanja tuženog prema mjerodavnoj advokatskoj tarifi i troškovi koje je tužilac prethodno snosio vezano za zastupanje tuženog po privremenom zastupniku, ulaze u ukupne parnične troškove tužioca, a o tome da li će ih u konačnom snositi tuženi, koga je zastupao privremeni zastupnik, odluku donosi sud, saglasno uspjehu stranaka u sporu.
User avatar
Miki123
Posts: 1788
Joined: 23/09/2007 12:44

#104 Re: Ostavinska rasprava

Post by Miki123 »

muminovic wrote:1. Da notar radi i izvan ureda, ali je u tom slucaju sukladno Notarskom tarifom FBiH, dodatno placate 50,00 KM za svaki zapoceti 1h odsustva izvan notarskog ureda, a ostale cijene imas detaljno u samoj tarifi, ovo je aktuelna tarifa iz 2013 godine. Znaci odsustvo izvan ureda od 1h i 10 min je 100,00 KM.

2. Kako drinski rece, privremeni zastupnik, cije troskove placaju oni koji zahtievaju postavljanje privremenog zastupnika, kao i oglas u novinama i ostale neophodne troskove u raspravi.
U ovoj tarifi piše da je 25 KM za svakih pola sata - radnje notara van kancelarije, t.br. 27.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#105 Re: Ostavinska rasprava

Post by muminovic »

Miki123, hvala, izgleda da sam na brzinu preletio preko notarske tarife, jer se sa njom ne susrecem u praksi.

Ovo dakle nas ta Miki123 upucuje, odnosi se, i dalje da je 1h vremena 50,00 KM, no nacin obracuna dakle nije puni sat vremena, nego pola sata.

Sto bi znacilo da ukolikoje notar izvan ureda, kako sam gore navedo 1h i 10 min, to nije 100 KM; nego 75,00 KM na osnovu cijenu.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#106 Re: Ostavinska rasprava

Post by Drinski »

muminovic wrote:
Drinski wrote:ma taj privr.zastupnik bi se, po meni, trebao namiriti iz imovine zastupane osobe, a u krajnjoj liniji iz sredstava organa starateljstva.
Djelim misljenje, ali u praksi bi ostao zauvijek nenamiren ;-)

Pazi ovo: Troškovi privremenog zastupnika

Usaglašeno pravno shvatanje:

„Privremeni zastupnik ima pravo na naknadu troškova u vezi sa zastupanjem tuženog čije je boravište nepoznato, kao i da traži da tužilac prethodno ove troškove predujmi i da mu ih naknadi. O tom zahtjevu nadležan je da odlučuje sud koji je odredio privremenog zastupnika.

Ovaj izdatak tužilac može ostvariti prema tuženom kao dio svojih ukupnih parničnih troškova, srazmjerno uspjehu u sporu“.


Pravno shvatanje usvojeno na Panelu za ujednačavanje sudske prakse iz građanske oblasti na kojem su učestvovali predstavnici Suda Bosne i Hercegovine, Vrhovnog suda Federacije BiH, Vrhovnog suda Republike Srpske i Apelacionog suda Brčko Distrikta BiH, održanom u Sarajevu 30.01.2014. godine u prostorijama Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hrecegovine

Obrazloženje :

Institut privremenog zastupnika u parničnom postupku ima svrhu u ostvarenju načela zaštite subjektivnih prava zagarantovanih najvišim pravnim aktima. Međutim, da bi se zaštitili i interesi protivne strane (kojoj se privremeni zastupnik postavlja), a kod toga da privremeni zastupnik u principu može biti svako lice koje prema važećem procesnom zakonu u parničnom postupku može biti i punomoćnik, pitanje naknade troškova privremenog zastupnika treba riješiti shodnom primjenom odredaba Zakona o parničnom postupku koje propisuju troškove obezbjeđenja dokaza. Prema tome, troškove vezano za zastupanje tuženog po privremenom zastupniku, na prijedlog privremenog zastupnika prethodno snosi tužilac, a o zahtjevu privremenog zastupnika za naknadu troškova odlučuje sud koji ga je i postavio. Ako je privremeni zastupnik tuženom postavljen iz reda advokata, isti ima pravo na naknadu prouzrokovanih troškova na ime zastupanja tuženog prema mjerodavnoj advokatskoj tarifi i troškovi koje je tužilac prethodno snosio vezano za zastupanje tuženog po privremenom zastupniku, ulaze u ukupne parnične troškove tužioca, a o tome da li će ih u konačnom snositi tuženi, koga je zastupao privremeni zastupnik, odluku donosi sud, saglasno uspjehu stranaka u sporu.
Znam je za ovo, ali jesi li primjetio da se nisu pozvali na konkretnu odredbu ZPP-a. Toga nema. Ovo sa obezbjeđenjem dokaza se odnosi samo na obezbjeđenje dokaza.
Čak stavise, ovako ce tuzilac imati dva advokata.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#107 Re: Ostavinska rasprava

Post by muminovic »

Mrsko im bilo navoditi clanove :-)

Dakle, ukoliko je vps preko 30.000 KM, tuzilac ce placati po rocistu 830,00 KM x 2 = 1.660,00 KM, stim da ce se u manje od 5% slucajeva u praksi tuzilac i namirit, nakon okoncanja postupka koji nasom dinamikom traje 3-6 god (jer ce privremeni zastupnik uvijek ulagati zalbe radi tarife) 830,00 KM na ulozenu zalbu.

Buduci da je nepoznato gdje se nalazi tuzeni, a jos manje imal imovine :-)
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#108 Re: Ostavinska rasprava

Post by Drinski »

muminovic wrote:Mrsko im bilo navoditi clanove :-)

Dakle, ukoliko je vps preko 30.000 KM, tuzilac ce placati po rocistu 830,00 KM x 2 = 1.660,00 KM, stim da ce se u manje od 5% slucajeva u praksi tuzilac i namirit, nakon okoncanja postupka koji nasom dinamikom traje 3-6 god (jer ce privremeni zastupnik uvijek ulagati zalbe radi tarife) 830,00 KM na ulozenu zalbu.

Buduci da je nepoznato gdje se nalazi tuzeni, a jos manje imal imovine :-)
ma obicno to ide kada ovaj imovine u zemlji, ali njega nema, jer da nema imovine ne bi bilo niti tuziocevog interesa za tuzbom.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#109 Re: Ostavinska rasprava

Post by muminovic »

Drinski wrote:
muminovic wrote:Mrsko im bilo navoditi clanove :-)

Dakle, ukoliko je vps preko 30.000 KM, tuzilac ce placati po rocistu 830,00 KM x 2 = 1.660,00 KM, stim da ce se u manje od 5% slucajeva u praksi tuzilac i namirit, nakon okoncanja postupka koji nasom dinamikom traje 3-6 god (jer ce privremeni zastupnik uvijek ulagati zalbe radi tarife) 830,00 KM na ulozenu zalbu.

Buduci da je nepoznato gdje se nalazi tuzeni, a jos manje imal imovine :-)
ma obicno to ide kada ovaj imovine u zemlji, ali njega nema, jer da nema imovine ne bi bilo niti tuziocevog interesa za tuzbom.
Ma dok traje proces 3-6 godina, on proda imovinu u meduvremenu bez problema. :-)
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#110 Re: Ostavinska rasprava

Post by Drinski »

Pa nema ga, kako ce prodati kada je na NN lokaciji, zbog toga mu se i postavlja privremeni zastupnik.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#111 Re: Ostavinska rasprava

Post by muminovic »

Drinski wrote:Pa nema ga, kako ce prodati kada je na NN lokaciji, zbog toga mu se i postavlja privremeni zastupnik.
Ma ima njega, moze biti bilo gdje, od inostranstva do susjedne kuce, ali tuzitelj ne zna gdje je.

Das postaru 100 KM, i nema te, mozes i na istoj adresi zivjet.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#112 Re: Ostavinska rasprava

Post by Drinski »

muminovic wrote:
Drinski wrote:Pa nema ga, kako ce prodati kada je na NN lokaciji, zbog toga mu se i postavlja privremeni zastupnik.
Ma ima njega, moze biti bilo gdje, od inostranstva do susjedne kuce, ali tuzitelj ne zna gdje je.

Das postaru 100 KM, i nema te, mozes i na istoj adresi zivjet.
A ti o tome?
Pa neka se brine tuzilac o tome, mada moze i tuzilac znati gdje je al namjerno manipulise.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#113 Re: Ostavinska rasprava

Post by Zviz »

I zakljucak ovog svega, ceka se zadnji minut pa onda na vrat na nos. Ili ona -"dok sam ja ziv nek je na meni a kad krepam, onda se vi jebite", ima i tih bisera. Umjesto, da se regulise zakonom, mislim te ostavinske rasprave, vako sudovi zatrpani familiarnim nesuglasnicama, a koji je na brdo. Primjer iz Danske imas gradjansku duznost da navedes kome sta ostavljas, te ce se tim ponuditi da odluce hoce li ili ne, jer naravno treba platiti porez na poklon. Ako nikoga nisi naveo onda sve tvoje ide drzavi/opcini i gotova prica.

Razumijem kako u BiH je mnogima to kao zarada na lotu, nesto da se nasljedi, proda i tako unaprijedi zivot - ali onda napravite neki zakon gdje je tacno navedeno ko moze sve nasljediti unutar uze porodice a ne tamo javi se neki ili nko iz 50 reda sire porodice ili neka van brancna djeca za koju je samo caca znao kad je taslacio neku na njivi. Znaci da onaj ko je vlasnik do prirpodne smrti, mada bi ja uveo pravilo da do 45 godine svak mora da sacini spis ostavstine kome i sta. Da bude zakonska obaveza i gotova prica, ako ne sljedi kazna od 500km, onda ide na 5.000km pa treca 50.000km kazna.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#114 Re: Ostavinska rasprava

Post by Drinski »

Zviz wrote:I zakljucak ovog svega, ceka se zadnji minut pa onda na vrat na nos. Ili ona -"dok sam ja ziv nek je na meni a kad krepam, onda se vi jebite", ima i tih bisera. Umjesto, da se regulise zakonom, mislim te ostavinske rasprave, vako sudovi zatrpani familiarnim nesuglasnicama, a koji je na brdo. Primjer iz Danske imas gradjansku duznost da navedes kome sta ostavljas, te ce se tim ponuditi da odluce hoce li ili ne, jer naravno treba platiti porez na poklon. Ako nikoga nisi naveo onda sve tvoje ide drzavi/opcini i gotova prica.

Razumijem kako u BiH je mnogima to kao zarada na lotu, nesto da se nasljedi, proda i tako unaprijedi zivot - ali onda napravite neki zakon gdje je tacno navedeno ko moze sve nasljediti unutar uze porodice a ne tamo javi se neki ili nko iz 50 reda sire porodice ili neka van brancna djeca za koju je samo caca znao kad je taslacio neku na njivi. Znaci da onaj ko je vlasnik do prirpodne smrti, mada bi ja uveo pravilo da do 45 godine svak mora da sacini spis ostavstine kome i sta. Da bude zakonska obaveza i gotova prica, ako ne sljedi kazna od 500km, onda ide na 5.000km pa treca 50.000km kazna.
A sta ako lik umre a nije stigao da to uradi?
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#115 Re: Ostavinska rasprava

Post by Zviz »

Drinski wrote:
Zviz wrote:I zakljucak ovog svega, ceka se zadnji minut pa onda na vrat na nos. Ili ona -"dok sam ja ziv nek je na meni a kad krepam, onda se vi jebite", ima i tih bisera. Umjesto, da se regulise zakonom, mislim te ostavinske rasprave, vako sudovi zatrpani familiarnim nesuglasnicama, a koji je na brdo. Primjer iz Danske imas gradjansku duznost da navedes kome sta ostavljas, te ce se tim ponuditi da odluce hoce li ili ne, jer naravno treba platiti porez na poklon. Ako nikoga nisi naveo onda sve tvoje ide drzavi/opcini i gotova prica.

Razumijem kako u BiH je mnogima to kao zarada na lotu, nesto da se nasljedi, proda i tako unaprijedi zivot - ali onda napravite neki zakon gdje je tacno navedeno ko moze sve nasljediti unutar uze porodice a ne tamo javi se neki ili nko iz 50 reda sire porodice ili neka van brancna djeca za koju je samo caca znao kad je taslacio neku na njivi. Znaci da onaj ko je vlasnik do prirpodne smrti, mada bi ja uveo pravilo da do 45 godine svak mora da sacini spis ostavstine kome i sta. Da bude zakonska obaveza i gotova prica, ako ne sljedi kazna od 500km, onda ide na 5.000km pa treca 50.000km kazna.
A sta ako lik umre a nije stigao da to uradi?
Ipak bi bio manji broj slucaja, a ne vako gotovi svi - imam osjecaja da na tim prostorima je smrt prelazna bolest o tom se ne prica kao da ce svi zivjeti do beskraja, i kao da umiranje uopste im nije poznato...
jabuka 11
Posts: 3
Joined: 23/09/2014 17:18

#116 Re: Ostavinska rasprava

Post by jabuka 11 »

POZZ drugovi..da ne otvaram novu temu MOLIM pomozite..moj djed je umro prije 20 godina i ostavio je svoju zemlju svojoj djeci..ja sam vadio posjedovni list na kojem pise da je zemlja podijeljena na mog oca,njegovu sestru i dva brata..al nazalost otac mi je poginuo i ja sam njegov dio prepisao na sebe i sestre..tu su bile tri kuce..dvije od mojih striceva i kuca od moga oca..al oni nemaju nijedan papir da je to njihovo..oni vec zive u tim kucama dugo vremena al nisu preveli na sebe..kuca mog oca stoji prazna i ja sad zelim da to prevedem na sebe..sta ja tu trebam raditi ?? koja je procedura ?? MOLIM AKO IKO ZNA DA MI POMOGNE.HVALA
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#117 Re: Ostavinska rasprava

Post by Zviz »

jabuka 11 wrote:POZZ drugovi..da ne otvaram novu temu MOLIM pomozite..moj djed je umro prije 20 godina i ostavio je svoju zemlju svojoj djeci..ja sam vadio posjedovni list na kojem pise da je zemlja podijeljena na mog oca,njegovu sestru i dva brata..al nazalost otac mi je poginuo i ja sam njegov dio prepisao na sebe i sestre..tu su bile tri kuce..dvije od mojih striceva i kuca od moga oca..al oni nemaju nijedan papir da je to njihovo..oni vec zive u tim kucama dugo vremena al nisu preveli na sebe..kuca mog oca stoji prazna i ja sad zelim da to prevedem na sebe..sta ja tu trebam raditi ?? koja je procedura ?? MOLIM AKO IKO ZNA DA MI POMOGNE.HVALA
Sve sto je prepisano na tvog oca ce biti prepisano na vas tj. njegovu djecu, sad je samo pitanje jel to podjeljeno ono da se zna cije je cije ili je sve suvlasnistvo.

Ako je sve suvlasnistvo onda ni jedna kuca nije necije nego je svacija, a sad i postoji to neko pravo ako si zuvio na "tudjem" 20tak godina a taj svjestno znao onda stices prava na predmet kroz godine itd...

Mi smo imali gomilu peglanja oko toga... na kraju ce u 9 od 10 primjer svi pokace sasvakim za frtalj zemlje... da oprostis svak bi se jbo a da mu ne unidje. Puno srece zelim u svakom slucaju.
jabuka 11
Posts: 3
Joined: 23/09/2014 17:18

#118 Re: Ostavinska rasprava

Post by jabuka 11 »

problem je sto to nije podijeljeno da se zna cije je cije..nego oni znaju ovako cije je cije..oni su se medjusobno dogovorili kome sta pripada,al to nisu radili preko suda...nego svako je uzeo dio sto mu pripada..ja sam pricao sa njima i oni nemaju nista protiv moga dijela..sto se tice toga sve je ok..mene zanima sta sad ja (mi) trebamo uraditi da to prepisem na sebe, da imam papir da je kuca moja..?? HVALA
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#119 Re: Ostavinska rasprava

Post by Zviz »

jabuka 11 wrote:problem je sto to nije podijeljeno da se zna cije je cije..nego oni znaju ovako cije je cije..oni su se medjusobno dogovorili kome sta pripada,al to nisu radili preko suda...nego svako je uzeo dio sto mu pripada..ja sam pricao sa njima i oni nemaju nista protiv moga dijela..sto se tice toga sve je ok..mene zanima sta sad ja (mi) trebamo uraditi da to prepisem na sebe, da imam papir da je kuca moja..?? HVALA
Mi kad smo djelili imovinu prvo je pusteno "primitivcima" da sami kazu sta cije je cije, imas geometra i on crta ako postoji dogovor. Ako ne onda moze se traziti da sud dijeli ali sud nece pitati nikoga sta ko zeli nego ce svak dobiti jednak dio sa jednakim kvalitetom a ono sto nije moguce podjeliti za to postoje druge varijante... djelidba kuca obicno zavrsi na drzabi, jer kako ces podjeliti kupatilo na 3. kao primjer a opet ako je razlika ko nebo i zemlja izmedju jedne, druge i trece kuce - nije moguce nekome dodjeliti jednu a drugom drugu itd. jer ce neko biti u losijem stanju.

Ako znate cije je cije. Izvedite geometra i nek svak kaze sta jenjegovo itd. i nema frke. Bolje se tako dogovorite nego da vam sud to dijeli.

Nek geometar podjeli sve u tri. A onda nek na svaki dio poloze oni pravo koji smatraju da je njegovo a drugi nek se izjasne da nemaju pretenzije na taj dio i tako svak svakome. Neka logika.

A onda ce vas dio od vaseg tate biti u suvlasnistvi izmedju tebe i tvoje brace i sestara.

Nisam pravnik ali nije to toliko komplikovano ako se zeli fino rijesiti i sve se moze, ali kao sto sam napiso u 9 od 10 slucaja ljudi se pokace, jedni drugima skacu za vrat i onda to ode na sud i imas brdo zavrzlama onog ovog.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#120 Re: Ostavinska rasprava

Post by Drinski »

jabuka 11 wrote:problem je sto to nije podijeljeno da se zna cije je cije..nego oni znaju ovako cije je cije..oni su se medjusobno dogovorili kome sta pripada,al to nisu radili preko suda...nego svako je uzeo dio sto mu pripada..ja sam pricao sa njima i oni nemaju nista protiv moga dijela..sto se tice toga sve je ok..mene zanima sta sad ja (mi) trebamo uraditi da to prepisem na sebe, da imam papir da je kuca moja..?? HVALA
Iscijepati parcelu, pa onda sačiniti ugovor kod notara ili vanparnični postupak diobe u mjesno nadležnom sudu.
jabuka 11
Posts: 3
Joined: 23/09/2014 17:18

#121 Re: Ostavinska rasprava

Post by jabuka 11 »

Zviz wrote:
jabuka 11 wrote:problem je sto to nije podijeljeno da se zna cije je cije..nego oni znaju ovako cije je cije..oni su se medjusobno dogovorili kome sta pripada,al to nisu radili preko suda...nego svako je uzeo dio sto mu pripada..ja sam pricao sa njima i oni nemaju nista protiv moga dijela..sto se tice toga sve je ok..mene zanima sta sad ja (mi) trebamo uraditi da to prepisem na sebe, da imam papir da je kuca moja..?? HVALA
Mi kad smo djelili imovinu prvo je pusteno "primitivcima" da sami kazu sta cije je cije, imas geometra i on crta ako postoji dogovor. Ako ne onda moze se traziti da sud dijeli ali sud nece pitati nikoga sta ko zeli nego ce svak dobiti jednak dio sa jednakim kvalitetom a ono sto nije moguce podjeliti za to postoje druge varijante... djelidba kuca obicno zavrsi na drzabi, jer kako ces podjeliti kupatilo na 3. kao primjer a opet ako je razlika ko nebo i zemlja izmedju jedne, druge i trece kuce - nije moguce nekome dodjeliti jednu a drugom drugu itd. jer ce neko biti u losijem stanju.

Ako znate cije je cije. Izvedite geometra i nek svak kaze sta jenjegovo itd. i nema frke. Bolje se tako dogovorite nego da vam sud to dijeli.

Nek geometar podjeli sve u tri. A onda nek na svaki dio poloze oni pravo koji smatraju da je njegovo a drugi nek se izjasne da nemaju pretenzije na taj dio i tako svak svakome. Neka logika.

A onda ce vas dio od vaseg tate biti u suvlasnistvi izmedju tebe i tvoje brace i sestara.

Nisam pravnik ali nije to toliko komplikovano ako se zeli fino rijesiti i sve se moze, ali kao sto sam napiso u 9 od 10 slucaja ljudi se pokace, jedni drugima skacu za vrat i onda to ode na sud i imas brdo zavrzlama onog ovog.


ok..hvala druze.puno si mi pomogao LP :thumbup:
User avatar
Jasko78
Posts: 97
Joined: 29/05/2009 05:05
Location: Sarajevo

#122 Re: Ostavinska rasprava

Post by Jasko78 »

Umro mi je otac nedavno,zivi smo ja i majka,ja imam dvoje djece jedno u novom braku a jedno iz bivseg braka, pa me interesuje ko ima pravo na ostavinsku : da li samo ja i majka ili svi ...
User avatar
McMoy
Posts: 3871
Joined: 20/09/2009 22:11
Location: tu i tamo

#123 Re: Ostavinska rasprava

Post by McMoy »

Jasko78 wrote:Umro mi je otac nedavno,zivi smo ja i majka,ja imam dvoje djece jedno u novom braku a jedno iz bivseg braka, pa me interesuje ko ima pravo na ostavinsku : da li samo ja i majka ili svi ...

Samo majka i ti.
User avatar
Jasko78
Posts: 97
Joined: 29/05/2009 05:05
Location: Sarajevo

#124 Re: Ostavinska rasprava

Post by Jasko78 »

McMoy hvala,interesuje me samo da li se moze traziti ostavinska samo za vozilo kako bi se ubrzao proces da se registruje i koliko to otprilike traje,nisam napomenuo da je otac bio rvi 100% i da li ima neke pogodnosti da se malo ubrza s obzirom da nam auto jako treba
User avatar
McMoy
Posts: 3871
Joined: 20/09/2009 22:11
Location: tu i tamo

#125 Re: Ostavinska rasprava

Post by McMoy »

Jasko78 wrote:McMoy hvala,interesuje me samo da li se moze traziti ostavinska samo za vozilo kako bi se ubrzao proces da se registruje i koliko to otprilike traje,nisam napomenuo da je otac bio rvi 100% i da li ima neke pogodnosti da se malo ubrza s obzirom da nam auto jako treba

Vrlo rado, ali nisam pravne struke da bih znao sve detalje. Onaj odgovor o nasljeđivanju tebe i majke je iz ličnog iskustva.
Ti i majka činite prvi nasljedni red. Da si ti (nedajbože) umro, onda bi se tvoja djeca i tvoja majka tretirali kao nasljednici.

Ne znam može li se uopšte govoriti o bilo kakvom ubrzavanju i da li je moguće (a i dobro) pokretati ostavinski postupak samo za auto?

Nakon smrti mog oca i upisa u MK umrlih, Matičnom uredu nadležne općine dostavili smo spisak nasljednika i imovine čiji je vlasnik bio umrli. Ostavinsku raspravu Sud je zakazao nekih 8 mjeseci nakon toga, uputivši nam pozive.
Mislim da činjenica da je tvoj otac bio RVI nema nikakvog uticaja na kompletan postupak.

Još jednom ponavljam, ovo je iz mog ličnog iskustva, a ako neki forumaš/ica ima neke druge informacije, iskustvo ili je pravo njegova/njena profesija, onda bi bilo dobro da to podijeli s tobom.
Post Reply