Ostavinska rasprava

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

dumdumka
Posts: 24
Joined: 27/03/2009 23:04

#776 Re: Ostavinska rasprava

Post by dumdumka »

Hvala na izdvojenom vremenu.
Becky7
Posts: 857
Joined: 25/11/2017 16:31

#777 Re: Ostavinska rasprava

Post by Becky7 »

Da li neko zna kako ide podjela poslje smrti osobe koja nije imala djecu ni muza, pored nje bili su brat i sestra koji su umrli iz njih su ostala njihova djeca. Kako se to dijeli ?
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40844
Joined: 29/06/2011 23:39

#778 Re: Ostavinska rasprava

Post by dječak sa šibicama »

Becky7 wrote: 12/06/2023 15:28 Da li neko zna kako ide podjela poslje smrti osobe koja nije imala djecu ni muza, pored nje bili su brat i sestra koji su umrli iz njih su ostala njihova djeca. Kako se to dijeli ?
Pola bratu pola sestri i onda na djecu. Ako on ima recimo dvoje, ide im po jedna četvrtina, ona ima recimo troje, ide im po jedna sestina
Becky7
Posts: 857
Joined: 25/11/2017 16:31

#779 Re: Ostavinska rasprava

Post by Becky7 »

dječak sa šibicama wrote: 12/06/2023 17:27
Becky7 wrote: 12/06/2023 15:28 Da li neko zna kako ide podjela poslje smrti osobe koja nije imala djecu ni muza, pored nje bili su brat i sestra koji su umrli iz njih su ostala njihova djeca. Kako se to dijeli ?
Pola bratu pola sestri i onda na djecu. Ako on ima recimo dvoje, ide im po jedna četvrtina, ona ima recimo troje, ide im po jedna sestina
Znaci to bi bilo od umrlog brata ima dvoje djece i od umrle sestre jedno dijete onda ide dijeli se na po pola, djetetu od sestre ide pola, a od brata djeca dijele po pola ?
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40844
Joined: 29/06/2011 23:39

#780 Re: Ostavinska rasprava

Post by dječak sa šibicama »

Becky7 wrote: 12/06/2023 19:44
dječak sa šibicama wrote: 12/06/2023 17:27

Pola bratu pola sestri i onda na djecu. Ako on ima recimo dvoje, ide im po jedna četvrtina, ona ima recimo troje, ide im po jedna sestina
Znaci to bi bilo od umrlog brata ima dvoje djece i od umrle sestre jedno dijete onda ide dijeli se na po pola, djetetu od sestre ide pola, a od brata djeca dijele po pola ?
Pa tako je neko generalno pravilo.
Becky7
Posts: 857
Joined: 25/11/2017 16:31

#781 Re: Ostavinska rasprava

Post by Becky7 »

dječak sa šibicama wrote: 12/06/2023 19:58
Becky7 wrote: 12/06/2023 19:44

Znaci to bi bilo od umrlog brata ima dvoje djece i od umrle sestre jedno dijete onda ide dijeli se na po pola, djetetu od sestre ide pola, a od brata djeca dijele po pola ?
Pa tako je neko generalno pravilo.
Ok, hvala :) sa okvirno znamo sta nas moze ocekivati na ostavinskoj
User avatar
hatemondays
Posts: 1197
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#782 Re: Ostavinska rasprava

Post by hatemondays »

Moze savjet, otac umro zivio sa suprugom .Imanje sa 2 kuce na istom bile na njemu i sestri koja je jos ziva. Iza oca dakle ostala supruga u BiH sa dvoje djece koja zive vani. Nema testamenta , kao ide ostavinska? Ako trebaju dokumenti od djece koja zivi vani o kojim se dokumentima radi itd. Hvala unaprijed!
User avatar
mayab
Posts: 27197
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#783 Re: Ostavinska rasprava

Post by mayab »

kontaktiraće te notar kome će ta ostavinska rasprava biti dodijeljena,
i kad odeš k njemu na prvi razgovor reći će ti šta ti sve trebaš dostaviti od dokumentacije
User avatar
hatemondays
Posts: 1197
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#784 Re: Ostavinska rasprava

Post by hatemondays »

mayab wrote: 27/07/2023 06:12 kontaktiraće te notar kome će ta ostavinska rasprava biti dodijeljena,
i kad odeš k njemu na prvi razgovor reći će ti šta ti sve trebaš dostaviti od dokumentacije
Zahvaljujem se na odgovoru!
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#785 Re: Ostavinska rasprava

Post by Hakiz »

hatemondays wrote: 27/07/2023 06:09 Moze savjet, otac umro zivio sa suprugom .Imanje sa 2 kuce na istom bile na njemu i sestri koja je jos ziva. Iza oca dakle ostala supruga u BiH sa dvoje djece koja zive vani. Nema testamenta , kao ide ostavinska? Ako trebaju dokumenti od djece koja zivi vani o kojim se dokumentima radi itd. Hvala unaprijed!
Malo upozorenje. Ovo šta je @mayab napisao je tačno, ali imam iskustvo da poslije 8 mjeseci čekanja da se javi notar koji vodi ostavinsku raspravu, na kraju se moralo otići na sud i pitati kojem notaru je dodijeljena konkretna ostavinska. Kada je dobijena ta informacija, kontaktiran je taj notar i na pitanje zašto on nije obavijestio, rečeno je da to ne rade, nego da klijenti sami saznaju da je tom notarskom uredu dodijeljen predmet. Na pitanje, pa kako ljudi da to znaju, kako uopšte da znaju da na sudu pitaju kome je dodijeleno, ljudi ne poznaju te procedure, samo je slegnuto ramenima. Tom notaru je sud dodijelio predmet oko mjesec nakon prijave smrti, sud nam je dao datum kada je notaru predmet dodijeljen. Notar ga je bacio u ladicu i da nismo sami se angažovali ne bi čekali "samo" 7 mjeseci, nego možda i koju godinu.

Taj notarski ured vodi i vlasnik mu je žena :mrgreen:

Tako da, notar bi trebao obavijestiti, ali ima svakakvih budala, pa ako prođe pola godine da ne budete obaviješteni, otiđite na sud u pisarnicu i pitajte kojem notaru je dodijeljena konkretna ostavinska.

Drugi, pozitivan, primjer je da je za 2 mjeseca nakon prijave smrti od notara stigao poziv da se njemu javi na određeni datum jer je njemu dodijeljen predmet i tog datuma će biti održana ostavinska. Sa pozivom je bio i spisak potrebnih dokumenata itd. Taj notarski ured vodi i vlasnik mu je muškarac :-D

Dokumenti koji sigurno trebaju su rodni listovi svih nasljednika, izvodi iz ZK za svu nepokretnu imovinu, ako imaju računi i vlasnički listovi za pokretnu (automobili itd). Novac u bankama je siva zona. Po pravilu bi trebalo odmah blokirati račune umrle osobe i kada se završi ostavinska sa notarskim rješenjem o naj koji je naslijedio novac će ih odblokirati.

U praksi, pogotovo ako su na računima male sume, ljudi ne blokiraju, troše taj novac ili preko ranijih punomoći ili ako imaju kartice i PIN-ove za te kartice. Još nisam čuo da je neko zbog toga imao problem. Ali, po pravilo, račune bi trebalo blokirati.

Bez rješenja računi se ne mogu zatvoriti.

Još jedna napomena: Ako se sa notarom drugačije ne dogovori, sva imovima koja pripadne jednom nasljedniku će biti navedena u jednom rješenju. A to znači da recimo ako zatvarate račun u banci, trebat ćete banci dati kopiju rješenja o nasljeđivanju onoga kome je pripao taj račun, pa će banka znati koju sve imovinu ima nasljednik koji zatvara račun. Ako ne želite da tako dijelite informacije, možete od notara tražiti da za svaku pojedniu imovinu naipiše posebno rješenje To ćete vjerovatno dodatno platiti. Kod mene je sve na jednom, nisam znao da se može posebno, tek kasnije sam saznao. Većina ljudi to ne zna.

I još jedna napomenta. Ako je u pitanju na primjer Kanton Sarajevo, bilo koji notar u kantonu može dobiti predmet. To znači da neko ko živi na primjer na Vratniku mora ići u Ilijaš jer je notar u Ilijašu dobio njegov predmet. Ne ide dodjela po mjestu boravka najbližeg nasljednika ili notaru koji je najbliži mjestu boravka umrle osobe. Neće predmet dobiti notar iz drugog kantona, ali bilo koji u tom kantonu u kojem je živjela umrla osoba može dobiti predmet.

Ne znam kako je u RS.


Možete izvod iz ZK dobiti tako da sami odete u ured, sačekate u redu i uzmete ih, a možete i tako da notar napiše zahtjev da po službenoj dužnosti se notaru dostave izvodi. Prvi način je dobar za brzinu, drugi je dobar ako treba ići u neki grad, a iz bilo kog razloga ni jedan od nasljednika ne može ili ne želi putovati u taj grad, plaćati prenoćište, čekati u redu itd. To se može odužiti mjesecima.
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#786 Re: Ostavinska rasprava

Post by John Cleese »

hatemondays wrote: 27/07/2023 06:09 Moze savjet, otac umro zivio sa suprugom .Imanje sa 2 kuce na istom bile na njemu i sestri koja je jos ziva. Iza oca dakle ostala supruga u BiH sa dvoje djece koja zive vani. Nema testamenta , kao ide ostavinska? Ako trebaju dokumenti od djece koja zivi vani o kojim se dokumentima radi itd. Hvala unaprijed!
Pri prijavi smrti maticnom uredu (obicno postoji njihov salter u salter sali odgovarajuce opcine) neophodno je, izmedju ostalih, popuniti i obrazac koji sadrzi okvirne podatke o ostavinskoj masi i o svim nasljednicima, ukljucujuci i njihove kontaktne podatke.

Taj obrazac maticni ured dostavlja opcinskom sudu, sud zaduzuje notara da obavi ostavinski postupak, a notar onda poziva osobe u obrascu navedene kao nasljednike, zakazuje im termin za provodjenje ostavinskog postupka i informira ih pritom sta sve trebaju blagovremeno pribaviti i donijeti kako bi postupak mogao biti proveden.

Notar postupa kao sluzbenik suda i duzan je pozvati nasljednike.

Ocekivani period od trenutka prijave smrti maticnom uredu do poziva notara nasljednicima bi bio oko dva mjeseca. Ako se u tom roku notar ne javi, treba kontaktirati sud i saznati kome je dodijeljen taj predmet.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10608
Joined: 10/03/2022 22:16

#787 Re: Ostavinska rasprava

Post by ZoomZoomKiwi »

John Cleese wrote: 27/07/2023 12:02
hatemondays wrote: 27/07/2023 06:09 Moze savjet, otac umro zivio sa suprugom .Imanje sa 2 kuce na istom bile na njemu i sestri koja je jos ziva. Iza oca dakle ostala supruga u BiH sa dvoje djece koja zive vani. Nema testamenta , kao ide ostavinska? Ako trebaju dokumenti od djece koja zivi vani o kojim se dokumentima radi itd. Hvala unaprijed!
Pri prijavi smrti maticnom uredu (obicno postoji njihov salter u salter sali odgovarajuce opcine) neophodno je, izmedju ostalih, popuniti i obrazac koji sadrzi okvirne podatke o ostavinskoj masi i o svim nasljednicima, ukljucujuci i njihove kontaktne podatke.

Taj obrazac maticni ured dostavlja opcinskom sudu, sud zaduzuje notara da obavi ostavinski postupak, a notar onda poziva osobe u obrascu navedene kao nasljednike, zakazuje im termin za provodjenje ostavinskog postupka i informira ih pritom sta sve trebaju blagovremeno pribaviti i donijeti kako bi postupak mogao biti proveden.

Notar postupa kao sluzbenik suda i duzan je pozvati nasljednike.

Ocekivani period od trenutka prijave smrti maticnom uredu do poziva notara nasljednicima bi bio oko dva mjeseca. Ako se u tom roku notar ne javi, treba kontaktirati sud i saznati kome je dodijeljen taj predmet.
Što se tiče navođenja imovine, evo recimo nepokretne, da li notar po službenoj dužnosti pribavlja tačne podatke o imovini iz ZK i drugih službenih izvora, a nasljednici navode na tom obrascu samo šturo podatke (tipa adresa i tip nekretnine ili tako nešto) ili treba više detalja navesti?
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#788 Re: Ostavinska rasprava

Post by John Cleese »

EFD22 wrote: 27/07/2023 12:13
John Cleese wrote: 27/07/2023 12:02

Pri prijavi smrti maticnom uredu (obicno postoji njihov salter u salter sali odgovarajuce opcine) neophodno je, izmedju ostalih, popuniti i obrazac koji sadrzi okvirne podatke o ostavinskoj masi i o svim nasljednicima, ukljucujuci i njihove kontaktne podatke.

Taj obrazac maticni ured dostavlja opcinskom sudu, sud zaduzuje notara da obavi ostavinski postupak, a notar onda poziva osobe u obrascu navedene kao nasljednike, zakazuje im termin za provodjenje ostavinskog postupka i informira ih pritom sta sve trebaju blagovremeno pribaviti i donijeti kako bi postupak mogao biti proveden.

Notar postupa kao sluzbenik suda i duzan je pozvati nasljednike.

Ocekivani period od trenutka prijave smrti maticnom uredu do poziva notara nasljednicima bi bio oko dva mjeseca. Ako se u tom roku notar ne javi, treba kontaktirati sud i saznati kome je dodijeljen taj predmet.
Što se tiče navođenja imovine, evo recimo nepokretne, da li notar po službenoj dužnosti pribavlja tačne podatke o imovini iz ZK i drugih službenih izvora, a nasljednici navode na tom obrascu samo šturo podatke (tipa adresa i tip nekretnine ili tako nešto) ili treba više detalja navesti?
Obrazac sadrzi samo okvirne podatke o ostavinskoj masi kako bi notar mogao pri zakazivanju termina za obavljanje ostavinskog postupka informirati nasljednike sta sve moraju prethodno pribaviti.
Dovoljno je, dakle, u obrascu navesti tip i adresu nekretnine.

Notar nije duzan da pribavlja potrebnu dokumentaciju, to je obaveza nasljednika.

Vjerojatno ce notar traziti da mu ZK izvadak (ili sta je vec sve potrebno, ovisno o kakvoj je imovini rijec) bude dostavljen prije zakazanog termina za ostavinski postupak, kako bi mogao pripremiti tekst rjesenja o nasljedjivanju i formirati cijenu svoje usluge, koja po pravilniku o naknadama ovisi o ukupnoj vrijednosti nasljedstva.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10608
Joined: 10/03/2022 22:16

#789 Re: Ostavinska rasprava

Post by ZoomZoomKiwi »

:thumbup: Hvala!
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#790 Re: Ostavinska rasprava

Post by Hakiz »

EFD22 wrote: 27/07/2023 12:13
John Cleese wrote: 27/07/2023 12:02

Pri prijavi smrti maticnom uredu (obicno postoji njihov salter u salter sali odgovarajuce opcine) neophodno je, izmedju ostalih, popuniti i obrazac koji sadrzi okvirne podatke o ostavinskoj masi i o svim nasljednicima, ukljucujuci i njihove kontaktne podatke.

Taj obrazac maticni ured dostavlja opcinskom sudu, sud zaduzuje notara da obavi ostavinski postupak, a notar onda poziva osobe u obrascu navedene kao nasljednike, zakazuje im termin za provodjenje ostavinskog postupka i informira ih pritom sta sve trebaju blagovremeno pribaviti i donijeti kako bi postupak mogao biti proveden.

Notar postupa kao sluzbenik suda i duzan je pozvati nasljednike.

Ocekivani period od trenutka prijave smrti maticnom uredu do poziva notara nasljednicima bi bio oko dva mjeseca. Ako se u tom roku notar ne javi, treba kontaktirati sud i saznati kome je dodijeljen taj predmet.
Što se tiče navođenja imovine, evo recimo nepokretne, da li notar po službenoj dužnosti pribavlja tačne podatke o imovini iz ZK i drugih službenih izvora, a nasljednici navode na tom obrascu samo šturo podatke (tipa adresa i tip nekretnine ili tako nešto) ili treba više detalja navesti?
Ja sam imao ostavinsku u Sarajevu. Za imovinu u Sarajevu sam iz ZK donio izvode sam. Za imovinu u RS je član rodbine otišao tamo, donio neke izvode. Kako se ispostavilo da nije dobio sve, notar je tražio da iz RS-a pošalju. Poslali su notaru, nismo mi ponovo išli u RS. Poslali su sve, ne samo nedostajuće, nego i one koje smo već prije dobili.

Notar nije dužan, ali može ako se dogovorite da traži po službenoj dužnosti. Nama su to uradili, a nismo ni poznanici notara, niti imamo štele, niti smo posebno platili itd. Imam poznanika advokata koji je rekao da će on tražiti da njemu pošalju da se ne maltretiramo opet odlaskom (treba ili putovati po noći da se ujutro stane u red ili spavati tamo), ali nije trebao zbog toga što je notar to uradio.

Mana tog traženja je da je ostavinska kada je počela trajala dugo. Čekanje da iz RS pošalju ZK izvatke notaru je trajalo mjesecima, oko godinu. Kada su stigli izvaci, sve je bilo gotovo u dva dana.
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#791 Re: Ostavinska rasprava

Post by Hakiz »

Kod ostavinske je stvar u tome da se nasljednici prije samog postupka dogovore šta će kome pripasti. Ako se dogovore, lako je i popisati imovinu i vaditi dokumente za nju itd. Onda ostavinska ide glatko. Ako se nasljednici ne mogu dogovoriti, tada nema notara koji može bilo šta napraviti. U tom slučaju može pomoći testament ako postoji, ali i testament je podložan negiranju od nekog nasljednika, sudskim tužbama itd.

Kod ostavinske zaista vrijedi poslovica gdje čeljad nije bijesna ni kuća nije tijesna.
dumdumka
Posts: 24
Joined: 27/03/2009 23:04

#792 Re: Ostavinska rasprava

Post by dumdumka »

Bila je ostavinska. Ja se izjasnila, tata isto, sestra trazila odgodu od 30 dana. Proslo je i 30 dana, kako dalje ide procedura? Ona se vise nije javljala, ni notaru ni meni. Koliko dugo se ovo mora cekati?
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#793 Re: Ostavinska rasprava

Post by Hakiz »

dumdumka wrote: 27/07/2023 16:56 Bila je ostavinska. Ja se izjasnila, tata isto, sestra trazila odgodu od 30 dana. Proslo je i 30 dana, kako dalje ide procedura? Ona se vise nije javljala, ni notaru ni meni. Koliko dugo se ovo mora cekati?
Ja bih je pokušao kontaktirati, ako to ne da rezultat provjerio bih sa notarom kako tačno ide, ali bih tražio da se nastavi rasprava bez prisustva sestre uzimajući u obzir sljedeće, pogotovo boldirani dio:
kuli1961 wrote: 26/05/2023 10:10 Da bi se ostavinski postupak sproveo do kraja, tj. da bi se moglo donijeti rješenje o nasljedjivanju, svi nasljednicima se mora omoguciti izjasnjenje da li se prihvataju svog nasljednog dijela i kako njime misle rapsolagati- odreći se, ustupiti itd
Dakle, mora im se uruciti poziv za ostavinsku raspravu.
Uručenje poziva se moze izvrsiti na nekoliko nacina- prvi je da stranka/nasljednik uredno primi poziv.
Drugi je da ona odbije prijem poziva. Tada nastupa zakonska prezumpcija da je poziv uručen. Naravno, ZPP (Zakon o parničnom postupku) je razradio i druge situacije oko uručenja pismena (poziva, tuzbe, itd). O ovome vidjeti detaljnije u članovima 345-348 ZPP.
Zato, ako je sestra primila poziv notara da dodje na ostavinsku raspravu, pa se nije odazvala (nije došla na raspravu) a nije se ni pismeno izjasnila prima li ili ne svoj nasljedni dio, tada će nastupiti izričita zakonska prezumpcija iz člana 237. ZN (Zakon o nasljedjivanju) da želi biti nasljednikom.
Sud/notar je mora smatrati nasljednikom i rješenjem će je oglasiti takvom, "uručiti" joj njen nasljedni dio, bez obzira što ona nije dala izričitu izjavu da se prima nasljedstva.
Naravno, ako vam ne odgovara da ona primi svoj dio, onda je to druga priča, nešta šta morate unutar porodice rješavati, a o tome mi na forumu ne možemo ništa reći.
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#794 Re: Ostavinska rasprava

Post by Hakiz »

Znam da će zvučati kao kritika, ali, ja kada sam imao ostavinske nije mi padalo na pamet da pitam na forumu. Sve informacije sam na vrijeme i precizno dobio od ljudi u matičnim uredima, penzionom fondu, notara itd. Čak i ona situacija kada notar nije poslao obavještenje, nisam imao pojmaa o tome, logično sam otišao u opštinu, pitao na šalteru gdje sam rješavao matičnu knjigu umrlih šta de dešava i tamo su mi rekli da idem u pisarnicu na sud i pitam kojem notaru je dodijeljen predmet.

Dakle, od trenutka kada su mi uručili izvještaj o smrti u bolnici i gdje su su rekli "Sada sa ovim otiđite tu i tu i uradite to i to. Na sljedećem koraku isto sve do posljednjeg koraka, uključjući i ukop, ostavinsku, prekid penzije, račune u banci itd, dakle baš sve.

I na svako pitanje ako mi nešto nije bilo jasno, dobio sam precizan odgovor. Čak i neke savjete kako da se nešto ostvari a da nisam znao da na to imam pravo.

I sve je prošlo bez problema.

Jedini "problem" je bio sa penzijom zato što se jedan papir trebao dobiti od udruženja penzionera, a njih treba pronaći, treba pronaći na kojoj adresi je udruženje koje pokriva područje na kojem je penzioner (ako je umrla osoba penzioner) prijavljen. To je tražilo malo hodanja. Sve ostalo je bilo kao da me neko vodi. A i to je lako, uđe se u prvu mjesnu zajednicu i tamo se dobiju sve informacije. Ako nije u toj mjesnoj zajednici, tamo će reći u kojoj je, imaju spisak.

Dakle, ako je umrli bio penzioner, a uplaćivao je onih 1 ili 2 KM kao članarinu u udruženje penzionera, osim naknade za pokop od PIO ima se pravo i na naknadu od udruženja. Ko je uplaćivao 1 imat će manju naknadu od onoga ko je uplaćivao 2 KM. Mislim da je naknada za 2 KM bila oko 350 KM.

Znam da smo navikli pitati na forumu, tražiti "informaciju više" da "naoružani" idemo u te procedure, ali zaista nema potrebe. Na forumu će malo ko, osim ako je forumaš notar ili advokat itd, moći dati bolje informacije od samog notara, advokata, uposlenika u matičnom uredu itd.
dumdumka
Posts: 24
Joined: 27/03/2009 23:04

#795 Re: Ostavinska rasprava

Post by dumdumka »

Hakiz wrote: 27/07/2023 19:40 Znam da će zvučati kao kritika, ali, ja kada sam imao ostavinske nije mi padalo na pamet da pitam na forumu. Sve informacije sam na vrijeme i precizno dobio od ljudi u matičnim uredima, penzionom fondu, notara itd. Čak i ona situacija kada notar nije poslao obavještenje, nisam imao pojmaa o tome, logično sam otišao u opštinu, pitao na šalteru gdje sam rješavao matičnu knjigu umrlih šta de dešava i tamo su mi rekli da idem u pisarnicu na sud i pitam kojem notaru je dodijeljen predmet.

Dakle, od trenutka kada su mi uručili izvještaj o smrti u bolnici i gdje su su rekli "Sada sa ovim otiđite tu i tu i uradite to i to. Na sljedećem koraku isto sve do posljednjeg koraka, uključjući i ukop, ostavinsku, prekid penzije, račune u banci itd, dakle baš sve.

I na svako pitanje ako mi nešto nije bilo jasno, dobio sam precizan odgovor. Čak i neke savjete kako da se nešto ostvari a da nisam znao da na to imam pravo.

I sve je prošlo bez problema.

Jedini "problem" je bio sa penzijom zato što se jedan papir trebao dobiti od udruženja penzionera, a njih treba pronaći, treba pronaći na kojoj adresi je udruženje koje pokriva područje na kojem je penzioner (ako je umrla osoba penzioner) prijavljen. To je tražilo malo hodanja. Sve ostalo je bilo kao da me neko vodi. A i to je lako, uđe se u prvu mjesnu zajednicu i tamo se dobiju sve informacije. Ako nije u toj mjesnoj zajednici, tamo će reći u kojoj je, imaju spisak.

Dakle, ako je umrli bio penzioner, a uplaćivao je onih 1 ili 2 KM kao članarinu u udruženje penzionera, osim naknade za pokop od PIO ima se pravo i na naknadu od udruženja. Ko je uplaćivao 1 imat će manju naknadu od onoga ko je uplaćivao 2 KM. Mislim da je naknada za 2 KM bila oko 350 KM.

Znam da smo navikli pitati na forumu, tražiti "informaciju više" da "naoružani" idemo u te procedure, ali zaista nema potrebe. Na forumu će malo ko, osim ako je forumaš notar ili advokat itd, moći dati bolje informacije od samog notara, advokata, uposlenika u matičnom uredu itd.
Ovdje nisu u pitanju protokolarne stvari i administracija tipa smrtovnica, opstina, zk izvadci i organizacija ostavinske vec neke specificne, mozda emotivne stvari. U tome je problem. I lako i teako je otici u opstinu i ispuniti formular, prekinuti penziju.
Ako imate nekoga ko nece da se javi na telefon, onda sta onda? Pokusavam da zavrsim jedno tesko poglavlje na zakonit nacin. Dakle, sestra se pojavila na ostavinskoj pa odgodila svoje izjasnjavanje. Time se pretpostavlja da zna za rok. Ako je prosao, pretpostavljam da se pismo za zakazivanje nove ostavinske opet salje njoj na adresu ili je moguce da notar izda rjesenje bez novog rocista?
User avatar
nivla
Posts: 4286
Joined: 12/01/2008 23:44

#796 Re: Ostavinska rasprava

Post by nivla »

Hakiz wrote: 27/07/2023 11:24
Taj notarski ured vodi i vlasnik mu je žena :mrgreen:
da nije catovic kasema, mene zapala, da nisam zvao sud ne bih ni znao da je dodijeljena, pa zvao njen ured pa nisu imali pojma, pa se pojavio predmet
generalno nije se udostojila ni da se pojavi na raspravi vec je zaduzila nekog od pripravnika da sve zavrsi
procjenu imovine uradila odokativno tako da tarifa upadne u skuplju, kao vrijednost imovine je 200000 i ide na skuplje jer je na granici, pa onda u rjesenju i racunu napisala 210000, poprilicno bezobrazno i samo iz tog razloga skuplje vise od 100km, naravno nismo je ni vidjeli u toku cijelog procesa jer gospoja sjedi u svom uredu glumeci da sjedi u ovalnom uredu
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#797 Re: Ostavinska rasprava

Post by Hakiz »

dumdumka wrote: 27/07/2023 21:59
Hakiz wrote: 27/07/2023 19:40 Znam da će zvučati kao kritika, ali, ja kada sam imao ostavinske nije mi padalo na pamet da pitam na forumu. Sve informacije sam na vrijeme i precizno dobio od ljudi u matičnim uredima, penzionom fondu, notara itd. Čak i ona situacija kada notar nije poslao obavještenje, nisam imao pojmaa o tome, logično sam otišao u opštinu, pitao na šalteru gdje sam rješavao matičnu knjigu umrlih šta de dešava i tamo su mi rekli da idem u pisarnicu na sud i pitam kojem notaru je dodijeljen predmet.

Dakle, od trenutka kada su mi uručili izvještaj o smrti u bolnici i gdje su su rekli "Sada sa ovim otiđite tu i tu i uradite to i to. Na sljedećem koraku isto sve do posljednjeg koraka, uključjući i ukop, ostavinsku, prekid penzije, račune u banci itd, dakle baš sve.

I na svako pitanje ako mi nešto nije bilo jasno, dobio sam precizan odgovor. Čak i neke savjete kako da se nešto ostvari a da nisam znao da na to imam pravo.

I sve je prošlo bez problema.

Jedini "problem" je bio sa penzijom zato što se jedan papir trebao dobiti od udruženja penzionera, a njih treba pronaći, treba pronaći na kojoj adresi je udruženje koje pokriva područje na kojem je penzioner (ako je umrla osoba penzioner) prijavljen. To je tražilo malo hodanja. Sve ostalo je bilo kao da me neko vodi. A i to je lako, uđe se u prvu mjesnu zajednicu i tamo se dobiju sve informacije. Ako nije u toj mjesnoj zajednici, tamo će reći u kojoj je, imaju spisak.

Dakle, ako je umrli bio penzioner, a uplaćivao je onih 1 ili 2 KM kao članarinu u udruženje penzionera, osim naknade za pokop od PIO ima se pravo i na naknadu od udruženja. Ko je uplaćivao 1 imat će manju naknadu od onoga ko je uplaćivao 2 KM. Mislim da je naknada za 2 KM bila oko 350 KM.

Znam da smo navikli pitati na forumu, tražiti "informaciju više" da "naoružani" idemo u te procedure, ali zaista nema potrebe. Na forumu će malo ko, osim ako je forumaš notar ili advokat itd, moći dati bolje informacije od samog notara, advokata, uposlenika u matičnom uredu itd.
Ovdje nisu u pitanju protokolarne stvari i administracija tipa smrtovnica, opstina, zk izvadci i organizacija ostavinske vec neke specificne, mozda emotivne stvari. U tome je problem. I lako i teako je otici u opstinu i ispuniti formular, prekinuti penziju.
Ako imate nekoga ko nece da se javi na telefon, onda sta onda? Pokusavam da zavrsim jedno tesko poglavlje na zakonit nacin. Dakle, sestra se pojavila na ostavinskoj pa odgodila svoje izjasnjavanje. Time se pretpostavlja da zna za rok. Ako je prosao, pretpostavljam da se pismo za zakazivanje nove ostavinske opet salje njoj na adresu ili je moguce da notar izda rjesenje bez novog rocista?
Jeste li pročitali moj prethodni post? U njemu piše sljedeće:

1. Te emotivne i porodične stvari ne može niko na forumu pomoći, to su privatne stvari.

2. Pitanja specifična za konkretan slučaj je najbolje postaviti notaru koji ga vodi, on zna bolje nego forumaši.
User avatar
hatemondays
Posts: 1197
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#798 Re: Ostavinska rasprava

Post by hatemondays »

Hakiz wrote: 27/07/2023 19:40 Znam da će zvučati kao kritika, ali, ja kada sam imao ostavinske nije mi padalo na pamet da pitam na forumu. Sve informacije sam na vrijeme i precizno dobio od ljudi u matičnim uredima, penzionom fondu, notara itd. Čak i ona situacija kada notar nije poslao obavještenje, nisam imao pojmaa o tome, logično sam otišao u opštinu, pitao na šalteru gdje sam rješavao matičnu knjigu umrlih šta de dešava i tamo su mi rekli da idem u pisarnicu na sud i pitam kojem notaru je dodijeljen predmet.

Dakle, od trenutka kada su mi uručili izvještaj o smrti u bolnici i gdje su su rekli "Sada sa ovim otiđite tu i tu i uradite to i to. Na sljedećem koraku isto sve do posljednjeg koraka, uključjući i ukop, ostavinsku, prekid penzije, račune u banci itd, dakle baš sve.

I na svako pitanje ako mi nešto nije bilo jasno, dobio sam precizan odgovor. Čak i neke savjete kako da se nešto ostvari a da nisam znao da na to imam pravo.

I sve je prošlo bez problema.

Jedini "problem" je bio sa penzijom zato što se jedan papir trebao dobiti od udruženja penzionera, a njih treba pronaći, treba pronaći na kojoj adresi je udruženje koje pokriva područje na kojem je penzioner (ako je umrla osoba penzioner) prijavljen. To je tražilo malo hodanja. Sve ostalo je bilo kao da me neko vodi. A i to je lako, uđe se u prvu mjesnu zajednicu i tamo se dobiju sve informacije. Ako nije u toj mjesnoj zajednici, tamo će reći u kojoj je, imaju spisak.

Dakle, ako je umrli bio penzioner, a uplaćivao je onih 1 ili 2 KM kao članarinu u udruženje penzionera, osim naknade za pokop od PIO ima se pravo i na naknadu od udruženja. Ko je uplaćivao 1 imat će manju naknadu od onoga ko je uplaćivao 2 KM. Mislim da je naknada za 2 KM bila oko 350 KM.

Znam da smo navikli pitati na forumu, tražiti "informaciju više" da "naoružani" idemo u te procedure, ali zaista nema potrebe. Na forumu će malo ko, osim ako je forumaš notar ili advokat itd, moći dati bolje informacije od samog notara, advokata, uposlenika u matičnom uredu itd.
Samo da se zahvalim svima na odgovorima, pitam na forumu zato sto zivimo daleko i zivimo preko 20 godina obje strane to jest oba djeteta zive vani i vec podugo van BiH. Nas kontakt sa domovinom je obicno mjesec dana odmora i to je to. Mnogo se stvari promjenilo u Bosni i logicno je da kao hajde da kazem stranci pitamo za savjet. Nije problem unajmiti advokata i ganjati sve to ali barem da znamo kakva je procedura. Radi se o poprilicnoj ostavstini i ne bi da pravimo neke glupe korake koji kasnije mogu doci na naplatu. Kao sto vidim iz navedenih komentara ima razlicitih pristupa ostavinsnkim raspravama tako da je bolje pripremiti se za svaki slucaj. Hvala jos jednom svima, ako sta zapne javim se ponovo...
User avatar
hatemondays
Posts: 1197
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#799 Re: Ostavinska rasprava

Post by hatemondays »

John Cleese wrote: 27/07/2023 12:02
hatemondays wrote: 27/07/2023 06:09 Moze savjet, otac umro zivio sa suprugom .Imanje sa 2 kuce na istom bile na njemu i sestri koja je jos ziva. Iza oca dakle ostala supruga u BiH sa dvoje djece koja zive vani. Nema testamenta , kao ide ostavinska? Ako trebaju dokumenti od djece koja zivi vani o kojim se dokumentima radi itd. Hvala unaprijed!
Pri prijavi smrti maticnom uredu (obicno postoji njihov salter u salter sali odgovarajuce opcine) neophodno je, izmedju ostalih, popuniti i obrazac koji sadrzi okvirne podatke o ostavinskoj masi i o svim nasljednicima, ukljucujuci i njihove kontaktne podatke.

Taj obrazac maticni ured dostavlja opcinskom sudu, sud zaduzuje notara da obavi ostavinski postupak, a notar onda poziva osobe u obrascu navedene kao nasljednike, zakazuje im termin za provodjenje ostavinskog postupka i informira ih pritom sta sve trebaju blagovremeno pribaviti i donijeti kako bi postupak mogao biti proveden.

Notar postupa kao sluzbenik suda i duzan je pozvati nasljednike.

Ocekivani period od trenutka prijave smrti maticnom uredu do poziva notara nasljednicima bi bio oko dva mjeseca. Ako se u tom roku notar ne javi, treba kontaktirati sud i saznati kome je dodijeljen taj predmet.
Hvala na odgovoru!
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2830
Joined: 14/01/2019 04:56

#800 Re: Ostavinska rasprava

Post by Porodice Foht »

Zna li neko, da li nasljednik ima pravo na 1/16, kako sam cuo, cak i ako je usmeno i pismeno iskljucen iz nasljedstva?
Post Reply