Ostavinska rasprava

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Haris.ba
Posts: 24753
Joined: 08/09/2005 20:08

#476 Re: Ostavinska rasprava

Post by Haris.ba »

BambiGZ wrote: 20/05/2020 20:14 Ako ostala djeca nisu dala svoju saglasnost na taj ugovor, isti je ništavan. Treba se obratiti sudiji koji je radio ugovor, jer u tom periodu nisu bili notari, nego se zavrsavalo na sudu.
I sud sproveo ugovor koji je ništavan? Sud ne pazi na ništavnost? Mislim, moguće. Sve je moguće.

Jer sud bi pozvao svu djecu.
Član 110.

Ustupanje i raspodjela imovine u smislu odredaba prethodnog člana punovažni su samo ako su se s tim saglasili sva
djeca i drugi potomci ustupiočevi koji će po zakonu biti pozvani da naslijede njegovu zaostavštinu.
Sporazum o ustupanju i raspodjeli imovine koji ovjerava sudija mora biti sastavljen u pismenom obliku.
Prilikom ovjere sudija će pročitati sporazum i upozoriti ugovarače na posljedice sporazuma.
Potomak koji nije dao saglasnost može je dati naknadno, u istom obliku.
Ustupanje i raspodjela imovine ostaju punovažni ako je potomak koji se nije saglasio umro prije ostavioca a nije
ostavio svojih potomaka, ili se odrekao nasljedja, ili je isključen iz nasljedja, ili je nedostojan.
Član 113.

Ako se sa ustupanjem i raspodjelom nije saglasio koji od nasljednika, dijelovi imovine koji su ustupljeni ostalim
nasljednicima smatraju se kao pokloni i sa njima će se poslije smrti pretka postupiti kao sa poklonima učinjenim
nasljednicima.
Na isti način postupiće se i ako se ustupiocu poslije ustupanja i raspodjele izvršenih sporazumom sa svim
nasljednicima rodi dijete, ili se pojavi nasljednik koji je bio proglašen za umrlog
Vjerovatno se radilo o poklonu za života. A, svakako bi imalo i taj tretman da je stvarno ustupanje.
Član 44.

Smanjenje raspolaganja testamentom može se tražiti u roku od tri godine od proglašenja testamenta, a vraćanje
poklona u roku od tri godine od smrti ostaviočeve odnosno od dana kada je rješenje o njegovom proglašenju za
umrlog, odnosno rješenje kojim se utvrdjuje njegova smrt postalo pravosnažno.
Vidim mogućnost da se stvarno nije znalo na kome je zemlja. Jer ima i danas tih slučajeva.
Moenx
Posts: 1647
Joined: 26/06/2013 10:36

#477 Re: Ostavinska rasprava

Post by Moenx »

Sta se desava u slucaju nasljedjenog putnickog vozila.
To jest da li postoje pravni putevi da se izvrsi registracija prije ostacvinske ili treba cekati ostavinsku rasprava
Da li se pod pokretanjem ostavinske rasprave uzima datum upisa i prijave u maticnom uredu .
To jest da li u tom trenutku sud ima obavezu zakazivanja rasprave i u kojem roku.
Emir332
Posts: 11
Joined: 08/06/2020 15:00

#478 Re: Ostavinska rasprava

Post by Emir332 »

Pozz svima novi sam.U ponedjeljak trebam na ostavinsku raspravu,otac je umro prije 2 mjeseca ostala je majka i nas 4 djece.Najstariji brat vodi firmu koja je na ocu vec godinama.On ne zeli da se dijeli niti zeli nekome nesto da dadne.Godinama smo mu kao robovi,jako nezgodan lik,samac bez djece od 48 godina.Ozenjen sam imam 2 djece radim u toj firmi vec 15 godina.Vrijednost nase imovine je cca 5,6 milona km,zemlja,zgrade,benzinska pumpa,stovariste gradjevinskog.Majka je na njegovoj strani i otac ju je osigurao testamentom dobila je 2 kuce i cca 15 dunuma okucnice.Znaci dogovora nema jer sa tim covjekom se dogovoriti niko ne moze nazalost.Sta ce nas notar pitati,totalno sam neupucen,bojim se bratove manipulacije i zastrasivanja,kakva su mi prava?Da li ce nakon rasprave notar predati slucaj sudu i da li mogu uz pomoc advokata da trazim svoja prava odnosno dio koji zelim?Da li se firma moze zatvoriti dok traje postupak...pomozite mi savjetom ako neko nesto zna.Hvala.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#479 Re: Ostavinska rasprava

Post by moonca »

uh.... trebat ce ti advokat..
Emir332
Posts: 11
Joined: 08/06/2020 15:00

#480 Re: Ostavinska rasprava

Post by Emir332 »

Znam i planiram sa advokatom ici dalje samo ne znam sta sada kad dodjemo notaru,sta ce nas pitati...
NediM17
Posts: 21599
Joined: 05/11/2009 11:49

#481 Re: Ostavinska rasprava

Post by NediM17 »

Ma za sada ti ne treba nikakav advokat. Notar ce pitati ima li dogovora. Vi kazete nema. Ako nema jos kakav testament osim tog sto je vec ostavljeno majci, onda polovina preostale imovine pripada majci ako je u pitanju bracna stecevina, a drugu polovinu dijelite vas 4 djece i opet majka, dakle, pripada ti petina od polovine nasljedstva, drugim rijecima desetina od ukupne mase.
Fino se primis svog dijela nasljedstva i mogu ti puhnuti pod rep. E kasnije se mozete naduravati sta konkretno spada u tu tvoju desetinu, mozes je prodati braci ili ga jebavati citav zivot. :thumbup:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#482 Re: Ostavinska rasprava

Post by Guadalajara »

Emir332 wrote: 08/06/2020 15:57 Znam i planiram sa advokatom ici dalje samo ne znam sta sada kad dodjemo notaru,sta ce nas pitati...
Odmah idi advokatu dok je svježe...da ti ne smulja papire...ne prihvataj nista manje od druge brace...

Nemoj se nervirati... :thumbup:
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#483 Re: Ostavinska rasprava

Post by Guadalajara »

NediM17 wrote: 08/06/2020 16:05 Ma za sada ti ne treba nikakav advokat. Notar ce pitati ima li dogovora. Vi kazete nema. Ako nema jos kakav testament osim tog sto je vec ostavljeno majci, onda polovina preostale imovine pripada majci ako je u pitanju bracna stecevina, a drugu polovinu dijelite vas 4 djece i opet majka, dakle, pripada ti petina od polovine nasljedstva, drugim rijecima desetina od ukupne mase.
Fino se primis svog dijela nasljedstva i mogu ti puhnuti pod rep. E kasnije se mozete naduravati sta konkretno spada u tu tvoju desetinu, mozes je prodati braci ili ga jebavati citav zivot. :thumbup:
Tako nekako :thumbup:
Emir332
Posts: 11
Joined: 08/06/2020 15:00

#484 Re: Ostavinska rasprava

Post by Emir332 »

Znaci polovica imovine pripada majci,kakvog ima smisla ako je vec osigurana testamentom odnosno dobila svoj nuzni dio.Ako to bude donji smo svi jer ona ce svoju polovicu automatski da stavi na njega koji nema ni psa ni macke a mi svi imamo porodice i djecu..zalosno
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#485 Re: Ostavinska rasprava

Post by Guadalajara »

Emir332 wrote: 08/06/2020 16:10 Znaci polovica imovine pripada majci,kakvog ima smisla ako je vec osigurana testamentom odnosno dobila svoj nuzni dio.Ako to bude donji smo svi jer ona ce svoju polovicu automatski da stavi na njega koji nema ni psa ni macke a mi svi imamo porodice i djecu..zalosno
Eeeeh...zavisi kako je napisano u testamentu...mozda ste i vi svi u njemu... :roll:

Mada i to se moze pobiti na sudu....ihhh...
NediM17
Posts: 21599
Joined: 05/11/2009 11:49

#486 Re: Ostavinska rasprava

Post by NediM17 »

Tako zakon kaze, njeno je pola kao bracna stecevina i jos ucestvuje srazmjerno u drugoj polovini. Ako je prava majka ili ce se primiti svog dijela ili ce svoj dio ustupiti svoj djeci. Ako sve da tom najstarijem sinu onda nije prava mati. A taj brat ako nema zene ni djece i ako bude po redu, to ce nekad opet pripasti ostaloj braci i sestrama odnosno njihovoj djeci. A ako kazes da je imovina vrijedna 5-6 miliona, pa malo li je tvojih 500-600 hiljada. A vazda ih mozes ucjenjivati sa tim dijelom koji ti pripadne.
A i dobro ti Guadalajara kaze, mozda ima testament za sve.
Uglavnom, ti se primi svog dijela koji te spada.
Emir332
Posts: 11
Joined: 08/06/2020 15:00

#487 Re: Ostavinska rasprava

Post by Emir332 »

Nismo mi navedeni u testamnetu ona nam je rekla da je 2 kuce i tu okucnicu otac dao na nju a ostalo ce se dijelitibpo zakonu,kakve ce sud imati poglede na sve to s obzirom na njenu osiguranost testamentom ne znamo.Ja npr zivim u jednoj od kuca i radim na benzinskoj pored,braca rade sa gradjevinskim i imaju zgradu ali ne zive tu vec zive tu gdje je majka,moja okucnica iznoci 1800 kvadrata a njihova 13 duluma,plus imamo jedan plac gdje sada ide planiranu autoput tu ce nam se isplatiti steta od drzave,plus ima tu jos zemlje jako vrijedne...ja nista ne zelim sem ove kuce gdje sam tu i ovog posla koji radim.Sve je ostalo na ocu,to nista nije podijelio,smrt nas je sve iznenadila :(
NediM17
Posts: 21599
Joined: 05/11/2009 11:49

#488 Re: Ostavinska rasprava

Post by NediM17 »

Ja u klin ti u plocu, po zakonu imas pravo na 1/10 svega. I u firmi, i u kucama, i na zemlji. Dalje je stvar kako cete se dogovarati i fizicki podijeliti imovinu.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#489 Re: Ostavinska rasprava

Post by Guadalajara »

NediM17 wrote: 08/06/2020 16:25 Ja u klin ti u plocu, po zakonu imas pravo na 1/10 svega. I u firmi, i u kucama, i na zemlji. Dalje je stvar kako cete se dogovarati i fizicki podijeliti imovinu.
Tako je....a ako nema dogovora...moze sud i prodati...
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#490 Re: Ostavinska rasprava

Post by moonca »

NediM17 wrote: 08/06/2020 16:17 Ako sve da tom najstarijem sinu onda nije prava mati
Ne slazem s ( grubo) napisanim... vjerujem da ima razlo, zasto najstariji- vodi firmu- tek toliko. :)
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#491 Re: Ostavinska rasprava

Post by moonca »

Guadalajara wrote: 08/06/2020 16:27 Tako je....a ako nema dogovora...moze sud i prodati...
To je jako dug proces- vjerujem da ce se dogovoriti- :-)
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#492 Re: Ostavinska rasprava

Post by Guadalajara »

moonca wrote: 08/06/2020 16:29
Guadalajara wrote: 08/06/2020 16:27 Tako je....a ako nema dogovora...moze sud i prodati...
To je jako dug proces- vjerujem da ce se dogovoriti- :-)
Ako nisu do sada...tesko...

Mozda se i on ozeni, dobije, usvoji djecu...ko ce ga znati... :mrgreen:
NediM17
Posts: 21599
Joined: 05/11/2009 11:49

#493 Re: Ostavinska rasprava

Post by NediM17 »

moonca wrote: 08/06/2020 16:27
NediM17 wrote: 08/06/2020 16:17 Ako sve da tom najstarijem sinu onda nije prava mati
Ne slazem s ( grubo) napisanim... vjerujem da ima razlo, zasto najstariji- vodi firmu- tek toliko. :)
Dakle, nije u pitanju samo firma, ima i druge vrijedne imovine. Moze on nastaviti voditi firmu koliko hoce, vodio je i dok je otac bio ziv a nije bio vlasnik, nakon oceve smrti ostaje pitanje vlasnickog udjela, koliko ce biti njegovo vlasnistvo, je li to 10% ili sa majcinim dijelom 70%.
E sad mozda je ovaj forumas neki jebivjetar pa se mati boji da ce profuckat imovinu. :run:
Emir332
Posts: 11
Joined: 08/06/2020 15:00

#494 Re: Ostavinska rasprava

Post by Emir332 »

Hvala vam svima jako je tesko objasniti ovdje odnose naravno da mije prava mati jer joj 3 djece ne valja a usidjelica od brata je ok zasto?Zato sto je sve trenutno u njegovim rukama,kada bih vam rekao da mi daje platu od 750km placa rezije i ogrev ne bi mi vjerovali.Imam sestru koju zeli da izopci iz svega jer kao ona je zensko sta ce njoj udala se...nasrtao je na sve nas fizicki,na mene 2x covjek je jednostavno lud...
Nista kako bude bude na kraju mozemo samo cekati da umre :( jako grubo receno ali tako je..
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#495 Re: Ostavinska rasprava

Post by moonca »

Guadalajara wrote: 08/06/2020 16:33 Mozda se i on ozeni, dobije, usvoji djecu...ko ce ga znati...
Ti vec dijelish i njegovu imovinu.. :lol:

. No, u pravu si- treba odmah imati advokata- jer kako sam cula - cega se prihvatish na ostavinskoj, ne mozes vishe mijenjati tu odluku..
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#496 Re: Ostavinska rasprava

Post by moonca »

Emir332 wrote: 08/06/2020 16:37 Hvala vam svima jako je tesko objasniti ovdje odnose naravno da mije prava mati jer joj 3 djece ne valja a usidjelica od brata je ok zasto?Zato sto je sve trenutno u njegovim rukama,kada bih vam rekao da mi daje platu od 750km placa rezije i ogrev ne bi mi vjerovali.Imam sestru koju zeli da izopci iz svega jer kao ona je zensko sta ce njoj udala se...nasrtao je na sve nas fizicki,na mene 2x covjek je jednostavno lud...
Nista kako bude bude na kraju mozemo samo cekati da umre :( jako grubo receno ali tako je..
OH.

. Ako je takva situacija- ne idi na ostavinsku bez advokata-
Sretno..
Emir332
Posts: 11
Joined: 08/06/2020 15:00

#497 Re: Ostavinska rasprava

Post by Emir332 »

Jedva cekam samo u ponedjeljak da se pojavim kod notara bar da to krene onda advokatu na savjet pa ako se moze nesto uciniti dobro jeste ako ne sta cu ja,meni nije zbog mene najvise sto ne zelim da moja djeca sutra prolaze kroz ovo sto ja sada prolazim.Ovo nisam nikada dozivio u zivotu ali eto za sve postoji prvi puta.Hvala svima,pozz :)
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#498 Re: Ostavinska rasprava

Post by Guadalajara »

Emir332 wrote: 08/06/2020 16:37 Hvala vam svima jako je tesko objasniti ovdje odnose naravno da mije prava mati jer joj 3 djece ne valja a usidjelica od brata je ok zasto?Zato sto je sve trenutno u njegovim rukama,kada bih vam rekao da mi daje platu od 750km placa rezije i ogrev ne bi mi vjerovali.Imam sestru koju zeli da izopci iz svega jer kao ona je zensko sta ce njoj udala se...nasrtao je na sve nas fizicki,na mene 2x covjek je jednostavno lud...
Nista kako bude bude na kraju mozemo samo cekati da umre :( jako grubo receno ali tako je..
Nema tu emocija....ne daj ništa...nicega se ne odrici...ni centimetra...ni jedne KM .. :)
NediM17
Posts: 21599
Joined: 05/11/2009 11:49

#499 Re: Ostavinska rasprava

Post by NediM17 »

Mani se savjeta iz Amerike. Druze, ti se primi svog dijela, sestra isto tako, ne moze on nikog izopciti, jedino je otac mogao ako ima testament, mada se i to moze obarati, ali tesko. Ako nema testamenta uzmi svoju desetinu, sestra svoju desetinu, a onda se dogovarajte fizicki sta je cije. Ako si zadovoljan s tom kucom u kojoj zivis i to 1.800 kvadrata okucnice kazes im. Ako se ostali sloze dobro i jest, ako ne onda imas udio od 1/10 u kompletnoj imovini. :bih:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#500 Re: Ostavinska rasprava

Post by moonca »

Jao ..nediM 17- imas ovo imas ono-- :-) treba doci do dih papira- i podjele- i naravno - imaju zajednicke biznise- plate - od toga zive- treba zadrzati taj odnos- bez mogucih svadja i tuca i policije...
Post Reply