Ostavinska rasprava

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
teuta06
Posts: 1598
Joined: 28/03/2018 11:14

#726 Re: Ostavinska rasprava

Post by teuta06 »

da li se može dati nasljednička izjava kod notara za ostavinu koja nije još pokrenuta...naime u pitanju je ostavina koja ce biti tek pokrenuta, a jedan od nasljednika, koji inace zivi u inozemstvu je trenutno u BiH... da li on moze otici kod notara i dati nasljedničku izjavu...i zna li netko koliko to otprilike košta?
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#727 Re: Ostavinska rasprava

Post by kuli1961 »

teuta06 wrote: 31/05/2022 11:29 da li se može dati nasljednička izjava kod notara za ostavinu koja nije još pokrenuta...naime u pitanju je ostavina koja ce biti tek pokrenuta, a jedan od nasljednika, koji inace zivi u inozemstvu je trenutno u BiH... da li on moze otici kod notara i dati nasljedničku izjavu...i zna li netko koliko to otprilike košta?
moze! cijena- pitaj notara- cijena je fiksno odredjena
nekome
Posts: 2938
Joined: 17/05/2011 10:41

#728 Re: Ostavinska rasprava

Post by nekome »

Ako sud sprovede ostavinsku raspravu tj. bude zakazano rociste i odrzi se, moze li se i kako, pronaci ishod tog rocista javno tj jesu li sudske odluke javne po defaultu i kako se moze ista pronaci/dobiti kopija.

Npr osoba je bila pozvana ali nije bila na rocistu ali nije dobila presudu/rezultat istog ali su se neke strane upisale u katastru te tu osobu interesuje kako moze znati sta je sud presudio/zakljucio.

Ako moze uputa kako sta gdje. Radi se o: Opcinski sud sarajevo.

Hvala.
Oxygenn
Posts: 340
Joined: 07/05/2005 22:34

#729 Re: Ostavinska rasprava

Post by Oxygenn »

nekome wrote: 25/07/2022 20:04 Ako sud sprovede ostavinsku raspravu tj. bude zakazano rociste i odrzi se, moze li se i kako, pronaci ishod tog rocista javno tj jesu li sudske odluke javne po defaultu i kako se moze ista pronaci/dobiti kopija.

Npr osoba je bila pozvana ali nije bila na rocistu ali nije dobila presudu/rezultat istog ali su se neke strane upisale u katastru te tu osobu interesuje kako moze znati sta je sud presudio/zakljucio.

Ako moze uputa kako sta gdje. Radi se o: Opcinski sud sarajevo.

Hvala.
Ima li na pozivu broj predmeta ili ime sudije/strucnog saradnika pa da od toga krenes
nekome
Posts: 2938
Joined: 17/05/2011 10:41

#730 Re: Ostavinska rasprava

Post by nekome »

:!:
Oxygenn wrote: 25/07/2022 20:24
nekome wrote: 25/07/2022 20:04 Ako sud sprovede ostavinsku raspravu tj. bude zakazano rociste i odrzi se, moze li se i kako, pronaci ishod tog rocista javno tj jesu li sudske odluke javne po defaultu i kako se moze ista pronaci/dobiti kopija.

Npr osoba je bila pozvana ali nije bila na rocistu ali nije dobila presudu/rezultat istog ali su se neke strane upisale u katastru te tu osobu interesuje kako moze znati sta je sud presudio/zakljucio.

Ako moze uputa kako sta gdje. Radi se o: Opcinski sud sarajevo.

Hvala.
Ima li na pozivu broj predmeta ili ime sudije/strucnog saradnika pa da od toga krenes
Ima broj na pozivu ali nemaju imena. Kako krenuti?
kleo70
Posts: 4
Joined: 11/03/2021 10:46

#731 Re: Ostavinska rasprava

Post by kleo70 »

:)
može pomoć:
Šta od papira treba priložiti na ostavinskoj za auto koje nasledjujemo od oca ? Kopija ili ovjerena kopija saobracajne?
Da li su potrebni originali zk na ocevo ime ...a
šta kao dokaz da je poslednja penzija ostala neisplaćena?
kuli1961 wrote: 31/08/2021 22:30 Danguba nije bas pravilno prikazao, tj. ono sto navodi- 1/2 bracnom drugu, tj. bracnom supruzniku a druga polovina djeci- nije uvijek tacno. Ni clan statix nije pravilno citirao relevantni zakon, jer se radi o nasljedstvu u Republici Srpskoj, ne u Federaciji Bosne i Hercegovine:
Prema tome, relevantna norma Zakona o nasljedjivanju RS je:
"Član 9
Prvi nasljedni red
(1) Zaostavštinu umrlog nasljeđuju prije svih njegova djeca i njegov supružnik.
(2) Nasljednici prvog nasljednog reda nasljeđuju na jednake dijelove. "
To znaci da sadasnja supruga i sva djeca ostavitelja (troje) nasljedjuju na jednake dijelove, sto znaci svakom po 1/4 ukupnog nasljedstva, kako aktive, tako i pasive(dugovi ostavioca, ako postoje).
E sad, moguce je da dio ostavinske mase (ili sva), sto je imovina postojeća u casu smrti ostavitelja predstavlja bracnu tečevinu/tekovinu (imovinu stecenu u braku zajednickim radom bracnih supruznika) ostavitelja i njegove sadasnje supruge. Ako je to tako, tada se moze desiti da supruga trazi od suda (tuzbom protiv djece kao nasljednika)/ili notara da se u ostavinskom postupku odmah izdvoji dio koji njoj pripada u iskljucivo vlasnistvo po osnovu braka/bracne tečevine. Kao i u FBiH, u RS je to 1/2, s tim sto se u RS moze dokazivati da njoj pripada vise ili manje(oboriva pravna pretpostavka), dok je to u FBiH neoboriva pravna pretpostavka. Ako postoji takvo izdvajanje, npr 1/2, tada opet svi cetvoro- supruga i troje djece opet nasljedjuju na jednake dijelove, ali ono sto je preostalo imovine. Dakle, po 1/4 na preostaloj polovini, sto je.. po koliko? Po 1/8 po "glavi djeteta" i 1/8 za suprugu, sto znaci da bi ona bila suvlasnik sa 5/8 (4/8 po osnovu b.tekovine i 1/8 po osnovu nasljedja).
U pogledu dokaza za nekretnine.- ako je rijec o stanu/poslovnom postoru- treba ici u Rep. upravu za geodetske i imovinsko pravne poslove (RUGIPP), Podrucna jedinca (opstine gdje se stan/p.prostor nalazi i traziti Izvod iz Knjige polozenih ugovora na imenu ostavitelja. Ako je rijec o kuci, zemljistu- tada opet u taj RUGIPP- traziti zemljisno knjizni izvadak na imenu ostavitelja. odnosno privremeni list nepokretnosti ili list nepokretnosti (zasto ovakva razlika, da ne objasnjavam, trenutno nije bitno). Moze se desiti da se zna da je ostavitelj imao npr. zemlju, ili kucu, ali da ga i u ovim gore opisanim registrima nema. To moze znaciti da nije proveden promet, ili da kuca nema upotrebnu dozvolu, uz veliku vjerovatnocu da postoji samo upis posjeda u katastru. Tada treba traziti prepis posjedovnog lista na imenu ostavitelja, posluzice.
Ako pak postoji testament, sva ova prica pada u vodu i situacija se bitno mijenja, sve zavisi kako je testator odredio, jer tu ima i nuzni naljedni dio i svasta jos nesto...
U pogledu racuna, ne znam, zbog zabrana iz Zakona o zastiti licnih podataka, ali mislim da je notar ovlasten traziti od banke i da mu banka mora dati te podatke.
NEMA UBRZAVANJA POSTUPKA ODRICANJEM! Mislim da je skrivena namjera da nasljednika bude manje....Odricanje je u svoje ime, bezuslovno i prstavlja izraz slobodno formirane volje da se NE naslijedi. Niko nema pravo da trazi da se nasljednik odrekne, da bi se postupak ubrzao.
User avatar
okanomalo
Posts: 926
Joined: 09/01/2015 16:10

#732 Re: Ostavinska rasprava

Post by okanomalo »

kleo70 wrote: 14/09/2022 14:42 :)
može pomoć:
Šta od papira treba priložiti na ostavinskoj za auto koje nasledjujemo od oca ? Kopija ili ovjerena kopija saobracajne?
Da li su potrebni originali zk na ocevo ime ...a
šta kao dokaz da je poslednja penzija ostala neisplaćena?

/quote]
sto se tice zadnje pemzije to samo navedes kod notra da zabiljezi da je ostala neisplacena iza umrlog a sve rijesavas u socijalnom kad odjavis penziju. popunis formular i sacekas par mjeseci (ja sam cekala 5 mjeseci a to je bilo iza corone pa je bilo dosta isplata) za vozilo ti treba saobracajna i vlasnicka knjizica.ja sam imala ovjerene kopije i orginale na uvid nosila.imas pravo /nasljednici) i na novcanu pomoc u socijalnom za troskove sahrane (prosjecna penzija u fbih).ako ti je umrli bio borac u OSBIH nasljednici imaju pravo na nadoknadu troskova sahrane.to rijesavas u opcini gdje je zivio umrli,cuvaj sve racune. imas pravo ako je placao 2KM mjesecno penzionerima nekih 350KM.
kleo70
Posts: 4
Joined: 11/03/2021 10:46

#733 Re: Ostavinska rasprava

Post by kleo70 »

hvala :)
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3651
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#734 Re: Ostavinska rasprava

Post by anex »

Ako je sutra 05.11. isplata penzije a korisnik penzije preminuo 02.11. a druga osoba ima bankovnu karticu korisnika penzije, da li se smije ili može koristi taj novac sa računa?
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#735 Re: Ostavinska rasprava

Post by crveni_makovi »

anex wrote: 04/11/2022 19:32 Ako je sutra 05.11. isplata penzije a korisnik penzije preminuo 02.11. a druga osoba ima bankovnu karticu korisnika penzije, da li se smije ili može koristi taj novac sa računa?
Ja sam imala karticu preminule osobe u istoj situaciji i nije mi palo na pamet da podizem penziju. Penzija vracena iz banke u PIO do ostavinske rasprave. Bitno je ako mozes sto prije zatvoriti racun preminule osobe jer banka naplacuje mjesecnu naknadu i za odrzavanje racuna mrtve osobe koji niko ne koristi. Po ostavinskoj u PIO se preda rjesenje o nasljedstvu te penzije i svih prava po bankovnom racunu skupa sa podacima o racunu nasljednika i potom PIO nasljedniku isplati penziju. Sve drugo je po mom shvatanju protivzakonito.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3651
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#736 Re: Ostavinska rasprava

Post by anex »

crveni_makovi wrote: 04/11/2022 20:45
anex wrote: 04/11/2022 19:32 Ako je sutra 05.11. isplata penzije a korisnik penzije preminuo 02.11. a druga osoba ima bankovnu karticu korisnika penzije, da li se smije ili može koristi taj novac sa računa?
Ja sam imala karticu preminule osobe u istoj situaciji i nije mi palo na pamet da podizem penziju. Penzija vracena iz banke u PIO do ostavinske rasprave. Bitno je ako mozes sto prije zatvoriti racun preminule osobe jer banka naplacuje mjesecnu naknadu i za odrzavanje racuna mrtve osobe koji niko ne koristi. Po ostavinskoj u PIO se preda rjesenje o nasljedstvu te penzije i svih prava po bankovnom racunu skupa sa podacima o racunu nasljednika i potom PIO nasljedniku isplati penziju. Sve drugo je po mom shvatanju protivzakonito.
OK Hvala.

Koliko vremenski traje od vremena smrti do pokretanja ostavinske rasprave?
I da li ide automatski odnosno službeno ili se treba podnijeti zahtjev za to?
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#737 Re: Ostavinska rasprava

Post by crveni_makovi »

anex wrote: 04/11/2022 21:29
crveni_makovi wrote: 04/11/2022 20:45

Ja sam imala karticu preminule osobe u istoj situaciji i nije mi palo na pamet da podizem penziju. Penzija vracena iz banke u PIO do ostavinske rasprave. Bitno je ako mozes sto prije zatvoriti racun preminule osobe jer banka naplacuje mjesecnu naknadu i za odrzavanje racuna mrtve osobe koji niko ne koristi. Po ostavinskoj u PIO se preda rjesenje o nasljedstvu te penzije i svih prava po bankovnom racunu skupa sa podacima o racunu nasljednika i potom PIO nasljedniku isplati penziju. Sve drugo je po mom shvatanju protivzakonito.
OK Hvala.

Koliko vremenski traje od vremena smrti do pokretanja ostavinske rasprave?
I da li ide automatski odnosno službeno ili se treba podnijeti zahtjev za to?
Ja sam odmah par dana nakon smrti izvadila smrtni list prilikom cega sam dala listu imovine preminulog. Maticni ured nakon toga automatski sve salje nadleznom sudu koji automatski dodijeli ostavinsku nekom od notara.

U mojoj maloj opstini notar me zovnuo nakon mjesec dana a cujem da u vecim sredinama zna trajati i do godinu dana i da je ponekad pozeljno otici do nadleznog suda i provjeriti sta je s tvojim predmetom.

Nema na cemu. Nadam se da si sacuvao racun o sahrani i da ces odnijeti sve u PIO da ti refundiraju troskove sahrane plus kod nas i udruzenje penzionera daje porodicama preminulih clanova neki novac za sahranu.
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#738 Re: Ostavinska rasprava

Post by holowey »

anex wrote: 04/11/2022 21:29
crveni_makovi wrote: 04/11/2022 20:45

Ja sam imala karticu preminule osobe u istoj situaciji i nije mi palo na pamet da podizem penziju. Penzija vracena iz banke u PIO do ostavinske rasprave. Bitno je ako mozes sto prije zatvoriti racun preminule osobe jer banka naplacuje mjesecnu naknadu i za odrzavanje racuna mrtve osobe koji niko ne koristi. Po ostavinskoj u PIO se preda rjesenje o nasljedstvu te penzije i svih prava po bankovnom racunu skupa sa podacima o racunu nasljednika i potom PIO nasljedniku isplati penziju. Sve drugo je po mom shvatanju protivzakonito.
OK Hvala.

Koliko vremenski traje od vremena smrti do pokretanja ostavinske rasprave?
I da li ide automatski odnosno službeno ili se treba podnijeti zahtjev za to?
cim prijavis u maticnom pokrenuto je sve za ostavinsku, sada cekas sud da odredi notara koji ce voditi ostavinsku...provjeri u sudu kojem notaru je dodijeljeno pa zovi notara da provjeris kada ces doci na red...
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3651
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#739 Re: Ostavinska rasprava

Post by anex »

OK. Hvala Vam na informacijama.
NediM17
Posts: 21695
Joined: 05/11/2009 11:49

#740 Re: Ostavinska rasprava

Post by NediM17 »

Slobodno podigni tu oktobarsku penziju sutra ako ti treba, a ima se pravo i na novembarsku penziju i ta nek udje u ostavinsku masu.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3651
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#741 Re: Ostavinska rasprava

Post by anex »

NediM17 wrote: 04/11/2022 22:00 Slobodno podigni tu oktobarsku penziju sutra ako ti treba, a ima se pravo i na novembarsku penziju i ta nek udje u ostavinsku masu.
Pa to je i bila namjera ali sam dobio informaciju da nije pametno da to radim,
Kao nije pravnoi legalno dirati račun nakon smrti...iako imam punomoč za podizanje ali valjda taj papir ne važi nakon smrti.
NediM17
Posts: 21695
Joined: 05/11/2009 11:49

#742 Re: Ostavinska rasprava

Post by NediM17 »

anex wrote: 04/11/2022 22:09
NediM17 wrote: 04/11/2022 22:00 Slobodno podigni tu oktobarsku penziju sutra ako ti treba, a ima se pravo i na novembarsku penziju i ta nek udje u ostavinsku masu.
Pa to je i bila namjera ali sam dobio informaciju da nije pametno da to radim,
Kao nije pravnoi legalno dirati račun nakon smrti...iako imam punomoč za podizanje ali valjda taj papir ne važi nakon smrti.
Ma pusti suplju, moja majka umrla 29. u mjesecu, penzija legla par dana poslije, brat uredno podigao na bankomatu, nikad niko nije pitao nizasta.
Jedino moze biti problematicno ako se ostali nasljednici ne slazu s tim.
Nas je dvojica i nije bilo nikakvog problema.
Imas pravo i na posmrtninu u visini prosjecne penzije, podneses zahtjev kod PIO, ceka se duze, ali se doceka.
User avatar
mayab
Posts: 27202
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#743 Re: Ostavinska rasprava

Post by mayab »

Ako je preminuli penzioner plaćao neki mjesecni iznos udruzenju penzionera , marka, dvije, tri, ima pravo na neki iznos posmrtnine , zavisno koliko je uplaćivao......
https://www.paragraf.ba/dnevne-vijesti/ ... jest8.html
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#744 Re: Ostavinska rasprava

Post by crveni_makovi »

Nije mi bio cilj da pišem šuplju. Ako je sve tako jasno da se penzija umrle osobe može podizati i nakon smrti te osobe onda čemu nesigurnost i potreba da se pita. Sigurno se može uredno potpisati i ček na šalteru banke.
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#745 Re: Ostavinska rasprava

Post by John Cleese »

NediM17 wrote: 04/11/2022 22:00 Slobodno podigni tu oktobarsku penziju sutra ako ti treba, a ima se pravo i na novembarsku penziju i ta nek udje u ostavinsku masu.
Nema pravo na novembarsku penziju. Ima pravo na oktobarsku penziju vjerojatno umanjenu za tri dana, jer je uplata redovno petog u njesecu, a osoba o kojoj pisemo je preminula drugog.

Nasljednici su obavezni blagovremeno (cim pribave svu potrebnu dokumentaciju) odjaviti umrlu osobu u PIO MIO.
Ako to ne ucine, PIO MIO ce nastaviti uplacivati penziju nakon smrti korisnika - jednu, mozda i dvije, ali ce kasnije traziti povrat tih sredstava ili od banke ili od osobe koja je sredstva preuzela.

Dakle, dok god su u pitanju sredstva na koja je preminuli korisnik ostvario pravo, niko nece postavljati pitanja o raspolaganju tim sredstvima nakon smrti korisnika.
Mada bi bilo ispravno da i to udje u ostavinsku masu i bude predmet ostavinskog postupka, ali bi to u jednostavnijem slucaju nasljedjivanja (jedan nasljednik, primjera radi) bila zapravo puka formalnost.

Nakon sahrane, uz prilozen originalni racun (uz specifikaciju obavezno i fiskalni racun) za pogrebne usluge ili ovjerene kopije, imaju pravo podnijeti zahtjev u PIO MIO za naknadu dijela troskova sahrane - novac ce im za par ili nekoliko mjeseci biti uplacen na bankovni racun koji su u zahtjevu naveli (potrebno je priloziti i instrukcije za placanje, koje oni iz nekog razloga nazivaju potvrdom - to je papir A4 formata sa logom banke na kojem je ime i prezime korisnika i broj racuna te pecat i potpis sluzbenika banke).
NediM17
Posts: 21695
Joined: 05/11/2009 11:49

#746 Re: Ostavinska rasprava

Post by NediM17 »

John Cleese wrote: 05/11/2022 09:26
NediM17 wrote: 04/11/2022 22:00 Slobodno podigni tu oktobarsku penziju sutra ako ti treba, a ima se pravo i na novembarsku penziju i ta nek udje u ostavinsku masu.
Nema pravo na novembarsku penziju. Ima pravo na oktobarsku penziju vjerojatno umanjenu za tri dana, jer je uplata redovno petog u njesecu, a osoba o kojoj pisemo je preminula drugog.

Nasljednici su obavezni blagovremeno (cim pribave svu potrebnu dokumentaciju) odjaviti umrlu osobu u PIO MIO.
Ako to ne ucine, PIO MIO ce nastaviti uplacivati penziju nakon smrti korisnika - jednu, mozda i dvije, ali ce kasnije traziti povrat tih sredstava ili od banke ili od osobe koja je sredstva preuzela.

Dakle, dok god su u pitanju sredstva na koja je preminuli korisnik ostvario pravo, niko nece postavljati pitanja o raspolaganju tim sredstvima nakon smrti korisnika.
Mada bi bilo ispravno da i to udje u ostavinsku masu i bude predmet ostavinskog postupka, ali bi to u jednostavnijem slucaju nasljedjivanja (jedan nasljednik, primjera radi) bila zapravo puka formalnost.

Nakon sahrane, uz prilozen originalni racun (uz specifikaciju obavezno i fiskalni racun) za pogrebne usluge ili ovjerene kopije, imaju pravo podnijeti zahtjev u PIO MIO za naknadu dijela troskova sahrane - novac ce im za par ili nekoliko mjeseci biti uplacen na bankovni racun koji su u zahtjevu naveli (potrebno je priloziti i instrukcije za placanje, koje oni iz nekog razloga nazivaju potvrdom - to je papir A4 formata sa logom banke na kojem je ime i prezime korisnika i broj racuna te pecat i potpis sluzbenika banke).
"Nema pravo na novembarsku penziju. Ima pravo na oktobarsku penziju vjerojatno umanjenu za tri dana, jer je uplata redovno petog u njesecu, a osoba o kojoj pisemo je preminula drugog".

Naprotiv, ima pravo na cijelu novembarsku penziju tamam da je smrt proglašena minutu iza ponoći 1. novembra, a pogotovo nikakvog umanjenja oktobarske penzije nema.
30 dana je rok za prijavu smrti Matičnom uredu. Mi smo dobili nešto od Udruženja penzionera i Sindikata jer je majka i tamo plaćala ćlanarinu.
Za ostatak posta se mogu složiti.
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#747 Re: Ostavinska rasprava

Post by John Cleese »

NediM17 wrote: 05/11/2022 09:36
John Cleese wrote: 05/11/2022 09:26

Nema pravo na novembarsku penziju. Ima pravo na oktobarsku penziju vjerojatno umanjenu za tri dana, jer je uplata redovno petog u njesecu, a osoba o kojoj pisemo je preminula drugog.

Nasljednici su obavezni blagovremeno (cim pribave svu potrebnu dokumentaciju) odjaviti umrlu osobu u PIO MIO.
Ako to ne ucine, PIO MIO ce nastaviti uplacivati penziju nakon smrti korisnika - jednu, mozda i dvije, ali ce kasnije traziti povrat tih sredstava ili od banke ili od osobe koja je sredstva preuzela.

Dakle, dok god su u pitanju sredstva na koja je preminuli korisnik ostvario pravo, niko nece postavljati pitanja o raspolaganju tim sredstvima nakon smrti korisnika.
Mada bi bilo ispravno da i to udje u ostavinsku masu i bude predmet ostavinskog postupka, ali bi to u jednostavnijem slucaju nasljedjivanja (jedan nasljednik, primjera radi) bila zapravo puka formalnost.

Nakon sahrane, uz prilozen originalni racun (uz specifikaciju obavezno i fiskalni racun) za pogrebne usluge ili ovjerene kopije, imaju pravo podnijeti zahtjev u PIO MIO za naknadu dijela troskova sahrane - novac ce im za par ili nekoliko mjeseci biti uplacen na bankovni racun koji su u zahtjevu naveli (potrebno je priloziti i instrukcije za placanje, koje oni iz nekog razloga nazivaju potvrdom - to je papir A4 formata sa logom banke na kojem je ime i prezime korisnika i broj racuna te pecat i potpis sluzbenika banke).
"Nema pravo na novembarsku penziju. Ima pravo na oktobarsku penziju vjerojatno umanjenu za tri dana, jer je uplata redovno petog u njesecu, a osoba o kojoj pisemo je preminula drugog".

Naprotiv, ima pravo na cijelu novembarsku penziju tamam da je smrt proglašena minutu iza ponoći 1. novembra, a pogotovo nikakvog umanjenja oktobarske penzije nema.
30 dana je rok za prijavu smrti Matičnom uredu. Mi smo dobili nešto od Udruženja penzionera i Sindikata jer je i tamo plaćala ćlanarinu.
Za ostatak posta se mogu složiti.
Ako je tako, tim bolje - moguce je da sam pogresno informiran i to cu svakako i provjeriti. Hvala ti.

Prijava smrti Maticnom uredu i odjava u PIO MIO su dvije razlicite stvari i obje obavljaju nasljednici.

U Maticni ured treba otici sto prije, jer bez izvoda iz maticne knjige umrlih nije moguce odjaviti preminulu osobu u PIO MIO.

Osim toga, Maticni ured salje informaciju sudu (jedan od njihovih formulara koje treba pri prijavi ispuniti je upravo za tu svrhu - sadrzi kontakt podatke i spisak svega sto nasljednici prijavljuju kao ostavinsku masu), a sud nasumicno dodjeljuje predmet notaru koji je obavezan kontaktirati nasljednike, pa je u interesu nasljednika da sto prije prijave smrt Maticnom uredu, kako bi sto prije bio odredjen termin za ostavinski postupak.

I mislim da ste, pored naknade od Udruzenja penzionera i Sindikata imali pravo i na naknadu od PIO MIO, zapravo da je jos imate - mislim da ta potrazivanja ne zastarjevaju. Vrijedi provjeriti i to - oni inace placaju oko 25% od ukupnih troskova sahrane.
NediM17
Posts: 21695
Joined: 05/11/2009 11:49

#748 Re: Ostavinska rasprava

Post by NediM17 »

Da, i PIO je uplatio posmrtninu u visini prosjecne penzije, samo smo cekali skoro godinu dana na isplatu, opravdanje covid. :-)
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#749 Re: Ostavinska rasprava

Post by Hakiz »

U principu, novac sa računa preminule osobe se ne bi smio podizati od momenta smrti do kraja ostavinske rasprave i dobijanja rješenja o nasljeđivanju, bez obzira na punomoć ili posjedovanje kartice.

U praksi, ako se novac već podigne, nakon odlaska u banku da se račun zatvori (isključivo onaj koji je dobio račun u nasljedstvo, dakle nakon ostavinske rasprave), banka se baš i neće zamarati sa tim da li je novac podizan nakon smrti.

Barem ja ne znam da je iko imao problem, jedino jednoj osobi su rekli niste trebali to raditi, ali su bez problema završili stvar.

Tako da je to svojevrsna "siva zona".

Frka može nastati u slučaju da nasljednici pokrenu pitanje tog novca, tada onaj koji je podizao, iako je imao punomoć ili karticu i pin, može imati probleme.

Dakle, ako nije frka za novac ostaviti ga na računu, ako se podiže biti svjestan mogućih posljedica.
John Cleese
Posts: 37305
Joined: 25/05/2010 18:30

#750 Re: Ostavinska rasprava

Post by John Cleese »

anex wrote: 04/11/2022 22:09 .
Da ne zaboravim - obavezno otidji u KJKP Vodovod i kanalizacija (ili kako se vec to preduzece kod vas zove) i trazi promjenu broja korisnika njihovih usluga prijavljenih u tom stanu.

Ako propustis da to uradis, oni ce ti uredno naplacivati utrosak vode i odvod kanalizacije i za preminulu osobu godinama - dok god ne zatrazis promjenu.

Trebat ce ti izjava o novom broju korisnika usluga, ovjerena u opstini (imaju tamo fomular za izjave i ovjera bi trebala biti besplatna).

I u slucaju da je preminula osoba bila potpisnik ugovora o pruzanju usluga (da je na njeno ime ispostavljan racun za usluge), trebat ce ti i rjesenje o nasljedjivanju te nekretnine (samo na uvid) da bi ugovor prenijeli na tebe (ili ko je vec novi vlasnik po rjesenju o nasljedjivanju).
Post Reply