Ostavinska rasprava

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#576 Re: Ostavinska rasprava

Post by kuli1961 »

high_volume wrote: 06/02/2021 18:00
Guadalajara wrote: 06/02/2021 09:38
high_volume wrote: 06/02/2021 09:25

Šta predstavlja "posjedovni list", šta dokazuje, iz kojeg pravnog akta mu je osnov, i kakav je značaj "posjeda" u odnosu na vlasništvo?
Znači brate da je predmet/nekretnina pod punom tvojom kontrolom. E sad imaju tu i vrste posjeda. Samostalni posjed, nesamostalni. Pošteni posjed, istiniti posjed, zakonski posjed...itd... itd...

Ovo ti je jako bitna stavka zbog raznih malverzacija. ;-)
Gdje ću naći definiciju "posjeda", u kojem pravnom aktu BiH, ili "posjedovni list"?
Posjed je fakticka vlast nad stvari, ne moras biti vlasnik da bi bio posjednik. O pojmu posjeda, vrsta, kvalitetima- sadrzaju posjeda, obiljezjima posjednika, i sve ostalo oko posjeda (sticanje, pa do prestanka i zastite posjeda) - vidi detaljnije u clanovima 315.- 337. Zakona o stvarnim pravima FBiH (pitaj dr Google gdje mozes naci ovaj zakon, reci ce ti).
Posjedovni list je javna isprava, dio katastarskog operata, u kojoj je zabiljezeno ko je posjednik, sta je predmet posjeda (objekat, zemljsite- klasa, kultura), koliki je dio posjeda, ima li katastarskog prihoda za upisanu nekretninu i koliki je. Posto je javna isprava, predstavlja veoma vazan dokaz posjeda. Oboriv je, sto znaci da se u posebnom postupku moze osporavati sadrzaj upisanih cinjenica u posjedovnom listu, no to je druga tema.
Do upisa u katastarski operat/posjedovni list, dolazi i to pretezno- na osnovu ugovora o prometu nekretnine, rjesenja o nasljedjivanju, odluke suda, odluke durgog nadleznog organa, itd.
Kada trazis taj "posjedovni list", dobijas dokument koji se zove "Prepis posjedovnog lista".
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#577 Re: Ostavinska rasprava

Post by Guadalajara »

kuli1961 wrote: 06/02/2021 22:30
high_volume wrote: 06/02/2021 18:00
Guadalajara wrote: 06/02/2021 09:38
Znači brate da je predmet/nekretnina pod punom tvojom kontrolom. E sad imaju tu i vrste posjeda. Samostalni posjed, nesamostalni. Pošteni posjed, istiniti posjed, zakonski posjed...itd... itd...

Ovo ti je jako bitna stavka zbog raznih malverzacija. ;-)
Gdje ću naći definiciju "posjeda", u kojem pravnom aktu BiH, ili "posjedovni list"?
Posjed je fakticka vlast nad stvari, ne moras biti vlasnik da bi bio posjednik. O pojmu posjeda, vrsta, kvalitetima- sadrzaju posjeda, obiljezjima posjednika, i sve ostalo oko posjeda (sticanje, pa do prestanka i zastite posjeda) - vidi detaljnije u clanovima 315.- 337. Zakona o stvarnim pravima FBiH (pitaj dr Google gdje mozes naci ovaj zakon, reci ce ti).
Posjedovni list je javna isprava, dio katastarskog operata, u kojoj je zabiljezeno ko je posjednik, sta je predmet posjeda (objekat, zemljsite- klasa, kultura), koliki je dio posjeda, ima li katastarskog prihoda za upisanu nekretninu i koliki je. Posto je javna isprava, predstavlja veoma vazan dokaz posjeda. Oboriv je, sto znaci da se u posebnom postupku moze osporavati sadrzaj upisanih cinjenica u posjedovnom listu, no to je druga tema.
Do upisa u katastarski operat/posjedovni list, dolazi i to pretezno- na osnovu ugovora o prometu nekretnine, rjesenja o nasljedjivanju, odluke suda, odluke durgog nadleznog organa, itd.
Kada trazis taj "posjedovni list", dobijas dokument koji se zove "Prepis posjedovnog lista".
:thumbup:
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2802
Joined: 14/01/2019 04:56

#578 Re: Ostavinska rasprava

Post by Porodice Foht »

Guadalajara wrote: 06/02/2021 09:38
high_volume wrote: 06/02/2021 09:25
leki hz wrote: 13/12/2020 23:14
Nismo ni mi plaćali kad mi je otac umro, ali tada je na sudu bila ostavinska i prešlo sve na mamu rahmetli. I mi smo morali posjedovni list izvaditi za vikendicu i platili 60 maraka. Niko nam nije ništa tražio iz poreske, ma ja sam totalni laik. Pa rekoh da upitam one koji više znaju. Doduše ne znam ni da li je mama išla u katastar, uglavnom sve je na njoj.
Šta predstavlja "posjedovni list", šta dokazuje, iz kojeg pravnog akta mu je osnov, i kakav je značaj "posjeda" u odnosu na vlasništvo?
Znači brate da je predmet/nekretnina pod punom tvojom kontrolom. E sad imaju tu i vrste posjeda. Samostalni posjed, nesamostalni. Pošteni posjed, istiniti posjed, zakonski posjed...itd... itd...

Ovo ti je jako bitna stavka zbog raznih malverzacija. ;-)
@Guadalajara, kako ide s odricanjem dijela imovine nasljednika u korist drugog, brat za sestru, obratno i slicno? Je li za to pred notarom dovoljna izjava onog koji se odrice ili je procedura kompliciranija?
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#579 Re: Ostavinska rasprava

Post by visuljak »

Porodice Foht wrote: 09/02/2021 09:34
@Guadalajara, kako ide s odricanjem dijela imovine nasljednika u korist drugog, brat za sestru, obratno i slicno? Je li za to pred notarom dovoljna izjava onog koji se odrice ili je procedura kompliciranija?
Lahko se odreci dijela kao cjeline a ne moze se odreci dijela jedne cjeline.
Npr. ti se odrices svog dijela u autu ali se ne mozes odreci 2/8 od 4/8 dijela kuce na koje imas pravo.

Odricanje od dijela imovine vrlo je jednostavno i moze se uraditi na dva nacina: posebnom izjavom kod notara ili izjavom pred notarom prilikom cina ostavinske rasprave.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2802
Joined: 14/01/2019 04:56

#580 Re: Ostavinska rasprava

Post by Porodice Foht »

visuljak wrote: 09/02/2021 09:48
Porodice Foht wrote: 09/02/2021 09:34
@Guadalajara, kako ide s odricanjem dijela imovine nasljednika u korist drugog, brat za sestru, obratno i slicno? Je li za to pred notarom dovoljna izjava onog koji se odrice ili je procedura kompliciranija?
Lahko se odreci dijela kao cjeline a ne moze se odreci dijela jedne cjeline.
Npr. ti se odrices svog dijela u autu ali se ne mozes odreci 2/8 od 4/8 dijela kuce na koje imas pravo.

Odricanje od dijela imovine vrlo je jednostavno i moze se uraditi na dva nacina: posebnom izjavom kod notara ili izjavom pred notarom prilikom cina ostavinske rasprave.
:thumbup: Pretpostavljao sam, ali ne i posigurno znao da je bas tako. Hvala.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#581 Re: Ostavinska rasprava

Post by kuli1961 »

Ljudi, nemojte svasta pisati, dovodite u zabludu onog kome nasljedstvo moze biti zivotno pitanje.
Evo sta IZRICITO kaze odredba člana 166.stav 1. Zakona o nasljedjivanju F BiH:

"Odricanje od naslijeđa ne može biti djelomično ni pod uvjetom."
Prema tome, ako se odrices, odrices se svog CJELOKUPNOG nasljednog dijela, bez obzira sta je u pitanju- nepokretnost, pokretne stvari, prava....
Nema- ovo hocu, ono necu.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#582 Re: Ostavinska rasprava

Post by Guadalajara »

Porodice Foht wrote: 09/02/2021 09:34
Guadalajara wrote: 06/02/2021 09:38
high_volume wrote: 06/02/2021 09:25

Šta predstavlja "posjedovni list", šta dokazuje, iz kojeg pravnog akta mu je osnov, i kakav je značaj "posjeda" u odnosu na vlasništvo?
Znači brate da je predmet/nekretnina pod punom tvojom kontrolom. E sad imaju tu i vrste posjeda. Samostalni posjed, nesamostalni. Pošteni posjed, istiniti posjed, zakonski posjed...itd... itd...

Ovo ti je jako bitna stavka zbog raznih malverzacija. ;-)
@Guadalajara, kako ide s odricanjem dijela imovine nasljednika u korist drugog, brat za sestru, obratno i slicno? Je li za to pred notarom dovoljna izjava onog koji se odrice ili je procedura kompliciranija?
Ako si npr. naslijedio dio od 1/2 nekretnine. Mozes ovo rijesiti poslije ostavinske rasprave ugovorom o poklonu kod notara. :)
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#583 Re: Ostavinska rasprava

Post by kuli1961 »

Moze, naravno, samo treba poznavati poreske propise, na nacin da se nadje zakonska mogucnost neplacanja poreza, ako je moguce. Takodje, naslijedjeni dio bi se mogao ustupiti- prenijeti i u postupku diobe, a i ovdje treba sagledati pitanje ima li ili nema poreza.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#584 Re: Ostavinska rasprava

Post by visuljak »

kuli1961 wrote: 09/02/2021 13:01 Ljudi, nemojte svasta pisati, dovodite u zabludu onog kome nasljedstvo moze biti zivotno pitanje.
Evo sta IZRICITO kaze odredba člana 166.stav 1. Zakona o nasljedjivanju F BiH:

"Odricanje od naslijeđa ne može biti djelomično ni pod uvjetom."
Prema tome, ako se odrices, odrices se svog CJELOKUPNOG nasljednog dijela, bez obzira sta je u pitanju- nepokretnost, pokretne stvari, prava....
Nema- ovo hocu, ono necu.
Izvini ali IMA.

Tacno sam to citao i sam bio u zabludi(djelimicno i uvjetovano) pa smo prije mjesec dana imali ostavinsku pred jednim jakim notarom gdje su se neki odrekli svog dijela auta a neki svog dijela kuce.
Tacno onako kako sam i napisao. Ne mozes se odreci dijela svog dijela a dijela kao cjeline DA.

Isto tako i na sudu na ostavinskoj, nas tri brata se dogovorili ko ce se cega odreci i sve zavrsili tako brzo(a svi imamo pravo na sve).
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#585 Re: Ostavinska rasprava

Post by visuljak »

Guadalajara wrote: 09/02/2021 13:49
Ako si npr. naslijedio dio od 1/2 nekretnine. Mozes ovo rijesiti poslije ostavinske rasprave ugovorom o poklonu kod notara. :)
Ima li poreza na poklon sestra/sestri, brat/bratu?
Rece mi advokat da nema a ja ne vjerujem jer mislim da samo roditelji i djeca mogu poklanjati bez poreza.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#586 Re: Ostavinska rasprava

Post by Guadalajara »

visuljak wrote: 09/02/2021 14:44
Guadalajara wrote: 09/02/2021 13:49
Ako si npr. naslijedio dio od 1/2 nekretnine. Mozes ovo rijesiti poslije ostavinske rasprave ugovorom o poklonu kod notara. :)
Ima li poreza na poklon sestra/sestri, brat/bratu?
Rece mi advokat da nema a ja ne vjerujem jer mislim da samo roditelji i djeca mogu poklanjati bez poreza.
Nema nikakvog poreza za ove bliske srodnike...otac/majka/sin/kćerka/brat/sestra...Placas samo one protokolarne zahtjeve...Obradu kod notara i u sudu mislim oko 60 KM.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#587 Re: Ostavinska rasprava

Post by Guadalajara »

visuljak wrote: 09/02/2021 14:42
kuli1961 wrote: 09/02/2021 13:01 Ljudi, nemojte svasta pisati, dovodite u zabludu onog kome nasljedstvo moze biti zivotno pitanje.
Evo sta IZRICITO kaze odredba člana 166.stav 1. Zakona o nasljedjivanju F BiH:

"Odricanje od naslijeđa ne može biti djelomično ni pod uvjetom."
Prema tome, ako se odrices, odrices se svog CJELOKUPNOG nasljednog dijela, bez obzira sta je u pitanju- nepokretnost, pokretne stvari, prava....
Nema- ovo hocu, ono necu.
Izvini ali IMA.

Tacno sam to citao i sam bio u zabludi(djelimicno i uvjetovano) pa smo prije mjesec dana imali ostavinsku pred jednim jakim notarom gdje su se neki odrekli svog dijela auta a neki svog dijela kuce.
Tacno onako kako sam i napisao. Ne mozes se odreci dijela svog dijela a dijela kao cjeline DA.


Isto tako i na sudu na ostavinskoj, nas tri brata se dogovorili ko ce se cega odreci i sve zavrsili tako brzo(a svi imamo pravo na sve).
Tačno je ovo... :thumbup:
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#588 Re: Ostavinska rasprava

Post by kuli1961 »

@visuljak
bez ljutnje i uvrede, naravno- ali NEMA!
ZN je jasan, pa u tvom slucaju, vozilo i nekretnina- ne mozes se odreci sunasljednickog dijela na vozilu (npr. 1/3) da bi isto toliko, manje ili vise dobio na nekretnini. A zasto ne mozes? E, upravo zato sto zakon to ne dozvoljava.I tu nema sta vise da se prica.
Tek sad prelazimo na domen prakse: kazes "jakog" notara? znas li zasto je kod njega "prosao" takav dogvor? Zato sto mu je stalo da zavrsi ostavinski predmet, da sto prije naplati ono sto mu pripada, a vidi da medju vama posotji sporazum oko toga. Samo i jedino zato.
Eh, koliko stotina puta sam gledao, citao, ibretio se, krstio (kako god ko hoce) kakva sve ostavinska rjesenja donose i sudovi... I sudovi i notari idu srednjom linijom- nije po zakonu, ali svi sunasljednici su saglasni, nece biti zalbe...
Tvoj primjer je samo primjer, ne i pravilo-stavise, suprotno je zakonu.
Kako god bilo, vazno je da ste u porodici postigli svoj cilj, da nema nesporazuma i da su svi sretni i zadovoljni.

EDIT: treba praviti razliku izmedju 3 pojma, odricanje, odricanje samo u svoje ime, i ustupanje
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#589 Re: Ostavinska rasprava

Post by visuljak »

kuli1961 wrote: 09/02/2021 18:09 @visuljak
bez ljutnje i uvrede, naravno- ali NEMA!
ZN je jasan, pa u tvom slucaju, vozilo i nekretnina- ne mozes se odreci sunasljednickog dijela na vozilu (npr. 1/3) da bi isto toliko, manje ili vise dobio na nekretnini. A zasto ne mozes? E, upravo zato sto zakon to ne dozvoljava.I tu nema sta vise da se prica.
Tek sad prelazimo na domen prakse: kazes "jakog" notara? znas li zasto je kod njega "prosao" takav dogvor? Zato sto mu je stalo da zavrsi ostavinski predmet, da sto prije naplati ono sto mu pripada, a vidi da medju vama posotji sporazum oko toga. Samo i jedino zato.
Eh, koliko stotina puta sam gledao, citao, ibretio se, krstio (kako god ko hoce) kakva sve ostavinska rjesenja donose i sudovi... I sudovi i notari idu srednjom linijom- nije po zakonu, ali svi sunasljednici su saglasni, nece biti zalbe...
Tvoj primjer je samo primjer, ne i pravilo-stavise, suprotno je zakonu.
Kako god bilo, vazno je da ste u porodici postigli svoj cilj, da nema nesporazuma i da su svi sretni i zadovoljni.

EDIT: treba praviti razliku izmedju 3 pojma, odricanje, odricanje samo u svoje ime, i ustupanje
Razumijem ja sta ti pises i ja sam tako mislio ali sam se nadao scenariju koji je ipak prosao.

Nakon smrti oca ostalo je prilicno dosta nekretnina pa smo se dogovorili nas tri brata(posto se sestra odrekla svega) da se njih dvojica odricu te i te nekretnine u korist moju a ja i drugi brat se odricemo na toj i toj nekretnini u korist treceg brata. Kada smo to sve dogovorili i prenijeli sudiji sve je trajalo jako kratko dok nismo presli sve nekretnine. Ostala je jedna nekretnina koju dijelimo ja i jedan brat 1/2 i ni dan danas nije rijesena a sve cega smo se odricali je vec davno u gruntu.

Ova ostavinska od prije mjesec dana je prilicno jasna, jedna sestra se odrice svoga dijela 1/3 u autu u korist druge sestre a ova se odrice dijela kuce1/3 u korist trece sestre pa je na kraju ispalo da jedna sestra ima 2/3 auta a druga 1/3 i tako isto kuca, jedna ima 2/3 a druga 1/3.
Ovdje je vidljivo da jedna od tri sestre nije bila spremna na dogovor a nije ovlastila advokata tako da je zadrzala svoje 1/3 na svim nekretninama.
Naknadno smo dogovorili otkup te 1/3 na svim nekretninama tako da to smatramo zavrsenim.
Jedino me interesuje, da li sestra/sestri moze nesto pokloniti bez poreza?

Da ne zaboravim, u razgovoru sa advokatom jedne od stranaka predlazem da prosiri svoju punomoc i da to sve zavrsimo na jednom rocistu a on mi odgovara ''pa cemu zurba, ne mora se sve zavrsiti na jednom rocistu'' i onda se pocnemo oba smijati. Shvatio sam da i oni moraju nesto raditi i zaraditi.
Ako bi svi radili kao sto ja predlazem(odeci se ovoga a on ce se odreci onoga) sve bi bilo brzo zavrseno a sta ce raditi advokati i notari.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#590 Re: Ostavinska rasprava

Post by kuli1961 »

Sve OK- nismo na "suprotnim stranama"- ti si govorio o primjeru iz zivota, a ja sta kaze zakon. E sad, mozda je do uzajamnog nerazumijevanja doslo zbog pojmova "odricanje" i "ustupanje". Odricanje u korist jednog od (su)nasljednika (kako navodis), takodje nije odricanje, vec se smatra izjavom o ustupanju. A ustupanje je prihvatanje svog nasljednog dijela i istovremeno ustupanje, tj. prenos na nekog od ostalih sunasljednika. Dakle, kod prihvata sa ustupanjem, mogu reci: moj sunasljednicki dio na kuci prenosim drugoj sestri, bratu itd (ili npr.po 1/2 od mog dijela na njih dvoje), a sunasljednicki dio na npr. autu- na trecu sestru..
No, kako i rekoh prethodno, za sunasljednike je vazno da dobiju prema uzajamnom dogovoru, a za sudiju- da zavrsi predmet i da nema zalbe :D . ...a zakon.. nek se nadje izmedju ove dvije okolnosti... :D
Ako je taj advokat rekao kako pises, onda sramoti struku, to je nekorektno- nije smisao advokature zaraditi pare po bilo koju cijenu i nacin, nego je smisao pruziti pravnu pomoc, adekvatno zastupati, pravovremeno, strucno i azurno i za svoje usluge naplatiti istu takvu- adekvatnu nagradu. Bio sam advokat skoro 10 godina, taj zanat ucio od vrsnog advokata. Advokatska tarifa me nikada nije vezivala-ako Tarifa za neki posao kaze- X KM, a ja smatram da taj posao zasluzuje vise npr. X+1 KM, ja i kazem- Tarifa kaze toliko, a ja kazem toliko- hocete- necete.
S druge, postoji sveto pravilo, kojem me je naucio moj principal- od 10 predmeta- u pravilu se 2 rade besplatno! To pravilo je meni, a potom i mojoj supruzi, koja je takodje advokat, kasnije donijelo mnogo dobrih desavanja.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#591 Re: Ostavinska rasprava

Post by visuljak »

kuli1961 wrote: 09/02/2021 22:00
Ako je taj advokat rekao kako pises, onda sramoti struku, to je nekorektno- nije smisao advokature zaraditi pare po bilo koju cijenu i nacin, nego je smisao pruziti pravnu pomoc, adekvatno zastupati, pravovremeno, strucno i azurno i za svoje usluge naplatiti istu takvu- adekvatnu nagradu. Bio sam advokat skoro 10 godina, taj zanat ucio od vrsnog advokata. Advokatska tarifa me nikada nije vezivala-ako Tarifa za neki posao kaze- X KM, a ja smatram da taj posao zasluzuje vise npr. X+1 KM, ja i kazem- Tarifa kaze toliko, a ja kazem toliko- hocete- necete.
S druge, postoji sveto pravilo, kojem me je naucio moj principal- od 10 predmeta- u pravilu se 2 rade besplatno! To pravilo je meni, a potom i mojoj supruzi, koja je takodje advokat, kasnije donijelo mnogo dobrih desavanja.
:thumbup:

Ma razumijemo se u prvom dijelu.

Dobro sam shvatio vaseg kolegu ''pa zasto sve rijesiti odjednom i sada'' a i shvatam ga.

Sto se tice drugog dijela, uz duzno postovanje tebi i tvojoj supruzi vasa profesija je otisla previse u mutne vode ako se tako moram izraziti da opisem sta sve rade vase kolege.
Rijetki su stari kov advokata koji je svaki slucaj prihvatao kao izazov pa tek onda sansu da se nesto i zaradi.

Toliko losih primjera loseg rada advokata mogu da navedem da bi mogli do zore o tome raspravljati



Sta raditi kada ti advokat u parnici od 35.000KM vec izvuce 15.000KM i kaze da zbog raznih pritisaka ne zeli vise da te zastupa a ustvari ne moze da ceka konacnu presudu i otkazuje ti pravnu pomoc?
...ili kada vam sudija kaze, gospodine morate pod hitno promijeniti advokata jer ne zeli da zavrsi ovaj predmet.

Mislim da nisam usamljen u ovakvim razmisljanjima.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#592 Re: Ostavinska rasprava

Post by kuli1961 »

Apsolutno si u pravu za drugi dio!
Od momenta sticanja diplome PF, advokatura je najzahtijevnije, najdinamicnije, najsveobuhvatnje zanimanje. Cijeli radni vijek sam u struci, uvijek vrlo blizu pravosudju, jedno takodje pristojno dugo vrijeme bio "nosilac pravosudne funkcije", pa mislim da imam dobar "pregled" stanja. Advokaturu izuzetno postujem kao profesiju, naklon do poda, ali ogromnu vecinu advokata- nimalo ne postujem! Bagra, neznalice, lopovi i prevaranti.
Eh, a cega sam se sve nagledao i sta i dalje svasta gledam, vidim i cujem...sada radim drugi posao, takodje struka, koji je po sadrzaju visoko iznad advokature i pravosudja u uzem smislu, ali me i dalje dusa boli i budem pogodjen kada cujem teske rijeci na konto adovkature i pravosudja uopste- ne zbog rijeci, nego zbog cinjenice da su istinite i sto ipak ne mogu da ista uradim, da se losa slika o ovom dijelu struke makar pocne mijenjati!
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#593 Re: Ostavinska rasprava

Post by visuljak »

kuli1961 wrote: 09/02/2021 23:04 Apsolutno si u pravu za drugi dio!
Od momenta sticanja diplome PF, advokatura je najzahtijevnije, najdinamicnije, najsveobuhvatnje zanimanje. Cijeli radni vijek sam u struci, uvijek vrlo blizu pravosudju, jedno takodje pristojno dugo vrijeme bio "nosilac pravosudne funkcije", pa mislim da imam dobar "pregled" stanja. Advokaturu izuzetno postujem kao profesiju, naklon do poda, ali ogromnu vecinu advokata- nimalo ne postujem! Bagra, neznalice, lopovi i prevaranti.
Eh, a cega sam se sve nagledao i sta i dalje svasta gledam, vidim i cujem...sada radim drugi posao, takodje struka, koji je po sadrzaju visoko iznad advokature i pravosudja u uzem smislu, ali me i dalje dusa boli i budem pogodjen kada cujem teske rijeci na konto adovkature i pravosudja uopste- ne zbog rijeci, nego zbog cinjenice da su istinite i sto ipak ne mogu da ista uradim, da se losa slika o ovom dijelu struke makar pocne mijenjati!
Na zalost je tako.
Kada ce se neko ozbiljno pozabaviti tim problemom ostaje da se vidi.
Vjerujem da jos uvijek ima casnih i postenih advokata ali i olosa koji tu vide brzu zaradu.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#594 Re: Ostavinska rasprava

Post by Guadalajara »

kuli1961 wrote: 09/02/2021 23:04 Apsolutno si u pravu za drugi dio!
Od momenta sticanja diplome PF, advokatura je najzahtijevnije, najdinamicnije, najsveobuhvatnje zanimanje. Cijeli radni vijek sam u struci, uvijek vrlo blizu pravosudju, jedno takodje pristojno dugo vrijeme bio "nosilac pravosudne funkcije", pa mislim da imam dobar "pregled" stanja. Advokaturu izuzetno postujem kao profesiju, naklon do poda, ali ogromnu vecinu advokata- nimalo ne postujem! Bagra, neznalice, lopovi i prevaranti.
Eh, a cega sam se sve nagledao i sta i dalje svasta gledam, vidim i cujem...sada radim drugi posao, takodje struka, koji je po sadrzaju visoko iznad advokature i pravosudja u uzem smislu, ali me i dalje dusa boli i budem pogodjen kada cujem teske rijeci na konto adovkature i pravosudja uopste- ne zbog rijeci, nego zbog cinjenice da su istinite i sto ipak ne mogu da ista uradim, da se losa slika o ovom dijelu struke makar pocne mijenjati!
Isto takvo imam misljenje...

Mogu advokatici i notari pisati sta god hoce...ali ako za to nema nikakvo uporiste u zakonu...taj se može slikati ako npr...taj neki ugovor dodje do suda, parnicenja i tako to... ;-)
kleo70
Posts: 4
Joined: 11/03/2021 10:46

#595 Re: Ostavinska rasprava

Post by kleo70 »

nasledjivanje automobila na uvoznicu.
Nakon oceve smrti (tata je bio invalid) ocekujemo mama, sestre i ja poziv za ostavinsku raspravu koju matični ured šalje sudu po automatizmu, pri čemu nasledjujem auto na uvoznicu, kojemu je tek godinu i po dana od uvoza. Da li postoji mogućnost prolongiranja ostavinske jos godinu i po (i na koji način)_kako bi Rješenjem o nasledjivanju mogla prevesti auto na svoje ime,bez plaćanja carine i poreza, jer bi tada istekao rok od 36 mjeseci nakon uvoza (rok do kog je zabranjeno otudjivanje invalidskog auta). U soku sam, jer mi to nikad nije bilo na umu da bih nakon oceve smrti morala platiti carinske dadzbine koje nisu uopšte male.
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#596 Re: Ostavinska rasprava

Post by Hemel »

kleo70 wrote: 11/03/2021 11:51 nasledjivanje automobila na uvoznicu.
Nakon oceve smrti (tata je bio invalid) ocekujemo mama, sestre i ja poziv za ostavinsku raspravu koju matični ured šalje sudu po automatizmu, pri čemu nasledjujem auto na uvoznicu, kojemu je tek godinu i po dana od uvoza. Da li postoji mogućnost prolongiranja ostavinske jos godinu i po (i na koji način)_kako bi Rješenjem o nasledjivanju mogla prevesti auto na svoje ime,bez plaćanja carine i poreza, jer bi tada istekao rok od 36 mjeseci nakon uvoza (rok do kog je zabranjeno otudjivanje invalidskog auta). U soku sam, jer mi to nikad nije bilo na umu da bih nakon oceve smrti morala platiti carinske dadzbine koje nisu uopšte male.
Mozete vi izbjegavati ostavinsku iz hiljadu jednog razloga(zivite vani, corona, niste predali sve papire, dogovorite se sa notarom...) ali to nije rjesenje.
Kako mislis voziti to auto bez vlasnika?
Istekne prva registracija, ne mozes produziti, moras vratiti tablice i time odjavljujes auto.

Skoro imao slican slucaj ali sada u maju istice to ogranicenje.

Nemate puno izbora ili platiti dazbine(oko 35%) ili odjavite auto i cekajte istek roka.

p.s. nisam pravnik
kleo70
Posts: 4
Joined: 11/03/2021 10:46

#597 Re: Ostavinska rasprava

Post by kleo70 »

:-)
hvala Vam na iskustvu, da li je slučaj "maj" auto na uvoznicu pa čeka oslobadjanje nakon 36 mjeseci...ili....
rado bih da cujem misljenje nekog ko zna. možda kuli1961 odgovori, stičem dojam da je ekspert za pravo.
Ukoliko po zakonu mogu biti oslobodjena carinskih dazbina, dobijanjem Rješenja o nasledjivanju 36 mjeseci od dana uvoza, neću ga ni voziti ni registrovati godinu dana jer para za carinu nemam a ni kupaca nema upravo zbog tog.
Stalo mi je da na bilo koji način zadržim auto bez plaćanja dadzbina.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#598 Re: Ostavinska rasprava

Post by nikeze »

Ako je umrla osoba posjedovala više nekretnina npr. stan i dva placa, postoji li mogućnost da se jedan od dva nasljednika odrekne stana kako bi drugi nasljednik naslijedio stan 1/1. Placeve bi dijelili popola.
Znači prvi nasljednik bi se odrekao stana u korist drugog nasljenika.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#599 Re: Ostavinska rasprava

Post by moonca »

Naravno :thumbup:
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#600 Re: Ostavinska rasprava

Post by nikeze »

moonca wrote: 25/06/2021 12:57 Naravno :thumbup:
Hvala
Post Reply