Ostat će istine dvije ?!

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Tragos
Posts: 114
Joined: 22/08/2013 12:25

#51 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by Tragos »

Da li ko može ovo potvrdit ili odbacit? Istina ili laž?

Sredinom listopada 1992. godine došlo je do tri incidenta koja su dovela do prvih ozbiljnijih vojnih sukoba u srednjoj Bosni. ...Prvi se dogodio u Novom Travniku 18. listopada, kada je došlo do sukoba između pripadnika HVO-a i ARBiH na benzinskoj crpki nedaleko stožera HVO-a. Sukob je izbio jer su Hrvati odbili dati gorivo pripadnicima ARBiH, nakon čega je izbila svađa koja je prerasla u fizički sukob u kojemu je ubijen jedan Bošnjak. Armija BiH i HVO sukobljavali su se u samom Novom Travniku i u selima Šenkovići, Sinokos, Donje Pećine i Opara. Za borbi u tim selima, Armija BiH napala je Stjepana Blaževića, zapovjednika HVO-a Jajce i Nikolu Bilića, predsjednika HVO-a Jajce.
U tim borbama poginulo je 15 vojnika HVO-a. Armija BiH prvi put je upotrijebila teško topništvo protiv Hrvata. Bošnjaci su napali zapovjedništvo HVO-a u Novom Travniku i uništili Ratnu bolnicu HVO-a te zapalili su dvije zgrade u gradu, gdje su živjeli pretežno Hrvati. ARBiH je svim silama pokušava zauzeti benzinsku crpku, koja je u hrvatskom dijelu grada, a kada to nije uspjela, onda ju je zapalila. Grad je podijeljen. Gornji dio grada kontroliraju Bošnjaci, a donji (novi) dio grada Hrvati. Za tih borbi ranjeno je 16, a poginulo 12 vojnika HVO-a. Ranjeni Bošnjaci, njih 37, dovedeni su u bolnicu u Bugojno, a broj poginulih nije poznat.[14] Ovaj lokalni okršaj najvjerojatnije se ne bi proširio da nije ubijen Ivica Stojak.
20. listopada 1992. godine na kontrolnom punktu Armije BiH ispred "Medrese" u Travniku pripadnici Armije BiH pucali su na zaustavljeno vozilo HVO-a. Ubili su Ivicu Stojaka, zapovjednika Travničke brigade HVO-a, a teško ranili Zvonku Gašu, načelnika HVO-a. Puščanu vatru otvorio je major Semir Terzić, zapovjednik 7. muslimanske brigade, a s njim su pucali i ostali njegovi vojnici...
Tragos
Posts: 114
Joined: 22/08/2013 12:25

#52 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by Tragos »

Woody wrote: - Bošnjaci su goloruki (hajd' sad, ovo i nije blio baš tako - isto kao i za Hrvate '91-e :wink: )
- Bošnjaci nabave oružje
Najveći apsurd u ovome je što su hrvati naoružavali Armiju Bih, opskrbljivali ih streljivom i hranili tisuće i tisuće muslimanskih izbjeglica u RH o vlastitom trošku.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#53 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by Woody »

Tragos wrote:
Woody wrote:Hmmm, @Tragos, ali znam i ja jednu istinu o Hrvatima iz BiH. Čitaj sad ovo:

- Hrvati ne priznaju referendum o samostalnosti BiH (koji su i sami izglasali)
- Hrvati ne priznaju granice samostalne Republike Bosne i Hercegovine već uzimaju oružje u ruke (pod direktivom iz Zagreba)
- Hrvati rade svoju državu u državi i postavljaju balvane uz blagoslov i naouružavanje HV-e.
- Hrvati se junače dok imaju HV iznad sebe i oružja
- Hrvati otvore konc-logore za Bošnjake i Srbe i gumicom izbrišu nehrvatsko stanovništvo iz pola Mostara, čitave Čapljine, Stoca, Livna, Duvna, Kiseljaka... ulazeći u mrtvu utrku sa kolegama Srbima im
- Bošnjaci su goloruki (hajd' sad, ovo i nije blio baš tako - isto kao i za Hrvate '91-e :wink: )
- Bošnjaci nabave oružje
- Vareš, Bugojno, Kakanj, Zenica, Travnik i ostale akcije
- Hrvati mole pomoć iz Zagreba, a Franjo kaže u stilu "što ste se bunili pička vam materina, imam ja sad važnijeg posla"
- Odu Hrvati u pičku materinu, ali opet ne toliku "pičku materinu" koliko Srbi iz CRO.

I, šta ćemo sad?
Hmmm... preslik. Može jedno pitanje? Da li bi Bošnjaci imali većinu na referendumu, da nije bilo hrvata?

Da li je ovo točno? Da li su ovo 1. sukobi?

Preuzimanje vojarne "Kaonik" kod Busovače bilo je povodom prvih incidenata između Hrvata i Bošnjaka, u kojima je poginuo jedan pripadnik HVO-a. Bošnjaci nisu sudjelovali u preuzimanju vojarne, ali su tražili oružje.
Kada su postrojbe HVO-a i HOS-a Vitez u svibnju 1992. godine zauzele skladište u Slimenima, s njima nisu sudjelovale postrojbe Armije BiH. Unatoč tome, Armija Bosne i Hercegovine traži podjelu zaplijenjenog oružja JNA i to prema svojim uvjetima. Kada je hrvatska strana to odbila, Armija BiH svoje zahtjeve nastojala je ostvariti silom.
Naravno da je preslik, to mi je i bila namjera, samo da vidiš kako se uz minimum korekcija može naći i druga istina, osim ako ti tvrdiš da ovo što sam ja korigovao nije tačno, a onda ćemo se uhvatiti za perčine :wink:

Netačno, prvi incidenti između Hrvata i Bošnjaka počinju govorom Krivoustog:
...To se može ostvariti tako da se nacionalni ciljevi Srbije ostvare i da ona nema više razloga za ekspanziju, a ujedno bi se Hrvatskoj priključilo njezine krajeve, jer je sadašnji hrvatski perec neprirodan. U hrvatskom je interesu da se taj problem riješi na naravan način, na način kako je bila rješena Banovina. Pri tome bi mogao ostati dio zemljice Bosne gdje bi muslimani imali većinu i ta bi država Bosna mogla biti tampon između Hrvatske i Srbije. Time bi ujedno nestala i kolonijalna tvorevina Bosna i Hercegovina...

dr. Franjo Tuđman, prosinac 1991
User avatar
rajv0sa
Posts: 3145
Joined: 19/10/2010 00:31
Location: sektaland

#54 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by rajv0sa »

Čuj perec, valjda kifla. :D
Tragos
Posts: 114
Joined: 22/08/2013 12:25

#55 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by Tragos »

rajv0sa wrote:Čuj perec, valjda kifla. :D
:-D
Tragos
Posts: 114
Joined: 22/08/2013 12:25

#56 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by Tragos »

Istina. Politika krivoustog u Bosni mi se nikad nije sviđala. BiH je BiH. Hrvatska je Hrvatska.

Ipak, ajmo polako. Koji bi bio 1. oružani sukob između Bošnjaka i Hrvata u Bih? Gdje se odvio? Zašto? Kako? Tko se branio? Kad je bio 1. masovniji pokolj civila?
Tragos
Posts: 114
Joined: 22/08/2013 12:25

#57 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by Tragos »

RATM56 wrote:Tragos-ova istina da je pisana u ime Bošnjaka, bila bi zaista istina. A ovako, pošto se odnosi na Hrvate i Hrvatsku, ipak je to tek još jedna ''istina''.
da, naravno... Dobro si reka. Hrvat i istina. Ne ide nikako. Bošnjak i istina. To je gotovo ista riječ.
Tragos
Posts: 114
Joined: 22/08/2013 12:25

#58 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by Tragos »

U Hrvatskoj, tijekom 1989. i 1990., nabujali je pokret preko noći stvorio brojne stranke. U tome trenutku, u riječi i djelu većine građana Hrvatske bila je samo jedna ideja vodilja: obrana od agresije i stvaranje nacionalne države.

Nikakva Bih, nikakva razbojstva, nikakva smrt nije bila na pameti stanovnicima hrvatske. Mala, količina idiota postoji u svakom društvu, a njih isto tako razdraže idioti sa one druge strane. Element osvete također nesmijemo zaboravit. To naravno, nije i ne smije bit opravdanje.

Evo. Ovo je "film"u kojem je bila Hrvatska. Svi su vjerovali u to.

"Uz uvjerenje da je HDZ najsigurnija i najpouzdanija snaga stvaranja samostalne države, vecina ljudi je očekivala da će se ostvariti i obećanje HDZ-a kako će Hrvatska za deset godina dostići visokorazvijene zapadne zemlje, kao npr. Austriju. :lol: Vjerovalo se da će HDZ najbolje i najdosljednije reafirmirati svete vrijednosti kao što su nacija, vjera, privatno vlasništvo, građanska prava, vrijednosti prema kojima su komunisti bili previše restriktivni, a u prvomu poratnom desetljeću i veoma oštri, sve do progona onih koji su se za te vrijednosti borili."


"Sumanute ideje o obnovi Tomislavove države od Drave do Drača, od Sutle do Drine snažno su privlačile dio zanesenih ljudi, ali i izazivale strah od još jednoga nacionalnog poraza kakav je bio onaj s NDH." ... a bilo je i ovakvih, koji su stvarno bili u ogromnoj manjini.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#59 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by Nekako s proljeća »

trocadero wrote:
Nekako s proljeća wrote:



U filmu su srpski vojnici, kao naoružanija i vojno organiziranija strana svedena je na grupicu iznemoglih i očajnih ratnika opkoljenih „velikom silom“ Bošnjaka, strašnih i divljih, koji siluju žene i muče „očajne“ ljude „hrabre srpske ratnike“.U filmskoj priči zarobljeni Srbi u tunelu prikazani su kao pozitivci koji su okruženi negativcima Bošnjacima, jer se pretpostavlja da ne bi postupili sa Srbima korektno ako bi se ovi predali, nego naprotiv.Najveće herojstvo je bilo kad sebe ubijaju.Njihova priča o herojstvu se ne uklapa s onim što su na terenu pokazali. Ovaj film je pokušaj izjednačavanja zločina u Podrinju, a ujedno i pokušaj da se onaj ko je došao iz Srbije sa namjerama uništenja bošnjačkog naroda, prebaci u ulogu žrtve.Plaćenik iz Srbije, na tuđoj zemlji, ne može se prikazati kao žrtva. Laž je da je s druge strane tunela, među armijskim borcima Ahmeda Sejdića , bio neko ko je bio najbolji drug iz djetinjstva jednom od tih srpskih boraca u tunelu, kao i to da se među njima u tunelu našla strana novinarka.



A Drina i dalje teče....
A тече и Требава :?: :D
Дај ба Некако с Прољећа, Лепа села лепо горе је филмчина у односу на неке друге! Наравно да у филмовима има имагинације и не можеш очекивати да се сними све како јесте!
Шта речи за Холивудску продукцију, ненадмашиво!
У једном Србин се шета по Менхентну носећи атомску бомбу на леђима :lol:
У другом Ричард Гир гања Дабић-Рашу по планинчугама док овај уствари гузи по Београду :lol:
Овај најновији са Траволтом и Де Ниром је факат велики промашај. У уводном тексту наводе да је у геноциду у БиХ убијено 200 000 људи, То им Злаја шануо! Главни лик Србин се крсти као католик са пет прстију :-) .....
Da smo na PDF-u ''Umjetnost i kultura'' , složio bih se sa tobom bez imalo sumnje. Film ''Lepa sela lepo gore '' jeste za preporuke. Međutim, znaš i sam da on na ovom PDF-u sigurno zaslužuje da bude demaskiran, jer je smješten u prostor ,vrijeme i događaj za koji ja iznosim činjenice. Eh sad', druga je stvar što te činjenice ne idu u prilog filmu i onom što se sa njim ugradilo u memoriju onih što su ga gledali. Moje je bilo da ih upozorim na memorisane laži u njihovim glavama, kako ne bio naprđivali u neznanju sa drugim, koji malo bolje poznaju ili vide neke događaje.

Snimljen je i dokumentarni film o ovom :
http://www.klix.ba/forum/sjeverin-t99734s200.html

Žive slike sa područja gdje se je za život i smrt , drugih i drugačijih, pitao osuđeni ratni zločinac Milan Lukić. Ali hajde... :wink:
http://sandzakpress.net/dok-su-ih-ubija ... 38839480ec

Valja nama preko rijeke...
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#60 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by Woody »

Uf, moj @Nekako s proljeća,

Evo triput' ti čitam ovaj zadnji post, i nikako ne mogu skontat' "šta je pisac hotio da kaže?"

Prvo hvališ film "Lepa sela...", pa onda kažeš da nije za ovaj podforum, a onda kažeš da "treba upozorit' gledaoce oko n'akve memorije :lol: "

I, ja ovakav kakav sam (nikakav) odmah skačem za tastaturu da ti odgovorim:

1. Meni je film "Lepa sela..." - 'nako: Isto k'o i ti. Počne sa prikazima likova koji su se zatekli (sasvim maglovito opisano - kako) u tunelu: lik koji sveti svoju mater i učiteljicu :-) , pa onda duet totalnih kretena koji su nadjebali i "Glup, gluplji", pa onda narkoman koji bježi od dilera, internacionalni kriminalac koji spašava brata od vojske... I onda odjednom oni ispadaju heroji/mučenici sa svim atributima da haman za njima zaplačemo. Mislim, haloooo... kad je to John Wayne, ili Bato Živojinović (neuzubillah) počinjao u svom filmu kao negativnan tip po obrascu, a onda okončavao svoj život kao non-plus-ultra heroj. Doduše, malo mi se po glavi vrte "Otpisani", helem nejse...

2. Zašto vežeš pokolj u Sjeverinu sa filmom "Lepa sela..."? Ne vidim vezu. Jedino ako si hotio da kažeš da je film sniman na lokaciji na kojoj su M i S Lukić bili zaduženi da određuju ko će zanoćiti a ko će osvanuti i kako. A oni to zaduženje udarnički odrađivali :-) Fakat ne kontam đe je tu veza.

3. Iako je film "tanka kaka", moram se (nerado ;-) ) složiti sa @трокадером. Da je "Lepa sela..." u "oštroj" konkurenciji sa svim ostalim filmovima snimljenim o ratu u BiH, sigurno Top. hajde dobro, možda nije najbolji, ali...

A ja, nemoj se moj @трокадеро ljutit' na mene. Složim se, bolan ja sa tobom često, ...ama ne smin reć... ;-)

A i Neretva teče...
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#61 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by Nekako s proljeća »

Nekako s proljeća wrote:
ulciscorr wrote:
EldarZizy wrote:U prvom postu sam naveo primjer kako se ta istina izvrće, i cilj ove teme je bilo dokazati to izvrćanje istine. Jer zbog ovog izvrćanja istine i prikazivanja izvrnute historije dobivamo omladinu koja je puna nacionalizma.
Da, to se dogadja kod vecine Srba i Hrvata u Bosni koji i dalje negiraju zlocine pocinjene u ratu... ili ih ne negiraju vec se ponose njima.
Jer tim mladima se prikazuje i govori da su "ovi" pobili sve pripadnike njihovog naroda I tu se dolazi do stvaranja nekih emocija koji se grade na laži, isto kako što je sve započelo na Kosovu 1986/1987, na temelju laži.
Sta je laz i ko laze?




Dakle , film ''Lepa sela lepo gore'' vam je školski primjer falsifikovanja i lažnog predstavljanja događaja iz vremena kada ...se osumnjičeni ratni zločinac Milan Lukić pitao za zdravlje, da ne kažem život . I u vrijeme snimanja filma se isti pitao haman za smimanje pluća u Višegradu a kamoli filma, pa se u odjavnoj špici ''zahvala '' na pomoći u snimanju odnosi i njemu, a ne samo Vojsci Republike Srpske i Vojnoj komandi Višegrada. Nije na odmet pomenuti da je film rađen u koprodukciji Radio Televizije Srbije.

U filmu su srpski vojnici, kao naoružanija i vojno organiziranija strana svedena je na grupicu iznemoglih i očajnih ratnika opkoljenih „velikom silom“ Bošnjaka, strašnih i divljih, koji siluju žene i muče „očajne“ ljude „hrabre srpske ratnike“.U filmskoj priči zarobljeni Srbi u tunelu prikazani su kao pozitivci koji su okruženi negativcima Bošnjacima, jer se pretpostavlja da ne bi postupili sa Srbima korektno ako bi se ovi predali, nego naprotiv.Najveće herojstvo je bilo kad sebe ubijaju.Njihova priča o herojstvu se ne uklapa s onim što su na terenu pokazali. Ovaj film je pokušaj izjednačavanja zločina u Podrinju, a ujedno i pokušaj da se onaj ko je došao iz Srbije sa namjerama uništenja bošnjačkog naroda, prebaci u ulogu žrtve.Plaćenik iz Srbije, na tuđoj zemlji, ne može se prikazati kao žrtva. Laž je da je s druge strane tunela, među armijskim borcima Ahmeda Sejdića , bio neko ko je bio najbolji drug iz djetinjstva jednom od tih srpskih boraca u tunelu, kao i to da se među njima u tunelu našla strana novinarka.

Šta je još laž?!
Laž je da su oni izvršili proboj. Radio Višegrad je tada javljao da je došlo deset hiljada Alijinih bojovnika u dolinu Drine, a istina je da je armijskih boraca tada bilo svega 200.

Najbolje se laž demantuje od direktnih učesnika bitke kod tunela Brodar. Tako je o događajima u tunelu Brodar pričao je i preživjeli srpski vojnik Mikajlo Šimšić iz Staniševca kod Dobruna, koji danas jedva preživljava kao radnik najamnik po Srbiji.
„Nas četiri vojnika Treće čete Drinskog bataljona Višegradske brigade Vojske RS-a: Slađan Simić iz Bosanske Jagodine, Novak Arsić iz Veletova, Vladan Gavrilović iz Višegrada i ja, te trojica dobrovoljaca iz Srbije - Stevo Panić iz Smedereva, Milo van Lučić iz Užica i Stanko Mađaševac iz Lazarevca, našli smo se devet dana i devet noći u klopci u tunelu Brodar, dugom 97 metara, punom nekih betonskih ploča, sa desnom krivnom na polovini tunela. Četvorica su: Novak, Vladan, Steva i Milovan ostala u tunelu zauvijek. Milovan i Vlado su poginuli u tunelu od gelera. Novak je bio teško ranjen i kad je osjetio da umire, pucao je sebi u sljepoočnicu. Bio je sedmi dan kad se ubio Novak. Stevo iz Lazarevca je ostao u tunelu pored svog pobratima ,Milovana iz Užica da čuva njegovo mrtvo tijelo i na kraju je poginuo. Nas trojica smo krenuli u smrt, ali smo nekim čudom ostali živi. Slađan je poslije poginuo. Danas su me u Višegradu svi zaboravili, a nekad su govorili „kako od Višegrada do Romanije od mene nema većeg srpskog junaka“, kazao je Mikajlo.
U vrijeme bitke na Brodaru, komandant Višegradske brigade Vojske Republike Srpske je bio pukovnik Vinko Pandurević, oficir koji je pred Haškim tribunalom 10. juna 2010. osuđen na 13 godina zatvora zbog zločina protiv čovječnosti počinjenih
u julu 1995. u Srebrenici.

Ali hajde....na film će se odgovoriti filmom, tako kaže Žbanić J. . A Lukić će za svoja nedjela odgovarati , i u međuvremenu pisati knjige i nuditi ih putem FB profila...za one koji ne žele istinu već im je laž duhovna hrana. On im samo daje hranu...jbt-e on dobar čovjek ... :-) , k'o i Milošević mirotvorac svojevremeno.


A Drina i dalje teče....
A Woody i dalje ne konta ...valjda nije čuo ili pročitao istinu bitke za Brodar. A da jeste, bilo bi mu šega kad' bi opet gled'o film zasnovan na lažima.
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#62 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by UnscarD »

Sta cemo sa onim Norveskim filmom o Srebrenici? Gdje je artikulisan i argumentovan odgovor na taj film a da argumenti nisu u stilu, ma onaj Hakija Meholjic je pijanica pa lupeta gluposti..? Ja zelim da vidim cinjenicni demanti a ne ad hominem diskreditaciju licnosti. Mene je taj film prilicno potresao jer nakon gledanja mi uopste nije nevjerovatno (prateci malo svjetsku politiku) da je onakav prijedlog Aliji fakat dosao od Klintona o zrtvovanju Srebrenicana ali bih u svakom slucaju volio da procitam ili vidim neki argumentovani demanti tog filma pa ako neko ima neki link, dajte. Ono na sta sam do sada naletio je neko nijekanje onog Bosnjaka novinara u filmu da kao nije znao da ce se na takav nacin iskoristiti njegov rad te da se ogradjuje od svega i odgovor rezisera filma na to, koji kaze da je taj novinar bio izlozen pritisku u BiH nakon tog filma i da je morao to da izjavi a ako zaista misli tako zasto je sa tim istim reziserom snimio film nakon tog o Srebrenici koji se zove Sarajevski rikoset (ili tako nesto) i fakticki nastavio istu pricu nakon tih svojih ogradjivanja?

Citam nedavno intervju sa Bakirom u kojem je veliki naslov "Moj otac nije vise bio isti nakon Srebrenice.." onda mi se vrati ovaj film na pamet pa kontam " kako bi i bio isti, jer ako je istina u filmu, teske su to odluke" a onda dalje kontam da bi Srebrenicani kad tad mogli poceti postavljati PRAVA pitanja...naravno nece dok je ona Subasic na celu koja je ocigledno izmanipulisana i koju koriste kao lutku ponekad mi se cini, bas da se ne bi mogla artikulisati prava pitanja.

Inace sto se tice dijaloga, on mora postojati. Rat je ultimativna propast sposobnosti da se premoste razlike. Dijalog mora postojati a ponekad mi se cini da su najgori neprijatelji dijaloga upravo ovi pasivni cuvari statusa quo, ovi razni internet skakaci (ponekad i placeni, znam iz prve ruke) koji na bilo koji pokusaj dijaloga su prvi da zalijepe etikete.
Pesimista sam po pitanju dijaloga i premostavanja razlika jos dugo dugo ...
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#63 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by Nekako s proljeća »

Ništa, čim ti niti jednom uz pojam Srebrenica ne pomenu pojam genocid, suvišan je svaki dijalog. A valjda će ti jednom biti jasno ...
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#64 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by UnscarD »

Ne znam sto se uopste javljas ako smatras da je dijalog suvisan? Inace mi je prognoza za ovu temu da ce se sad pojaviti par trolova koji ce za sobom dovuci admine i tema ce se zakljucati. Neke teme su TABU teme i valjda tako i treba da ostane. Ne znam ni sto se trudim. Bolje je gurati stvari pod tepih...
Za Srebrenicu su sudske institucije presudile da se desio genocid i to je sto se mene tice samim tim to je jasna i gotova stvar (to cak mislim ni da taj film ne negira ni u kojem dijelu).
Problem sto se mene tice nastaje sa svijedocenjem Hakije koji kaze da je Alija pred nekolicinom svijedoka (komplet delegacijom iz Srebrenice) na skupstini ponudio delagaciji prijedlog koji mu je Klinton predlozio i koji ukljucuje stradanje 5000 Srebrenicana u zamjenu za intervenciju na sta je on odgovorio "Hocete li vi birati rukom 5000 ljudi predsjednice" ...gdje su svjedoci da to demantuju a ako ih nema, ko je onda odgovorao za ovo ukoliko je to istina? Ako nije istina, zasto ovaj Hakija ne odgovora jer na ovaj nacin nanosi stetu?
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#65 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by Nekako s proljeća »

Hvala ti što si se dopunio, te samim tim olakšao dijalog. Onako na prvu, u vezi Meholjića...on je relevantan svjedok događaja u i oko Srebrenice od samog početka , pa do povlačenja stanovništva iz Srebrenice. On je kao jedan od predstavnika civilne vlasti , u Srebrenici zajedno sa ostalim iz svih struktura vlasti Općine Srebrenica , glasao da se grad napusti i da se krene sa evakuacijom stanovništva. I u tom smislu je isto odgovoran kao i ostali za tu odluku. Uzgred budi rečeno, niko im nije naredio takvo što . Naročito za pravac proboja koji su izabrali. Ako te zanimaju zadnje predhodne rečenice i njihovo pojašnjenje , nije problem .

Na temi :
http://www.klix.ba/forum/-ne-djelovanje ... 3s425.html

je to bilo pominjano i raspravljano o stvarima koje iznosiš, a u vezi ozbiljnih razgovora o ''zamjeni teritorija i ljudi'' . Razgovora, ne i dogovora...pa možemo tamo nastaviti dijalog na ovu temu. Na njoj su se javljali učesnici, preživjeli svjedoci srebreničke tragedije, pripadnici 2 Korusa A RBiH, ali i par vukova u jagnjećoj koži...

I nek' dijalog traje, zašto da ne?
UnscarD
Posts: 3235
Joined: 27/12/2002 00:00
Location: Na granici koja polako nestaje, tamo izmedju atoma i bita.

#66 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by UnscarD »

Nisam znao za ovu temu...hvala za link. Moram da iscitam pa se javim.
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#67 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by dragan.s »

Nekako s proljeća wrote: Da smo na PDF-u ''Umjetnost i kultura'' , složio bih se sa tobom bez imalo sumnje. Film ''Lepa sela lepo gore '' jeste za preporuke. Međutim, znaš i sam da on na ovom PDF-u sigurno zaslužuje da bude demaskiran, jer je smješten u prostor ,vrijeme i događaj za koji ja iznosim činjenice. Eh sad', druga je stvar što te činjenice ne idu u prilog filmu i onom što se sa njim ugradilo u memoriju onih što su ga gledali. Moje je bilo da ih upozorim na memorisane laži u njihovim glavama, kako ne bio naprđivali u neznanju sa drugim, koji malo bolje poznaju ili vide neke događaje.

Snimljen je i dokumentarni film o ovom :
http://www.klix.ba/forum/sjeverin-t99734s200.html
Evo vidiš ja dok sam gledao taj film (a i sigurno još dosta ljudi) nisam imao pojma da je snimljen po nekom događaju. Tek negdje kasnije sam saznao za to. Sve i da sam znao, igrani film je rijetko ili skoro nikada dokument o nečemu već samo viđenje autora filma.
Moje viđenje tog filma je da je autor dobro potrefio atmosferu i likove tj. razne dobrovoljce koji su većinom bili "od zla oce, od gore matere", a sama lokacija dešavanja je nebitna.
Imaš drugi još drastičniji primjer, američki film "Behind Enemy Lines" o američkom pilotu koji je 1995.-e oboren iznad Mrkonjića. Lik se krio po šumama 6 dana dok nisu marinci došli po njega. A u sranju od filma on ispade veći od Ramba.

Što se tiče Sjeverina televizija B92 je snimila dokumentarni film iz dva dijela:
http://www.b92.net/video/video.php?nav_ ... _id=369313
http://www.b92.net/video/video.php?nav_ ... _id=369314
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#68 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by Woody »

@Nekako s proljeća:

Konta @Woody, konta. Ali Woody je čuo priču o Brodaru iz prve ruke ;-) Evo da ti olakšam: pričao mi jedan od dole navedenih direktnih učesnika u opkoljavanju tunela Brodar:

1. Hanić Hajro, iz Višegrada,

2. Lemezan Enes, iz Međeđe,

3. Gegić Halil, iz Međeđe,

4. Muharemović Hamdo, iz Međeđe, od oca Avdije (da se ne pobrka jer je u Višegradu živio još jedan Hamdo Muharemović),

5. Muharemović Ekrem.

Svi borci Prve Višegradske Brigade na dan 8.8.1992, i svi bili na Brodaru. A ti sad odaberi koji ;-) Doduše pričao mi je i o dvije medicinske sestre koje su žive uhvaćene. A to nije bilo opisano u filmu. E, sad, da li mu je bilo vjerovati... :?

A ja, zaboravih ti odgovoriti:
A da jeste, bilo bi mu šega kad' bi opet gled'o film zasnovan na lažima.
Priča mi je ispričana nekada 1994-e. A film sam pogledao prvi put tek oko 2000-e. I bilo mi je šega jer je film na nivou "Teletubbies-a" u odnosu na priču koju sam čuo :shock:

Haj živio ti meni :thumbup:
User avatar
bokakotorska
Posts: 1688
Joined: 23/10/2009 20:17
Location: Smederevski Sandzak

#69 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by bokakotorska »

trocadero wrote:Ех да ми је само знати што Албанци и Македонци заратише, јел због неке идеологије или нечег другог?
I oni i Hrvati i Bosnjaci u Mostaru

ZBOG SLOBODANA MILOSEVICA

drug moj.

Sve ti je to zbog Milosevica, velikosrpskog hegemonizma i jugo komunizma.

Citaj bre oca nacije, sve je on to lepo objasnio.

:novine:
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#70 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by Nekako s proljeća »

Mjesto Brodar, udaljeno osam kilometara od Višegrada, nalazi se na ušću rijeke Lim u Drinu uglavnom je poznato po mostu preko kojeg putnici namjernici sa magistralnog puta Sarajevo-Višegrad prelaze i idu dalje prema Rudom i sandžačkim gradovima... Brodar je bio poprište velike bitke i briljantne pobjede boraca Prve slavne višegradske brigade Armije BiH pod komandom legendarnog komandanta Ahmeda Sejdića protiv srpskih jedinica koje su kontrolisale ovo mjesto i putnu komunikaciju prema Rudom.

Film “Lepa sela lepo gore”, reditelja Srđana Dragojevića , je snimljen po istoimenom romanu Vanje Bulića, u kojem je glavnu ulogu igrao poznati beogradski glumac Dragan Bjelogrlić. Mnogi ovaj film pamte po scenama stradanja grupe srpskih
vojnika u jednom tunelu. Film je 1996. snimljen prema događaju u tunelu Brodar, čija je autentična ratna „radnja“ počela 9. septembra 1992., a završila blistavom pobjedom boraca Prve višegradske brigade devet dana kasnije.
Forsirajući rijeku Drinu, veslajući čamcima pod okriljem mraka, 6. septembra 1992. godine, borci Prve slavne višegradske brigade Armije Bosne i Hercegovine krenuli su u skoro nemoguću misiju oslobađanja sela Drinsko, u kojem su bili jaki
srpski artiljerijski položaji.
S obzirom na to da su kontrolisali značajan dio lijeve obale Drine, bosanski ratnici su došli u poziciju da oslobađanjem Drinska kontrolišu prilaze Višegradu sa tri strane. Sa pridodatim snagama iz Goražda, planiralo se krenuti i u oslobađanje grada Višegrada. Akcija oslobađanja Drinska je tekla kao u snu: za par minuta su oslobođene dvije strateški bitne pozicije, pa je srpsko stanovništvo počelo bježati iz Višegrada, a srpski vojnici sa fronta... A, onda, zbog nefunkcionisanja sistema veze, srpske snage su se nakon početnog rasula, konsolidovale i, uz jake snage iz Višegrada i Rudog, krenule u kontraofa- nzivu, pa su se bosanski ratnici morali povući iz faktički dobijene bitke.
Nakon neprežaljenog povlačenja sa Drinska, jedan od najvećih podrinjskih heroja, rahmetli, Bekto Gacka je sa svojom diverzantskom jedinicom, tokom noći, čamcima preko rijeke Lim došao u četničku dubinu, na putnu komunikaciju između
Strmice i Brodara. I, u podne, 9. septembra 1992. godine, počela je bitka za Brodar.
Ratni komandant Prve slavne višegradske brigade Armije BiH, pukovnik Ahmed Sejdić nam o akciji priča:
„Moje komandno mjesto se nalazilo na špicastoj stijeni Viktorija, na lijevoj obali Drine. Imao sam PAM zarobljen na Drinskom i vidio Brodar kao na dlanu. Nasuprot mene je bio srpski tenk. Moram priznati da je među nama bilo malo i nespremnih.
Trebalo je sve što ide iz pravca Rudog blokirati, a onda mi Zaim Kustura Hodža, koji je vodio jednu grupu i također ušao u četničku dubinu, javlja „da mu je proletio jedan oklopni kamion i jedno vozilo sa četnicima“.
I Bektini diverzanti su djelovali po četnicima, ali su ih promašili i taj kamion i to vozilo su ušli u tunel u Brodaru. Kad je počela bitka, četnici su tenkom sa Brodara gađali tunel na lijevoj obali Drine, koji vodi prema Međeđi i granatom nam ubili šest ljudi koji su iz radoznalosti došli da prate bitku i koji uopšte nisu bili planirani da uče
stvuju u ovoj akciji. Sjećam se da smo četnike PAT-om gađali preko glava rahmetli Bekte i njegovih diverzanata. Bitka je za kratko vrijeme dobijena, a srpske jedince su se razbježale na sve strane. Dio srpskih vojnika, koji su kamionom ušli u tunel, ostali su zakovani tu. Rahmetli Meša Hećo je prvi pretrčao preko mosta na Drini i stigao do tenka kojeg smo zarobili. Pozivali smo ove iz tunela na predaju. Međutim, nisu pristali, samo su ponekad pucnjavom odgovarali. U jednom momentu pokušala ih je spasiti i avijacija Vojske Jugoslavije, koja je najvjerovatnije poletjela sa aerodroma Ponikve kod Užica. Avijacija gađa moje komandno mjesto. Međutim, nisu se smjeli spustiti previše nisko zbog našeg djelovanja PAM-om, pa su dejstvovali bezuspješno. Dani i noći su prolazili: oni u tunelu, a naša jedna jedinica okolo i na tunelu.
Pokušavali smo civilizacijski da ih zarobimo, a oni su to uporno odbijali. Međutim,nismo bili dosljedni u noćnom čuvanju tunela. Desilo se da je cijelu noć tunel bio slobodan, a da ni ja to nisam znao, a nisu ni oni u tunelu.
I onda, nakon nekoliko dana, jedna naša jedinica je napustila raniju poziciju obezbjeđenja izlaza iz tunela prema mostu i Drini. Bili smo iscrpljeni od svakodnevnih borbi i jednostavno nismo mogli tražiti od ljudi da čuvaju tunel bez smjene. Ne
-koliko srpskih vojnika je to iskoristilo, izašlo i, vjerovatno, plivanjem niz Drinu uspjelo se izvući.
Znači, laž je da su oni izvršili proboj. Radio Višegrad je tada javljao da je došlo deset hiljada Alijinih bojovnika u dolinu Drine, a nas je tada bilo svega 200.“

...

'' I ovi iz tunela, da su se predali, bili bi sprovedeni u Goražde i razmijenjeni, možda i za hranu, jer je već harala glad među civilima i borcima na slobodnoj višegradskoj teritoriji. Ovdje smo išli isključivo na zarobljavanje. Da se išlo na njihovu likvidaciju po svaku cijenu, mi bismo dovukli zemlju kojom bi zarušili ulaze u tunel, pokrenuli bismo značajniju vojnu akciju i ne bi niko izašao živ. ''

P.S.
Na suđenju Milanu Lukiću 25. marta 2009. godine svjedočio je američki ekspert,forenzički psiholog Džordž Hof. Po ocjeni američkog psihologa, Milan Lukić “nije duboko intelektualna osoba”, ali je nekoliko puta pročitao knjigu “Na Drini ćuprija”, dok mu je ubjedljivo najdraži film “Lepa sela lepo gore“.

:wink:
trocadero
Posts: 2418
Joined: 14/03/2013 13:57

#71 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by trocadero »

...
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#72 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by Woody »

Ajoj, @Nekako s proljeća, što ga i Ahmo (a i ti bogami) šilji:
Pozivali smo ove iz tunela na predaju
pa
Pokušavali smo civilizacijski da ih zarobimo, a oni su to uporno odbijali.
:lol: :lol: :lol: Ova je najbolja
I ovi iz tunela, da su se predali, bili bi sprovedeni u Goražde i razmijenjeni, možda i za hranu, jer je već harala glad među civilima i borcima na slobodnoj višegradskoj teritoriji. Ovdje smo išli isključivo na zarobljavanje. Da se išlo na njihovu likvidaciju po svaku cijenu, mi bismo dovukli zemlju kojom bi zarušili ulaze u tunel, pokrenuli bismo značajniju vojnu akciju i ne bi niko izašao živ. ''
Ih nasmijaste me danas na ovako divan oblačan i hladan dan, ali onako od srca :lol: :lol: :lol:

Čuju pozivali na predaju, pa pokušali civilizacijski da ih zarobe, pa bi ih zamijenili za hranu... Milsim, stvarno, al' zaista :lol: :lol: :lol:

Ali eto oni budale ne htjedoše nego izginuše skoro svi. Pa jebo te, da su se predali prošli bi baš onako momački, a naročito poslije akcije Lukića u Pionirskoj. Pa da su ih Sejdićevi pohvatali... pa krompirom i kašikom bi ih klali par dana. Kakva ba hrana, kakva razmjena. Tada u Višegradu nije bilo razmjena :facepalm: Sve se tamo u ta doba rješavalo nožem - po skraćenoj proceduri.

Evo, k'o da gledam kako se Srbi u najvećem redu i miru predaju u tunelu Sejdićevim hipicima koji ih dočekuju s cvjećem i toplim napicima, pa ih organizovano u autobusima s klimom prebacuju u Goražde, gdje ih smještaju u čiste posteljine, daju im priliku da se jave rodbini i pretpostavljenima i onda opet u najvećem miru i dostojanstvu kreću na mjesto razmjene. Trak ljudi - trak klopa. Svi sretni i zadovoljni.

A ja: nit' su se oni "probili" niti su ih Višegrađani pustili, već je procjenjeno da se više ne isplati zadržavati na jednom mjestu i trošiti toliku municiju na par preživjelih "anamo-njih" pogotovo kad im je Užički korpus dahtao za vratom. Jednostavno se ljudi pokupili i otišli na važnija mjesta. I eto, od toga se napravi i film.

Ma bjaaaži, @Nekako s proljeća, mislio sam da si ti malo ozbiljniji :lol:

Haj' živio ti meni :thumbup:
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#73 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by Nekako s proljeća »

Sevap je nekog nasmijati moj @Woody, al' ja ne gumo , pa ne zahatari. :thumbup:


Image

''Ko se ne ukopa, nije se ni rodio.Nije ni živio. '' Bila je to svojevremeno korištena logika u crnogorskom parlamentu na pomen žrtava iz slučaja ''Štrbci-Sjeverin''. A Lim i dalje teče...

Kopaćemo i iskopati tijela dok postojimo. Tijela su dokaz.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#74 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by Nekako s proljeća »

trocadero wrote:...
Ne zamjeri, nekad' i meni nešto ne bude nimalo svejedno...a da uopšte nisam odgovoran za to.
Image

A Drina i dalje teče...
trocadero
Posts: 2418
Joined: 14/03/2013 13:57

#75 Re: Ostat će istine dvije ?!

Post by trocadero »

Woody wrote:
3. Iako je film "tanka kaka", moram se (nerado ;-) ) složiti sa @трокадером. Da je "Lepa sela..." u "oštroj" konkurenciji sa svim ostalim filmovima snimljenim o ratu u BiH, sigurno Top. hajde dobro, možda nije najbolji, ali...

A ja, nemoj se moj @трокадеро ljutit' na mene. Složim se, bolan ja sa tobom često, ...ama ne smin reć... ;-)

A i Neretva teče...
Јашта мој Woody,јашта!
Јест сад да "Лепа села" нису добила оскара :D али су доста гледљивија у односу на неке друге!Памти се добар хумор, скечеви, невезано за рат, зна то Драгојевић кроз своје филмове добро провући као у култном филму "Ми нисмо анђели"
Кад сам видио нашег малог Ризу како у болници на штакама пјева "Шваба ударио...." најежио сам се :-D

А боље ти је да се не слажеш са мном, могли би те као Пашу мога Пе- ема оптужити да шурујеш са окупатором глухо било, или не дај Боже да шириш братство и јединство. Ко зна можда би те прикуцали на онај " Бошњачки зид срама" као Силвану Арменулић :D
Па да ти не навлачим пуно мобу на врат ето да кажем да се и ја слажем са доста тога што напишеш радо или нерадо :-? И наравно само оно што си написао за породицу Мрђа је довољно племенито да ништа друго и не написа на форуму :thumbup:

Некако с прољећа,
Нисам баш добро сконтао....јел мислиш да је злочинац Лукић за своја злодјела инспирацију тражио у Андрићевим дјелима?

А ријеке нек и даље теку, боље оне него крв!
Post Reply