Osnivanje Udruženja Građana

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#1 Re: Osnivanje Udruženja Građana

Post by Haris.ba »

Erebor wrote: 25/10/2021 11:54 Pozz

Kao što sam naziv teme govori.

Šta je sve potrebno za osnivanje jedne UG.

Hvala!
Nazovi ministarstvo pravde prema okviru za koje je udruzenje, npr.djeluje u kantonu, min.pravde kantona.

Clanovi, statut, racunoodja, prostor.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#2 Re: Osnivanje Udruženja Građana

Post by _BataZiv_0809 »

Erebor wrote: 25/10/2021 11:54 Pozz

Kao što sam naziv teme govori.

Šta je sve potrebno za osnivanje jedne UG.

Hvala!
Vidi na stranici ministarstva pravde.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#3 Re: Osnivanje Udruženja Građana

Post by Chmoljo »

https://www.banjaluka.rs.ba/wp-content/ ... ikUNDP.pdf

ovdje ima dosta informacija, ali kao što su kolege rekle, u zavisnosti na kojem će području djelovati, obraćaš se kantonalnom, ako je u okviru jednog kantona, odnosno federalnom ako će djelovati na nivou entiteta, odnosno države.
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#4 Re: Osnivanje Udruženja Građana

Post by jasib »

Je li po zakonu odluka članova Udruženja GS1 iz Sarajeva imenovanje potpredsjednika Skupštine i potpredsjednika Upravnog odbora (iste osobe)?

Image

http://gs1bih.org/Aktuelnosti/OdrzanaTr ... upstinaGS1
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#5 Re: Osnivanje Udruženja Građana

Post by kuli1961 »

jasib wrote: 07/01/2022 13:21 Je li po zakonu odluka članova Udruženja GS1 iz Sarajeva imenovanje potpredsjednika Skupštine i potpredsjednika Upravnog odbora (iste osobe)?

Image

http://gs1bih.org/Aktuelnosti/OdrzanaTr ... upstinaGS1
Prema Zakonu o udruzenjima...FBiH, jedini obavezni organ udruzenja je skupstina.UG moze statutom predvidjeti i druge organe, pa tako i upravni odbor. Članom 19. Zakona su propisane nadleznosti UO. Iz tih odredaba, ali i iz principa logickog razmisljanja, slijedi da je Skuptina zakonodavac, a UO izvrsni organ. Poredjenjem sa organima entiteta i drzave, Skupstina UO je Parlament F BiH/Narodona skupstina RS, a UO je Vlada.
Shodno Ustavu, nijedan nosilac zakonodavne vlasti ne moze biti istovremeno i nosilac izvrdsne vlasti ( i obrnuto), jer se time krsi Ustavom propisano načelo podjele vlasti.
Dakle, izvjesni Dario Nikolic ne moze istovremeno vrsiti dvije funkcije- potpredsjednik Skupstine i potpredsjednik UO.
User avatar
jasib
Posts: 1180
Joined: 25/08/2013 09:12

#6 Re: Osnivanje Udruženja Građana

Post by jasib »

kuli1961 wrote: 07/01/2022 20:24
Prema Zakonu o udruzenjima...FBiH, jedini obavezni organ udruzenja je skupstina.UG moze statutom predvidjeti i druge organe, pa tako i upravni odbor. Članom 19. Zakona su propisane nadleznosti UO. Iz tih odredaba, ali i iz principa logickog razmisljanja, slijedi da je Skuptina zakonodavac, a UO izvrsni organ. Poredjenjem sa organima entiteta i drzave, Skupstina UO je Parlament F BiH/Narodona skupstina RS, a UO je Vlada.
Shodno Ustavu, nijedan nosilac zakonodavne vlasti ne moze biti istovremeno i nosilac izvrdsne vlasti ( i obrnuto), jer se time krsi Ustavom propisano načelo podjele vlasti.
Dakle, izvjesni Dario Nikolic ne moze istovremeno vrsiti dvije funkcije- potpredsjednik Skupstine i potpredsjednik UO.
Tako i ja mislim, zato sam i pitala ovdje. Hvala :thumbup:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#7 Re: Osnivanje Udruženja Građana

Post by Haris.ba »

kuli1961 wrote: 07/01/2022 20:24 Prema Zakonu o udruzenjima...FBiH, jedini obavezni organ udruzenja je skupstina.UG moze statutom predvidjeti i druge organe, pa tako i upravni odbor. Članom 19. Zakona su propisane nadleznosti UO. Iz tih odredaba, ali i iz principa logickog razmisljanja, slijedi da je Skuptina zakonodavac, a UO izvrsni organ. Poredjenjem sa organima entiteta i drzave, Skupstina UO je Parlament F BiH/Narodona skupstina RS, a UO je Vlada.
Shodno Ustavu, nijedan nosilac zakonodavne vlasti ne moze biti istovremeno i nosilac izvrdsne vlasti ( i obrnuto), jer se time krsi Ustavom propisano načelo podjele vlasti.
Zasto se to od odnosi na udruzenja, a ne na privredna drustva? Gdje vlasnik moze biti i u skupstini i u upravi drustva?
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#8 Re: Osnivanje Udruženja Građana

Post by kuli1961 »

Haris.ba wrote: 08/01/2022 10:01
kuli1961 wrote: 07/01/2022 20:24 Prema Zakonu o udruzenjima...FBiH, jedini obavezni organ udruzenja je skupstina.UG moze statutom predvidjeti i druge organe, pa tako i upravni odbor. Članom 19. Zakona su propisane nadleznosti UO. Iz tih odredaba, ali i iz principa logickog razmisljanja, slijedi da je Skuptina zakonodavac, a UO izvrsni organ. Poredjenjem sa organima entiteta i drzave, Skupstina UO je Parlament F BiH/Narodona skupstina RS, a UO je Vlada.
Shodno Ustavu, nijedan nosilac zakonodavne vlasti ne moze biti istovremeno i nosilac izvrdsne vlasti ( i obrnuto), jer se time krsi Ustavom propisano načelo podjele vlasti.
Zasto se to od odnosi na udruzenja, a ne na privredna drustva? Gdje vlasnik moze biti i u skupstini i u upravi drustva?
Nemam pojma da li se odnosi na privredna drustva, ta grana prava me ne interesuje. Tako da ne znam moze li kako opisujes.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#9 Re: Osnivanje Udruženja Građana

Post by kuli1961 »

Haris.ba wrote: 08/01/2022 10:01 Zasto se to od odnosi na udruzenja, a ne na privredna drustva? Gdje vlasnik moze biti i u skupstini i u upravi drustva?
Zainteresirao si me ovim pitanjem. Ako je tacno to sto pises, moguce je da odgovor treba traziti u razlikama u svojinskom rezimu privrednog drustva i UG.
Ortacko drustvo- ortaci osnivaci imaju udio u tom drustvu, komanditno- makar jedan odgovoara svom sovjom imovinom, a drugi do visine uloga, dok kod DOO-clanovi ne odgovaraju za obaveze DOO osim do visine neunesenog uloga, po samom zakonu DOO ima skupstinu, nju cine clanovi- ko bi drugi?
ITD ITD....Svrha osnivanja p.drustva je ostvarivanje dobiti, jasno.
S druge strane, osnivanje UG nema komericjalnog cilja, tj. ne osniva se radi sticanja i raspodjele dobiti, sto je svrha osnivanja nekog od formi privrednog drustva.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#10 Re: Osnivanje Udruženja Građana

Post by Haris.ba »

kuli1961 wrote: 08/01/2022 21:38
Haris.ba wrote: 08/01/2022 10:01 Zasto se to od odnosi na udruzenja, a ne na privredna drustva? Gdje vlasnik moze biti i u skupstini i u upravi drustva?
Zainteresirao si me ovim pitanjem. Ako je tacno to sto pises, moguce je da odgovor treba traziti u razlikama u svojinskom rezimu privrednog drustva i UG.
Ortacko drustvo- ortaci osnivaci imaju udio u tom drustvu, komanditno- makar jedan odgovoara svom sovjom imovinom, a drugi do visine uloga, dok kod DOO-clanovi ne odgovaraju za obaveze DOO osim do visine neunesenog uloga, po samom zakonu DOO ima skupstinu, nju cine clanovi- ko bi drugi?
ITD ITD....Svrha osnivanja p.drustva je ostvarivanje dobiti, jasno.
S druge strane, osnivanje UG nema komericjalnog cilja, tj. ne osniva se radi sticanja i raspodjele dobiti, sto je svrha osnivanja nekog od formi privrednog drustva.
Pa nemas sta da ne vjerujes. Otidji na stranicu registra npr. Binga. Vlasnik je i u upravi drustva.

To oko profita je vec trazenje razlika pa logiciranje da je to razlog.

Postoji zakonska zabrana da clan parlamenta bude u vladi ministar. Ali, evo i to u praksi se desava.

Organ upravljanja udruzenjem je skupstina. Druge organe osniva skupstina da bi prenijela dio svojih ovlasti iz prakticnih razloga. U nekim udruzenjima treba taj neki odnos kontrole nad organima, ali u nekim udruzenjima ne treba.
Zato to i nije uredjeno zakonski, vec ostavljeno samoj skupstini udruzenja tj statutu.
Cak ja vidim i neke pozitivne stvari da neki clan skupstine bude u upravnom odboru skupstine.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#11 Re: Osnivanje Udruženja Građana

Post by kuli1961 »

Haris.ba wrote: 08/01/2022 23:05 Pa nemas sta da ne vjerujes. Otidji na stranicu registra npr. Binga. Vlasnik je i u upravi drustva.

To oko profita je vec trazenje razlika pa logiciranje da je to razlog.

Postoji zakonska zabrana da clan parlamenta bude u vladi ministar. Ali, evo i to u praksi se desava.

Organ upravljanja udruzenjem je skupstina. Druge organe osniva skupstina da bi prenijela dio svojih ovlasti iz prakticnih razloga. U nekim udruzenjima treba taj neki odnos kontrole nad organima, ali u nekim udruzenjima ne treba.
Zato to i nije uredjeno zakonski, vec ostavljeno samoj skupstini udruzenja tj statutu.
Cak ja vidim i neke pozitivne stvari da neki clan skupstine bude u upravnom odboru skupstine.
Znas sta- nemam nijednog valjanog razloga da ti ne vjerujem, no ne poznajem dovoljno dobro zakonodavstvo o privrednim drustvima, pa sam samo zato napisao "ako je tacno..". prema ZPD postoje 4 vrste p.drustava, pri cemu posljednje- AD- moze biti zatvoreno i otvoreno. Postoje slicnosti ali i razlike izmedju ovih drustava, koje daju i razlike u pogledu organa. S druge strane, ZoUiF je tanak, prepun pravnih praznina i mnogo stvari je prepusteno oranima UG da definisu statutom, medju njima i organe/njihovu strukturu. Kako me ova pitanja bas nesto i ne zanimaju, necu da gubim vrijeme i analiziram "zasto i kako". Ovo bi bili razlozi zasto mislim da je cilj osnivanja /razlikovanje u pogledu clanstva u skupstini i upravi p.drustva i UG, dobit. Izvor imovine UG je vrlo specifican, ali je bitan cilj osnivanja UG, i on nije (primarno) sticanje dobiti.
Zbog te razlike, istovemeno vrsenje funkcije clana skupstine i clana UO u UG bi moglo biti krsenje nacela podjele vlasti, a kod p.drustva- ne. Moze se postaviti i drugo pitanje-da li ova "istovremenost" funkcija u UG predstavlja stvarno povredu nacela podjele vlasti, tj. kolika je "drustvena opasnost"? Trece- istovremenost funkcija moze lako dovesti do dominantnog uticaja, a samo po sebi to ne mora znaciti opisanu povredu.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#12 Re: Osnivanje Udruženja Građana

Post by Chmoljo »

ako zakonom nije zabranjeno, zašto bi bio problem da član skupštine bude i u UO?

koliko god Zakon bio šupalj, ipak je važeći i ako nije propisano da ne može, onda znači da može. pogotovo jer je recimo članom 25. propisano da:
Upravni odbor čine najmanje tri člana.

Član upravnog odbora može biti fizičko ili pravno lice preko ovlaštenog zastupnika.
Članovi upravnog odbora ne mogu biti:
1) maloljetna lica
2) lica zaposlena u fondaciji;
3) članovi drugih organa fondacije;
4) lica koja vrše nadzor nad radom fondacije.
a odnosi se na organe fondacije. dakle, ovdje je jasno naglašeno da ne može.


uvjetovanje udruženja da se vode nekakvim principima podjele vlasti je kontra logike samog postojanja udruženja kao slobodnog udruživanja građana oko zajedničkog cilja.
El_comadante
Posts: 7862
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#13 Re: Osnivanje Udruženja Građana

Post by El_comadante »

U planinarskom drustvu, u kojem sam bio clan, clanovi UO su ujedno bili I clanovi skupstine.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#14 Re: Osnivanje Udruženja Građana

Post by kuli1961 »

@Chmoljo: spominjes fondaciju, i ne vidis problem da clan uprave i clan skupstine bude isto lice, a potom citiras clan zakona, u kome se tackom 3. drugog stava, izricito zabranjuje da clan UO FONDACIJE bude lice koje clan DRUGIH ORGANA FONDACIJE?
Po federalnom zakonu, koga vrlo vjerovatno citiras, fondacija NEMA skupstinu, a UG je ima, i to kao jedini obavezni organ?
Na sta si konkretno mislio?

@Sarajmen :dijelim tvoje misljenje da je Statut neophodan za ile precizan odgovor. No, iako Ministarstvo odobri statut koji dozvoljava kumulaicju "zakonodavne" i izvrsne funkcije u istoj osobi, i dalje, bez obzira na odobrenje Ministarstva, smatram da se takvim normiranjem krsi princip podjele vlasti.
Razlog: svrha formiranja UG- neprofitna organizacija, za ralziku od privrednog drustva. Mehanizam zamjene mislim da ne pije vode, jer se i u skupstini i u UO odlucuje vecinski, za kvorum u oba tijela je dovoljna prosta vecina (50+1), a odluka se donosi opet prostom vecinom,sto znaci da je moguce da odluku donese opsta, objekitvno gledano- manjina.
Ako zakon ne sadrzi ogranicenja u ovom pravcu, a ne sadrzi, to ne znaci po automatizmu da je moguca kumulacija, vec se "gleda" visi princip, tj gleda se ustavno nacelo. Blokada koju spominjes, je kumulacijom funkcija upravo omogucena, jer je moguca situacija da UO, ovom kumulacijom ili nametne neku odluku skupstini ili odbije da sporvede odluku skupstine.
Bio sam u prilici da budem upoznat sa takvim situacijama blokade zbog kumulacije funkcija, upravo u Lovackim udruzenjima, a u tim udruzenjima se vrti poprilicna kolicina novaca...
No, kako god bilo, za neki konkretan odgovor kumulaicja funkcija Da ili Ne, jedini izvor je stanoviste ustavnog suda, a to je u FBiH nemoguce, jer gradjanin pred tim sudom ne moze nista osporavati.
S trece strane, ako takva kumulaicja ne stvara probleme u radu i odlucivanju, OK, ali sta cemo kad dodje do problema?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#15 Re: Osnivanje Udruženja Građana

Post by Chmoljo »

kuli1961 wrote: 10/01/2022 14:06 @Chmoljo: spominjes fondaciju, i ne vidis problem da clan uprave i clan skupstine bude isto lice, a potom citiras clan zakona, u kome se tackom 3. drugog stava, izricito zabranjuje da clan UO FONDACIJE bude lice koje clan DRUGIH ORGANA FONDACIJE?
Po federalnom zakonu, koga vrlo vjerovatno citiras, fondacija NEMA skupstinu, a UG je ima, i to kao jedini obavezni organ?
Na sta si konkretno mislio?
Mislim da je poprilično jasno na šta sam mislio: da je zabranjeno bilo bi normirano.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#16 Re: Osnivanje Udruženja Građana

Post by Chmoljo »

kuli1961 wrote: 10/01/2022 14:06
S trece strane, ako takva kumulaicja ne stvara probleme u radu i odlucivanju, OK, ali sta cemo kad dodje do problema?
Oformiti pravosuđe za svako udruženje, da načelo trodiobe vlasti bude ispoštovano.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#17 Re: Osnivanje Udruženja Građana

Post by kuli1961 »

Chmoljo wrote: 10/01/2022 19:17 Mislim da je poprilično jasno na šta sam mislio: da je zabranjeno bilo bi normirano.
Pa i jeste zabranjeno, jer iz onoga sto si citirao upravo slijedi da je zakonom izricito zabranjena kumulacija funkcija u Fondaciji, u smislu da nema clanstva u UO ako se vec vrsi neka druga funkcija u fondaciji , a ti tvrdis da je dozvoljena.

"Oformiti pravosuđe za svako udruženje, da načelo trodiobe vlasti bude ispoštovano."-ne vidim potrebu za ovakvim poprilicnim sarkazmom, ovdje iznosimo misljenja i stavove. A u pogledu krsenja nacela diobe vlasti, narocito u organima drzave, imali smo tu situaciju. Nismo ni zasluzili da se zovemo drzavom, niti off shore kompanijom- oni su bolje uredjeni, tu se zna "ko kosi a ko vodu nosi".
Last edited by kuli1961 on 10/01/2022 20:54, edited 1 time in total.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#18 Re: Osnivanje Udruženja Građana

Post by Haris.ba »

kuli1961 wrote: 10/01/2022 20:50
Chmoljo wrote: 10/01/2022 19:17 Mislim da je poprilično jasno na šta sam mislio: da je zabranjeno bilo bi normirano.
Pa i jeste zabranjeno, jer iz onoga sto si citirao upravo slijedi da je zakonom izricito zabranjena kumulacija funkcija u Fondaciji, u smislu da nema clanstva u UO ako se vec vrsi neka druga funkcija u fondaciji , a ti tvrdis da je dozvoljena.
Zabranjeno u fondaciji zakonski, u udruzenju nije. O tome pise. Da se htjelo zabraniti zabranilo bi se i za udruzenje.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#19 Re: Osnivanje Udruženja Građana

Post by kuli1961 »

Mea culpa!
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#20 Re: Osnivanje Udruženja Građana

Post by Chmoljo »

Već sam konto da me zajebavaš, otud i sarkazam. :roll: :D
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#21 Re: Osnivanje Udruženja Građana

Post by kuli1961 »

Chmoljo wrote: 10/01/2022 23:02 Već sam konto da me zajebavaš, otud i sarkazam. :roll: :D
ne, ne -zaista sam pogrijesio u tumacenju tvog posta o pravilima za fondaciju i njen UO
ne zamjeri, nije bilo nikakve lose namjere
a tema jeste interesantna
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#22 Re: Osnivanje Udruženja Građana

Post by Chmoljo »

Ma ni sa moje strane isto, ne brini :thumbup:

Nego, što se tiče zakonitosti rada udruženja, treba imati na pameti jednu stvar: svako petljanje organa uprave koji bi ulazio u načine organizovanja i ocjenjivanje načina organizovanja udruženja bilo bi protiv same svrhe postojanja udruženja.

Nadzor u tom pogledu treba ograničiti na prihvatanje statuta koji bi trebao biti u skladu sa zakonom o udruženjima i fondacijama i još samo u pogledu toga da li udruženje obavlja djelatnost za koju je i osnovano. Ima tamo negdje na početku da ne smije reklamirati političke stranke i sl.

Izuzetak su naravno udruženja sa javnim ovlaštenjima, ukoliko ih ima i to je mislim jasno zbog čega.

Interesantno je i da prije nekoliko dana usvojeni zakon o reprezentativnosti sindikata decidno imenuje ko je nadležan za nadzor udruženja sindikata.
BanBosanskiKulin
Posts: 1
Joined: 03/11/2018 12:03

#23 Re: Osnivanje Udruženja Građana

Post by BanBosanskiKulin »

Jedno pitanje oko osnivanja udruženja.

Udruženje koje je registrovano na nivou BiH može djelovati na cijelom području BiH.
E sad, da li isto važi i za udruženje koje je registrovano na nekom nižem nivou? Npr. ako je udruženje registrovano pred kantonalnim organom KS, da li to udruženje postoji kao pravno lice, odnosno da li može djelovati u TK, HNK, Brčko Distriktu ili entitetu RS?

Zanima me odgovor i sa pravne strane, ali i ako neko ima slična iskustva u praksi...
User avatar
JoseMujica
Posts: 27417
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#24 Re: Osnivanje Udruženja Građana

Post by JoseMujica »

BanBosanskiKulin wrote: 03/03/2023 19:45 Jedno pitanje oko osnivanja udruženja.

Udruženje koje je registrovano na nivou BiH može djelovati na cijelom području BiH.
E sad, da li isto važi i za udruženje koje je registrovano na nekom nižem nivou? Npr. ako je udruženje registrovano pred kantonalnim organom KS, da li to udruženje postoji kao pravno lice, odnosno da li može djelovati u TK, HNK, Brčko Distriktu ili entitetu RS?

Zanima me odgovor i sa pravne strane, ali i ako neko ima slična iskustva u praksi...
da
User avatar
Isner
Posts: 800
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#25 Re: Osnivanje Udruženja Građana

Post by Isner »

Ako je registrovano na nivou Kantona Sarajevo, tu mu mora biti i sjedište. Može obavljati djelatnost i u drugim dijelovima BiH...
Post Reply