Osnivanje d.o.o. i prakticne pojedinosti

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

remark
Posts: 215
Joined: 05/05/2012 22:06

#77 Re: Osnivanje d.o.o. i prakticne pojedinosti

Post by remark »

Sredstva zaprimljena iz inostranstva na devizni racun u EUR moram "rucno" povuci na transakcijski racun kako bih dalje isplacivao plate i placao ostale racune?

I da li ista banka uzima proviziju i za to ili samo konvertuje EUR u KM prilikom transfera?
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#78 Re: Osnivanje d.o.o. i prakticne pojedinosti

Post by Ci-Nick »

remark wrote:Sredstva zaprimljena iz inostranstva na devizni racun u EUR moram "rucno" povuci na transakcijski racun kako bih dalje isplacivao plate i placao ostale racune?

I da li ista banka uzima proviziju i za to ili samo konvertuje EUR u KM prilikom transfera?
Da, u banci daješ nalog za konverziju,.. konverzija košta,.. meni su nekad davno uzimali 0,20 % .
remark
Posts: 215
Joined: 05/05/2012 22:06

#79 Re: Osnivanje d.o.o. i prakticne pojedinosti

Post by remark »

E hvala. Imam jos jedno pitanje. Koja bi bila realna cijena knjigovodstvene usluge ako mjesecno izdajem 1-2 fakture i imam nekoliko ulaznih tipa prostor, knjigivodja i sl. ako sam u PDV i sta je uobicajeno da ukljucuju obaveze knjigovodje?
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#80 Re: Osnivanje d.o.o. i prakticne pojedinosti

Post by Ci-Nick »

Realna cijena je ona koju dogovoriš.
Ne bi nikad zbog 100 KM mjesečno uzeo lošiji knjigovodstveni servis.
Onaj ko radi jeftino taj mora raditi mnogo da bi pokrio troškove, isplatio plate a to za posljedicu može imati i skupe propuste.
Knjigovodstveni koji je meni radio usluge je imao i pravnika, dobrog računovođu.
Imali smo tri uposlena 800 do 1000 faktura godišnje i plaćao sam usluge 700 KM mjesečno. Poslovali smo dobro pa je i to utjecalo na nešto veću cijenu od uobičajene.
Za tvojih par faktura vjerovatno najniža po kojoj knjigovodstveni vodi d.o.o.
Mislim da bi to trebalo biti 150 do 200 KM.
Ne zaboravi da dobar savjet a ponekad i informacija koju možeš dobiti u knjigovodstvenom vrijedi puno više od onog što im platiš.
Što se obaveza knjogovođa tiče i to zavisi od dogovora.
Ima nepismenih vlasnika firmi koji ne znaju ni virmansku uplatnicu popuniti pa im knjigovodstveni radi sav papirnati posao,..
Last edited by Ci-Nick on 18/09/2017 10:20, edited 1 time in total.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24866
Joined: 08/09/2005 20:08

#81 Re: Osnivanje d.o.o. i prakticne pojedinosti

Post by Haris.ba »

Može malo objašnjenje.

Stojim u redu nedavno u banci i gledam strance kako uplaćuju keš na račun firme da podmire troškove. Bukvalno to govore na šalteru. Kako to funkcioniše?

Zar ne mora biti nekakav ugovor o zajmu, pa makar bio i vlasnik firme? I opet mi malo čudno za keš. Ipak je cifra bila.
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#82 Re: Osnivanje d.o.o. i prakticne pojedinosti

Post by Ci-Nick »

Haris.ba wrote:Može malo objašnjenje.

Stojim u redu nedavno u banci i gledam strance kako uplaćuju keš na račun firme da podmire troškove. Bukvalno to govore na šalteru. Kako to funkcioniše?

Zar ne mora biti nekakav ugovor o zajmu, pa makar bio i vlasnik firme? I opet mi malo čudno za keš. Ipak je cifra bila.
Nisam od računovodstvene struke ali ne vidim da je problem u svakom trenutku uplatiti novac na račun firme da li kao pozajmicu ili ići na povećanje kapitala.
Naravno računovođa onda treba odmah da obavi knjiženje.
Ukoliko treba ugovor ili odluka i to se može regulisati u firmi.
remark
Posts: 215
Joined: 05/05/2012 22:06

#83 Re: Osnivanje d.o.o. i prakticne pojedinosti

Post by remark »

Koji su najbolji nacini da se smanji osnovica dobiti koja se oporezuje? Mogu li ja kao samostalni preduzetnik recimo placati gorivo parama firme, ili neki poslovni put, smjestaj i sl.

Malo me i knjigovodja buni posto kaze da recimo moj stvarni poslovni put van zemlje ne mogu pravdati ako mi na putni nalog ne stavi pecat firma kod koje sam bio. Sto je meni pravo cudno jer onda ne kontam kako se pravdaju sredstva za razne seminare, team buildinge, ili cisto odlazak gdje se pregovara o poslu i eventualnoj suradnji. Tu niko ne stavlja tebi pecat ali si bio tamo i imao si troskove puta, smjestaja i sl.?
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#84 Re: Osnivanje d.o.o. i prakticne pojedinosti

Post by pinkman »

remark wrote:Koji su najbolji nacini da se smanji osnovica dobiti koja se oporezuje? Mogu li ja kao samostalni preduzetnik recimo placati gorivo parama firme, ili neki poslovni put, smjestaj i sl.

Malo me i knjigovodja buni posto kaze da recimo moj stvarni poslovni put van zemlje ne mogu pravdati ako mi na putni nalog ne stavi pecat firma kod koje sam bio. Sto je meni pravo cudno jer onda ne kontam kako se pravdaju sredstva za razne seminare, team buildinge, ili cisto odlazak gdje se pregovara o poslu i eventualnoj suradnji. Tu niko ne stavlja tebi pecat ali si bio tamo i imao si troskove puta, smjestaja i sl.?
U cemu je problem da dobijes pecat poslovnog partnera? Osim ako ne ides u drzavu gdje pecat ne postoji. A seminar pravdaju tako sto uplate kotizaciju na transakcijski racun organizatora seminara, te dobiju racun.

Inace, imas reprezentaciju koja se priznaje do 30%. Dakle, potrosis 1000 KM na reprezentaciju, 300 KM ti je priznatih rashoda. Takodjer, imas donacije u humanitarne, obrazovne, sportske i sl. svrhe koje se priznaju do 3% ukupnog prihoda.

Znaci, ako imas 100.000 KM godisnji prihod, mozes donirati 3.000 KM, odnosno mozes i vise, ali ti nece biti priznat rashod. Ne znam da li ce se recimo stipendije oporezivati po novom Zakonu o porezu na dohodak. Medjutim, problem s ovim je sto se ne priznaje rashod ako stipendiras recimo vlastito dijete. :D

Jedan od nacina jesu i porezni poticaji za kupovine postrojenja, nekretnina, vozila (ne vaze stambene nekretnine, te putnicki automobili) i sl. Drugo, za novozaposlene isto imas poticaj u iznosu od 2x bruto plate.

Najgluplje sto mozes uraditi jeste da neosnovano smanjis osnovicu, pa ti onda inspekcija obracuna porez, te napise kaznu.
remark
Posts: 215
Joined: 05/05/2012 22:06

#85 Re: Osnivanje d.o.o. i prakticne pojedinosti

Post by remark »

aha, tnx. ma stavice poslovni partner pecat nije to problem. :) samo me zanima kako to drugi izvode. npr. imas nekakav teambuilding i sl. i kako to pravdaju jer ne dobiju uvijek pecat ako je to odlazak u neki drugi grad i sl. ili odes na sastanak sa potencijalnim partnerom npr. da pregovaras u vezi sa poslom i sad neces vuci za rukav te neke likove da ti stave pecat a jos niste ni dogovorili posao? da li je to uopste moguce nadoknaditi?

inace, u pitanju je obrt.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#86 Re: Osnivanje d.o.o. i prakticne pojedinosti

Post by pinkman »

Pa neces te ljude vuci za rukav, vec ce ti restoran, u kojeg si potencijalnog klijenta odveo na rucak, izdati fiskalni racun na koji ce staviti i pecat. Samo kazes konobaru da je reprezentacija u pitanju.

Kako sam shvatio, ljudi odu sa porodicom na rucak, a firma plati, pa to predstavi kao rucak sa potencijalnim klijentima. :D

Recimo u firmi gdje sam prije radio, direktor je dosta putovao i time imao dosta dnevnica i to inostranih, pa je jedne prilike inspekcija trazila pasos da vidi "gdje se to toliko putuje", jer su sumnjali da tako uzima neoporezivi dio u smislu poreza na dohodak, dok mu je plata na minimalcu. Istovremeno, to mu je bio porezno priznat rashod u smislu poreza na dobit.

Recimo, ako kupis automobil na firmu i to putem kredita, onda ti rata kredita nece biti priznata kao porezni rashod, vec samo rashod na ime kamata. Ali ako uzmes operativni leasing, onda ce ti biti priznato, ali je nedostatak sto to vozilo nije tvoje jer svrha operativnog leasinga i nije vlasnistvo vozila.

EDIT: Sad vidim da si obrtnik. Obrt ima svojstvo fizickog lica, a porez na dobit se odnosi na pravna lica.
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#87 Re: Osnivanje d.o.o. i prakticne pojedinosti

Post by PRO165 »

Malo brkate i krivo navodite.

Kod službenog puta - potreban je dokaz o boravku tj odlasku na službeni put. Dakle neki račun. ili pečat u pasošu bi trebao biti dovoljan. Prije je moglo bez dokaza. Team bulidng, valjda već imaš račun od teambealdinga, hotela, nečega...

Rashod kod reprezentacije je priznat kao trošak ali je porezeno priznati 30%. To znači da račun od 1000 KM u potpunosti pravdaš u smislu blagajne i rashoda tj troškova samo te na 700 ne osobađaju poreza a na 300 oslobađaju.

To plaćanje za keš, ima banaka koje dopuštaju (po principu ne može nam niko ništa -nek se para vrti - naplaćuje provizija) ali se vjerovatno radi o grubom kršenju pravilnika o finansijskom poslovanju od strane tog stranca . Naročito izražena pojava kod Arapa i ne zbog Arapa nego zbog naših duduka koji ih vodaju i muzu.
PRO165
Posts: 232
Joined: 02/06/2012 23:43

#88 Re: Osnivanje d.o.o. i prakticne pojedinosti

Post by PRO165 »

Nije bilo kakav automobil nego putnički automobil.Kod teretnog vozila je sve priznato a kod putničkog samo ako je u strogo poslovne svrhe (rent-acar npr.) I možda i ja griješim, ali mislim da su troškovi rashoda priznati svi ali kod putničkih automoblia nije priznat PDV. Razlika je što je kod lizinga na kamatu obavezan PDV (dok bankovna kamata nema PDV) tako da taj PDV nije priznati kad se radi o putničkom automobila. Kod putničkog automobila koji je na firmi nisu priznati nikakvi troškovi u smislu odbitka PDV-a: nabavka vozila. servisi i rezervni dijelovi, gorivo (tu se najviše pada). Ovako je sigurno bilo prije par godina možda su nešto i pooštrili.

pinkman wrote:Pa neces te ljude vuci za rukav, vec ce ti restoran, u kojeg si potencijalnog klijenta odveo na rucak, izdati fiskalni racun na koji ce staviti i pecat. Samo kazes konobaru da je reprezentacija u pitanju.

Kako sam shvatio, ljudi odu sa porodicom na rucak, a firma plati, pa to predstavi kao rucak sa potencijalnim klijentima. :D

Recimo u firmi gdje sam prije radio, direktor je dosta putovao i time imao dosta dnevnica i to inostranih, pa je jedne prilike inspekcija trazila pasos da vidi "gdje se to toliko putuje", jer su sumnjali da tako uzima neoporezivi dio u smislu poreza na dohodak, dok mu je plata na minimalcu. Istovremeno, to mu je bio porezno priznat rashod u smislu poreza na dobit.

Recimo, ako kupis automobil na firmu i to putem kredita, onda ti rata kredita nece biti priznata kao porezni rashod, vec samo rashod na ime kamata. Ali ako uzmes operativni leasing, onda ce ti biti priznato, ali je nedostatak sto to vozilo nije tvoje jer svrha operativnog leasinga i nije vlasnistvo vozila.

EDIT: Sad vidim da si obrtnik. Obrt ima svojstvo fizickog lica, a porez na dobit se odnosi na pravna lica.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#89 Re: Osnivanje d.o.o. i prakticne pojedinosti

Post by pinkman »

PRO165 wrote:Nije bilo kakav automobil nego putnički automobil.Kod teretnog vozila je sve priznato a kod putničkog samo ako je u strogo poslovne svrhe (rent-acar npr.) I možda i ja griješim, ali mislim da su troškovi rashoda priznati svi ali kod putničkih automoblia nije priznat PDV. Razlika je što je kod lizinga na kamatu obavezan PDV (dok bankovna kamata nema PDV) tako da taj PDV nije priznati kad se radi o putničkom automobila. Kod putničkog automobila koji je na firmi nisu priznati nikakvi troškovi u smislu odbitka PDV-a: nabavka vozila. servisi i rezervni dijelovi, gorivo (tu se najviše pada). Ovako je sigurno bilo prije par godina možda su nešto i pooštrili.
Ma ja sam govorio o porezu na dobit i poreznim poticajima koji su predvidjeni clanom 36. nedavno usvojenog Zakona o porezu na dobit. Evo tacno sta kaze:
(2) Poreznom obvezniku koji izvrši investiranje iz vlastitih sredstava u proizvodnu opremu u
vrijednosti više od 50% ostvarene dobiti tekućeg poreznog razdoblja, umanjuje se obveza
obračunatog poreza na dobit za 30% iznosa u godini investiranja.
(3) Pod investiranjem u proizvodnu opremu iz stavka (2) ovoga članka podrazumijeva se kupnja
stalnih sredstava i to: postrojenja i opreme, uz iznimku putničkih automobila, koju obveznik
kupuje vlastitim sredstvima u svrhu obavljanja proizvodne djelatnosti.
Mada je covjek obrtnik i nema svojstvo pravnog lica, sto sam tek kasnije vidio. A sto se tice PDV-a, svakako je da ne mozes ostvariti odbitak ulaznog PDV-a ako kupis putnicki automobi koristis ga u licne svrhe. :D

Ima i obrnuta logika. Da koristis licno vozilo i tako sebi isplatis neoporezivu naknadu. O tome vise ovdje:
upotreba-privatnog-automobila-u-poslovn ... 43113.html
remark
Posts: 215
Joined: 05/05/2012 22:06

#90 Re: Osnivanje d.o.o. i prakticne pojedinosti

Post by remark »

pinkman wrote:EDIT: Sad vidim da si obrtnik. Obrt ima svojstvo fizickog lica, a porez na dobit se odnosi na pravna lica.
Ma jesam :D A kakvu mi razliku pravi? Posto sam u pdv i imacu neku dobit koju hocu djelimicno da izvucem bez poreza na dobit, npr. pola-pola. Zato me zanimaju najbolji/najlaksi nacini.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#91 Re: Osnivanje d.o.o. i prakticne pojedinosti

Post by pinkman »

remark wrote:
pinkman wrote:EDIT: Sad vidim da si obrtnik. Obrt ima svojstvo fizickog lica, a porez na dobit se odnosi na pravna lica.
Ma jesam :D A kakvu mi razliku pravi? Posto sam u pdv i imacu neku dobit koju hocu djelimicno da izvucem bez poreza na dobit, npr. pola-pola. Zato me zanimaju najbolji/najlaksi nacini.
Ma u sustini ne pravi ti nikakvu razliku, samo se na tebe ne odnosi Zakon o porezu na dobit, vec Zakon o porezu na dohodak. Novi je u pripremi, a na Google sam nasao nacrt:

http://www.kfbih.com/udoc/Zakon%20o%20p ... erzija.pdf

Tvoja osnovica je razlika izmedju prihoda i rashoda. Tebe interesuje kako rashode povecati. :D Pogledaj clan 26. i tu mozes procitati sve sto je, prema ovom nacrtu, priznato kao rashod.

Uglavnom, imas reprezentaciju (do 3% ostvarenog prihoda u prosloj godini), troskove putovanja (dnevnice do odredjenog iznosa se ne oporezuju), troskove smjestaja, prevoza, a mozes i 3% prihoda donirati nekom udruzenju. Po vazecem zakonu to je 1%, a po ovom nacrtu 3%.

Na primjer, 99% teretana su registrovane kao udruzenja, nikad nisam dobio racun, ne placaju porez na dobit jer su neprofitne organizacije, i uvijek rade sa gotovinom. Ako imas prijatelja koji ima teretanu, doniras njegovom udruzenju novac (do 3% tvojih prihoda), legalno ces povecati, a prijatelj ti da gotovinu. :D On svakako preko racuna placa racunovodju, prostor, elektricnu energiju i sl.

Kao sto rekoh, pogledaj sta ce sve vrlo brzo biti priznato kao porezni rashod. Recimo imas troskove edukacije zaposlenika kao i ucenje stranih jezika. Ako ides na kakav kurs npr. informatike ili stranog jezika, mozes sebi placati preko obrta, pa ce ti biti priznato kao porezni rashod. :)

Uglavnom, bitno je da imas dokaz da si stvarno imao rucak sa npr. potencijalnim klijentom npr. i sl.
remark
Posts: 215
Joined: 05/05/2012 22:06

#92 Re: Osnivanje d.o.o. i prakticne pojedinosti

Post by remark »

Ok, hvala na objasnjenju ;)
Android Knego
Posts: 1558
Joined: 13/03/2012 08:11

#93 Re: Osnivanje d.o.o. i prakticne pojedinosti

Post by Android Knego »

pinkman wrote: Ma u sustini ne pravi ti nikakvu razliku, samo se na tebe ne odnosi Zakon o porezu na dobit, vec Zakon o porezu na dohodak. Novi je u pripremi, a na Google sam nasao nacrt:

http://www.kfbih.com/udoc/Zakon%20o%20p ... erzija.pdf
Ima li neko bar maglovitu predstavu kad ce ovo postati operativno? Vidim, radna verzija stara skoro godinu dana...
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#94 Re: Osnivanje d.o.o. i prakticne pojedinosti

Post by pinkman »

Android Knego wrote:
pinkman wrote: Ma u sustini ne pravi ti nikakvu razliku, samo se na tebe ne odnosi Zakon o porezu na dobit, vec Zakon o porezu na dohodak. Novi je u pripremi, a na Google sam nasao nacrt:

http://www.kfbih.com/udoc/Zakon%20o%20p ... erzija.pdf
Ima li neko bar maglovitu predstavu kad ce ovo postati operativno? Vidim, radna verzija stara skoro godinu dana...
Nacrt usvojen u Domu naroda prije desetak dana. Znaci vrlo brzo ide.
Android Knego
Posts: 1558
Joined: 13/03/2012 08:11

#95 Re: Osnivanje d.o.o. i prakticne pojedinosti

Post by Android Knego »

pinkman wrote:
Android Knego wrote:
pinkman wrote: Ma u sustini ne pravi ti nikakvu razliku, samo se na tebe ne odnosi Zakon o porezu na dobit, vec Zakon o porezu na dohodak. Novi je u pripremi, a na Google sam nasao nacrt:

http://www.kfbih.com/udoc/Zakon%20o%20p ... erzija.pdf
Ima li neko bar maglovitu predstavu kad ce ovo postati operativno? Vidim, radna verzija stara skoro godinu dana...
Nacrt usvojen u Domu naroda prije desetak dana. Znaci vrlo brzo ide.
OK, hvala!
User avatar
_Reds_
Posts: 9369
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#96 Re: Osnivanje d.o.o. i prakticne pojedinosti

Post by _Reds_ »

Ima li sta oko ovih izmjena zakona u kojima su rekli bilo omoguciti i obrtu pravo na uvoz ??
Android Knego
Posts: 1558
Joined: 13/03/2012 08:11

#97 Re: Osnivanje d.o.o. i prakticne pojedinosti

Post by Android Knego »

Zna li neko koja je mjesecna cijena vodjenja racuna u banci za doo, a koja za obrt? Jedan racun, najosnovniji paket...
Cuo sam da je za obrt u Unicredit banci cijena 10 km.
Je li to uobicajena praksa?
Last edited by Android Knego on 03/10/2017 08:29, edited 1 time in total.
Android Knego
Posts: 1558
Joined: 13/03/2012 08:11

#98 Re: Osnivanje d.o.o. i prakticne pojedinosti

Post by Android Knego »

.
(dupli)
remark
Posts: 215
Joined: 05/05/2012 22:06

#99 Re: Osnivanje d.o.o. i prakticne pojedinosti

Post by remark »

Evo jos jedno laicko pitanje :D

Mogu li mi inostrani klikenti placati u KM i to na transakcijski racun? Tj. sad imam transakcijski i devizni racuna u EUR posto radim sa inostranstvom. E sad odrase na provizijama i konverzijama a kako sam shvatio klijentu nije problem da plati "u bilo kojoj valuti" pa sad ne znam je li ja mogu ostaviti samo transakcijski racun i primati uplate u KM na njega direkt iz inostranstva.
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#100 Re: Osnivanje d.o.o. i prakticne pojedinosti

Post by Ci-Nick »

Nemoj se uvrijediti ali,.. biznis koji ne može podnijeti trošak konverzije od 0,2 %,.... treba ugasiti.
Post Reply