Osniva se Sarajevska celija pokreta DOSTA!

_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#26

Post by _BosanaC »

GandalfSivi wrote:A to je vec drugi problem. Opste poznata cinjenica je da nasoj omladini ne pada na pamet da se pomaknu i da pokusaju nesta promijeniti. Za to postoji vise razloga. Prvi je taj sto nam je politicka kultura takva da svi ocekuju da drugi urade posao za njih (vidjeti pod OHR). Druga stvar je sto vecina omladine se i ne sjeca nicega boljeg nego sto je sad, pa nemaju jasan osjecaj za sta se treba boriti. Treca i najbitnija stvar je razjedinjenost nevladinog sektora i omladinskih pokreta. Kad ti je najeksponovanija osoba svih tih organizacija lik kao gore spomenuti Jan Zlatan Kulenovic, s kojim je teze pricati nego i sa jednim politicarem, ili kad imas milion malih pokreta koji vuku na svoju stranu, onda ne znas koga i zasto bi podrzao. Sam pokret DOSTA je napravio ogromnu pogresku kad je odbio blizu saradnju sa GROZD-om.

Da se razumijemo, ja podrzavam pokret DOSTA i njihov trud da se nesta uradi, ali moram reci da sam apsolutno nezadovoljan rezultatima istog (mada, na kraju, ja nebih smjeo osudjivati nikoga, s obzirom da sam zadnjih 8 mjeseci daleko od svega toga, ali ako nista drugo pokusavao sam se boriti, nekada davno)...
Cilj nam je udariti upravo na to sve o cemu pricas. Od suplje i prazne price nema nista, ja sam toga vec odavno svjestan. Moramo svi svatiti da postoje ljudi kojima je posao aktivizam, i koji su u tome pronasli sebe i izvor prihoda. Jedan od takvih je vjerovatno gore spomenuti, iako doticnog licno ne poznajem.

Napisah da DOSTA nije ekskluzivno niciji iz prostog razloga sto ljudi sa idejama su uvjek dobrodosli da oblikuju pokret i usmjeravaju njegovo djelovanje u pravcu u kojem sami zele. Medjutim, problem je sto ljudi izbjegavaju da se direktno ukljuce u rad, nego pokusavaju uz kafu, kao sto vec napisah, uticati na politiku i dogadjaje u drustvu... A licno smatram da to nije moguce uraditi na taj nacin.

Ovo je samo jedan od nacina da pozovemo sve koji smatraju da je vrijeme da se kaze DOSTA! da se ukljuce u organizaciju.
PetiKorpus
Posts: 215
Joined: 26/02/2007 17:23

#27

Post by PetiKorpus »

Pred Izbore 2006 u Sarajevu bilo je na sve strane standova sa potpisivanjem peticija za ovo ili ono.

Na televiziji je bilo dosta akcija, prijedloga, ....

Medjutim, ....

Koji znak ce pouzdano potvriti da je pokret snazan?

Onog momenta kad naljuti neku ili neke stranke na vlasti.
Kad se na licima portparola te i te stranke pojavi nervoza pri samom pominjanju pokreta.

To je samo ulaz.

Jasno je da ce reakcija "velikih" izazvati strah kod mladjih ili neiskusnijih clanova pokreta. Mozda ce i neki roditelj reci sinu ili kcerci "ides na onaj skup, pa vidio/la si sta su za njih rekli sinoc na dnevniku".

Artikulacija pokreta DOSTA ima prednost u odnosu na ostale u tome sto moze biti fleksibilan, nenacionalan, exteritorijalan, ali....

Ali u toj artikulaciji dobro bi bilo imati (kao saveznike i ucesnike) profesore sa Univerziteta, strucnjake za administraciju, privredu, management, tehniku. Sa takvim ljudima mozda sto prije valja obaviti razgovor, direktan, sa umjerenom dozom imperativa.

U ovoj i ovakvoj konstrukciji drustva jedino POBJEDA NA IZBORIMA bi garantovala uspjeh u vrsenju promjena.
SA 071
Posts: 3244
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#28

Post by SA 071 »

_BosanaC wrote:
mescha wrote:Da li bi pokret DOSTA trebao protestvovati za korist inicijative "Srebrenica van RS-a"?
Pokret DOSTA bi protestvovao i za inicijativu "Konjic van Federacije" isto kao i za "Srebrenica van RS-a" jer je pokret DOSTA protiv ovakvog drzavnog uredjenja i ovakvog sistema vlasti.

Medjutim, mislim da od protesta nema nekog hajra... Barem ne dok drugi cekaju da vide kako ce dosta protestvovati a sami sjede kuci.
Je li to iza njih stoji Silajdzic?
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#29

Post by _BosanaC »

SA 071 wrote:
_BosanaC wrote:
mescha wrote:Da li bi pokret DOSTA trebao protestvovati za korist inicijative "Srebrenica van RS-a"?
Pokret DOSTA bi protestvovao i za inicijativu "Konjic van Federacije" isto kao i za "Srebrenica van RS-a" jer je pokret DOSTA protiv ovakvog drzavnog uredjenja i ovakvog sistema vlasti.

Medjutim, mislim da od protesta nema nekog hajra... Barem ne dok drugi cekaju da vide kako ce dosta protestvovati a sami sjede kuci.
Je li to iza njih stoji Silajdzic?
Jel' moze jedna tema bez njega i Zlatka?
Tvrtko_I
Posts: 123
Joined: 27/02/2007 11:44
Location: "RS" je genocidna tvorevina koju treba ukinuti.

#30

Post by Tvrtko_I »

SA 071 wrote:
Je li to iza njih stoji Silajdzic?
c c c c svakavih idiota.
doktor30
Posts: 413
Joined: 21/10/2005 17:04

#31

Post by doktor30 »

DOSTa nije ozbiljna organizacija. Oni su ono, sto je u novinarstvu zuta stampa. Ozibljnost jednog pokreta ogleda se u idejama a onda ljudima koji ih sprovode. Oni imaju ideju "ajmo mi nesto", a kadrove "na silu cemo", pa prema tome ne izgledaju nimalo uvjerljivo a najmanje obecavajuce. REalno je tako. Sa druge strane stampali su stotine hiljada nekakvih plakata, letaka, i oni i Grozd, pa neka neko objasni KO TO placa? ako nije neka tajna... A jeste, bezbeli
FX900
Posts: 197
Joined: 08/03/2007 15:02

#32

Post by FX900 »

doktor30 wrote:DOSTa nije ozbiljna organizacija. Oni su ono, sto je u novinarstvu zuta stampa. Ozibljnost jednog pokreta ogleda se u idejama a onda ljudima koji ih sprovode. Oni imaju ideju "ajmo mi nesto", a kadrove "na silu cemo", pa prema tome ne izgledaju nimalo uvjerljivo a najmanje obecavajuce. REalno je tako. Sa druge strane stampali su stotine hiljada nekakvih plakata, letaka, i oni i Grozd, pa neka neko objasni KO TO placa? ako nije neka tajna... A jeste, bezbeli
Pa teško je brate organizovati ovu našu raju. Kad neko ima kakav konstruktivan prijedlog prvo ga popljuju, traže mane, a na kraju i spale. Kad je pokret DOSTA na Ilidži prije jedno 2 mjeseca organizovao proteste i potpisivanje, prođoh tamo. Potpisalo se slovom i brojem pet (5) ljudi. E ovaj narod i nezaslužuje bolje. Kao što kaže Balašević :"krivi smo mi, što smo im pustili." Ovaj prethodni komentar me podsjeća na ono: "Nemam ja za koga glasati. Svi su isti." A ko je to smislio? Harisovci i Alijaneri? Ovi što se ne bune i ne glasaju su upravo najveći nacionalisti i lopovi, da ne kažem konformisti. Ja fino živim, ali se opet bunim. Može se i bolje. Alijaneri i Harisovci kažu da može biti i gore, šutite ne bunite se. Ma ko ste vi šuge jedne pokvarene? Mi normalni gledamo u bolje od sebe i oni su nam uzor, a ne lošiji od nas. Ja gledam u normalan civilizovan svijet, a neka vama Palestine, Iraka, Afganistana... Stvarno je više DOSTA. Ako me išta otjera iz ove zemlje i grada (Sarajeva) to će biti lopovluk i konformizam. U ratu lopovi postaju fašisti i tako pljačkaju. To je suština našeg problema.
Smartex
Posts: 183
Joined: 07/02/2007 00:01
Location: San Diego

#33

Post by Smartex »

Po meni to moze uspjeti samo na jedan nacin, a to je da se pod istim ciljem digne kako omladina federacije tako i rs. Naravno objedinjena ili bolje receno ujedinjena. Jer problemi su isti bio u federaciji ili rs. Tada bi to bio pravi pogodak, jer tako nesto bi imalo odjeka i paznje vjerujem i van granica BiH. Ili ako je za ujedinjenje omladine previse rano (al ako je bolja buducnos u pitanju ne vidim zasto) onda "Marsirati odvojeno napadati zajedno"
FX900
Posts: 197
Joined: 08/03/2007 15:02

#34

Post by FX900 »

Slažem se. Treba ići zajedno.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14640
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#35 Re: Osniva se Sarajevska celija pokreta DOSTA!

Post by DaysleepeR »

_BosanaC wrote:
uvjek dobar gost wrote:Da obavijestim sve zainteresovane....

Neki sastanak aktivista je bio prisutan u nedelju... trajao je prilično i isto tako bio je prilično konstruktivan...

Pored nekih ideja koje će se definitivno sprovesti u djelo jedna stvar mislim da je od presudne važnosti !

Naime "sarajevska ćelija" pokretra Dosta će se definitivno formirati, za tim korakom postoji nasušna potreba, situacija je takva ... kakva je i zahtjeva konkretna djela i konkretan odgovor....

U ime toga pozivam sve koji pročitaju ovaj post da se zapitaju na koji način mogu i da li žele da doprinesu rješavanju ove krajnje grozne situacije u kojoj se svi skupa nalazimo....
Ja sam krenuo i pozivam Vas da krenete sa mnom ili sa nama... ne za nama ili za mnom... jer mi pozivamo pojedince i pojedinke da mućnu glavom i okrenu se oko sebe... i razmisle jeli zaslužuju bolje.... mi "dostaši" mislimo da zaslužujemo ... samo se za to moramo izboriti.....!!!!!


Vrijeme je da se krene !!!
Kad je već vrijeme da se krene, razmotrite ideju da krenete malo konkretnije.

Pretprošlu subotu na HRT-u je bio odličan dokumentarac o pokretima mladih koji su skinuli diktatore sa vlasti.
U filmu je detaljno opisan nacin kako su pokreti "Otpor" u Srbiji, narandžasti u Ukrajini i jedan jako sličan pokret mladih u Gruziji uspjeli da skinu dugogodišnje diktatore sa vlasti veoma pametnim akcijama privlačenja pažnje u medijima i izazivanjem opštih simpatija stanovništva.

Međutim najbitnija stvar u svemu je bio izvor finansiranja ovih pokreta.
Naime, u USA postoji nekolicina lobističkih fondova koji izravno finansiraju "mlade demokratije" u zemljama jugoistočne Evrope i što je najbitnije lobiraju u američkom kongresu kako bi pokret u onom prelomnom momentu kad dovoljno naraste i ojača dobio krucijalnu podršku izvana.

Nebi bilo loše da malo prosurfate po internetu i potražite te fondove.
Dakle, dosta je više šuplje ili ići do kraja ili gasiti impotentan pokret.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14640
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#36

Post by DaysleepeR »

Dodatak.
Additionally, information started to appear during this time about substantial outside help, both in funds and logistics, which Otpor received leading up to the revolution. A group of junior activists made one trip to Budapest in neighbouring Hungary in June 2000 to attend a lecture by retired US Army Col. Robert Helvey, a colleague of Sharp, who was later portrayed as the creator of Otpor, although the movement had already reached its peak when the lecture took place. Otpor was also a recipient of substantial funds from U.S. government affiliated organizations such as the National Endowment for Democracy (NED), International Republican Institute (IRI), and US Agency for International Development (USAID).

In a November 2000 article from the New York Times Magazine, American journalist Roger Cohen talked to various officials from the above organizations about the extent of American assistance received by Otpor. Paul B. McCarthy from the Washington-based NED stated that Otpor received the majority of US$3 million spent by NED in Serbia from September 1998 until October 2000. At the same time, McCarthy himself held a series of meetings with Otpor's leaders in Podgorica, as well as Szeged and Budapest.[1]

Just how much of the US$25 million, appropriated in the year 2000 by USAID, for the purposes of bringing down Milošević, went to Otpor is not clear. Donald L. Pressley, the assistant administrator at USAID said that several hundred thousand dollars were given to Otpor directly for "demonstration-support material, like T-shirts and stickers".[2] Otpor leaders intimated they also received a lot of covert aid -- a subject on which there was no comment in Washington.

Daniel Calingaert, official with IRI, said Otpor received some of the US$1.8 million his institute spent in the country throughout 2000. He also said he met Otpor leaders "seven to ten times" in Montenegro (then Yugoslavia), and Hungary, beginning in October 1999.[3]
http://en.wikipedia.org/wiki/Otpor
The National Endowment for Democracy, or NED, is a U.S. non-profit organization that was founded in 1983, purportedly to help train people in democracy and manage money grants from the U.S. Congress to that effect. Although administered by a private organization, its funding comes almost entirely from a governmental appropriation by Congress. The NED is sometimes referred to as "Project Democracy", an appellation favored by Lt. Colonel Oliver North.
The NED played a significant role in the 2004 presidential election in Ukraine. In an article in the Washington Post, NED director Nadia Diuk acknowledged that there was a controversy surrounding the involvement of the NED: "Some have sought to portray the events in Ukraine as orchestrated in the West, a model executed with the support of Western pro-democracy foundations.' Comparing this to similar recent interventions in Slovakia, Serbia and Georgia, she writes, "Some commentators believe that the similarity of their actions proves they are part of a U.S.-sponsored plot, an effort to extend American influence throughout the world." Diuk states that critics are overlooking a genuinely "home-grown" aspect to the "election revolts" in these Eastern European countries. She also stated that, "...there was a massive effort by nongovernmental organizations to monitor the vote, whether through parallel vote tabulations, exit polls or reports from domestic observers. These strategies were supported by the reports of Western election observers," and that "all these breakthrough elections have been accomplished with the vigorous participation of civic groups that support free and fair elections by monitoring the media, carrying out voter education, publicizing the platforms of candidates in the absence of a free press, training election observers, conducting polls and so on."
http://en.wikipedia.org/wiki/National_E ... _Democracy

Ništa bez para izvana.
FX900
Posts: 197
Joined: 08/03/2007 15:02

#37

Post by FX900 »

Ma kakve pare jarane. Za motike. za motike, ima i kamenja, letvi,... Treba njih napast na svaki mogući način. :x :x Evo jedan prijedlog, ali sasvim ozbiljanGRAĐANSKI NEPOSLUH. PRESTANIMO PLAĆATI SVE RAČUNE ZA POČETAK. Sad ima valjda i pametnijih i praktičnijih od mene pa razvijajte temu dalje. Ja mislim da je Ghandi bio genije. Samo na taj način se sve može srušiti. Ljudi izvedimo jednom taj građanski neposluh. Više je nas nego njih (političara).
User avatar
Atan
Posts: 24
Joined: 26/03/2007 09:34

#38

Post by Atan »

GandalfSivi wrote:Ne kontam sada kakve celije? Zar pokret DOSTA i do sada nije uglavnom bio baziran u Sarajevu?
Anyway, kad vec organizujete "sarajevsku celiju", budite malo originalni pa ukljucite i clanove iz anamo onoga Sarajeva, pokazite da vam entitetske granice nisu problem, te onda protestujte sa obje strane linije. Ako nista drugo, to bi bilo pravo osvjezenje...
Ovo je suština preduslova da neki pokret ovog tipa dobije na (kritičnoj) masi. Kako se to misli riješiti i čega je to konkretno DOSTA, kome reći DOSTA i ko će onda "to" da zaustavi?
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#39

Post by _BosanaC »

Atan wrote:
GandalfSivi wrote:Ne kontam sada kakve celije? Zar pokret DOSTA i do sada nije uglavnom bio baziran u Sarajevu?
Anyway, kad vec organizujete "sarajevsku celiju", budite malo originalni pa ukljucite i clanove iz anamo onoga Sarajeva, pokazite da vam entitetske granice nisu problem, te onda protestujte sa obje strane linije. Ako nista drugo, to bi bilo pravo osvjezenje...
Ovo je suština preduslova da neki pokret ovog tipa dobije na (kritičnoj) masi. Kako se to misli riješiti i čega je to konkretno DOSTA, kome reći DOSTA i ko će onda "to" da zaustavi?
Ako to ne shvatas onda si definitivno na pogresnoj temi.
FX900
Posts: 197
Joined: 08/03/2007 15:02

#40

Post by FX900 »

Pa fino, hajmo svi u DOSTA, organizujmo se, podignimo raju i građanski neposluh je tu. Što da plaćamo najskuplju vodu na svijetu, imamo najskuplji impuls na svijetu, skupu struju i ostalo. Ne dajmo im pare! Ko nama daje pare? Znaju samo uzeti tj. oteti. Nek isključuju, nije moguće sve isključiti. Strpimo se malo, pomozimo jedni drugima, kad isključe vodu, plin, telefon, struju. Budimo malo solidarni, pomozimo komšijama i predeveraćemo i ovo. Ljudi moji ovako više nemože. Ako se ne organizujemo trajaće ovo decenijama, vjerujte mi. Pomozimo sebi pa će nam i Bog pomoći. Ljudi moji imate li vi djecu? Dajmo šansu sebi samima. Nedajmo barabama i mafijašima na vlasti da rade šta hoće i prave nas budalama.Ja sam jedinka i sumnjam da će me iko podržati, ali pomozimo sebi, MOLIM VAS. Dajte da se organizujemo i na..bemo im se matere pokvarene koja ih okoti onakve pokvarene. Ima i nas valjda dovoljno koji nismo ovčice za klanje. Ovakav život u bijedi i Bantustanu niko ne zaslužuje. Hoćemo da radimo i živimo ko ljudi. Prešli su nas svi na svijetu, a mi ovdje kontempliramo o postanku svijeta i zen-filozofiji. Motike u šake i ... :x :x :x Majku im njihovu lopovsku.
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#41

Post by Liberalism »

FX900 wrote:Pa fino, hajmo svi u DOSTA, organizujmo se, podignimo raju i građanski neposluh je tu. Što da plaćamo najskuplju vodu na svijetu, imamo najskuplji impuls na svijetu, skupu struju i ostalo. Ne dajmo im pare! Ko nama daje pare? Znaju samo uzeti tj. oteti. Nek isključuju, nije moguće sve isključiti. Strpimo se malo, pomozimo jedni drugima, kad isključe vodu, plin, telefon, struju. Budimo malo solidarni, pomozimo komšijama i predeveraćemo i ovo. Ljudi moji ovako više nemože. Ako se ne organizujemo trajaće ovo decenijama, vjerujte mi. Pomozimo sebi pa će nam i Bog pomoći. Ljudi moji imate li vi djecu? Dajmo šansu sebi samima. Nedajmo barabama i mafijašima na vlasti da rade šta hoće i prave nas budalama.Ja sam jedinka i sumnjam da će me iko podržati, ali pomozimo sebi, MOLIM VAS. Dajte da se organizujemo i na..bemo im se matere pokvarene koja ih okoti onakve pokvarene. Ima i nas valjda dovoljno koji nismo ovčice za klanje. Ovakav život u bijedi i Bantustanu niko ne zaslužuje. Hoćemo da radimo i živimo ko ljudi. Prešli su nas svi na svijetu, a mi ovdje kontempliramo o postanku svijeta i zen-filozofiji. Motike u šake i ... :x :x :x Majku im njihovu lopovsku.
Sta bi sa parolom ''kupujmo domace'' :-) :-)
FX900
Posts: 197
Joined: 08/03/2007 15:02

#42

Post by FX900 »

Biće i to kad ih skinemo sa vlasti. Mrcine jedne pokvarene. Pokrenućemo mi privredu nije to problem. Znate li da već 10 godina, barem u Sarajevu, postoji dogovor u vladajučim strankama da se sve drži ovako konzervirano, da se ljudi ne primaju na posao. Posla i zarade ima, ali nedaju to nama sitnoj buraniji. Opljačkaše nas sve, a mi šutimo. Dajte da se organizujemo da ih rušimo. Imamo mi dobre radne snage, stručnjaka, ma svega, ali ovi ne daju da dođemo do izražaja. Imamo najbolje inžinjere i tehnički kadar na svijetu, imamo tehničare fantastične, školovane ljude, super majstore, čak se i ljekara nađe dobrih koji nisu završili po porodičnim vezama. Imamo mi kadra za sve samo šutimo. Zašto su naši ljudi uspješni u svijetu? Pa tamo ima nekog normalnog sistema. Srušimo ovaj "sistem" lopovluka i organizujmo vanredne izbore. Imamo privrednike koji znaju da vode velike sisteme, stručnjake svih vrsta i to će biti dovoljno. Znam da je4 ovo dug proces, ali jebi ga moramo započeti nakako. Skinimo bagru mediokriteta sa vlasti. DO KONAČNE REVOLUCIJE, RAJO NE DAJMO OVO MALO DOSTOJANSTVA ŠTO NAM JE OSTALO. SVI NA ULICE I MOTIKE U ŠAKE... :angry: :x :x :-x
User avatar
Fiore
Posts: 1154
Joined: 28/03/2007 15:18
Location: IRRIDUCIBILI

#43 hi

Post by Fiore »

Ja sam se vec prikljucio..super raja :-D Ako imas vremena naleti sutra u 12h plato Marin Dvor.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#44

Post by uvjek dobar gost »

Mene nije bilo malo, bih na terenima centralne Bosne.... i nagledah se svega i svačega...

No nije to tema, što se tiče prvo para izvana.... to još uvijek nije potrebno, mi se finansiramo sami iako je bilo ponuda ... no nismo mi plaćenici i nećemo da nas se gleda kao takve... to da se nešto može skinuti sa neta il pogledati na dokumentarcima stoji.... no činjenica je da smo se mi kao ljudi sa ovih prostora navikli saginjati... i da nam je parola.. nemoj talasat nije došlo do mene.... e to je problem, jer pogledajmo Mađarsku... il Ukrajinu.... tamo postoji kritična masa, postoje napredni intelektualci i neki drugi slojevi društva koji nisu kupljeni ... i spremni su da se bore...

Kod nas jedino BHF i to oni u dijaspori imaju neku volju i spremni su na obračun sa lopovima u vlasti, dok su nas lokalne nekako ublehali...

Ne znam možda da sjednemo mi svi sa foruma koji pametujemo i drobimo... možda bi i našli neku formulu... zato pozivam sve one kojima je pun nos i koji su siti ove surove reale da dođu sutra na plato ispred skupštine, pri tom da se ne razočaraju ako nas bude malo... jer takvi smo mi.... kao ljudi.... no trebamo se boriti....... za bolje sutra našoj djeci... i to uspravni da budemo jer dovoljno su nas savijali... i već su nam kičme deformisane...

Živili !!!
User avatar
Fiore
Posts: 1154
Joined: 28/03/2007 15:18
Location: IRRIDUCIBILI

#45 hi

Post by Fiore »

Pozvacemo fino one sto vire iz tramvaja da nam se pridruze :D
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#46 Re: hi

Post by _BosanaC »

Fiore wrote:Pozvacemo fino one sto vire iz tramvaja da nam se pridruze :D
Mozda se i pridruze al' oni iz Zenickog :D
User avatar
Fiore
Posts: 1154
Joined: 28/03/2007 15:18
Location: IRRIDUCIBILI

#47

Post by Fiore »

Pof nisam te prepoznao.,jel ono dolaze dva busa metalaca iz Zenice.. :roll:
FX900
Posts: 197
Joined: 08/03/2007 15:02

#48

Post by FX900 »

Ja ću vala doći. Samo se treba buniti. :D
User avatar
vet
Posts: 444
Joined: 21/07/2003 00:00

#49

Post by vet »

Dragi „dostaši“,


jedan od glavnih izazova s kojim ćete se suočiti i kojeg ćete morati prevazići biće pokušaj određenih individua s greškom u mentalnom softveru, koje su inače poznate i kao psihopate, da preuzmu vođstvo pokreta, izvitopere njegovu ideologiju i principe, („poneriziraju“ ga) i na kraju ga navedu na slijetanje s kolosijeka. To je najčešći slučaj onoga šta se događa sa svim pokretima čija ideologija ima za cilj poboljšanje kvaliteta života ljudskih bića.

S druge strane, članovi pokreta bi se morali dobro upoznati s „čime“ imaju posla jer mentalni sklop mnogih političara koji su na vlasti, takođe odgovara gorenavedenom poremećaju, što nije lako uočljivo.

Grupa psihologa na čelu sa prof. A. Lobačevskim je prilično dobro predstavila tu problematiku u knjizi Politička ponerologija, koja je u međuvremenu prevedena na naš jezik i može se naći ovdje:


http://www.galaksija.com/politicka_pone ... adrzaj.htm


Mislim da bi ta knjiga trebala biti OBAVEZNA literatura za svakoga pripadnika vašeg pokreta, ukoliko stvarno želite da promijenite nešto na bolje.


Želim vam mnogo sreće, a još više - istinskog znanja!
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#50

Post by Svemirski_Jebach »

ima tu i jednog i drugog ... i toga da se kod nas sve kritikuje sta god da se uradi, ali ima i toga da se kod nas ide sve na ho-ruk, bez prave ideje, bez plana, bez strategije...bez jasnog cilja i definiranog puta do tog cilja.

Ako se vec nesto radi hajd nek se radi kako valja il nek se nikako ne radi...to je moja deviza.

Naravno, da se ne moze ocekivati savrseno djelovanje ali imati malo vise plana i strategije ne bi skodilo. Ponekad mi se cini da DOSTA ocekuje da ce oni izaci na ulicu, malo kritikovati vlast, zaliti se na skupu struju i ocekuju da ce imati 100.000 ljudi na trgu...malo morgen.

da bi se do toga doslo, treba te ljude podici..a kako se dizu, medijima, cineci nesto sto ce vam dati kredibilitet....kod nas ljudi nikome ne vjeruju i to s pravom, jer su ih svi do sada izlevatili...pa sto bi onako realno vama vjerovali.

DOSTA se mora potruditi da se artikulira i da stekne kredibilitet te da postane sire poznat pokret.

Nema nista od peticija, plakata i slicnih gluposti...ako nisu pracene ozbiljnom akcijom.

Dakle, hajdemo postaviti prioritete.

1. Cilj je unaprijediti zivot gradjana

2. kako to postici? Natjerati politicare da odgovornije rade svoj posao jer su oni ti koji odlucuju. I oni su ti koji mogu pokrenuti stvari u pozitivnom toku. Naravno, i narod je kljucna kategorija u tome.

3. kako to postici da se politicari natjeraju da budu odgovorniji? Izbori ih ne mogu natjerati jer se pokazalo da se biraju uvijek isti koji se pale na nacionalnu retoriku i da se pozivanjem na ekonomiju protiv nacionalizma ne moze nista postici. Jedini nacin je po meni skupiti kriticnu masu ljudi - minimalno sto hiljada koji ce protestvovati...i koji su dovoljna masa da se politicari zapitaju kako dalje.

4. kako pomaci narod? najteze pitanje. Ne znam. Peticijama i nekim pozivima protiv poskupljenja struje - sigurno ne. vidimo da se nas narod nece na to naloziti. Vidjeli smo - na mnogim skupovima - podrska tuzbi, ovome onome nije bilo vise od 5 hiljada ljudi...to je smijesno. Dakle, narod je ili mutav ili se boji ili ravnodusan ili ih nema ko pokrenuti ili taj neko ne zna kako ih pokrenuti ili niko nema kredibilitet.

Kljucno pitanje je kredibilitet pokreta. Mislim da je DOSTA preambiciozno shvatilo svoju ulogu...poceli su pozivati na proteste, a puno ljudi nije ni culo za njih...onda se stvorila neka mutna slika...i to je put ka kraju. Dakle, narod Vam prvo mora poceti vjerovati...dzaba pozivanje prije uspostavljanja kredibiliteta.

5. i polcet ce prljave igre cim pokret ojaca. Pocet ce igre i rusenje iznutra od strane onih koji ce prodati ideju za lovu ili dobar posao...a kad to krene a krenuce cim ojacate, to je ogromno iskusenje. Osim toga pocet ce igre i izvana pa ce se pokret omalovazavati i njegove vodje diskreditirati.

Da bi se to pobijedilo, mora postojati jak lidr...lider kojem narod vjeruje. Takvog ja ne vidim...a kad pocnu unutrasnja rusenja koji ce se znati s tim iznijeti...kad politicari plate nekog istaknutog clana da rusi iznutra. mnoge akcije su tako propale..

eto, toliko od mene...pa polako.

5.
Post Reply