Osmanlije su ............

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
bokakotorska
Posts: 1688
Joined: 23/10/2009 20:17
Location: Smederevski Sandzak

#776 Re: povelja sultana mehmeda II fatiha prezentacija povelje danas

Post by bokakotorska »

Lice mi je staro u dusi sam mlad !

Evo “mojih” predsednika Chmoljo.

1 Josip Broz Tito
2 Lazar Koliševski
3 Cvijetin Mijatović
4 Sergej Krajger
5 Petar Stambolić
6 Mika Špiljak
7 Veselin Đuranović
8 Radovan Vlajković
9 Sinan Hasani
10 Lazar Mojsov
11 Raif Dizdarević
12 Janez Drnovšek
13 Borisav Jović
14 Sejdo Bajramovic
15 Stjepan Mesić
16 Branko Kostic
17 Dobrica Cosic
18 Zoran Lilic
20 Slobodan Milosevic
21 Vojislav Kostunica
22 Boris Tadic

Nego sto su moji - nije mi jasno – cime sam ih zasluzio, Bog zna.

Sta ce Tadic, Jeremic i dete Ivica uraditi i sta su radili ovi sokolovi pre njih slabo ce uticati na mene, jer daleko bih zalutao da sam mislio drugacije.

Kakav jesam moja je krivica, a ne njihova, pa i to sto sam ti rekao da ti je bio dobar post, a ti to doziveo kao lekciju i to je delom do mene i sad vec i mene iritira.
Zaboravi, do mene je.
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#777 Re: povelja sultana mehmeda II fatiha prezentacija povelje danas

Post by kamen spoticanja »

Chmoljo wrote:
kamen spoticanja wrote: zato sto je bio hercegovac,nije mu se moglo vjerovati...nisu vala ni pogrijesili :D nego me nesto zanima,kontekst price o huseinu ti ide na zivac,ide ti na zivac povelja sultana fatiha i turci opcenito...nije postojao drzavotvorni zanos tada,sbbkbb varijante...ovo ono...pa sta valja pas mu cacu...europski put bih pod vodstvom sdp-a?kako ti ono kazes hau jes nou...ne zbog sdp-a neg zbog prostitutke europe :)
šta sad treba? da lažem ovdje kako bih bio veći patriota u nečijim očima? paša moj, ako si ih željan, viza za tursku ne treba. nervira me kontekst priče, jer se od toga pravi mit.

činjenica je da bez školovanih ljudi NEMA države. nema inteligencije, NEMA države. koji su bili najškolovaniji kadrovi koji su nosili muslimanska imena? biće da su mrski komunistički "činovnici" poput Bijedića i Pozderca. ah da, ne valja Džema jer mu djetetu "vlaško" ime. nek nam je Tunjo zato dobar. sve što je od muslimana imalo mozga završilo je u KPJ. ostalo je bilo pobijeno jer se nije htjelo upuštati i svinjarije handžarovaca i drugih lizača okupatorskih guzica.

slušam danas penzionere, hoće revoluciju, kasne penzije. koju bolan revoluciju? pa nije Lenjin bio seoski učitelj, ni matičar. francusku revoluciju nije pripremila bagra koja je sravnila Bastillu nego ljudi poput Monteskjea, Voltera, Rusoa. gdje su naši ljudi? pa čovječe, shvataš li ti da mi dan-danas nemamo INTELIGENCIJU, nemamo ljude koji bi znali definisati šta je to prema čemu se treba kretati bošnjačka politika, pa onda tu dođe reis da nam pokaže kako i šta treba :-)

kad su Srbi ili Crnogorci imali ljude poput Dositeja Obradovića ili Valtazara Bogišića? da se razumijemo, bili su ismijavani oni tada od priprostih ljudi, ali ostaviše dobrog traga. vrijednog traga.

te priče o Evropi su za malu djecu. ne da Evropa ovo, ne da Evropa ono. jel Evropa kriva što je Edhem Bičakčić pokro i Boga i narod, ili Čengić, ili Evropa dozvoli Ganiću da napravi vilu usred grada. kurvo Evropo, ništa nam nisi dala. da bi dobio nešto od kurve treba imati čim platiti. čime bi mi, merhametlukom, na lijep oči nešto? hau jes nou paša moj solidni. čovječe, u Mostaru je zatvoreno pozorište kojej pola vijeka radilo. eeeeeeeeeeeeej, pola vijeka. jebe se nekom za to. problem je ako se Aqua zatvori.

i na kraju, ako će doći neki koji će pametnim ljudima dati da rade stvari koje znaju, imaju moj glas i naklonost, bez obzira na moje političko ubjeđenje. ali to se neće nikad desiti, jer Brankovići i Bičakčići i ostali lopovi po profesiji nisu pali sa neba, nego su iz ovog naroda, i nisu pojednici, jer da nije Branković imao priliku, vrlo vjerovatno bi krao neko drugi.

niti narod ZNA šta je država, niti našu "uglednici" žele stvoriti nešto što bi ličilo na tu ljudsku tvorevinu.

a ti čekaj Turke. ko i Srbi, poželjeće drumovi turaka, a njih neće biti... :wink:
ti haman malo nervozan i malo vise isfrustriran...i sta hoces da ti kazem...da psujem zajedno s tobom kleptomane iz pozicije,ili da zajedno s tobom psujem malo manje sposobne kleptomane iz opozicije...jer to im je razlika...ovi prvi samo su malo sposobniji za hapanje...nista vise...i o kojoj inteligenciji pricas...pa bolan sve sto je iole moglo izrodit inteligenciju cetnici su poslali pod zemlju...ostatak su poslale partijske kolege pred samo rat...nisi toliko naivan da ne znas o kakvom je procesu bilo rijec...i cuj sve pismeno bilo u KPJ...a gdje je moglo biti u stranci penzionera,umirovljenika mozda...pa i ovi kleptomani su produkt tih pismenih...samo se dresove promjenili...mi smo sada u procesu skolovanja prve generacije inteligencije...i pogodi ko ih skoluje...sigurno ne zlatko lagumdjija na svojoj katedri ili recimo kleptomani s travnickih univerziteta...djeca se skoluju van drzave i to nam je jedina sansa...a znas li koliko turci daju stipendija bih drzavljanima godisnje za studije dole...i studira se sve,od medicine do politickih nauka...ove posebno...znas li da je decko koji je diplomatiju zavrsio dole dio ekipe koja je iznjela najveci teret pri izboru za nestalnu clanicu vijeca sigurnosti un-a...i sad je u ny...znas li ko je najvise lobirao za nas da uopste upadnemo...imas samo jedan pokusaj...
a ako ti toliko smeta sranje u drzavi,brate oformi stranku...napravi program,ko covjek,ne ganjaj imame po gluhoj bukovici...i ja cu glasat za tebe odmah...i bice nas vise od milion...ili bar reci maticnoj stranci da promjene program i predsjednika stranke...vidjet ces da ce krenut...
ili mislis da je ovo sto ovde radis dovoljno i dovoljno dobro?
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#778 Re: povelja sultana mehmeda II fatiha prezentacija povelje danas

Post by ljubav_aha »

vecina koji se skoluju vani,ostanu vani
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#779 Re: povelja sultana mehmeda II fatiha prezentacija povelje danas

Post by kamen spoticanja »

ljubav_aha wrote:vecina koji se skoluju vani,ostanu vani
mozes ti to i bolje...ili ne bas...tebi su domet "tihe ubice" ;-)
a sta mislis sta ti sto ostanu vani ,rade vani...znas li sta recimo rade bosnjaci sjeverne amerike trenutno...znas ko jos uvijek ovu drzavu drzi u komadu...tihic mozda...ili pak lagumdjija...aha...znas li preko cijih lobistickih agencija alkalaj lobira po dunjaluku...preko cijih nasa dijaspora lobira po europi i sjevernoj americi...preko francuskih nije garant...nije ni preko engleskih...te koriste nase komsije i susjedi...a njihove su namjere najljepse,bar sto se tice nase zemlje...
al jok bicemo mi europejci,letit cemo s croatian airlinesom,kao je je ona bolja od nase domace kompanije(jel ti ovo poznato?),komsije i susjedi ce nam pomoci i otvorit granice pa cemo mi njima izvozit miljarde litara mlijeka i vode i svega...i zivjet cemo vazda u sreci i blagostanju...aha al kad sdp bude demokratska stranka...ili bar dok joj se predsjednik ne demokratizuje...e tad cemo...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#780 Re: povelja sultana mehmeda II fatiha prezentacija povelje danas

Post by Chmoljo »

kamen spoticanja wrote: ti haman malo nervozan i malo vise isfrustriran...i sta hoces da ti kazem...da psujem zajedno s tobom kleptomane iz pozicije,ili da zajedno s tobom psujem malo manje sposobne kleptomane iz opozicije...jer to im je razlika...ovi prvi samo su malo sposobniji za hapanje...nista vise...i o kojoj inteligenciji pricas...pa bolan sve sto je iole moglo izrodit inteligenciju cetnici su poslali pod zemlju...ostatak su poslale partijske kolege pred samo rat...nisi toliko naivan da ne znas o kakvom je procesu bilo rijec...i cuj sve pismeno bilo u KPJ...a gdje je moglo biti u stranci penzionera,umirovljenika mozda...pa i ovi kleptomani su produkt tih pismenih...samo se dresove promjenili...mi smo sada u procesu skolovanja prve generacije inteligencije...i pogodi ko ih skoluje...sigurno ne zlatko lagumdjija na svojoj katedri ili recimo kleptomani s travnickih univerziteta...djeca se skoluju van drzave i to nam je jedina sansa...a znas li koliko turci daju stipendija bih drzavljanima godisnje za studije dole...i studira se sve,od medicine do politickih nauka...ove posebno...znas li da je decko koji je diplomatiju zavrsio dole dio ekipe koja je iznjela najveci teret pri izboru za nestalnu clanicu vijeca sigurnosti un-a...i sad je u ny...znas li ko je najvise lobirao za nas da uopste upadnemo...imas samo jedan pokusaj...
a ako ti toliko smeta sranje u drzavi,brate oformi stranku...napravi program,ko covjek,ne ganjaj imame po gluhoj bukovici...i ja cu glasat za tebe odmah...i bice nas vise od milion...ili bar reci maticnoj stranci da promjene program i predsjednika stranke...vidjet ces da ce krenut...
ili mislis da je ovo sto ovde radis dovoljno i dovoljno dobro?
ja paša moj, jesam u stranci i borim se sa takvim kleptomanima svaki dan. u i oko stranke, lešinara ima svugdje. ja radim nešto, a ti čekaj :wink:

ali ono, nejasna mi je tvoja mantra na Tursku. šta ti uopšte od njih očekuješ? da se oni bore za ciljeve koji nismo u stanju ni definisati?

poslaše četnici pod zemlju, veliš? poslaše i nacisti tolike Jevreje u nebo, pa? gdje su oni danas?

Turci nam dali stipendije, joj kako su fini, i Japanci nam dadoše autobuse, eno ih GRAS dan-danas koristi, hoćemo li dopustiti i njima da dođu malo, ili nam je i Japan mater? ako nisi znao i kurva Amerika daje stipendija za dobre đake i studente, pa eto ako imaš dobre ocjene... :wink:

a najveći kleptomani koje spomenuh su robijali u onom sistemu. :wink:

i nije mi jasna jedna još jedna stvar, hajd mi samo to objasni: zašto većina naših ljudi '92 bježi u "kurvu" Evropu, a tako malo u Tursku? možda da uporedimo odnos prema izbjeglicama u Turskoj i staroj kurvi?

i ono što nisi shvatio, (jer si valjda tako programiran da kad te neko kritikuje odmah imaš u glavi Lagumdžijinu i Titovu sliku u novčaniku dotičnog) da ja ne poričem prijateljski odnos koji Turska ima prema BiH. to iskazuju njihovi državnici i bitnije, njihov narod. ali govoriti o Turskoj kao nekom spasiocu koga treba "čekati" pa će naši problemi biti riješeni... to ti je, dečko, minder politika. fakat sam frustriran. vjerovatno jesam, jer kad skontam sa kim sve moram dijeliti komadić ove mrtvaje šta mi ostaje drugo... da sad ne citiram mircerkin potpis o frustraciji jer bi se neko možda i uvrijedio.

ja ću da osnivam stranke i pravim programe, a ti ćeš da čekaš Turke :lol: zemljo Indijo.

čekaj, čekaj kamenu, načekaćeš se :lol: :sax:

eh da,
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#781 Re: povelja sultana mehmeda II fatiha prezentacija povelje danas

Post by Chmoljo »

kamen spoticanja wrote: mozes ti to i bolje...ili ne bas...tebi su domet "tihe ubice" ;-)
a sta mislis sta ti sto ostanu vani ,rade vani...znas li sta recimo rade bosnjaci sjeverne amerike trenutno...znas ko jos uvijek ovu drzavu drzi u komadu...tihic mozda...ili pak lagumdjija...aha...znas li preko cijih lobistickih agencija alkalaj lobira po dunjaluku...preko cijih nasa dijaspora lobira po europi i sjevernoj americi...preko francuskih nije garant...nije ni preko engleskih...te koriste nase komsije i susjedi...a njihove su namjere najljepse,bar sto se tice nase zemlje...
al jok bicemo mi europejci,letit cemo s croatian airlinesom,kao je je ona bolja od nase domace kompanije(jel ti ovo poznato?),komsije i susjedi ce nam pomoci i otvorit granice pa cemo mi njima izvozit miljarde litara mlijeka i vode i svega...i zivjet cemo vazda u sreci i blagostanju...aha al kad sdp bude demokratska stranka...ili bar dok joj se predsjednik ne demokratizuje...e tad cemo...
ko drži? Haris Silajdžić? i opet taj SDP :lol: jebote, koji kompleksi :oops:
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#782 Re: povelja sultana mehmeda II fatiha prezentacija povelje danas

Post by ljubav_aha »

kamen spoticanja

a sto tebi smetaju croatia i croatia airlines :D

vecina studenta van BiH ne rade u tom politikcim sektoru,izuzetno malo procenat

he he he meni kazes sto rade bosanjci amerike/drustvo/organizacija/ :-) :lol: ne budi smijesan,mene interesuje sto se desava sa novcem clanova organizacije,i kako doticna gospoda dobijaju plate ,jer sto se tice humanitaznih akcija,postoje mnoge organizirane inssitucije i pojedinci koji to rade i bez njihove pomoci,a drugo,lobizam je sasvim normlana pojava u svijetu politike
Last edited by ljubav_aha on 06/01/2010 23:02, edited 1 time in total.
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#783 Re: povelja sultana mehmeda II fatiha prezentacija povelje danas

Post by kamen spoticanja »

Chmoljo wrote:
kamen spoticanja wrote: ti haman malo nervozan i malo vise isfrustriran...i sta hoces da ti kazem...da psujem zajedno s tobom kleptomane iz pozicije,ili da zajedno s tobom psujem malo manje sposobne kleptomane iz opozicije...jer to im je razlika...ovi prvi samo su malo sposobniji za hapanje...nista vise...i o kojoj inteligenciji pricas...pa bolan sve sto je iole moglo izrodit inteligenciju cetnici su poslali pod zemlju...ostatak su poslale partijske kolege pred samo rat...nisi toliko naivan da ne znas o kakvom je procesu bilo rijec...i cuj sve pismeno bilo u KPJ...a gdje je moglo biti u stranci penzionera,umirovljenika mozda...pa i ovi kleptomani su produkt tih pismenih...samo se dresove promjenili...mi smo sada u procesu skolovanja prve generacije inteligencije...i pogodi ko ih skoluje...sigurno ne zlatko lagumdjija na svojoj katedri ili recimo kleptomani s travnickih univerziteta...djeca se skoluju van drzave i to nam je jedina sansa...a znas li koliko turci daju stipendija bih drzavljanima godisnje za studije dole...i studira se sve,od medicine do politickih nauka...ove posebno...znas li da je decko koji je diplomatiju zavrsio dole dio ekipe koja je iznjela najveci teret pri izboru za nestalnu clanicu vijeca sigurnosti un-a...i sad je u ny...znas li ko je najvise lobirao za nas da uopste upadnemo...imas samo jedan pokusaj...
a ako ti toliko smeta sranje u drzavi,brate oformi stranku...napravi program,ko covjek,ne ganjaj imame po gluhoj bukovici...i ja cu glasat za tebe odmah...i bice nas vise od milion...ili bar reci maticnoj stranci da promjene program i predsjednika stranke...vidjet ces da ce krenut...
ili mislis da je ovo sto ovde radis dovoljno i dovoljno dobro?
ja paša moj, jesam u stranci i borim se sa takvim kleptomanima svaki dan. u i oko stranke, lešinara ima svugdje. ja radim nešto, a ti čekaj :wink:

ali ono, nejasna mi je tvoja mantra na Tursku. šta ti uopšte od njih očekuješ? da se oni bore za ciljeve koji nismo u stanju ni definisati?

poslaše četnici pod zemlju, veliš? poslaše i nacisti tolike Jevreje u nebo, pa? gdje su oni danas?

Turci nam dali stipendije, joj kako su fini, i Japanci nam dadoše autobuse, eno ih GRAS dan-danas koristi, hoćemo li dopustiti i njima da dođu malo, ili nam je i Japan mater? ako nisi znao i kurva Amerika daje stipendija za dobre đake i studente, pa eto ako imaš dobre ocjene... :wink:

a najveći kleptomani koje spomenuh su robijali u onom sistemu. :wink:

i nije mi jasna jedna još jedna stvar, hajd mi samo to objasni: zašto većina naših ljudi '92 bježi u "kurvu" Evropu, a tako malo u Tursku? možda da uporedimo odnos prema izbjeglicama u Turskoj i staroj kurvi?

i ono što nisi shvatio, (jer si valjda tako programiran da kad te neko kritikuje odmah imaš u glavi Lagumdžijinu i Titovu sliku u novčaniku dotičnog) da ja ne poričem prijateljski odnos koji Turska ima prema BiH. to iskazuju njihovi državnici i bitnije, njihov narod. ali govoriti o Turskoj kao nekom spasiocu koga treba "čekati" pa će naši problemi biti riješeni... to ti je, dečko, minder politika. fakat sam frustriran. vjerovatno jesam, jer kad skontam sa kim sve moram dijeliti komadić ove mrtvaje šta mi ostaje drugo... da sad ne citiram mircerkin potpis o frustraciji jer bi se neko možda i uvrijedio.

ja ću da osnivam stranke i pravim programe, a ti ćeš da čekaš Turke :lol: zemljo Indijo.

čekaj, čekaj kamenu, načekaćeš se :lol: :sax:

eh da,
najvise voli kad mi kazu sta je kurva europa uradila za nase izbjeglice...sta je kurva europa uradila da oni ne postanu izbjeglice? ha? a tamo su centri moci...i tad bili a i jos uvijek su...no ipak trebamo da budemo zahvalni...lijepo su ih primili...kad vec nisu stigli da budu pod zemljom...i sad opet kao cekamo te iste kurvare da na bildta posalju da nam ustavne promjene regulise..jah pa cemo pitat dodika smijemo li kazat sta se na kapiju u tuzli desilo i na markalama u sarajevu...ali fino nas je europa primila...kao izbjeglice...i vize nam cak ukinuse...dzaba sto krijemo rasima delica sve ove godine...i sta ti uopste znas o odnosu turske prema nasem ratu...znas li koliko je bilo turaka u jedinicama arbih? mislis da su dosli slucajno? al jok necemo minderat(vidis i tebi je to programirano cim neko barne u vozda lagumdjiju...odmah je minderas...btw jel vratio zlatko onu silnu drzavnu imovinu koju je izdavao kao svoju sve ove godine a gradio nam drzavu?)i jos jedan btw socijal demokratija je moj politicki pravac samo s zlatkom ni demokratije ni socijale...samo rejs...i gluha bukovica...al jok ja minderam...kao ti znas da ja minderam...no treba rastjerati sve bosnjacke politicke prijatelje...one jace pogotovo...jerbo moremo mi sami...ko i husein onomad...ili no husein nije valjo...il jok rizvanbegovic nije valjo...ma niko uglavnom nije valjo...a moremo sami...ko izrael smo...komsiluk nas slusa...susjedi nam ljube guzice kad im pare na jadranu ostavljamo...kupuju nasu janu i alpsko mlijeko s vlasica...i nema sanse da imaju ikakve pretenzije prema jedinoj nam domovini...ma jok dze bi oni...a i ako ikad budu imali...sredit cemo mi njih...mi smo nenadjebivi...pogotovo kad smo na forumumia...europejci...kultura...nase izbjeglice dobro primljene...nemoj ziv bio suti...naguzi se...
nemoj ziv bi minder spominjat kad ne znas koga imas nasuprot sebe...ogadi mi i ovo malo sdp-a sto ga cuvam sebi za lijeka...
i ne spominji cekanje...nacekat ces se da ja nesto cekam ;-)
ajd uzdravlje
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#784 Re: povelja sultana mehmeda II fatiha prezentacija povelje danas

Post by kamen spoticanja »

Chmoljo wrote:
kamen spoticanja wrote: mozes ti to i bolje...ili ne bas...tebi su domet "tihe ubice" ;-)
a sta mislis sta ti sto ostanu vani ,rade vani...znas li sta recimo rade bosnjaci sjeverne amerike trenutno...znas ko jos uvijek ovu drzavu drzi u komadu...tihic mozda...ili pak lagumdjija...aha...znas li preko cijih lobistickih agencija alkalaj lobira po dunjaluku...preko cijih nasa dijaspora lobira po europi i sjevernoj americi...preko francuskih nije garant...nije ni preko engleskih...te koriste nase komsije i susjedi...a njihove su namjere najljepse,bar sto se tice nase zemlje...
al jok bicemo mi europejci,letit cemo s croatian airlinesom,kao je je ona bolja od nase domace kompanije(jel ti ovo poznato?),komsije i susjedi ce nam pomoci i otvorit granice pa cemo mi njima izvozit miljarde litara mlijeka i vode i svega...i zivjet cemo vazda u sreci i blagostanju...aha al kad sdp bude demokratska stranka...ili bar dok joj se predsjednik ne demokratizuje...e tad cemo...
ko drži? Haris Silajdžić? i opet taj SDP :lol: jebote, koji kompleksi :oops:
koji kompleksi...imas li cholji sta argumentovanije...eno sam ti temu na politici otvorio...idi mi dokazi da nisu sva ista bagra...
kaze jedan lik ovi su manje ukrali :shock: al jok sva argumentacija u kompleksasima...pa bar promjenite matricu...dozlogrdila je svima...vazda isto
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#785 Re: povelja sultana mehmeda II fatiha prezentacija povelje danas

Post by ljubav_aha »

Chmoljo wrote:
kamen spoticanja wrote: ti haman malo nervozan i malo vise isfrustriran...i sta hoces da ti kazem...da psujem zajedno s tobom kleptomane iz pozicije,ili da zajedno s tobom psujem malo manje sposobne kleptomane iz opozicije...jer to im je razlika...ovi prvi samo su malo sposobniji za hapanje...nista vise...i o kojoj inteligenciji pricas...pa bolan sve sto je iole moglo izrodit inteligenciju cetnici su poslali pod zemlju...ostatak su poslale partijske kolege pred samo rat...nisi toliko naivan da ne znas o kakvom je procesu bilo rijec...i cuj sve pismeno bilo u KPJ...a gdje je moglo biti u stranci penzionera,umirovljenika mozda...pa i ovi kleptomani su produkt tih pismenih...samo se dresove promjenili...mi smo sada u procesu skolovanja prve generacije inteligencije...i pogodi ko ih skoluje...sigurno ne zlatko lagumdjija na svojoj katedri ili recimo kleptomani s travnickih univerziteta...djeca se skoluju van drzave i to nam je jedina sansa...a znas li koliko turci daju stipendija bih drzavljanima godisnje za studije dole...i studira se sve,od medicine do politickih nauka...ove posebno...znas li da je decko koji je diplomatiju zavrsio dole dio ekipe koja je iznjela najveci teret pri izboru za nestalnu clanicu vijeca sigurnosti un-a...i sad je u ny...znas li ko je najvise lobirao za nas da uopste upadnemo...imas samo jedan pokusaj...
a ako ti toliko smeta sranje u drzavi,brate oformi stranku...napravi program,ko covjek,ne ganjaj imame po gluhoj bukovici...i ja cu glasat za tebe odmah...i bice nas vise od milion...ili bar reci maticnoj stranci da promjene program i predsjednika stranke...vidjet ces da ce krenut...
ili mislis da je ovo sto ovde radis dovoljno i dovoljno dobro?
ja paša moj, jesam u stranci i borim se sa takvim kleptomanima svaki dan. u i oko stranke, lešinara ima svugdje. ja radim nešto, a ti čekaj :wink:

ali ono, nejasna mi je tvoja mantra na Tursku. šta ti uopšte od njih očekuješ? da se oni bore za ciljeve koji nismo u stanju ni definisati?

poslaše četnici pod zemlju, veliš? poslaše i nacisti tolike Jevreje u nebo, pa? gdje su oni danas?

Turci nam dali stipendije, joj kako su fini, i Japanci nam dadoše autobuse, eno ih GRAS dan-danas koristi, hoćemo li dopustiti i njima da dođu malo, ili nam je i Japan mater? ako nisi znao i kurva Amerika daje stipendija za dobre đake i studente, pa eto ako imaš dobre ocjene... :wink:

a najveći kleptomani koje spomenuh su robijali u onom sistemu. :wink:

i nije mi jasna jedna još jedna stvar, hajd mi samo to objasni: zašto većina naših ljudi '92 bježi u "kurvu" Evropu, a tako malo u Tursku? možda da uporedimo odnos prema izbjeglicama u Turskoj i staroj kurvi?

i ono što nisi shvatio, (jer si valjda tako programiran da kad te neko kritikuje odmah imaš u glavi Lagumdžijinu i Titovu sliku u novčaniku dotičnog) da ja ne poričem prijateljski odnos koji Turska ima prema BiH. to iskazuju njihovi državnici i bitnije, njihov narod. ali govoriti o Turskoj kao nekom spasiocu koga treba "čekati" pa će naši problemi biti riješeni... to ti je, dečko, minder politika. fakat sam frustriran. vjerovatno jesam, jer kad skontam sa kim sve moram dijeliti komadić ove mrtvaje šta mi ostaje drugo... da sad ne citiram mircerkin potpis o frustraciji jer bi se neko možda i uvrijedio.

ja ću da osnivam stranke i pravim programe, a ti ćeš da čekaš Turke :lol: zemljo Indijo.

čekaj, čekaj kamenu, načekaćeš se :lol: :sax:

eh da,
:thumbup:
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#786 Re: povelja sultana mehmeda II fatiha prezentacija povelje danas

Post by kamen spoticanja »

ljubav_aha wrote:kamen spoticanja

a sto tebi smetaju croatia i croatia airlines :D

vecina studenta van BiH ne rade u tom politikcim sektoru,izuzetno malo procenat

he he he meni kazes sto rade bosanjci amerike/drustvo/organizacija/ :-) :lol: ne budi smijesan,mene interesuje sto se desava sa novcem clanova organizacije,i kako doticna gospoda dobijaju plate ,jer sto se tice humanitaznih akcija,postoje mnoge organizirane inssitucije i pojedinci koji to rade i bez njihove pomoci,a drugo,lobizam je sasvim normlana pojava u svijetu politike
hebe mi se za croatian airlinesom ako ces posteno...strana kompanija koja lici na sve osim na ozbiljnu firmu...balkanska tipicna ujdurma...ali se zato ti slomi ziva da nam kazes kako su ti dragi i kako su ti iskustva sjajna...aha :lol:
a nasa ti kompanija ne valja...dje ce valjat imaju turci udjela...i odmah ne valja...a fol hocemo drzavu...mi bosanci...al neka i croatian airlinesa...i jane da popijemo...jel de?
licemjerno more bit'? ha?
s kojim novcem...kome ga dajes njega i pitaj...vidis postoje i mnoge organizacije koje su lobistickog karaktera a turskog su predznaka...e te ti mlada damo sad lobiraju za nasu stvar...kad kazem nasu milsim na drzavu u komadu...doduse mozda je tebi nasa stvar treci entitet...pa da rahat slijeces s omiljenom kompanijom na aerodrom u mostaru ko u svoju drzavu ha?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#787 Re: povelja sultana mehmeda II fatiha prezentacija povelje danas

Post by Chmoljo »

kamen spoticanja wrote: koji kompleksi...imas li cholji sta argumentovanije...eno sam ti temu na politici otvorio...idi mi dokazi da nisu sva ista bagra...
kaze jedan lik ovi su manje ukrali :shock: al jok sva argumentacija u kompleksasima...pa bar promjenite matricu...dozlogrdila je svima...vazda isto
treba ja sad tvoje postove da pratim? :lol:

pa pitam te jednostavno, uvijek je za sve uvijek kriv mrski SDP, a imaju višestruko najmanji staž u vlasti... ne kontam kako :?

šta je to ako nisu kompleksi? :?
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#788 Re: povelja sultana mehmeda II fatiha prezentacija povelje danas

Post by kamen spoticanja »

Chmoljo wrote:
kamen spoticanja wrote: koji kompleksi...imas li cholji sta argumentovanije...eno sam ti temu na politici otvorio...idi mi dokazi da nisu sva ista bagra...
kaze jedan lik ovi su manje ukrali :shock: al jok sva argumentacija u kompleksasima...pa bar promjenite matricu...dozlogrdila je svima...vazda isto
treba ja sad tvoje postove da pratim? :lol:

pa pitam te jednostavno, uvijek je za sve uvijek kriv mrski SDP, a imaju višestruko najmanji staž u vlasti... ne kontam kako :?

šta je to ako nisu kompleksi? :?
koji ba kompleski...nadavao sam se glasova sdp-u ko ti i ljubav aha zajedno...ne pricaj gluposti...jedina razlika ovih sto imaju manji staz u vlasti je to sto su toliko ne sposobni da nemogu ni ove uhljupe na vlasti pobjedit...e to im je bas prednost....eto i tebi je argumentacija da su malo krali jer su malo vladali...jadno ba...
sta mislis hoce li vozd vratit pare od kirija od ovih 14 godina...bolan slavuj jovicic ga zajebava na taj racun...a pricaju o drzavi...al nek si ti meni reko da sam kompleksas,dje cu vozda pomenut,uh uh uh sramota,uh uh uh
odmah kompleksas....mo's mislit sramote
daj ba promjenite spiku...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#789 Re: povelja sultana mehmeda II fatiha prezentacija povelje danas

Post by Chmoljo »

kamen spoticanja wrote: koji ba kompleski...nadavao sam se glasova sdp-u ko ti i ljubav aha zajedno...ne pricaj gluposti...jedina razlika ovih sto imaju manji staz u vlasti je to sto su toliko ne sposobni da nemogu ni ove uhljupe na vlasti pobjedit...e to im je bas prednost....eto i tebi je argumentacija da su malo krali jer su malo vladali...jadno ba...
sta mislis hoce li vozd vratit pare od kirija od ovih 14 godina...bolan slavuj jovicic ga zajebava na taj racun...a pricaju o drzavi...al nek si ti meni reko da sam kompleksas,dje cu vozda pomenut,uh uh uh sramota,uh uh uh
odmah kompleksas....mo's mislit sramote
daj ba promjenite spiku...
iako još čekam odgovor na pitanje zašto su naši ljudi hrlili u Evropu umjesto u Tursku, evo da ti neke zablude uklonim.

ja najbolje znam kakvih lešinara ima po SDP-u. znam, jer mi zagorčavaju život svojim egotripovima, glupostima i spletkama. te priče o nedodirljivosti Lagumdžije pričaš na pogrešnu adresu. ja nemam idola, ja vjerujem i bojim se Boga. zato, ako nekome pričaš o matricama, preispitaj sebe i koliko ustvari ponavljaš ono što su drugi rekli.

a da su kompleksi, jesu. kako drugačije objasniti nazivanje SDP-a i njihovih simpatizera i članova komunjarama ili izdajnicima i nekim "ostacima mračne prošlosti" kad je masa tih ljudi učestvovala u obrani zemlje. je li i Selim Bešlagić recidiv? Bogićević?

i na kraju, kako nije kompleks, kad na temi o turcima spominješ SDP? :?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#790 Re: povelja sultana mehmeda II fatiha prezentacija povelje danas

Post by Chmoljo »

najvise voli kad mi kazu sta je kurva europa uradila za nase izbjeglice...sta je kurva europa uradila da oni ne postanu izbjeglice? ha? a tamo su centri moci...i tad bili a i jos uvijek su...no ipak trebamo da budemo zahvalni...lijepo su ih primili...kad vec nisu stigli da budu pod zemljom...i sad opet kao cekamo te iste kurvare da na bildta posalju da nam ustavne promjene regulise..jah pa cemo pitat dodika smijemo li kazat sta se na kapiju u tuzli desilo i na markalama u sarajevu...ali fino nas je europa primila...kao izbjeglice...i vize nam cak ukinuse...dzaba sto krijemo rasima delica sve ove godine...i sta ti uopste znas o odnosu turske prema nasem ratu...znas li koliko je bilo turaka u jedinicama arbih? mislis da su dosli slucajno? al jok necemo minderat(vidis i tebi je to programirano cim neko barne u vozda lagumdjiju...odmah je minderas...btw jel vratio zlatko onu silnu drzavnu imovinu koju je izdavao kao svoju sve ove godine a gradio nam drzavu?)i jos jedan btw socijal demokratija je moj politicki pravac samo s zlatkom ni demokratije ni socijale...samo rejs...i gluha bukovica...al jok ja minderam...kao ti znas da ja minderam...no treba rastjerati sve bosnjacke politicke prijatelje...one jace pogotovo...jerbo moremo mi sami...ko i husein onomad...ili no husein nije valjo...il jok rizvanbegovic nije valjo...ma niko uglavnom nije valjo...a moremo sami...ko izrael smo...komsiluk nas slusa...susjedi nam ljube guzice kad im pare na jadranu ostavljamo...kupuju nasu janu i alpsko mlijeko s vlasica...i nema sanse da imaju ikakve pretenzije prema jedinoj nam domovini...ma jok dze bi oni...a i ako ikad budu imali...sredit cemo mi njih...mi smo nenadjebivi...pogotovo kad smo na forumumia...europejci...kultura...nase izbjeglice dobro primljene...nemoj ziv bio suti...naguzi se...
nemoj ziv bi minder spominjat kad ne znas koga imas nasuprot sebe...ogadi mi i ovo malo sdp-a sto ga cuvam sebi za lijeka...
i ne spominji cekanje...nacekat ces se da ja nesto cekam ;-)
ajd uzdravlje
šta je Evropa uradila? poslala izaslanike da podijele Bosnu, onako kako su to radili i na Bošnjačkom Saboru '93 :)

kao i opet izvlačiš zaključke na prečac, pa mi stavljaš riječi u usta koje nisam rekao, od toga da je Evropa pravednica do toga da sam rekao da je Gradaščević bio totalna nula. no dobro, budi i dalje kamen spoticanja. i čitaj onako kao ti se sviđa.
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#791 Re: povelja sultana mehmeda II fatiha prezentacija povelje danas

Post by kamen spoticanja »

Chmoljo wrote:
kamen spoticanja wrote: koji ba kompleski...nadavao sam se glasova sdp-u ko ti i ljubav aha zajedno...ne pricaj gluposti...jedina razlika ovih sto imaju manji staz u vlasti je to sto su toliko ne sposobni da nemogu ni ove uhljupe na vlasti pobjedit...e to im je bas prednost....eto i tebi je argumentacija da su malo krali jer su malo vladali...jadno ba...
sta mislis hoce li vozd vratit pare od kirija od ovih 14 godina...bolan slavuj jovicic ga zajebava na taj racun...a pricaju o drzavi...al nek si ti meni reko da sam kompleksas,dje cu vozda pomenut,uh uh uh sramota,uh uh uh
odmah kompleksas....mo's mislit sramote
daj ba promjenite spiku...
iako još čekam odgovor na pitanje zašto su naši ljudi hrlili u Evropu umjesto u Tursku, evo da ti neke zablude uklonim.

ja najbolje znam kakvih lešinara ima po SDP-u. znam, jer mi zagorčavaju život svojim egotripovima, glupostima i spletkama. te priče o nedodirljivosti Lagumdžije pričaš na pogrešnu adresu. ja nemam idola, ja vjerujem i bojim se Boga. zato, ako nekome pričaš o matricama, preispitaj sebe i koliko ustvari ponavljaš ono što su drugi rekli.

a da su kompleksi, jesu. kako drugačije objasniti nazivanje SDP-a i njihovih simpatizera i članova komunjarama ili izdajnicima i nekim "ostacima mračne prošlosti" kad je masa tih ljudi učestvovala u obrani zemlje. je li i Selim Bešlagić recidiv? Bogićević?

i na kraju, kako nije kompleks, kad na temi o turcima spominješ SDP? :?
ko spominje sdp? u u kojem konkekstu? ajd se malo vrati...pa kontekstualiziraj...ako cemo pricat o kompleksima onda cemo o tvom da svakom ko ne misli isti daj jedan takav epitet a to je za aplauza...i ko pominje tvoje idole...ko pominje komunare opste...vidis da ti pricas o matrici...i kad vec pominjes gdje je heroj bogic bogicevic sada...pita li ga iko i zasta? jadan i ne bio ja tebi nikako objasnit da sa ja veci simpatizer sdp-a kao ideje socijaldemokratije od tebe na kvadrat...prvo procijeni s kim komuniciras pa onda lijepi epitete...trosi ti se taj tako dobar argument "kompleksas" niusto,ko rejsu islamofobija...
nidje veze...
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#792 Re: povelja sultana mehmeda II fatiha prezentacija povelje danas

Post by kamen spoticanja »

Chmoljo wrote:
najvise voli kad mi kazu sta je kurva europa uradila za nase izbjeglice...sta je kurva europa uradila da oni ne postanu izbjeglice? ha? a tamo su centri moci...i tad bili a i jos uvijek su...no ipak trebamo da budemo zahvalni...lijepo su ih primili...kad vec nisu stigli da budu pod zemljom...i sad opet kao cekamo te iste kurvare da na bildta posalju da nam ustavne promjene regulise..jah pa cemo pitat dodika smijemo li kazat sta se na kapiju u tuzli desilo i na markalama u sarajevu...ali fino nas je europa primila...kao izbjeglice...i vize nam cak ukinuse...dzaba sto krijemo rasima delica sve ove godine...i sta ti uopste znas o odnosu turske prema nasem ratu...znas li koliko je bilo turaka u jedinicama arbih? mislis da su dosli slucajno? al jok necemo minderat(vidis i tebi je to programirano cim neko barne u vozda lagumdjiju...odmah je minderas...btw jel vratio zlatko onu silnu drzavnu imovinu koju je izdavao kao svoju sve ove godine a gradio nam drzavu?)i jos jedan btw socijal demokratija je moj politicki pravac samo s zlatkom ni demokratije ni socijale...samo rejs...i gluha bukovica...al jok ja minderam...kao ti znas da ja minderam...no treba rastjerati sve bosnjacke politicke prijatelje...one jace pogotovo...jerbo moremo mi sami...ko i husein onomad...ili no husein nije valjo...il jok rizvanbegovic nije valjo...ma niko uglavnom nije valjo...a moremo sami...ko izrael smo...komsiluk nas slusa...susjedi nam ljube guzice kad im pare na jadranu ostavljamo...kupuju nasu janu i alpsko mlijeko s vlasica...i nema sanse da imaju ikakve pretenzije prema jedinoj nam domovini...ma jok dze bi oni...a i ako ikad budu imali...sredit cemo mi njih...mi smo nenadjebivi...pogotovo kad smo na forumumia...europejci...kultura...nase izbjeglice dobro primljene...nemoj ziv bio suti...naguzi se...
nemoj ziv bi minder spominjat kad ne znas koga imas nasuprot sebe...ogadi mi i ovo malo sdp-a sto ga cuvam sebi za lijeka...
i ne spominji cekanje...nacekat ces se da ja nesto cekam ;-)
ajd uzdravlje
šta je Evropa uradila? poslala izaslanike da podijele Bosnu, onako kako su to radili i na Bošnjačkom Saboru '93 :)

kao i opet izvlačiš zaključke na prečac, pa mi stavljaš riječi u usta koje nisam rekao, od toga da je Evropa pravednica do toga da sam rekao da je Gradaščević bio totalna nula. no dobro, budi i dalje kamen spoticanja. i čitaj onako kao ti se sviđa.
nije jer nisu hudi znali sta ce s milion i pol muslimana bar po imenima...nisu svi stali u crnu zemlju bosansku...pa nisu znali kud bi s njima...tad su nam smislili entitete...i sta ti uopste znas u turskoj pomoci bih u ratu i poslije...i sta ja to izvalacim na precac...pitanje jasno ko dan sta je europa uradila za nase izbjeglice...a sta turska...sjest i plakat...al opet ako sjednem bicu minderas jer sjedim hebi ga...mozda da to stojeci radim ha?
de ba svjestan si ti svih cinjenica...al je sad moderno furat se proeuropski ovde na sax-u,kao mi latini veci od hrvata...aha
samo nas vize hebu...europske
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#793 Re: povelja sultana mehmeda II fatiha prezentacija povelje danas

Post by Chmoljo »

dobio si zadnju riječ da ne bude kako te ušutkujem. ova tema je svakako izgubila svoj smisao.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#794 Osmanlije su, osvojivši Bosnu, porušili 464 katoličke crkve

Post by Woody »

Obilježava se sjećanje na 550 godina od pada Bosne pod Turke. Ta povijesna činjenica i danas je „razdjelnica“ u bosanskohercegovačkom društvu te ju se nerijetko politizira i neznanstveno tretira. O ovoj smo temi, stoga, pitali povjesničara „staroga kova“ dr. fra Andriju Zirduma.

Fra Andrija je rođen 1937. u Žeravcu kod Dervente. Školovao se u rodnom mjestu – Slavonskom Brodu te u Franjevačkoj gimnaziji u Visokom, a filozofsko-teološki studij završio je u Sarajevu i Ljubljani. U glavnom gradu Slovenije je i magistrirao te 1977. i doktorirao na temu Filip Lastrić Oćevac (1700. – ’83). Prilog kulturnoj povijesti Bosne i Hercegovine. Kao član Franjevačke provincije Bosne Srebrene za svećenika je zaređen 1963., te je od tada obavljao različite službe u provinciji i nadbiskupiji. Između ostaloga, bio je profesor i dekan na Franjevačkoj teologiji u Sarajevu. Rat ga je zatekao na Plehanu, a čim su prilike to dopustile, vratio se najprije u Slavonski Brod i tu službovao 15 godina, a potom u svoj rodni Žeravac gdje i danas živi i radi.
Fra Andrija je veliki zaljubljenik u povijest i umjetnost. To su dva krila kojima je uspješno letio i još uvijek leti znanstvenim i kulturnim nebom hrvatskoga govornog područja, a i šire. Osobito područje njegova zanimanja su srednji vijek i doba turske okupacije Bosne. Od mnoštva njegovih publikacija neka budu spomenute: Pisma bosanskih franjevaca 1850. –’70.; Početci naselja i stanovništva brodskog i gradiškog kraja 1698. – 1991. i Povijest kršćanstva u Bosni i Hercegovini.

Poštovani fra Andrija, u svibnju ove godine navršilo se 550 godina otkako su Osmanlije uništili Bosansko Kraljevstvo, i Bosnu izbrisali s europske karte. Koju težinu ima ovaj povijesni događaj?

Sve je to bilo dobro smišljeno. Da se Bosansko Kraljevstvo nikad više ne bi obnovilo, ubili su bosanskoga kralja Stjepana Tomaševića, pobili sve visoko bosansko plemstvo, a njihovu djecu odveli u Carigrad i obratili na islam. Zameli su trag Bosni sve do novijih vremena. Nije to bio slučaj samo u Bosni, nego u svim krajevima koje su osvojili Osmanlije, koji su svojedobno pokrivali oko 40 suvremenih država.

Što je prethodilo konačnom padu Bosne? Osmanlije su u više navrata provaljivali u Bosnu…

Kad se govori o provalama Osmanlija preko Drine u Bosnu, tu se ne radi ni o Turcima niti o Azijatima, nego su to najčešće islamizirani Bugari, Srbi i Albanci. Njih su bosanski velmože u početku uspijevali istjerati. A kad je Bosna osvojena, naziv Osmanlije blizu tri stoljeća preuzet će islamizirani Bošnjaci te organizirati provale, pljačke i zauzimanja prema sjeverozapadu. Bosanski vojvoda Vlatko Vuković borio se protiv Osmanlija na Kosovu Polju, ali se, izgleda, povukao bez težih posljedica. Osmanski vazal Stevan Lazarević (oko 1377. – 1427.) udaljio se od njih, te od ugarsko-hrvatskog kralja dobio Beograd, Mačvu, Srebrenicu i neke posjede u Ugarskoj.

Godine 1415. Hrvoje Vukčić Hrvatinić je uz pomoć osmanskih plaćenika pobijedio ugarsko-slavonskog bana Pavla Čupića, od kada se oni sve češće miješaju u političke odnose u Bosni, potiču razmirice među bosanskim velmožama, sudjeluju u njima, a time ih postupno pretvaraju u svoje porezne obveznike. Provale osmanlijskih pljačkaša (akindžija) nanosile su štetu i teške posljedice. Naime, nakon pljački i paleža ostajali su pusti krajevi koje je nakon nekoliko godina lako bilo osvojiti.

I bosanski kralj Tvrtko II. Tvrtković obvezao im se (1429.) plaćati godišnji danak. Neplaćanje ili nevjernost kažnjavali su pojačanim uhođenjima ili zaposjedanjem dijelova zemlje. Još 1437. bosanski su franjevci javili u Rim kako su „Turci tijekom dvije godine zapalili 16 njihovih nastambi“. Nešto kasnije istočno od Sarajeva ustanovili su Bosansko krajište s vojnom utvrdom Hodidjedom.

Predajom Smedereva bez borbe (1459.), Mehmed II. dovršio je osvajanje Srbije, a nakon toga Osmanlije su zaposjeli bosanski rudarski bazen s gradovima Srebrenicom i Zvornikom.

Budući da im je bosanski kralj Stjepan Tomašević, nadajući se pomoći kršćanskih vladara, otkazao danak, Osmanlije su ubrzo – nakon odlaska bosanskih izaslanika iz Carigrada gdje im je obećano petnaestogodišnje primirje – preko Skoplja, Kosova i Sjenice krenuli na Bosnu. Zauzevši Podrinje, provalili su u srednju Bosnu i nakon tri dana opsade, 19. – 21. svibnja, predao im se utvrđeni grad Bobovac. Ranije ga je napustio bosanski kralj i sklonio se u Jajce. Pad Bobovca unio je strah i pomutnju u cijelu zemlju i među tvrđavske posade. Prije nego što su Osmanlije opsjeli Jajce, kralj Stjepan II. Tomaševićsklonio se u Ključ. Tu ga je Mahmud-paša Angelović, uz pismeno jamstvo da će biti oslobođen, nagovorio na predaju.

U međuvremenu je i Mehmed II. došao pod Jajce gdje su doveli bosanskog kralja. Od njega je iznudio zapovijed da se grad i druge tvrđave predaju bez borbe te naredio da tumači prava proglase nevažećim Mehmed-pašino jamstvo slobode, i da kralja pogube. Zajedno s kraljem dao je pogubiti i sve najznačajnije bosanske velmože. Ubrzo se, najvećma mirnim putom, predalo više od 70 gradova i utvrda.

Suvremeni izvjestitelji i ljetopisci vojnog pohoda na Bosnu 1463. bilježe pustošenja, razaranja, golem plijen te odvođenje stanovništva iz zemlje. Sultan je prilikom zauzimanja gradova i utvrda stanovništvo dijelom ostavio u gradu, dijelom darovao svojim zapovjednicima kao roblje, a jednu trećinu slao u Carigrad i u Aziju gdje su ih, u okolici Jedrena, putopisci i vizitatori susretali i cijelo stoljeće kasnije. Zbog predaje Jajce je ostavio u miru, ali je i od njih tražio plemićke sinove za sebe i svoje zapovjednike. Ubrzo su jajački franjevci organizirali izgon Osmanlija iz grada, i ostali slobodni više od 50 godina u sklopu tzv. Jajačke banovine.

Kakvu je ulogu imao fra Anđeo Zvizdović?

Budući da su bili pogubljeni politički vođe, fra Anđeo kao vjerski predstavnik predstavljao je bosanske katolike. A njih je malo kasnije (1468.), prema uvidima u porezne knjige, bilo 99% u osvojenom dijelu Bosne, odnosno 37 604 kućanstva. Osmanlije su već tada porušili sve samostane i crkve.

Vi ste to pustošenje istraživali. Što biste onda o tomu mogli reći?

Pišući povijest kršćanstva u BiH, nailazio sam na brojne teškoće, posebice glede srednjega vijeka jer se njime u posljednje vrijeme puno manipuliralo. Da negdje ipak „otkvačim“, više od godinu dana istraživao sam srednjovjekovne crkve i samostane, samo na temelju povijesnih izvora, arheologije i stručne literature. Da to bolje utemeljim, uz svaku otkrivenu crkvu ubilježio sam sve što je u njoj i o njoj sačuvano, te izvore i stručnu literaturu u kraticama. To sam tiskao 2001. u Bosna franciscana 15., 161. – 219. Uporan mi se rad isplatio. Pronašao sam porušene 464 katoličke crkve i 48 franjevačkih samostana. Za povjesničare nije bilo dvojbe jer su činjenice najtvrdoglavije.

Koji je, prema Vašem mišljenju, stvarni značaj ahdname? Danas ju neki žele predstaviti kao vrhunac ljudskih prava.

Ahdnama je važan, ali uvjetovan pravni spis. Ona nije nikakav veliki list slobode (magna carta libertatum), kako joj slabi poznavatelji prilika neutemeljeno „tepaju“. Ahdnama je nametnut akt u okvirima općih islamskih (šerijatskih) odredbi, u kojima sultan bosanskim franjevcima izravno, a katolicima neizravno, jamči sigurnost života, nepovrjedivost imovine i slobodno kretanje u Osmanskom Carstvu, uz uvjet da ostanu lojalni novom vladaru. Njome su franjevci postali legalni građani Carstva. Međutim, ona je u praksi tumačena, ne po zakonskom duhu koji je u sebi sadržavala, nego po političkim prilikama i financijskim potrebama korumpiranih službenika.

Uz to, treba imati na umu da nijedna šerijatska povelja, akt, ugovor ili povlastica nije vrijedila jednom za stalno, nego je kod svakog stupanja novoga sultana na prijestolje morala biti ponovno potvrđena, i tek tada je dalje vrijedila. Za franjevce je to značilo, uz velike troškove, odlazak u Carigrad, obilaženje tamošnjih ureda i potplaćivanje službenika, od najnižih do najviših, da bi se potvrda ponovno ishodila. O tomu u ljetopisima ima puno građe.

Kako je to bilo važno, da ne kažem sudbonosno pitanje, pokazuje parnica s pećkim patrijarhom 1760. vođena u Travniku. Nju ljetopisac Bono Benićopširno opisuje. Naime, te godine je pećki patrijarh došao u Sarajevo i svojima govorio: „Imamo uza se najnoviju povelju vladajućeg sultana kojom nam naširoko dopušta da ove šokce [katolike], koji žderu ono što je udavljeno… skupa s njihovim biskupom i samostanima podvrgnemo našem grčkom obredu. Čak nam se dopušta da svake godine ubiremo i neke novčane pristojbe od svakog od njih u svoju korist. Njihove ćemo kuće kasnije po imovnoj snazi oporezovati, a tako i samostane po našoj volji… Javno su ih ismijavali, ‘odsad ćete vi, šokci, vidjeti čiji je obred i čija crkva istinita i koju treba držati i smatrati takvom.’“ Pozvani na sud u Travnik, franjevci su se bili ozbiljno prestrašili te poslali najstručnije izaslanstvo na čelu s fra FilipomLastrićem. Nakon proučavanja pravnih dokumenata, ćehaja-beg je rekao franjevcima: „Ako hoćete dobiti parnicu, najprije saspite dvadeset vrećica novca u državnu blagajnu.” (oko 2 600 venecijanskih dukata). Franjevci su se međusobno savjetovali i ponudili mu tri vrste darova: jedan dar – tri vrećice novca; drugi – ključeve samostana; treći – naše glave. Ćehaja-beg im je odgovorio: „Ako ne saspete određenu sumu u moju riznicu, presudit ću u korist patrijarha; izaberite jedno od dvoga.“

Nakon dugog natezanja i vijećanja franjevci su, kako bi sačuvali slobodu i neovisnost katolika, posudbama u roku mjesec dana morali uplatiti taj golemi iznos. Budući da je i jedna i druga strana imala sultanove dokumente – to je čest postupak carigradskih službenika da se katolici i pravoslavci međusobno ogovaraju i kleveću, i da oni od toga izvuku što više novca – u krajnjoj crtiahdnama ima prednost pred kupljenim fermanom. U tomu vidim vrijednost Milodraške ahdname.

Zašto sultan Mehmed II., zvani El-Fatih, osvojivši Bosnu, nije protjerao sve kršćane?

Spomenuto je kako se ponašao prema pučanstvu. A u želji da što više katolika očuva u Bosni, fra Anđeo Zvizdović mu je, navodno, rekao: „Što će ti zemlja ako ju nema tko obrađivati.“

A Osmanlijama su bili potrebni kvalificirani, posebice rudari i obrtnici. Za to imamo i konkretan primjer. Nakon rušenja crkava i samostana u Fojnici, u vrijeme osvajanja Bosne, franjevci su neke od njih obnovili, ali su oni bili ponovno srušeni u vrijeme Husref-begova progonstva kršćana 1524. Fojnički su rudari tražili dopuštenje obnoviti crkvu i samostan, ili će se odseliti. Dopuštenje im je dano uz uvjet da crkva bude onakva kakva je bila. Budući da su oni umjesto zidova od pletena pruća oblijepljena ilovačom koristili kamen, te dodali neke pregrade, osmanske su vlasti naredile da se crkva ponovno sruši. Ipak, da ne bi napustili mjesto i svoje poslove, 1527. dopušteno im je obnoviti crkvu „na istom mjestu, ali po prvotnoj osnovi, bez povećanja i pletereom“. Slično se dogodilo i u Mostaru.

Možemo li govoriti o bogumilima u doba pada Bosne? Jesu li oni već bili nestali s političke i društvene scene?

Svako važno pitanje iz povijesti ima svoj razvoj dok se približno ne dođe do rješenja. Tako je to i s pitanjem Crkve bosanske. Ono je stoljeće i pol zauzimalo prvo mjesto u historiografiji južnoslavenskog prostora. O tomu je objavljeno nekoliko stotina knjiga, stručnih rasprava i priloga. A o toj problematici sačuvano je svega nekoliko desetaka, svima više-manje, dostupnih izvora; rezultati istraživanja su različiti, ponekad oprečni. Takve stavove i neznanstvena tumačenja uvjetovala su prethodna opredjeljenja istraživača temeljena na različitim nacionalnim, vjerskim, političkim i ideološkim polazištima. Neki su, u nedostatku i manjkavosti poželjnih dokumenata, prepisivali ili se suviše oslanjali na rezultate sličnih pojava na Istoku ili na Zapadu, te ih olako presadili na bosansko-humsko tlo.

Prigodom 800. obljetnice skupa na Bilinu polju, održan je veliki međunarodni skup u Zagrebu pod nazivom Fenomen Crkve bosanske, čija je građa tiskana, Sarajevo – Zagreb, 2005., na 686 str. Za tu su prigodu na hrvatski jezik prevedeni svi relevantni izvori: Franjo Šanjek, Bosansko-humski krstjani u povijesnim vrelima (13.- 15. stoljeća), Zagreb, 2003.

Nakon svega može se dosta pouzdano reći – bogumilstva u Bosni uopće nije bilo. Bosanski su krstjani bili redovnici sljedbenici Ćirila i Metoda. Oni su slijedili redovničko pravilo sv. Bazilija, i svaki se od njih slobodno mogao opredijeliti za stroži ili blaži njegov oblik. Uz prilično razjašnjena najvažnija pitanja srednjovjekovne Bosne, budućim povjesničarima i politolozima ostaje istraživati kako se sve bosansko-humskim krstjanima, naročito u prošlom stoljeću, manipuliralo zbog dnevno-političkih potreba s političkih, vjerskih i ideoloških polazišta.

Jesu li franjevci sudjelovali u obrani Bosne?

Svakako. Budući da je Bosanska vikarija u to vrijeme zauzimala golem prostor, a istočna i središnja Bosna bila zauzeta, franjevci su se podijelili u dvije zajednice. Ona pod Osmanlijama pripala je Bosni Srebrenoj/Srebreničkoj, a ona na sjeverozapadu, Bosni Hrvatskoj. Ova posljednja posve je uništena u borbama s Osmanlijama. Da bi popis porušenih samostana bio sustavniji, navest ću ih od sjevera prema jugu:

Ivanjska/Bosanska Krupa, Bijela Stijena/Cazin, Krupa/Bosanska Krupa, Bihać, Kamengrad, Inađol/Srebac, Lijevče, Glaž/Popovići, Modriča, Lendava, Srebrenica, Skakava, Srebrenik, Gornja Bukovica/Koraj, Bijeljina, Stari Teočak/Ugljevik, Zvečaj/Rekavice, Tešanj, Soli/Tuzla, Gornja Tuzla, Gradovrh, Jezero, Jajce (2 samostana), Komotin/Podmilačje, Vranduk/Varošište, Zvornik, Lašva, Radaslije/Glamoč, Vesela Straža/Bugojno, Fojnica, Kraljeva Sutjeska, Bobovac, Mili/Arnautovići, Podvisoko, Srebrenica, Bistrički Grad/Livno, Šćit, Deževice, Kreševo, Blažuj/Tomislavgrad, Bokševac/Kostajnica, Konjic, Blagaj, Mostar, Ljubuški, Blagaj i Gabela. Biskup fra Jeronim Lučić 29. srpnja 1638. na ruševinama samostana u Skakavi bilježi kako je on porušen „kad su Turci porušili sve crkve i samostane po cijelom Bosanskom Kraljevstvu“.

Kako su obično izgledali ti samostani?

Bili su skromni. To su bile veće kuće u kojima je živjelo nekoliko franjevaca. O njima postoje i arheološki tragovi. U građevinskom pogledu nisu imale oblik klasičnog samostana s klaustrom. Obično su to bile kamene građevine dužine 22 – 24 metra s podrumskim prostorijama i katom opremljenim keramičkim pećima veće snage. Domaći izvori nazivaju ih loca/mjesta, domus/kuća, dormitoria/spavaonice ili, jednostavno, mala braća. Da bismo ih nekako sebi predstavili, trebalo bi danas pogledati „samostančić“ u Porcijunkuli koji je gradio Bernardin Sijenski (1380. – 1444.).

U otkrivene 464 srednjovjekovne crkve u BiH, u njih 205 spominjete i njihove patrone. To je zanimljivo. Recite nešto i o njima.

Istraživanja mjesta kršćanskog kulta na tlu BiH temeljili smo na izvorima iz srednjeg vijeka, rezultatima arheoloških istraživanja, bilješkama iz prvih dvaju stoljeća osmanske vladavine i najnovijoj znanstvenoj literaturi. Te srednjovjekovne crkve bile su najčešće skromno građene, zidane kamenom ili kombinacijom drva i kamena. Istraživanja pokazuju da je u srednjovjekovnoj Bosni gotovo svako naseljeno mjesto imalo svoju crkvu, a da je u većim naseljima bilo i nekoliko njih.

Zbog osmanskih osvajanja i islamske politike u BiH je – za razliku od drugih južnoslavenskih zemalja – očuvano vrlo malo srednjovjekovnih crkava. Ipak, na tlu današnje BiH dosad su otkrivene 464 crkve iz srednjega vijeka. U 205 (44,27%), od dosad otkrivene 464 crkve, saznali smo i patrone, i to različitih 45. Zanimljivo je da je 60% spomenutih crkava, tj. 121, bilo posvećeno 8 patrona: sv. Mariji (31), sv. Jurju (20), sv. Petru (14), sv. Križu (13), sv. Iliji (12), sv. Ivi Krstitelju (11), sv. Mihovilu (10) i sv. Martinu (10).

Sve to pokazuje da Bosna i Hercegovina u srednjem vijeku, prije provale Osmanlija, po broju i rasporedu crkava nije zaostajala za ondašnjim susjednim kršćanskim feudalnim državama.

Kakav je danas odnos prema ostatcima crkava i samostana?

Nažalost, loš. Na primjer, preko najvažnije krunidbene crkve i saborne crkve te grobnice bosanskih kraljeva i samostana sv. Nikole u Milima/Visoko, prolazi seoska makadamska cesta. Tko se na to obazire?!

Vraćamo li se, glede kršćanske baštine u BiH, u osmanska vremena?

Ne bih znao, ali pokazatelji nisu dobri.


Razgovarao: Josip Vajdner
Katolički tjednik
N-E regija
Posts: 31
Joined: 17/08/2012 11:29

#795 Re: Osmanlije su, osvojivši Bosnu, porušili 464 katoličke cr

Post by N-E regija »

Mene interesuje jedna stvar sto je katolicki Vatikan stalno dozvoljavao kojekakvim kraljevima ili vladarima nasih katolickih susjeda da idu u krstaske ratove protiv sljedbenika Crkve bosanske odnosno protiv heretika ako su u Bosni zivjeli katolici i zasto je na Bilinom polju Bosanski kralj ili ban javno prihvatio katolicizam da ne bi narod bosanski trpio sve vidove katolicke odmazde (inkvizicija-lomace, razapinjanja i sl.mucenja) od strane finih i kulturnih katolika sa zapada i cak i sjevera pa i juga (Hrvati, Ugari, Mletci i slicna upakovana katolicka stvorenja)
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#796 Re: Osmanlije su, osvojivši Bosnu, porušili 464 katoličke cr

Post by madner »

Kao prvo krstaskih ratova protiv Bosne nije bilo.

Problem je bija u tumacenju, tumacenje koje je doslo u Bosnu je bilo drugo od sluzbenog. Bosanski kralj je pisao papi kako ce rado da prihvati korekcije, jerbo oni nisu drugacije nauceni.
I zato bi to sto je bilo na Biljinom Polju.
korisnik101
Posts: 955
Joined: 11/06/2013 22:47

#797 Re: Osmanlije su, osvojivši Bosnu, porušili 464 katoličke cr

Post by korisnik101 »

Skupio Papa dvadesetak hiljada vojnika da dodju i objasne Bosnjacima pravopisne greske. :izet:
Usput su ponijeli sablje i konopce, jer samo tako Bosnjaci pamte najbrze.
User avatar
Matja
Posts: 2
Joined: 02/04/2013 12:12

#798 Re: Osmanlije su, osvojivši Bosnu, porušili 464 katoličke cr

Post by Matja »

korisnik101 wrote:Skupio Papa dvadesetak hiljada vojnika da dodju i objasne Bosnjacima pravopisne greske. :izet:
Usput su ponijeli sablje i konopce, jer samo tako Bosnjaci pamte najbrze.
Zaboravio si da su Mađari ostali na tim konopcima, sabljama i kopljima, jer nisu nikada uspjeli pobijediti Bosnu. Jednom prilikom im je pri bijegu ostala i carska pisarnica sa pečatom. To je bio najsramotniji (nije najteži) poraz Mađara u njihovoj historiji.
User avatar
basar
Posts: 1055
Joined: 06/05/2013 09:15
Location: Sarajevo

#799 Re: Osmanlije su, osvojivši Bosnu, porušili 464 katoličke cr

Post by basar »

Gdje je islam došao silom, silom je i izbačen. Ondje gdje ga je narod prigrlio tu je ostao i dan danas.

Iskreno ne vjerujem u to da su Osmanlije na ovim prostorima takve stvari radile, ali sve je moguće.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#800 Re: Osmanlije su, osvojivši Bosnu, porušili 464 katoličke cr

Post by Bodkin »

basar wrote:Gdje je islam došao silom, silom je i izbačen. Ondje gdje ga je narod prigrlio tu je ostao i dan danas.

Iskreno ne vjerujem u to da su Osmanlije na ovim prostorima takve stvari radile, ali sve je moguće.
:lol: ma nisu, bili civilizovani u 15 stoljecu :-)
Post Reply