Osmanlije su ............

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
Tromblon
Posts: 2023
Joined: 18/01/2015 19:37

#1401 Re: Osmanlije su ............

Post by Tromblon »

@sein

To kad kazes da NE imputiras meni cini mi se na onu "mogao bih I ja tebe poslati u neku stvar Ali necu".

Nicije govno NE mirise. Ni katolicko Ni pravoslavno Ni islamsko. Sva smrde. Isto.

Ugari Su krvlju poklopili hrvatsku. Isto htjeli I Sa nama. I austrijanci isto tako.

Mi bi imali svoj Mir. Do Tada nismo postali hrvati pa Ni srbi I sigurno NE bi smo u buducnosti. Okupacija Bosne je otvorila put susjedima I komsijama da zavedu narod.

Na kraju nadam se da ovo kaursko nisu uputio menu.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1402 Re: Osmanlije su ............

Post by seln »

Tromblon wrote:
Mi bi imali svoj Mir. Do Tada nismo postali hrvati pa Ni srbi I sigurno NE bi smo u buducnosti. Okupacija Bosne je otvorila put susjedima I komsijama da zavedu narod.

Na kraju nadam se da ovo kaursko nisu uputio menu.
Nas bi neko prije ili kasnije poklopio, u to nema sumnje. Madjari su se vec zalijetali u Posavinu i prije dolaska Turaka, a jedno vrijeme su drzali donje Podrinje. To je bila sudbina svih malih naroda tada... dodje veci i poklopi te.
A "kaursko" je bilo za sve one delegate koji kroz onaj jad od humora pokusavaju tumaciti istoriju, odnosvo povjest, onako kako je oni vide.
Sve je bilo super, sve po PS, sve po UN Charta... a onda su dosli zli Turci.
Tromblon
Posts: 2023
Joined: 18/01/2015 19:37

#1403 Re: Osmanlije su ............

Post by Tromblon »

Ja GA NE znam Ko je bio dobar I prijateljski nastrojen y to doba. Sve gori zlotvor od zlotvora. Bas Kao I danas.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#1404 Re: Osmanlije su ............

Post by Woody »

...krive što su nas (kao i cijelu Otomansku imperiju, uključujući i sve zemlje Balkana) zaobišle: Renesansa, Prosvetiteljstvo, Velika geografska otkrića Novog Svijeta, Naučna i Industrijska revolucija... čime su nam zauvijek zamandalili kapiju Novog Vijeka. I još je nismo otključali :sad:
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1405 Re: Osmanlije su ............

Post by seln »

Woody wrote:...krive što su nas (kao i cijelu Otomansku imperiju, uključujući i sve zemlje Balkana) zaobišle: Renesansa, Prosvetiteljstvo, Velika geografska otkrića Novog Svijeta, Naučna i Industrijska revolucija... čime su nam zauvijek zamandalili kapiju Novog Vijeka. I još je nismo otključali :sad:
Velish?
Sve to je zaobislo i Hrvatsku, koja je bila u onoj drugoj imperiji.
Prosvjetiteljstvo i naucna revolucija su zaobisli Spaniju, koja je u to doba bila globalna imperija.
Industrijska revolucija je zaobisla Rusiju, koja je bila imperija i vojna sila.

De, ziv bio, radi te tvoje emisije i mani se istorije. Znas da to vama srbima slabo ide.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#1406 Re: Osmanlije su ............

Post by Woody »

seln wrote:Velish?
Sve to je zaobislo i Hrvatsku, koja je bila u onoj drugoj imperiji.
Prosvjetiteljstvo i naucna revolucija su zaobisli Spaniju, koja je u to doba bila globalna imperija.
Industrijska revolucija je zaobisla Rusiju, koja je bila imperija i vojna sila.

De, ziv bio, radi te tvoje emisije i mani se istorije. Znas da to vama srbima slabo ide.
Hrvatska? Pa Hrvatska se otarasila Otomana tek krajem 18. vijeka, kada napokon uspostavlja današnju istočnu granicu. Svega 100-ak godina prije nas... Znači, sve isto kao i kod nas.
Španija - nije je zaobišlo prosvetiteljstvo, niti humanizam i renesansa. Znači, fula...
Rusija - Prošla i kroz prosvetiteljstvo i naučnu revoluciju, a u Otkrićima Novog Svijeta je bila i direktni učesnik (sa Azijske strane), poređenje Ruske industrijske revolucije i ono jada kod nas, isto kao da porediš....

I, da... Srbi... da im nije bilo braće Hrvata (U Habzburškoj guzici), u iskoraku preko Une i Save, tvrdu kurčinu bi oni dobili i 1804-e i 1815-e, umjesto mehko-kitog Selima III.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1407 Re: Osmanlije su ............

Post by seln »

Woody wrote:
seln wrote:Velish?
Sve to je zaobislo i Hrvatsku, koja je bila u onoj drugoj imperiji.
Prosvjetiteljstvo i naucna revolucija su zaobisli Spaniju, koja je u to doba bila globalna imperija.
Industrijska revolucija je zaobisla Rusiju, koja je bila imperija i vojna sila.

De, ziv bio, radi te tvoje emisije i mani se istorije. Znas da to vama srbima slabo ide.
Hrvatska? Pa Hrvatska se otarasila Otomana tek krajem 18. vijeka, kada napokon uspostavlja današnju istočnu granicu. Svega 100-ak godina prije nas... Znači, sve isto kao i kod nas.
Španija - nije je zaobišlo prosvetiteljstvo, niti humanizam i renesansa. Znači, fula...
Rusija - Prošla i kroz prosvetiteljstvo i naučnu revoluciju, a u Otkrićima Novog Svijeta je bila i direktni učesnik (sa Azijske strane), poređenje Ruske industrijske revolucije i ono jada kod nas, isto kao da porediš....
Rekoh ti vec, mani se istorije, nije to za srbe.
Humanizam u Spaniji, u kojoj je 1826 Inkvizicija pogubila zadnjeg "nevjernika"?
Industrijska revolucija u Rusiji, u kojoj je 1861 ukinuto kmetstvo?
:-) :-)
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#1408 Re: Osmanlije su ............

Post by Kejn »

Kakva industrijska revolucija u Španiji :lol: Uniforme za Napoleonovu vojsku su se pravile u Velikoj Britaniji. Čak je Francuska bila zaostala u odnosnu na UK a kamoli jedna Španija :lol:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#1409 Re: Osmanlije su ............

Post by славянин »

seln wrote:
Woody wrote:
seln wrote:Velish?
Sve to je zaobislo i Hrvatsku, koja je bila u onoj drugoj imperiji.
Prosvjetiteljstvo i naucna revolucija su zaobisli Spaniju, koja je u to doba bila globalna imperija.
Industrijska revolucija je zaobisla Rusiju, koja je bila imperija i vojna sila.

De, ziv bio, radi te tvoje emisije i mani se istorije. Znas da to vama srbima slabo ide.
Hrvatska? Pa Hrvatska se otarasila Otomana tek krajem 18. vijeka, kada napokon uspostavlja današnju istočnu granicu. Svega 100-ak godina prije nas... Znači, sve isto kao i kod nas.
Španija - nije je zaobišlo prosvetiteljstvo, niti humanizam i renesansa. Znači, fula...
Rusija - Prošla i kroz prosvetiteljstvo i naučnu revoluciju, a u Otkrićima Novog Svijeta je bila i direktni učesnik (sa Azijske strane), poređenje Ruske industrijske revolucije i ono jada kod nas, isto kao da porediš....
Rekoh ti vec, mani se istorije, nije to za srbe.
Humanizam u Spaniji, u kojoj je 1826 Inkvizicija pogubila zadnjeg "nevjernika"?
Industrijska revolucija u Rusiji, u kojoj je 1861 ukinuto kmetstvo?
:-) :-)
Zasto nije za Srbe ? Jeli to neka generalizacija tipa muslimani teroristi,hrvati ustase ovi cetnici i tako dalje ?
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1410 Re: Osmanlije su ............

Post by seln »

славянин wrote:
seln wrote:
Rekoh ti vec, mani se istorije, nije to za srbe.
Humanizam u Spaniji, u kojoj je 1826 Inkvizicija pogubila zadnjeg "nevjernika"?
Industrijska revolucija u Rusiji, u kojoj je 1861 ukinuto kmetstvo?
:-) :-)
Zasto nije za Srbe ? Jeli to neka generalizacija tipa muslimani teroristi,hrvati ustase ovi cetnici i tako dalje ?
Zasto se gicas, brate Bosnjace? Nisam te valjda uvredio?
Nisu muslimani teroristi (ne znam kakve veze to ima sa Bosnjacima, valjda smo za tebe ipak samo vjerska skupina).
Nisu ni hrvati ustase, ni srbi cetnici.
Ali srbi izvrcu istorijske dogadjaje, jos od kada su poceli pisati istoriju.
Necu reci da toga nema i medju ostalim balkanezima, ali srbi su neprikosnoveni sampioni.
To je teorema koju ne moras dokazivati. Dovoljno je da otvoris srpske novine, pogledas srpsku televiziju, razgovaras sa prosjecnim srbima...
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#1411 Re: Osmanlije su ............

Post by славянин »

seln wrote:
славянин wrote:
seln wrote:
Rekoh ti vec, mani se istorije, nije to za srbe.
Humanizam u Spaniji, u kojoj je 1826 Inkvizicija pogubila zadnjeg "nevjernika"?
Industrijska revolucija u Rusiji, u kojoj je 1861 ukinuto kmetstvo?
:-) :-)
Zasto nije za Srbe ? Jeli to neka generalizacija tipa muslimani teroristi,hrvati ustase ovi cetnici i tako dalje ?
Zasto se gicas, brate Bosnjace? Nisam te valjda uvredio?
Nisu muslimani teroristi (ne znam kakve veze to ima sa Bosnjacima, valjda smo za tebe ipak samo vjerska skupina).
Nisu ni hrvati ustase, ni srbi cetnici.
Ali srbi izvrcu istorijske dogadjaje, jos od kada su poceli pisati istoriju.
Necu reci da toga nema i medju ostalim balkanezima, ali srbi su neprikosnoveni sampioni.
To je teorema koju ne moras dokazivati. Dovoljno je da otvoris srpske novine, pogledas srpsku televiziju, razgovaras sa prosjecnim srbima...
Bosanac - molit cu :D

Zato sto danas u svijetu ne generaliziraju Bosnjake kao teroriste nego muslimane... a ja sam ti navodio primjer generalizacije.

Srbi izvrcu istorijske cinjenice ali zato siguran sam da je Bosnjacka historija neprikosnovena kao i Hrvatska povijest.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1412 Re: Osmanlije su ............

Post by seln »

славянин wrote:
seln wrote:
славянин wrote: Zasto nije za Srbe ? Jeli to neka generalizacija tipa muslimani teroristi,hrvati ustase ovi cetnici i tako dalje ?
Zasto se gicas, brate Bosnjace? Nisam te valjda uvredio?
Nisu muslimani teroristi (ne znam kakve veze to ima sa Bosnjacima, valjda smo za tebe ipak samo vjerska skupina).
Nisu ni hrvati ustase, ni srbi cetnici.
Ali srbi izvrcu istorijske dogadjaje, jos od kada su poceli pisati istoriju.
Necu reci da toga nema i medju ostalim balkanezima, ali srbi su neprikosnoveni sampioni.
To je teorema koju ne moras dokazivati. Dovoljno je da otvoris srpske novine, pogledas srpsku televiziju, razgovaras sa prosjecnim srbima...
Bosanac - molit cu :D

Zato sto danas u svijetu ne generaliziraju Bosnjake kao teroriste nego muslimane... a ja sam ti navodio primjer generalizacije.

Srbi izvrcu istorijske cinjenice ali zato siguran sam da je Bosnjacka historija neprikosnovena kao i Hrvatska povijest.
Ovo prvo i ovo drugo boldirano nikako ne idu zajedno... ali, eto, neka ti bude.

Ne znam gdje si ti ucio citati, ali i to ti slabo ide.

Jos jednom, za "Bosance" na jeftinijim sjedistima:
Necu reci da toga nema i medju ostalim balkanezima,
Tako je, i Bosnjaci izvrcu historiju, tj. navijaju je u svoju korist, pogotovo osmanski period.
I Hrvati iskrivljuju povijest... u boj, u boj, za q moj itd.
Ali Srbi... oni ne iskrivljuju i ne navijaju. Oni je svjesno, od pocetka do kraja pisu kao propratnu disciplinu velikosrpske ideologije.
Ona sluzi za falsificiranje tapije na "srpske zemlje", oni je koriste kao DNK analizu "izroda i genetskog otpada", ona je sudija koji daje apsoluciju za zlocine.
To je vise nego jasno i vidljivo, jos otkako je srpstvo diglo na stit velikog vozda Slobu Prvovencanog.
I opet, istoriju iskrivljuju svi balkanezi, ali samo u srbiji je to mainstream, koji je podrzan i od akademske zajednice, a svako odstupanje se smatra nacionalnom izdajom.
I stvarno mi nije jasno zasto ti je to "uz nos", Bosanac.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#1413 Re: Osmanlije su ............

Post by славянин »

seln wrote:
Ovo prvo i ovo drugo boldirano nikako ne idu zajedno... ali, eto, neka ti bude.

Ne znam gdje si ti ucio citati, ali i to ti slabo ide.

Jos jednom, za "Bosance" na jeftinijim sjedistima:


Tako je, i Bosnjaci izvrcu historiju, tj. navijaju je u svoju korist, pogotovo osmanski period.
I Hrvati iskrivljuju povijest... u boj, u boj, za q moj itd.
Ali Srbi... oni ne iskrivljuju i ne navijaju. Oni je svjesno, od pocetka do kraja pisu kao propratnu disciplinu velikosrpske ideologije.
Ona sluzi za falsificiranje tapije na "srpske zemlje", oni je koriste kao DNK analizu "izroda i genetskog otpada", ona je sudija koji daje apsoluciju za zlocine.
To je vise nego jasno i vidljivo, jos otkako je srpstvo diglo na stit velikog vozda Slobu Prvovencanog.
I opet, istoriju iskrivljuju svi balkanezi, ali samo u srbiji je to mainstream, koji je podrzan i od akademske zajednice, a svako odstupanje se smatra nacionalnom izdajom.
I stvarno mi nije jasno zasto ti je to "uz nos", Bosanac.
Pa kao narod koji je najbrojniji u regiji i rasprostranjen (doduse do skora bio :D ) tako su imali i pretenzije itd.Slican mithos imaju i Hrvati sa Jalacicima,Anicama itd,kao i Bosnjaci sa Huseinom koji uze Carigrad zamalo :D ) ima i najvece pretenzije a i historijski su bili cesto aktivni a rijetko inertni (1.sv rat,ustanci u osmanskom carstvu,sukob pocetni sa osmalnijama,sukob sa bugarima itd)

Slobo je dohakao Srbima za sledecih 300 godina nece sebi doci :D ... svakom normalnom Srbijancu je to jasno.

Vidim ja dosta poveznica sa krivljenjem historije... i to od strane akademika i zajednica njihovih kod Srba,Bosnjaka i Hrvata.I svi tvrde da su upravo oni upravu.. mislim da je istina negdje izmedju.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1414 Re: Osmanlije su ............

Post by seln »

Sarajmen wrote:Tvrdnje koje nisu potkrijepljene provjerljivim činjenicama su irelevantne i mogu komotno na temu o mitovima na Balkanu. Za volje vam, prije ili poslije ćemo se morati dotaći i bitke na Kosovu , odnosno događaja u vremenu koje zauzima važno mjesto jednog našeg susjeda. Ta kosovska mitologija je prenesena u tzv Andrićgrad/Višegrad. Do 1990. je dijelom bila i na Baščaršiji.
Pa dobro, daj ti pocetnu tezu.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1415 Re: Osmanlije su ............

Post by Škobo Habu »

Vizionar 1985 wrote:Drakula je ljude sve od djece do staraca na kolce nabijao. Ne bi me iznenadilo da su to Osmanlije praktikovali kao odmazdu i od Drakule da su to preuzeli.
Nabijanje na kolac nije ni originalan osmanlijski, niti Drakulin izum.

Faktički započinje sa prvim ljudskim civilizacijama.

https://en.wikipedia.org/wiki/Impalement
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1416 Re: Osmanlije su ............

Post by Sanjarko »

Škobo Habu wrote:
Vizionar 1985 wrote:Drakula je ljude sve od djece do staraca na kolce nabijao. Ne bi me iznenadilo da su to Osmanlije praktikovali kao odmazdu i od Drakule da su to preuzeli.
Nabijanje na kolac nije ni originalan osmanlijski, niti Drakulin izum.

Faktički započinje sa prvim ljudskim civilizacijama.

https://en.wikipedia.org/wiki/Impalement
Ma znam da zapocinje sa prvim ljudima nego kontam da su kao odmazdu ovo ponekad primjenjivali.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1417 Re: Osmanlije su ............

Post by Sanjarko »

Ipak su oni vecinom odrubljivanjem glave pogubljivali.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1418 Re: Osmanlije su ............

Post by seln »

Sarajmen wrote:Ja sam se sa tim primjerom prvi put upoznao citajuci ,, Na Drini cuprija,, od I. Andrica, kao primjer kazne nad nekim covjekom koji je rusio skelu za igradnju mosta. Jos neki konkretan slucaj nisam upamtio,pa tako ni uzrok za yakvu kaznu, sto ne znaci da ih nije jos bilo u praksi tokom vremena.
Ja sam vec prije toga cuo za nabijanje na kolac, ali sam prvi detaljan opis procitao kod Andrica. Bilo je to prilicno brutalno za srednjoskolsku lektiru, a osim toga pogodno za stvaranje predrasuda. Tek sa otvaranjem medijskog prostora sam saznao da su to praktikovali svuda, a Vlad Tepes je znao zasaditi citave sume kolaca. Medjutim, do liberalizacije je taj pojam vezan iskljucivo za Turke.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1419 Re: Osmanlije su ............

Post by Škobo Habu »

Sarajmen wrote:Odrubljivanje glave kao vrsta kazne, giljotinom, sjekirom ili macem se primjenjivalo i prije nastanka Osmanskog carstva. Za vrijeme osmanlija se ono veže za pojam sablje. Sigurno je bilo dosta tih primjera odrubljivanja glave, viđenijih osoba prije svega, ali ne stoji da je to bila najrasirenija vrsta kazne prema pojedincu. Davljenja u tamnicama je po obimu vjerovatno bilo vise.
Kad vec pominjemo odrubljivanje glave, u skoli smo se, kroz predmet historije susreli sa primjerom koji sam upamtio kao Ćele kula. Osim da je napravljena od ljudskih lobanja, ne sjecam se drugih pojedinosti oko nje.
Giljotina je izum Francuske revolucije.

Ćele kula je podignuta od dekapitiranih srpskih ustanika nakon što je ugušen Prvi srpski ustanak.

Treba spomenuti spaljivanje moštiju Svetog Save, po naredbi Sinan - paše nakon ustanka banatskih Srba 1594. godine.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1420 Re: Osmanlije su ............

Post by Sanjarko »

Cele kula je napravljena od kostiju pobunjenika koji su se raznjeli ako se dobro sjecam. Tako je barem u toj prijeratnoj enciklopediji pisalo barem. Rusko izdanje. Cirilica. :-D
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#1421 Re: Osmanlije su ............

Post by славянин »

Vizionar 1985 wrote:Cele kula je napravljena od kostiju pobunjenika koji su se raznjeli ako se dobro sjecam. Tako je barem u toj prijeratnoj enciklopediji pisalo barem. Rusko izdanje. Cirilica. :-D
Kako se raznijeli ???
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1422 Re: Osmanlije su ............

Post by seln »

славянин wrote:
Vizionar 1985 wrote:Cele kula je napravljena od kostiju pobunjenika koji su se raznjeli ako se dobro sjecam. Tako je barem u toj prijeratnoj enciklopediji pisalo barem. Rusko izdanje. Cirilica. :-D
Kako se raznijeli ???
Ne gledas televiziju? Ne znas kako se raznose teroristi?
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#1423 Re: Osmanlije su ............

Post by славянин »

seln wrote:
славянин wrote:
Vizionar 1985 wrote:Cele kula je napravljena od kostiju pobunjenika koji su se raznjeli ako se dobro sjecam. Tako je barem u toj prijeratnoj enciklopediji pisalo barem. Rusko izdanje. Cirilica. :-D
Kako se raznijeli ???
Ne gledas televiziju? Ne znas kako se raznose teroristi?
Pa sumnjam da su imali kordit ili trotil tada ..
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1424 Re: Osmanlije su ............

Post by seln »

славянин wrote:
seln wrote:
славянин wrote: Kako se raznijeli ???
Ne gledas televiziju? Ne znas kako se raznose teroristi?
Pa sumnjam da su imali kordit ili trotil tada ..
Vidis, ja cak sumnjam da su imali heklere i kasikare.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1425 Re: Osmanlije su ............

Post by Sanjarko »

славянин wrote:
Vizionar 1985 wrote:Cele kula je napravljena od kostiju pobunjenika koji su se raznjeli ako se dobro sjecam. Tako je barem u toj prijeratnoj enciklopediji pisalo barem. Rusko izdanje. Cirilica. :-D
Kako se raznijeli ???
Srbija. Izdanje starije od mene mozda. Raznijeli se u tvrdzavi u kojoj su bili opkoljeni. Digli skladiste sa barutom. Da ih Turci ne zarobe. Ko oni Jevreji i Rimljani. A Turci od njihovih lobanja napravili Cele kulu kao opomenu.

Sad neznam sta sada pise u enciklopedijama ali ovo je pisalo tada ako se sjecam dobro.
Post Reply