Osmanlije su ............

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
klosar pravi
Posts: 2720
Joined: 26/05/2018 12:00

#1376 Re: Osmanlije su ............

Post by klosar pravi »

Humljanin wrote:Ma ne... U pravu ste momci... Jedan lijep i sunčani dan došo sultan i pokucao na vrata. Kare: Imal ko ovdje da je za to da ja vladam? Karu njemu svi: Jaštaćeš bolan, tebe smo čekali. Evo vala nećemo bit više kršćani, to nam je fuj. Ako more mi bi primili i tu tvoju vjeru. I tako to bijaše fino. Niko nije pogino. Niko nije protjeran. Niko nije na kolac nabijan. Niko nije plaćo harač. Djeca se nisu otimala i vodila u janjičare ni na sultanov dvor. Imali redovito sastajanje vijeća za multireligijski dijalog.. I tako to...
A ona kurava Katarina Kosaća, ona vala brate sve nešto svojim inatom ukakila.. Nešto se ko kofrćila što su joj djecu namamili slatkišima na sultanov dvor a ona taman raštiku bila skuhala. Pa digla nos i nije šćela pričat ni sa kim. I naljuti se žena ters i na svoju đecu, i ne šćede im dat u amanet kraljevstvo, nego, mahnita i pogana kakva je bila (a važno reći da je bila i nepokrivena) ošla u Rim i tamo skončala ostavljajuć oporučno kraljevstvo papi.

Eto belaja...
A vamo sve fino i u rahatluku bilo...
Da ne bi Katarine i slićnih ne bi se niko ni sekiro. Vako vazda neke žene kršćanke, babetine (manite ko i ona) tetovirale križeve bezze po sebi (taman ko da su nekom zanimljive) a i nosile vazda crninu ko biva od tuge za tom svojom kraljicom...
Jaštaće...

Eto, sve je to fino i berićatno bill. Ali malo se ovi kršćani (latini) kofrćili... Al koga briga. Nisu oni bitni..

Et. Jel tako il nije?
:bih:
Ode sadie slatkica da kolje nevine životinje šta nju briga što joj je pra praprprppraprapraprpa dedo bio nabijen na kolac. :D
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#1377 Re: Osmanlije su ............

Post by Humljanin »

klosar pravi wrote: Ode sadie slatkica da kolje nevine životinje šta nju briga što joj je pra praprprppraprapraprpa dedo bio nabijen na kolac. :D
Ma štatje ba... Nije nitko nabijan na kolac. To izmišljaju dušmani i kjafiri...
Katarina je nevjernica i ravaku bila i ona sav belaj zametnula. To je sve bilo fino. I mi smo svi sretni jer smo primili islam. A ko je nešto haračio i nabijo na onu stvar, to dušmani lažu i izmišljaju.
Eto :kiss:
klosar pravi
Posts: 2720
Joined: 26/05/2018 12:00

#1378 Re: Osmanlije su ............

Post by klosar pravi »

Humljanin wrote:
klosar pravi wrote: Ode sadie slatkica da kolje nevine životinje šta nju briga što joj je pra praprprppraprapraprpa dedo bio nabijen na kolac. :D
Ma štatje ba... Nije nitko nabijan na kolac. To izmišljaju dušmani i kjafiri...
Katarina je nevjernica i ravaku bila i ona sav belaj zametnula. To je sve bilo fino. I mi smo svi sretni jer smo primili islam. A ko je nešto haračio i nabijo na onu stvar, to dušmani lažu i izmišljaju.
Eto :kiss:

Koliko se smijem..
Kaže kakva je to majka i kraljica odrekla se sinova, a žena jedina s karakterom u cijelom kraljevstvu. :D
Najbolje mi je kad kažu ne bi to bilo srpsko jer se tadašnji kralj klao s susjednom Srbijom, a u suštini da su ponuđeni pravi dukati sve bi to bila jedna država..

Osmanlije su krive za sve loše što se desilo bosni to svaka budala s malo mozga može vidjeti.
Meni nije jasno otkud mi da jedini ocuvamo vjeru koju su nametnuli na stranu sad to što sam ateista i što je 99 posto Sarajeva kjafiri u suštini nego otkud mi jedini.. :D

Baš su nas ljudi mentalno ubili u pojam. :D
User avatar
Humljanin
Posts: 2491
Joined: 07/10/2017 00:10

#1379 Re: Osmanlije su ............

Post by Humljanin »

klosar pravi wrote:
Humljanin wrote:
klosar pravi wrote: Ode sadie slatkica da kolje nevine životinje šta nju briga što joj je pra praprprppraprapraprpa dedo bio nabijen na kolac. :D
Ma štatje ba... Nije nitko nabijan na kolac. To izmišljaju dušmani i kjafiri...
Katarina je nevjernica i ravaku bila i ona sav belaj zametnula. To je sve bilo fino. I mi smo svi sretni jer smo primili islam. A ko je nešto haračio i nabijo na onu stvar, to dušmani lažu i izmišljaju.
Eto :kiss:

Koliko se smijem..
Kaže kakva je to majka i kraljica odrekla se sinova, a žena jedina s karakterom u cijelom kraljevstvu. :D
Najbolje mi je kad kažu ne bi to bilo srpsko jer se tadašnji kralj klao s susjednom Srbijom, a u suštini da su ponuđeni pravi dukati sve bi to bila jedna država..

Osmanlije su krive za sve loše što se desilo bosni to svaka budala s malo mozga može vidjeti.
Meni nije jasno otkud mi da jedini ocuvamo vjeru koju su nametnuli na stranu sad to što sam ateista i što je 99 posto Sarajeva kjafiri u suštini nego otkud mi jedini.. :D

Baš su nas ljudi mentalno ubili u pojam. :D
Ma gledaj, mene ne smeta ničija vjera. I ako je on sretan sa time i ja sam. Vjerujem u slobode vjeroispovjesti. Ali ne volim to neko licemjerje. Pojedini svugdje vide islamofobiju i fašizam u drugih, a ne vide svoje dvorište.
Ne smeta meni što je islam došao i što su ga ljudi primili. Po meni je to bogatstvo ove zemlje.
Ali mi smeta kad ovako netko gluposti priča da je ona bila glupača i nevjernica i da su pape napadali, a vamo sa istoka ko biva nitko nije napadao, nego sve nešto fino došlo...
Daj ba... Povijest nam je previše bogata nego što mi to možemo prihvatiti. Ali bilo bi dobro da se pomirimo sa time i prihvatimo to i idemo dalje.
A ne da se svako malo fatamo za vratove i seremo jedni drugima ko je kjafir, ko je Turčin, ko je prodo vjeru, a tko je prodo Bosnu...

Čitam svako malo na nekim podforumima kako neki pričaju kako bi izbjegli plaćanje poreza od kriptovaluta ili freelancinga... A vamo će mi banut na neku temu i pričat kako sam ja neprijatelj države i kako je mrzim a on potkrada državu.
Isto tako ovi svi dijasporići se fino ugnjezdili po nevjerničkom zapadu i otamo seru o islamofobiji, a ne pada im na pamet ići u Tursku ili Pakista a vala ni u Bosnu...

Sve go licemjer do licemjera. I povazdan se šupljači po forumima...
Rijetko naći neke specijalizirane teme gdje ljudi nešto konkretno o životu pričaju i uče nešto. Većinom sve prdimahovina.

Eto, moro i ja banut pa zatrolat malo :lol:
klosar pravi
Posts: 2720
Joined: 26/05/2018 12:00

#1380 Re: Osmanlije su ............

Post by klosar pravi »

Po meni isto je bogatstvo. :thumbup:
Sarajevo je jedno vrhunsko mjesto gdje možeš vidjeti carsiju kakva je trenutno sve do austrougarskih zgrada ( u kojoj živim )..

Da povijest je fantastična to treba dodati upravo zbog toga što se nismo mogli odbraniti od mnogo brojnijih napadača jednostavno nisi imao drugog izbora nego prihvatiti inace ces biti na kolac nabijen, a ovo vece plemstvo je svakako nabijeno cisto radi mjere..
Godinama i stotinama godina kasnije je to pocelo biti ispiranje mozga i prakticno ucenje ljudi kako su došli mirno a naši prihvatili... :-D


Znaš šta treba znati isto koliko je uopšte ljudi bilo u to vrijeme u Bosni koliko crkvi koliko nepismenih kontaš..
Nije to sve tako crno i bijelo kako vecina gledaju..
Da ti pravo kažem da imam uticaj na historiju ne bi ništa mijenjao ja volim napacenu poklanu bosnu kakva je sad volim oca što je dao život za trenutnu...
Ljiljani jesu naši. :thumbup:
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#1381 Re: Osmanlije su ............

Post by sadie_forever »

klosar pravi wrote:Po meni isto je bogatstvo. :thumbup:
Sarajevo je jedno vrhunsko mjesto gdje možeš vidjeti carsiju kakva je trenutno sve do austrougarskih zgrada ( u kojoj živim )..

Da povijest je fantastična to treba dodati upravo zbog toga što se nismo mogli odbraniti od mnogo brojnijih napadača jednostavno nisi imao drugog izbora nego prihvatiti inace ces biti na kolac nabijen, a ovo vece plemstvo je svakako nabijeno cisto radi mjere..
Godinama i stotinama godina kasnije je to pocelo biti ispiranje mozga i prakticno ucenje ljudi kako su došli mirno a naši prihvatili... :-D


Znaš šta treba znati isto koliko je uopšte ljudi bilo u to vrijeme u Bosni koliko crkvi koliko nepismenih kontaš..
Nije to sve tako crno i bijelo kako vecina gledaju..
Da ti pravo kažem da imam uticaj na historiju ne bi ništa mijenjao ja volim napacenu poklanu bosnu kakva je sad volim oca što je dao život za trenutnu...
Ljiljani jesu naši. :thumbup:
Wtf ti si cudan

Inace vi ste najgori
klosar pravi
Posts: 2720
Joined: 26/05/2018 12:00

#1382 Re: Osmanlije su ............

Post by klosar pravi »

Kakvi hrvati bona ne bila :D

De reci nam iskreno da li su došli osmanlije kao mirotvorci i nije niti jedna glava pala? :D

Vidi je sad editovala ostavila samo vi ste najgori.. :lol: :lol: :lol:
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#1383 Re: Osmanlije su ............

Post by sadie_forever »

klosar pravi wrote:Kakvi hrvati bona ne bila :D

De reci nam iskreno da li su došli osmanlije kao mirotvorci i nije niti jedna glava pala? :D

Vidi je sad editovala ostavila samo vi ste najgori.. :lol: :lol: :lol:
Hrvatski pricas zboris...
klosar pravi
Posts: 2720
Joined: 26/05/2018 12:00

#1384 Re: Osmanlije su ............

Post by klosar pravi »

:D
Tromblon
Posts: 2159
Joined: 18/01/2015 19:37

#1385 Re: Osmanlije su ............

Post by Tromblon »

sadie_forever wrote:
Tromblon wrote:
Ludzak wrote:Osmanlije su nam srušili Kraljevinu. Dovoljno da o njima nemam nikakvo pozitivno mišljenje.
Ovo na svakoj strani ove teme ostavljati. :bih: :thumbup: :thumbup: :bih:
a sta je to kraljevina? evo koliko ti danas volis Bakira toliko su tadasnji ljudi voljeli kralja? a sta reci o kralju koji je otjerao svoju zenu jer nije bila katolik i ozenio Katarinu cisto radi vjere i jer su politicki "par"

A taista Katarina je bila toliki fanatik da je oduzela sinu sve jer je presao na islam..kakva je to majka a tek kakva je je kraljica? sta mislis ako je djecu odjebala radi vjere sta bi tek radila "dobrim bosnjama"??

jebes to

draze mi je sto danas imamo bar islam,inace bi bila pravoslavac...ili mozda katolik (ako si iz krajine)

Da nije bilo Kraljevine Bosne danas NE bi bilo BiH. Kratko I jasno. Otomani Su unistili I prekinuli drzavnost nase drzave. Bacili has u ropstvo. Unistili I zatukli sve sto je podsjecalo na samostalnu drzavu Bosnu. Svojim dolaskom razjebali ikakvu sansu da na ovim prostorima moze biti Mir.

Bezveze pricas o zadnjem kralju I vadis neke podatke. Gledaj cjelokupnu sliku.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1386 Re: Osmanlije su ............

Post by seln »

Tromblon wrote:Svojim dolaskom razjebali ikakvu sansu da na ovim prostorima moze biti Mir.
Doduse, do tada je bio mir, jer svi krscani su braca i gluho bilo da bi ratovali izmedju sebe. :D
Hrvatska povijest postaje smjesnija od srpske istorije.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#1387 Re: Osmanlije su ............

Post by The 51st State »

Uz sve istorijske mane ako nista su zasluzni koliko toliko sto se ne utopismo u srbe i hrvate, a u svijetlu nedavnih desavanja na balkanu to je golemo civilizacijsko dostignuce.
Tromblon
Posts: 2159
Joined: 18/01/2015 19:37

#1388 Re: Osmanlije su ............

Post by Tromblon »

seln wrote:
Tromblon wrote:Svojim dolaskom razjebali ikakvu sansu da na ovim prostorima moze biti Mir.
Doduse, do tada je bio mir, jer svi krscani su braca i gluho bilo da bi ratovali izmedju sebe. :D
Hrvatska povijest postaje smjesnija od srpske istorije.
Ako pod tim hrvatska povijest meni nesto imputiras moram ti reci da bih ti mogao i ja nesto imputirati. Nabijem i hrvatsku i srpsku isto tako. Za razliku od tebe i ovog (ove) sadie ja sam se borio za bosansku BiH, a ne za muslimansku, hrvatsku ili srpsku. Sada sto je Alija lagao sve nas i izdao ideju bosanske BiH to je problem koji se nece rijesiti tako skoro jer je tim potezom dao legitimitet katolickoj i pravoslavnoj strani da i dalje deru istu pjesmu i guslaju konjsku dlaku.

Najgore mi je kod bosanskog naroda to svrstavanje pod religije i dijeljenje licemjerja po kalupima. Za mene je ideja Bosne veca i jaca i bolja od svih religioznih i zaboli me sto neko ima problem sa tim.
Tromblon
Posts: 2159
Joined: 18/01/2015 19:37

#1389 Re: Osmanlije su ............

Post by Tromblon »

The 51st State wrote:Uz sve istorijske mane ako nista su zasluzni koliko toliko sto se ne utopismo u srbe i hrvate, a u svijetlu nedavnih desavanja na balkanu to je golemo civilizacijsko dostignuce.
Ko kaze da bi smo se ikad igdje utopili??? Zato je mnogo bolje sto smo se utopili u ono sto nismo - Turke na primjer?!?!?!
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#1390 Re: Osmanlije su ............

Post by The 51st State »

Tromblon wrote:
The 51st State wrote:Uz sve istorijske mane ako nista su zasluzni koliko toliko sto se ne utopismo u srbe i hrvate, a u svijetlu nedavnih desavanja na balkanu to je golemo civilizacijsko dostignuce.
Ko kaze da bi smo se ikad igdje utopili??? Zato je mnogo bolje sto smo se utopili u ono sto nismo - Turke na primjer?!?!?!
kaze zdrav razum i logika uzimajuci u obzir okruzenje. ovo drugo pitanje ti je onako apsurdno.
Tromblon
Posts: 2159
Joined: 18/01/2015 19:37

#1391 Re: Osmanlije su ............

Post by Tromblon »

The 51st State wrote:
Tromblon wrote:
The 51st State wrote:Uz sve istorijske mane ako nista su zasluzni koliko toliko sto se ne utopismo u srbe i hrvate, a u svijetlu nedavnih desavanja na balkanu to je golemo civilizacijsko dostignuce.
Ko kaze da bi smo se ikad igdje utopili??? Zato je mnogo bolje sto smo se utopili u ono sto nismo - Turke na primjer?!?!?!
kaze zdrav razum i logika uzimajuci u obzir okruzenje. ovo drugo pitanje ti je onako apsurdno.
Nazalost na Balkanu nikad razuma i zdrave logike. Zato nas nakon babe i sin gura opet ka Stambolu. Valjda taj stokholmski sindrom, volja da se bude potcinjeni.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#1392 Re: Osmanlije su ............

Post by The 51st State »

ne gura te ni babo ni sin nego apaticna biracka masa, animozitet prema turcima je jedna stvar koja je irelevanta u sagledavanju historijskih cinjenica.
Tromblon
Posts: 2159
Joined: 18/01/2015 19:37

#1393 Re: Osmanlije su ............

Post by Tromblon »

The 51st State wrote:ne gura te ni babo ni sin nego apaticna biracka masa, animozitet prema turcima je jedna stvar koja je irelevanta u sagledavanju historijskih cinjenica.
Valjda su babo nekad i sin sada ti koji usmjeravaju biracku masu? Helem nejse nije to tema emisije. Izasli smo iz okvira teme malo i prebacili se u moderna vremena.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#1394 Re: Osmanlije su ............

Post by ja71 »

The 51st State wrote:Uz sve istorijske mane ako nista su zasluzni koliko toliko sto se ne utopismo u srbe i hrvate, a u svijetlu nedavnih desavanja na balkanu to je golemo civilizacijsko dostignuce.
i ja to tako vidim.
zvuci apsurdno, ali turskom okupacijom Bosna je u stvari uspjela zadrzati drzavni kontinuitet.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#1395 Re: Osmanlije su ............

Post by ja71 »

klosar pravi wrote:
Osmanlije su krive za sve loše što se desilo bosni to svaka budala s malo mozga može vidjeti.
Meni nije jasno otkud mi da jedini ocuvamo vjeru koju su nametnuli na stranu sad to što sam ateista i što je 99 posto Sarajeva kjafiri u suštini nego otkud mi jedini.. :D
ovo je jedna zabluda koju smo mi (bar moja generacija) ucili u skoli a u stvari je propaganda (sa kojim ciljem pitam se ).

cinjenica da su u BiH opstali i Katolici i Pravoslavci (pored Jevreja) je najbolji dokaz da Islam nije bio nametan.

Da li se isto moze reci i za Krcanstvo/Hriscanstvo ?
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#1396 Re: Osmanlije su ............

Post by ja71 »

Humljanin wrote:
klosar pravi wrote: Ode sadie slatkica da kolje nevine životinje šta nju briga što joj je pra praprprppraprapraprpa dedo bio nabijen na kolac. :D
Ma štatje ba... Nije nitko nabijan na kolac. To izmišljaju dušmani i kjafiri...
Katarina je nevjernica i ravaku bila i ona sav belaj zametnula. To je sve bilo fino. I mi smo svi sretni jer smo primili islam. A ko je nešto haračio i nabijo na onu stvar, to dušmani lažu i izmišljaju.
Eto :kiss:
Osmanlije se nisu bitno razlikovale od svojih evropskih suvremenika vladara po tome kako su se ophodili sa politickim protivnicima.
cak je upitno da li se i danas pobjednici bolje ophode sa porazenima (Gadafi, Sadam )

Katarina pobjegla kod Pape otprilike u vrijeme kada je inkvizicija pocela da radi punom parom
klosar pravi
Posts: 2720
Joined: 26/05/2018 12:00

#1397 Re: Osmanlije su ............

Post by klosar pravi »

The 51st State wrote:Uz sve istorijske mane ako nista su zasluzni koliko toliko sto se ne utopismo u srbe i hrvate, a u svijetlu nedavnih desavanja na balkanu to je golemo civilizacijsko dostignuce.
Eh to je ono ako si primjetio što ja pricam..

Kako god okreneš dali su nam naš identitet pa bio on napravljen nabijanjem na kolac ili ne nije bitno. :thumbup:
Kad vidiš srpske i hrvatske fašističke gene tek tad budeš svoj na svome. :thumbup:
klosar pravi
Posts: 2720
Joined: 26/05/2018 12:00

#1398 Re: Osmanlije su ............

Post by klosar pravi »

ja71 wrote:
klosar pravi wrote:
Osmanlije su krive za sve loše što se desilo bosni to svaka budala s malo mozga može vidjeti.
Meni nije jasno otkud mi da jedini ocuvamo vjeru koju su nametnuli na stranu sad to što sam ateista i što je 99 posto Sarajeva kjafiri u suštini nego otkud mi jedini.. :D
ovo je jedna zabluda koju smo mi (bar moja generacija) ucili u skoli a u stvari je propaganda (sa kojim ciljem pitam se ).

cinjenica da su u BiH opstali i Katolici i Pravoslavci (pored Jevreja) je najbolji dokaz da Islam nije bio nametan.

Da li se isto moze reci i za Krcanstvo/Hriscanstvo ?
Tačnije u školi smo ucili ako se dobro sjecas da smo je prihvatili uredno vremenom, ovo je moje misljenje kad kazem nametnuli a nametnuli je jesu!

Tek je to desetinama godinama kad su poceli umirati naši preci, a Osmanlije i dalje bile tu pocelo uzimati maha i regularno smo je prihvatili..
Mislim nije to nikakvo izmišljanje tople vode vidio si 92 kad su pokušali da nam nametnu srpstvo i da se vratimo staroj pravoslavnoj vidio si kako su prošli.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1399 Re: Osmanlije su ............

Post by seln »

Tromblon wrote:
seln wrote:
Tromblon wrote:Svojim dolaskom razjebali ikakvu sansu da na ovim prostorima moze biti Mir.
Doduse, do tada je bio mir, jer svi krscani su braca i gluho bilo da bi ratovali izmedju sebe. :D
Hrvatska povijest postaje smjesnija od srpske istorije.
Ako pod tim hrvatska povijest meni nesto imputiras moram ti reci da bih ti mogao i ja nesto imputirati. Nabijem i hrvatsku i srpsku isto tako. Za razliku od tebe i ovog (ove) sadie ja sam se borio za bosansku BiH, a ne za muslimansku, hrvatsku ili srpsku. Sada sto je Alija lagao sve nas i izdao ideju bosanske BiH to je problem koji se nece rijesiti tako skoro jer je tim potezom dao legitimitet katolickoj i pravoslavnoj strani da i dalje deru istu pjesmu i guslaju konjsku dlaku.

Najgore mi je kod bosanskog naroda to svrstavanje pod religije i dijeljenje licemjerja po kalupima. Za mene je ideja Bosne veca i jaca i bolja od svih religioznih i zaboli me sto neko ima problem sa tim.
Ne imputiram tebi, vec samo odgovaram na tvrdnju da bi bio mir da nisu dosli Turci.
Koliko znam, u vrijeme njihovog dolaska je vec postojala podjela na katolicanstvo i pravoslavlje, a upravo to je ono sto je generiralo sve sukobe u zadnjih 150 godina.
Dalje, ova prica o okupatorima je vise nego smijesna.
Turci JESU bili okupatori, bez ikakve sumnje. No, sta je sa Madjarirma i Austrijancima? Jesu li oni okupirali Hrvatsku ili su dosli na poziv, poslije referenduma hrvatskog naroda?
No, posto su katolici, onda njihovo govno valjda ljepse mirise.
Isto tako,prica o brutalnim Turcima koji su nabijali na kolac je istinita, ali ni mrvu drugacija od "civiliziranih" krscana. Sta ono bijase sa izvjesnim Ambrozom Gupcem, zvanim Matija? Deset godina robije, od toga pet uslovno?
Sto ne mogu kaurske suplje, ljudi moji...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1400 Re: Osmanlije su ............

Post by Sanjarko »

Drakula je ljude sve od djece do staraca na kolce nabijao. Ne bi me iznenadilo da su to Osmanlije praktikovali kao odmazdu i od Drakule da su to preuzeli.
Post Reply