Osmanlije su ............

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#1326 Re: Osmanlije su ............

Post by славянин »

ja71 wrote:
sadie_forever wrote:Krivim ih sto ostavise kap muslimana ovdje,sto nisu ili sve islamizirali ili nista
Tako je to kad ljudima ostaviš slobodu pri izboru.
Onda nastaju multikulturalna društva. Tipično za sredine pod islamskom vladavinom.

A kad Kršćani preuzmu vlast onda slijedi protjerivanje.
Jeste multi kulti pravi ... djesu Arapi prosli ni jedna druga Kultura ne ostade - Turci su asimilirali Anadoliju i Istanbul - za ostatak nisu imali vremena-kao sto izmedju ostalih i ova karta sa godinama pristunosti prikazuje. Pravo multi kulti za razliku od mrske Evrope.
ja71
Posts: 5399
Joined: 31/03/2006 14:45

#1327 Re: Osmanlije su ............

Post by ja71 »

Pričaš gluposti!
Arapi Bili u Španiji i živjeli skupa i muslimani i kršćani i Jevreji. Onda Papa protjerao muslimane i Jevreje ili ih nasilno pokrstio. Jedan dio jevreja završio kod nas

Turci bili 500 godina na Balkanu. Sve 4 religije koegzistirale dok oni nisu propali. Onda nastaje protjerivanje muslimana koje ni danas nije stalo.

De mi u istoriji nađi pandan gdje su kršćani vladali ?

Multikultura na Zapadu je novijeg datuma , poslije 2. Svjetskog rata
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#1328 Re: Osmanlije su ............

Post by славянин »

ja71 wrote:Pričaš gluposti!
Arapi Bili u Španiji i živjeli skupa i muslimani i kršćani i Jevreji. Onda Papa protjerao muslimane i Jevreje ili ih nasilno pokrstio. Jedan dio jevreja završio kod nas

Turci bili 500 godina na Balkanu. Sve 4 religije koegzistirale dok oni nisu propali. Onda nastaje protjerivanje muslimana koje ni danas nije stalo.

De mi u istoriji nađi pandan gdje su kršćani vladali ?

Multikultura na Zapadu je novijeg datuma , poslije 2. Svjetskog rata
Jel mislis da su Arapi starosjedioci na podruciju sjeverne Afrike? Obalama Sirije ?? Sto se tice Spanije - kako su dosli u istu ? A Bacali cvijece i bombone jel. Mislim ako pricamo vec o religijama da se primjetiti da na podruciju gdje se Islam prosirio druge religije su .. malo je reci Izbrisane.Jednakonje sa Evropom i Kracanstvom,ali prosipati suplju kako su jedni bili super i odlicni a drugi kao ne valjaju je glupo.Haghia sofija - sta ono bi ? Najveca pravoslavna Crkva,sta postade ? Djamija - i da ne spominjemo da se recimo na otomanskom podruciju nije smjela crkva zidati nego u najboljem slucaju od drveta napraviti.Ta neka romanticna historija religija u kojoj sami sebi podmazuju rep nema veze sa historijom koju naucna istrazivanja pisu.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1329 Re: Osmanlije su ............

Post by cyprus »

ja71 wrote:De mi u istoriji nađi pandan gdje su kršćani vladali ?
Kolonije u Africi i Aziji...
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#1330 Re: Osmanlije su ............

Post by sadie_forever »

славянин wrote:
ja71 wrote:Pričaš gluposti!
Arapi Bili u Španiji i živjeli skupa i muslimani i kršćani i Jevreji. Onda Papa protjerao muslimane i Jevreje ili ih nasilno pokrstio. Jedan dio jevreja završio kod nas

Turci bili 500 godina na Balkanu. Sve 4 religije koegzistirale dok oni nisu propali. Onda nastaje protjerivanje muslimana koje ni danas nije stalo.

De mi u istoriji nađi pandan gdje su kršćani vladali ?

Multikultura na Zapadu je novijeg datuma , poslije 2. Svjetskog rata
Jel mislis da su Arapi starosjedioci na podruciju sjeverne Afrike? Obalama Sirije ?? Sto se tice Spanije - kako su dosli u istu ? A Bacali cvijece i bombone jel. Mislim ako pricamo vec o religijama da se primjetiti da na podruciju gdje se Islam prosirio druge religije su .. malo je reci Izbrisane.Jednakonje sa Evropom i Kracanstvom,ali prosipati suplju kako su jedni bili super i odlicni a drugi kao ne valjaju je glupo.Haghia sofija - sta ono bi ? Najveca pravoslavna Crkva,sta postade ? Djamija - i da ne spominjemo da se recimo na otomanskom podruciju nije smjela crkva zidati nego u najboljem slucaju od drveta napraviti.Ta neka romanticna historija religija u kojoj sami sebi podmazuju rep nema veze sa historijom koju naucna istrazivanja pisu.
A sto na Balkanu muslimani nisu bar 80%? Za 500 godina mogli su i 100%
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#1331 Re: Osmanlije su ............

Post by sadie_forever »

cyprus wrote:
ja71 wrote:De mi u istoriji nađi pandan gdje su kršćani vladali ?
Kolonije u Africi i Aziji...
Pa eto pogledaj Afriku...koja bivsa kolonija nije danas krscanska? Prije kolonijalizma krscana je bilo saka..tamo oko etiopije i eritreje..to je sve
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1332 Re: Osmanlije su ............

Post by cyprus »

sadie_forever wrote:
cyprus wrote:
ja71 wrote:De mi u istoriji nađi pandan gdje su kršćani vladali ?
Kolonije u Africi i Aziji...
Pa eto pogledaj Afriku...koja bivsa kolonija nije danas krscanska? Prije kolonijalizma krscana je bilo saka..tamo oko etiopije i eritreje..to je sve
Sudan, Egipat, Libija, Tunis, Alžir, Maroko, Zapadna Sahara, Mauritanija, Senegal, Gambija, Gvineja Bisau, Gvineja, Sijera Leone, Obala Slonovače, Togo, Benin, Nigerija, Burkina Faso, Mali, Niger, Čad, Džibuti, Somalija, Komori i Mauricijus (ako nisam zaboravio neku) su afričke države (bivše kolonije) u kojima kršćani ne čine većinu stanovništva. Osim toga, još je dosta država u kojima su ne-kršćani značajna manjina...

Ja dadoh odgovor... A sad ti - koliko je muslimana bilo u Africi prije arapskih osvajanja? :-D
ja71
Posts: 5399
Joined: 31/03/2006 14:45

#1333 Re: Osmanlije su ............

Post by ja71 »

Mislim da se ovdje miješaju 2 stvari. Nije upitno da su svi osvajali i ostavljali svoj trag na osvojenom području. Diskusija je krenula da li su druge prisiljavali da preuzmu novu vjeru pa sam ja naveo primjere Španije i Balkana gdje su pod muslimanskom vladavinom živjele sve konfesije.

Možete li sebi pretpostaviti stanje u obje Amerike da su ih osvajali Muslimani umjesto Kršćana
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#1334 Re: Osmanlije su ............

Post by klixoris »

Ramzess Veliki wrote:
Sliver wrote:Ja Turcima, tj Osmanlijama ye8em mamu samo zato sto kad se povlacise, ne povedose sa sobom moje pretke u Antaliju, :D
Ja vise zamjeram njemcima kud moje ne povedose sa sobom ... :lol:
Trebao si trcat za njima i vikat "Pliz bombon , cokolad, tejk mi vit ju, Bosna krieg bum bum !" :mrgreen:
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#1335 Re: Osmanlije su ............

Post by Mišo_Kovač »

ja71 wrote:
Možete li sebi pretpostaviti stanje u obje Amerike da su ih osvajali Muslimani umjesto Kršćana
Bilo bi stanje ko što je sada u sjevejrnoj africi i bliskom i srednjem istoku. Incijalno širenje arapskih kraljevstava, počev od muhameda pa nadalje, je pobrisalo kulture, jezike i religije naroda od mauritanije do afganistana. Doslovno pobrisalo.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#1336 Re: Osmanlije su ............

Post by sadie_forever »

Sudan,
Egipat, Libija, Tunis, Alžir, Maroko, Zapadna Sahara, Mauritanija, Senegal, Gambija, Gvineja Bisau, Gvineja, Sijera Leone, Obala Slonovače, Togo, Benin, Nigerija, Burkina Faso, Mali, Niger, Čad, Džibuti, Somalija, Komori i Mauricijus (ako nisam zaboravio neku) su afričke države (bivše kolonije) u kojima kršćani ne čine većinu stanovništva. Osim toga, još je dosta država u kojima su ne-kršćani značajna manjina...

Ja dadoh odgovor... A sad ti - koliko je muslimana bilo u Africi prije arapskih osvajanja? :-D
Ovo sam citala prije naveo si zemlje koje su muslimanske a kolonizatori su ih smatrali civilizovanim i nisu htjeli da vrse pokrstavanje...sve izvorne religije su izumrle
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#1337 Re: Osmanlije su ............

Post by sadie_forever »

Mišo_Kovač wrote:
ja71 wrote:
Možete li sebi pretpostaviti stanje u obje Amerike da su ih osvajali Muslimani umjesto Kršćana
Bilo bi stanje ko što je sada u sjevejrnoj africi i bliskom i srednjem istoku. Incijalno širenje arapskih kraljevstava, počev od muhameda pa nadalje, je pobrisalo kulture, jezike i religije naroda od mauritanije do afganistana. Doslovno pobrisalo.
A sad je inace blistavo od izvorne americke kulture ? Eno indijanski oficijalni jezik
User avatar
dulekrele
Posts: 3835
Joined: 10/04/2014 18:25

#1338 Re: Osmanlije su ............

Post by dulekrele »

kada neko ude sa svojom vojskom na tudu teritoriju i tu uspostavi vlast to se zove okupacija. znaci turska je bila okupator.
ja71
Posts: 5399
Joined: 31/03/2006 14:45

#1339 Re: Osmanlije su ............

Post by ja71 »

dulekrele wrote:kada neko ude sa svojom vojskom na tudu teritoriju i tu uspostavi vlast to se zove okupacija. znaci turska je bila okupator.
Važi li to i za Slavene koji su naseljavali Balkan ?
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7502
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#1340 Re: Osmanlije su ............

Post by AleksoMKD »

ja71 wrote:
dulekrele wrote:kada neko ude sa svojom vojskom na tudu teritoriju i tu uspostavi vlast to se zove okupacija. znaci turska je bila okupator.
Važi li to i za Slavene koji su naseljavali Balkan ?
Mislim je tacnije reci osvajaci. I Slaveni i Osmanlije su osvajali teritorije.
ja71
Posts: 5399
Joined: 31/03/2006 14:45

#1341 Re: Osmanlije su ............

Post by ja71 »

Mišo_Kovač wrote:
ja71 wrote:
Možete li sebi pretpostaviti stanje u obje Amerike da su ih osvajali Muslimani umjesto Kršćana
Bilo bi stanje ko što je sada u sjevejrnoj africi i bliskom i srednjem istoku. Incijalno širenje arapskih kraljevstava, počev od muhameda pa nadalje, je pobrisalo kulture, jezike i religije naroda od mauritanije do afganistana. Doslovno pobrisalo.
Imaš npr. Kopte u Egiptu, Kršćane u Libanonu, Siriji. Imaš i Jevreje rasute diljem islamskog svijeta.

To što je lokalno stanovništvo prihvatalo Islam je druga priča. Želio sam skrenuti pažnju kako se islamska vladavina odnosila prema drugim religijama i to uporediti sa Kršćanskom vladavinom

Ova priča me podsjeća na Neletovu kako više nema Srba u Sarajevu. A nije ih niko protjerao.
User avatar
Truba
Posts: 81570
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1342 Re: Osmanlije su ............

Post by Truba »

opravdavaju li npr albanci i kosovari osmanlije
ili palestinci ili saudijci ili bilo koji narod koji je bio oslobođen by osmanlije

vole li ih
cijene li ih
žele li da se vrati to vrijeme itd
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#1343 Re: Osmanlije su ............

Post by ExNihilo »

Black swan wrote:opravdavaju li npr albanci i kosovari osmanlije
ili palestinci ili saudijci ili bilo koji narod koji je bio oslobođen by osmanlije

vole li ih
cijene li ih
žele li da se vrati to vrijeme itd
Vole li npr. Česi, Poljaci, Francuzi naciste i žele li da se vrati to vrijeme?
User avatar
dulekrele
Posts: 3835
Joined: 10/04/2014 18:25

#1344 Re: Osmanlije su ............

Post by dulekrele »

ja71 wrote:
dulekrele wrote:kada neko ude sa svojom vojskom na tudu teritoriju i tu uspostavi vlast to se zove okupacija. znaci turska je bila okupator.
Važi li to i za Slavene koji su naseljavali Balkan ?
Slaveni su naseljavali a Turci su okupirali.dvije dijametralno razlicite stvari. sta ti tu nije jasno.
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#1345 Re: Osmanlije su ............

Post by Kejn »

dulekrele wrote:
ja71 wrote:
dulekrele wrote:kada neko ude sa svojom vojskom na tudu teritoriju i tu uspostavi vlast to se zove okupacija. znaci turska je bila okupator.
Važi li to i za Slavene koji su naseljavali Balkan ?
Slaveni su naseljavali a Turci su okupirali.dvije dijametralno razlicite stvari. sta ti tu nije jasno.
Turci su naseljavali vlahe po Bosni iz Smederevskog sandžaka. Znači li to da su današnji bosanski Srbi okupatori?
User avatar
dulekrele
Posts: 3835
Joined: 10/04/2014 18:25

#1346 Re: Osmanlije su ............

Post by dulekrele »

@kejn
Govorimo o Turcima a ne o onima koje su oni naseljavali sto opet pokazuje da su Turci okupatori jer su na silu nesto radili.
argumenti su ti glupi.
ja71
Posts: 5399
Joined: 31/03/2006 14:45

#1347 Re: Osmanlije su ............

Post by ja71 »

dulekrele wrote:
ja71 wrote:
dulekrele wrote:kada neko ude sa svojom vojskom na tudu teritoriju i tu uspostavi vlast to se zove okupacija. znaci turska je bila okupator.
Važi li to i za Slavene koji su naseljavali Balkan ?
Slaveni su naseljavali a Turci su okupirali.dvije dijametralno razlicite stvari. sta ti tu nije jasno.
Eto Slaveni sa cvijecem dosli na Balkan i nagovorili Ilire da pricaju Slavenski jezik.
Tipican primjer kad jedan te isti pojam razvlacis kako tebi odgovara
ja71
Posts: 5399
Joined: 31/03/2006 14:45

#1348 Re: Osmanlije su ............

Post by ja71 »

dulekrele wrote:@kejn
Govorimo o Turcima a ne o onima koje su oni naseljavali sto opet pokazuje da su Turci okupatori jer su na silu nesto radili.
argumenti su ti glupi.
a zasto se onda oni koje su naseljavali ponasaju kao okupatori ?
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#1349 Re: Osmanlije su ............

Post by studiorum_tuzlaensis »

ja71 wrote:
Eto Slaveni sa cvijecem dosli na Balkan i nagovorili Ilire da pricaju Slavenski jezik.
Tipican primjer kad jedan te isti pojam razvlacis kako tebi odgovara
Ni ti veze blage nemaš, a čovjeka napadaš.

Slaveni su bili primarno zemljoradnici, uglavnom miroljubivi i prisiljeni-protjerani seobom su sa sjevera dolazili na teritoriju današnjeg Balkana od kraja 4 do 6 stoljeća i kasnije slabijim intenzitetom. U kratkom periodu u 6 stoljeću, područjem su vladali i Avari - drugi nomadski narod koji nije imao preferencije ostanka na teritoriji. Iliri i njihova plemena nisu nasilno potisnuti ka jugu, već su to radili zbog različitih razloga, a dosta ih se asimiliralo u slavensko stanovništvo. Navedeno dokazuje i porijeklo mnogih Bošnjaka, Srba i Hrvata na području BiH i Sandžaka, koji imaju DNK porijeklo vezano za Ilire - konkretno haplogrupe plemena Kuči i Vasojevići.

Ako hoćeš slikovito da ti objasnim, zamisli sada da u BiH dođe 5 miliona Arapa i naseli se tu da im ti ne možeš zabraniti... Tako se isto desilo sa Slavenima i u zadnjim godinama Rimskog Carstva.

Prva formirana država na području današnje BiH je bila Bosansko Kraljevstvo, stoga se tadašnji narod može zvati starosjediocima, a Osmanlije su klasični osvajači koji su nametnuli svoje, nikako da su se doselili.
klosar pravi
Posts: 2720
Joined: 26/05/2018 12:00

#1350 Re: Osmanlije su ............

Post by klosar pravi »

Ma kriza identiteta klasična.
Post Reply