Osmanlije su ............

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1301 Re: Osmanlije su ............

Post by Dozer »

I ovo gore se uklapa u ono sto i ja govorim. Sredina 15. vijeka, ili tamo negdje oko 1450., vec je vrijeme kada su Osmanlije u Bosnu ulazili nekih 60-70 godina. Kao sto znamo, Ustikolina je na samo 20-ak km od granice Srbije, odakle su Osmanlije i dolazile u Bosnu, i taj dio Bosne je medju prvima bio na udaru, pa je i sasvim logicno da su se prvo tu i naseljavali. I umirali.

Sva poenta price je da do njihovog dolaska na ove prostore, i to prvo u Srbiju nekad oko 1360., pa onda nakon pada Srbije 1389. i u Bosnu, koja na kraju pada 1463., ovdje nije bilo islama.
Ko god ima neki relevantan dokaz da ovo nije tacno, slobodno dajte.

I nema ovo nikakve veze s pricama onih lijevo i desno. Naprosto se radi o istorijskim cinjenicama. Necemo se valjda sad ponasati kao komsije i falsifikovati istoriju....
brat moj
Posts: 102
Joined: 18/05/2018 10:27

#1302 Re: Osmanlije su ............

Post by brat moj »

Mene je stid kad vidim kako pokušavaju da falsifikuju, stid..

Šta kaže nije sabljom doveden..
Kralju nam glavu odrubili, Katarina pobjegla..

Sin mu uzeo tursko ime..
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#1303 Re: Osmanlije su ............

Post by Ramzess Veliki »

brat moj wrote:Mene je stid kad vidim kako pokušavaju da falsifikuju, stid..

Šta kaže nije sabljom doveden..
Kralju nam glavu odrubili, Katarina pobjegla..

Sin mu uzeo tursko ime..
Nemoj tako ... udijelili su nam autobusa ... :serbo:
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#1304 Re: Osmanlije su ............

Post by otac_makarije »

Kejn wrote: Mislio je tačno na narod zato što upisuje i druge narode koje je zatekao. Tako Kuripešić govori o Srbima i Vlasima koje stavlja u jednu grupu i za koju kaže da su dovedeni od strane Turaka koji okrutno vladaju nad Bošnjacima katolicima. Pazi to je neposredno nakon pada, miletski sistem se nije još razvio a broj konvertita odnosno poturica (koje isto jasno razlikuje od ovih drugih) nije velik. Da je na Bošnjake katolike mislio kao na regionalnu odrednicu onda ih uopšte ne bi stavljao u istu ravan sa Srbima i Vlasima koji predstavljaju etničku odrednicu.
O tom kako i zasto percepira naciju/vjeru i sl bi se dalo raspravljati. Cudi me kako niko ne primjeti da on put dijeli na dva dijela i nezavisno ih analizira. Ovo sto si napisao se odnosi na prvi dio puta - do Sarajeva. Od Sarajeva do Kosova navodi da zive iskljucivo Srbi i Turci.
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#1305 Re: Osmanlije su ............

Post by Kejn »

otac_makarije wrote:
Kejn wrote: Mislio je tačno na narod zato što upisuje i druge narode koje je zatekao. Tako Kuripešić govori o Srbima i Vlasima koje stavlja u jednu grupu i za koju kaže da su dovedeni od strane Turaka koji okrutno vladaju nad Bošnjacima katolicima. Pazi to je neposredno nakon pada, miletski sistem se nije još razvio a broj konvertita odnosno poturica (koje isto jasno razlikuje od ovih drugih) nije velik. Da je na Bošnjake katolike mislio kao na regionalnu odrednicu onda ih uopšte ne bi stavljao u istu ravan sa Srbima i Vlasima koji predstavljaju etničku odrednicu.
O tom kako i zasto percepira naciju/vjeru i sl bi se dalo raspravljati. Cudi me kako niko ne primjeti da on put dijeli na dva dijela i nezavisno ih analizira. Ovo sto si napisao se odnosi na prvi dio puta - do Sarajeva. Od Sarajeva do Kosova navodi da zive iskljucivo Srbi i Turci.
Kako zna tačno ko živi u Gornjoj Bosni kada sam kaže da je nije vidio?
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#1306 Re: Osmanlije su ............

Post by otac_makarije »

Kejn wrote:
otac_makarije wrote:
Kejn wrote: Mislio je tačno na narod zato što upisuje i druge narode koje je zatekao. Tako Kuripešić govori o Srbima i Vlasima koje stavlja u jednu grupu i za koju kaže da su dovedeni od strane Turaka koji okrutno vladaju nad Bošnjacima katolicima. Pazi to je neposredno nakon pada, miletski sistem se nije još razvio a broj konvertita odnosno poturica (koje isto jasno razlikuje od ovih drugih) nije velik. Da je na Bošnjake katolike mislio kao na regionalnu odrednicu onda ih uopšte ne bi stavljao u istu ravan sa Srbima i Vlasima koji predstavljaju etničku odrednicu.
O tom kako i zasto percepira naciju/vjeru i sl bi se dalo raspravljati. Cudi me kako niko ne primjeti da on put dijeli na dva dijela i nezavisno ih analizira. Ovo sto si napisao se odnosi na prvi dio puta - do Sarajeva. Od Sarajeva do Kosova navodi da zive iskljucivo Srbi i Turci.
Kako zna tačno ko živi u Gornjoj Bosni kada sam kaže da je nije vidio?
Pa sta da ti kazem, citao si dokle te interesovalo ocigledno...
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#1307 Re: Osmanlije su ............

Post by Kejn »

otac_makarije wrote:
Pa sta da ti kazem, citao si dokle te interesovalo ocigledno...
Koliko ja znam tačan opis stanovništva po autoru imamo samo za Donju Bosnu. Bilo kako bilo Srbi po Kuripešiću su došli iz Beograda i Smedereva.... dakle nisu autohtoni.
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#1308 Re: Osmanlije su ............

Post by otac_makarije »

Kejn wrote:
otac_makarije wrote:
Pa sta da ti kazem, citao si dokle te interesovalo ocigledno...
Koliko ja znam tačan opis stanovništva po autoru imamo samo za Donju Bosnu. Bilo kako bilo Srbi po Kuripešiću su došli iz Beograda i Smedereva.... dakle nisu autohtoni.
Ne znas, zato sto ne citas ili citas samo sta ti neko podvuce.
Znas li da je on dao prvi opis stecaka i pisma na njima...
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#1309 Re: Osmanlije su ............

Post by Kejn »

otac_makarije wrote:
Kejn wrote:
otac_makarije wrote:
Pa sta da ti kazem, citao si dokle te interesovalo ocigledno...
Koliko ja znam tačan opis stanovništva po autoru imamo samo za Donju Bosnu. Bilo kako bilo Srbi po Kuripešiću su došli iz Beograda i Smedereva.... dakle nisu autohtoni.
Ne znas, zato sto ne citas ili citas samo sta ti neko podvuce.
Znas li da je on dao prvi opis stecaka i pisma na njima...
Ponavljam po njemu su Srbi došli odnekud a ti se možeš skupa sa čitavim SANU-om nasaditi na glavu ako ti ne odgovara što piše. Činjenice ne možeš promjeniti.
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#1310 Re: Osmanlije su ............

Post by otac_makarije »

Jbga, ako zelis pisati o Kuripesicevom putopisu pozeljno bi bilo da ga pricitas pa tek onda, eventualno, da diskutujes. Kakve veze ima SANU sa tim sto on prije skoro 500 godina pise o natpisu na stecku pisanim "srpskim jezikom i srpskim pismenima". Cinjenice, kako ti rece ne mozes promjeniti :-D
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1311 Re: Osmanlije su ............

Post by Dozer »

Bosancica je bila posebno pismo, cirilica s primjesama prethodne bosanske glagoljice i latinice, a bila je autohtona samo u Bosni, i to od 10. vijeka. Takodjer se razlikovala od Srpske i Bugarske cirilice, tako da su nebuloze reci da je nesto prije 500 godina u Bosni pisano srpskim jezikom i pismom. Opet mitomanija...
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#1312 Re: Osmanlije su ............

Post by otac_makarije »

Jbga sad, mitomanija je sve sto se vama dvojici ne svidja . I tebi preporucujem da procitas putopis a ne samo pasuse koji kruze internetom. Ako vas bas toliko mrzi prekucacu vam bar pasuse vezano za jezik i stanovnistvo :-D
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#1313 Re: Osmanlije su ............

Post by Woody »

... na današnji dan pogubili posljednjeg bosanskog kralja, čime je Bosna prestala da postoji kao samostalna kraljevina:

Nakon osvajanja Srbije, Turci su namjeravali napasti Bosnu. Bosanski kralj Tvrtko II. nalazio se u teškim prilikama. Morao je plaćati Turcima godišnji danak od 1437. godine. Kako je zemlja bila u neprestanim ratovima, nije bilo novaca da se danak plaća redovno, zato je kralj umjesto danka Osmanlijskom carstvu morao prepustiti neke tvrđave na istoku zemlje. Time su Turci dobili dobar položaj iz kojeg su poduzimali navale i pljačke, a ujedno su i malo pomalo islamizirali bosansko plemstvo. No uz svu ozbiljnost položaja, među bosanskim plemstvom je vladala svađa. Tvrtka je 1443. naslijedio nezakoniti sin Stjepana Ostoje, Stjepan Tomaš. 1461. je na vlast došao Stjepan Tomašević, sin Stjepana Tomaša. Stjepan je uskratio plaćanje danka sultanu, jer se uzdao pomoći pape i Matije Korvina/Mátyás Corvin, ugarskog kralja. Dok je Korvin bio zauzet pregovorima s njemačkim carom Fridrikom III., sultan Mehmed II. je provalio 1463. u Bosnu s 150 000 vojnika. Kad je sultan stigao u Bosnu, kralj je napustio prijestolnicu Bobovac i pobjegao u Jajce, a zatim u Ključ. Naposljetku je pogubljen. Kraljica majka Katarina pobjegla je u Dubrovnik, a kasnije u Rim. Kraljev polubrat Sigismund i polusestra Katarina su odvedeni u tursko ropstvo, a žena kralja Stjepana Jelena je pobjegla u Split, a odatle u Tursku, gdje je živjela do 1495.

Tvrdi grad Bobovac, opkoljen 19. maja, predao se Turcima 21. maja 1463. godine. Pred turskom opasnošću kralj Stjepan Tomašević sklonio se u Jajce, a odatle se uputio prema Hrvatskoj, nadajući se prikupiti neku pomoć, ali je u Ključu na rijeci Sani bio opkoljen. Budući da je Mahmud-paša Anđelović obećao kralju Tomaševiću sigurnost života i slobodu, kralj se predao Turcima. Tako su turski osvajači za kratko vrijeme osvojili tri glavna bosanska grada: Bobovac, Jajce i Ključ, a potom, pod prisilom, po kraljevoj zapovijedi, Turcima su se predali i ostali bosanski gradovi: po ljetopiscu Dlugosu Turcima se predalo 70 bosanskih gradova, po jednom talijanskom izvješću 117, a po Kristobulu nešto manje od 300. Tada su Turci, po različitim podacima, 100.000 domaćeg stanovništva odveli u zarobljeništvo i 30.000 mladića u janjičare. Turski pokušaj da tada osvoje i Hercegovinu ostao je bez uspjeha. Od susjednih država i vladara ugroženoj Bosni nije nitko priskočio u pomoć. Pokušaj pape Piusa II. da lično povede krstaški pohod za oslobođenje Bosne propao je njegovom smrću u Anconi 19. maja 1464. godine. Kralj Stjepan Tomašević je pogubljen pod Jajcem 25. maja 1463., nakon što je izdao zapovijed o predaji svojih gradova turskom osvajaču.

Tako je propalo bosansko kraljevstvo. Zbog lakoće kojom su ga Turci zauzeli, u narodu je ostala izreka Bosna šaptom pade. Matijaš Korvin se iste godine uputio na vojnu preotevši tom prigodom Turcima Jajce, a nešto kasnije i čitavu sjevernu Bosnu. Na oslobođenom području je organizirao Jajačku i Srebreničku banovinu. Svoj položaj Matijaš je pokušao ojačati obnovom Bosanskog kraljevstva, za čijeg je kralja postavio Nikolu Iločkog. Njegova je glavna zadaća trebala biti suprotstavljanje Turcima i njihovo istjerivanje iz Bosne. Nakon Nikoline smrti, Matijaš je još jednom pokušao istjerati Turke iz Bosne, prodrijevši sve do Sarajeva. No ova je vojna imala tek privremen uspjeh. Nakon što je 1482. u Turske ruke pala i Hercegovina, Korvin je prestao oslobađati bosanske krajeve.
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1314 Re: Osmanlije su ............

Post by Truba »

da
User avatar
Haris.ba
Posts: 24825
Joined: 08/09/2005 20:08

#1315 Re: Osmanlije su ............

Post by Haris.ba »

Woody wrote:Tako je propalo bosansko kraljevstvo. Zbog lakoće kojom su ga Turci zauzeli, u narodu je ostala izreka Bosna šaptom pade. Matijaš Korvin se iste godine uputio na vojnu preotevši tom prigodom Turcima Jajce, a nešto kasnije i čitavu sjevernu Bosnu.
Izreka Bosna šapatom pade se odnosi na to što su zemlje krščanske Evrope "šutile", i prepustile Bosnu Osmanlijama. A nije baš da je Bosansko kraljevstvo jednoga dana palo. Trajalo je to desetljećima.
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#1316 Re: Osmanlije su ............

Post by Kejn »

Ne kontam šta je problem. Čovijek jasno kaže da su Srbi došli skupa sa Turcima??? To ne kaže samo on već i moderna historijografija. Dinić i Ćorović dakle ne-bošnjački historičari jasno kažu da do dolaska Turaka nije bilo pravoslavne crkve na prostoru prave Bosne ( to jeste izuzetak Hum i Raš). To potvrđuje i Kuripešić jer se opis Srba u Gornjoj Bosni odnosi na na Priboj, Novi Pazar i Kosovsku Mitrovicu. Čovjek je drito iz Vrhbosne prešao Drinu kod Višegrada te se preko Priboja prebacio u današnju Srbiju. Tek tada počinje opisivati Gornju Bosnu. Ne kontam čemu izmotavanje i kolutanje očima ko uvrijeđena mlada?
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#1317 Re: Osmanlije su ............

Post by otac_makarije »

Khm, a za pocetak, Vrhbosnu smjesta ... gdje?
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#1318 Re: Osmanlije su ............

Post by otac_makarije »

Dakle, sto bi pjesnik rekao: jel Sarajvo gdje je nekad bilo ... :)
Salu na stranu, da bi shvatio na sta Kuripesic misli, ne mozes posmatrati stvari iz danasnje perspektive. Da si citao bilo bi ti jasno, ocigledno nisi pa ti kopiram fusnotu koja pojasnjava tadasnje poimanje geografije Bosne:

...Kuripesic, kao i stariji istoricari i geografi, dijele Bosnu na Donju i Gornju Bosnu. Donja Bosna obuhvatala je, po njemu, teritoriju od Une do Vrhbosne, a Gornja Bosna teritoriju od Vrhbosne do Zvecana i Mitrovice. U Donjoj Bosni je glavno mjesto Jajce, a u Gornjoj Vrhobosna (Sarajevo).
Poslije pada Bosne (1463) i poslije uspjelih ratova kralja Matije protiv Turaka u Bosni formirale su se dvije banovine: jajacka i srebrenicka. Jajacka banovina obuhvatala je skoro svu oblast koja se prije zvala Donji Kraji, teritoriju izmedju Vrbasa i Une, poglavito zupe: Plivu, Sanu, Vrbas, Luku, Zemljanik, Vrbanjsku i Mren, Tu banovinu zajedno sa jednim dijelom Gornje Bosne Kuripesic zove Donja Bosna. Turci su je osvojili 1528 godine, dvije godine prije prolaza Kuripesicevog, U Bosnu je spadao, po Kuripesicu, i uski pojas zemlje od Gornje Bosne na istok sve do Mitrovice (sa mjestima Rogaticom, Visegradom, Pribojem, Skenderpasinom Kasabom, Novim Pazarom, Mitrovicom). Tu novu oblast pripojili su Bosni Turci poslije osvajanja Bosne. Sve do okupacije Bosne i Hercegovine (1878) u Bosanski vilajet spadao je i Novopazarski Sandzak (do Mitrovice)...
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#1319 Re: Osmanlije su ............

Post by Ramzess Veliki »

Sliver wrote:Ja Turcima, tj Osmanlijama ye8em mamu samo zato sto kad se povlacise, ne povedose sa sobom moje pretke u Antaliju, :D
Ja vise zamjeram njemcima kud moje ne povedose sa sobom ... :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1320 Re: Osmanlije su ............

Post by Dozer »

Vala bas. Stoka... Svi se povlacili (neki nas i za lovu prodali, al' valjda to tako rade "braca"), a niko da nas povede sa sobom :D
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#1321 Re: Osmanlije su ............

Post by seln »

Ramzess Veliki wrote:
Sliver wrote:Ja Turcima, tj Osmanlijama ye8em mamu samo zato sto kad se povlacise, ne povedose sa sobom moje pretke u Antaliju, :D
Ja vise zamjeram njemcima kud moje ne povedose sa sobom ... :lol:
Ja zamjeram JNA...
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#1322 Re: Osmanlije su ............

Post by otac_makarije »

slika govori vise od 1000 rijeci

ukupno trajanje osmanlijske okupacije pojedinih ex YU prostora
Image
VS
pismenost stanovnistva 1931
Image

podudaranje skoro 100%
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#1323 Re: Osmanlije su ............

Post by sadie_forever »

Krivim ih sto ostavise kap muslimana ovdje,sto nisu ili sve islamizirali ili nista
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#1324 Re: Osmanlije su ............

Post by ja71 »

otac_makarije wrote: pismenost stanovnistva 1931
Image
Je li ova statistika obuhvata i pismenost Arapskim pismom ?
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#1325 Re: Osmanlije su ............

Post by ja71 »

sadie_forever wrote:Krivim ih sto ostavise kap muslimana ovdje,sto nisu ili sve islamizirali ili nista
Tako je to kad ljudima ostaviš slobodu pri izboru.
Onda nastaju multikulturalna društva. Tipično za sredine pod islamskom vladavinom.

A kad Kršćani preuzmu vlast onda slijedi protjerivanje.
Post Reply