Osmanlije su ............

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
PM72
Posts: 17745
Joined: 30/04/2012 16:54

#1226 Re: Osmanlije su ............

Post by PM72 »

ja71 wrote:Osmanlije su ............ osnovale Sarajevo
Meščini da će mu i stati ukraj...
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#1227 Re: Osmanlije su ............

Post by ja71 »

PM72 wrote:
ja71 wrote:Osmanlije su ............ osnovale Sarajevo
Meščini da će mu i stati ukraj...
Misliš li na Arape ili na Turke pošto ni jedni ni drugi nisu Osmanlije
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1228 Re: Osmanlije su ............

Post by Dozer »

@PM72
:lol: :lol: :lol: :thumbup:

@Sarajmen
Demagog i ja smo ovu diskusiju poveli iz razloga utrdjivanja danasnjeg stanja, a s osvrtom na istorijske cinjenice koje su i dovele do ovoga i danasnjeg mentalnog stanja i otklona ljudi o tim stvarima.

Iz tog razloga mislim da je malo neposteno brisati postove u kojima se nalazi puno detalja o tome, prikazanih na nacin koji nedvosmisleno ukazuje na razloge nekih desavanja, kao i na uzroke nekih danasnjih stvari koje svi zivimo. Poenta nase diskusije nije ni bila da nabrajamo tvrdjave, sela i njihove vlasteline, nego upravo generalna desavanja koja su i te kako uticala na danasnjicu. A , ocito, i te kako jos uvijek uticu...

Kroz to je neminovno povlaciti neke paralele, sto drustvene sto ekonomske, a kako bi se stekla sto jasnija slika i kako bi se shvatilo da se u glavama ljudi nije prpmijenilo puno toga u zadnjih 500-600 godina.

Na kraju krajeva tema se zove "Osmanlije su...", i zaista ne vidim razlog za brisanje bilo cega sto se tice njih i njihovog nasljedstva koje su ovdje ostavili, pa cak ako se kroz to provlace i neke danasnje stvari, poput islama...
Nismo ovdje pali s neba jucer...
Mislim da si pogrijesio, i ovo ti kazem kao kolegi forumasu, ne kao moderatoru.

Ali, ako se moramo striktno drzati naslova teme, onda Osmanlije su:
- Bili visevjekovni okupatori ovdje
- Vojna sila koja je ovdje donijela i, sto direktno sto indirektno, jednom dijelu bosanskog naroda nametnula islam kao religiju
- Jedna od tada naprednijih civilizacija u ovom dijelu svijeta, koja je ovdje donijela svoju arhitekturu, jezik i obicaje, a koji su se zadrzali i do danas
otac_makarije
Posts: 363
Joined: 31/08/2014 23:46

#1229 Re: Osmanlije su ............

Post by otac_makarije »

Ne znam da li je neko pomenuo knjigu na temi al preporucujem knjigu "janjicareve uspomene" na ovu temu (ima da se skine na netu) - detaljan insajderski opis Osmanskog carstva od strane lika hriscanina (Srbina), koji je odveden u janjicare i licno prisustvovao gomili najznacajnijih dogadjaja tog doba (izmedju ostalog padu Konstantinopolja, Novog Brda kad je i odveden u janjicare, Bosne) da bi na kraju u borbi sa Madjarima u Bosni bio zarobljen pa oslobodjen da bi na kraju karijere napisao ovaj "srednjovjekovni bestseler" najvjerovatnije za poljskog kralja koji je jos tada dozivio dosta prevoda i izdanja
mishic
Posts: 6248
Joined: 28/04/2011 16:29

#1230 Re: Osmanlije su ............

Post by mishic »

Za argumentovanu diskusiju na ovoj temi treba dobro poznavati historiju a mnogi koji se upustaju u diskusiju čine to krajnje neodgovorno.
Treba imati na umu gdje je i šta Bosna bila u to vrijeme? Dobro razabrati kakve alternative je imala? Uporediti stepen razvijenosti i civilizacijski nivo Osmanlija sa Bizantom , Ugarima i drugim alternativama. U historiji nema sta bi bilo kad bi bilo ali generalno u to doba bolje alternative nije bilo. Kasnije je točak historije krenuo u drugom pravcu i možda da smo se ranije riješili turske vlasti uhvatili bi ranije priključak sa onim što je u to vrijeme bila AU. Ali petnaesto i devetnaesto stoljeće je golem period da se kaže da nas je prvo mašilo a drugo trefilo. Generalno okupatori su i jedno i drugo ali bez njih bi ostali za nekoliko stoljeća iza civilizacijskih tokova a da ne govorimo šta su bile alternative i jednom i drugom. Utopistički maštati da bi Bosna održala samostalnost i još civilizacijski pratila OC ili AU a potpuno je jasno da ni jedno ni drugo nebi bilo moguće, besmisleno je. A bilo je puno lošijih varijanti i alternativa od 15-19 st. S toga, iako su bili okupatori i jedni i drugi, bili su najbolje alternative puno lošijim scenarijma koji su nas mogli zadesiti.
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#1231 Re: Osmanlije su ............

Post by Kejn »

Dozer wrote: - Vojna sila koja je ovdje donijela i, sto direktno sto indirektno, jednom dijelu bosanskog naroda nametnula islam kao religiju
Ne može jednom dijelu nametnuti a drugom ne...
Mada ti si tu negdje sa Puškomitraljescem što se tiče Historije. Biser tvrdi da su Hrvati najstariji narod u Bosni... Tu ste negdje bara bara.
PM72
Posts: 17745
Joined: 30/04/2012 16:54

#1232 Re: Osmanlije su ............

Post by PM72 »

Kejn wrote:
Dozer wrote: - Vojna sila koja je ovdje donijela i, sto direktno sto indirektno, jednom dijelu bosanskog naroda nametnula islam kao religiju
Ne može jednom dijelu nametnuti a drugom ne...
Mada ti si tu negdje sa Puškomitraljescem što se tiče Historije. Biser tvrdi da su Hrvati najstariji narod u Bosni... Tu ste negdje bara bara.
Ne Bošnjaci su :lol:
Pogledaj cifru koju slave franjevci u "Bosni srebrenoj"...pa se curikni i vidi koje datume slave ove nove osmanlije...
Stari_demagog
Posts: 498
Joined: 28/12/2017 20:36

#1233 Re: Osmanlije su ............

Post by Stari_demagog »

Dozer wrote:@PM72
:lol: :lol: :lol: :thumbup:

@Sarajmen
Demagog i ja smo ovu diskusiju poveli iz razloga utrdjivanja danasnjeg stanja, a s osvrtom na istorijske cinjenice koje su i dovele do ovoga i danasnjeg mentalnog stanja i otklona ljudi o tim stvarima.

Iz tog razloga mislim da je malo neposteno brisati postove u kojima se nalazi puno detalja o tome, prikazanih na nacin koji nedvosmisleno ukazuje na razloge nekih desavanja, kao i na uzroke nekih danasnjih stvari koje svi zivimo. Poenta nase diskusije nije ni bila da nabrajamo tvrdjave, sela i njihove vlasteline, nego upravo generalna desavanja koja su i te kako uticala na danasnjicu. A , ocito, i te kako jos uvijek uticu...

Kroz to je neminovno povlaciti neke paralele, sto drustvene sto ekonomske, a kako bi se stekla sto jasnija slika i kako bi se shvatilo da se u glavama ljudi nije prpmijenilo puno toga u zadnjih 500-600 godina.

Na kraju krajeva tema se zove "Osmanlije su...", i zaista ne vidim razlog za brisanje bilo cega sto se tice njih i njihovog nasljedstva koje su ovdje ostavili, pa cak ako se kroz to provlace i neke danasnje stvari, poput islama...
Nismo ovdje pali s neba jucer...
Mislim da si pogrijesio, i ovo ti kazem kao kolegi forumasu, ne kao moderatoru.

Ali, ako se moramo striktno drzati naslova teme, onda Osmanlije su:
- Bili visevjekovni okupatori ovdje
- Vojna sila koja je ovdje donijela i, sto direktno sto indirektno, jednom dijelu bosanskog naroda nametnula islam kao religiju
- Jedna od tada naprednijih civilizacija u ovom dijelu svijeta, koja je ovdje donijela svoju arhitekturu, jezik i obicaje, a koji su se zadrzali i do danas
Jbg, pokusali smo barem. :D

Bez obzira na razlicito misljenje, razlicitost historijskih izvora odnosno definisanja relevantnog i nerelevantnog bilo mi je drago.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#1234 Re: Osmanlije su ............

Post by madner »

Naravno da je moguce jednom djelu nametnuti, drugom ne. Medjutim Osmanlije se nisu time bavili, njihova porezna politika je ta koja je vodila do konverzije urbanog stanovnistva.
Nekad je cijeli Balkan bio takav, mali muslimanski gradovi.
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#1235 Re: Osmanlije su ............

Post by Kejn »

PM72 wrote:
Kejn wrote:
Dozer wrote: - Vojna sila koja je ovdje donijela i, sto direktno sto indirektno, jednom dijelu bosanskog naroda nametnula islam kao religiju
Ne može jednom dijelu nametnuti a drugom ne...
Mada ti si tu negdje sa Puškomitraljescem što se tiče Historije. Biser tvrdi da su Hrvati najstariji narod u Bosni... Tu ste negdje bara bara.
Ne Bošnjaci su :lol:
Pogledaj cifru koju slave franjevci u "Bosni srebrenoj"...pa se curikni i vidi koje datume slave ove nove osmanlije...
Znači Franjevci = Hrvati :lol:
Trebo bi ti sa ovim svojim ahbabom stand up nastupe organizirati na Marin Dvoru. Da se raja malo nasmije :lol:
PM72
Posts: 17745
Joined: 30/04/2012 16:54

#1236 Re: Osmanlije su ............

Post by PM72 »

uh izvini,franjevci su Srbi...eto,smij se sada...
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#1237 Re: Osmanlije su ............

Post by ja71 »

ja71 wrote:
PM72 wrote:
ja71 wrote:Osmanlije su ............ osnovale Sarajevo
Meščini da će mu i stati ukraj...
Misliš li na Arape ili na Turke pošto ni jedni ni drugi nisu Osmanlije
@pm72
čekam odgovor
Stari_demagog
Posts: 498
Joined: 28/12/2017 20:36

#1238 Re: Osmanlije su ............

Post by Stari_demagog »

I to poistovjecivanje Osmanlija sa Turcima je duboko ukorijenjeno medju historicarima ovih prostora, a koliko vidim i medju ljudima.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#1239 Re: Osmanlije su ............

Post by madner »

Ne samo ovih prostora. Kao sto i Hapsburge svode na Austriju.
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1240 Re: Osmanlije su ............

Post by Dozer »

Kejn wrote: Znači Franjevci = Hrvati :lol:
Trebo bi ti sa ovim svojim ahbabom stand up nastupe organizirati na Marin Dvoru. Da se raja malo nasmije :lol:
Ne, Franjevci inicijalno nisu bili Hrvati, ali jesu bili katolici. Danas se i oni izjasnjavaju Hrvatima (iako fra Mirko za sebe ponekad zna reci i da je autohtoni Bosanac), a to su radili i prije 19. vijeka, tj. dosta prije nego su se ostali katolici u Bosni poceli tako izjasnjavati. Ali, Franjeci su takodjer nesto stariji od Osmanlija, a samim tim i islama ovdje.

I nije "Marin dvor"... Nije tu zivjela nikakava Mara, nego Marija. Red je bar znati tacne nazive dijelova grada u kojem se zivi. Ako zivis ovdje. A cak i ako ne, opet je red informisati se. Ovako.... ispada blesavo diskutovati s nekim o istoriji od prije par vijekova, a taj ne zna ni puno blizu istoriju....
Last edited by Dozer on 13/02/2018 23:13, edited 4 times in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1241 Re: Osmanlije su ............

Post by Dozer »

Stari_demagog wrote:I to poistovjecivanje Osmanlija sa Turcima je duboko ukorijenjeno medju historicarima ovih prostora, a koliko vidim i medju ljudima.
Nije isto, ali je zapravo i svejedno jer su Turci direktni nasljednici Osmanlija, a postali su Turci proglasenjem Turske republike prije nesto manje od 100 godina, 1922. cini mi se. Ataturk i to...
Radi se o istim ljudima, ali koji su za sebe uzeli novo ime.
Nesto kao Bosnjani koji se pocese nazivati Bosnjacima :D
Stari_demagog
Posts: 498
Joined: 28/12/2017 20:36

#1242 Re: Osmanlije su ............

Post by Stari_demagog »

Dozer wrote:
Stari_demagog wrote:I to poistovjecivanje Osmanlija sa Turcima je duboko ukorijenjeno medju historicarima ovih prostora, a koliko vidim i medju ljudima.
Nije isto, ali je zapravo i svejedno jer su Turci direktni nasljednici Osmanlija, a postali su Turci proglasenjem Turske republike prije nesto manje od 100 godina, 1922. cini mi se. Ataturk i to...
Radi se o istim ljudima, ali koji su za sebe uzeli novo ime.
Nesto kao Bosnjani koji se pocese nazivati Bosnjacima :D
Na Bosnjak je najvise insistirao Tunjo ateista. Mi smo multireligijska etnicka grupa i ne smeta nam to. :mrgreen:
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1243 Re: Osmanlije su ............

Post by Dozer »

Stari_demagog wrote:
Dozer wrote:
Stari_demagog wrote:I to poistovjecivanje Osmanlija sa Turcima je duboko ukorijenjeno medju historicarima ovih prostora, a koliko vidim i medju ljudima.
Nije isto, ali je zapravo i svejedno jer su Turci direktni nasljednici Osmanlija, a postali su Turci proglasenjem Turske republike prije nesto manje od 100 godina, 1922. cini mi se. Ataturk i to...
Radi se o istim ljudima, ali koji su za sebe uzeli novo ime.
Nesto kao Bosnjani koji se pocese nazivati Bosnjacima :D
Na Bosnjak je najvise insistirao Tunjo ateista. Mi smo multireligijska etnicka grupa i ne smeta nam to. :mrgreen:
De, dogovori se sam sa sobom ba :lol:
Prvo "nije to Tunjo trazio jer je ateista", sad odjednom "Tunjo je najvise insistirao na tome" :lol:
A da ste multireligijska - jeste.
Malo-malo pa neki konvert.. jal' na islam radi Turaka jal' u ateizam radi komunista, pa onda opet na islam radi sebe... Cool...
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1244 Re: Osmanlije su ............

Post by Dozer »

Sarajmen wrote:Pa i ne baš, M. Filipović je ipak bio samo istaknuti član stranke MBO a rahmetli Zulfikarpašić je čovjek kojem s razlogom treba dati prednost kada je riječ o pojmu Bošnjak.
Moguce da je Tunjo radio u ime Zulfikara, cak je i sigurno tako s obzirom da Zulfikar nije bio omiljen kod Alije u to doba. Valjda jer je Zule imao milione, a ovaj bio goljo, pa se Aljo bojao da mu Zule ne preuzme ionako ukradenu poziciju prvog u...necega..
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#1245 Re: Osmanlije su ............

Post by Kejn »

Dozer wrote:
Kejn wrote: Znači Franjevci = Hrvati :lol:
Trebo bi ti sa ovim svojim ahbabom stand up nastupe organizirati na Marin Dvoru. Da se raja malo nasmije :lol:
Ne, Franjevci inicijalno nisu bili Hrvati, ali jesu bili katolici. Danas se i oni izjasnjavaju Hrvatima (iako fra Mirko za sebe ponekad zna reci i da je autohtoni Bosanac), a to su radili i prije 19. vijeka, tj. dosta prije nego su se ostali katolici u Bosni poceli tako izjasnjavati. Ali, Franjeci su takodjer nesto stariji od Osmanlija, a samim tim i islama ovdje.

I nije "Marin dvor"... Nije tu zivjela nikakava Mara, nego Marija. Red je bar znati tacne nazive dijelova grada u kojem se zivi. Ako zivis ovdje. A cak i ako ne, opet je red informisati se. Ovako.... ispada blesavo diskutovati s nekim o istoriji od prije par vijekova, a taj ne zna ni puno blizu istoriju....
Izjašnjavali se Hrvatima prije 19. vijeka. To je za rubrike Sci-Fi. I Franjevci nemaju nikakve veze sa današnjim Hrvatima jer su došli u vrijeme kada Hrvati nisu ni postojali u Bosni.
I tvoji argumenti neće dobiti na težini ad hominem napadima i izigravanjem grammar nazi-a.
Sa druge strane ako živiš u ovom gradu sigurno znaš da niko ne govori Marijin Dvor.Iako se tako mjesto zove.


I nije Istorija Mitre već Historija na bosanskom.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1246 Re: Osmanlije su ............

Post by Connaisseur Karlin »

Dozer wrote:
Stari_demagog wrote:I to poistovjecivanje Osmanlija sa Turcima je duboko ukorijenjeno medju historicarima ovih prostora, a koliko vidim i medju ljudima.
Nije isto, ali je zapravo i svejedno jer su Turci direktni nasljednici Osmanlija, a postali su Turci proglasenjem Turske republike prije nesto manje od 100 godina, 1922. cini mi se. Ataturk i to...
Radi se o istim ljudima, ali koji su za sebe uzeli novo ime.
Nesto kao Bosnjani koji se pocese nazivati Bosnjacima :D
a joj Dozer, ti si izgleda imao jedva dvojku iz povijesti :D cuti, ne sramoti se :-) "direktni nasljednici" :-) :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1247 Re: Osmanlije su ............

Post by Dozer »

Kejn wrote:
Dozer wrote:
Kejn wrote: Znači Franjevci = Hrvati :lol:
Trebo bi ti sa ovim svojim ahbabom stand up nastupe organizirati na Marin Dvoru. Da se raja malo nasmije :lol:
Ne, Franjevci inicijalno nisu bili Hrvati, ali jesu bili katolici. Danas se i oni izjasnjavaju Hrvatima (iako fra Mirko za sebe ponekad zna reci i da je autohtoni Bosanac), a to su radili i prije 19. vijeka, tj. dosta prije nego su se ostali katolici u Bosni poceli tako izjasnjavati. Ali, Franjeci su takodjer nesto stariji od Osmanlija, a samim tim i islama ovdje.

I nije "Marin dvor"... Nije tu zivjela nikakava Mara, nego Marija. Red je bar znati tacne nazive dijelova grada u kojem se zivi. Ako zivis ovdje. A cak i ako ne, opet je red informisati se. Ovako.... ispada blesavo diskutovati s nekim o istoriji od prije par vijekova, a taj ne zna ni puno blizu istoriju....
Izjašnjavali se Hrvatima prije 19. vijeka. To je za rubrike Sci-Fi. I Franjevci nemaju nikakve veze sa današnjim Hrvatima jer su došli u vrijeme kada Hrvati nisu ni postojali u Bosni.
I tvoji argumenti neće dobiti na težini ad hominem napadima i izigravanjem grammar nazi-a.
Sa druge strane ako živiš u ovom gradu sigurno znaš da niko ne govori Marijin Dvor.Iako se tako mjesto zove.

I nije Istorija Mitre već Historija na bosanskom.
Nazalost, danas na netu neces naci istinit podatak o tim izjasnjavanjima, jer sve zavisi od izvora koji pise. Hrvati danas tvrde da su oni u Bosni oduvijek, kao i da su Franjevci oduvijek Hrvati. Naravno, netacno.
Srbi tvrde da je Bosna njihova vjekovna zemlja, i opet - netacno.
Ali, mislim da su jdini relevantan izvor o ovome sami Franjevci, a s nekima od njih sam o ovome pricao nadugo i nasiroko, tako da ne bih dalje polemisao.

U ovom gradu sam rodjen, i to koljenima unazad, i uvijek sam govorio "na Marijin dvoru". Mozda to nekima, kada se brzo izgovori, zvuci kao "Marin dvoru", ali to je naprosto neispravno. Kao kada bi govorio "na Alpasinom", "na Totoki" i sl.
A ovaj novobosanski po Halilovicu, koji se navodno vraca korijenima, a zapravo se samo pokusava deverzificirati od hrvatskog i srpskog, i koji nikada nije zvanicno ni priznat ni usvojen, slobodno koristi. Meni ne pada na pamet pisati gramaticke besmislice bez objasnjenja pravila, poput hlopta, uredu (si), naljeto, nacrno, historija, proooblem, upravu (si), utrpavati "h" gdje god moze, itd.itd.
Last edited by Dozer on 14/02/2018 00:11, edited 1 time in total.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1248 Re: Osmanlije su ............

Post by Connaisseur Karlin »

na videu je i kuca mojih prijatelja i sad rodjaka ( brakovi) :-D :thumbup:

User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#1249 Re: Osmanlije su ............

Post by Kejn »

Dozer wrote: Nazalost, danas na netu neces naci istinit podatak o tim izjasnjavanjima, jer sve zavisi od izvora koji pise. Hrvati danas tvrde da su oni u Bosni oduvijek, kao i da su Franjevci oduvijek Hrvati. Naravno, netacno.
Srbi tvrde da je Bosna njihova vjekovna zemlja, i opet - netacno.
Ali, mislim da su jdini relevantan izvor o ovome sami Franjevci, a s nekima od njih sam o ovome pricao nadugo i nasiroko, tako da ne bih dalje polemisao.

U ovom gradu sam rodjen, i to koljenima unazad, i uvijek sam govorio "na Mariin dvoru". Mozda to nekima, kada se brzo izgovori, zvuci kao "Marin dvoru", ali to je naprosto neispravno. Kao kada bi govorio "na Alpasinom", "na Totoki" i sl.
A ovaj novobosnaski po Halilovicu, koji se navodno vraca korijenima, a zapravo se samo pokusava deverzificirati od hrvatskog i srpskog, i koji nikada nije zvanicno ni priznat ni usvojen, slobodno koristi. Meni ne pada na pamet pisati gramaticke besmislice bez objasnjenja pravila, poput hlopta, uredu (si), naljeto, nacrno, historija, proooblem, upravu (si), itd.itd.
Uff.....

You lost the debate buddy...
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1250 Re: Osmanlije su ............

Post by Dozer »

Connaisseur Karlin wrote: a joj Dozer, ti si izgleda imao jedva dvojku iz povijesti :D cuti, ne sramoti se :-) "direktni nasljednici" :-) :lol:
The Republic of Turkey was created after the overthrow of Sultan Mehmet VI Vahdettin by the new Republican Parliament in 1922. This new regime delivered the coup de grâce to the Ottoman state which had been practically wiped away from the world stage following the First World War.
Post Reply