Osmanlije su ............

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
erentedia
Posts: 352
Joined: 13/03/2021 19:24

#1701 Re: Osmanlije su ............

Post by erentedia »

bezimeni nepoznati wrote: 22/03/2021 15:04
erentedia wrote: 22/03/2021 12:38
Hank Paldum wrote: 22/03/2021 12:33
Ja sam tek prije 5 godina otišao a takav stav sam imao skoro pa 25 godina prije kod prve srušene džamije iako je bilo nekih trenutaka mnogo prije npr. navijalo se za Muhameda Alija malo više isključivo zbog imena.
Prije nego što nastaviš sa svojom FGR logikom samo da ti olakšam i da ti napišem otvoreno da mi je draži Šemsudin Mehmedović nego Tvrtko i Katarina tako da je do tebe hoćeš li nastaviti ali moj stav znaš sada.
Ja nisam fina građanska raja. Niti sam ljubitelj komunizma.
Ja samo slijedim principe Bošnjačke kulturne zajednice Preporod "i nadamo se da će se svi građani BiH vratiti svojoj narodnosti". To je poruka koju upute i ja tome težim.
Hrvata i Srba ima koliko hoćeš koji su branili BiH da se ne lažemo, ali ne želim skretati sa teme samo ću reć da i na njih treba misliti a ako ćemo razmišljati kao ti onda se ne trebamo čuditi što BiH ide u propast.

Meni su draži Kotromanići od Osmanlija.
I pročitaj dodatak mog posta prethodnog jer sam dodavao dok si i ti pisao pa nez jesi li vidio...

Pa SDA njeguje nacionalni identitet. Znaš li ti da i Hrvata i Srba ima u SDA i neka ih i treba da budu.
Kotromanići su narod tretirali kao stoku, hranili ih jedanput na dan, Osmanlije su se isto prema narodu odnosili kao prem stoki ali su tu stoka hranili dvaput na dan
Sva elita je takva. Ali u evropskim kraljevinama vladari nisu poštovani pa skoro na nivou božanstva. Ja nikog ne volim prije sebe. Ovo je stvar njegovanja tradicije. Kotromanić je bio igračka vlastele i nije se ništa pitao.
Pogledaj biografiju rimskog cara Elagabala. Pročitaj ko je bio Elagabal kratka je biografija ali ima jedan zaključak koji će ti valjat.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23237
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1702 Re: Osmanlije su ............

Post by Sanjarko »

Da su bili toliko zli i zlocinci zatrli bi sve narode kojima su njihove drzave i feudalce pokorili i osvojili, a to nisu radili kao neka druga carstva i kraljestva. 1.000 godina im je carstvo skoro trajalo a na ovim prostorima oko 500. Da su kao sve tadasnje carevine iskoristavali zemlju, ljude i resurse, jesu.

Pa i dan danas se to radi samo su metode drugacije. Ispadose Osmanlije gore od mnogih drugih, kao primjerice nacista i fasista. Logicno jer su i nacisti i fasisti gradili i to vise od Osmanlija.

Ljudi nekontaju da je vakat tad bio drugi. Nije bilo industrijske revolucije u njihov vakat, i tek je ista se pojavila i krenula punom parom kad je se Amerika osamostalila i gradila nakon gradzanskog rata, a tad je se vec Osmanlijsko carstvo raspadalo.

IR [Industrijska Revolucija ne Islamska Republika] je na ovim prostorima buknula pravo za vakat JB Tita, komunista i socijalista, i za vakat FR Jugoslavije.

Dotad smo kokuzi bili, i sad smo zbog drugih razloga, neko i nije bas, ali mi u Bosni smo najvise.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#1703 Re: Osmanlije su ............

Post by spreca »

Hank Paldum wrote: 22/03/2021 12:33
erentedia wrote: 22/03/2021 12:22
Hank Paldum wrote: 22/03/2021 12:18

Postali ste kao Srbi, vraćate se 500 godina unazad.
Nisam kao Srbin. Već sam morao odgovoriti na Bošnjački idiotizam. Čim si rekao da ti je neko draži od Bošnjanina kršćanske vjeroispovijesti sve je jasno... gastarbajter.
Ja sam tek prije 5 godina otišao a takav stav sam imao skoro pa 25 godina prije kod prve srušene džamije iako je bilo nekih trenutaka mnogo prije npr. navijalo se za Muhameda Alija malo više isključivo zbog imena.
Prije nego što nastaviš sa svojom FGR logikom samo da ti olakšam i da ti napišem otvoreno da mi je draži Šemsudin Mehmedović nego Tvrtko i Katarina tako da je do tebe hoćeš li nastaviti ali moj stav znaš sada.
Mozda ti,ili mislis da su Srbi,Hrvati,Makedonc i ostatak svijeta navijali zbog imena.?Ime je slucajnost,ispade da su Mesi,Ronalldo i .dr i mnogi klubovi po evropi muslimanski,ovom izjavom cinis veliku gresku a moglo bi se nazvati i uvredom prema muslimanima
User avatar
Hank Paldum
Posts: 2071
Joined: 22/11/2019 14:14

#1704 Re: Osmanlije su ............

Post by Hank Paldum »

spreca wrote: 22/03/2021 17:49
Hank Paldum wrote: 22/03/2021 12:33
erentedia wrote: 22/03/2021 12:22

Nisam kao Srbin. Već sam morao odgovoriti na Bošnjački idiotizam. Čim si rekao da ti je neko draži od Bošnjanina kršćanske vjeroispovijesti sve je jasno... gastarbajter.
Ja sam tek prije 5 godina otišao a takav stav sam imao skoro pa 25 godina prije kod prve srušene džamije iako je bilo nekih trenutaka mnogo prije npr. navijalo se za Muhameda Alija malo više isključivo zbog imena.
Prije nego što nastaviš sa svojom FGR logikom samo da ti olakšam i da ti napišem otvoreno da mi je draži Šemsudin Mehmedović nego Tvrtko i Katarina tako da je do tebe hoćeš li nastaviti ali moj stav znaš sada.
Mozda ti,ili mislis da su Srbi,Hrvati,Makedonc i ostatak svijeta navijali zbog imena.?Ime je slucajnost,ispade da su Mesi,Ronalldo i .dr i mnogi klubovi po evropi muslimanski,ovom izjavom cinis veliku gresku a moglo bi se nazvati i uvredom prema muslimanima
Katolici nemaju te emocije kada bi se pojavio neki katolik u nekom arapskom klubu. To je bilo nekada i kod katolika ali su oni prošli tu fazu i danas su mnoge kršćanske države sekularne pa je i to ohladilo
Najbolji primjeri su Mohamed Salah i Khabib Nurmagomedov koji su poštovani sportaši kod svih ali ipak kod muslimana širom svijeta idu korak dalje i tu vlada mala euforija zbog religije.
Prije par godina sam gledao reportažu o Muhammadu Aliju i ima jedan dio gdje se govori kako je njegov prelazak na islam i novo ime izazvalo oduševljenje među afro-amerikancima i muslimanima tako da taj dio o prethodnom postu gdje je se u SFRJ kod Bošnjaka navijalo za Muhammada Alija između ostalog i zbog imena i religije nije slučajnost.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#1705 Re: Osmanlije su ............

Post by stubrijez »

Hank Paldum wrote: 22/03/2021 23:38
spreca wrote: 22/03/2021 17:49
Hank Paldum wrote: 22/03/2021 12:33
Ja sam tek prije 5 godina otišao a takav stav sam imao skoro pa 25 godina prije kod prve srušene džamije iako je bilo nekih trenutaka mnogo prije npr. navijalo se za Muhameda Alija malo više isključivo zbog imena.
Prije nego što nastaviš sa svojom FGR logikom samo da ti olakšam i da ti napišem otvoreno da mi je draži Šemsudin Mehmedović nego Tvrtko i Katarina tako da je do tebe hoćeš li nastaviti ali moj stav znaš sada.
Mozda ti,ili mislis da su Srbi,Hrvati,Makedonc i ostatak svijeta navijali zbog imena.?Ime je slucajnost,ispade da su Mesi,Ronalldo i .dr i mnogi klubovi po evropi muslimanski,ovom izjavom cinis veliku gresku a moglo bi se nazvati i uvredom prema muslimanima
Katolici nemaju te emocije kada bi se pojavio neki katolik u nekom arapskom klubu. To je bilo nekada i kod katolika ali su oni prošli tu fazu i danas su mnoge kršćanske države sekularne pa je i to ohladilo
Najbolji primjeri su Mohamed Salah i Khabib Nurmagomedov koji su poštovani sportaši kod svih ali ipak kod muslimana širom svijeta idu korak dalje i tu vlada mala euforija zbog religije.
Prije par godina sam gledao reportažu o Muhammadu Aliju i ima jedan dio gdje se govori kako je njegov prelazak na islam i novo ime izazvalo oduševljenje među afro-amerikancima i muslimanima tako da taj dio o prethodnom postu gdje je se u SFRJ kod Bošnjaka navijalo za Muhammada Alija između ostalog i zbog imena i religije nije slučajnost.
Nevjerovatno, citam ovo... fakat ostali smo u zacaranom krugu nekog religiozno nacionalistickog biasa, optereceni glupostima mjesto da ih prerastemo mi sve vise tonemo u blato budalastine i propasti. Donekle mogu i shvatiti ove sto su ovde pa to rade iz nekih interesa, al covjek da ode vani da vidi normalnog zivota mjesto da udahne rahatluk i ljepotu punim plucima i trosi ojre bistri ovde gubi vrijeme, jebes muhamedalija jarane i salaha, nemas s nima nista zajednicko... popij koju pivu i uzivaj zaboravi ovo ovde to ti toplo preporucujem.
User avatar
Hank Paldum
Posts: 2071
Joined: 22/11/2019 14:14

#1706 Re: Osmanlije su ............

Post by Hank Paldum »

stubrijez wrote: 23/03/2021 11:13
Hank Paldum wrote: 22/03/2021 23:38
spreca wrote: 22/03/2021 17:49
Mozda ti,ili mislis da su Srbi,Hrvati,Makedonc i ostatak svijeta navijali zbog imena.?Ime je slucajnost,ispade da su Mesi,Ronalldo i .dr i mnogi klubovi po evropi muslimanski,ovom izjavom cinis veliku gresku a moglo bi se nazvati i uvredom prema muslimanima
Katolici nemaju te emocije kada bi se pojavio neki katolik u nekom arapskom klubu. To je bilo nekada i kod katolika ali su oni prošli tu fazu i danas su mnoge kršćanske države sekularne pa je i to ohladilo
Najbolji primjeri su Mohamed Salah i Khabib Nurmagomedov koji su poštovani sportaši kod svih ali ipak kod muslimana širom svijeta idu korak dalje i tu vlada mala euforija zbog religije.
Prije par godina sam gledao reportažu o Muhammadu Aliju i ima jedan dio gdje se govori kako je njegov prelazak na islam i novo ime izazvalo oduševljenje među afro-amerikancima i muslimanima tako da taj dio o prethodnom postu gdje je se u SFRJ kod Bošnjaka navijalo za Muhammada Alija između ostalog i zbog imena i religije nije slučajnost.
Nevjerovatno, citam ovo... fakat ostali smo u zacaranom krugu nekog religiozno nacionalistickog biasa, optereceni glupostima mjesto da ih prerastemo mi sve vise tonemo u blato budalastine i propasti. Donekle mogu i shvatiti ove sto su ovde pa to rade iz nekih interesa, al covjek da ode vani da vidi normalnog zivota mjesto da udahne rahatluk i ljepotu punim plucima i trosi ojre bistri ovde gubi vrijeme, jebes muhamedalija jarane i salaha, nemas s nima nista zajednicko... popij koju pivu i uzivaj zaboravi ovo ovde to ti toplo preporucujem.
Da pijem ne bi sigurno pio sa arogantnim osobama, samoprozvanim glasom razuma koji misle da imaju pravo nekome govoriti kako da žive jer su sami sebe odredili da budu nekome jarani.
Kada si tako svu pamet svijeta pokupio reci mi zašto se na Balkanu navija za Novaka Đokovića i Zlatana Ibrahimovića?
Zašto je Tiger Woods privukao afro-američke gledaoce da prate golf?
Zašto je Dirk Nowitzki napravio NBA popularnijim u Njemačkoj?
Zasto su Pesci, Pacino, Brando De Niro i Scorcese uticali na italo-američku kulturu iako su po FGR logici svi tamo samo Amerikanci?
Zašto Jevreji širom svijeta, čak i u dalekoj Rusiji, podržavaju američke glumce jevrejskog porijekla?

Zato što taj tvoj mentalitet funkcioniše samo još u tvojoj FGR ćaršiji.
Jer samo vi mislite da se treba odbaciti sav svoj identitet da bi disao punim plućima. Dođi malo u Njemačku i vidjet ćeš puno Grka, Rusa, Talijana, Meksikanaca, Albanaca, Turaka, svi žive život punim plućima a niko se nije odrekao identiteta.
A koliki si bošnjakofob i islamofob dovoljno govori činjenica da ti to smatraš toliko negativnim pojavama da misliš da se to može biti samo iz interesa.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1707 Re: Osmanlije su ............

Post by detroit-mercy »

Hank Paldum wrote: 22/03/2021 08:17 ....... moja braća po religiji i hvala im na svemu šta su donijeli na ove prostore.
Hvala im i sto su sajekli nacionalni preporod Bosnjaka u 19tom stoljecu pa nam je trebalo preko 100 godina lutanja i kojecega da bi se ponovo afirmisali :mrgreen:
User avatar
Hank Paldum
Posts: 2071
Joined: 22/11/2019 14:14

#1708 Re: Osmanlije su ............

Post by Hank Paldum »

detroit-mercy wrote: 23/03/2021 14:34
Hank Paldum wrote: 22/03/2021 08:17 ....... moja braća po religiji i hvala im na svemu šta su donijeli na ove prostore.
Hvala im i sto su sajekli nacionalni preporod Bosnjaka u 19tom stoljecu pa nam je trebalo preko 100 godina lutanja i kojecega da bi se ponovo afirmisali :mrgreen:
Na tvoju žalost neće vam biti dovoljno ni 200 godima da sasječete bošnjački nacionalni ponos i od njih napravite FGRovce
Image

Slika iz Minhena, od BH zastave preko Ljiljana, sandžačkog grba do djevojke u prvom safu sa maramom. Omladina koja je rođena u Njemačkoj, adaptirali se u društvo, poštuju zakone, ali znaju odakle potiču.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#1709 Re: Osmanlije su ............

Post by stubrijez »

Hank Paldum wrote: 23/03/2021 14:45
detroit-mercy wrote: 23/03/2021 14:34
Hank Paldum wrote: 22/03/2021 08:17 ....... moja braća po religiji i hvala im na svemu šta su donijeli na ove prostore.
Hvala im i sto su sajekli nacionalni preporod Bosnjaka u 19tom stoljecu pa nam je trebalo preko 100 godina lutanja i kojecega da bi se ponovo afirmisali :mrgreen:
Na tvoju žalost neće vam biti dovoljno ni 200 godima da sasječete bošnjački nacionalni ponos i od njih napravite FGRovce
Image

Slika iz Minhena, od BH zastave preko Ljiljana, sandžačkog grba do djevojke u prvom safu sa maramom. Omladina koja je rođena u Njemačkoj, adaptirali se u društvo, poštuju zakone, ali znaju odakle potiču.
hahahahaha e jadni oni i ti s njima. Kakva je ovo zastava ova zelena? Sta je ovo? Slusaj drugar sve si same pogresne primjere naveo, ustvari nisam se tebi uopste obracao niti si na mom nivou razmisljanja taman da si na Marsu, uzeo sam te kao zajednicki imenitelj vecine nazalost. Nego idi ti sebi kupi cevapa i paradazjza onog njemackog sto ne miri ko nas i popij jedno 0% pivo bosnjacko. To sto si tamo otiso trbuhom za kruhom a jos uvijek pricas bajke samo govori koliko si pogresan.
E da... ovo ti je stara zastava drugar... izvaktila. Ne znam sta sad predstavlja ali ne vazi vise.
Last edited by stubrijez on 23/03/2021 14:54, edited 1 time in total.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#1710 Re: Osmanlije su ............

Post by stubrijez »

....
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1711 Re: Osmanlije su ............

Post by detroit-mercy »

Hank Paldum wrote: 23/03/2021 14:45
detroit-mercy wrote: 23/03/2021 14:34
Hank Paldum wrote: 22/03/2021 08:17 ....... moja braća po religiji i hvala im na svemu šta su donijeli na ove prostore.
Hvala im i sto su sajekli nacionalni preporod Bosnjaka u 19tom stoljecu pa nam je trebalo preko 100 godina lutanja i kojecega da bi se ponovo afirmisali :mrgreen:
Na tvoju žalost neće vam biti dovoljno ni 200 godima da sasječete bošnjački nacionalni ponos i od njih napravite FGRovce
Image

Slika iz Minhena, od BH zastave preko Ljiljana, sandžačkog grba do djevojke u prvom safu sa maramom. Omladina koja je rođena u Njemačkoj, adaptirali se u društvo, poštuju zakone, ali znaju odakle potiču.
I sta BIH ima od njih, sljedeca generacija ce se vec pomijesat sa Svabama, Turcima Talijanima pa ces imati malog Leonarda Hadzimustafica ili Hansa Hadzica :mrgreen:, kome ce BiH samo neki arhaicni pojam u koji mozda ode jednom u 10-15 godina na odmor.
Opet ti podvlacim, mada znam da je ovo suvise tesko za tebe, hvala Osmanlijama sto su zaustavili nacionalni preporod i stvaranje nacije, sto smo kasnije skupo platili i jos uvijek placamo :mrgreen:
User avatar
Hank Paldum
Posts: 2071
Joined: 22/11/2019 14:14

#1712 Re: Osmanlije su ............

Post by Hank Paldum »

stubrijez wrote: 23/03/2021 14:52
Hank Paldum wrote: 23/03/2021 14:45
detroit-mercy wrote: 23/03/2021 14:34
Hvala im i sto su sajekli nacionalni preporod Bosnjaka u 19tom stoljecu pa nam je trebalo preko 100 godina lutanja i kojecega da bi se ponovo afirmisali :mrgreen:
Na tvoju žalost neće vam biti dovoljno ni 200 godima da sasječete bošnjački nacionalni ponos i od njih napravite FGRovce
Image

Slika iz Minhena, od BH zastave preko Ljiljana, sandžačkog grba do djevojke u prvom safu sa maramom. Omladina koja je rođena u Njemačkoj, adaptirali se u društvo, poštuju zakone, ali znaju odakle potiču.
hahahahaha e jadni oni i ti s njima. Kakva je ovo zastava ova zelena? Sta je ovo? Slusaj drugar sve si same pogresne primjere naveo, ustvari nisam se tebi uopste obracao niti si na mom nivou razmisljanja taman da si na Marsu, uzeo sam te kao zajednicki imenitelj vecine nazalost. Nego idi ti sebi kupi cevapa i paradazjza onog njemackog sto ne miri ko nas i popij jedno 0% pivo bosnjacko. To sto si tamo otiso trbuhom za kruhom a jos uvijek pricas bajke samo govori koliko si pogresan.
E da... ovo ti je stara zastava drugar... izvaktila. Ne znam sta sad predstavlja ali ne vazi vise.
To je zastava Sandžaka, još jedne teritorije gdje se nalazi moj narod. A paradajza ima kod moga brata Turčina, miriše kao u Bosni i Hercegovini.
Naravno da i dalje forsiras priču da je neko otišao trbuhom za kruhom i da ne postoji mogućnost da je neko otišao jer je želio jer se to ne uklapa u priču da je SDA kriva za sve tvoje probleme.
User avatar
Hank Paldum
Posts: 2071
Joined: 22/11/2019 14:14

#1713 Re: Osmanlije su ............

Post by Hank Paldum »

detroit-mercy wrote: 23/03/2021 15:03
Hank Paldum wrote: 23/03/2021 14:45
detroit-mercy wrote: 23/03/2021 14:34
Hvala im i sto su sajekli nacionalni preporod Bosnjaka u 19tom stoljecu pa nam je trebalo preko 100 godina lutanja i kojecega da bi se ponovo afirmisali :mrgreen:
Na tvoju žalost neće vam biti dovoljno ni 200 godima da sasječete bošnjački nacionalni ponos i od njih napravite FGRovce
Image

Slika iz Minhena, od BH zastave preko Ljiljana, sandžačkog grba do djevojke u prvom safu sa maramom. Omladina koja je rođena u Njemačkoj, adaptirali se u društvo, poštuju zakone, ali znaju odakle potiču.
I sta BIH ima od njih, sljedeca generacija ce se vec pomijesat sa Svabama, Turcima Talijanima pa ces imati malog Leonarda Hadzimustafica ili Hansa Hadzica :mrgreen:, kome ce BiH samo neki arhaicni pojam u koji mozda ode jednom u 10-15 godina na odmor.
Opet ti podvlacim, mada znam da je ovo suvise tesko za tebe, hvala Osmanlijama sto su zaustavili nacionalni preporod i stvaranje nacije, sto smo kasnije skupo platili i jos uvijek placamo :mrgreen:
Mogu ti navesti sto primjera gdje su ljudi otišli 70ih u Njemačku za vrijeme Tita, imaju danas praunučad a sve Bošnjaci u familiji, niko se nije oženio ili udao za Hansa ili Barbaru.
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#1714 Re: Osmanlije su ............

Post by ProgramskiJezik »

Osmanilije su okupatori. Bosna je postojala prije Osmanlija. Nazalost dosta nas je to Zaboravilo i gubimo identitet zbog tog. Postajemo narod kojeg ce nestati jer smo glupi i ne pazimo nasu historiju. Dodju Hrvati i svojataju nase Bosanske kraljeve. Ne razumijem nase ljude al eto.
detroit-mercy
Posts: 16059
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#1715 Re: Osmanlije su ............

Post by detroit-mercy »

Hank Paldum wrote: 23/03/2021 15:19
detroit-mercy wrote: 23/03/2021 15:03
Hank Paldum wrote: 23/03/2021 14:45
Na tvoju žalost neće vam biti dovoljno ni 200 godima da sasječete bošnjački nacionalni ponos i od njih napravite FGRovce
Image

Slika iz Minhena, od BH zastave preko Ljiljana, sandžačkog grba do djevojke u prvom safu sa maramom. Omladina koja je rođena u Njemačkoj, adaptirali se u društvo, poštuju zakone, ali znaju odakle potiču.
I sta BIH ima od njih, sljedeca generacija ce se vec pomijesat sa Svabama, Turcima Talijanima pa ces imati malog Leonarda Hadzimustafica ili Hansa Hadzica :mrgreen:, kome ce BiH samo neki arhaicni pojam u koji mozda ode jednom u 10-15 godina na odmor.
Opet ti podvlacim, mada znam da je ovo suvise tesko za tebe, hvala Osmanlijama sto su zaustavili nacionalni preporod i stvaranje nacije, sto smo kasnije skupo platili i jos uvijek placamo :mrgreen:
Mogu ti navesti sto primjera gdje su ljudi otišli 70ih u Njemačku za vrijeme Tita, imaju danas praunučad a sve Bošnjaci u familiji, niko se nije oženio ili udao za Hansa ili Barbaru.
Mogu ti i ja navesti primjera gdje su ljudi otisli 70 u Njemacku za vrijeme Tita i danas imaju praunucad i da su im se djeca zenila i udavala za Nijemce, Italijane, Turke o unucadiam i praunucadima da ne pricamo. Ja samo kad protabirim koga sam znao u Svabiji, 80% djece im je ozenjeno ili u vezi sa nekim ko nema nikakve veze sa BiH.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#1716 Re: Osmanlije su ............

Post by stubrijez »

Hank Paldum wrote: 23/03/2021 15:16
stubrijez wrote: 23/03/2021 14:52
Hank Paldum wrote: 23/03/2021 14:45


To je zastava Sandžaka, još jedne teritorije gdje se nalazi moj narod. A paradajza ima kod moga brata Turčina, miriše kao u Bosni i Hercegovini.
Naravno da i dalje forsiras priču da je neko otišao trbuhom za kruhom i da ne postoji mogućnost da je neko otišao jer je želio jer se to ne uklapa u priču da je SDA kriva za sve tvoje probleme.
Dosadan si... ne moze teritorija imati zastavu to je bajka za nepismene. Tvoj "nacionalni identitet" je zapeo negdje izmedju dzamije i cevabdzinice.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#1717 Re: Osmanlije su ............

Post by stubrijez »

....
User avatar
Hank Paldum
Posts: 2071
Joined: 22/11/2019 14:14

#1718 Re: Osmanlije su ............

Post by Hank Paldum »

stubrijez wrote: 23/03/2021 15:35 Dosadan si... ne moze teritorija imati zastavu to je bajka za nepismene. Tvoj "nacionalni identitet" je zapeo negdje izmedju dzamije i cevabdzinice.
Samo negiraj, negirala je i Ivana Marić pa je od kandidatkinje za dogradonačelnice Sarajeva u samo par dana spala na "Sretna sam ako mogu biti gost kod Senada ako dva gosta otkažu" pa ti shvati koliko je sati.
Ja bih prije rekao da je tvoj svijet između ćevabdžinice i kafane jer ste mentalno još u 1988. godini i onom sistemu dok svijet ide dalje.

Kukate na došljake što su došli u svoj grad i donijeli svoj mentalitet a u doba globalizacije to je normalna pojava, prošetaj kroz kvartove Berlina, Pariza, Beča pa ćeš se uvjeriti.
Ismijavate i kritikujete činjenicu što BH političarka ima Instagram iako to danas imaju svi od Gatesa do Muska.
Mislite da je BH patriotizam jednostavno biti u BiH pa makar ništa ne radili a ne može biti neko van države, tako se ne odnose ni prema jednoj dijaspori u drugim državama.
Neshvatljivo vam je da se može imati svoja kultura i identitet "Šta ćeš onda kod Hansa, vrati se u BiH" a sve moderne države su danas multi-kulti pune različitih kultura.
Ne izlazite na proteste i želite da vam se sve pokloni jet ste naučili iz onog sistema gdje vam država traži posao i gdje ste zaštićeni kao medvjed.
Ne shvatate da u demokratskom društvu svako ima pravo glasati za koga želi i da svijet ne funkcioniše tako da se vama svi prilagođavaju.

Mogao bih ovako do sutra, vas je vrijeme pregazilo i jedino još to postoji u vašoj FGR ćaršiji i zato samo još u Centru može kandidat Njihove Stranke postati načelnik.
Sad postavite neku uvredu ili SDA BOT sliku jer je to vaš domet i to će vam biti domet kada navratim na forum za 5 godina dok će za ostale u tih 5 godina život ići dalje.
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#1719 Re: Osmanlije su ............

Post by ProgramskiJezik »

erentedia wrote: 22/03/2021 12:22
Pa SDA njeguje nacionalni identitet. Znaš li ti da i Hrvata i Srba ima u SDA i neka ih i treba da budu.
hahahahaahhahahahahahahahahahahahah

Kako njeguje, stako sto pusta da Muzeji se raspadaju? Tako sto sva nasa proslost biva zataskivana? Ulaganje u kulturu i Historiju 0.

Ne znam da je iko iz SDA dosao i Rekao, hajmo obnoviti nase srednjovjekovne korijene koji su dokaz za nasu drzavu, niti je iko ikad se borio da nam se vrati Povelja Kulina Bana.

Toliko lijepih mjesta i prica imamo, puni smo raznih kula i zamkova po citavoj BIh da se u to iole malo ulozi i da djeca u osnovnoj skoli obilaze sva ta mjesta kao sto to rade druge drzave, da ucimo o historiji ko smo sta smo i prije osmanlije i austrougara, da se malo "ocvrsnemo" po pitanju identiteta, mi samo zivimo od rata do danas.
vazna
Posts: 512
Joined: 19/10/2012 22:56

#1720 Re: Osmanlije su ............

Post by vazna »

Nema ništa gore nego kad se ovakva seljačina @ Hanka Paldum dokopa Evrope pa mu svaka druga FGR. Što nisi otišao u Tursku ili u Egipat pa bi ti tamo bili puno bliži kakav Muhamed ili Ahmed nego si ispalio guzove u zapadnu Evropu kod mrskog Hansa ili Kristiana.
erentedia
Posts: 352
Joined: 13/03/2021 19:24

#1721 Re: Osmanlije su ............

Post by erentedia »

ProgramskiJezik wrote: 24/03/2021 09:57
erentedia wrote: 22/03/2021 12:22
Pa SDA njeguje nacionalni identitet. Znaš li ti da i Hrvata i Srba ima u SDA i neka ih i treba da budu.
hahahahaahhahahahahahahahahahahahah

Kako njeguje, stako sto pusta da Muzeji se raspadaju? Tako sto sva nasa proslost biva zataskivana? Ulaganje u kulturu i Historiju 0.

Ne znam da je iko iz SDA dosao i Rekao, hajmo obnoviti nase srednjovjekovne korijene koji su dokaz za nasu drzavu, niti je iko ikad se borio da nam se vrati Povelja Kulina Bana.

Toliko lijepih mjesta i prica imamo, puni smo raznih kula i zamkova po citavoj BIh da se u to iole malo ulozi i da djeca u osnovnoj skoli obilaze sva ta mjesta kao sto to rade druge drzave, da ucimo o historiji ko smo sta smo i prije osmanlije i austrougara, da se malo "ocvrsnemo" po pitanju identiteta, mi samo zivimo od rata do danas.
Mislio sam jer je BZK Preporod pod njihovom kontrolom. Stranka kao stranke ne njeguju.

Ovaj Hank je čudan. Ne isplati se raspravljati s njim.

I da, naši dobrim dijelom izgube nacionalni identitet jer Njemcu je to u interesu što je i normalno. Evo ja imam slučaj u porodici da imam rođake 2 koljeno koji su luterani i nose njemačka imena pričaju njemački a nose naše prezime. Babo im naš majka Njemica.
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#1722 Re: Osmanlije su ............

Post by ProgramskiJezik »

erentedia wrote: 24/03/2021 10:36
ProgramskiJezik wrote: 24/03/2021 09:57
erentedia wrote: 22/03/2021 12:22
Pa SDA njeguje nacionalni identitet. Znaš li ti da i Hrvata i Srba ima u SDA i neka ih i treba da budu.
hahahahaahhahahahahahahahahahahahah

Kako njeguje, stako sto pusta da Muzeji se raspadaju? Tako sto sva nasa proslost biva zataskivana? Ulaganje u kulturu i Historiju 0.

Ne znam da je iko iz SDA dosao i Rekao, hajmo obnoviti nase srednjovjekovne korijene koji su dokaz za nasu drzavu, niti je iko ikad se borio da nam se vrati Povelja Kulina Bana.

Toliko lijepih mjesta i prica imamo, puni smo raznih kula i zamkova po citavoj BIh da se u to iole malo ulozi i da djeca u osnovnoj skoli obilaze sva ta mjesta kao sto to rade druge drzave, da ucimo o historiji ko smo sta smo i prije osmanlije i austrougara, da se malo "ocvrsnemo" po pitanju identiteta, mi samo zivimo od rata do danas.
Mislio sam jer je BZK Preporod pod njihovom kontrolom. Stranka kao stranke ne njeguju.

Ovaj Hank je čudan. Ne isplati se raspravljati s njim.

I da, naši dobrim dijelom izgube nacionalni identitet jer Njemcu je to u interesu što je i normalno. Evo ja imam slučaj u porodici da imam rođake 2 koljeno koji su luterani i nose njemačka imena pričaju njemački a nose naše prezime. Babo im naš majka Njemica.
Al vidi ovo to bi se desilo bez obzira na to odakle si. Kad tad ako neko ode u drugu drzavu vec njegova djeca imaju veliku sansu da budu sa nekim iz te drzave. To nije problem.

Problem je sto njihov otac vjerovatno ne uci njih bosanskoj historiji, bosanskoj tradiciji itd. Nek on prica njemacki nek ima i njemacka imena al cisto da je svjestan svojih BiH korijena. To bi trebalo uciti od malena jbga. Nije samo Islam ono sto nas pravi Bosancima. Religija na stranu Identitet na drugu. Ako nece da praktikuju islam, ok, njihov izbor. Al makar nauci djecu sta su odakle su i sta je sve bilo u Bosni kako je nastala jer fkt imamo pravo Bogatu historiju, doduse vise sam u Becu u muzejima naucio o Bosanskoj historiji nego na casu historije.
erentedia
Posts: 352
Joined: 13/03/2021 19:24

#1723 Re: Osmanlije su ............

Post by erentedia »

ProgramskiJezik wrote: 24/03/2021 11:13
erentedia wrote: 24/03/2021 10:36
ProgramskiJezik wrote: 24/03/2021 09:57

hahahahaahhahahahahahahahahahahahah

Kako njeguje, stako sto pusta da Muzeji se raspadaju? Tako sto sva nasa proslost biva zataskivana? Ulaganje u kulturu i Historiju 0.

Ne znam da je iko iz SDA dosao i Rekao, hajmo obnoviti nase srednjovjekovne korijene koji su dokaz za nasu drzavu, niti je iko ikad se borio da nam se vrati Povelja Kulina Bana.

Toliko lijepih mjesta i prica imamo, puni smo raznih kula i zamkova po citavoj BIh da se u to iole malo ulozi i da djeca u osnovnoj skoli obilaze sva ta mjesta kao sto to rade druge drzave, da ucimo o historiji ko smo sta smo i prije osmanlije i austrougara, da se malo "ocvrsnemo" po pitanju identiteta, mi samo zivimo od rata do danas.
Mislio sam jer je BZK Preporod pod njihovom kontrolom. Stranka kao stranke ne njeguju.

Ovaj Hank je čudan. Ne isplati se raspravljati s njim.

I da, naši dobrim dijelom izgube nacionalni identitet jer Njemcu je to u interesu što je i normalno. Evo ja imam slučaj u porodici da imam rođake 2 koljeno koji su luterani i nose njemačka imena pričaju njemački a nose naše prezime. Babo im naš majka Njemica.
Al vidi ovo to bi se desilo bez obzira na to odakle si. Kad tad ako neko ode u drugu drzavu vec njegova djeca imaju veliku sansu da budu sa nekim iz te drzave. To nije problem.

Problem je sto njihov otac vjerovatno ne uci njih bosanskoj historiji, bosanskoj tradiciji itd. Nek on prica njemacki nek ima i njemacka imena al cisto da je svjestan svojih BiH korijena. To bi trebalo uciti od malena jbga. Nije samo Islam ono sto nas pravi Bosancima. Religija na stranu Identitet na drugu. Ako nece da praktikuju islam, ok, njihov izbor. Al makar nauci djecu sta su odakle su i sta je sve bilo u Bosni kako je nastala jer fkt imamo pravo Bogatu historiju, doduse vise sam u Becu u muzejima naucio o Bosanskoj historiji nego na casu historije.
Bravo do roditelja je, rođak je inače pasivan.
User avatar
Hank Paldum
Posts: 2071
Joined: 22/11/2019 14:14

#1724 Re: Osmanlije su ............

Post by Hank Paldum »

Hank Paldum wrote: 23/03/2021 15:19
detroit-mercy wrote: 23/03/2021 15:03
Hank Paldum wrote: 23/03/2021 14:45
Na tvoju žalost neće vam biti dovoljno ni 200 godima da sasječete bošnjački nacionalni ponos i od njih napravite FGRovce
Image

Slika iz Minhena, od BH zastave preko Ljiljana, sandžačkog grba do djevojke u prvom safu sa maramom. Omladina koja je rođena u Njemačkoj, adaptirali se u društvo, poštuju zakone, ali znaju odakle potiču.
I sta BIH ima od njih, sljedeca generacija ce se vec pomijesat sa Svabama, Turcima Talijanima pa ces imati malog Leonarda Hadzimustafica ili Hansa Hadzica :mrgreen:, kome ce BiH samo neki arhaicni pojam u koji mozda ode jednom u 10-15 godina na odmor.
Opet ti podvlacim, mada znam da je ovo suvise tesko za tebe, hvala Osmanlijama sto su zaustavili nacionalni preporod i stvaranje nacije, sto smo kasnije skupo platili i jos uvijek placamo :mrgreen:
Mogu ti navesti sto primjera gdje su ljudi otišli 70ih u Njemačku za vrijeme Tita, imaju danas praunučad a sve Bošnjaci u familiji, niko se nije oženio ili udao za Hansa ili Barbaru.
Ne kažem da nema takvih slučaja medutim ti želiš predstaviti kao da je pitanje vremena kada će svako od njih oženiti Nijemicu.
To je ta vaša propaganda, sve što se tiče bošnjackog ili islamskog ponosa i identiteta vi to želite predstaviti kao privremeno ili lažno.
Ako si u BiH onda je "Imaju koristi od toga jer su u stranci i gledaju samo Hayat" ako su vani onda je "Sad će to oženiti Švabicu i okrenuti skroz leđa"
Ako je mlad vjernik onda ga je sredina zatrovala, ako je se kao zrela osoba okrenula islamu onda je "Znam ja njega koliko je prije pio, kakav on i vjernik".
Ko ne pije alkohol ili ne jede svinjetinu tu su odmah teorije zavjere kako se svi sakrivaju u podrum i tajno jedu i piju.
Shvatite da je ona vizija koju imate definitivno propala na Popisu 2013. i da je toliko nizak broj Bosanaca dokaz da bi ikakav povratak Bošnjaka na ponašanje kakvo je bilo u SFRJ bilo danas neprirodno.
erentedia
Posts: 352
Joined: 13/03/2021 19:24

#1725 Re: Osmanlije su ............

Post by erentedia »

Hank Paldum wrote: 24/03/2021 11:46
Hank Paldum wrote: 23/03/2021 15:19
detroit-mercy wrote: 23/03/2021 15:03
I sta BIH ima od njih, sljedeca generacija ce se vec pomijesat sa Svabama, Turcima Talijanima pa ces imati malog Leonarda Hadzimustafica ili Hansa Hadzica :mrgreen:, kome ce BiH samo neki arhaicni pojam u koji mozda ode jednom u 10-15 godina na odmor.
Opet ti podvlacim, mada znam da je ovo suvise tesko za tebe, hvala Osmanlijama sto su zaustavili nacionalni preporod i stvaranje nacije, sto smo kasnije skupo platili i jos uvijek placamo :mrgreen:
Mogu ti navesti sto primjera gdje su ljudi otišli 70ih u Njemačku za vrijeme Tita, imaju danas praunučad a sve Bošnjaci u familiji, niko se nije oženio ili udao za Hansa ili Barbaru.
Ne kažem da nema takvih slučaja medutim ti želiš predstaviti kao da je pitanje vremena kada će svako od njih oženiti Nijemicu.
To je ta vaša propaganda, sve što se tiče bošnjackog ili islamskog ponosa i identiteta vi to želite predstaviti kao privremeno ili lažno.
Ako si u BiH onda je "Imaju koristi od toga jer su u stranci i gledaju samo Hayat" ako su vani onda je "Sad će to oženiti Švabicu i okrenuti skroz leđa"
Ako je mlad vjernik onda ga je sredina zatrovala, ako je se kao zrela osoba okrenula islamu onda je "Znam ja njega koliko je prije pio, kakav on i vjernik".
Ko ne pije alkohol ili ne jede svinjetinu tu su odmah teorije zavjere kako se svi sakrivaju u podrum i tajno jedu i piju.
Shvatite da je ona vizija koju imate definitivno propala na Popisu 2013. i da je toliko nizak broj Bosanaca dokaz da bi ikakav povratak Bošnjaka na ponašanje kakvo je bilo u SFRJ bilo danas neprirodno.
Ljudino dobra kreni u osnovnu.

Bosanac ili Hercegovac može biti i Bošnjak i Hrvat i Srbin. To nije narodnost već geografska odrednica.

Ovo troje je narodnost. A Bosanac i Hercegovac je nacija bez obzira na narodnost. Samo što se kod nas riječ nacija koristi i za narodnost.
Švicarska nacija ali ne i narodnost, kontaš?
Post Reply