Osmanlije su ............

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
broj dva
Posts: 4484
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#1751 Re: Osmanlije su ............

Post by broj dva »

Bosanac sa dna kace wrote: 24/03/2021 15:15
broj dva wrote: 22/03/2021 09:40 Nije bila svakodnevna pojava ali je definitvno bila pojava u otomanskom carstvu.
Doduse nisu to turci izumili, spominje se jos u Babilonu.
Moja poenta je bila da treba nijansirati, nije sve sto su turci donjeli dobro, ne kontam ovo posmatranje otomanskog carstva kroz neke roza naocale, ljudi su bili osvjaci i okupatori i dolazili su na balkan radi svog interese a ne radi naseg.
Imas li ijedan validan historijski izvor da su praktikovali nabijanje na kolac?
Zavisi koje kriterije imas za validnost ali da, postoje izvori. I sto je najbolje, mozes ih i sam naci za maks 10 minuta koristeci cudesa moderne tehnologije.
Nisu donjeli samo burek i kuran, nisu bili tu radi nase (pod "nase" mislim na tadasnje stanovnike BiH) dobrobiti nego kao okupatori/osvajaci koji su prvo slomili domaci otpor pa zajahali.
ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#1752 Re: Osmanlije su ............

Post by ProgramskiJezik »

broj dva wrote: 29/03/2021 09:39
Bosanac sa dna kace wrote: 24/03/2021 15:15
broj dva wrote: 22/03/2021 09:40 Nije bila svakodnevna pojava ali je definitvno bila pojava u otomanskom carstvu.
Doduse nisu to turci izumili, spominje se jos u Babilonu.
Moja poenta je bila da treba nijansirati, nije sve sto su turci donjeli dobro, ne kontam ovo posmatranje otomanskog carstva kroz neke roza naocale, ljudi su bili osvjaci i okupatori i dolazili su na balkan radi svog interese a ne radi naseg.
Imas li ijedan validan historijski izvor da su praktikovali nabijanje na kolac?
Zavisi koje kriterije imas za validnost ali da, postoje izvori. I sto je najbolje, mozes ih i sam naci za maks 10 minuta koristeci cudesa moderne tehnologije.
Nisu donjeli samo burek i kuran, nisu bili tu radi nase (pod "nase" mislim na tadasnje stanovnike BiH) dobrobiti nego kao okupatori/osvajaci koji su prvo slomili domaci otpor pa zajahali.
Pobili su nam pretke, dinastije i u neku ruku proslost. Sta obicni bosnjo zna sta se desavalo prije osmanlija?
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#1753 Re: Osmanlije su ............

Post by stubrijez »

ProgramskiJezik wrote: 29/03/2021 13:32
broj dva wrote: 29/03/2021 09:39
Bosanac sa dna kace wrote: 24/03/2021 15:15
Imas li ijedan validan historijski izvor da su praktikovali nabijanje na kolac?
Zavisi koje kriterije imas za validnost ali da, postoje izvori. I sto je najbolje, mozes ih i sam naci za maks 10 minuta koristeci cudesa moderne tehnologije.
Nisu donjeli samo burek i kuran, nisu bili tu radi nase (pod "nase" mislim na tadasnje stanovnike BiH) dobrobiti nego kao okupatori/osvajaci koji su prvo slomili domaci otpor pa zajahali.
Pobili su nam pretke, dinastije i u neku ruku proslost. Sta obicni bosnjo zna sta se desavalo prije osmanlija?
Ono sto mu plasiraju ideoloski designeri...
erentedia
Posts: 352
Joined: 13/03/2021 19:24

#1754 Re: Osmanlije su ............

Post by erentedia »

Egzekucija kralja Tomaševića, braće Morić i trovanje obnovitelja naše narodnosti - Huseina kapetana - uništavali su intelektualace-Bošnjake. Tok su guslarima poklonili autonomiju.

Toliko o ljubavi.

Andrić je spominjao nabijanja ali to je umjetnička sloboda. Nabijanje seljaka se nije sprovodilo.
erentedia
Posts: 352
Joined: 13/03/2021 19:24

#1755 Re: Osmanlije su ............

Post by erentedia »

turgut wrote: 28/03/2021 10:47 Užitak je gledati ove fgrovce kako se od muke preznojavaju i bespomoćno koprcaju dok ih ovaj Hank razvaljuje :thumbup:
Šta razvaljuje? Samo se drži FGR i da smo islomofobi na to mu se svodi razvaljivanje.
Napišem liku da mi objasni neke stvari samo seena. Valjda se pogubio jer sam antikomunista i glasač SDA (što i jesam) a nije mu jasno kako SDAovac može biti neko ko njeguje svoju djedovinu i prije okupatora sa Istoka. I kako jedan SDAovac može veličat naše ljude koji su ustajali protiv Turaka...ma hajde.

I da forumaši ovo vam nije stvar vjere i Albanci su muslimani ALI kad ih pitate Turčin ili Skenderbeg? Šta mislite šta će reći ko je njihov heroj? E to je ono što nama fali i zbog čega smo nacionalno slabi.
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#1756 Re: Osmanlije su ............

Post by pici »

oko nabijana na kolac... to je porijeklo iz tunisa i alzira i ostavljali su ih da puze po zemlji sa probijenim kolcem, uglavnom su to radili izdajnicima mada i obican svijet nije bio postedjen radi primjera... osmanlije i ako su uzeli tu kaznu, nisam procitao nit u jednim spisima osim guslarskih prepjeva i vlada tepesa drakulu... ako gdje ima dokaz tome volio bi procitati. Osmanlije gdje su vladale vecinom su ostavljali, knezeve i kraljeve kao vazale, nisu imali bas tu mogucnost da pobiju vecinu stanovnistva i nasele muslimanima, mada je bilo nekad pokoji pokusaj uvodjenja kalifata i vrhovne vlasti... sultani su sebe zvali allahovom sijenkom na zemlji i niko im nije bio ravan pa ni vjerski poglavari, kadije, bili su neprikosnoveni u vladanju i njihova rijec je zadnja.
erentedia
Posts: 352
Joined: 13/03/2021 19:24

#1757 Re: Osmanlije su ............

Post by erentedia »

Turci nisu imali svoj kadar u ljudstvu (zato se i sprovodilo danak u krvi")tako da nisu mogli masovno naseljavati pokorene zemlje
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#1758 Re: Osmanlije su ............

Post by pici »

osmanlijska vojska je bila uglavnom sastavljena od janicara i kad su kretali u pohode to je bila armija od preko sto hiljada ljudi... i kad krenu u rano proljece njihov domet bi bio kolko mogu pregaziti do zime... znaci o pohodima na neke dalje prijestolnice nije bilo govora, ono dokle je mogao da kroci osmanski vojnik nogom do zime to je to, opsade beca su uglavnom zavrsavale zbog dolaska zime... a pohodi su bili skupi jer je kretala armija od preko sto hiljada ljudstva i to niti jedna drzava nije imala taj luksuz u osvajanju osim osmanlija... zato su bili sila tog vremena.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#1759 Re: Osmanlije su ............

Post by AleksoMKD »

pici wrote: 29/03/2021 19:35 opsade beca su uglavnom zavrsavale zbog dolaska zime... a pohodi su bili skupi jer je kretala armija od preko sto hiljada ljudstva i to niti jedna drzava nije imala taj luksuz u osvajanju osim osmanlija... zato su bili sila tog vremena.
Realno druga opsada t.j. za propast iste je 99% odgovoran komandant Kara Mustafa Pasa i njegova pohlepa.
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#1760 Re: Osmanlije su ............

Post by pici »

AleksoMKD wrote: 30/03/2021 10:05
pici wrote: 29/03/2021 19:35 opsade beca su uglavnom zavrsavale zbog dolaska zime... a pohodi su bili skupi jer je kretala armija od preko sto hiljada ljudstva i to niti jedna drzava nije imala taj luksuz u osvajanju osim osmanlija... zato su bili sila tog vremena.
Realno druga opsada t.j. za propast iste je 99% odgovoran komandant Kara Mustafa Pasa i njegova pohlepa.
kao sto i napisah, uglavnom... i da su osvojili beč, nebi mogli dalje jer pripreme za pohod su dugotrajna i skupa, recimo morali su osigurat mir na istocnim granicama da bi napali zapad i obratno, cim su poceli vojevat na dva fronta, pocelo se topiti njihovo carstvo... opruzi se koliko si dug kaze narod...
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#1761 Re: Osmanlije su ............

Post by AleksoMKD »

pici wrote: 30/03/2021 10:10
kao sto i napisah, uglavnom... i da su osvojili beč, nebi mogli dalje jer pripreme za pohod su dugotrajna i skupa, recimo morali su osigurat mir na istocnim granicama da bi napali zapad i obratno, cim su poceli vojevat na dva fronta, pocelo se topiti njihovo carstvo... opruzi se koliko si dug kaze narod...
A i pozicija je teska, faktucki su nasledili problem Vizantijaca. Ko sto kazes na dva fronta.
breuer
Posts: 7190
Joined: 06/07/2009 15:44

#1762 Re: Osmanlije su ............

Post by breuer »

AleksoMKD wrote: 30/03/2021 10:41
pici wrote: 30/03/2021 10:10
kao sto i napisah, uglavnom... i da su osvojili beč, nebi mogli dalje jer pripreme za pohod su dugotrajna i skupa, recimo morali su osigurat mir na istocnim granicama da bi napali zapad i obratno, cim su poceli vojevat na dva fronta, pocelo se topiti njihovo carstvo... opruzi se koliko si dug kaze narod...
A i pozicija je teska, faktucki su nasledili problem Vizantijaca. Ko sto kazes na dva fronta.
mnogo toga su oni, a i mi zajedno s njima, naslijedili od Romeja :thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81197
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1763 Re: Osmanlije su ............

Post by Truba »

Da su osvojili bec napoleon ne bi isao na moskvu :D
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#1764 Re: Osmanlije su ............

Post by pici »

kada su osvojili carigrad/konstantinopolj, osmanlije su presjekle put svile i tad su zapadni kraljevi i trgovci poceli da ulazu u put na zapad i otkrili ameriku... boga pitaj kad bi kulumbo i dalli bi kolumbo otkrio ameriku da mehmed II nije ujahao u carigrad kojeg su tri dana pljackali, masakrirali, silovali itd turski vojnici... nijedan pohod nije bio pozeljan ako u njemu nisu imali visestruku dobit...
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#1765 Re: Osmanlije su ............

Post by stubrijez »

pici wrote: 30/03/2021 15:19 kada su osvojili carigrad/konstantinopolj, osmanlije su presjekle put svile i tad su zapadni kraljevi i trgovci poceli da ulazu u put na zapad i otkrili ameriku... boga pitaj kad bi kulumbo i dalli bi kolumbo otkrio ameriku da mehmed II nije ujahao u carigrad kojeg su tri dana pljackali, masakrirali, silovali itd turski vojnici... nijedan pohod nije bio pozeljan ako u njemu nisu imali visestruku dobit...
Uh jaro kud to pomenu, otkud ti to... dade im povoda, sace turkoljubci na sva zvona pricat da ne bi osmanlija ne bi bilo ni Amerike :lol: :lol: :lol:
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#1766 Re: Osmanlije su ............

Post by AleksoMKD »

breuer wrote: 30/03/2021 10:43 mnogo toga su oni, a i mi zajedno s njima, naslijedili od Romeja :thumbup:
Nazalost i uhljebljivanje administracije :lol:
breuer
Posts: 7190
Joined: 06/07/2009 15:44

#1767 Re: Osmanlije su ............

Post by breuer »

AleksoMKD wrote: 30/03/2021 15:44
breuer wrote: 30/03/2021 10:43 mnogo toga su oni, a i mi zajedno s njima, naslijedili od Romeja :thumbup:
Nazalost i uhljebljivanje administracije :lol:
dobro, ne sumnjam da i to nije tekovina Romeja, jer je baš izraženo u našem istočnom svijetu....ali ljudi mislim nisu ni svjesni koliko su što se tiče zakona, arhitekture i gradnje, organizacije države i sl. Osmanlije preuzele od Rimskog Carstva (ne zaboraviti da je to legalno Rimsko Carstvo sve do pada 1453. god.)

pa poznati sarajevski zakon o pravu na vidik, kojim se diče arhitekte starog kova je ustvari Kontantinov zakon na vidik prema Mramornom moru, već sam navodio na nekoj od tema izvor - Đuro Basler...ako treba ponovit ću ga malo preciznije
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7491
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#1768 Re: Osmanlije su ............

Post by AleksoMKD »

breuer wrote: 30/03/2021 15:49 dobro, ne sumnjam da i to nije tekovina Romeja, jer je baš izraženo u našem istočnom svijetu....ali ljudi mislim nisu ni svjesni koliko su što se tiče zakona, arhitekture i gradnje, organizacije države i sl. Osmanlije preuzele od Rimskog Carstva (ne zaboraviti da je to legalno Rimsko Carstvo sve do pada 1453. god.)

pa poznati sarajevski zakon o pravu na vidik, kojim se diče arhitekte starog kova je ustvari Kontantinov zakon na vidik prema Mramornom moru, već sam navodio na nekoj od tema izvor - Đuro Basler...ako treba ponovit ću ga malo preciznije
Sve to stoji, no kada je krenula polagana propast carstva administracijajeste debelo bila ogrezla u korupciju.

Ako ti nije tesko posalji mi taj izvor na PP, hvala unapred.

P.S. eee, pravo na vidik, zaboravljena stvar u Skopju u zadnjih 20ak godina.
breuer
Posts: 7190
Joined: 06/07/2009 15:44

#1769 Re: Osmanlije su ............

Post by breuer »

AleksoMKD wrote: 30/03/2021 15:52
breuer wrote: 30/03/2021 15:49 dobro, ne sumnjam da i to nije tekovina Romeja, jer je baš izraženo u našem istočnom svijetu....ali ljudi mislim nisu ni svjesni koliko su što se tiče zakona, arhitekture i gradnje, organizacije države i sl. Osmanlije preuzele od Rimskog Carstva (ne zaboraviti da je to legalno Rimsko Carstvo sve do pada 1453. god.)

pa poznati sarajevski zakon o pravu na vidik, kojim se diče arhitekte starog kova je ustvari Kontantinov zakon na vidik prema Mramornom moru, već sam navodio na nekoj od tema izvor - Đuro Basler...ako treba ponovit ću ga malo preciznije
Sve to stoji, no kada je krenula polagana propast carstva administracijajeste debelo bila ogrezla u korupciju.

Ako ti nije tesko posalji mi taj izvor na PP, hvala unaprted.
pa Carstvo je na neki način propadalo od Justinijana, skoro 1000 godina...inače Aja Sofija i romejska crkvena arhitektura je direktni uzor za sve otomanske džamije, pa one na neki način predstavljaju unaprijeđenu verziju te arhitekture...il kako ko želi shvatiti

šaljem :thumbup:
breuer
Posts: 7190
Joined: 06/07/2009 15:44

#1770 Re: Osmanlije su ............

Post by breuer »

AleksoMKD wrote: 30/03/2021 15:52
breuer wrote: 30/03/2021 15:49 dobro, ne sumnjam da i to nije tekovina Romeja, jer je baš izraženo u našem istočnom svijetu....ali ljudi mislim nisu ni svjesni koliko su što se tiče zakona, arhitekture i gradnje, organizacije države i sl. Osmanlije preuzele od Rimskog Carstva (ne zaboraviti da je to legalno Rimsko Carstvo sve do pada 1453. god.)

pa poznati sarajevski zakon o pravu na vidik, kojim se diče arhitekte starog kova je ustvari Kontantinov zakon na vidik prema Mramornom moru, već sam navodio na nekoj od tema izvor - Đuro Basler...ako treba ponovit ću ga malo preciznije
Sve to stoji, no kada je krenula polagana propast carstva administracijajeste debelo bila ogrezla u korupciju.

Ako ti nije tesko posalji mi taj izvor na PP, hvala unapred.

P.S. eee, pravo na vidik, zaboravljena stvar u Skopju u zadnjih 20ak godina.
evo kako sam i obećao

dakle, Đuro Basler, Arhitektura kasnoantičkog doba u BiH, Biblioteka Kulturno naslijeđe u izdanju Veselin Masleša 1972. god.

str. 34 poglavlje Građevinarstvo - Građevinski propisi

"Car Leo I izdao je 469. godine propis kojim je u Carigradu dozvoljena gradnja kuća i do 100 stopa (=29,57 met) visine, bez obzira da li se time nekoj drugoj zgradi zatvara pogled na more. Justinijan je, međutim, 538. godine ispravio ovu odredbu, utoliko, što izgradnja tako visokih zgrada nije bila dozvoljena u slučajevima ako bi se njome zatvarao pogled na more i pristup svježeg zraka drugim zgradama.

To pravo na vidik i svježi zrak postat će pravilo za mnoga stoljeća, pa će ga prihvatiti i Turci nakon osvajanja Carigrada 1453. godine."

izvinjavam se, Justinijan je umjesto Konstantina, ali je suština potpuno ista i fenomenalno je da se slična priča zadržala do dana današnjeg...
Piaty
Posts: 5588
Joined: 01/12/2020 00:58

#1771 Re: Osmanlije su ............

Post by Piaty »

erentedia wrote: 29/03/2021 19:02 Egzekucija kralja Tomaševića, braće Morić i trovanje obnovitelja naše narodnosti - Huseina kapetana - uništavali su intelektualace-Bošnjake. Tok su guslarima poklonili autonomiju.

Toliko o ljubavi.

Andrić je spominjao nabijanja ali to je umjetnička sloboda. Nabijanje seljaka se nije sprovodilo.
Sve je tacno. Sve, sve, sve...samo nas zadnji kralj je bio ludi vjerski fanatik pa je trijebio Bosnjake gore nego Madjari.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1772 Re: Osmanlije su ............

Post by Sanjarko »

Je li istina da su prvi upotrijebili topove protiv pjesadije? Navodno svima drugima to bilo ispod casti i svi bili sokirani tim potezom. Tako sam ja cuo na jednom dokumentarcu davno.
erentedia
Posts: 352
Joined: 13/03/2021 19:24

#1773 Re: Osmanlije su ............

Post by erentedia »

Piaty wrote: 30/03/2021 19:55
erentedia wrote: 29/03/2021 19:02 Egzekucija kralja Tomaševića, braće Morić i trovanje obnovitelja naše narodnosti - Huseina kapetana - uništavali su intelektualace-Bošnjake. Tok su guslarima poklonili autonomiju.

Toliko o ljubavi.

Andrić je spominjao nabijanja ali to je umjetnička sloboda. Nabijanje seljaka se nije sprovodilo.
Sve je tacno. Sve, sve, sve...samo nas zadnji kralj je bio ludi vjerski fanatik pa je trijebio Bosnjake gore nego Madjari.
Tomaš je radio pokatoličavanje jer je morao. Trijebio nije u smislu ubijanja već je protjerivao u Hercegovinu. Uglavnom on je preobratio stanovništvo, i sam je rođen kao bosanski krstjanin tako da sumnjam da je radio drage volje to već zato da bi se dodvorio Zapadu da mu pomognu u odbrani kraljevine.

Kralj Tomaš je po mom mišljenju sposobniji daleko od Tvrtka jer je vladao u daleko težim okolnostima a opet je uspio što Tvrtkovi nasljednici nisu - smanjio je uticaj Pavlovića i Hrvatinića, s Kosačama nije uspio.

Pročitajte u Jajačkoj i Srebreničkoj banovini i o osmanskoj Bosanskoj kraljevini koja je bila iluzija obnove Bosanske države zato što stanovništvo baš i nije prihvatilo Osmanlije.
Piaty
Posts: 5588
Joined: 01/12/2020 00:58

#1774 Re: Osmanlije su ............

Post by Piaty »

Pricas li o njegovom ocu Tomasu? On je bio pripadnik Çrkve Bosanske skoro cijeli zivot, jel tako? Ali je kasnije presao na zeninu vjeru.

A njegov sin Stjepan Tomasevic je katolik od rodjenja.

U svakom slucaju, slaba je Bosna bila. Za to obnovljeno Bosansko kraljevstvo sam cuo i valjda se nalazilo na ostacima nepokorene bosanske zemlje.

Nisam razumio zadnje. Iluzija je bila stvaranje Bosanskog kraljevstva jer su Bosnjaci/Bosanci bili proosmanlijski???
erentedia
Posts: 352
Joined: 13/03/2021 19:24

#1775 Re: Osmanlije su ............

Post by erentedia »

Piaty wrote: 31/03/2021 11:09 Pricas li o njegovom ocu Tomasu? On je bio pripadnik Çrkve Bosanske skoro cijeli zivot, jel tako? Ali je kasnije presao na zeninu vjeru.

A njegov sin Stjepan Tomasevic je katolik od rodjenja.

U svakom slucaju, slaba je Bosna bila. Za to obnovljeno Bosansko kraljevstvo sam cuo i valjda se nalazilo na ostacima nepokorene bosanske zemlje.

Nisam razumio zadnje. Iluzija je bila stvaranje Bosanskog kraljevstva jer su Bosnjaci/Bosanci bili proosmanlijski???
Ti si u prvom postu naveo da je Tomašević trijebio ljude nije on već Tomaš (otac mu, jesam pričao sam o njemu).

Obnovljena kraljevina nije bila na nepokorenoj zemlji jer ne pokorene zemlje nije bilo jer su to Ugarska (Jakce, Srebrenik) i Turska (ta fiktivna kraljevina) između sebe podijelile. Ali su obje postavljale svog "bosanskog kralja".

Pročitaj biografiju Matije Kotromanića, Matije Vojsalića i Nikole Iločkog pa će ti biti jasno. Stanovništvo u Bosni nije nakloni prihvatilo vlast i zato su Osmanlije stvarali osjećaj da se kraljevina obnavlja.
Last edited by erentedia on 31/03/2021 11:23, edited 1 time in total.
Post Reply