Osiguranje auta - sve o tome

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
noviclan
Posts: 10987
Joined: 31/10/2013 06:48

#1601 Re: Osiguranje auta - sve o tome

Post by noviclan »

yamakashii wrote: 11/06/2023 14:53 Da li kasko osiguranje isplacuje pun iznost u slucaju kradje ili recimo ako auto odnese bujica, polava i sl?

Da li je praksa da osiguranje pokrije odredeni postotak (recimo 70-80%) ili full iznos polovnu vrijednost auta u slucaju kradje? Kako oni uopste to vrijednuju koliko treba isplatiti?

Ako moze brzinski odgovor, da ne otvaram novu temu. Hvala
Ako ti je fulll kasko i imas to ugovoreno dobijes od cijene npr 70500 dio koji se obracuna kroz amortizaciju koliko je staro vozilo kilometara prevalilo ...
User avatar
Casual's
Posts: 5749
Joined: 19/01/2012 00:08
Location: 44°12′N 17°56′E / 44.2°N 17.933°

#1602 Re: Osiguranje auta - sve o tome

Post by Casual's »

Ne mogu pronaci na temi pod Search, pa da upitam. Koji je rok za prvu ponudu na zahtjev za isplatom stete (evropski obrazac)?
oXavier
Posts: 211
Joined: 14/03/2022 22:12

#1603 Re: Osiguranje auta - sve o tome

Post by oXavier »

Casual's wrote: 30/06/2023 10:05 Ne mogu pronaci na temi pod Search, pa da upitam. Koji je rok za prvu ponudu na zahtjev za isplatom stete (evropski obrazac)?
Zakonski rok je 30 dana od dana kompletiranja dokumentacije za obradu zahtjeva, kad je evropski obrazac u pitanju to su vjerovatno slike lica mjesta, izjave i slično.
Almir_
Posts: 457
Joined: 13/04/2013 17:46

#1604 Re: Osiguranje auta - sve o tome

Post by Almir_ »

Da li je neko imao iskustva sa odronom na cesti, ili nesto slicno da vidim iskustvo oko naplate stete na autu.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10608
Joined: 10/03/2022 22:16

#1605 Re: Osiguranje auta - sve o tome

Post by ZoomZoomKiwi »

Policijski zapisnik i tužba. Ako nemaš kasko.
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#1606 Re: Osiguranje auta - sve o tome

Post by azdralovic »

maxell_sarajevo wrote: 02/05/2023 23:04 Na magistralnoj cesti udario nedužnu životinju, može li se šteta na autu popraviti preko polise osiguranja ili da aktiviram kasko?
koju si zivotinju udario? ako je divljac a nema table mozes traziti refundaciju od nadleznog ministarstva
User avatar
xoklix
Posts: 2426
Joined: 16/01/2018 16:07

#1607 Re: Osiguranje auta - sve o tome

Post by xoklix »

Već nekoliko mjeseci traje natezanje sa Sarajevo Osiguranjem.
Njihov osiguranik me zakačio na parkingu i pobjegao, srećom svjedoci vidjeli i zapisali broj tablica.
Policija došla i izvršila uviđaj.
Helem, predracun iz ovlaštenog 2225 KM bez PDVa. Prvobitno mi poslali ponudu 700 KM, da bi nakon žalbe povećali na 1250 KM.
Stvar je u tome što želim uraditi sve u ovlaštenom jer me u nekoj garaži neće izaći ispod 800-900 KM.
Šta dalje činiti? Advokat?
preludezalude
Posts: 5634
Joined: 07/03/2012 00:09

#1608 Re: Osiguranje auta - sve o tome

Post by preludezalude »

Davno sam spominjao da je Sarajevo osiguranje jedno od najgorih osiguranja za naplatu. Ako imas para najbolje je da odradis posao u ovlastenom i onda prilozis racun osiguranju. Tada moraju sve isplatiti.
oXavier
Posts: 211
Joined: 14/03/2022 22:12

#1609 Re: Osiguranje auta - sve o tome

Post by oXavier »

Koje auto je u pitanju, godište? Da li je predračun usaglašen sa zapisnikom o oštećenju?
maxell_sarajevo
Posts: 2222
Joined: 08/02/2008 19:19

#1610 Re: Osiguranje auta - sve o tome

Post by maxell_sarajevo »

Pozdrav, moze li mala pomoć, imao sam udes sa vozilom stranih reg.oznaka (D), došla policija i popunili Europski izvjestaj, drugi vozač krivac.
Štetu sam prijavio u svoje osiguranje, a oni dalje proslijedili Sarajevo osiguranje koje onda predmet ustupa AVUS-u???, koji su kao zastupnici Sarajevo Osiguranja.
Danas dolazi vansudska nagodba od njih sa mizernom ponudom i zahtjev da potpišem i vratim njima.
Stvarno nemam potrebe za nekom “zaradom” jednostavno sam mislio odvuci vozilo u ovlasteni i da oni poprave.
Koja je sad procedura, kako ide žalba, mogu li im poslati predračun servisa pa da oni njima plate ili da mi isplate u visini predracuna iz servisa?
Imam li neke rokove i sl.?
oXavier
Posts: 211
Joined: 14/03/2022 22:12

#1611 Re: Osiguranje auta - sve o tome

Post by oXavier »

Trebalo bi da si uz nagodbu dobio obrazloženu ponudu i zapisnik o oštećenju vozila na osnovu kojih možeš vidjeti kako su ti obračunali naknadu štete. Ukoliko nisi možeš zahtijevati da ti dostave zapisnik, a možeš i tražiti od svog osigurnja. Ponuda je manja u odnosu na neku očekivanu sumu ili predračun? To može zavisiti od više faktora, da li su zapisnikom i fotografijama obuhvaćena sva oštećenja, da li ima nekih odstupanja između zapisnika o oštećenju i eventualnog predračuna, da li su prihvatili sve stavke sa zapisnika koje im je dostavilo tvoje osiguranje, starosti vozila, eventiualnih prethodnih oštećenja itd. Prigovor podnosiš pismenim putem, možeš priložiti predračun i zahtijevati da oni plate direktno servisu (mada možeš pokušati i telefonskim putem dogovoriti). Ako je sve gore navedeno ok i ako je u pitanju novije vozilo, te ako šteta ne prelazi granicu totalne, ne vidim razlog zašto ne bi pristali na popravak u servisu (mada kada je Sarajevo osiguranje u pitanju sve je moguće). U tom slučaju potpisuješ saglasnost tj. asignaciju da oni mogu isplatu izvršiti direktno servisu nakon izvršene popravke. Kada je u pitanju isplata tebi po predračunu, u idealnom slučaju će ti isplatiti iznos bez pdv-a. Druga opcija je da popraviš vozilo i dostaviš im fakturu i fiskalni da ti refundiraju, s tim da je faktura usaglašena sa zapisnikom o štećenju. Obično je rok za podnošenje prigovora 15 dana, trebalo bi da piše pouka o pravnom lijeku na dostavljenoj ponudi.
ssnddd
Posts: 35
Joined: 15/08/2017 11:01

#1612 Re: Osiguranje auta - sve o tome

Post by ssnddd »

Pozdrav..jedno pitanje oko polise osiguranja...zanima me samo dal ce osiguranje pokrit štetu koju sam nanio ukoliko sam prouzrokovao saobracajnu nesrecu i kriv sam a uz to sam imao 0.36 promila alkohola u krvi.
Ako neko zna molim za odgovor. :sax:
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#1613 Re: Osiguranje auta - sve o tome

Post by azdralovic »

ssnddd wrote: 26/09/2023 22:46 Pozdrav..jedno pitanje oko polise osiguranja...zanima me samo dal ce osiguranje pokrit štetu koju sam nanio ukoliko sam prouzrokovao saobracajnu nesrecu i kriv sam a uz to sam imao 0.36 promila alkohola u krvi.
Ako neko zna molim za odgovor. :sax:
ovo je sa stranice Triglav osiguranja

Kada gubite prava iz osiguranja – osiguranje automobilske odgovornosti?
ako se lica prevoze na mjestu koje nije predviđeno za prevoz lica;
ako vozilom upravlja lice bez odgovarajuće vozačke dozvole;
ako ste upravljali vozilom pod utjecajem alkohola, droge ili narkotika. Smatra se da je vozač pod uticajem alkohola ako je udio alkohola u krvi 0,5 promila i više i ako se nakon saobraćajne nezgode odbije podvrgnuti ispitivanju alkoholiziranosti.
oXavier
Posts: 211
Joined: 14/03/2022 22:12

#1614 Re: Osiguranje auta - sve o tome

Post by oXavier »

azdralovic wrote: 27/09/2023 09:14
ssnddd wrote: 26/09/2023 22:46 Pozdrav..jedno pitanje oko polise osiguranja...zanima me samo dal ce osiguranje pokrit štetu koju sam nanio ukoliko sam prouzrokovao saobracajnu nesrecu i kriv sam a uz to sam imao 0.36 promila alkohola u krvi.
Ako neko zna molim za odgovor. :sax:
ovo je sa stranice Triglav osiguranja

Kada gubite prava iz osiguranja – osiguranje automobilske odgovornosti?
ako se lica prevoze na mjestu koje nije predviđeno za prevoz lica;
ako vozilom upravlja lice bez odgovarajuće vozačke dozvole;
ako ste upravljali vozilom pod utjecajem alkohola, droge ili narkotika. Smatra se da je vozač pod uticajem alkohola ako je udio alkohola u krvi 0,5 promila i više i ako se nakon saobraćajne nezgode odbije podvrgnuti ispitivanju alkoholiziranosti.
Nisu uradili update to je po starom zakonu :mrgreen:
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#1615 Re: Osiguranje auta - sve o tome

Post by azdralovic »

oXavier wrote: 27/09/2023 09:30
azdralovic wrote: 27/09/2023 09:14

ovo je sa stranice Triglav osiguranja

Kada gubite prava iz osiguranja – osiguranje automobilske odgovornosti?
ako se lica prevoze na mjestu koje nije predviđeno za prevoz lica;
ako vozilom upravlja lice bez odgovarajuće vozačke dozvole;
ako ste upravljali vozilom pod utjecajem alkohola, droge ili narkotika. Smatra se da je vozač pod uticajem alkohola ako je udio alkohola u krvi 0,5 promila i više i ako se nakon saobraćajne nezgode odbije podvrgnuti ispitivanju alkoholiziranosti.
Nisu uradili update to je po starom zakonu :mrgreen:
u svakom slucaju, imaju pravo na regres stete ako si bio "pod utjecajem alkohola ili droga koje su ga sprečavale da ima kontrolu nad vozilom"
User avatar
JavierBosnia
Posts: 3543
Joined: 22/11/2015 13:59
Location: Uradi sam

#1616 Re: Osiguranje auta - sve o tome

Post by JavierBosnia »

Kolika je maksimalna steta koja se moze isplatiti kada se popuni evropski izvjestaj? Nekada je bilo 1.000 KM jel sad sta vece?
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10608
Joined: 10/03/2022 22:16

#1617 Re: Osiguranje auta - sve o tome

Post by ZoomZoomKiwi »

Ne znam da ima neki limit.

Bitno je da zoveš policiju pa da oni imaju evidentiran udes i poziv, onda policajci odluče da li da se pravi zapisnik ili da popunjavate europski izvještaj. Bitno je samo da je ispravno popunjen, i da ste načinili fotografije iz svih uglova, kako detaljne tako i širokougaone kako bi se vidjele okolnosti udesa.

Ja sam uredno naplatio štetu od 2900 KM tako, doduše osiguranje je cesijom platilo direktno servisu, ne meni. A kolega čak 7000 KM, on je uzeo keš i popravio auto u vlastitom aranžmanu.
User avatar
nivla
Posts: 4286
Joined: 12/01/2008 23:44

#1618 Re: Osiguranje auta - sve o tome

Post by nivla »

azdralovic wrote: 27/09/2023 09:14
ssnddd wrote: 26/09/2023 22:46 Pozdrav..jedno pitanje oko polise osiguranja...zanima me samo dal ce osiguranje pokrit štetu koju sam nanio ukoliko sam prouzrokovao saobracajnu nesrecu i kriv sam a uz to sam imao 0.36 promila alkohola u krvi.
Ako neko zna molim za odgovor. :sax:
ovo je sa stranice Triglav osiguranja

Kada gubite prava iz osiguranja – osiguranje automobilske odgovornosti?
ako se lica prevoze na mjestu koje nije predviđeno za prevoz lica;
ako vozilom upravlja lice bez odgovarajuće vozačke dozvole;
ako ste upravljali vozilom pod utjecajem alkohola, droge ili narkotika. Smatra se da je vozač pod uticajem alkohola ako je udio alkohola u krvi 0,5 promila i više i ako se nakon saobraćajne nezgode odbije podvrgnuti ispitivanju alkoholiziranosti.
eh da, ako je popunio evropski i nije mu izrecena kazna za udes i voznju u pijanom stanju nece nista morat platit osim skupljeg obaveznog autoosiguranja narednu registraciju, zato i postoji evropski
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#1619 Re: Osiguranje auta - sve o tome

Post by kabal1337 »

nivla wrote: 27/09/2023 17:58
azdralovic wrote: 27/09/2023 09:14

ovo je sa stranice Triglav osiguranja

Kada gubite prava iz osiguranja – osiguranje automobilske odgovornosti?
ako se lica prevoze na mjestu koje nije predviđeno za prevoz lica;
ako vozilom upravlja lice bez odgovarajuće vozačke dozvole;
ako ste upravljali vozilom pod utjecajem alkohola, droge ili narkotika. Smatra se da je vozač pod uticajem alkohola ako je udio alkohola u krvi 0,5 promila i više i ako se nakon saobraćajne nezgode odbije podvrgnuti ispitivanju alkoholiziranosti.
eh da, ako je popunio evropski i nije mu izrecena kazna za udes i voznju u pijanom stanju nece nista morat platit osim skupljeg obaveznog autoosiguranja narednu registraciju, zato i postoji evropski
pa kako zna da je napuhao koliko je napuhao...
User avatar
nivla
Posts: 4286
Joined: 12/01/2008 23:44

#1620 Re: Osiguranje auta - sve o tome

Post by nivla »

mogla mu je patrola progledat kroz prste i ne praviti zapisnik, posebno ako je priznao krivicu, pa da ide na evropski
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#1621 Re: Osiguranje auta - sve o tome

Post by kabal1337 »

hoces reci da su mu dopustili da vozi opet auto u akoholiziranom stanju? I sta onda 500 m dalje pokosi 3 djevojke na trotoaru?
User avatar
nivla
Posts: 4286
Joined: 12/01/2008 23:44

#1622 Re: Osiguranje auta - sve o tome

Post by nivla »

kabal1337 wrote: 27/09/2023 19:37 hoces reci da su mu dopustili da vozi opet auto u akoholiziranom stanju? I sta onda 500 m dalje pokosi 3 djevojke na trotoaru?
gdje zivimo mozda i jesu
User avatar
Ateista
Posts: 46592
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1623 Re: Osiguranje auta - sve o tome

Post by Ateista »

nivla wrote: 27/09/2023 19:35 mogla mu je patrola progledat kroz prste i ne praviti zapisnik, posebno ako je priznao krivicu, pa da ide na evropski
Zar policija ne mora pravdati koristenje alkotesta? Ako napuse nedozvoljenu kolicinu vozac placa alkotest,ako ne onda policajac? Ne znam jeli to tacno ali tako sam cuo, i u tom slucaju tesko da ce progledati kroz prste i tesko da nema evidentirano.
User avatar
canvra888
Posts: 4369
Joined: 09/07/2021 15:03

#1624 Re: Osiguranje auta - sve o tome

Post by canvra888 »

Kakva je procedura kad osiguravajuća kuća ne dostavi prvu ponudu u zakonski određenih 30 dana?
User avatar
JoseMujica
Posts: 27607
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1625 Re: Osiguranje auta - sve o tome

Post by JoseMujica »

JavierBosnia wrote: 27/09/2023 17:25 Kolika je maksimalna steta koja se moze isplatiti kada se popuni evropski izvjestaj? Nekada je bilo 1.000 KM jel sad sta vece?
nema limita

samo bih dodao, poučen svojim iskustvom, Euro obrazac se isplati samo onome ko je kriv...ko nije dobro ga puši jer mora ganjati policijsku dokumentaciju (fotke s mjesta udesa) ako ih ima.
Post Reply