Ose na prozoru

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

User avatar
l3la1
Posts: 18
Joined: 10/01/2018 13:52

#1 Ose na prozoru

Post by l3la1 »

Ose su iznad prozora napravile gnijezdo i generalno mi ne bi smetalo da nisam alergicna. Sad je ljepse vrijeme i pocele su zujati okolo, ulaze u stan. Na internetu postoje glupi savjeti o unistavanju, sto ne dolazi u obzir. Probala sam sa jednim da ih nafatam u flasu sa dzemom i medom :D pa premjestim, medjutim ni jedna nije usla. Premjestila bih ih na drugi prozor, koji ne otvaram, sa druge strane. Ima li iko ideju? Nema sanse da ih ubijam ili unistim gnijezdo, ni u kojem slucaju, tako da nemojte to ni predlagati. Ako ima pcelara ovdje, sta ja znam ko bi to mogao znati, neka se javii. Hvalaaa :kiss:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#2 Re: Ose na prozoru

Post by ExNihilo »

Image
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#3 Re: Ose na prozoru

Post by zlo zlo »

lak za kosu :D
User avatar
l3la1
Posts: 18
Joined: 10/01/2018 13:52

#4 Re: Ose na prozoru

Post by l3la1 »

:lol: :lol:
ExNihilo wrote:Image
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#5 Re: Ose na prozoru

Post by triconja »

l3la1 wrote:Ose su iznad prozora napravile gnijezdo i generalno mi ne bi smetalo da nisam alergicna. Sad je ljepse vrijeme i pocele su zujati okolo, ulaze u stan. Na internetu postoje glupi savjeti o unistavanju, sto ne dolazi u obzir. Probala sam sa jednim da ih nafatam u flasu sa dzemom i medom :D pa premjestim, medjutim ni jedna nije usla. Premjestila bih ih na drugi prozor, koji ne otvaram, sa druge strane. Ima li iko ideju? Nema sanse da ih ubijam ili unistim gnijezdo, ni u kojem slucaju, tako da nemojte to ni predlagati. Ako ima pcelara ovdje, sta ja znam ko bi to mogao znati, neka se javii. Hvalaaa :kiss:
Jaro svaki dan im iznosi boze i piletine pohovane pod prozor pa ti nece ulazit u kucu. Mozda glupo zvuci ali nije toliko glupo kao boldirano :lol: :lol: :lol:
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#6 Re: Ose na prozoru

Post by O'zone »

Ne ukloniš li ih tek ćeš onda vidjeti problem. Prvo što su dosadne drugo što mogu da ubodu više puta za razliku od pčele koja može samo jedanput. Meni se uvukle u ventilaciju u zgradi i ulazile kroz rešetke u sve stanove, katastrofa bila. Ne znam koliko puta su me ubole samo zato što sam se naslonio na kauč a one stajale tu. Na kraju došli ljudi iz dimnjačara i očistili otvor temeljito mada su i poslije toga zujale i bile tu par dana dok nisu skontale da im gnijezda više nema.
User avatar
l3la1
Posts: 18
Joined: 10/01/2018 13:52

#7 Re: Ose na prozoru

Post by l3la1 »

triconja wrote:
l3la1 wrote:Ose su iznad prozora napravile gnijezdo i generalno mi ne bi smetalo da nisam alergicna. Sad je ljepse vrijeme i pocele su zujati okolo, ulaze u stan. Na internetu postoje glupi savjeti o unistavanju, sto ne dolazi u obzir. Probala sam sa jednim da ih nafatam u flasu sa dzemom i medom :D pa premjestim, medjutim ni jedna nije usla. Premjestila bih ih na drugi prozor, koji ne otvaram, sa druge strane. Ima li iko ideju? Nema sanse da ih ubijam ili unistim gnijezdo, ni u kojem slucaju, tako da nemojte to ni predlagati. Ako ima pcelara ovdje, sta ja znam ko bi to mogao znati, neka se javii. Hvalaaa :kiss:
Jaro svaki dan im iznosi boze i piletine pohovane pod prozor pa ti nece ulazit u kucu. Mozda glupo zvuci ali nije toliko glupo kao boldirano :lol: :lol: :lol:
Meni gluplje zvuci tvoja potreba da nesto napisano nazoves glupim. Jednostavno zaobidji temu. Pitam ljude koji znaju i mogu pomoci.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5938
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#8 Re: Ose na prozoru

Post by studiorum_tuzlaensis »

sprej i upaljač. Nek gore govna :D 8)
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#9 Re: Ose na prozoru

Post by Ramzess Veliki »

Moras ih se rijesiti. Imas u OBI-ju sprej protiv osa, nacrtana veeeelika osa radi raspoznavanja, velika boca sa dugackom cjevcicom za usmjeravanje mlaza. Nasprejaj ih, i u samo gnijezdo.
Ose jedu pcele ...
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#10 Re: Ose na prozoru

Post by zlo zlo »

trovremenski taft :lol: ja lak za kosu imam u kući samo zbog osa ako se pojave :D super im odmah polijepi krila i adio problemi :lol: ne treba nikakve specijalne sprejeve za njih.
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#11 Re: Ose na prozoru

Post by Haman2 »

Image

Uzmes jednu pivsku flasu, pivo popijes a ostavis pri dnu jedno 5 cm. Flasu posatavi na prozor svanjske strane ispod njihova legla. One ce ulaziti u fasu da se napiju piva ali nece moci da se vrate. Moze i sirce. To vazi i za strsljenove.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#12 Re: Ose na prozoru

Post by Jara »

Imam sličan izazov ( kažu ne treba reći "problem" nego "izazov"). :D
Da li je moguće da imam i pčele i ose u istoj rupi u zidu na balkonu. Prvo su izgledale kao ose, sitne, a sad su pčele... :-?
Ni meni se ne uništavaju hemijski i sl. (@l3la1 potpuno te razumijem) nego bih ih otjerala, ali kako?
Ima li đe onih forumskih pčelara?
emric
Posts: 1211
Joined: 21/03/2018 18:03

#13 Re: Ose na prozoru

Post by emric »

l3la1 wrote:Premjestila bih ih na drugi prozor, koji ne otvaram, sa druge strane.
Nisu ti one baš raspoložene da ih se premješta gdje ko hoće.

A da jednostavno privremeno ne koristiš taj prozor i poštediš i sebe i njih muke?
studiorum_tuzlaensis wrote:sprej i upaljač. Nek gore govna :D 8)
Nasilje nad životinjama je obično znak da će osoba kasnije postati nehumana, da ne kažem ubica ili nasilnik nad vlastitom porodicom i sl.
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#14 Re: Ose na prozoru

Post by geralt »

Dezodorans u spreju. Po mogucnosti sto jeftiniji i losiji.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7756
Joined: 03/06/2016 16:31

#15 Re: Ose na prozoru

Post by Dope_Man »

Sunce ti ljubim sad ako se zastitis od insekata koji nisu ni pocemu posebni i korisni postajes psihopata, ubica, silovatelj djece.. :-)
Naucite vi preosjetljivi jednom da postoji razlika izmedju mucenja zivotinja bez validnog razloga s uzitkom i uklanjanja zivotinja koje su se naselila u blizinu i predstavljaju opasnost za covjeka.

Gnijezdo tih stvorova se mora ukloniti i to je to. Kod mene su se na kuci pojavljivale gdje god je bila koja pukotina da se mogu zavuci dok nije bilo fasade. Nisi mogao mirno sjediti pred vratima od njih. Svaka rupa lijepo krpljena malterom i nestanu u roku dan-dva kad skontaju da ta kuca vise nije dom, a one koje su bile unutra dobile jednosmjernu kartu za raj :lol:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#16 Re: Ose na prozoru

Post by spreca »

emric wrote:
l3la1 wrote:Premjestila bih ih na drugi prozor, koji ne otvaram, sa druge strane.
Nisu ti one baš raspoložene da ih se premješta gdje ko hoće.

A da jednostavno privremeno ne koristiš taj prozor i poštediš i sebe i njih muke?
studiorum_tuzlaensis wrote:sprej i upaljač. Nek gore govna :D 8)
Nasilje nad životinjama je obično znak da će osoba kasnije postati nehumana, da ne kažem ubica ili nasilnik nad vlastitom porodicom i sl.
od kad je osa zivotinja
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#17 Re: Ose na prozoru

Post by spreca »

Jara wrote:Imam sličan izazov ( kažu ne treba reći "problem" nego "izazov"). :D
Da li je moguće da imam i pčele i ose u istoj rupi u zidu na balkonu. Prvo su izgledale kao ose, sitne, a sad su pčele... :-?
Ni meni se ne uništavaju hemijski i sl. (@l3la1 potpuno te razumijem) nego bih ih otjerala, ali kako?
Ima li đe onih forumskih pčelara?
Ose i pcele su ljti neprijatelji i ose su veoma opasne za pcelinjake osa kad udje u koshnicu pcele je tamo ubiju i od tamo izbace kao svakog nezvanog gosta...znaci nemogu biti skupa...ose su bezkorisne a sto znaju unistavati voce i vocke to je drugi par opanaka.....osobe koje su alergicne na ujed ose moraju uvijek sa sobom imati pri ruci lijek i cim prije se javiti ljekaru...gledao sam kako se covjek gusi od ujeda ose....jedva su ga povratili
Last edited by spreca on 20/08/2018 17:01, edited 1 time in total.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5938
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#18 Re: Ose na prozoru

Post by studiorum_tuzlaensis »

ose su gamad.

gamad se tamani nemilice.
User avatar
l33t
Posts: 4325
Joined: 04/09/2011 22:15
Location: Sarajevo

#19 Re: Ose na prozoru

Post by l33t »

Haman2 wrote:
Uzmes jednu pivsku flasu, pivo popijes a ostavis pri dnu jedno 5 cm. Flasu posatavi na prozor svanjske strane ispod njihova legla. One ce ulaziti u fasu da se napiju piva ali nece moci da se vrate. Moze i sirce. To vazi i za strsljenove.
Probano, radi, kupio sam 4 karlovacka, i nakon trece pive zaboravio sam na ose.
akibhf
Posts: 117
Joined: 06/01/2012 23:00

#20 Re: Ose na prozoru

Post by akibhf »

Uzmi komad kartona i razmazi po njemu ljepila iz tube. Ostavi pored i uzivaj. Provjereno,
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#21 Re: Ose na prozoru

Post by Haman2 »

Svako od nas koji ima pcele susrece se sa problemom osa pa i strsljena. Ose i strsljenovi obicno se gnijezde u blizini pcelnjaka i tu negdje pred vece kad sunce pocne da zalazi posjecuju pcelnjake. Strsljenovi hvataju pcele u letu ili na samo polijetaljci, a ose pokusavaju uci u kosnicu, sukobljavaju se pcelama, ubijaju ih i odnose u svoje gnijezdo.

Image

Naravo, pcelar mora intervenirati. Jedan od nacina je flasa u koju se naspe 5 cm piva ili sirceta. Humano ili ne ali pcele moramo spasavati. Upustititi se u skidanje osinjih ili gnijezda strsljena nije bas mudro. Kao sto znamo ujed strsljenja je bolan a ubod vise srsljenova moze biti koban.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#22 Re: Ose na prozoru

Post by Jara »

spreca wrote:
Jara wrote:Imam sličan izazov ( kažu ne treba reći "problem" nego "izazov"). :D
Da li je moguće da imam i pčele i ose u istoj rupi u zidu na balkonu. Prvo su izgledale kao ose, sitne, a sad su pčele... :-?
Ni meni se ne uništavaju hemijski i sl. (@l3la1 potpuno te razumijem) nego bih ih otjerala, ali kako?
Ima li đe onih forumskih pčelara?
Ose i pcele su ljti neprijatelji i ose su veoma opasne za pcelinjake osa kad udje u koshnicu pcele je tamo ubiju i od tamo izbace kao svakog nezvanog gosta...znaci nemogu biti skupa...ose su bezkorisne a sto znaju unistavati voce i vocke to je drugi par opanaka.....osobe koje su alergicne na ujed ose moraju uvijek sa sobom imati pri ruci lijek i cim prije se javiti ljekaru...gledao sam kako se covjek gusi od ujeda ose....jedva su ga povratili
Hvala, svašta se može naučiti na ovom forumu! Elem, krhko je znanje, al' saznah da su ovo ose.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#23 Re: Ose na prozoru

Post by spreca »

Jara wrote: Hvala, svašta se može naučiti na ovom forumu! Elem, krhko je znanje,al' saznah da su ovo ose.
Ma tamani ih :mrgreen:
User avatar
HB_BHF
Posts: 1798
Joined: 11/02/2010 20:18

#24 Re: Ose na prozoru

Post by HB_BHF »

Preksinoć hanuma pravila "medenu tortu" za Bajram i ostavila je u kuhinji i otvorila prozor na kant il ti ga na kip. Kad smo ustali ujutro, upalili svjetlo, a ono roj osi kruži oko lustera... Znači bar 30-40 ih je bilo :lol: . I ništa, zgrabimo tortu i ostalo što nam trebalo iz kuhinje, zatvorimo vrata i ostavimo otvoren prozor. Nakon nekog vremena, čim se malo razdanilo, ose izađoše same. :run:
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#25 Re: Ose na prozoru

Post by Haman2 »

Image

Ja uzeo lubenicu u Bingu. Izrezao jedan rijezan i otisao na pcelnjak. Vjerujte ni jedna pcela nije pala na rijezan lubenice. Nije to ucinila ni osta. Ostavio sam to da stoji jedan dan a onda bacio u smece.
Dakle, ono sto ne valja na njega ne idu pcele i ose. Ono sto je dobro tu odmah dodju.
Post Reply