OSCAR

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Damir.B
Posts: 10
Joined: 04/02/2007 20:39
Location: Sarajevo

#1 OSCAR

Post by Damir.B »

Pogledao sam malo po forumu i nisam vidio nista o ovogodisnjoj dodjeli Oscara. Za razliku od proslih godina ovaj put me dodjela Oscara zaista interesuje. Vjerovatno zato sto ima dosta dobrih filmova koji su pravljeni a i pusteni u poprilicnoj sjenci u usporedbi sa recimo Gospodarima i sl.

Letters from Iwo Jima je sjajan film isto kao i Little Miss Sunshine i Volver i Pan's Labyrinth i Last King of Scotland i Happy Feet i........

Sjajnih je glumackih izvedbi bilo takodjer ali da skratim i dam popis mojih favorita.

Glumac: Whitaker

Glumica: Cruz ili Streep ali se molim da ne bude Mirren sa onom odvratnom kraljicom iako su sanse pa.....jedno 95%

Sporedni: Bilo bi mi drago da Murphy uzme jer je konacno napravio pravi potez i prestao snimati trecerazredne filmove

Sporedna: Breslin mozda najvise zasluzuje ovu nagradu ali me ne bi cudilo da Jennifer Hudson osvoji

Crtani: Happy Feet

Film: The Departed bi mozda trebao odnjeti nagradu za najbolji film pa bi tako svi bili zadovoljni jer i Leonardo i Scorsese i Wahlberg zasluzuju nagradu ali vjerovatno ne pojedinacno

Reziser: Mozda ne bi bilo posteno ali ja bi ga po treci put da Clint Eastwoodu. Jebiga covjek je majstor. Ne znam kako mu podje za rukom ali Unforgiven pa Mystic River pa Million.D.Baby.

Dokumentarac: Deliver us from Evil iako sam pogledao samo dva od pet niminiranih

Strani Film: Pan's Labyrinth bez razmisljanja

Pisac (ali za postojeci a ne orginalni scenarij) mora biti Borat :).
3per
Posts: 318
Joined: 09/07/2004 09:39

#2

Post by 3per »

User avatar
kicky
Posts: 991
Joined: 08/08/2004 23:14
Location: mostar

#3

Post by kicky »

Moram se pohvaliti da sam pogledo skoro sve filmove koji su u konkurenciji za najvažnije Oscare. Pa evo mojih prognoza:

1. najbolji redatelj - Da se mene pita to bi bio Innaritu za Babel , ali će Oscara vjrojatno dobiti Skorsezi

2. najbolji film - definitivno Little Miss Sunshine

3. najbolja glumica - jaka konkurencija, Cruz je odglumila fantastično u Volveru, Streep u liku zlobne urednice - predobro, ali sve ih nadilazi Helen Mirren sa Kraljicom, odlična glumica u zahtjevnoj ulozi prezentiranja žive i kontroverzne osobe. Navijam za Streep, ali realno nema šanse.

4. najbolji glumac - Whitaker, definitivno/moj favorit O Toole
User avatar
Faust
Posts: 1162
Joined: 20/10/2005 23:38
Location: Ni pakao ni raj

#4

Post by Faust »

Babel je odličan film...
User avatar
van Basten
Posts: 7547
Joined: 21/09/2006 02:59

#5

Post by van Basten »

Ja ne pogledah sve ponuđene pa se ni moje mišljenje ne može uzeti 100% relevantnim... kratke crtice... očekujem Scorsese-u Oscar za režiju, koliko za Departed toliko i za prijašnje zasluge pa da se malo izravna... od Departeda očekujem još Oscara za najbolju mušku sporednu ulogu, Whalberg je bio iznenađujuće maestralan... zato će Departed čini mi se izvisiti kao najbolji film, ja tipujem na Babel iako naglašavam da Clintove filmove nisam gledao
User avatar
Babsy
Posts: 1294
Joined: 21/02/2002 00:00
Location: Sarajevo

#6

Post by Babsy »

Nisam gledala filmove nominirane ove godine. Ali pretpostavljam da ce kipic zavrsiti kod Helen Mirren, mada ono moje favoriziranje ide na stranu Meryl Streep.. iako je film kosarica.. ali ona... nenadjebiva.

A Ellen vodi ovogodisnju dodjelu Oscara, sto ce opet bit zajebancija sam po sebi, vjerovatno samo zbog toga i pogledam.. zena je koma.
three sisters
Posts: 255
Joined: 05/11/2006 22:32

#7

Post by three sisters »

gledala sam tri filma od nominiranih za najbolji i moj favorit je little miss sunshine
Shamrock
Posts: 380
Joined: 31/10/2006 12:13

#8

Post by Shamrock »

Faust wrote:Babel je odlièan film...
ja neznam sta je tu tako odlicno
Damir.B
Posts: 10
Joined: 04/02/2007 20:39
Location: Sarajevo

#9

Post by Damir.B »

Degeneres je uzasan izbor. Ao cemo iskreno ona je vjerovatno medju najsmijesnijim zenama na svijetu ali to ne znaci da je smijesna.

Borat je trebao biti host ove godine jer bi on uradio nesto novo i napravio veliki preokret u Holivudu. Mozda ga natjerati da obuce normalno odjelo ali ga pustiti da radi ono sto zna najbolje. Slicno bi nesto moao uraditi i Chappell ali ako su vec htjeli gospodina koji poznaje humor visoke klase onda su trebali platiti Billy Crystalu koliko god je trazio.


Ps. Ja sam veliki ljubitelj malih filmova, filmova sa dobrim i donekle zapetljanim pricama i filmova sa teskim temama koji rijetko imaju sretan kraj i Bebel je trebao biti upravo takav medjutim to je jedno sranje od filma. Nije to los film. To je sranje od filma i samo se tako moze opisati. Kada se ona Japanka ili sta li je vec skinula po deveti put pred onim policajcem ja sam ugasio film i otisao spavati da bih ga jedva zavrsio sutra ujutro.

Veza izmedju prica u Maroku (mislim) i Japanu je puska. PUSKA!!!!!!!!!!!!
User avatar
Babsy
Posts: 1294
Joined: 21/02/2002 00:00
Location: Sarajevo

#10

Post by Babsy »

Damir.B wrote:Degeneres je uzasan izbor. Ao cemo iskreno ona je vjerovatno medju najsmijesnijim zenama na svijetu ali to ne znaci da je smijesna.

Borat je trebao biti host ove godine jer bi on uradio nesto novo i napravio veliki preokret u Holivudu. Mozda ga natjerati da obuce normalno odjelo ali ga pustiti da radi ono sto zna najbolje. Slicno bi nesto moao uraditi i Chappell ali ako su vec htjeli gospodina koji poznaje humor visoke klase onda su trebali platiti Billy Crystalu koliko god je trazio.

Ne znam al meni je pun qurac vise iz godine u godinu gledat iste voditelje, Crystal, pa Goldbergova, pa opet Crystal, pa Martin, pa Goldberg, pa Crystal, pa onaj sto je prosle godine vodio... Crystal mi je ok... naj od ovih sto se sjecam.. Samo nek nesto malo promijene.. A Borat.. hmm.. mislim da im je bilo previse riskantno da on vodi dodjelu Oscara :D
User avatar
Faust
Posts: 1162
Joined: 20/10/2005 23:38
Location: Ni pakao ni raj

#11

Post by Faust »

Shamrock wrote:
Faust wrote:Babel je odličan film...
ja neznam sta je tu tako odlicno
Odlična je priča, odličan je postupak prezentacije različitih priča (umalo ne rekoh "siže"), odlična je gluma, odlično je značenje filma. I šta ako je veza između dvije priče puška? Zašto mora postojati neka čvršća vizuelna i lako uočljiva veza. A veza kao nije odnos u porodici u Maroku i porodici u Japanu?
P.S.: Meni su Pasja ljubav i 21 gram, ipak, bolji filmovi od Babela; no, Babel je odličan film. :oops:
Damir.B
Posts: 10
Joined: 04/02/2007 20:39
Location: Sarajevo

#12

Post by Damir.B »

21 Grams, Crash i Babel su ista vrsta filma samo sto je Babel trecorazredni.

Crystal je koliko god puta je vodio uvijek bio odlican. Znao predstaviti sve na pravi nacin i radio to sa ukusom i nekim Holivudskim sarmom.

Sto se tice prosle godine, ja sam imao velika ocekivanja za Stewarta ciji Daily Show pratim skoro 5 godina ali je on strasno razocarao i mislim da je greska bila u potpunosti do scenarista.
User avatar
Babsy
Posts: 1294
Joined: 21/02/2002 00:00
Location: Sarajevo

#13

Post by Babsy »

Ja samo ocekujem osvjezenje. I ono sa Chris Rockom mi je bio promasaj... Crystal je fakat najbolji.. ali boze moj..
User avatar
Faust
Posts: 1162
Joined: 20/10/2005 23:38
Location: Ni pakao ni raj

#14

Post by Faust »

Damir.B wrote:21 Grams, Crash i Babel su ista vrsta filma samo sto je Babel trecorazredni.
Crash je loš film, još nisu našli ime za razred u kojem bi se on našao. :lol: :lol:
I jedino im (21 Gram, Babel vs. Crash) je zajednička formalna struktura iscjepkanih priča, ostalo: ni blizu.
Kralj Tvrtko XXVIII
Posts: 562
Joined: 11/02/2007 16:03

#15

Post by Kralj Tvrtko XXVIII »

Glumac:
Will Smith
The Pursuit Of Happyness

Glumica:
Kate Winslet
Little Children

Crtani:
Happy Feet

Rezija:
Babel

Film:
The Departed

Strani film:
Pan's Labyrinth
Mexico

Muzika:
Pan's Labyrinth

Scenario adaptirani:
Little Children

Scenario orginalni:
Babel
User avatar
van Basten
Posts: 7547
Joined: 21/09/2006 02:59

#16

Post by van Basten »

Faust wrote:
Damir.B wrote:21 Grams, Crash i Babel su ista vrsta filma samo sto je Babel trecorazredni.
Crash je loš film, još nisu našli ime za razred u kojem bi se on našao. :lol: :lol:
I jedino im (21 Gram, Babel vs. Crash) je zajednička formalna struktura iscjepkanih priča, ostalo: ni blizu.
Nije ni čudo što se prepoznaje sličnost u 21 gram i Babel... ipak je isti režiser u pitanju. A slažem se za ostalo : ni blizu
Cary Grant
Posts: 81
Joined: 27/11/2006 00:34

#17 Re: OSCAR

Post by Cary Grant »

Damir.B wrote:Pogledao sam malo po forumu i nisam vidio nista o ovogodisnjoj dodjeli Oscara. Za razliku od proslih godina ovaj put me dodjela Oscara zaista interesuje. Vjerovatno zato sto ima dosta dobrih filmova koji su pravljeni a i pusteni u poprilicnoj sjenci u usporedbi sa recimo Gospodarima i sl.

Letters from Iwo Jima je sjajan film isto kao i Little Miss Sunshine i Volver i Pan's Labyrinth i Last King of Scotland i Happy Feet i........

Sjajnih je glumackih izvedbi bilo takodjer ali da skratim i dam popis mojih favorita.

Glumac: Whitaker

Glumica: Cruz ili Streep ali se molim da ne bude Mirren sa onom odvratnom kraljicom iako su sanse pa.....jedno 95%

Sporedni: Bilo bi mi drago da Murphy uzme jer je konacno napravio pravi potez i prestao snimati trecerazredne filmove

Sporedna: Breslin mozda najvise zasluzuje ovu nagradu ali me ne bi cudilo da Jennifer Hudson osvoji

Crtani: Happy Feet

Film: The Departed bi mozda trebao odnjeti nagradu za najbolji film pa bi tako svi bili zadovoljni jer i Leonardo i Scorsese i Wahlberg zasluzuju nagradu ali vjerovatno ne pojedinacno

Reziser: Mozda ne bi bilo posteno ali ja bi ga po treci put da Clint Eastwoodu. Jebiga covjek je majstor. Ne znam kako mu podje za rukom ali Unforgiven pa Mystic River pa Million.D.Baby.

Dokumentarac: Deliver us from Evil iako sam pogledao samo dva od pet niminiranih

Strani Film: Pan's Labyrinth bez razmisljanja

Pisac (ali za postojeci a ne orginalni scenarij) mora biti Borat :).
Tema je gut, ali mene interesuje druga stvar, koju izgleda niko ne pominje a niko i ne mari za to. Evo citirao sam Damira, jer mu pise "lokacija: Sarajevo", i interesuje me kako je on uspio odgledati sve te filmove o kojima izrazava svoje misljenje, a nijedan jos nije zaigrao u legalnoj distribuciji u nasim kinima. (Letters From Iwo Jima, Little Miss Sunshine, Pan's Labyrinth, Last King of Scotland, Happy Feet...) Logicno, ni na DVD-ju, samim tim. I ako podrazumijevate da ste gledajuci neko piratsko izdanje filma koji je premijeru dozivio nekoliko dana prije, shvatili njegov smisao, ideju, stil, sadrzaj i poentu... Onda smo u jednom tuznom filmskom sosu raja.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#18 Re: OSCAR

Post by darius_maximus »

Cary Grant wrote:
Damir.B wrote:Pogledao sam malo po forumu i nisam vidio nista o ovogodisnjoj dodjeli Oscara. Za razliku od proslih godina ovaj put me dodjela Oscara zaista interesuje. Vjerovatno zato sto ima dosta dobrih filmova koji su pravljeni a i pusteni u poprilicnoj sjenci u usporedbi sa recimo Gospodarima i sl.

Letters from Iwo Jima je sjajan film isto kao i Little Miss Sunshine i Volver i Pan's Labyrinth i Last King of Scotland i Happy Feet i........

Sjajnih je glumackih izvedbi bilo takodjer ali da skratim i dam popis mojih favorita.

Glumac: Whitaker

Glumica: Cruz ili Streep ali se molim da ne bude Mirren sa onom odvratnom kraljicom iako su sanse pa.....jedno 95%

Sporedni: Bilo bi mi drago da Murphy uzme jer je konacno napravio pravi potez i prestao snimati trecerazredne filmove

Sporedna: Breslin mozda najvise zasluzuje ovu nagradu ali me ne bi cudilo da Jennifer Hudson osvoji

Crtani: Happy Feet

Film: The Departed bi mozda trebao odnjeti nagradu za najbolji film pa bi tako svi bili zadovoljni jer i Leonardo i Scorsese i Wahlberg zasluzuju nagradu ali vjerovatno ne pojedinacno

Reziser: Mozda ne bi bilo posteno ali ja bi ga po treci put da Clint Eastwoodu. Jebiga covjek je majstor. Ne znam kako mu podje za rukom ali Unforgiven pa Mystic River pa Million.D.Baby.

Dokumentarac: Deliver us from Evil iako sam pogledao samo dva od pet niminiranih

Strani Film: Pan's Labyrinth bez razmisljanja

Pisac (ali za postojeci a ne orginalni scenarij) mora biti Borat :).
Tema je gut, ali mene interesuje druga stvar, koju izgleda niko ne pominje a niko i ne mari za to. Evo citirao sam Damira, jer mu pise "lokacija: Sarajevo", i interesuje me kako je on uspio odgledati sve te filmove o kojima izrazava svoje misljenje, a nijedan jos nije zaigrao u legalnoj distribuciji u nasim kinima. (Letters From Iwo Jima, Little Miss Sunshine, Pan's Labyrinth, Last King of Scotland, Happy Feet...) Logicno, ni na DVD-ju, samim tim. I ako podrazumijevate da ste gledajuci neko piratsko izdanje filma koji je premijeru dozivio nekoliko dana prije, shvatili njegov smisao, ideju, stil, sadrzaj i poentu... Onda smo u jednom tuznom filmskom sosu raja.

Mislim da ovo uopste nije tema danasnje emisije, ali ako se mene pita, piraterija je zakon! Da nema piratskih izdanja 90% ljudi koji sada gledaju filmove, prestali bi gledati filmove... Ovakve price bi bile uredu da smo u Njemackoj i da zaradjujemo po 2000€ mjesecno, pa sad da mozemo birati sta cemo kupiti i koji cemo film pogledati...
Originali se ne isplate ni videotekama ni ljudima koji iznajmljuju...
Zamisli samo, iznajmi neko original, pricam o DVD-u. Original u BLITZ-u kosta oko 200 KM po filmu i to imas obicno uslov da uzmes po 2-3 primjerka. E sad, moj komsija, recimo, izgrebe disc i vrati ga u videoteku, i ja njemu kazem: "Pa komsija, bolan sto mi izgreba DVD?" A on se okrene i ode, pa ga ti tuzi... I sta sad covjek da uradi? Da ne govorim da bi se originali iznajmljivali za 5KM... Da zavrsim ovdje i da se vratim oscaru...

Slazem se sa Damirom u svemu, osim mozda rezisera i crtanog...
Scorcese ce imati svojih pet minuta ove godine, duzni su mu to, a Cars mi se u svakom slucaju vise svidja od Happy Feet, ali zivi bili pa vidjeli... :D
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#19

Post by harač »

Na žalost još nisam imao prilike da vidim Letters from Iwo Jima... nit ga ima u kinima, ni u videoteci ni na dvd/divx... kako ste ga vi našli? Nadam se da će sljedeće sedmice biti revija filmova nominiranih za oskara, kako obično bude, ali ništa nisu javili :sad: Tako da su moja predviđanja bez Letters. Anyway:

Najbolji film:
Ko bi trebao dobiti: The Departed
Ko će dobiti: LMS ili Babel (prije da će LMS)
Zašto: Od svih nominiranih jedino je LMS komedija + tema i ideja američkog sna + od ovih koje sam ja vidio LMS mi je bolji i od Babela i od Kraljice

Najbolji režiser:
Ko bi trebao dobiti: Martin S.
Ko će dobiti: Scorsese ili Greengrass
Zašto: Ne toliko radi filma, koji je daleko od toga da je njegov najbolji. To je jednostavno stvar ispaštanja za činjenicu da najveći živući američki režiser nije osvojio ni jednog jedinog oskara. Sve mi se više čini da bi Greengrass mogao biti novi Polanski, iako je njegova "režija" u najvećoj mjeri naglašena radi dobre montaže - što bi se moglo donekle reći i za Scorsesea za kojeg radi sjajna Thelma Schoonmaker (moje sumnje u vezi za ovu kategoriju opravdala je BAFTA... koliko god da to ima utjecaja)

Najbolja glumica:
Ko bi trebao dobiti: H. Mirren
Ko će dobiti: H. Mirren
Zašto: Jednostavno najbolja uloga od svih nominiranih (konkurencija je dosta slaba). Mimikrija + stvarna ličnost + dobra karakterizacija, iako je sam lik na granici dvodimenzionalnosti. (Napomena da nisam gledao Notes on a Scandal, stim da po reklamama djeluje da je Dench uradila bolji posao...)

Najbolji glumac:
Ko bi trebao dobiti: ?
Ko će dobiti: F. Whitaker ?
Zašto: Nisam imao prilike vidjeti 3 uloge (Gosling, Whitaker, O'Toole), ali je sasvim sigurno da će Whitaker dobiti budući da je osvojio sve što je mogao (eventualno O'Toole radi neke sentimentalnosti... 7 nominacija?). Po onome što sam mogao vidjeti sa reklama Whitaker zaslužuje, i baš igra ulogu koju bi ja, da sam vidio čitav film, vjerovatno proglasio svojim favoritom.

Najbolja sporedna glumica:
Ko bi trebao dobiti: Adriana Barraza
Ko će dobiti: J. Hudson
Zašto: Hudson je već velika zvijezda u SAD-u, osvojila je American Idol svojevremeno, a sad je pokupila sve nagrade. Gledao sam Dreamgirls, i stvarno ona dolazi do izražaja, radi uloge i radi veoma snažnih muzičkih sekvenci koje je jako dobro izvela, zahvaljujući i dobrom glasu. S druge strane Barraza u Babelu je, meni lično, najbolja s. glumica. To je i do lijepo napisanog lika, sa lijepim karakternim lukom. (Napomena da nisam gledao Notes on a Scandal)

Najbolji sporedni glumac:
Ko bi trebao dobiti: Jackie Earle Haley
Ko će dobiti: Eddie Murphy
Zašto: Ovo je po svemu sudeći jedna od najačih kategorija. Neki od ovih glumaca su od svojih prosječnih filmova učinili dobre filmove. Najbolju ulogu je sasvim sigurno ostvario Haley, iako su odmah za njim Murphy i Arkin. Hounsou i Wahlberg nemaju nekog karakternog luka, niti se u njihovim filmskim životima događa ikakva veća promijena koja bi mogla poslužiti za bolji glumački izražaj (moglo bi se ovo reći i za Arkina koji...)

Pored ove ima još milion nekih kategorija. Strani film će po svemu sudeći pokupiti Del Torro, iako film nisam imao prilike vidjeti (kupio, ali teški pirat... tri prijevoda...). Budući da Volver nije ni nominiran film i nema neke konkurencije, osim Života drugih (kojeg također nisam imao prilike vidjeti), mogao bi pokupiti kipić ILI biti potpuno isključen (pogotovo ako se bori protiv superiornijeg filma a.k.a. Amelie v. No Man's Land... iako se sada čini da je Pan's L. bolji film).

Kategorija koju veoma volim jeste ona sa dokumentarcima... opet, na žalost, nisam mogao doći do filmova (Iraq in Fragments i My Country My Country su bili na SFF-u ali ih iz nekog razloga ne pogledah), osim An Inconvenient Truth kojeg smatram veoma dobrim, čak odličnim (podsjeća me na superiorniji Fog of War). AIT će sigurno i dobiti oskara, budući da je osvojio sve ostalo.

Što se tiče kategorije animiranih, moram reći da je vjerovatno najslabija kategorija od svih. Monster House nisam ni pogledao, niti mi se gleda, a ona dva su u najboljem slučaju prosjek. Ipak mislim da će ići Autima, jer je to ipak Pixar.

One koje bih volio vidjeti na bini su: Thelma Schoonmaker (not gonna happen), Apocalypto za šminku (maybe), Patricia Field za kostime (iako se ne razumijem ni u kostime ni u mogu, pretpostavljam da je kostime u "modernim" filmovina isto tako teško dizajnirati kao i one za "historijske"... + ovdje djeluju baš na mjestu budući da bi film The Devil Wears Prada sasvim propao da nije uradila dobar posao).

Konačno, volio bih da sam pogriješio u svakoj mogućoj kategoriji jer bi takvo gledanje Oskara bilo puno zanimljivije, nego igrati se Kleopatre.
Damir.B
Posts: 10
Joined: 04/02/2007 20:39
Location: Sarajevo

#20 Re: OSCAR

Post by Damir.B »

darius_maximus wrote:
Cary Grant wrote:
Damir.B wrote:Pogledao sam malo po forumu i nisam vidio nista o ovogodisnjoj dodjeli Oscara. Za razliku od proslih godina ovaj put me dodjela Oscara zaista interesuje. Vjerovatno zato sto ima dosta dobrih filmova koji su pravljeni a i pusteni u poprilicnoj sjenci u usporedbi sa recimo Gospodarima i sl.

Letters from Iwo Jima je sjajan film isto kao i Little Miss Sunshine i Volver i Pan's Labyrinth i Last King of Scotland i Happy Feet i........

Sjajnih je glumackih izvedbi bilo takodjer ali da skratim i dam popis mojih favorita.

Glumac: Whitaker

Glumica: Cruz ili Streep ali se molim da ne bude Mirren sa onom odvratnom kraljicom iako su sanse pa.....jedno 95%

Sporedni: Bilo bi mi drago da Murphy uzme jer je konacno napravio pravi potez i prestao snimati trecerazredne filmove

Sporedna: Breslin mozda najvise zasluzuje ovu nagradu ali me ne bi cudilo da Jennifer Hudson osvoji

Crtani: Happy Feet

Film: The Departed bi mozda trebao odnjeti nagradu za najbolji film pa bi tako svi bili zadovoljni jer i Leonardo i Scorsese i Wahlberg zasluzuju nagradu ali vjerovatno ne pojedinacno

Reziser: Mozda ne bi bilo posteno ali ja bi ga po treci put da Clint Eastwoodu. Jebiga covjek je majstor. Ne znam kako mu podje za rukom ali Unforgiven pa Mystic River pa Million.D.Baby.

Dokumentarac: Deliver us from Evil iako sam pogledao samo dva od pet niminiranih

Strani Film: Pan's Labyrinth bez razmisljanja

Pisac (ali za postojeci a ne orginalni scenarij) mora biti Borat :).
Tema je gut, ali mene interesuje druga stvar, koju izgleda niko ne pominje a niko i ne mari za to. Evo citirao sam Damira, jer mu pise "lokacija: Sarajevo", i interesuje me kako je on uspio odgledati sve te filmove o kojima izrazava svoje misljenje, a nijedan jos nije zaigrao u legalnoj distribuciji u nasim kinima. (Letters From Iwo Jima, Little Miss Sunshine, Pan's Labyrinth, Last King of Scotland, Happy Feet...) Logicno, ni na DVD-ju, samim tim. I ako podrazumijevate da ste gledajuci neko piratsko izdanje filma koji je premijeru dozivio nekoliko dana prije, shvatili njegov smisao, ideju, stil, sadrzaj i poentu... Onda smo u jednom tuznom filmskom sosu raja.

Mislim da ovo uopste nije tema danasnje emisije, ali ako se mene pita, piraterija je zakon! Da nema piratskih izdanja 90% ljudi koji sada gledaju filmove, prestali bi gledati filmove... Ovakve price bi bile uredu da smo u Njemackoj i da zaradjujemo po 2000€ mjesecno, pa sad da mozemo birati sta cemo kupiti i koji cemo film pogledati...
Originali se ne isplate ni videotekama ni ljudima koji iznajmljuju...
Zamisli samo, iznajmi neko original, pricam o DVD-u. Original u BLITZ-u kosta oko 200 KM po filmu i to imas obicno uslov da uzmes po 2-3 primjerka. E sad, moj komsija, recimo, izgrebe disc i vrati ga u videoteku, i ja njemu kazem: "Pa komsija, bolan sto mi izgreba DVD?" A on se okrene i ode, pa ga ti tuzi... I sta sad covjek da uradi? Da ne govorim da bi se originali iznajmljivali za 5KM... Da zavrsim ovdje i da se vratim oscaru...

Slazem se sa Damirom u svemu, osim mozda rezisera i crtanog...
Scorcese ce imati svojih pet minuta ove godine, duzni su mu to, a Cars mi se u svakom slucaju vise svidja od Happy Feet, ali zivi bili pa vidjeli... :D
Dragi moj Cary jel ti mislis da Amerikance zanima sto mi gledamo filmove ilegalno nakon sto su oni izgradili drzavu pljackom.
Cary Grant
Posts: 81
Joined: 27/11/2006 00:34

#21

Post by Cary Grant »

Mene ne interesuju Amerikanci niti bilo ko drugi i njihovo misljenje o nama. Meni je zao sto zivim(o) u drzavi gdje niko ne postuje osnovne zakonei sto zato neki posteni radini ljudi ispastaju. Zasto nam se kina zatvaraju i zasto nam se multipleks gradi vec deset godina? Zato sto ljudi gledaju pirate. Zasto se videoteke zatvaraju (one koje rade legalno) i ljudi ostaju bez posla? Zato sto ljudi gledaju pirate. Zasto se svijest o filmu i njegovo iskonsko shvacanje svelo na to ko ce prije dobaviti sto kvalitetniji piratski snimak istog? ... Mislim da je jasno.

A sto se tice tih cijena, to je cista laz. Film u svakoj distributerskoj kuci kosta prosjecno oko 40-tak maraka, i cak i sa tom cijenom, videotekari se muce sa isplativosti investicije. Zasto? Ne zato sto je to njima skupo, nego zato sto ljudi, umjesto da gledaju filmove legalno i placaju za njih, oni torade nelegalno i kradu ih sa neta. Mnogo vise kosta jedan nov film koji udje u kino distribuciju, ali hvala Bogu pa jos ima ljudi u ovom gradu koji idu i kino i postuju filmsku umjetnost, tako da i prikazivacke kopmanije nekako opstaju u ovoj anti-pravnoj drzavi.

Znam sta mislite, "daj ba, popusti, nisam budala da dajem 5 maraka kad mogu dobit' dzaba." A zamislite situaciju da vam otac ili majka, ili vi licno, rade npr. kao pekari. I onda ljudi prestanu dolaziti kod vas jer pekar u drugoj ulici pece hljeb svaki dan i ljudi mu ga kradu svaki dan. A policija nista. On vama kvari posao a i sebi. A ko je najveci krivac? Lopov, logicno. Tako dolazimo do tragicne cinjenice da je ovo jedna nacija lopova koja je navikla jos od rata dobijati stvari za nista, i onda se to razvilo u ovo sto imamo sada.

Samo mi nije jasno kako se mozete upustati u rasprave o kvaliteti filmova koje niste dozivjeli onako kako su oni namijenjeni da ih se dozivljava. U mraku kino dvorane, uz zrnasti uzorak na ogromnom platnu i zvuk koji prati radnju u svakom segmentu. I ne vadite se na novac, jer tih pet maraka cete svakako potrositi na neku mamiparu koju cete zaboraviti vec sutra. A dobar film nikada. Sto je dijametralno osjecaju kakav cete imati nakon gledanja istog tog filma nelegalnim putem.

Ovim bih zavrsio diskusiju s moje strane, niti ja niti bilo ko drugi ne moze niti smije nametati mijenjanje nacina zivota nekome drugom...
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#22

Post by darius_maximus »

Cary Grant wrote:Mene ne interesuju Amerikanci niti bilo ko drugi i njihovo misljenje o nama. Meni je zao sto zivim(o) u drzavi gdje niko ne postuje osnovne zakonei sto zato neki posteni radini ljudi ispastaju. Zasto nam se kina zatvaraju i zasto nam se multipleks gradi vec deset godina? Zato sto ljudi gledaju pirate. Zasto se videoteke zatvaraju (one koje rade legalno) i ljudi ostaju bez posla? Zato sto ljudi gledaju pirate. Zasto se svijest o filmu i njegovo iskonsko shvacanje svelo na to ko ce prije dobaviti sto kvalitetniji piratski snimak istog? ... Mislim da je jasno.

A sto se tice tih cijena, to je cista laz. Film u svakoj distributerskoj kuci kosta prosjecno oko 40-tak maraka, i cak i sa tom cijenom, videotekari se muce sa isplativosti investicije. Zasto? Ne zato sto je to njima skupo, nego zato sto ljudi, umjesto da gledaju filmove legalno i placaju za njih, oni torade nelegalno i kradu ih sa neta. Mnogo vise kosta jedan nov film koji udje u kino distribuciju, ali hvala Bogu pa jos ima ljudi u ovom gradu koji idu i kino i postuju filmsku umjetnost, tako da i prikazivacke kopmanije nekako opstaju u ovoj anti-pravnoj drzavi.

Znam sta mislite, "daj ba, popusti, nisam budala da dajem 5 maraka kad mogu dobit' dzaba." A zamislite situaciju da vam otac ili majka, ili vi licno, rade npr. kao pekari. I onda ljudi prestanu dolaziti kod vas jer pekar u drugoj ulici pece hljeb svaki dan i ljudi mu ga kradu svaki dan. A policija nista. On vama kvari posao a i sebi. A ko je najveci krivac? Lopov, logicno. Tako dolazimo do tragicne cinjenice da je ovo jedna nacija lopova koja je navikla jos od rata dobijati stvari za nista, i onda se to razvilo u ovo sto imamo sada.

Samo mi nije jasno kako se mozete upustati u rasprave o kvaliteti filmova koje niste dozivjeli onako kako su oni namijenjeni da ih se dozivljava. U mraku kino dvorane, uz zrnasti uzorak na ogromnom platnu i zvuk koji prati radnju u svakom segmentu. I ne vadite se na novac, jer tih pet maraka cete svakako potrositi na neku mamiparu koju cete zaboraviti vec sutra. A dobar film nikada. Sto je dijametralno osjecaju kakav cete imati nakon gledanja istog tog filma nelegalnim putem.

Ovim bih zavrsio diskusiju s moje strane, niti ja niti bilo ko drugi ne moze niti smije nametati mijenjanje nacina zivota nekome drugom...

Apsolutno se slazem sa zadnjim zakljuckom u tvom izlaganju, jedino je steta sto si ti poceo prvi da nameces svoje misljenje...

Pocet cu redom:

1. Ne zatvaraju se kina zato sto ljudi gledaju pirate, vec zato sto malo ljudi gleda filmove uopste... Ne bih da sirim diskusiju na objasnjavanje sta vecina radije radi...
I navedi mi, molim te, jednu jedinu videoteku koja nema pirate, sem cuvenog Oxygena, koji se sa videoteke na tri sprata sveo na prkno... (da prostite na izrazu...) Ponovo ti objasnjavam, nije isplativo! Sto nas vodi do druge tacke...

2. Cijene su istinite, radio sam po videotekama, poslat cu ti skenirane ponude filmova iz BLITZ-a, ako te bas toliko interesuje... Da ne govorim o tome da moras naruciti vise kopija. Naravno da se filmovi skidaju s neta, nego sta drugo? Sad cu ti ja navesti opet jedan primjer: Kada bi se stvarno radilo po zakonu, onda bi svi trebali drzati samo originale, sto je kao prvo praaavo skupo, a kao drugo, realno u sarajevu ne postoji toliko ljudi koji su zainteresovani za film, koliko ih ima zainteresovanih za stoju, daru bubamaru i ostalo... filmofili su rijetkost... I na njima da otplatis filmove? Cisto sumnjam...
btw. ja redovno idem u kino, cak gledati filmove koje sam gledao na piratu... Gledao sam Crnu Dahliu u Kinu Novi Grad, kad je bilo 7 gledatelja, gledao sam Babel, Apocalypto, sve sto me interesuje i u kinu, iako imam mogucnost da imam sve te filmove, skoro za dzaba... To je zato sto volim kino i volim filmove i zato volim sve sto mi se svidja imati i kuci i imam velik izbor... Ali to nije ni bitno na kraju krajeva... Nasa kultura nije na tom nivou gdje bi se moglo zivjeti kako ti to zamisljas, zao mi je sto ti ja to moram reci, niti su nasi dzepovi dovoljno duboki...

3. I za kraj jednu stvar... Sto se lopovluka tice, jedan od najvecih zagovornika ukidanja piratstva je Dino Merlin, on to sebi moze i priustiti, ali cisto se sumnjam da je neko "Burek", platio po originalnoj cijeni... :D
Vecina drugih, manje poznatih izvodjaca nema problema s tim... Dok sam radio u videotekama i oko njih, vidio sam i cuo raznih stvari... Tako znam da je Erato kad je tek pocinjao donosio svoje CD-ove ljudima koji se bave piraterijom i davao im ih, samo da prodaju sto vise kopija, jer ko ce realno kupovati originale grupa za koje nisu ni culi, ali kad kupe cd, barem ce doci na koncerte, neko ce ih slusati... Sve je to malo komplikovanije od onoga sto ti zelis da nam predstavis, vjeruj mi...

Ovime ja sa svoje strane zavrsavam diskusiju, jer je tema Oscar, a mi smo daleko od toga... ;)

Pozdrav svima!
three sisters
Posts: 255
Joined: 05/11/2006 22:32

#23

Post by three sisters »

Cary Grant wrote:Mene ne interesuju Amerikanci niti bilo ko drugi i njihovo misljenje o nama. Meni je zao sto zivim(o) u drzavi gdje niko ne postuje osnovne zakonei sto zato neki posteni radini ljudi ispastaju. Zasto nam se kina zatvaraju i zasto nam se multipleks gradi vec deset godina? Zato sto ljudi gledaju pirate. Zasto se videoteke zatvaraju (one koje rade legalno) i ljudi ostaju bez posla? Zato sto ljudi gledaju pirate. Zasto se svijest o filmu i njegovo iskonsko shvacanje svelo na to ko ce prije dobaviti sto kvalitetniji piratski snimak istog? ... Mislim da je jasno.

A sto se tice tih cijena, to je cista laz. Film u svakoj distributerskoj kuci kosta prosjecno oko 40-tak maraka, i cak i sa tom cijenom, videotekari se muce sa isplativosti investicije. Zasto? Ne zato sto je to njima skupo, nego zato sto ljudi, umjesto da gledaju filmove legalno i placaju za njih, oni torade nelegalno i kradu ih sa neta. Mnogo vise kosta jedan nov film koji udje u kino distribuciju, ali hvala Bogu pa jos ima ljudi u ovom gradu koji idu i kino i postuju filmsku umjetnost, tako da i prikazivacke kopmanije nekako opstaju u ovoj anti-pravnoj drzavi.

Znam sta mislite, "daj ba, popusti, nisam budala da dajem 5 maraka kad mogu dobit' dzaba." A zamislite situaciju da vam otac ili majka, ili vi licno, rade npr. kao pekari. I onda ljudi prestanu dolaziti kod vas jer pekar u drugoj ulici pece hljeb svaki dan i ljudi mu ga kradu svaki dan. A policija nista. On vama kvari posao a i sebi. A ko je najveci krivac? Lopov, logicno. Tako dolazimo do tragicne cinjenice da je ovo jedna nacija lopova koja je navikla jos od rata dobijati stvari za nista, i onda se to razvilo u ovo sto imamo sada.

Samo mi nije jasno kako se mozete upustati u rasprave o kvaliteti filmova koje niste dozivjeli onako kako su oni namijenjeni da ih se dozivljava. U mraku kino dvorane, uz zrnasti uzorak na ogromnom platnu i zvuk koji prati radnju u svakom segmentu. I ne vadite se na novac, jer tih pet maraka cete svakako potrositi na neku mamiparu koju cete zaboraviti vec sutra. A dobar film nikada. Sto je dijametralno osjecaju kakav cete imati nakon gledanja istog tog filma nelegalnim putem.

Ovim bih zavrsio diskusiju s moje strane, niti ja niti bilo ko drugi ne moze niti smije nametati mijenjanje nacina zivota nekome drugom...
ma daj molim te, good cop from american movies :-)
hočeš reći da samo naša nacija jedina poznaje dounlodiranje filmova sa neta i jedina prakticira :-) :lol: ali mi za razliku od ostalih imamo stvarne financijske potrebe..ja bi rekla da tko želi doći do određenog filma, uradit će to na bilo koji način, bilo da ga kupi na ulici, posudi u videoteci, ode u kino..znači gledam i pirate i idem u kino..a što se tiče shvaćanja poente i umjetničkog doživljaja povezanog sa skupim multiplex kinima, samo :lol:
a ako nisi znao otvoreno je novo art kino, pa nije da se sve zatvara
p.s. poštuj malo više svoju naciju, i umjesto da se brineš ko kome krade, u ovoj bespotrebnoj debati, ne nazivaj je nacijom lopova
User avatar
Faust
Posts: 1162
Joined: 20/10/2005 23:38
Location: Ni pakao ni raj

#24

Post by Faust »

Priča: samo kvalitetan i originalan snimak filma je dobar. :lol: :lol: :lol:
Kako suproizvođači filmova nekima prodali taj vic. Hoćeš reći da je normalno da neki film zaradi milione dolara? To je pošteno i fer? Bitno je da dođemo do filmova na bilo koji način, to je još uvijek bezbolniji razvitak društva. Ko može i želi gledati original, neka izvoli...
Damir.B
Posts: 10
Joined: 04/02/2007 20:39
Location: Sarajevo

#25

Post by Damir.B »

Ma mene najvise interesuje u citavoj ovoj prici zasto nasem Grantu smeta sto mi gledamo ili ne gledamo i kako, filmove.

Ja cu se sloziti da se LOTR ili Matrix ne smije pogledati na piratskom snimku ali je malo glupo reci kako Volver gubio smisao zato sto je na piratskom snimku (koji je uz to dobar koliko i snimci sa orginalnih kaseta koje smo svi donedavno gledali) i ja nisam mogao savrseno cuti Estrellu ili vidjeti cudesne specijalne efekte.
Post Reply