Oruzje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
Ivo Lola

Oruzje

Post by Ivo Lola » 18/08/2009 12:26

pozdrav svima
zanima me par stvari u vezi sa dobijajem dozvole za nosenje oruzja

situacija je ovakva
dobio sam pistolj u nasljedje, tacnije jos ga nisam dobio, nalazi se u MUP-u i nakon sto se obavi smrtovna rasprava on ce pripasti meni
kakve su procedure za dobijanje te dozvole, koliko sve traje, ima li nekih posebnih uslova ???

eto ako neko zna nek pomogne
hvala unaprijed

hakazvaka
Forum administrator

Re: Oruzje

Post by hakazvaka » 18/08/2009 19:01

sha che ti shtoljpi ?

chengaba

Post by chengaba » 18/08/2009 19:09

hakazvaka wrote:sha che ti shtoljpi ?

Ivo Lola wrote:dobio sam pistolj u nasljedje, tacnije jos ga nisam dobio, nalazi se u MUP-u i nakon sto se obavi smrtovna rasprava on ce pripasti meni

A garant dobio kakav raritet iz ww2 recimo, ili kakvu uspomenu.
Nece svako pucat po ferhadiji ako ima utoku. ;-)

Prolaznik

Post by Prolaznik » 18/08/2009 19:26

Ukucaj u google "zakon o nabavljanju, držanju i nošenju oružja" pa ćeš dobiti linkove. Pogledaj šta piše i idi redom. Koliko znam prvo treba u MUP-u da podneseš zahtjev i platiš taksu. Nakon toga ideš na obuku i ljekarski. Kad položiš ispit dobijaš dozvolu. Poslije možeš tražiti dozvolu za nabavku municije jer prazan ne puca.

Ivo Lola

Post by Ivo Lola » 18/08/2009 20:00

e tek sam ja posle skonto da sam u losem trenutku postavio ovo pitanje, ali sta da se radi
kao sto chengaba napisa radi se o uspomeni, uostalom napisao sam da ga dobijam u nasljedje
hvala na pomoci Prolaznik

Prolaznik

Post by Prolaznik » 18/08/2009 20:05

Nema loših trenutaka. Ima samo loših ljudi sa lošim namjerama. Dobro pročitaj i nauči zakon napamet i pamet u glavu.

hakazvaka
Forum administrator

Post by hakazvaka » 18/08/2009 23:27

Ivo Lola wrote:e tek sam ja posle skonto da sam u losem trenutku postavio ovo pitanje, ali sta da se radi
kao sto chengaba napisa radi se o uspomeni, uostalom napisao sam da ga dobijam u nasljedje
hvala na pomoci Prolaznik

u tom slucaju, izvinjavam se druze ;)

Mafioso

Post by Mafioso » 23/08/2009 16:09

Zakon o nošenju oružja kaže:

Za dobivanje dozvole za držanje oružja morate ispuniti sljedeće zahtjeva

1.Morate biti stariji od 18 godina
2. Vaš dojsje mora biti "čist" ( nikada u životu niste smjeli počiniti neko krivično djelo)
3. ORUŽJE Morate mora biti skriveno, preporučujem taktičku torbicu oko pasa sa kajšem

Postoje 2 vrste dozvola :-
Za držanje ( može se držati na nekom skrivenom mjestu u ladici u kući te može biti korišteno za odbranu od provalnika ili privatnu kolekciju ali se ne smije nositi)

Za nošenje ( Oružje mora biti dobro skriveno tegdje u torbi, ili ako je lovno mora biti zakočeno dok se nebude trebalo koristiti
, a možete ga nositi i u taktičkim torbicama i futrolama. Ako uzimate ovu dozvolu onda evo mali prijedlog .
Uvjek ga držite na mjestu sa kojeg ga možete izvući za 2 sekunde te izvlačenje uvježbavajte povremeno)!

said.sa

Post by said.sa » 23/08/2009 16:12

[quote="Mafioso"]Zakon o nošenju oružja kaže:

2. Vaš dojsje mora biti "čist" ( nikada u životu niste smjeli počiniti neko krivično djelo)
3. ORUŽJE Morate mora biti skriveno, preporučujem taktičku torbicu oko pasa sa kajšem

Za držanje ( može se držati na nekom skrivenom mjestu u ladici u kući te može biti korišteno za odbranu od provalnika ili privatnu kolekciju ali se ne smije nositi)

Za nošenje ( Oružje mora biti dobro skriveno tegdje u torbi, ili ako je lovno mora biti zakočeno dok se nebude trebalo koristiti
, a možete ga nositi i u taktičkim torbicama i futrolama. Ako uzimate ovu dozvolu onda evo mali prijedlog .
Uvjek ga držite na mjestu sa kojeg ga možete izvući za 2 sekunde te izvlačenje uvježbavajte povremeno)![/]

S obzirom da se razumiješ, da pitam i ovo...znaš li jel' teško dobiti dozvolu za nošenje oružija?

A-R-N-I

Post by A-R-N-I » 23/08/2009 19:17

Mafioso wrote:Zakon o nošenju oružja kaže:

Uvjek ga držite na mjestu sa kojeg ga možete izvući za 2 sekunde te izvlačenje uvježbavajte povremeno)!

citiras stari zakon,, novi je izasao pocetkom 2008,, i nije tacno da svako krivicno dijelo ostaje u evidenciji,, postoji zastara, mislim nakon 10 god, kad odes u sud i trazis brisanje iz kaznene evidencije,,, postoje dvije vrste odobrenja, al ne te koje ti spominjes, nego za nabavku i posjedovanje. sad ima obavezna i obuka!
ima vec negdje tema koja je decidno pojasnila nacin nabavke oruzija.
e sad ako je ovom sto je postavio temu, oruzije trofejno, onda je postupak prilicno pojednostavljen.

al u biti lakse je dobiti dozvolu za oruzije nego vozacku 8)

Ivo Lola

Post by Ivo Lola » 23/08/2009 19:30

MUP TK
Zakon o nabavljanju,drzanju i nosenju oruzja i municije

Član 20.
(Opći i posebni uvjeti za izdavanje odobrenja za nabavljanje oružja)

(1) Nadležna policijska uprava izdat će odobrenje za nabavljanje oružja licu ukoliko ispunjava opće i posebne uslove.
(2) Opći uslovi za izdavanje odobrenja za nabavljanje oružja su:

a) da je navršilo 21 godinu života, a za nabavljanje streljačkog i lovačkog oružja 18 godina života,
b) da ima opravdani razlog za nabavljanje oružja,
c) da nije osuđen za krivično djelo, osim za krivična djela protiv bezbjednosti javnog saobraćaja,
d) da se protiv njega ne vodi istraga ili krivični postupak, osim za krivična djela protiv bezbjednosti javnog saobraćaja i
e) da nije u posljednje dvije godine kažnjeno za prekršaj protiv javnog reda i mira, odnosno za prekršaj propisan Zakonom o nabavljanju, držanju i nošenju oružja i municije, kao i za vrijeme dok se protiv tog lica vodi postupak za takve prekršaje.

eh sad je problem sto ja ne ispunjavam jedan od uslova, naime nemam 21 god.
gore procita da je neko pisao o razlikama izmedju dozvola za nosenje i posjedovanje oruzja, meni bi i ova za posjedovanje bila dovoljna jer ga nemam namjeru nosat sa sobom, da li se u tom slucaju starosna granica pomjera???

A-R-N-I

Post by A-R-N-I » 23/08/2009 19:41

Ivo Lola wrote:MUP TK
Zakon o nabavljanju,drzanju i nosenju oruzja i municije

Član 20.
(Opći i posebni uvjeti za izdavanje odobrenja za nabavljanje oružja)

(1) Nadležna policijska uprava izdat će odobrenje za nabavljanje oružja licu ukoliko ispunjava opće i posebne uslove.
(2) Opći uslovi za izdavanje odobrenja za nabavljanje oružja su:

a) da je navršilo 21 godinu života, a za nabavljanje streljačkog i lovačkog oružja 18 godina života,
b) da ima opravdani razlog za nabavljanje oružja,
c) da nije osuđen za krivično djelo, osim za krivična djela protiv bezbjednosti javnog saobraćaja,
d) da se protiv njega ne vodi istraga ili krivični postupak, osim za krivična djela protiv bezbjednosti javnog saobraćaja i
e) da nije u posljednje dvije godine kažnjeno za prekršaj protiv javnog reda i mira, odnosno za prekršaj propisan Zakonom o nabavljanju, držanju i nošenju oružja i municije, kao i za vrijeme dok se protiv tog lica vodi postupak za takve prekršaje.

eh sad je problem sto ja ne ispunjavam jedan od uslova, naime nemam 21 god.
gore procita da je neko pisao o razlikama izmedju dozvola za nosenje i posjedovanje oruzja, meni bi i ova za posjedovanje bila dovoljna jer ga nemam namjeru nosat sa sobom, da li se u tom slucaju starosna granica pomjera???

imas i pravilnik na ovaj zakon! tu ti sve stoji! dobijes prvo odobrenje za nabavku pa onda za posjedovanje tog pistolja kojeg si kupio na osnovu odobrenja za nabavku!

newklear

Post by newklear » 10/04/2012 23:38

Znam da je tema malo zastarila ali ako neko zna na pamet ili ima link da mi proslijedi šta sve treba za dobivanje dozvole (vjerovatno se promijenilo dosta toga od zadnjeg posta).... zna li neko koliko to sve košta?

Post Reply