Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)🇧🇦

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
liyf
Posts: 1216
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#8901 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by liyf »

General War wrote: 27/05/2023 14:54
GOLDZEN wrote: 27/05/2023 13:35

To je i meni zapalo za oko. Ne znam čemu razlika u nijansama 🤷
Ovako nisam bas siguran da su odlucili, one dole pantole idu po maskirnoj semi sa drugom lutkom ali je sasvim drugi model po djepovima...ova zelena mi je ljepsa ali koju god da odaberu je ok, ako odaberu.
na 2 lutke je prikazana sva oprema koja će doći u sklopu uniforme. BDU, Combat Uniform, combat pants, pantole i 2 jakne.
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#8902 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by General War »

lavi wrote: 27/05/2023 23:09
GOLDZEN wrote: 27/05/2023 13:35

To je i meni zapalo za oko. Ne znam čemu razlika u nijansama 🤷
i trenutna uniforma ima različite nijanse. Vjerovatno zato što su za 2 različita vremenska perioda, odnosno ljeto i zimu kada je boja šuma, drveća i prirode generalno drugačija.
Ma nema bolan, vec vojska koristi razlicite djelove uniforme koje izblijede od pranja
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#8903 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by General War »

lavi wrote: 27/05/2023 23:10
General War wrote: 27/05/2023 14:54
Ovako nisam bas siguran da su odlucili, one dole pantole idu po maskirnoj semi sa drugom lutkom ali je sasvim drugi model po djepovima...ova zelena mi je ljepsa ali koju god da odaberu je ok, ako odaberu.
na 2 lutke je prikazana sva oprema koja će doći u sklopu uniforme. BDU, Combat Uniform, combat pants, pantole i 2 jakne.
Totalno drugacija sema boja na jakni i pantola?
To prvi put cujem, mozda komplet, ali sema ne vjerujem
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#8904 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

OS BiH, Centar za borbenu obuku poligon Manjača

Image


Image

Image


Image

Image

Image
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#8905 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

OS BiH, 2.HS baza Rajlovac

Image

Image
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#8906 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

OS BiH, Grdonj, Sarajevo


Dva američka aviona tipa bombarder B-1B Lancer preletili su danas nešto prije 15 sati iznad Bosne i Hercegovine. Prihvat i navođenje ovih strateških bombardera su izvršili pripadnici JTAC OS BiH (kontrolori i navigatori bliske i zračne podrške)

Image

Image

Image

Image

Image

🇧🇦
liyf
Posts: 1216
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#8909 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by liyf »

joj sranja od opreme kod ovog našeg. Ops Core bump i Condor.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#8910 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Piaty »

archi_a wrote: 30/05/2023 19:33 Image



Image

Image

Image

Image
Svaka čast za JTAC-eve.
Jedan Amerikanac, drugi Bosanac. :bih:

Ne znam šta bi falilo opremi? Super je
liyf
Posts: 1216
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#8911 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by liyf »

Piaty wrote: 30/05/2023 22:01
archi_a wrote: 30/05/2023 19:33 Image



Image

Image

Image

Image
Svaka čast za JTAC-eve.
Jedan Amerikanac, drugi Bosanac. :bih:

Ne znam šta bi falilo opremi? Super je
Pa prvo kaciga nije balistička već se koristi za trening, airsoft i sl. Uglavnom, u "realnom" svijetu se njena upotreba ogleda čisto u tome što nije balistička kaciga, i lagana je, a ima sve tačke montiranja kao i ona balistička.
A pancir, pa pancir košta 70KM. Pancir kod Amerikanca, jedan (različiti su kod ova 2 Amerikanca) košta 1500KM.
Mrvice_ba
Posts: 1338
Joined: 28/01/2020 08:33

#8912 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Mrvice_ba »

archi_a wrote: 29/05/2023 14:16 OS BiH, Centar za borbenu obuku poligon Manjača




Image

Joj izgleda vojnika, različite cizme, sljemovi, uniforme ko da je 91 pa svako donio sta ima.
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#8913 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

:lol:
Ova kaciga nije airsoft kaciga. Ova kaciga nudi nivo zaštite od zrna manjeg kalibra, manjeg je nivoa zaštite, ali kaciga napravljena prema takvim zahtjevima tzv. Fast Helmet (Future Assault Shell Technology). Ova kaciga je standardna u norveškoj vojsci a npr. u SAD-u je koriste specijalne jedinice i dosta swat timova i napravljena je po zahtjevima specijalaca koji ne žele da nose balističke šljemove koji im smetaju.
Ovaj modularni prsluk, nosač pancirnih ploča i ostale opreme, zavisno od potrebe operativca isto ne košta 70 maraka, čak ni go.
Postoje airsoft replike skoro svakog komada odjeće, opreme, naoružanja u svijetu, ali, nisu napravljene od istog materijala, kvalitete, izdržljivosti. Ova oprema na našem vojniku je originalna oprema, i dio je opreme koja je isporučena kod formiranja i uspostave jedinice JTAC OS BiH.
Ja vas zato molim..... :D ma ne molim, nebitno je.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10795
Joined: 27/04/2021 22:52

#8914 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by tramvajtrojka »

archi_a wrote: 30/05/2023 23:38 :lol:
Ova kaciga nije airsoft kaciga. Ova kaciga nudi nivo zaštite od zrna manjeg kalibra, manjeg je nivoa zaštite, ali kaciga napravljena prema takvim zahtjevima tzv. Fast Helmet (Future Assault Shell Technology). Ova kaciga je standardna u norveškoj vojsci a npr. u SAD-u je koriste specijalne jedinice i dosta swat timova i napravljena je po zahtjevima specijalaca koji ne žele da nose balističke šljemove koji im smetaju.
Ovaj modularni prsluk, nosač pancirnih ploča i ostale opreme, zavisno od potrebe operativca isto ne košta 70 maraka, čak ni go.
Postoje airsoft replike skoro svakog komada odjeće, opreme, naoružanja u svijetu, ali, nisu napravljene od istog materijala, kvalitete, izdržljivosti. Ova oprema na našem vojniku je originalna oprema, i dio je opreme koja je isporučena kod formiranja i uspostave jedinice JTAC OS BiH.
Ja vas zato molim..... :D ma ne molim, nebitno je.
Image
see picture download

Normalno da je airsoft kaciga i za trening jer nema apsolutno nikakve balističke zastite, ne znam sta glumis neku nadmenost da sve znas kad ne znas jedino ti strucnjak od igle fo lokomotive u osbih :lol:
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10795
Joined: 27/04/2021 22:52

#8915 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by tramvajtrojka »

Mrvice_ba wrote: 30/05/2023 23:27
archi_a wrote: 29/05/2023 14:16 OS BiH, Centar za borbenu obuku poligon Manjača




Image

Joj izgleda vojnika, različite cizme, sljemovi, uniforme ko da je 91 pa svako donio sta ima.
Al jaci su mi ove starješine koji su postrojili ove vojnike i kojima je ovo "uredu" :lol: :lol: zemljo Indijo :-)
Mrvice_ba
Posts: 1338
Joined: 28/01/2020 08:33

#8916 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Mrvice_ba »

tramvajtrojka wrote: 30/05/2023 23:55
Mrvice_ba wrote: 30/05/2023 23:27
Joj izgleda vojnika, različite cizme, sljemovi, uniforme ko da je 91 pa svako donio sta ima.
Al jaci su mi ove starješine koji su postrojili ove vojnike i kojima je ovo "uredu" :lol: :lol: zemljo Indijo :-)
Sramota
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#8917 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

tramvajtrojka wrote: 30/05/2023 23:50

Image
see picture download

Normalno da je airsoft kaciga i za trening jer nema apsolutno nikakve balističke zastite, ne znam sta glumis neku nadmenost da sve znas kad ne znas jedino ti strucnjak od igle fo lokomotive u osbih :lol:



Oporavila se otegnuta vilica od današnjeg preleta, pa ste opet krenuli da osvajate internet, bra'o! :pisnuo:
Ja ću ponoviti ono što sam naglasio., a naravno, može je koristiti airsofter koji će za nju da izdvoji 700-800 BAM. :-)
Ova kaciga nije airsoft kaciga. Ova kaciga nudi nivo zaštite od zrna manjeg kalibra, manjeg je nivoa zaštite, ali kaciga napravljena prema takvim zahtjevima tzv. Fast Helmet (Future Assault Shell Technology). Ova kaciga je standardna u norveškoj vojsci a npr. u SAD-u je koriste specijalne jedinice i dosta swat timova i napravljena je po zahtjevima specijalaca koji ne žele da nose balističke šljemove koji im smetaju.
GOLDZEN
Posts: 990
Joined: 22/07/2020 19:27

#8918 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by GOLDZEN »

tramvajtrojka wrote: 30/05/2023 23:55
Mrvice_ba wrote: 30/05/2023 23:27
Joj izgleda vojnika, različite cizme, sljemovi, uniforme ko da je 91 pa svako donio sta ima.
Al jaci su mi ove starješine koji su postrojili ove vojnike i kojima je ovo "uredu" :lol: :lol: zemljo Indijo :-)
Baš će lijepo izgledati nove uniforme sa mismatch prslucima i šljemovima :-D
Mrvice_ba
Posts: 1338
Joined: 28/01/2020 08:33

#8919 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Mrvice_ba »

GOLDZEN wrote: 31/05/2023 00:00
tramvajtrojka wrote: 30/05/2023 23:55

Al jaci su mi ove starješine koji su postrojili ove vojnike i kojima je ovo "uredu" :lol: :lol: zemljo Indijo :-)
Baš će lijepo izgledati nove uniforme sa mismatch prslucima i šljemovima :-D
I to su sredili izdajnici i vece plate...
Da su patriJote bili,. Lendo bi se izborio da ameri parkiraju b1 na visocki aeredrom.
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#8920 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Hajvan »

tramvajtrojka wrote: 30/05/2023 23:55
Mrvice_ba wrote: 30/05/2023 23:27
Joj izgleda vojnika, različite cizme, sljemovi, uniforme ko da je 91 pa svako donio sta ima.
Al jaci su mi ove starješine koji su postrojili ove vojnike i kojima je ovo "uredu" :lol: :lol: zemljo Indijo :-)
Ma nije uopste ovo problem

Npr USA vojska- dobiju opremu, ali neke te potrosne dijelove uniforme mogu kupiti u px-u
Cizme na primjer, izbor od desetak vrsta - pa kupe po licnoj preferenciji, itd

N
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#8921 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

GOLDZEN wrote: 31/05/2023 00:00
Baš će lijepo izgledati nove uniforme sa mismatch prslucima i šljemovima :-D
Eee, jedino jedinica VP-a utegnuta i jednoobrazna. A i jesu uvijek držali do sebe. Tako ti je to u Brigadi taktičke podrške. Nema labavo. :wink:
Al da ne pregonimo, kad krene "pucnjava" i ovi drugi postižu odlične rezultate.
toska
Posts: 2983
Joined: 26/09/2016 14:08

#8922 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by toska »

GOLDZEN wrote: 20/05/2023 02:24 5000 uniformi je sada naručeno za OS. Radi ih Koteks u kooperaciji sa jednom hrvatskom firmom (Koteks&Čoteks?)

Uniforme će biti nevidljive u infracrvenom spektru (Čateks radi tako nešto pa zbog toga i pretpostavka).
šta se misli pod nevidljivosti u IC spektru?
ne djeluje moguće niti izvodivim ali kasnim dosta u praćenju pa...
liyf
Posts: 1216
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#8923 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by liyf »

archi_a wrote: 30/05/2023 23:38 :lol:
Ova kaciga nije airsoft kaciga. Ova kaciga nudi nivo zaštite od zrna manjeg kalibra, manjeg je nivoa zaštite, ali kaciga napravljena prema takvim zahtjevima tzv. Fast Helmet (Future Assault Shell Technology). Ova kaciga je standardna u norveškoj vojsci a npr. u SAD-u je koriste specijalne jedinice i dosta swat timova i napravljena je po zahtjevima specijalaca koji ne žele da nose balističke šljemove koji im smetaju.
Ovaj modularni prsluk, nosač pancirnih ploča i ostale opreme, zavisno od potrebe operativca isto ne košta 70 maraka, čak ni go.
Postoje airsoft replike skoro svakog komada odjeće, opreme, naoružanja u svijetu, ali, nisu napravljene od istog materijala, kvalitete, izdržljivosti. Ova oprema na našem vojniku je originalna oprema, i dio je opreme koja je isporučena kod formiranja i uspostave jedinice JTAC OS BiH.
Ja vas zato molim..... :D ma ne molim, nebitno je.
Prijatelju moj dobri, pošto se ti i još par ljudi ovdje pravite Sifet Podžić, ja, 16godišnjak da te malo edukujem, sad već 17godišnjak. Ovako.
OPS CORE, odnosno Gentex, kao svaka ozbiljna kompanija koja se bavi proizvodnjom balističkih šljemova i dodataka za iste, proizvodi i nešto što se zove BUMP kaciga, odnosno kaciga koja NEMA BALISTIČKU ZAŠTITU, već se koristi, kao što sam upravo i rekao, većinom za rekreaciju i montiranje stvari za treninge. Nisam rekao da se NE KORISTI u realnom svijetu, te da nije u posjedu REALNIH LJUDI KOJI OBAVLJAJU DUŽNOSTI VOJNOG LICA, već sam rekao da se ne radi o balističkoj kacigi, već o bump kacigi koja ne pruža zaštitu. Amerikanci na slici nose FAST Kacige, dok naš Bošnjo nosi BUMP kacigu.

Sada, da dodam sol na ranu.

Fotografija FAST kacige, koju nose američki JTAC i vazdušnodesantni operatori (koji su na fotografiji uz člana JTACa OSBiH)
Image
Fotografija preuzeta sa websajta Gentex.

Fotografija FAST BUMP kacige, koju nosi naš JTAC na fotografiji.
Image
(čak mislim da naš nosi kopiju a ne original) Fotografija preuzeta sa websajta Gentex.

Vidiš li razliku? Ne vidiš, jer si tupav.
Glavne razlike:
Očigledne RUPE u bump kacigi
Debljina
Materijal

Dakle, bump kaciga nije kaciga za ejrsoft, već je kaciga koja nema balističku zaštitu, a takvu kacigu nosi naš JTAC operator.


Sada, na topic pancira.

Panciri koje nose američki JTAC i vazdušnodesantni operatori (koji su na fotografiji uz člana JTACa OSBiH) su tipa Crye AVS i Crye JPC, mislim da možda ima i jedan Tyr, ali nisam siguran, za Crye sam 100% siguran. Cijena jednog od tih Crye je 1500KM, u "punom pansionu"
Fotografija Crye AVS i Crye JPC
Image
AVS
Image
JPC

Cijena jednog Crye JPC pancira je $266.10, bez dodatne opreme (što u slučaju Crye Precisiona znači bez apsolutno ičega, već samo sa pripadajućom podlogom na koju se montiraju pouchevi i sl.)
Cijena jednog Crye AVS pancira je $375.50 bez dodatne opreme (što u slučaju Crye Precisiona znači bez apsolutno ičega, već samo sa pripadajućom podlogom na koju se montiraju pouchevi i sl.),
dakle, samo VANJSKI DIO PANCIRA, kao na fotografijama dole:
Crye JPC
Image
Crye AVS
Image
To dobiješ za $266.10 i $375.50.


Pancir koji nosi naš JTAC operator je Condor MOPC, koji košta $83.95, važno je napomenuti da je Condor Outdoor kompanija koja se u industriji taktičke opreme, i tom "društvu" smatra predmetom ismijavanja i Chineseum kompanijom.
Izgled Condor MOPC pancira.
Image

Ovaj pancir koriste i jedinice za podršku, te jedinica za specijalističku podršku MUP-a KS, (odatle moje prozivanje na kupovinu boljih pancira)

Ugodan dan, sveznajući @archi_a
liyf
Posts: 1216
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#8924 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by liyf »

toska wrote: 31/05/2023 00:09
GOLDZEN wrote: 20/05/2023 02:24 5000 uniformi je sada naručeno za OS. Radi ih Koteks u kooperaciji sa jednom hrvatskom firmom (Koteks&Čoteks?)

Uniforme će biti nevidljive u infracrvenom spektru (Čateks radi tako nešto pa zbog toga i pretpostavka).
šta se misli pod nevidljivosti u IC spektru?
ne djeluje moguće niti izvodivim ali kasnim dosta u praćenju pa...
nivo svjetlosti koji uniforma odašilje kada je neko gleda kroz naočale za noćni vid, što je manje vidiš - to je bolja. Crye, Arc Teyrx, UFPRO i slične kompanije imaju najmanju vidljivost - zbog toga su i poznate.

Image




Dobar primjer, UFPro, Tru-Spec i Crye. Različite šeme boja različito reaguju na svjetlost, što se više boja stopi sa okolinom to je bolje jer je manja vidljivost.

Primjer veće vidljivosti su ti patchovi i sl, koji odašilju dosta svjetlosti pa se vide iz daljine

Image
Image
Image

Prije je ovo bilo standardno u upotrebi ali se sada, barem civili miču od toga jer se sad ne biješ sa Talibanima koji imaju sandale i kalaše, već sa drugim ljudima koji imaju isti ili bolji sistem noćnog vida. Većina ovih patchova je upravo i imala tu korist da razlikuješ Talibana od Amerikanca pod nvg
liyf
Posts: 1216
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#8925 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by liyf »

lavi wrote: 31/05/2023 01:58
archi_a wrote: 30/05/2023 23:38 :lol:
Ova kaciga nije airsoft kaciga. Ova kaciga nudi nivo zaštite od zrna manjeg kalibra, manjeg je nivoa zaštite, ali kaciga napravljena prema takvim zahtjevima tzv. Fast Helmet (Future Assault Shell Technology). Ova kaciga je standardna u norveškoj vojsci a npr. u SAD-u je koriste specijalne jedinice i dosta swat timova i napravljena je po zahtjevima specijalaca koji ne žele da nose balističke šljemove koji im smetaju.
Ovaj modularni prsluk, nosač pancirnih ploča i ostale opreme, zavisno od potrebe operativca isto ne košta 70 maraka, čak ni go.
Postoje airsoft replike skoro svakog komada odjeće, opreme, naoružanja u svijetu, ali, nisu napravljene od istog materijala, kvalitete, izdržljivosti. Ova oprema na našem vojniku je originalna oprema, i dio je opreme koja je isporučena kod formiranja i uspostave jedinice JTAC OS BiH.
Ja vas zato molim..... :D ma ne molim, nebitno je.
Prijatelju moj dobri, pošto se ti i još par ljudi ovdje pravite Sifet Podžić, ja, 16godišnjak da te malo edukujem, sad već 17godišnjak. Ovako.

Ugodan dan, sveznajući @archi_a
Ja se izvinjavam na mom spamu ali ne volim kada se neko pravi pametan. Dobar primjer dobro potrošenog novca od poreza su FUP i SIPA, koji koriste veoma kvalitetne pancire i opremu za svoj rad. FUP naprimjer koristi veoma dobar šljem HRV proizvodnje, koji je u nekim aspektima zaštite bolji od Ops Core FAST kaciga, a jeftiniji je oko 70ak eura, košta 500eur po komadu.
Pancir koji koriste je Direct Action Gear, pancire koje koriste mnoge jedinice u Evropi, od kojih je jedna i naša susjedna ATJ Lučko, Specijalne Policije RH. Njihove uniforme, poucheve i pancire koriste mnogi širom Evrope, a panciri su EU made.

SIPA koristi kvalitetne kacige Ops Corea, što je za svaku pohvalu, te koriste adekvatne i napredne sisteme noćnog vida, koje koriste i svjetske - vojne specijalne jedinice.
Panciri koje koristi SIPA koštaju $1,495.95, te ih pravi veoma poznata kompanija TYR Tactical, koja je prepoznata kao jedna od najboljih u polju pancira.
Post Reply