Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)🇧🇦

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
archi_a
Posts: 10362
Joined: 11/12/2011 18:11

#7727 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

OS BiH, pripadnici Vojnoobavještajnog bataljona

Image

Image

Image


Image

Image

Image
CrveniKuk
Posts: 2887
Joined: 22/04/2022 21:54

#7730 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by CrveniKuk »

Ukrajinci,mada sada nisam siguran,da li su kupili ili dobili kao donaciju,počeli su koristit 50 BMC Kirpi I. Do tada,mi jos čekamo realizaciju donacije. Kada je objavljena vijest,da su Turci,odobrili donaciju našim OS u vrijednosti od 40-45 miliona KM,radovao sam se kao malo dijete. Visio sam na stranicama turskih kompanija iz oblasti namjenske industrije,tražio podatke po internetu cijene turskih oružanih sistema i naravno zamišljao u glavi snimke dolaska i upotrebe tih istih sistema od strane naših OS. Takođe,imao sam neke simpatije npr. prema Otokar Kobra II,gledao PO raketne sisteme i sl. Nadam se,iskreno da ćemo po ovom pitanju uskoro dobiti lijepe vidjeti i konačno dočekati dolazak dugo očekivani donacije iz Turske.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10479
Joined: 27/04/2021 22:52

#7731 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by tramvajtrojka »

CrveniKuk wrote: 10/08/2022 09:25 Ukrajinci,mada sada nisam siguran,da li su kupili ili dobili kao donaciju,počeli su koristit 50 BMC Kirpi I. Do tada,mi jos čekamo realizaciju donacije. Kada je objavljena vijest,da su Turci,odobrili donaciju našim OS u vrijednosti od 40-45 miliona KM,radovao sam se kao malo dijete. Visio sam na stranicama turskih kompanija iz oblasti namjenske industrije,tražio podatke po internetu cijene turskih oružanih sistema i naravno zamišljao u glavi snimke dolaska i upotrebe tih istih sistema od strane naših OS. Takođe,imao sam neke simpatije npr. prema Otokar Kobra II,gledao PO raketne sisteme i sl. Nadam se,iskreno da ćemo po ovom pitanju uskoro dobiti lijepe vidjeti i konačno dočekati dolazak dugo očekivani donacije iz Turske.
kao sto sam napisao na temi ukrajine vece su sanse da je Erdogan tusnuo nase bmc oklopnjake ukrajincima, nego sto ce nama doci na vrijeme, ono u fazonu dovoljni su i im selami pa kad im posaljemo , posaljemo :lol:
GOLDZEN
Posts: 978
Joined: 22/07/2020 19:27

#7732 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by GOLDZEN »

CrveniKuk wrote: 10/08/2022 09:25 Ukrajinci,mada sada nisam siguran,da li su kupili ili dobili kao donaciju,počeli su koristit 50 BMC Kirpi I. Do tada,mi jos čekamo realizaciju donacije. Kada je objavljena vijest,da su Turci,odobrili donaciju našim OS u vrijednosti od 40-45 miliona KM,radovao sam se kao malo dijete. Visio sam na stranicama turskih kompanija iz oblasti namjenske industrije,tražio podatke po internetu cijene turskih oružanih sistema i naravno zamišljao u glavi snimke dolaska i upotrebe tih istih sistema od strane naših OS. Takođe,imao sam neke simpatije npr. prema Otokar Kobra II,gledao PO raketne sisteme i sl. Nadam se,iskreno da ćemo po ovom pitanju uskoro dobiti lijepe vidjeti i konačno dočekati dolazak dugo očekivani donacije iz Turske.
Mašović je nekad prošle godine govorio da na osnovu vojno-ekonomskog sporazuma između BiH i Turske razmatraju kupovinu oklopnih vozila, PO i PVO sistema (intervju za neku televiziju Adoo je slao link ne mogu da se sjetim imena TV kuće)

Međutim to se vrlo vjerojatno promijenilo. Prije par dana generalni direktor Rocketsan-a dao je izjavu u kojoj je rekao da su potpisali prvi ugovor za izvoz PO sistema OMTAS u Europu ali vjerojatno je u pitanju Kosovo a ne BiH jer je njihovo ministarstvo odbrane dan kasnije izjavilo da nabavlja PO sisteme mada ne mora značiti ali eto da imate o čemu razmišljati :)

Ali nejse. Ono što je potpisano će doći možda malo budemo morali čekati jer će većina stvari biti na točkovima. :wink:
archi_a
Posts: 10362
Joined: 11/12/2011 18:11

#7733 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

Zbog agresije na Ukrajinu mnogi planovi su doživjeli promjene prioriteta i pomjeranja.
User avatar
parappa
Posts: 3285
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#7734 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by parappa »

tramvajtrojka wrote: 10/08/2022 09:33
CrveniKuk wrote: 10/08/2022 09:25 Ukrajinci,mada sada nisam siguran,da li su kupili ili dobili kao donaciju,počeli su koristit 50 BMC Kirpi I. Do tada,mi jos čekamo realizaciju donacije. Kada je objavljena vijest,da su Turci,odobrili donaciju našim OS u vrijednosti od 40-45 miliona KM,radovao sam se kao malo dijete. Visio sam na stranicama turskih kompanija iz oblasti namjenske industrije,tražio podatke po internetu cijene turskih oružanih sistema i naravno zamišljao u glavi snimke dolaska i upotrebe tih istih sistema od strane naših OS. Takođe,imao sam neke simpatije npr. prema Otokar Kobra II,gledao PO raketne sisteme i sl. Nadam se,iskreno da ćemo po ovom pitanju uskoro dobiti lijepe vidjeti i konačno dočekati dolazak dugo očekivani donacije iz Turske.
ono u fazonu dovoljni su i im selami pa kad im posaljemo , posaljemo :lol:
kad im posaljemo, posaljemo... 8-) selame! :run:
archi_a
Posts: 10362
Joined: 11/12/2011 18:11

#7737 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

Koliko ustvari naoružanja ima u našoj državi dovoljno govori i ovaj spisak koji treba da se isporuči prema presudi suda, a sve je iz zaliha predviđenih za otpis ili uništavanje.
Adoo90
Posts: 152
Joined: 21/02/2021 15:06

#7739 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Adoo90 »

I malo po malo vrijeme prolazi,uskoro ocjenjivanje lakog pješadijskog bataljona a mi ništa nismo dobili donacije...a BGM su previše obećavali da će 2022 g biti historijska po opremanju OS BiH.....
User avatar
argyle
Posts: 1840
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#7742 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by argyle »



CrveniKuk
Posts: 2887
Joined: 22/04/2022 21:54

#7743 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by CrveniKuk »

Pukovnik Nolte,vojni ataše SR Njemačke u BiH, danas je u razgovoru sa zamjenikom misništva odbrane BiH,Mirkom Okolićem, naveo da je razlog obustave obnove kasarne OS BiH u Doboju,retorika političara iz RS. Zanimljivo!!
archi_a
Posts: 10362
Joined: 11/12/2011 18:11

#7745 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

"NATO će posvetiti posebnu pažnju ka očuvanju sigurnog ambijenta u BiH i sprečavanju bilo kakvih pokušaja narušavanja suvereniteta, integriteta ili ugrožavanja mira", rekli su za BHRT iz Ministarstva odbrane BiH, obrazlažući pismo generalnog sekretara NATO saveza Jensa Stoltenberga u kojem govori o posebnom setu mjera NATO-a pripremljenih za Bosnu i Hercegovinu.

"U narednom periodu će biti intenzivirana podrška MO i OS BiH prema novom konceptu, odnosno kroz program DCB (Defence Capacity Building), koji podrazumijeva prilagođenu podršku za svaku zemlju pojedinačno, u skladu sa njihovim zahtjevima i potrebama. Cilj programa je dostizanje potrebnog nivoa operativnih sposobnosti i interoperabilnosti OS BiH", naveli su iz Ministarstva odbrane.

Oni objašnjavaju da je to odgovor na potrebe i zahtjeve ovog ministarstva za materijalnom podrškom kako bi se amortiziralo pitanje nedostatka resursa, kao i da će mjere DCB podrške takođe povećati kapacitete deklarisanih jedinica - uključujući razvoj bataljonske grupe lake pješadije u okviru koncepta operativnih sposobnosti.

"Što se tiče OS BiH, razvijanje DCB paketa je još u početnoj fazi, projekti su nominovani od strane MO i OS BiH i trenutno su u fazi razmatranja u NATO. Za očekivati je da isti budu definisani i odobreni u prvoj polovini naredne godine, nakon čega bi počela realizacija", kažu iz Ministarstva odbrane.

BHRT
Adoo90
Posts: 152
Joined: 21/02/2021 15:06

#7746 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Adoo90 »

Skoroz slabo ide ovo sa donacijama za OS BIH,i ako je bilo bombastični najava,za sad još ništa......
archi_a
Posts: 10362
Joined: 11/12/2011 18:11

#7747 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

OS BiH, Počasna jedinica

Image


Image

Image



Image


Image
CrveniKuk
Posts: 2887
Joined: 22/04/2022 21:54

#7748 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by CrveniKuk »

Vidim da je NATO obećao pomoć i to je objavljeno na zvaničnim stranicama NATO-a u BiH, kako bi se ojačali odbrambeni kapaciteti BiH. Da li neko upoznat o čemu se konkretno radi? Da li je upitanju materijalna ili samo savjetodavna pomoć i pomoć u obuci?
GOLDZEN
Posts: 978
Joined: 22/07/2020 19:27

#7749 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by GOLDZEN »

CrveniKuk wrote: 06/09/2022 19:07 Vidim da je NATO obećao pomoć i to je objavljeno na zvaničnim stranicama NATO-a u BiH, kako bi se ojačali odbrambeni kapaciteti BiH. Da li neko upoznat o čemu se konkretno radi? Da li je upitanju materijalna ili samo savjetodavna pomoć i pomoć u obuci?
Da. Imaš nekoliko videa na YouTube stranici MO koji govore o ovome ali isto tako možeš pogledati posljednji interview Sifeta Podžića na Hayat TV (video dostupan na YT) u kojem također govori, između ostalog, i o toj temi.

Zalijepio bih ti linkove ali vrijeme mi nije prijatelj trenutno.
Post Reply