Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)🇧🇦

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#2951 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

OS BiH, provjera operativnih sposobnosti 1. baterije PZO, Rajlovac

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#2953 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

OS BiH, 1. Topovska baterija, laka artiljerija, Rajlovac


Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Last edited by archi_a on 15/12/2018 16:41, edited 1 time in total.
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#2955 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

OS BiH, vježba 1. Topovske baterije na Manjači

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#2956 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

OS BiH, vježba posada PZO-a u upotrebi ličnog naoružanja

Image

Image

Image

Image

Image
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#2957 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

OS BiH, Helikopterski skvadron, Rajlovac


Image

Image
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#2958 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

OS BiH, Bataljon veze, Pale

Image
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#2959 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by 155_mm »

archi_a wrote:OS BiH, provjera operativnih sposobnosti 1. baterije PZO, Rajlovac


Image
:thumbup:

ovaj dio OS ce u buducnosti biti sve bitniji ako uzmemo u obzir razvoj zrakoplovstava/avijacija u okruzenju. za ova trenutna lovacka drustva je i ovo trenutno bilo dovoljno ali u buducnosti najvjerovatnije nece biti.
nadati se je da ce se nesto promijeniti u okviru MAP-a. mozda tu bude kakva donacija od strane NATO-a (posto bi novac za kupnju bio blokiran).
ne treba tu nista posebno samo da moze da parira avionima iz okruzenja starim 30 godina.
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1837
Joined: 13/12/2010 16:28

#2960 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by svjezi_ustipak »

MarshalDodik wrote:


Druze, zivite dubuko u okovima proslosti. Ne mozes gledati u danasnjost i buducnost kroz prizmu proslosti i to samo njenih ratnih dijelova. Mislim mozes, ali tada moc rasudnjivanja nije na zeljenoj razini.

Ovakva vojska kakvu mi imamo je stvorena da bi sama sebi bila svrha. Ovakva vojska nam ne treba.Ova OS je topovsko meso i pokretna meta za bilo koga od neprijatelja koje si naveo i ovakav OS bi mogao prourokovati kontra-efekat za vlastiti narod poslije prvih dana sukoba.
Znanje, diplomatija, dobrosusjedski odnosi, pravna i sigurna drzava... to je buducnost ove zemlje, inace je ona izgubljena sa ovakvim oruzanim snagama ili bez njih. Samo sto bi bez njih ( eventualnom demilitarizacijom) imali mnogo vise novca da ulazemo upravo u obrazovanje, lobije, sigurnost u smislu policije, tuzilastva, suda etc..
To kao što ste Srebrenicu demilitarizovali pa pobili? Neće više nikad Bošnjaci biti janjad za klanje.

Mi živimo u okovima prošlosti što se sjećamo historije prije 23 godine a vi ne živite u prošlosti što se pozivate na bune protiv dahija i Jasenovac?

Losa ti je priča drugar. Ništa od tog posla. Ostaju Muje naoružane, a neprijatelj neka stisne pa neka krene. Ako umiremo mi, umiracete i vi. Nečija će mama sahraniti sina, da vidimo srpskog eroja kojem se ide pod zemlju.

Bujrum, znate gdje nas možete naci.
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#2961 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

OS BiH FUCZ, vježbe "Bjelašnica 2017" i "Bjelašnica 2018"
2017
Image

Image

Image

Image

2018

Image

Image


Image

Image

Image

Image


Image


Image

Image

Image

Image

Image


Image


Image

Image

Image
User avatar
Padobranac925
Posts: 5
Joined: 29/05/2018 07:57

#2962 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Padobranac925 »

Zna li netko kad je zadnji put korišten KUB?
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#2963 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

Nije još bilo potrebe! Slabo je dosad ko skupio hrabrosti da naruši vazdušni prostor Bosne i Hercegovine, valjda što smo u trrbuhu NATO zone interesovanja. :D
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1837
Joined: 13/12/2010 16:28

#2964 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by svjezi_ustipak »

Jel se poligon Glamoč definitivno napustio? Koristi li se uopšte?
User avatar
Padobranac925
Posts: 5
Joined: 29/05/2018 07:57

#2965 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Padobranac925 »

archi_a wrote:Nije još bilo potrebe! Slabo je dosad ko skupio hrabrosti da naruši vazdušni prostor Bosne i Hercegovine, valjda što smo u trrbuhu NATO zone interesovanja. :D
Mislio sam u vježbanju, ili se uce preko nekog simulatora?
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#2966 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

:thumbup:
Vježbe rade na osmatračkom radaru, koji nakon uočavanja letjelice, predaje operaciju nišanskom radaru, i članu posade koji vrši osvjetljivanje cilja i tako sve do lansiranja, koje izostaje naravno.
lajkujMe
Posts: 12255
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#2967 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by lajkujMe »

archi_a wrote::thumbup:
Vježbe rade na osmatračkom radaru, koji nakon uočavanja letjelice, predaje operaciju nišanskom radaru, i članu posade koji vrši osvjetljivanje cilja i tako sve do lansiranja, koje izostaje naravno.

Na realnoj letjelici ili simulacija?
User avatar
Acid25
Posts: 1891
Joined: 04/04/2013 01:48

#2968 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by Acid25 »

lajkujMe wrote:
archi_a wrote::thumbup:
Vježbe rade na osmatračkom radaru, koji nakon uočavanja letjelice, predaje operaciju nišanskom radaru, i članu posade koji vrši osvjetljivanje cilja i tako sve do lansiranja, koje izostaje naravno.

Na realnoj letjelici ili simulacija?
Kao sve moderne vojske, i mi koristimo te tzv. simulacije u skladu sa našim budžetom.
Image
lajkujMe
Posts: 12255
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#2969 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by lajkujMe »

Acid25 wrote:
lajkujMe wrote:
archi_a wrote::thumbup:
Vježbe rade na osmatračkom radaru, koji nakon uočavanja letjelice, predaje operaciju nišanskom radaru, i članu posade koji vrši osvjetljivanje cilja i tako sve do lansiranja, koje izostaje naravno.

Na realnoj letjelici ili simulacija?
Kao sve moderne vojske, i mi koristimo te tzv. simulacije u skladu sa našim budžetom.
Image

Zamisli kazu hajmo simulirati na pravoj letjelici, nema budzez, ma nema veze eno neki airbus 319 gore hajmo ga naciljati i na kraju levat greskom pritisne dugme za ispaljenje i obori ga
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#2970 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

:lol:

Pa to i jeste razlika između levata i vojnika profesionalca.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#2971 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by славянин »

archi_a wrote::lol:

Pa to i jeste razlika između levata i vojnika profesionalca.
Ti si profesionalac pretpostavljam :) , kada vjezbaju nisanskim radarom zar uopste mora biti raketa u sistemu ?
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#2972 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

Nisam u Oružanim snagama Bosne i Hercegovine. :) Naravno da ne mora, ali vježba upravo to i podrazumjeva, stavljanje u pogon kompletne baterije, zauzimanje vatrenog položaja, obezbjeđivanje vatrenog položaja i pokretanje svih koraka do lansiranja.
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#2973 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by славянин »

archi_a wrote:Nisam u Oružanim snagama Bosne i Hercegovine. :) Naravno da ne mora, ali vježba upravo to i podrazumjeva, stavljanje u pogon kompletne baterije, zauzimanje vatrenog položaja, obezbjeđivanje vatrenog položaja i pokretanje svih koraka do lansiranja.
Imas intertne rakete a moze se sistem u dosta slucajeva podesiti za vjezbu da simulira sve kao i ispaljenje (na upravnim elementima) samo nema rakete.

Niko ne stavlja "zivu" raketu ili sredstvo u toku vjezbe ukoliko to nije bojeva vjezba sa gadjanjem tj. potpuno koristenje sistema.

Malo sam to citao od dosade. :)
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#2974 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by archi_a »

Hvala za info. Ja stvarno nemam odgovore na sve i nemam problem priznati da nešto ne znam. :)
Ali, hoću da vjerujem da ljudi koji imaju komanduju i oni koji opslužuju te sisteme znaju šta i kako i vjerovatno na osnovu toga donose odluke kako će izgledati određene operacije.
mishic
Posts: 6294
Joined: 28/04/2011 16:29

#2975 Re: Oruzane snage Bosne i Hercegovine (OS, Policija)

Post by mishic »

Prvo, neki su zaboravili kako je počela i tekla agresija na RBiH najprije sa jedne a potom i sa druge strane.
Drugo, ni tokom te agresije velika večina nije imala priliku da odlučuje hoće li ili neće uzeti pušku u ruke nego su okolnosti dovele do toga da nije bilo izbora.
Zato ovaj defetizam i poruke o tome ko bi a ko nebi, ili ko ima a ko nema šta branit,i baš ne piju vode.
Moraš braniti vlastiti život i porodicu i ako ništa drgo, čak ni rodbinu nebi branio; imetak, čast, dostojanstvo,domovinu i dr., da zanemarimo, onda i ranije a najvjerovatnije ni ubuduče ako dođe do toga, nikome niko neće poslati autobus da se sa porodicom ukrca i sklone tamo gdje je sigurno. Sama spremnost na odbranu je jedan od bitnih elemenata odvračanja, jer napadać uvijek pravi procjenu i za žrtvu bira onoga za koga procijeni da mu se ne može uspješno suprotstaviti.
I donositi generalne zaključke na osnovu vlastitog stava je pogrešno.
Ja sam prije agresije bio podstanar i još sam, vjerovao ti meni ili ne, ali sam 4 godine i 2 mjeseca nosio pušku i uniformu, i opet bih.
Namjerno govorim o sebi i ne generaliziram kao ovi u prethodnim diskusijama, jer bilo izbora ili ne, opet bi neki postupili ovako neki onako, a treći nebi imali priliku da biraju i prihvatali bi ono na što ih prilike i okolnosti prisile.
To što su branioci ove zemlje još tokom agresije nasjeli na foru pa počeli da se dijele, pa im onda podvaljeno da oni koji su ratovali treba da se sklonu a vlast da se da onima koji će da mire, pa ti onda izjednačili agresore i branioce, i na kraju ispred svih zaračenih strana na vlast došli profiteri, šverceri i lopovi, samo je posljedica upravo nesloge, nejedinstva i neustrajavanja u ostvarenju ciljeva borbe. Rat se trebao i morao završiti a nije, i njegov kompromisni prekid kompromise je pretvorio u trajnu napetost, potencijalno žarište, opštu nepravdu i podvalu, izjednačavanje i zamjenu uloga žrtve i agrsora i dr.
Sa ili bez OS BiH ovdje je vjetrometina na kojoj svakon trenutka može doći do oluje. A kad bi ona bila prdvidiva i moglaa se izbjeći bilo bi lahko. Ali nije, na žalost. Zato je najčešće moguće birati samo između smrti i pokušaja da preživiš.
Zato nikad ne recite nikad!!! Ko zna?
Post Reply