Originalna jela: Kvrguša, Razvaruša, Kljukuša, Furdenjača ..

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
Bumbar
Posts: 5638
Joined: 06/04/2005 10:46
Location: suncan dan :S

#26

Post by Bumbar »

Harrys wrote:odBumbo,to su sigurno ostatci tijesta s kojim su se okupirala mala djeca,praveci svoju piticu u drustvu mame ili bake. :D :D
ahaaaaaa...ok :)...thx
Klesar Tadija Tegoba
Posts: 216
Joined: 10/11/2004 20:33
Location: Doboj

#27

Post by Klesar Tadija Tegoba »

Nevjerovatno i kljukuša je našla svoje mjesto na wikipediji...
Kljukuša
From Wikipedia

Kljukuša je tradicionalno bosansko jelo s krompirom i jedno od najpoznatijih jela u Bosanskoj Krajini. Potiče jos iz osmanskog doba , a zbog njezine relativno lake pripreme je jedno od osnovnih jela starobosanske kuhinje. Do prije 35 godina, kljukuša je bila delikatesa i pravila se najčešće u posebnim prilikama kao što su vjenčanja, odlazak mladih u vojsku itd.

Način pripreme
Ovo je jedan od načina pripreme

Sastojci:

brašno
krompir
so, biber
crni i bijeli luk
prašak za pecivo
pavlaka i jogurt
puter i ulje.
Priprema:

Oprati i oguliti veći krompir (20 dkg.). Krompir izrendati u većoj posudi a potom dodati 25 dkg brašna u koje prethodno stavite cijeli prašak za pecivo (kesica). Smjesu posoliti umjereno i pobiberiti po želji. Zatim izrendati jednu glavicu luka (crnog) i 1 češanj bijelog luka i sve izmiješati sa jednom šoljicom vode. Smjesa treba da izgleda gušća od smjese za palačinke. U tu smjesu dodati izmučeno jedno jaje i istopljene dvije kašike putera sa jednom kašikom ulja.

Kad se sve izjednači miješanjem, smjesu sipati u namašćeni pleh i peći u prethodno ugrijanoj pećnici na 220 stepeni nekih 20 minuta (dok smjesa ne porumeni). Izrezati dok je vruće u kvadratiće po želji i servirati na veći oval. Kljukušu umjereno preliti sa pavlakom i jogurtom po vlastitoj želji uz dodatak sitno izrezanog bijelog luka. Uz kljukušu možete piti hladno kiselo mlijeko ili jogurt.

Preuzeto sa: "http://bs.wikipedia.org/wiki/Kljuku%C5%A1a"
Klesar Tadija Tegoba
Posts: 216
Joined: 10/11/2004 20:33
Location: Doboj

#28

Post by Klesar Tadija Tegoba »

Još jedno lingvističko pitanje...

Da li koristite naziv peksimet ili lokum? Ja preferiram lokum, peksimet mi nekako zvuči peksinavo :-)
delightful
Posts: 1409
Joined: 07/07/2006 16:58

#29

Post by delightful »

Pa zar to nisu dvije razlicite stvari?!
Klesar Tadija Tegoba
Posts: 216
Joined: 10/11/2004 20:33
Location: Doboj

#30

Post by Klesar Tadija Tegoba »

Ma nemam pojma. U mom svijetu nisu. Ono što ja znam je da se lokumi prave od tijesta sa praškom za pecivo iliti sodom bikarbonom, koje se razvuče na debljinu cca 0.5 cm, izreže na pravouganike ili neke druge maštovite geometrijske oblike te se stave u vruće ulje ne bi li se zarumenili i napuhali.

Poslije to jedete sa sirom, pavlakom. Ma može se zgriješiti i sa džemom...
delightful
Posts: 1409
Joined: 07/07/2006 16:58

#31

Post by delightful »

I meni su to lokumi, a peksimeti su ono 'gnjecavo', mislim samo brasno, so i voda. Mislim da je u Hercegovini drugacije, i da su gnjecavi ustipci, a peksimeti lokumi. Uglavnom, ja bih sad i jedno i drugo :-D :-D :-D
User avatar
black
Posts: 17147
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#32

Post by black »

Klesar Tadija Tegoba wrote:Ma nemam pojma. U mom svijetu nisu. Ono što ja znam je da se lokumi prave od tijesta sa praškom za pecivo iliti sodom bikarbonom, koje se razvuče na debljinu cca 0.5 cm, izreže na pravouganike ili neke druge maštovite geometrijske oblike te se stave u vruće ulje ne bi li se zarumenili i napuhali.

Poslije to jedete sa sirom, pavlakom. Ma može se zgriješiti i sa džemom...
e to je peksimet a lokum je nesto skroz drugo ... :D ( ni lokum nije rahat sa mnom ) :oops:
muki-usa
Posts: 42
Joined: 22/09/2004 17:36
Location: Chicago,USA

#33

Post by muki-usa »

Ja sam probao kvrgusu par puta jer mi je zena iz Kozarca. Mogu vam reci da nisam nimalo bio odusevljen s tim jelom, ako se tako moze nazvati. Kasnije sam cuo od nekih drugih krajisnika kako zafrkavaju te zene koje prave kvrgusu. "Po selu potrkusa, veceri kvrgusa". Prevod: po cijeli dan se ispijaju kahve od kuce do kuce i onda kad treba nesto za veceru hajde opali po kvrgusi jer je najlakse i najbrze. Inace kad se god prica o jelu nemoze, a da kvrgusa ne bude glavna. Za mene licno je to bezze. Voda, brasno, so i odozgo piletina. Otimacina nastane oko onog dijela sto bude ispod piletine koje zovu lokve je poprimi okus mesa i bude saftali.(Brat od zene je tada rado zamijenio komad svoje piletine za jednu lokvu koja se nasla ispred mene sto sam ja sa zadovoljstvom prihvatio) Samo sto se kasnije zalijepi za zube pa ti treba turpija da operes iste i tri dana zaboravi na WC. Kazem opet, stvar je ukusa u nasim krajevima ali daleko od mene. Meni su vec zamjerili kao kozarackom zetu sto se ja tako odnosim prema tom "specijalitetu" ali sta ja mogu.
neupucena
Posts: 623
Joined: 05/06/2006 16:03
Location: Livada na kojoj krave zadovoljno pasu travu
Contact:

#34

Post by neupucena »

muki-usa wrote:Ja sam probao kvrgusu par puta jer mi je zena iz Kozarca. Mogu vam reci da nisam nimalo bio odusevljen s tim jelom, ako se tako moze nazvati. Kasnije sam cuo od nekih drugih krajisnika kako zafrkavaju te zene koje prave kvrgusu. "Po selu potrkusa, veceri kvrgusa". Prevod: po cijeli dan se ispijaju kahve od kuce do kuce i onda kad treba nesto za veceru hajde opali po kvrgusi jer je najlakse i najbrze. Inace kad se god prica o jelu nemoze, a da kvrgusa ne bude glavna. Za mene licno je to bezze. Voda, brasno, so i odozgo piletina. Otimacina nastane oko onog dijela sto bude ispod piletine koje zovu lokve je poprimi okus mesa i bude saftali.(Brat od zene je tada rado zamijenio komad svoje piletine za jednu lokvu koja se nasla ispred mene sto sam ja sa zadovoljstvom prihvatio) Samo sto se kasnije zalijepi za zube pa ti treba turpija da operes iste i tri dana zaboravi na WC. Kazem opet, stvar je ukusa u nasim krajevima ali daleko od mene. Meni su vec zamjerili kao kozarackom zetu sto se ja tako odnosim prema tom "specijalitetu" ali sta ja mogu.
Lijepilo za zube? Jesu pravi zubi u pitanju ili proteza? :D Nije da me pretjerano zanima ali ne kontam od cega nisi mogao 3 dana u wc :shock:
User avatar
chinese_water
Posts: 1688
Joined: 26/06/2006 01:02

#35

Post by chinese_water »

a jeste culi za poprskusu??? :D :D :D :D :D
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#36

Post by mamica papucarka »

Klesar Tadija Tegoba wrote:Još jedno lingvističko pitanje...

Da li koristite naziv peksimet ili lokum? Ja preferiram lokum, peksimet mi nekako zvuči peksinavo :-)
to prvo su rogaci, a ovo drugo ustipci ;-)
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#37

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 13/07/2010 14:40, edited 1 time in total.
Last_one
Posts: 349
Joined: 20/05/2006 01:00
Location: Sarajevo..Hrasno

#38

Post by Last_one »

Moj glas ide za sogan dolmu,puru,krvavice......
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#39

Post by anais_nin »

Klesar Tadija Tegoba wrote:Nevjerovatno i kljukuša je našla svoje mjesto na wikipediji...
Kljukuša
From Wikipedia

Kljukuša je tradicionalno bosansko jelo s krompirom i jedno od najpoznatijih jela u Bosanskoj Krajini. Potiče jos iz osmanskog doba , a zbog njezine relativno lake pripreme je jedno od osnovnih jela starobosanske kuhinje. Do prije 35 godina, kljukuša je bila delikatesa i pravila se najčešće u posebnim prilikama kao što su vjenčanja, odlazak mladih u vojsku itd.

Način pripreme
Ovo je jedan od načina pripreme

Sastojci:

brašno
krompir
so, biber
crni i bijeli luk
prašak za pecivo
pavlaka i jogurt
puter i ulje.
Priprema:

Oprati i oguliti veći krompir (20 dkg.). Krompir izrendati u većoj posudi a potom dodati 25 dkg brašna u koje prethodno stavite cijeli prašak za pecivo (kesica). Smjesu posoliti umjereno i pobiberiti po želji. Zatim izrendati jednu glavicu luka (crnog) i 1 češanj bijelog luka i sve izmiješati sa jednom šoljicom vode. Smjesa treba da izgleda gušća od smjese za palačinke. U tu smjesu dodati izmučeno jedno jaje i istopljene dvije kašike putera sa jednom kašikom ulja.

Kad se sve izjednači miješanjem, smjesu sipati u namašćeni pleh i peći u prethodno ugrijanoj pećnici na 220 stepeni nekih 20 minuta (dok smjesa ne porumeni). Izrezati dok je vruće u kvadratiće po želji i servirati na veći oval. Kljukušu umjereno preliti sa pavlakom i jogurtom po vlastitoj želji uz dodatak sitno izrezanog bijelog luka. Uz kljukušu možete piti hladno kiselo mlijeko ili jogurt.

Preuzeto sa: "http://bs.wikipedia.org/wiki/Kljuku%C5%A1a"
kod nas u hercegovini je ovo Lezibaka :D i kod nas se kaze hurmasice :D i kod nas nema slanih lokumova, samo peksimeti i ustipci :D
parmezan
Posts: 135
Joined: 30/06/2006 22:29

#40

Post by parmezan »

muki-usa wrote:Ja sam probao kvrgusu par puta jer mi je zena iz Kozarca. Mogu vam reci da nisam nimalo bio odusevljen s tim jelom, ako se tako moze nazvati. Kasnije sam cuo od nekih drugih krajisnika kako zafrkavaju te zene koje prave kvrgusu. "Po selu potrkusa, veceri kvrgusa". Prevod: po cijeli dan se ispijaju kahve od kuce do kuce i onda kad treba nesto za veceru hajde opali po kvrgusi jer je najlakse i najbrze. Inace kad se god prica o jelu nemoze, a da kvrgusa ne bude glavna. Za mene licno je to bezze. Voda, brasno, so i odozgo piletina. Otimacina nastane oko onog dijela sto bude ispod piletine koje zovu lokve je poprimi okus mesa i bude saftali.(Brat od zene je tada rado zamijenio komad svoje piletine za jednu lokvu koja se nasla ispred mene sto sam ja sa zadovoljstvom prihvatio) Samo sto se kasnije zalijepi za zube pa ti treba turpija da operes iste i tri dana zaboravi na WC. Kazem opet, stvar je ukusa u nasim krajevima ali daleko od mene. Meni su vec zamjerili kao kozarackom zetu sto se ja tako odnosim prema tom "specijalitetu" ali sta ja mogu.
Nemoj mi zamjeriti,ali izgleda da ti i nemas bas ukusa za hranu.KVRGUSA(mekusa,lokvice) RULZ.Samo se cevap i burek mogu nositi sa njom.I nije bas tako laka za napraviti(za mene je pravljenje kvrguse umjetnost).Inace,postoji vise nacina kako se ona pravi,pa si mozda naletio na pogresnu.U prijedorskom kraju malo vise preferiraju u nju stavljati jaje i prasak za pecivo,sto se meni bas i ne svidja.Takodje,mnogo zavisi i cime je zalijes.

Da ponovim KVRGUSA RULZ
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#41 Re:

Post by sadie_forever »

parmezan wrote:
muki-usa wrote:Ja sam probao kvrgusu par puta jer mi je zena iz Kozarca. Mogu vam reci da nisam nimalo bio odusevljen s tim jelom, ako se tako moze nazvati. Kasnije sam cuo od nekih drugih krajisnika kako zafrkavaju te zene koje prave kvrgusu. "Po selu potrkusa, veceri kvrgusa". Prevod: po cijeli dan se ispijaju kahve od kuce do kuce i onda kad treba nesto za veceru hajde opali po kvrgusi jer je najlakse i najbrze. Inace kad se god prica o jelu nemoze, a da kvrgusa ne bude glavna. Za mene licno je to bezze. Voda, brasno, so i odozgo piletina. Otimacina nastane oko onog dijela sto bude ispod piletine koje zovu lokve je poprimi okus mesa i bude saftali.(Brat od zene je tada rado zamijenio komad svoje piletine za jednu lokvu koja se nasla ispred mene sto sam ja sa zadovoljstvom prihvatio) Samo sto se kasnije zalijepi za zube pa ti treba turpija da operes iste i tri dana zaboravi na WC. Kazem opet, stvar je ukusa u nasim krajevima ali daleko od mene. Meni su vec zamjerili kao kozarackom zetu sto se ja tako odnosim prema tom "specijalitetu" ali sta ja mogu.
Nemoj mi zamjeriti,ali izgleda da ti i nemas bas ukusa za hranu.KVRGUSA(mekusa,lokvice) RULZ.Samo se cevap i burek mogu nositi sa njom.I nije bas tako laka za napraviti(za mene je pravljenje kvrguse umjetnost).Inace,postoji vise nacina kako se ona pravi,pa si mozda naletio na pogresnu.U prijedorskom kraju malo vise preferiraju u nju stavljati jaje i prasak za pecivo,sto se meni bas i ne svidja.Takodje,mnogo zavisi i cime je zalijes.

Da ponovim KVRGUSA RULZ
Kvrgusu kod nas zovu i "ljenguza",sto bi rekla moja mati...pusti mi kvrgusu hajde razvuci tijesto za krompirusu :D
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#42 Re: Originalna jela: Kvrguša, Razvaruša, Kljukuša, Furdenjača ..

Post by Toto »

Prijesnac.
Još sa medom. mmmm
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#43 Re:

Post by Toto »

Klesar Tadija Tegoba wrote:Još jedno lingvističko pitanje...

Da li koristite naziv peksimet ili lokum? Ja preferiram lokum, peksimet mi nekako zvuči peksinavo :-)
ako je lingvističko pitanje onda nemas sta da preferiraš.......

dva sasvim razlicita proizvoda .......
peksimet
In Turkish peksimet. "Pek" word means solid, tight, durable in Turkish and "simet/simit" is Arabic word [سميد] means bread/flour.

lokum

Ottoman confectionery was originally sweetened with honey and molasses, using water and flour as the binding agents, with rosewater, lemon peel and bitter orange as the most common flavors (red, yellow and green). Hacı Bekir introduced the use of glucose in 1811, shortly after it had been discovered by Gottlieb Kirchhoff.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#44 Re: Originalna jela: Kvrguša, Razvaruša, Kljukuša, Furdenjača ..

Post by exliberal-ex »

Kljukusa....sad se kontam dali da je napravim ili ne...samo sto nije sa krompirom...to smo zvali razvljakusa ako se nevaram

ispeces tjesto ( dosta slican recept je vec je neko stavio )...i dok je jos vruce moras ga izlomit, ne sjeci sa nozem nego rukama na nejednake djelove...i onda samo zalijes sa smjesom koja je mjesavina milerama, bjelog luka (ja stavim dosta) malo ulja , soli i dodas mlijeko da bude polu tecno....to izmjesas i navali...problem je sto mi tad pritisak padne na 0...a to sto smrdim na bjeli luk dva dana....i naravno podrigujem ko konj..sad za vikend taman neplaniram ici nigdje :izet: :izet: :izet:
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#45 Re: Re:

Post by Toto »

sadie_forever wrote:
Kvrgusu kod nas zovu i "ljenguza",sto bi rekla moja mati...pusti mi kvrgusu hajde razvuci tijesto za krompirusu :D
nigdje kvrgušu ne zovu "ljenguza", :-D to si ti pomješao/la sa nečim drugim.
za kvrgušu treba vremena,jer se treba zaklat koka, pa ofurit, očerupati i očistiti.
možeš krompiraču i baklavu složit dok kvrušu namiriš.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#46 Re: Originalna jela: Kvrguša, Razvaruša, Kljukuša, Furdenjača ..

Post by Toto »

Bosanski lonac al pravi-bez amerikanaca (krompira, paradajza itd.)
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#47 Re: Originalna jela: Kvrguša, Razvaruša, Kljukuša, Furdenjača ..

Post by Toto »

CIMBUR-TOPA
Tanko narezati debelog suhog mesa, dodati: mladog masla i mladog sira i rastopiti.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#48 Re: Originalna jela: Kvrguša, Razvaruša, Kljukuša, Furdenjača ..

Post by Toto »

KAVADŽAK
User avatar
SanskiBiser
Posts: 8730
Joined: 14/05/2007 02:18
Location: Unsko-Sansko-Migrantski Kanton

#49 Re: Originalna jela: Kvrguša, Razvaruša, Kljukuša, Furdenjača ..

Post by SanskiBiser »

exliberal-ex wrote:Kljukusa....sad se kontam dali da je napravim ili ne...samo sto nije sa krompirom...to smo zvali razvljakusa ako se nevaram

ispeces tjesto ( dosta slican recept je vec je neko stavio )...i dok je jos vruce moras ga izlomit, ne sjeci sa nozem nego rukama na nejednake djelove...i onda samo zalijes sa smjesom koja je mjesavina milerama, bjelog luka (ja stavim dosta) malo ulja , soli i dodas mlijeko da bude polu tecno....to izmjesas i navali...problem je sto mi tad pritisak padne na 0...a to sto smrdim na bjeli luk dva dana....i naravno podrigujem ko konj..sad za vikend taman neplaniram ici nigdje :izet: :izet: :izet:

to jeste prava krajiska kljukusa ( Bihac, Sanski Most, Prijedor barem je tu svi tako prave) ovo gore sa krompirom sto je neko stavio sa Wiki to ne znam da sam igdje ovdje jeo, Kljukusa se ovdje pravi obicno tokom hladnih dana kad se lozi vatra...

tijesto od bijelog brasna se tanko ispece na ulju u rerni da bude res peceno, kad se ispece pokrije se krpom par minuta da "otpusti" malo (samo da padne temperatura da mozes rukama kidati) i onako vruce se iskomsa i raskomada rukama u posudu, umjesa se sitno isjeckan bijeli luk, biber, sol, rastopi se maslac i zalije se po tom tijestu i izmjesa opet i onda izmjesa sa pavlakom to sve i nakon toga zalije se to sve sa ucvrcanim uljem i opet promjesa - ne smije biti gnjecavo to peceno tijesto, znaci mora biti tanko peceno ono do 4-5 mm debljine i da porumeni i da bude onako pomalo hrskavo to se trazi, ne smije biti previse tecnosti kad se zalije vec treba da se prakticno zalijepi sve na tijesto i bijeli luk i pavlaka i ulje i maslac...Jede se odmah vruce i obicno uvijek je premalo ima. :lol: Ako ti smeta smrad bijelog luka samo zamjeni bijeli luk sa bijelim lukom u prahu, stavis ga samo malo radi arome... Opciono je zaliti sa malo vruce vode ili milijekom prije nego se doda vrhnja, pavlaka to je vec stvar licnog ukusa...Uglavnom osnovni recept koristi se samo brasno, sol, ulje, bijeli luk, biber, vrhnja/pavlaka, mlijeko, maslac.

Image
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#50 Re: Originalna jela: Kvrguša, Razvaruša, Kljukuša, Furdenjača ..

Post by exliberal-ex »

SanskiBiser wrote:
exliberal-ex wrote:Kljukusa....sad se kontam dali da je napravim ili ne...samo sto nije sa krompirom...to smo zvali razvljakusa ako se nevaram

ispeces tjesto ( dosta slican recept je vec je neko stavio )...i dok je jos vruce moras ga izlomit, ne sjeci sa nozem nego rukama na nejednake djelove...i onda samo zalijes sa smjesom koja je mjesavina milerama, bjelog luka (ja stavim dosta) malo ulja , soli i dodas mlijeko da bude polu tecno....to izmjesas i navali...problem je sto mi tad pritisak padne na 0...a to sto smrdim na bjeli luk dva dana....i naravno podrigujem ko konj..sad za vikend taman neplaniram ici nigdje :izet: :izet: :izet:

to jeste prava krajiska kljukusa ( Bihac, Sanski Most, Prijedor barem je tu svi tako prave) ovo gore sa krompirom sto je neko stavio sa Wiki to ne znam da sam igdje ovdje jeo, Kljukusa se ovdje pravi obicno tokom hladnih dana kad se lozi vatra...

tijesto od bijelog brasna se tanko ispece na ulju u rerni da bude res peceno, kad se ispece pokrije se krpom par minuta da "otpusti" malo (samo da padne temperatura da mozes rukama kidati) i onako vruce se iskomsa i raskomada rukama u posudu, umjesa se sitno isjeckan bijeli luk, biber, sol, rastopi se maslac i zalije se po tom tijestu i izmjesa opet i onda izmjesa sa pavlakom to sve i nakon toga zalije se to sve sa ucvrcanim uljem i opet promjesa - ne smije biti gnjecavo to peceno tijesto, znaci mora biti tanko peceno ono do 4-5 mm debljine i da porumeni i da bude onako pomalo hrskavo to se trazi, ne smije biti previse tecnosti kad se zalije vec treba da se prakticno zalijepi sve na tijesto i bijeli luk i pavlaka i ulje i maslac...Jede se odmah vruce i obicno uvijek je premalo ima. :lol: Ako ti smeta smrad bijelog luka samo zamjeni bijeli luk sa bijelim lukom u prahu, stavis ga samo malo radi arome... Opciono je zaliti sa malo vruce vode ili milijekom prije nego se doda vrhnja, pavlaka to je vec stvar licnog ukusa...Uglavnom osnovni recept koristi se samo brasno, sol, ulje, bijeli luk, biber, vrhnja/pavlaka, mlijeko, maslac.

Image
vrlo malo razlike izmedju recepata, ovo sto sam ja napisao sam ja zapamtio od moje pokojne babe...a ona naucila od svoje matere sa Ilidje... Krajina/Sarajevo mala razlika....nisam je zadnji put pravio bilo je prevruce...al zato veceras... zahladnilo neidem nikud...I naravno pravi bjeli luk, mani prasaka...nesmeta meni miris, nego sto ga stavim puno pa se stomak buni :thumbup:
Post Reply