Opsti izbori 2006

User avatar
jeza u ledja
Posts: 45273
Joined: 29/12/2005 01:20

#1 Opsti izbori 2006

Post by jeza u ledja »

Uh, a da i ja pocnem sa otvaranjem topica... :)

Dakle, izbori se blize, sad kad su definitivno odbijene ustavne promjene mozemo zakljuciti da ce izborna pravila biti ista kao prije 4 godine (ili se varam?). Izborna kampanja manje-vise pocinje.
Pod tim pretpostavkama sta mislite kako ce izgledati parlamentarna skupstina BiH nakon izbora? Ko ce ciniti vlast na nivou drzave, a ko na nivou entiteta? Da se igramo malo kalkulacijama... :-D
User avatar
daduli_sa
Posts: 2039
Joined: 02/04/2005 23:16
Location: Sarajevo

#2

Post by daduli_sa »

Ne znam nista oko toga kako ce fercerati na ovogodisnjim izborima ali me zivo interesuje kako da se uvalim u "masineriju" oko prebrojavanja glasova :-D Treba mi finansijska injekcija u budzetu
Hadzi-Murat
Posts: 261
Joined: 25/04/2006 11:44

#3

Post by Hadzi-Murat »

...Mislim da ce stranke koje su cinile Patriotski blok ubjedljivo pobijediti...barem mi se tako cini prema dosadasnjim anketama o ustavnim promjenama...

...Takdjer, SDP je napravio katastrofalnu gresku koaliranjem s nacionalnim strankama, sto ce ga kostati na izborima, jer ako se sjetimo ranije izborne kampanje SDP-a protiv dogovaranja "nacionalnih stranaka" izgubio je startnu poziciju socijaldemokratske stranke, pogotovo nakon podrske etnickoj podjeli u Ustavu BiH...a to prema definiciji socijaldemokratije nije smio da ucini bez obzira sta onaj kauboj iz amerike govorio...
spongebob
Posts: 1098
Joined: 05/10/2005 17:43
Location: Bikini Bottom

#4

Post by spongebob »

nece biti bitnijih promjena posto one za vrijeme dvogodisnje vladavine alijanse nisu urodile plodom, pa je narod 100% siguran da im je bolje sa balijsko-vlasko-ustaskom vlascu

SNSD ce pobijediti u RS-u ali to nije nikakva promjena, kod njih je svaka stranka isto sranje samo drugo pakovanje, fasisti raznih boja i kolora.
Hdz 90 ce uzet nesto glasova kod Hrvata ali ponajvise od NHI koja ce nestati sa politicke scene, HDZ pobjedjuje 100%- promjena nula bodova
Bosnjaci, poslovicno neinformisani ce se dat obrlatit novom Silajdzicevom inicijativom i dati jos poneki glas SBIH tako da ce se za vlast u Bosnjaka borit SDA/SBIH/SDP

Ovo uostalom potvrdjuju i novija istrazivanja javnog mnjenja nezavisnih institucija koje nisu fulale ni proteklih pa zasto bi ove godine...

Samo sto mene INSHALLAH od januara slijedece nit sluzbeno nece predstavljati (borio sam se svim silama)
zavrzlama
Posts: 10307
Joined: 15/01/2006 18:35

#5

Post by zavrzlama »

Izgleda da ce se osnovat "SDP1990" :D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45273
Joined: 29/12/2005 01:20

#6

Post by jeza u ledja »

Hadzi-Murat wrote:...Mislim da ce stranke koje su cinile Patriotski blok ubjedljivo pobijediti...barem mi se tako cini prema dosadasnjim anketama o ustavnim promjenama...

...
Daj ako vec dajete procjene recite na koji nivo vlasti mislite. Dakle na kojem nivou vlasti mislis da ce pobjediti tzv Patriotski blok i koje ce ga stranke tacno ciniti.
spongebob wrote:Ovo uostalom potvrdjuju i novija istrazivanja javnog mnjenja nezavisnih institucija koje nisu fulale ni proteklih pa zasto bi ove godine...
Imas li kakav izvor, ja zadnje sto sam nasao je iz decembra prosle godine, ali to je bilo prije ove halabuke oko ustavnih promjena. Jedino sto imam je ono da vecina ljudi podrzava ustavne promjene, a sad da li je to mjerilo ne znam.

Dajte malo egzatnije, ipak vlast cine parlamentarne skupstine i vlade, a ne 'prvi u Bosnjaka' i sl.

Ovo su kandidati (za sada):

SDA
SDS
HDZ
SDP
SBiH
SNSD
PDP
HDZ 1990
BOSS
NHI
SPRS
SRS
DNS
SP/U
SDU
HNZ??
Radom za boljitak
BPS
HSP
DNZ
LDS
....
(u jebote koliko ih je...)


PS: Svako malo dodam jos koju. :-D
Last edited by jeza u ledja on 27/04/2006 22:08, edited 1 time in total.
Hadzi-Murat
Posts: 261
Joined: 25/04/2006 11:44

#7

Post by Hadzi-Murat »

jeza u ledja wrote:
Hadzi-Murat wrote:...Mislim da ce stranke koje su cinile Patriotski blok ubjedljivo pobijediti...barem mi se tako cini prema dosadasnjim anketama o ustavnim promjenama...

...
Daj ako vec dajete procjene recite na koji nivo vlasti mislite. Dakle na kojem nivou vlasti mislis da ce pobjediti tzv Patriotski blok i koje ce ga stranke tacno ciniti.
Pa mislim na drzavni parlament...SDU, Stranka za BiH, BOSS ukoliko nastupe zajedno kao Patriotski blok uz jos nekoliko istaknutih nezavisnih kandidata, mislim da ce bez ikakve sumnje dobiti vecinu u drzavnom parlamentu...
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#8

Post by muha_sa »

Sefera zaboravljate----jedini iskreni i dokazani patriota medju ovim nazovi političarima.
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#9

Post by manijak1 »

Izdvajam SDU i onoga čega nema iza leđa ježa :D Pokret za promjene .....a vi kako hoćete :D :D što se tiče Stranke za BiH ( barem u Sa Kantonu .....za mene su otpjevali svoje :D :D ).....dakle ove dvije pomenute su moj izbor .....a ovu treću .....ni u snu :D prizvati više neću :oops:
spongebob
Posts: 1098
Joined: 05/10/2005 17:43
Location: Bikini Bottom

#10

Post by spongebob »

Hadzi-Murat wrote:
jeza u ledja wrote:
Hadzi-Murat wrote:...Mislim da ce stranke koje su cinile Patriotski blok ubjedljivo pobijediti...barem mi se tako cini prema dosadasnjim anketama o ustavnim promjenama...

...
Daj ako vec dajete procjene recite na koji nivo vlasti mislite. Dakle na kojem nivou vlasti mislis da ce pobjediti tzv Patriotski blok i koje ce ga stranke tacno ciniti.
Pa mislim na drzavni parlament...SDU, Stranka za BiH, BOSS ukoliko nastupe zajedno kao Patriotski blok uz jos nekoliko istaknutih nezavisnih kandidata, mislim da ce bez ikakve sumnje dobiti vecinu u drzavnom parlamentu...
Patriotski Blok??? :lol:

sta nitkovi nece jos smisliti da plivaju na povrsini

btw, pretpostavljam da ce procenat glasaca ove godine kako na drzavnom tako i na entitetskom nivou pasti ispod 40%

jez u ledja, prije dva-tri mjeseca sam to negdje procitao (nezavisni izvor) ne znam vise gdje. Ako stvarno mislis, da ce se javno mnjenje predomisliti jer su se desile neocekivane promjene dresa, varas se, kod nas javnog mnjenja NEMA
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45273
Joined: 29/12/2005 01:20

#11

Post by jeza u ledja »

Hadzi-Murat wrote: Pa mislim na drzavni parlament...SDU, Stranka za BiH, BOSS ukoliko nastupe zajedno kao Patriotski blok uz jos nekoliko istaknutih nezavisnih kandidata, mislim da ce bez ikakve sumnje dobiti vecinu u drzavnom parlamentu...
U drzavnom parlamentu 28 poslanika dolazi iz FBiH, a 14 iz RS. Od ovih iz RS na 'bosnjacke' stranke odpada max 2 poslanika. U FBiH barem jedna cetvrtina glasaca ce glasati za stranke sa hrvatskim predznakom, znaci barem 6 poslanika odpada na njih. Dakle ostaje 42-12-6=24 poslanicka mjesta za koje bi se mogle boriti SDU, SBiH, BOSS, SDA i SDP. Za vecinu u drzavnom parlamentu treba 22 poslanicka glasa. Sto znaci od 24 poslanika na SDU, SBiH i BOSS bi otpalo 22, a za SDA i SDP bi ostalo samo 2 poslanicka mjesta.
Ovo jeste povrsna analiza, ali je odnos 22-2 toliko nerealan da se o tome uopste ne treba ni raspravljati.
Zakljucak - SDU, SBiH i BOSS ne mogu sami ciniti skupstinsku vecinu. Spomenuo si jos 'nekoliko nezavisnih kandidata', takvi rijetko dobijaju priliku da sjede u parlamentu, obicno postanu nezavisni tokom svog mandata, a poslije ih nigdje nema, u svakom slucaju 'nekoliko nezavisnih kandidata' nece promjeniti sliku.
Budi realan.

Dakle Patriotski blok treba traziti dodatne koalicione partnere. Dalje, s obzirom da i dalje postoji entitetsko glasanje ne moze doci do preglasavanja recimo stranaka iz RS u parlamentu, drugim rijecima ne moze se formirati vecinska koalicija bez barem dijela tih stranaka. Koje bi to mogle biti stranke iz RS koje bi stupile u koaliciju sa Patriotskim blokom???
Hadzi-Murat
Posts: 261
Joined: 25/04/2006 11:44

#12

Post by Hadzi-Murat »

Pa mislim na drzavni parlament...SDU, Stranka za BiH, BOSS ukoliko nastupe zajedno kao Patriotski blok uz jos nekoliko istaknutih nezavisnih kandidata, mislim da ce bez ikakve sumnje dobiti vecinu u drzavnom parlamentu...
Patriotski Blok??? :lol:
Pa da su prosle ove "ustavne promjene" mislim da bi ovaj gornji cinicni komentar bio opravdan. Ovako :zzzz:
User avatar
Mahalac
Posts: 2748
Joined: 19/11/2002 00:00
Location: Anarhija all over...

#13

Post by Mahalac »

spongebob wrote:nece biti bitnijih promjena posto one za vrijeme dvogodisnje vladavine alijanse nisu urodile plodom, pa je narod 100% siguran da im je bolje sa balijsko-vlasko-ustaskom vlascu

SNSD ce pobijediti u RS-u ali to nije nikakva promjena, kod njih je svaka stranka isto sranje samo drugo pakovanje, fasisti raznih boja i kolora.
Hdz 90 ce uzet nesto glasova kod Hrvata ali ponajvise od NHI koja ce nestati sa politicke scene, HDZ pobjedjuje 100%- promjena nula bodova
Bosnjaci, poslovicno neinformisani ce se dat obrlatit novom Silajdzicevom inicijativom i dati jos poneki glas SBIH tako da ce se za vlast u Bosnjaka borit SDA/SBIH/SDP

Ovo uostalom potvrdjuju i novija istrazivanja javnog mnjenja nezavisnih institucija koje nisu fulale ni proteklih pa zasto bi ove godine...

Samo sto mene INSHALLAH od januara slijedece nit sluzbeno nece predstavljati (borio sam se svim silama)

Najgore mi je priznati da je covjek 100% u ppravu
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#14

Post by manijak1 »

Koje bi to mogle biti stranke iz RS koje bi stupile u koaliciju sa Patriotskim blokom???
iste one koje djeluju u FBiH :D SDP , SBiH ....međutim na nivou entiteta postoji preglasavanje .....dakle iz RS-a ništa novo se ne može očekivati .....zadugo.
Međutim ...bilo koja koalicija se pokazala ....labavom niti koja bi možda pogurala dalje ovu posrnulu mašinu ....kad treba podijeliti mjesta i resore :oops: ali ovaj HDZ1990 će ozbiljno uzdrmati HDZ ......u Hercegovini.
Hadzi-Murat
Posts: 261
Joined: 25/04/2006 11:44

#15

Post by Hadzi-Murat »

jeza u ledja wrote:
Hadzi-Murat wrote: Pa mislim na drzavni parlament...SDU, Stranka za BiH, BOSS ukoliko nastupe zajedno kao Patriotski blok uz jos nekoliko istaknutih nezavisnih kandidata, mislim da ce bez ikakve sumnje dobiti vecinu u drzavnom parlamentu...
U drzavnom parlamentu 28 poslanika dolazi iz FBiH, a 14 iz RS. Od ovih iz RS na 'bosnjacke' stranke odpada max 2 poslanika.
Mislim da ukoliko dijaspora bude glasala i ukoliko lobiranje bloka bude znacajno medju bh. izbjeglicama vani, da ce se taj odnos u RS promjeniti. A patriotski blok ce ici sigurno na lobiranje medju dijasporom.

Dakle, sto se tice koalicionih partnera iz RS, potrebno je da jedan hrvat iz RS-a udje u parlament, i jos dva bosnjaka, dakle ukupno 5 poslanika, sto je dovoljno za novi ustav. Ovo nije nimalno nerelano, s obzirom da je prije rata na teritoriji RS bilo 50% nesrpskog stanovnistva. A 5 poslanika od 14 su 35%. Do lobiranja je i do dijaspore...mislim da su toga svjesni...
Last edited by Hadzi-Murat on 27/04/2006 22:22, edited 2 times in total.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45273
Joined: 29/12/2005 01:20

#16

Post by jeza u ledja »

Eh, ovako je izgledalo u decembru istrazivanje javnog mjenja:



Sliba
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#17

Post by senada »

od dvije patriotske BH blokade jaaaaako tesko se odluciti koga odabrati...

...prihvatljivi su svi koji nisu u kojekavim patriotskim i izdajnickim blokovima.... mada bih radi dugogodisnjih dobrosusjedskih odnosa sa jednim od celnika iz stranke "za" BiH trebala glasati za njih...ali tako bi bilo kada bih kao vecina trazila samo svoj licni interes kao sto to kod nas obicno biva i radi cega nam i jeste sve ovako naopako...
User avatar
Mahalac
Posts: 2748
Joined: 19/11/2002 00:00
Location: Anarhija all over...

#18

Post by Mahalac »

Bosnjaci, poslovicno neinformisani ce se dat obrlatit novom Silajdzicevom inicijativom i dati jos poneki glas SBIH tako da ce se za vlast u Bosnjaka borit SDA/SBIH/SDP

Ovo mi je najgore od svega i glasaci ove stranke su stvarni neprijatelji svog naroda :x [/list]
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45273
Joined: 29/12/2005 01:20

#19

Post by jeza u ledja »

Hadzi-Murat wrote:
jeza u ledja wrote:
Hadzi-Murat wrote: Pa mislim na drzavni parlament...SDU, Stranka za BiH, BOSS ukoliko nastupe zajedno kao Patriotski blok uz jos nekoliko istaknutih nezavisnih kandidata, mislim da ce bez ikakve sumnje dobiti vecinu u drzavnom parlamentu...
U drzavnom parlamentu 28 poslanika dolazi iz FBiH, a 14 iz RS. Od ovih iz RS na 'bosnjacke' stranke odpada max 2 poslanika.
Mislim da ukoliko dijaspora bude glasala i ukoliko lobiranje bloka bude znacajno medju bh. izbjeglicama vani, da ce se taj odnos u RS promjeniti. A patriotski blok ce ici sigurno na lobiranje medju dijasporom.

Dakle, sto se tice koalicionih partnera iz RS, potrebno je da jedan hrvat iz RS-a udje u parlament, i jos dva bosnjaka, dakle ukupno 5 poslanika, sto je dovoljno za novi ustav. Ovo nije nimalno nerelano, s obzirom da je prije rata na teritoriji RS bilo 50% nesrpskog stanovnistva. A 5 poslanika od 14 su jedna 35%. Do lobiranja je i do dijaspore...mislim da su toga svjesni...
Ja ti opet govorim, da bi 'Patriotski blok' imao ikakve sanse da bez ijedne srpske stranke cini vlast u BiH morao bi dobiti barem 4 puta vise glasova nego SDA i SDP zajedno. Da li si svjestan koliko je to nerealno???
Na zadnjem ispitivanju javnog mjenja SDA i SDP zajedno su dobili 2 i po puta vise glasova od SBiH+BOSS. Ti ocekujes da se ti brojevi izvrnu za 500%???

Moze li mi neko reci sljedece - da li se vlast (mislim na Vijece Ministara, a s obzirom da zahvaljujuci ne usvajanjem UP necemo imati nesto sto se zove 'vlada')...dakle da li se vlast na nivou BiH moze formirati bez ucesca jednog naroda? Znaci da li se moze desiti da Bosnjaci+Hrvati u potpunosti formiraju vladu, bez ijednog Srbina? Ili obratno da li Bosnjaci+Srbi mogu formirati vladu bez ijednog Hrvata? Mislim, ne da li je ovo prakticno izvodljivo vec da li postoje propisi koji to zabranjuju? S obzirom da PS prihvata saziv vlade (ili premijera?), i s obzirom da postoji 'zastita vitalnog nacionalnog interesa' u toj PS, da li je na taj nacin onemoguceno 'preglsavanje jednog naroda' u potpunosti? Ko zna nesto vise o tome?
User avatar
Meshtar
Posts: 1922
Joined: 04/02/2006 17:08
Location: Sarajevo

#20

Post by Meshtar »

Mahalac wrote:Bosnjaci, poslovicno neinformisani ce se dat obrlatit novom Silajdzicevom inicijativom i dati jos poneki glas SBIH tako da ce se za vlast u Bosnjaka borit SDA/SBIH/SDP

Ovo mi je najgore od svega i glasaci ove stranke su stvarni neprijatelji svog naroda :x [/list]
Odlično rečeno Mahalac...
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45273
Joined: 29/12/2005 01:20

#21

Post by jeza u ledja »

Nemojte ovdje o tome ko je neprijatelj naroda boga vam. Ne volim ih ni ja, ali ce bezveze tema otici u prepucavanje ko je za Harisa, ko nije.
spongebob
Posts: 1098
Joined: 05/10/2005 17:43
Location: Bikini Bottom

#22

Post by spongebob »

Meshtar wrote:
Mahalac wrote:Bosnjaci, poslovicno neinformisani ce se dat obrlatit novom Silajdzicevom inicijativom i dati jos poneki glas SBIH tako da ce se za vlast u Bosnjaka borit SDA/SBIH/SDP

Ovo mi je najgore od svega i glasaci ove stranke su stvarni neprijatelji svog naroda :x [/list]
Odlično rečeno Mahalac...
wrong! ovo gore boldirano izrece dijasporac tj. moja malenkost :oops:
jel jos uvijek odlicno receno?
User avatar
Meshtar
Posts: 1922
Joined: 04/02/2006 17:08
Location: Sarajevo

#23

Post by Meshtar »

I dalje odlično rečeno....bez obzira na to ko je rekao...
Hadzi-Murat
Posts: 261
Joined: 25/04/2006 11:44

#24

Post by Hadzi-Murat »

jeza u ledja wrote:
Hadzi-Murat wrote:
jeza u ledja wrote: U drzavnom parlamentu 28 poslanika dolazi iz FBiH, a 14 iz RS. Od ovih iz RS na 'bosnjacke' stranke odpada max 2 poslanika.
Mislim da ukoliko dijaspora bude glasala i ukoliko lobiranje bloka bude znacajno medju bh. izbjeglicama vani, da ce se taj odnos u RS promjeniti. A patriotski blok ce ici sigurno na lobiranje medju dijasporom.

Dakle, sto se tice koalicionih partnera iz RS, potrebno je da jedan hrvat iz RS-a udje u parlament, i jos dva bosnjaka, dakle ukupno 5 poslanika, sto je dovoljno za novi ustav. Ovo nije nimalno nerelano, s obzirom da je prije rata na teritoriji RS bilo 50% nesrpskog stanovnistva. A 5 poslanika od 14 su jedna 35%. Do lobiranja je i do dijaspore...mislim da su toga svjesni...
Ja ti opet govorim, da bi 'Patriotski blok' imao ikakve sanse da bez ijedne srpske stranke cini vlast u BiH morao bi dobiti barem 4 puta vise glasova nego SDA i SDP zajedno. Da li si svjestan koliko je to nerealno???
Na zadnjem ispitivanju javnog mjenja SDA i SDP zajedno su dobili 2 i po puta vise glasova od SBiH+BOSS. Ti ocekujes da se ti brojevi izvrnu za 500%???

Moras znati jednu stvar. U SDA postoji struja koja podrzava Patriotski blok. Ukoliko taj blok dobije izbore pod takvim imenom (uz one tri stranke ne bi me iznenadilo da im se pridruzi NHI, Radom za boljitak i sl. stranke), i SDA ce se pridruziti njima. Sto se tice srpskih predstavnika, mislim da ih ima u bloku i u SDU i u SBIH, a ove stranke iz RS-a su cetnicke stranke bez ikakve razlike.

Inace, mislim da je ovdje nebitno koje su stranke u pitanju. Vidjelo se to u ovim ustavnim promjenama. Bogic Bogicevic je bio protiv promjena, akademici su bili protiv, Durakovic, Lazovic, Komsic (bivsi SDP-ovci), Zubak, Mirnes itd.

Ako se stvarno zeli napraviti pravi demokratski ustav, onda ce ove stranke nastupiti jedinstveno pod jednim imenom...
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45273
Joined: 29/12/2005 01:20

#25

Post by jeza u ledja »

Hadzi-Murat wrote:Moras znati jednu stvar. U SDA postoji struja koja podrzava Patriotski blok. Ukoliko taj blok dobije izbore pod takvim imenom (uz one tri stranke ne bi me iznenadilo da im se pridruzi NHI, Radom za boljitak i sl. stranke), i SDA ce se pridruziti njima.
MA BRAVO! :dance: :dance: :dance:

To je ono sto cijelo vrijeme govorim!!
Post Reply