Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
dr_Evil
Posts: 12168
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#51 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by dr_Evil »

BJB wrote: 08/08/2022 13:50
Black swan wrote: 07/08/2022 18:28 Uzmem sjekiru raditi...otkinut cu si prst
Uzmem trimer...otkinut cu si parce guzice
Uzmem cekic...stucu si prst
Uzmem busilicu...probit cu saku

Itd
Dojadi ba
Ovo nije anksioznost, već ti mrsko raditi bilo šta sa pomenutim alatima pa mozak izmišlja izgovore...Te nezgode sa alatima se dešavaju samo ako si jako jako smotan i nespretan..a da ti neko kaže da čitaš knjigu dubeći na glavi, to bi mogao bez problema, je l' tako?
Za kolegu forumasa ne znam, ali ja kad uzmem cekic redovno bude crn nokat :D
User avatar
apsidejzi
Posts: 8125
Joined: 25/05/2013 23:49

#52 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by apsidejzi »

Opsesivne misli su odraz kreativnosti i inteligencije te blagog dodatka ADHD-a i mozda OCD-a. Ne treba ih lijecit jer to nije bolest nego samo kanalisat. Nadji si kakav projekat koji ce zahtjevati kreativnost i vidjeces kako ce sve "lose misli" nestati. Mozak moras drzati zabavljenim inace ce on naci nacin da se zabavi a u tome neces uzivati :)

Razlog zasto imas opsesivne misli lezi u tome da tapkas u mjestu bez projekta a inteligentan si i kreativan. Teretana, trcanje, programiranje, crtanje, sviranje instumenta, pravi nesto od drveta, gipsa, betona, vari neku konstrukciju, kopaj glinu i pravi glineno posudje, postani kujumdzija, pleti, vezi, heklaj, kopaj kanale i razvodi cijevi, lijepi plocice.

Ne zajebajem se. Svi ovi projekti iznad zahtjevaju rad mozga i odredjeni stepen preciznosti uz fizick rad.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#53 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by -Chesterfield- »

Danas mi majstor reče cifru za neke radove i ispade mi jezik do poda.
Šta bi moglo biti? Da nisam možda previše škrt? :D

Evo na lijevo mi uho neko šapće - jest te zavalio!
A na desno opet neko došaptava - ma nije puno. Sve je danas poskupilo pa i cijena majstora...
User avatar
dr_Evil
Posts: 12168
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#54 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by dr_Evil »

-Chesterfield- wrote: 08/08/2022 16:17 Danas mi majstor reče cifru za neke radove i ispade mi jezik do poda.
Šta bi moglo biti? Da nisam možda previše škrt? :D

Evo na lijevo mi uho neko šapće - jest te zavalio!
A na desno opet neko došaptava - ma nije puno. Sve je danas poskupilo pa i cijena majstora...
Pa i lijevo i desno ti govori istinu, samo sto lijevo govori duplu istinu.

Sve je poskupilo, ali koliko nas zajednicki levate nije normalno. Samo budi zahvalan ako je uradio kako treba, takav vakat dosao. Mene zalevatio i jos sjebao auto da ga mogu samo u vodu gurnut.
User avatar
Truba
Posts: 81193
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#55 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by Truba »

apsidejzi wrote: 08/08/2022 15:56 Opsesivne misli su odraz kreativnosti i inteligencije te blagog dodatka ADHD-a i mozda OCD-a. Ne treba ih lijecit jer to nije bolest nego samo kanalisat. Nadji si kakav projekat koji ce zahtjevati kreativnost i vidjeces kako ce sve "lose misli" nestati. Mozak moras drzati zabavljenim inace ce on naci nacin da se zabavi a u tome neces uzivati :)

Razlog zasto imas opsesivne misli lezi u tome da tapkas u mjestu bez projekta a inteligentan si i kreativan. Teretana, trcanje, programiranje, crtanje, sviranje instumenta, pravi nesto od drveta, gipsa, betona, vari neku konstrukciju, kopaj glinu i pravi glineno posudje, postani kujumdzija, pleti, vezi, heklaj, kopaj kanale i razvodi cijevi, lijepi plocice.

Ne zajebajem se. Svi ovi projekti iznad zahtjevaju rad mozga i odredjeni stepen preciznosti uz fizick rad.
Jaro najbolje je lezat
I kunjat uz mtv80

Tad nema nikakvih problema
User avatar
Kio
Posts: 492
Joined: 24/08/2010 23:10

#56 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by Kio »

Biološki, misli su elektricni impulsi. Ako te bas zanima idi na FMRI i mozes da ih vidiš i da dobiješ snimak. Imaš mnoštvo snimaka na youtube pa pogledaj. Kako nastaju, s obzirom da imas od 50k do 100k misli dnevno, mislim da je glavni uzrok nastanka tvojih misli tvoji receptori. Mislim da nemaš opsesivne misli, imas normalne misli samo tvoj izbor je da konstantno imas zatvoren krug i misliš na isto. Taj uzrok moraš naći. Mozda si imao ili imas neku traumu koju nisi procesirao. U kojoj deceniji života si? Počni tako što ćeš tu istu misao ili misli pisati na papir. Kada je napišeš 100 ili hiljadu puta vidjeti ces koju mentalnu energiju gubiš, i onda ćeš shvatiti što si na kraju dana mrzovoljan, i kako te svaka sitnica ispizdi.
Bobi
Forum administrator
Posts: 31991
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#57 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by Bobi »

-Chesterfield- wrote: 08/08/2022 16:17 Danas mi majstor reče cifru za neke radove i ispade mi jezik do poda.
Šta bi moglo biti? Da nisam možda previše škrt? :D

Evo na lijevo mi uho neko šapće - jest te zavalio!
A na desno opet neko došaptava - ma nije puno. Sve je danas poskupilo pa i cijena majstora...
To znači da nemaš dovoljno para :D.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#58 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by -Chesterfield- »

Bobi wrote: 08/08/2022 19:16
-Chesterfield- wrote: 08/08/2022 16:17 Danas mi majstor reče cifru za neke radove i ispade mi jezik do poda.
Šta bi moglo biti? Da nisam možda previše škrt? :D

Evo na lijevo mi uho neko šapće - jest te zavalio!
A na desno opet neko došaptava - ma nije puno. Sve je danas poskupilo pa i cijena majstora...
To znači da nemaš dovoljno para :D.
Majstor zna da imam para, zato me i zavalio. :D
Doduše, majstor mi je brat pa sam nekako prelomio.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12168
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#59 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by dr_Evil »

-Chesterfield- wrote: 08/08/2022 20:09
Bobi wrote: 08/08/2022 19:16

To znači da nemaš dovoljno para :D.
Majstor zna da imam para, zato me i zavalio. :D
Doduše, majstor mi je brat pa sam nekako prelomio.
Nek je u familiji ostalo pa makar :D
Nierika
Posts: 4115
Joined: 17/03/2020 00:41

#60 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by Nierika »

Kio wrote: 08/08/2022 19:12 Biološki, misli su elektricni impulsi. Ako te bas zanima idi na FMRI i mozes da ih vidiš i da dobiješ snimak. Imaš mnoštvo snimaka na youtube pa pogledaj. Kako nastaju, s obzirom da imas od 50k do 100k misli dnevno, mislim da je glavni uzrok nastanka tvojih misli tvoji receptori. Mislim da nemaš opsesivne misli, imas normalne misli samo tvoj izbor je da konstantno imas zatvoren krug i misliš na isto. Taj uzrok moraš naći. Mozda si imao ili imas neku traumu koju nisi procesirao. U kojoj deceniji života si? Počni tako što ćeš tu istu misao ili misli pisati na papir. Kada je napišeš 100 ili hiljadu puta vidjeti ces koju mentalnu energiju gubiš, i onda ćeš shvatiti što si na kraju dana mrzovoljan, i kako te svaka sitnica ispizdi.
Nisam znala da se misli mogu tako vidjeti na snimku. Inčresting.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#61 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by tranquil »

Da, mozak se može skenirati, i onda se vidi koji dio mozga je aktivan kada se misli na određene stvari. Može se vidjeti kako i kojim tempom teče kompletan misaoni proces.

To je prouzrokovalo i par zanimljivih otkrića.

Svaka naša misao, pa i ona prva misao koje smo svjesni, za koju smo smatrali da je "prvi nacrt" misli, je zapravo već "gotov proizvod", rezultat dosta procesa u mozgu, koji su vidljivi na tom skenu, ali kojih još nismo svjesni. Dakle ono kad ti nešto "padne na pamet" - nije početak procesa, mozak je to već procesirao bez tvoje svjesnosti, i mi smo postali svjesni toga tek nakon nekog vremena - to vrijeme je u milisekundama, ali bitna stvar je da su većina misli, koje nisu nastale nekom vanjskom asocijacijom, zapravo nedobrovoljne i nesvjesne.

To najbolje znaju ljudi koji su se bavili meditacijom sa "mindfulness" metodom. Tom metodom se mozak pokušava isprazniti od bilo kakvih misli. Kvaka je u tome, da je to nemoguće, i misli će same dolaziti, željeli mi to ili ne, i to ova metoda meditacije i priznaje, pa tom metodom moramo postati svjesni svake nadolazeće misli, i ne prihvatiti dalje misliti o tome, nego tu misao svjesno ispratiti.

Dakle i neka nasumična genijalna ideja koja nam je sama od sebe, bez ikakvog vanjskog podražaja pala na pamet, i opsesivne misli, svi imaju isto porijeklo, izviru iz našeg mozga. Razlika nije u nastanku, razlika je u tome što opsesivne misli ne želimo, i što je teško riješiti ih se.

@apsidejzi je već dao savjete vezano za "zapošljavanje" mozga kreativnim stvarima. Alternativno, može pomoći i meditacija, kao što sam već nagovijestio.
Nierika
Posts: 4115
Joined: 17/03/2020 00:41

#62 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by Nierika »

Meni meditacija pomaže sa takvim mislima, ali većinom samo tokom meditacije. Opsesivne (negativne) misli se možda mogu i oblikovati, promatrati kroz drugačiji kontekst, čitati kroz pozitivne asocijacije itd (iako su, kako piše, gotov proizvod).
mariner
Posts: 363
Joined: 18/03/2011 19:39
Location: Los Rajvos

#63 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by mariner »

Opsesivne misli i radnje su su simptom opsesivne strukture( karaktera) koji je obicno uspostavljen mahom urodjene dispozicihe, razvojnih cvorista nagonskih kinflikata i kompleksa jednog ili vise koji su aktuelizovani.
Trenutni konflikt ili triger pali dispoziciju komplekse i aktuvira ih, opsesivni simptomi i misli su posljeduca konflikta tih nesvjesnih pulzija i svjesnih odbrana, odbrana od neugodnosti stvara opsesivne simptome a sadrzaj simptoma i tih misli su direktno uslovljeni sadrzajem kompleksa.
Ovo bi biheviorizam i moderna psihologija pobila u jednoj sekundi i rekli bi da to nije tako ali psihoanaliticka gledista imaju ovakva objasnjenja i ona su odrziva.

Neuroza bi bila neuspjeli pokusaj neuroticara da rijesi aktuelni konflikti koje normalna osoba uspjeva.
Neuroticar zastaje, stagnira, sepa, reflektuje mislima dok obicna" normalna" osoba se fleksibilno nosi sa zivotnim zastojima teskocama bez zastoja i regresije koja aktivira neurotske konflikte.
Neurotik je zaglavljen i treba ga odglaviti, tad neurotski simptomi bivaju oslabljeni ili povuceni.
Biheviorizam uspjesmo to rijesava kamufliranjem i fasadom, isto tako radi i farmakoterapija, iako moze nekad i treba primjeniti ali ipak kamuflira konflikte.
Svaka neuroza je individualna i tretman je individualan, individualan je i sadrzaj prisile.
Post Reply