Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

sarajlija120
Posts: 370
Joined: 13/07/2016 11:23

#1 Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by sarajlija120 »

Pozdrav,

Namjerno sam ovu temu stavio u ovaj podforum jer želim čuti mišljenja sa filozofske strane, pa do neke mjere šta kažu religije? Šta kaže nauka? Općepoznato je da opsesivne misli nisu produkt našeg razmišljanja, a pogotovo želja, već se deklarišu kao nametljive i veoma neugodne, naročito one koje tjeraju na kompulzivne radnje. Otkuda dolaze? :-)
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#2 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by Dope_Man »

Vjera - Sejtani/djavoli
Nauka - Greska u radu procesora
Spiritualni i ostali - razne gluposti o duhovnim svjetovima, mrtvim precima i sta god zazelis.
sarajlija120
Posts: 370
Joined: 13/07/2016 11:23

#3 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by sarajlija120 »

Dope_Man wrote: 06/08/2022 21:32 Vjera - Sejtani/djavoli
Nauka - Greska u radu procesora
Spiritualni i ostali - razne gluposti o duhovnim svjetovima, mrtvim precima i sta god zazelis.
Budući da su takve misli doista prisutne, mogla bi ovo biti dobra tema. Jer, ako je nešto nametljivo, pogotovo misli, onda moraju dolaziti od nečeg ili nekog drugog osim nas i naših vlastitih razmišljanja. Unutarnja borba protiv takvih misli mnogo mi je interesantna.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#4 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by Dope_Man »

Dolaze od nas, iz naseg mozga. Ne trpa ih niko drugi u glavu, samo pogresno spojene zice u mozgu kao i svi drugi psiholoski poremecaji. Samo sto o samom mozgu jos ne znamo skoro nista pa smo daleko od jasnog objasnjenja, i jos dalje od "popravke" tak ih mozgova.
User avatar
Truba
Posts: 81734
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by Truba »

Intruzivne misli

Da znaju odakle dolaze...rijesili bi problem

Kako to jedan covjek od istih info misli dobro
A drugi to smatra tragedijom

Bolest
toska
Posts: 2980
Joined: 26/09/2016 14:08

#6 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by toska »

Daj nam malo detalja, kakve tačno misli, u kojem smjeru itd.
Široka tema vjerovatno, a i mnogi, uključujući mene, ne znaju skoro ništa o toj pojavi ili poremećaju mada je puno članaka na netu.
User avatar
Truba
Posts: 81734
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by Truba »

Vjerojatno provjeravanje sporeta...brojanje prozora i pranje ruku...
toska
Posts: 2980
Joined: 26/09/2016 14:08

#8 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by toska »

Black swan wrote: 07/08/2022 15:19 Vjerojatno provjeravanje sporeta...brojanje prozora i pranje ruku...
suviše jednostavno djeluje,
to svi radimo, često i nepotrebno, ali sve i da prelazi neke granice ne djeluje da je pokretač ciljao na to.
User avatar
Truba
Posts: 81734
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by Truba »

To je osnova
I to svi znaju
Gradacija bolesti trazi jos vece zrtve

Npr na kad vidim zilet odmah zamisljam kako se porezem...uzas...
snijeg_led
Posts: 6744
Joined: 08/12/2019 21:35

#10 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by snijeg_led »

Zavisi sta mislis da je opsesivno. Ako mislis na nekoga ili nesto ne mora znaciti da je opsesija, nego ima neke korijene zasto to radis.

Cini te sretnim, osjecas potrebu, zelis nesto a ne mozes itd
Last edited by snijeg_led on 07/08/2022 15:55, edited 1 time in total.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18689
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#11 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by SmokingMan »

Nije strašno otići kod psihijatra, pa kasnije psihologa. Vrijeme ti je da poradiš malo na sebi, to ti nedostaje. :bih:
toska
Posts: 2980
Joined: 26/09/2016 14:08

#12 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by toska »

SmokingMan wrote: 07/08/2022 15:54 Nije strašno otići kod psihijatra, pa kasnije psihologa. Vrijeme ti je da poradiš malo na sebi, to ti nedostaje. :bih:
pokretač teme je namjerno stavio na filozofiji da bi čuo neformalna mišljenja, ima neke svoje razloge
sarajlija120
Posts: 370
Joined: 13/07/2016 11:23

#13 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by sarajlija120 »

toska wrote: 07/08/2022 15:59
SmokingMan wrote: 07/08/2022 15:54 Nije strašno otići kod psihijatra, pa kasnije psihologa. Vrijeme ti je da poradiš malo na sebi, to ti nedostaje. :bih:
pokretač teme je namjerno stavio na filozofiji da bi čuo neformalna mišljenja, ima neke svoje razloge
Tačno tako. Poznato mi je generalno stanovište psihologije po ovom pitanju, tj. navode se brojni poremećaji kao što je OKP, ali sam želio da na ovoj temi prodiskutujemo upravo sa strane filozofskih stajališta. Nisam isključio ni religijska, pa i neka mišljenja individualnih osoba, naročito onih koji su ta iskustva imali ili imaju.
sarajlija120
Posts: 370
Joined: 13/07/2016 11:23

#14 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by sarajlija120 »

snijeg_led wrote: 07/08/2022 15:54 Zavisi sta mislis da je opsesivno. Ako mislis na nekoga ili nesto ne mora znaciti da je opsesija, nego ima neke korijene zasto to radis.

Cini te sretnim, osjecas potrebu, zelis nesto a ne mozes itd
E da, zato sam u prvom postu jasno deklarisao opsesivnu misao kao nametljivu, a ne vlastitu o kojoj razmišljamo. Opsesivne, nametljive, često su neugodne i nešto protiv čega vodimo unutarnju borbu.
sarajlija120
Posts: 370
Joined: 13/07/2016 11:23

#15 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by sarajlija120 »

Black swan wrote: 07/08/2022 15:19 Vjerojatno provjeravanje sporeta...brojanje prozora i pranje ruku...
Postoji granica. Provjeravanje šporeta jednom u mjesecu ili u nekom dužem vremenskom intervalu nije strašno. Čak ni konstantno provjeravanje šporeta ne mora biti naznaka da se radi o nekom poremećaju. Opsesivne misli su sasvim druga stvar i mogu se javiti bez povoda, bez bilo kojeg razloga.
sarajlija120
Posts: 370
Joined: 13/07/2016 11:23

#16 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by sarajlija120 »

toska wrote: 07/08/2022 15:15 Daj nam malo detalja, kakve tačno misli, u kojem smjeru itd.
Široka tema vjerovatno, a i mnogi, uključujući mene, ne znaju skoro ništa o toj pojavi ili poremećaju mada je puno članaka na netu.
Pa vidi, opsesivne misli postaju opsesivne onda kad onemoguće normalno funkcionisanje života. Mogu biti ozbiljna prepreka u svakom njegovom segmentu kao što je porodičnom, poslovnom, itd. Vjerovatno se mnogima ovdje na forumu dogodilo to da im kroz glavu prođe neka čista glupost i dobro je kad na tome ostane.

Problem je kad navala tih misli preraste u opsesije, a iz toga se javi osjećaj anksioznosti, pa kasnije nastanu i mnogi poremećaji.

Ono što bih volio da bude tema jeste diskusija o tome otkud takve misli dolaze. Budući da nisu naše, dakle ne razmišljamo vlastitom željom o njima, već nam se nameću, odakle su? Šta im je cilj?
sarajlija120
Posts: 370
Joined: 13/07/2016 11:23

#17 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by sarajlija120 »

SmokingMan wrote: 07/08/2022 15:54 Nije strašno otići kod psihijatra, pa kasnije psihologa. Vrijeme ti je da poradiš malo na sebi, to ti nedostaje. :bih:
Jesi li ovdje mislio na mene ili? :D
sarajlija120
Posts: 370
Joined: 13/07/2016 11:23

#18 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by sarajlija120 »

S ozbirom na to da godinama izučavam mnoge nauke, poslije školovanja samostalno, pa i teologiju ako je možemo naukom smatrati, rekao bih da tu postoji granica na kojoj se nauka i religija/e rastaju. Vjerujem da je moguće otkriti posljedicu takvih misli i onda posljedicu tretirati kao povod ili uzrok, ali ne možemo precizno odrediti i odakle dolaze.

Šta ukoliko takve misli zaista dolaze od nekog entiteta kojeg ne možemo dokučiti našim čulima? Zapravo, možemo li dokazati postojanje ili ga opovrgnuti?
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#19 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by Nierika »

Možda misli koje potiskujemo pa se nakadno pojave u drugoj formi ali pojačane. Ili informacije koje registrujemo podsvjesno ali ne i svjesno (iz filmova, sa radija, natpisa itd). Ne znam, meni je glava često puna nasumičnih misli o kojima ne mislim aktivno nego su tu već same od sebe, ne znam kako to funkcioniše.
sarajlija120
Posts: 370
Joined: 13/07/2016 11:23

#20 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by sarajlija120 »

Nierika wrote: 07/08/2022 17:05 Možda misli koje potiskujemo pa se nakadno pojave u drugoj formi ali pojačane. Ili informacije koje registrujemo podsvjesno ali ne i svjesno (iz filmova, sa radija, natpisa itd). Ne znam, meni je glava često puna nasumičnih misli o kojima ne mislim aktivno nego su tu već same od sebe, ne znam kako to funkcioniše.
Složio bih se sa tim ako bih ja sam te misli pozvao, odnosno sjetio se istih. :D

Sigurno ti se dogodilo da si neku pjesmu koju nisi čuo godinama počeo pjevati "niotkud" pozvanu? Kao i to da ti neka stvar samo "naumpadne". Hajde, opet kažem ni to nisu karakteristike opsesivne misli, jer čovjeku može naumpasti i bez da bude opsesivno, ali su sastavni dio takvih misli, odnosno jedne od njihovih karakteristika.
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#21 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by konoplja »

sarajlija120 wrote: 07/08/2022 16:27 Problem je kad navala tih misli preraste u opsesije, a iz toga se javi osjećaj anksioznosti, pa kasnije nastanu i mnogi poremećaji.
Je li moguce da anksioznost uzrokuje navalu tih misli?
User avatar
Entropio
Posts: 7808
Joined: 21/11/2010 21:49

#22 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by Entropio »

Ja kad vidim dobru trebu, odmah mi dolaze misli kako bi je zguzio i sta bi joj radio. Borim se s tim cijeli zivot, ali ne mogu to da zaustavim.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#23 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by Nierika »

sarajlija120 wrote: 07/08/2022 17:10
Nierika wrote: 07/08/2022 17:05 Možda misli koje potiskujemo pa se nakadno pojave u drugoj formi ali pojačane. Ili informacije koje registrujemo podsvjesno ali ne i svjesno (iz filmova, sa radija, natpisa itd). Ne znam, meni je glava često puna nasumičnih misli o kojima ne mislim aktivno nego su tu već same od sebe, ne znam kako to funkcioniše.
Složio bih se sa tim ako bih ja sam te misli pozvao, odnosno sjetio se istih. :D

Sigurno ti se dogodilo da si neku pjesmu koju nisi čuo godinama počeo pjevati "niotkud" pozvanu? Kao i to da ti neka stvar samo "naumpadne". Hajde, opet kažem ni to nisu karakteristike opsesivne misli, jer čovjeku može naumpasti i bez da bude opsesivno, ali su sastavni dio takvih misli, odnosno jedne od njihovih karakteristika.
Događalo mi se, češće kad sam se generalno osjećala psihičko rastreseno, anksiozno, umorno itd. S druge strane ta ista osobina, kad sam odmorna, psihički nerastresena itd mi izgleda kao dio kreativnog procesa. U svakom slučaju mislim da ima veze sa podsviješću ali ne znam tačno kakve. :D
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#24 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by Sanjarko »

iz Id-a, iz Ega dolaze sebicne misli, sad koji dio mozga i uma, jbs ga ako iko to zna
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5637
Joined: 04/08/2020 19:22

#25 Re: Opsesivne misli - otkuda dolaze?

Post by -Chesterfield- »

sarajlija120 wrote: 07/08/2022 16:27

Ono što bih volio da bude tema jeste diskusija o tome otkud takve misli dolaze. Budući da nisu naše, dakle ne razmišljamo vlastitom željom o njima, već nam se nameću, odakle su? Šta im je cilj?
Te misli dolaze od Boga, đavola, anđela i drugih ljudi.
Nadahnuće ili inspiracija je spomenuto u Kur'anu kada se govori o Mojsijevoj majci, pčelama...
Nevjernici ovo neće uzeti kao ispravan odgovor, jer im se odmah javi sotona sa inspiracijom da ospore ove činjenice...
Post Reply