Opozicijska kafana

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

Post Reply
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#1 Opozicijska kafana

Post by Benjaminsky »

Postoji li danas neka lokacija u gradu koja se zvala (kao što je moja generacija prije to činila) "opozicijska kafana"? Birvaktile, ono, uz rat, moja raja je išla u dvije kafane, za druge nismo znali nažalost, a to su bile kod Adema Dolića u ulici V. Nazora i kod Nane, prije Zelenog mosta u ulici B. Morače. E tamo se sastajala ekipa i uz jeftinu klopu i cugu se pričalo otvoreno: ko, šta, kako, zašto, koga i gdje...? Poslije rata sam otišao samo tri puta (a toliko puta sam i bio u svom izgubljenom gradu poslije 1995.) kod Nane i bilo je vrlo živahno... Dakle, zna li neko postoji li neka kafana, neko mjesto gdje se otvoreno i glasno može kritizirati režim, a da nema šmekera koji će odcinkati...?
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#2 Re: Opozicijska kafana

Post by banjaluka078 »

Nemam pojma, ja "lajem" gdje stignem.

Kod Nane se super jede i danas.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#3 Re: Opozicijska kafana

Post by Benjaminsky »

A postoji li još ona kafana u mom komšiluku? Mislim na kafanu koju je držao Adem Dolić.

Inače i ja "lajem" gdje stignem, ali to u mom okruženju nije neki kunst. Doduše isti sam bio i sve do 24. XII. 1992. pa sam izašao i nastavio "lajati" po Europi.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#4 Re: Opozicijska kafana

Post by banjaluka078 »

Benjaminsky wrote: 16/02/2024 23:53 A postoji li još ona kafana u mom komšiluku? Mislim na kafanu koju je držao Adem Dolić.
Nemam pojma, ima nekih lokala, nisam ja tamo zalazila.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#5 Re: Opozicijska kafana

Post by Benjaminsky »

Znači što se tiče opozicijskih kafana - BL je mrtvaja...
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#6 Re: Opozicijska kafana

Post by banjaluka078 »

Nema ovdje opozicije.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#7 Re: Opozicijska kafana

Post by Benjaminsky »

banjaluka078 wrote: 17/02/2024 19:36Nema ovdje opozicije.
Vidim. I vrlo je malo onih, starih, nativnih Banjalučana, nažalost. Mislim da ih je više u dijaspsori nego u cijeloj BiH.
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11078
Joined: 15/01/2010 18:31

#8 Re: Opozicijska kafana

Post by Jack Be Nimble »

banjaluka078 wrote: 17/02/2024 14:51
Benjaminsky wrote: 16/02/2024 23:53 A postoji li još ona kafana u mom komšiluku? Mislim na kafanu koju je držao Adem Dolić.
Nemam pojma, ima nekih lokala, nisam ja tamo zalazila.
Ima. Na istom mjestu, samo nema vise grozda nad glavom. Neki "hip" restoran, ala brunch i pancakes. Prijatelj rekao, ma tu sami pozeri idu.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#9 Re: Opozicijska kafana

Post by banjaluka078 »

Jack Be Nimble wrote: 29/02/2024 17:58
Ima. Na istom mjestu, samo nema vise grozda nad glavom. Neki "hip" restoran, ala brunch i pancakes. Prijatelj rekao, ma tu sami pozeri idu.
Koji je to lokal, gdje je to tačno? Ja sam stvarno jako malo po centru, kafa se pije samo tako da se gleda u Vrbas...
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#10 Re: Opozicijska kafana

Post by kuli1961 »

Benjaminsky wrote: 15/02/2024 08:12 Adema Dolića u ulici V. Nazora
Dozvolite malu korekciju o lokaciji Ademove kafane... nije Vladimira Nazora (danas M. Tepića), već Šenoina (danas: Braće Pantića)
Šenoina ulica je ona u kojoj se na početku nalazilo Sarajevo osiguranje, danas Krajina osiguranje, a jos raniji naziv je- poznati DOZ, tj Drzavni osiguravajuci zavod :), Ademova kuća je ledjima bila naslonjena na igralište Partizana
Ne, nema je, Ademovi nasljednici su odavno prodali kucu, na tom mjestu je izgrađena omanja stambena zgrada, sa kafeom/restoranom "Rotkvica" u prizemlju... svratim samo kada vršim tehnički pregled auta :)
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11078
Joined: 15/01/2010 18:31

#11 Re: Opozicijska kafana

Post by Jack Be Nimble »

Davno je bilo kada sam cuo da neko prica o Ademu i Partizanu :sax:
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#12 Re: Opozicijska kafana

Post by Benjaminsky »

kuli1961 wrote: 01/03/2024 11:01
Benjaminsky wrote: 15/02/2024 08:12 Adema Dolića u ulici V. Nazora
Dozvolite malu korekciju o lokaciji Ademove kafane... nije Vladimira Nazora (danas M. Tepića), već Šenoina (danas: Braće Pantića)
Šenoina ulica je ona u kojoj se na početku nalazilo Sarajevo osiguranje, danas Krajina osiguranje, a jos raniji naziv je- poznati DOZ, tj Drzavni osiguravajuci zavod :), Ademova kuća je ledjima bila naslonjena na igralište Partizana
Ne, nema je, Ademovi nasljednici su odavno prodali kucu, na tom mjestu je izgrađena omanja stambena zgrada, sa kafeom/restoranom "Rotkvica" u prizemlju... svratim samo kada vršim tehnički pregled auta :)
U pravu si. Prvo sam stanovao u ulici V. Nazora 3. koja je poslije prozvana A. Šenoe...
Znači izbačena su moja dva omiljena pisca. Tko je jači - taj taslači... Ali, želim vjerovati da ničija nije do zore gorjela.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#13 Re: Opozicijska kafana

Post by banjaluka078 »

Rotkvica, ok, sad znam. Nije baš hip i pozeri, možda to kaže zato što nije baš najjeftiniji. Meni je tamo previše betona, nije mi ćeif.
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#14 Re: Opozicijska kafana

Post by kuli1961 »

Benjaminsky wrote: 01/03/2024 14:26
kuli1961 wrote: 01/03/2024 11:01
Benjaminsky wrote: 15/02/2024 08:12 Adema Dolića u ulici V. Nazora
Dozvolite malu korekciju o lokaciji Ademove kafane... nije Vladimira Nazora (danas M. Tepića), već Šenoina (danas: Braće Pantića)
Šenoina ulica je ona u kojoj se na početku nalazilo Sarajevo osiguranje, danas Krajina osiguranje, a jos raniji naziv je- poznati DOZ, tj Drzavni osiguravajuci zavod :), Ademova kuća je ledjima bila naslonjena na igralište Partizana
Ne, nema je, Ademovi nasljednici su odavno prodali kucu, na tom mjestu je izgrađena omanja stambena zgrada, sa kafeom/restoranom "Rotkvica" u prizemlju... svratim samo kada vršim tehnički pregled auta :)
U pravu si. Prvo sam stanovao u ulici V. Nazora 3. koja je poslije prozvana A. Šenoe...
Znači izbačena su moja dva omiljena pisca. Tko je jači - taj taslači... Ali, želim vjerovati da ničija nije do zore gorjela.
Mozda ja grijesim, pa mi se cini da niste u pravu. Nazorova i Senoina ulica su dvije razlicite i paralelne ulice. To mi ke uvjerenje počev od 1970. godine pa nadalje. U Nazorovoj ulici su stanovali moji drugovi iz dječaštva- Darko Ukmar i braća Tripalo- Mario( išli smo u isti razred u B. Pavlić skoli) i Taco. Koliko sam cuo, Mario nas je napustio, a Taco je ljekar u Zg. Sva trojica su se bavili muzikom, svako na svoj nacin. A u Šenoinoj, prema Čajevačkim zgradama, je stanovao Boris Marković-Luli, a negdje u visini DOZ- braća Teskeredžić.
Benjaminsky
Posts: 983
Joined: 08/06/2022 10:10

#15 Re: Opozicijska kafana

Post by Benjaminsky »

kuli1961 wrote: 02/03/2024 10:16
Benjaminsky wrote: 01/03/2024 14:26
kuli1961 wrote: 01/03/2024 11:01 Dozvolite malu korekciju o lokaciji Ademove kafane... nije Vladimira Nazora (danas M. Tepića), već Šenoina (danas: Braće Pantića)
Šenoina ulica je ona u kojoj se na početku nalazilo Sarajevo osiguranje, danas Krajina osiguranje, a jos raniji naziv je- poznati DOZ, tj Drzavni osiguravajuci zavod :), Ademova kuća je ledjima bila naslonjena na igralište Partizana
Ne, nema je, Ademovi nasljednici su odavno prodali kucu, na tom mjestu je izgrađena omanja stambena zgrada, sa kafeom/restoranom "Rotkvica" u prizemlju... svratim samo kada vršim tehnički pregled auta :)
U pravu si. Prvo sam stanovao u ulici V. Nazora 3. koja je poslije prozvana A. Šenoe...
Znači izbačena su moja dva omiljena pisca. Tko je jači - taj taslači... Ali, želim vjerovati da ničija nije do zore gorjela.
Mozda ja grijesim, pa mi se cini da niste u pravu. Nazorova i Senoina ulica su dvije razlicite i paralelne ulice. To mi ke uvjerenje počev od 1970. godine pa nadalje. U Nazorovoj ulici su stanovali moji drugovi iz dječaštva- Darko Ukmar i braća Tripalo- Mario( išli smo u isti razred u B. Pavlić skoli) i Taco. Koliko sam cuo, Mario nas je napustio, a Taco je ljekar u Zg. Sva trojica su se bavili muzikom, svako na svoj nacin. A u Šenoinoj, prema Čajevačkim zgradama, je stanovao Boris Marković-Luli, a negdje u visini DOZ- braća Teskeredžić.
Ne znam... Odosmo daleko od teme, ali nema veze.
Međutim, pouzdano znam da sam od rođenja do 1970-i-neke moja ulica imala naziv V. Nazora, a onda, kad su se zgrade renovirale od zemljotresa iz 1969. promijenila ime u A. Šenoe.
Post Reply