Opet zboden maloljetnik

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Hunkar
Posts: 655
Joined: 04/05/2008 18:05
Location: peskun

#1 Opet zboden maloljetnik

Post by Hunkar »

http://www.sarajevo-x.com/clanak/081214016
Pa dokle vishe?

Ocito je da cemo prije svi pomrijeti nego sto cemo docekati da nasa vlast nesto uradi. Pitanje: da li postoji ikakav nacin da se ovo koliko-toliko ublazi? Neka akcija gradjana ... ne protiv vlasti (ionako nema fajde), nego direktno protiv ovih miseva sto su se ufurali da su gangsteri i sl. ?
User avatar
portfast
Posts: 271
Joined: 07/08/2008 09:47

#2 Re: Opet zboden maloljetnik

Post by portfast »

Hunkar wrote:http://www.sarajevo-x.com/clanak/081214016
Pa dokle vishe?

Ocito je da cemo prije svi pomrijeti nego sto cemo docekati da nasa vlast nesto uradi. Pitanje: da li postoji ikakav nacin da se ovo koliko-toliko ublazi? Neka akcija gradjana ... ne protiv vlasti (ionako nema fajde), nego direktno protiv ovih miseva sto su se ufurali da su gangsteri i sl. ?

Misliš da je negdje bolje na zemaljskoj kugli ?
User avatar
Hunkar
Posts: 655
Joined: 04/05/2008 18:05
Location: peskun

#3 Re: Opet zboden maloljetnik

Post by Hunkar »

portfast wrote:
Hunkar wrote:http://www.sarajevo-x.com/clanak/081214016
Pa dokle vishe?

Ocito je da cemo prije svi pomrijeti nego sto cemo docekati da nasa vlast nesto uradi. Pitanje: da li postoji ikakav nacin da se ovo koliko-toliko ublazi? Neka akcija gradjana ... ne protiv vlasti (ionako nema fajde), nego direktno protiv ovih miseva sto su se ufurali da su gangsteri i sl. ?

Misliš da je negdje bolje na zemaljskoj kugli ?
Da. Ne mislim nego znam, :-)
I da nije -- kakav je to izgovor? Super je dok te biju ... jer eto, svugdje je tako. E pa vala nije.
User avatar
portfast
Posts: 271
Joined: 07/08/2008 09:47

#4 Re: Opet zboden maloljetnik

Post by portfast »

Hunkar wrote:
portfast wrote:
Hunkar wrote:http://www.sarajevo-x.com/clanak/081214016
Pa dokle vishe?

Ocito je da cemo prije svi pomrijeti nego sto cemo docekati da nasa vlast nesto uradi. Pitanje: da li postoji ikakav nacin da se ovo koliko-toliko ublazi? Neka akcija gradjana ... ne protiv vlasti (ionako nema fajde), nego direktno protiv ovih miseva sto su se ufurali da su gangsteri i sl. ?

Misliš da je negdje bolje na zemaljskoj kugli ?
Da. Ne mislim nego znam, :-)
I da nije -- kakav je to izgovor? Super je dok te biju ... jer eto, svugdje je tako. E pa vala nije.
1.) Gdje ?
2.) Šta ces uraditi da sprijecis ovaj val nasilja ?
User avatar
KPNCTNJAH
Posts: 12758
Joined: 23/05/2008 00:42

#5 Re: Opet zboden maloljetnik

Post by KPNCTNJAH »

Hoce li sad biti protesti ? Po reakcijama i zainteresovanosti ljudi na forumu tesko ... ipak je u pitanju djecak koji se zove Muamer, kojem zelim brz oporavak... ccc
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#6 Re: Opet zboden maloljetnik

Post by alica.k »

KPNCTNJAH wrote:ipak je u pitanju djecak koji se zove Muamer, kojem zelim brz oporavak... ccc
kakva je to glupa izjava?
User avatar
KPNCTNJAH
Posts: 12758
Joined: 23/05/2008 00:42

#7 Re: Opet zboden maloljetnik

Post by KPNCTNJAH »

alica.k wrote:
KPNCTNJAH wrote:ipak je u pitanju djecak koji se zove Muamer, kojem zelim brz oporavak... ccc
kakva je to glupa izjava?
Pogledaj kad je otvorena tema i koliko dosad ima odgovora, pa onda skontaj jel glupa izjava ili je surova realnost pametnice ...
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#8 Re: Opet zboden maloljetnik

Post by kockica_kockica »

KPNCTNJAH wrote:
alica.k wrote:
KPNCTNJAH wrote:ipak je u pitanju djecak koji se zove Muamer, kojem zelim brz oporavak... ccc
kakva je to glupa izjava?
Pogledaj kad je otvorena tema i koliko dosad ima odgovora, pa onda skontaj jel glupa izjava ili je surova realnost pametnice ...

pricas kojesta... :-)

na zalost nasi protesti i ljutnja oko toga djecaku nece pomoci... uostalom vec smo apsolvirali kako nam je zakonodavstvo u dreku, maloljetnicka delikvencija u punom sjaju i tako dalje i tome slicno... :roll: :oops:

ja mu zelim sto skoriji oporavak
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#9 Re: Opet zboden maloljetnik

Post by tranquil »

Iskreno, vidio sam kako su se oteli kontroli komentari uz vijest na portalu, tako da me je prošla volja da komentarišem.

Samo se nadam se da će se momak brzo oporaviti i da neće biti posljedica. Očekivati od vlasti bilo šta da preduzme je isto kao kad gledaš kurje oko i očekuješ da ti namigne (ne mislim na konkretni slučaj i hapšenja, za koja se nadam da će ih biti, nego nešto na sistemskom nivou). Oni izgleda da rade samo pod pritiskom, a ja više ne znam šta treba da se desi da bi građani napravili neki pritisak :(
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#10 Re: Opet zboden maloljetnik

Post by amrica »

To se desilo juce oko 14.15, 20-ak metara od skole u Cekalusi, blizu Avlije, 50 m od SOS-a.... Tu je uvijek guzva, bez obzira sto je juce bila subota, naradjivao se drugi dan Bajrama, djeca isla u skolu, isto kao i srednja medicisnka i zubotehnicka...

Policija je dosla u roku par minuta, bili su gore satima, pregledavali video zapise sa svih kamera okolo...

Uglavnom, ta dva razbojnika su dosla uz Gabelinu, pored SOS-a, polako, nastavili uzbrdo i u roku 2 minute su uboli jadnog djecaka i pobjegli nazad istim putem.
Po konstituciji, na opci dojam, nisu stariji od ubodenog decka, jedan imao crvenu kapuljacu, drugi bijelu jaknu sa crnim linijma...


A nastardali decko je napadnut zbog MOBITELA!!!!!!!

I ne zelim da zamislim drugu pricu, jer u to vrijeme oko skole su bile desetine ucenika osnovne skole, djecice, male djece, od kojih vecina ima mobitele, jer njihovi roditelji smatraju da im treba mob, ili je to statusni simbol, ... a u krajnjoj liniji to je razlog da dijete nastrada i postane zrtva napada.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#11 Re: Opet zboden maloljetnik

Post by Bodkin »

amrica wrote:To se desilo juce oko 14.15, 20-ak metara od skole u Cekalusi, blizu Avlije, 50 m od SOS-a.... Tu je uvijek guzva, bez obzira sto je juce bila subota, naradjivao se drugi dan Bajrama, djeca isla u skolu, isto kao i srednja medicisnka i zubotehnicka...

Policija je dosla u roku par minuta, bili su gore satima, pregledavali video zapise sa svih kamera okolo...

Uglavnom, ta dva razbojnika su dosla uz Gabelinu, pored SOS-a, polako, nastavili uzbrdo i u roku 2 minute su uboli jadnog djecaka i pobjegli nazad istim putem.
Po konstituciji, na opci dojam, nisu stariji od ubodenog decka, jedan imao crvenu kapuljacu, drugi bijelu jaknu sa crnim linijma...


A nastardali decko je napadnut zbog MOBITELA!!!!!!!

I ne zelim da zamislim drugu pricu, jer u to vrijeme oko skole su bile desetine ucenika osnovne skole, djecice, male djece, od kojih vecina ima mobitele, jer njihovi roditelji smatraju da im treba mob, ili je to statusni simbol, ... a u krajnjoj liniji to je razlog da dijete nastrada i postane zrtva napada.
ok sve si u pravu ali boldirano?? znaci ne trebaju imati mobitel iako mozda roditelji zele da uvijek znaju gdje im je dijete? pa na kraju i ako je simbol zato sto je vlast nesposobna da zastiti to dijete sprijecavanjem ovakvog kriminala?
che
Posts: 40
Joined: 16/03/2004 20:34

#12 Re: Opet zboden maloljetnik

Post by che »

Prije nekih dvajs' godina, na skoro istom mjestu i ja sam bio opljackan a jedan od likova je za tu prigodbu nosio "bokser".Sva sreca pa sam izbjegao udarac u glavu , a jos veca sreca je sto sam u ta doba bio brz kao zec.A to nije bio jedini put da sam opljackan ili da je pokusana pljacka.
Dakle ovo sto se desava nije nista novo , desilo se prije dvajs' godina,desilo se danas, desiti ce se opet.Kako jedan gradonacelnik(ca) moze sprijeciti maloljetnike u sitnoj pljacki?Da postavi policajca na svakom cosku?
Kad se dese ovakve stvari , mozemo li uistinu kriviti vlast ili trebamo kriviti sami sebe i socijalne prilike za koje smo opet mi krivi.Na izborima za politicku vlast , da li gradsku ili drzavnu, svi glasaju za "svoje", a niko ne glasa za politicke stranke koje ce donijeti ekonomski prosparitet,socijalnu sigurnost,poslove,ljetovanje na Karibima...Nekako je vecini ljudi bitnije rijesavanje nacionalnog pitanja nego da sutra imaju sta jesti.Kad se covjek izmakne malo sa strane i pogleda sta se desava u Bosni, ne moze a da se ne nacudi koliko smo optereceni oprecnim stvarima.Kukamo kako nemamo para,poslova,sigurnosti u buducnost a u isto vrijeme prednost dajemo stvarima koje nemaju bas nikakve veze sa preziljavanjem.
Dok god se ne promjeni kolektivna svijest i to sta ljudi zahtjevaju od politicara, ovakve i gore stvari ce se sve cesce desavati.
Zao je meni malog Muamera.On je u ovoj prici donji.U isto vrijeme me iritira prazna prica u posljedicama i nigdje pomena o uzrocima.
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#13 Re: Opet zboden maloljetnik

Post by Nosferatu »

Stoji to da je Sarajevo gadan grad bio uvijek za momcica od nekih 13 pa do 18 godina, za odrasti. To je tako i prije bilo, svi mi imamo primjere. Ali, nozevi? To nije bila praksa, i ne samo to vec toliko izbodenih u zadnjih 10-15 dana? Pa kao da je neko djelio nozeve okolo i govorio tim pubertetlijama kako da se bodu i slicno...

Sve u svemu, ja mislim da onaj koji moze nekog ubosti nozem, njemu nije nista uzeti pistolj i ubiti 10 ljudi. Noz je mnogo teza i opasnija igracka, psiho-patija vezana za istu je - na nivou. I nije mi jasno takodje - u Sarajevu prije rata, kad bi ti prisao neko i zatrazio nesto tako, ako mu dadnes tu sitnicu - uzeo bi i otisao, eventualno ti samarcinu jednu svezao, ali uzeti mobitel i ubosti? Ne shvatam. Dakle, mobitel je tu nebitan. Oni su dosli da izbodu klinca. Znaci motiv nije pljacka nego dokazivanje. Dokazivanje koga/cega kome/cemu.

I kad se prica o nozevima, ne mozes ti svakim nozem ubosti covjeka, a ne moze ni laik uzeti noz pa ubosti. Da bi napravio penetracionu povredu, prvo, treba poseban noz, i drugo, treba neko ko zna sta radi, tj. potrebno je snage koliko i silovit udarac pesnicom, sve se ovo moze provjeriti. Ako im je prvi napad - cisto sumnjam da bi ozbiljine povrijedili momka (tj. bi ga isjekli ali ga nebi "uboli"), a ako su ga stvarno izboli to znaci da imaju iskustva tj. izboli su jos nekoga, garantiram.

To su moja pitanja, ne mislim da ima iko konkretne odgovore.
User avatar
weed
Posts: 363
Joined: 11/08/2008 07:38
Location: BGW, IQ

#14 Re: Opet zboden maloljetnik

Post by weed »

KPNCTNJAH wrote:
alica.k wrote:
KPNCTNJAH wrote:ipak je u pitanju djecak koji se zove Muamer, kojem zelim brz oporavak... ccc
kakva je to glupa izjava?
Pogledaj kad je otvorena tema i koliko dosad ima odgovora, pa onda skontaj jel glupa izjava ili je surova realnost pametnice ...
a ti skontaj sta pises drugi put, glupko...

p.s. Muamere sretno i sto brze da se oporavis od ozlijeda! :thumbup:
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#15 Re: Opet zboden maloljetnik

Post by mIRCerka »

KPNCTNJAH wrote:Hoce li sad biti protesti ? Po reakcijama i zainteresovanosti ljudi na forumu tesko ... ipak je u pitanju djecak koji se zove Muamer, kojem zelim brz oporavak... ccc
Komentar ti je nidje veze...sljedeci put razmisli prije nego postiras komentar...
hali gali halid
Posts: 2381
Joined: 08/10/2007 22:45

#16 Re: Opet zboden maloljetnik

Post by hali gali halid »

...
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#17 Re: Opet zboden maloljetnik

Post by VjecitiStudent »

portfast wrote: 1.) Gdje ?
2.) Šta ces uraditi da sprijecis ovaj val nasilja ?
U pravu si, dignimo sve cetiri i uzivajmo u ovom raju zemaljskom ...
in33sa
Posts: 2325
Joined: 27/10/2006 11:35

#18 Re: Opet zboden maloljetnik

Post by in33sa »

Krive su institucije koje ne da ne cine nista na sprecavanju maloljetnicke delikvencije, vec mi nemamo ni ustanovu u koju bi se takvi smjestali, ali to vec svi znamo.

Prije rata je bilo ovakvih stvari, istina, samo su se tadasnji jalijasi itekako plasili policije i nadleznih organa. Pa su i dobro razmislili prije nego bi ucinili nesto a la nabadanje na noz. Malo koji se usudio to i uraditi. Poznavao sam te jalije puno, sto sa Bistrika, sto sa Gorice, sto sa Alipasinog. Ovi dole su se Joze Andjica plasili ko djavo krsta.

U to vrijeme definitivno nije bilo pametno nekoga ubiti (doslovce) zbog kradje telefona primjera radi. Danas bogami jeste (iz njihove perspektive), koga se to oni trebaju plasiti, Semihe, Taje, ove nase smijesne policije, jos smjesnijeg pravosudja?
Njihovi danasnji idoli su "ratni narodni heroji" kojima klicu narodne mase a oni se hinjski smjese u kamere nakon pustanja na slobodu nakon jos jedne neuspjele optuznice.
homar
Posts: 1485
Joined: 16/06/2008 17:07

#19 Re: Opet zboden maloljetnik

Post by homar »

Sjetimo se u posljenjih godinu dana koliko je bilo pritisaka od strane javnosti na zvanične organe vlasti da se nešto učini kako bi se zaštitili građani Sarajeva, posebno djeca od maloljetničkih napasnika i kriminalaca. I rezultat toga je "tresla se gora, rodio se miš", ustvari nikakvih rezultata od strane Gradske, Kantonalne i Federalne vlasti. Na prevenciji maloljetničke delikvencije ne čini se skoro ništa, naprotiv pojedini zvaničnici vlasti potpiruju takvu pojavu. Kako shvatiti izjave Ministrice obrazovanja Melihe Alić da je ona došla da otvori sportsku dvoranu za "potomke begovske djece", ja to shvatam da je mjesto sirotinji na ulicu i da se tamo dokazuju u "sportu", a Meliha i njeni begovići će uživati u sportovima u toplim prostorima dvorane. To je samo jedan primjer, ovakvih je na hiljade, i ne pitajmo se zašto se ovo dešava na ulici.
User avatar
portfast
Posts: 271
Joined: 07/08/2008 09:47

#21 Re: Opet zboden maloljetnik

Post by portfast »

VjecitiStudent wrote:
portfast wrote: 1.) Gdje ?
2.) Šta ces uraditi da sprijecis ovaj val nasilja ?
U pravu si, dignimo sve cetiri i uzivajmo u ovom raju zemaljskom ...
A da mi odgovoris na pitanja ?
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#22 Re: Opet zboden maloljetnik

Post by atko »

KPNCTNJAH wrote:Hoce li sad biti protesti ? Po reakcijama i zainteresovanosti ljudi na forumu tesko ... ipak je u pitanju djecak koji se zove Muamer, kojem zelim brz oporavak... ccc
Nidje veze ... :shock: Jel ti to Boga ti djecu dijelis po imenima ??? Evo ti kontra pitanje! Znaci ti nisi protestovo na proslim protestima jer se djete koje je tragicno izgubilo zivot nije zvalo Muamer ?

:shock: :shock: :shock:
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#23 Re: Opet zboden maloljetnik

Post by uvjek dobar gost »

Bio sam u Londonu u jeku sezone čakijanja i pomame za tim načinom obračuna....

Bio sam iznenađen i nekako zatečen jer nekad pred moju posjetu desilo se ubistvo Denisa u punom tramvaju... na moje zaprepaštenje policijski izvještaju su u Londonu govorili da se mladi ubadaju na mjesta koja su fatalna po život, da je stepen činjenja tih dijela u velikom porastu... ja sam naravno ostao paf,... London grad sa preko 12. miliona ljudi--....

No reakcije poslije jednog ubistva su me razoružale... pošto su počinioci zatvoreni, oficir za uslovne kazne koji je dopsutio povratniku u kriminal da šeće ulicama dobio je otkaz, dok se preispitivala uloga škole koju je pohađao nasilnik jer tamošnje vlasti optužile su psihologa i nastavnika dotičnog maloljetnog bulija... znači sankcije su odmah bile tu.. prestupnik je sklonjen sa lice, a nisu izostali ni ulični protesti ljudi, djece i omladine koji su bili zgroženi događajem... ispred svih koji su izražavali zgroženost šetao je načelnik opštine u kojoj se desilo sve, a i gradonačelnik Londona je istupio u javnosti... i izrazio svoj stav ali na konkretan način... svojim aktivnostima je nakon toga pokazao da misli ozbiljno....

Kod nas... mahala od nekih 500 000 ljudi... nema otkaza nema sankcija, nema zatvaranja, ostavki, otpuštanja... samo šuplja priča... bez trunke odgovornosti i obzira....

Gdje: Maribor, odnosono Slovenija općenito.

Šta sam ja učinio da spriječim val nesilja : skoro sam bio tampon zona u tuči maloljetnika kada su tri ili četri maloljetnika zajmili jednog da ga biju, pored toga aktivista sam u nekoliko formalnih i neformalnih grupa koje se trude da učine nešto na prevenciji delikventnog ponašanja, a u istim tim udruženjima i/ili grupama trudimo se vršiti pritisak na sve nivoe vlasti jer njih vidimo kao glave krivce svega što se zbiva oko nas... mogu elaborirati zašto ih ja recimo vidim kao glavne krivce (mislim na vlast)...

P.S

Komentare vezane za nacionalnu pripadnost neću da komentarišem jer su bolesni !
User avatar
KPNCTNJAH
Posts: 12758
Joined: 23/05/2008 00:42

#24 Re: Opet zboden maloljetnik

Post by KPNCTNJAH »

atko wrote:
KPNCTNJAH wrote:Hoce li sad biti protesti ? Po reakcijama i zainteresovanosti ljudi na forumu tesko ... ipak je u pitanju djecak koji se zove Muamer, kojem zelim brz oporavak... ccc
Nidje veze ... :shock: Jel ti to Boga ti djecu dijelis po imenima ??? Evo ti kontra pitanje! Znaci ti nisi protestovo na proslim protestima jer se djete koje je tragicno izgubilo zivot nije zvalo Muamer ?

:shock: :shock: :shock:
Jesam li rekao da nisam bio na protestima ? Ja samo pitam gdje su sad protesti ili bar 4-5 stranica komentara na forumu ?

Nisam nikog licno uvrijedio, nego iznosim svoje misljenje kao sto vi radite po cijele dane i vise komentara ima na moj post nego na sam slucaj, sto opet govori nesto o vama ... mene je hladovima uvrijedio i nadam se da ce admin/moderator da uradi pravu stvar po pravilima kao sto bi uradio da je obrnuta situacija ... hvala
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#25 Re: Opet zboden maloljetnik

Post by VjecitiStudent »

uvjek dobar gost wrote: P.S
Komentare vezane za nacionalnu pripadnost neću da komentarišem jer su bolesni !
Da se pridruzim ...
Post Reply