Opet o Sulejmanu Taloviću

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

back in black

Opet o Sulejmanu Taloviću

Post by back in black » 14/02/2007 23:11

Sulejman Talović u SAD odselio 1998.
J.ŠARAC

14.02.2007 20:27

TUZLA - Mještani naselja Bare kod Tuzle, gdje je Sulejman Talović sa porodicom, majkom Sabirom, ocem Suljom i sestrom, živio u izbjeglištvu nakon napuštanja rodne Cerske kod Vlasenice, šokirani su viješću o zločinu u Solt Lejk Sitiju.

O ubistvima koje je počinio osamnaestogodišnji Sulejman čuli su od rodbine raseljene po Americi. Niko od njih ne zna detalje, ali se ne mogu načuditi šta je to navelo Sulejmana da puca po nedužnim civilima.

"Znam čitavu familiju Talović, svi su tako dobri i fini ljudi i ne mogu da povjerujem da je istina da je Suljin sin pobio te ljude. Ovdje su bili divne komšije, a tamo, ko zna šta se desilo. Mali se sigurno počeo drogirati, jer svi naši ljudi koji su u Americi izgube kontrolu nad djecom", kazao je juče Omer Johić iz Cerske, kod Vlasenice, doratni komšija Talovića.

Talovići su se, priča Zijad Čerkić, njihov prvi komšija, u srpsku napuštenu kuću u Barama kod Tuzle uselili 1994. godine. Bijeda ih je pratila sve do odlaska u Ameriku prije osam godina. Suljo je nadničio za sitne pare na njivama, orao, sijao, cijepao drva u šumama. Žena mu je pomagala, a sina Sulejmana i kćerku, kojoj se ne može sjetiti imena, bi vodili na njivu, jer ih nisu imali gdje ostaviti.

Komšije se prisjećaju da je Sulejman znao iščupati pokoji kukuruz na njivi, jer mu je bilo dosadno. Dječak je želio normalno djetinjstvo, bezbrižnu igru s vršnjacima, igračke... Umjesto toga, bio je više gladan nego sit.

Možda je, kažu poznanici Talovića, to siromaštvo u djetinjstvu, godinu dana skrivanja po podrinjskim šumama, prije nego što su se domogli Tuzle, ostavilo traga na tada sićušnog dječaka.

"Sanjali su o Americi. Sabira je sa djecom otišla 1998. godine, jer je imala braću i neku rodbinu, pa su joj oni pomogli. Poslije godinu je i Suljo za njima otišao. Nadali su se da će tamo imati bolji život. Ovdje im je nedostajalo svega, nisu imali ni obuće kako treba", prisjeća se Zijad Čerkić.

Izbjeglice iz Cerske, koje još žive u Barama kod Tuzle, pitaju se kakva će sudbina, nakon šokantnog ubistva, zadesiti Sulju, Sabiru i njihovu kćerku.

Strahuju da će ih američka vlast protjerati u BiH. Kažu da je 18-godišnji Sulejman uništio američki san koji su imali nakon progona iz Cerske.

Safet Bajrić iz Cerske, čija sestra takođe živi u Americi, kaže da mu je žao nesretne sudbine Talovića.

Navodi da su, nakon odlaska "preko bare", mnogima pomogli da se i oni domognu obećane zemlje.

Slali su papire rodbini i zahvaljujući njima, većina Talovića je daleko od rodne grude.

Nezavisne novine

forUMASH

Post by forUMASH » 15/02/2007 01:19

Trolley Square: FBI says no evidence of terrorism in mall massacre
By Nate Carlisle

The Salt Lake Tribune
Article Last Updated: 02/14/2007 01:53:04 PM MST

Posted: 1:28 PM- The FBI has no evidence that political terrorism played a role in Monday's killing spree at Trolley Square.
Patrick Kiernan, a special agent with the FBI in Salt Lake City, said Wednesday that the bureau is trying to help police determine why Talovic killed five people. As part of that effort, agents have looked into whether religion or terrorism were factors.
"We're working closely with the Salt Lake P.D. and we're obviously aware that that [terrorism] is a potential issue out there," Kiernan said. "But at this point there is nothing that is leading us down this road."
The killer, 18-year-old Sulejman Talovic is a Bosnian immigrant, whose family came to the United States in the late 1990s as refugees from the Bosnian War.
Sulejman is a common ethnic Muslim name, originating in the Ottoman Empire, which once dominated what is now Bosnia-Herzegovina.

StLouis

Post by StLouis » 15/02/2007 01:32

forUMASH wrote:
Trolley Square: FBI says no evidence of terrorism in mall massacre
By Nate Carlisle

The Salt Lake Tribune
Article Last Updated: 02/14/2007 01:53:04 PM MST

Posted: 1:28 PM- The FBI has no evidence that political terrorism played a role in Monday's killing spree at Trolley Square.
Patrick Kiernan, a special agent with the FBI in Salt Lake City, said Wednesday that the bureau is trying to help police determine why Talovic killed five people. As part of that effort, agents have looked into whether religion or terrorism were factors.
"We're working closely with the Salt Lake P.D. and we're obviously aware that that [terrorism] is a potential issue out there," Kiernan said. "But at this point there is nothing that is leading us down this road."
The killer, 18-year-old Sulejman Talovic is a Bosnian immigrant, whose family came to the United States in the late 1990s as refugees from the Bosnian War.
Sulejman is a common ethnic Muslim name, originating in the Ottoman Empire, which once dominated what is now Bosnia-Herzegovina.

Ovo je previse zalosno da bih se usudio dati bilo kakav komentar... :sad: gledam jutros na cnn-u, spominju bosnian immigrant, na poslu zapitkuju...ne znam sta da kazem ljudima, iako znam da me predobro poznaju da bi me okrivili zbog bilo cega, nezgodno mi...mislim na zrtve, i milsim na pocinitelja...u SLC imam dva dobra prijatelja s kojim sam danas razgovarao...svi su ogorceni, i gledaju ih s nevjericom...

za ovakve stvari ne postoji opravdanje, ni jedna normalna osoba nebi nesto slicno uradila...

forUMASH

Post by forUMASH » 15/02/2007 01:38

.....evo sta pise na jednom od najposjecenih portala u US (msn.com)......trenutno je ovo u top 3 vijesti.....

Cousin: Mall gunman survived Bosnian siege
Utah assailant said to have lived through massacre of 8,000 Muslims in ’95

CERSKA, Bosnia - The 18-year-old gunman who shot dead five people in a Salt Lake City shopping mall was a survivor of the siege that ended in the Srebrenica massacre of 8,000 Muslims in Bosnia’s 1992-95 war, a cousin said on Wednesday.

Sulejman Talovic, who was killed by police after Monday’s shooting spree in which he also wounded four people, fled his village with his family during the Bosnia war to Srebrenica, a U.N.-protected enclave, Redzo Talovic said.

They spent two years in the town, during which Bosnian Serb forces besieged the enclave and Sulejman’s grandfather was killed by shellfire, Redzo said.

When the Bosnian Serbs overran the town in 1995, taking away and massacring some 8,000 Muslim men and boys, Sulejman and his mother were evacuated by the United Nations and later reunited with his father, Redzo said.

“They were a good, quiet family and I remember that he was a nice kid when he was four or five, maybe a little bit playful,” he said, standing in front of the burnt-out shell of Sulejman’s family home in the village of Talovici, eastern Bosnia.

“No one could have supposed that he was going to do such a thing,” Redzo said. “Who knows what made him do that?” He could not say what marks Sulejman’s childhood memories of wartime Bosnia had left on him.

Redzo said he was in shock when he heard the news.

“I couldn’t believe it. I heard that his parents are dumbfounded, they can’t believe he did that,” said Redzo, one of the few villagers to have returned to Talovici.

Sulejman and his family never visited Bosnia or kept in touch after moving to the United States as refugees in 2000, Redzo said.

Police said Sulejman and his mother had lived in Salt Lake City for a few years, during which he had four minor incidents with police as a juvenile.

The teenager, dressed in a trench coat and carrying a shotgun, a .38 caliber pistol and what police said was a “backpack full of ammunition,” opened fire at random on Monday evening, sending terrified shoppers running for cover.

Salt Lake City police chief Chris Burbank said the gunman seemed determined to “shoot as many people as he possibly could.”

http://www.msnbc.msn.com/id/17156121/?GT1=9033

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 07/03/2007 11:53

mostarac

Post by mostarac » 07/03/2007 12:06

otkad je u muslimana otvoren sanduk :shock:

mIRCerka

Post by mIRCerka » 07/03/2007 12:07

mostarac wrote:otkad je u muslimana otvoren sanduk :shock:

Ako se ne varam, Sulejman je izresetan bio...a transportovali su ga iz Amerike...

mostarac

Post by mostarac » 07/03/2007 12:08

mIRCerka wrote:

Ako se ne varam, Sulejman je izresetan bio...a transportovali su ga iz Amerike...

sad te nisam skonto majke mi

mIRCerka

Post by mIRCerka » 07/03/2007 12:10

mostarac wrote:
mIRCerka wrote:

Sulejman je izresetan valjda, tako su ga zaustavili u njegovom pohodu...
a transportovali su mu tijelo iz amerike u selo TALOVICI gdje je sahranjen....
valjda je dosao u sanduku i valjda sto je izresetan nisu prebacivali na tabut, ili su ga izvadili naknadno...otkud znam...

mostarac

Post by mostarac » 07/03/2007 12:11

mIRCerka wrote:
mostarac wrote:
mIRCerka wrote:

valjda je dosao u sanduku i valjda sto je izresetan nisu prebacivali na tabut, ili su ga izvadili naknadno...otkud znam...

ma ok, ali nisam nikad do sada na dzenazi vidio otvoreno lice pa ne kuzim, al eto

mIRCerka

Post by mIRCerka » 07/03/2007 12:14

mostarac wrote:
mIRCerka wrote:
mostarac wrote:
mIRCerka wrote:

ma ok, ali nisam nikad do sada na dzenazi vidio otvoreno lice pa ne kuzim, al eto

nije ovo tema za to pitanje, niti sam ja osoba da dam odgovor, ja samo dadoh link na slike sa dzenaze.

horiznot

Post by horiznot » 07/03/2007 14:15

mIRCerka wrote:
mostarac wrote:
mIRCerka wrote:
mostarac wrote:
mIRCerka wrote:

nije ovo tema za to pitanje, niti sam ja osoba da dam odgovor, ja samo dadoh link na slike sa dzenaze.

Pa sto se petljas tamo gdje ti nije mjesto ?On pita otkud otvoren tabut ? A ti odgovaras , izresetali ga u Americi meceima :? :? :? :? :?

mIRCerka

Post by mIRCerka » 07/03/2007 15:41

horiznot wrote:
mIRCerka wrote:
mostarac wrote:
mIRCerka wrote:
mostarac wrote:
mIRCerka wrote:

Pa sto se petljas tamo gdje ti nije mjesto ?On pita otkud otvoren tabut ? A ti odgovaras , izresetali ga u Americi meceima :? :? :? :? :?
napisah da je valjda zbog toga, i jos napisah gdje treba postaviti takvo pitanje, plus ovdje postavih link sa slikama sa dzenaze, a ti predavanje drzi nekom drugom ili cekaj da fakat negdje pogrijesim pa mi se nagovori...
do tada, drzi se teme...a tema je Sulejman Talovic, sa cije dzenaze postavih slike...
na kojima se vidi i otvoren kovceg...za koji mostarac pita...
hajd zdravo.

Bosnian_spring

Post by Bosnian_spring » 07/03/2007 16:05

Cuj decko otiso' u Ameriku pa se "pokvario". Jah....moja ti.....droge to opasno....mi toga po Sarajevu nemamo nikako....kod nas nema takvih :-) :-)

Bedastocama i nebulozama nasih shvatanja nema kraja.....

Ovo sto se desilo nema veze ni sa Bosnom, ni sa Islamom, ni sa terorizmom, ni Srebrenicom niti bosanskim imigrantima, niti PTS, niti svermircima, niti pokretima Plutona, niti velikom prasku, niti NLO, niti kukuruzima u ranu zoru.....

Ovo je prevazidjena vijest u svijetu, jer tu nema nista toliko "zanmljivo" u smislu stvari koje sam naveo gore.

Tuzna je prica, ali nista neobicna i jedna od mnogih. Rijec je o klasicnom stvaranju jednog kriminalca i porodici koja je to krila i koja se pretvarala da je "sve u redu" i da je decko jako fini i dobar. Nasa posla, lazi ko foka da sakrijes svoju bruku i prikazes se u boljem svijetlu nego sto jesi i da se nadas da ce istog proci to sto radi.

1) Decko je bio punoljetan u doba izvrsenja ovog kriminala, sa svim pravima i obavezama. A otac postavlja pitanje: kako su mu dozvolili da nabavi oruzje bez da su njega kontaktirali? :shock: Pa nije decko beba....punoljetni ne moraju tatici i mami podnositi racune.

2) Decko je od prije imao sukoba sa zakonom i dosije, bio je cak pred maloljetnickim sudijom. Kradje je vrsio, noz pod grlo stavljao par djevojcica, noz pod grlo svog bivseg gazde stana....Maloljetnicki sudija je napravio katastrofalne odluke da ga "pusti" jer kao promijenice se, imao je "nesretno djetinjstvo"....

3) Niti je skolu zarvsio a sve mu pod nosom bilo i besplatno, jer "nije mu se dalo" (valjda mu dosadno bilo ili sta li....), a mamica i tatica ga podrzali u tome. A u intervjuima mu porodica govori kako je bio "dobar djak". Jes' ali u zutu kaputu....

4) Kao jedino musko djete u tradicionalnoj porodici, isti su mu dali previse prolaza za gluposti koje je radio. Ko veli, pusti ga, musko je....

5) Ovo isto nema veze sa materijalnim stanjem....Isti su sasvim fino zivjeli u Americi. Imali su i relativno finu kucu, babo solidan posao, takodje malom je babo kupio auto..neki mu je pravo lagan poslic nasao a ni to ovom nije odgovaralo. Majka mu sve po kuci radila i pazila ga 100%....Vjerujem da nije ni kasiku podigao u kuci.

Tipicna zalosna urbana prica o decku koji je zastranio na pogresan put i porodici koja nije znala kako da mu pomogne i koja mu je tolerisala mnogo toga.

Hantraga

Post by Hantraga » 07/03/2007 20:46

Pretpostavljam da su ga ostavili u sanduku, jel je u tome dovoden iz Amerike...

Nije mi jasno zasto je spusten u sanduku....

Ja znam da je na dzenazi mog rahmetli dida, imam pitao da li zelimo da vidimo zadnji put dida...JA sam rekao da ne zelim, jel zelim da mi ostane u lijepom sjecanju..Samo to je bilo u gulsulhani, privatno...

Ne znam zasto su javno otkrivali glavu i davali da ljudi gledaju, mozda zato da ne nagadjaju kako nema nista u sanduku, jle je ipak iz Amerike doveden...

Maksim

Post by Maksim » 08/03/2007 00:30

Hantraga wrote:

Pretpostavljam da su ga ostavili u sanduku, jel je u tome dovoden iz Amerike...

Nije mi jasno zasto je spusten u sanduku....

Ja znam da je na dzenazi mog rahmetli dida, imam pitao da li zelimo da vidimo zadnji put dida...JA sam rekao da ne zelim, jel zelim da mi ostane u lijepom sjecanju..Samo to je bilo u gulsulhani, privatno...

Ne znam zasto su javno otkrivali glavu i davali da ljudi gledaju, mozda zato da ne nagadjaju kako nema nista u sanduku, jle je ipak iz Amerike doveden...

Spusten je u sanduku iz tko zna kojih razloga a kadnije smetalo njegovim najblizim, suvisno je postavljati bilo kakva pitanja. Plus, njegovi najblizi imaju pravo da ga otvaraju pedeset puta ako zele da ga zadnji put vide, jer je ocigledno da su ga htjeli vidjeti jos jednom. Kad je moj prvi djed preminuo 1997. godine, iako smo ga gledali prije sahrane/dzenaze, moj otac je prije nego sto je spusten u grob inzistirao na tome da mu jos zadnji put vidi lice i nema problema.

Jadni njegovi roditelji, jer moraju zivjeti sa dvije strahote: prva je da su izgubili sina a druga da je ubojica. Gledao sam nekoliko snimaka na Youtube-u koji su postavljeni od nekih cetnickih idiota koji ga predstavljaju kao islamskog teroristu. Talovic je produkt ignorantskog i arogantno-narcistickog drustva i koliko ce Talovica jos biti, tko zna.

zenny

Post by zenny » 08/03/2007 00:44

ja samo znam da ako me odbiju sa koledja iz amerike da je do njega jer sam pisao kako sam patio u ratu nebili se oni sazalili na mene... bog zna sta sad ameri misle o nama...

Danko_Bananko

Post by Danko_Bananko » 08/03/2007 21:57

zenny wrote:ja samo znam da ako me odbiju sa koledja iz amerike da je do njega jer sam pisao kako sam patio u ratu nebili se oni sazalili na mene... bog zna sta sad ameri misle o nama...

Suosjecam sa tobom, a i sa razmislanjima prosjecnog amerikanca o nama...

:-)

DONY

Post by DONY » 08/03/2007 22:04

zenny wrote:ja samo znam da ako me odbiju sa koledja iz amerike da je do njega jer sam pisao kako sam patio u ratu nebili se oni sazalili na mene... bog zna sta sad ameri misle o nama...

ako je sve drugo u redu...budi bez brige ... :)

Sarafcina

Post by Sarafcina » 09/03/2007 09:48

jbg.. ko te tjera da lazes ;)
a ako nisi lagao :) ... i ako je sve do ratnih patnji ... :) i trebaju da te se boje.. sa ili bez malog talovica.

zenny

Post by zenny » 09/03/2007 12:23

ma nisam ja nista slagao, samo sam malo to uoblicio... al da sam znao da ce ovo ovako biti nebi ni spominjao rat... zao mi ga je al bosanci u americi ce sigurno dobiti neki novi status iako to ameri nece priznati

Hantraga

Post by Hantraga » 09/03/2007 16:37

zenny wrote:ma nisam ja nista slagao, samo sam malo to uoblicio... al da sam znao da ce ovo ovako biti nebi ni spominjao rat... zao mi ga je al bosanci u americi ce sigurno dobiti neki novi status iako to ameri nece priznati

Ma sit sam amerike i njenih predrasuda. Ja samo cekam da mi neko nesto kaze proitiv bosanaca.

Dosli smo u ameriku i njihova porusena predgradja preobrazili da cvjetaju, i sad da mi se nadje neki papak da nesto kaze, zato sto je jedan bosanac napravio masakr.

A njihova djeca svake sedmice prave masakre po skolama.

Amerikanci trebaju da sebe preupitaju, a ne da druge osudjuju. Kriva je njihova ignorancija i netolerancija.

A svi mi mozemo da izaberemo, RS ili USA....Pa odluci gdje ces morati trpjeti manje...

zenny

Post by zenny » 09/03/2007 19:05

Hantraga wrote:Ma sit sam amerike i njenih predrasuda. Ja samo cekam da mi neko nesto kaze proitiv bosanaca.

Dosli smo u ameriku i njihova porusena predgradja preobrazili da cvjetaju, i sad da mi se nadje neki papak da nesto kaze, zato sto je jedan bosanac napravio masakr.

Amerikanci trebaju da sebe preupitaju, a ne da druge osudjuju. Kriva je njihova ignorancija i netolerancija.

A svi mi mozemo da izaberemo, RS ili USA....Pa odluci gdje ces morati trpjeti manje...

razumijem te al' haj ti to objasni jednom amerikancu... ipak nije svejedno sta amerikanci misle o nama

Fair Life

Post by Fair Life » 10/03/2007 02:40

zenny wrote:
Hantraga wrote:Ma sit sam amerike i njenih predrasuda. Ja samo cekam da mi neko nesto kaze proitiv bosanaca.

razumijem te al' haj ti to objasni jednom amerikancu... ipak nije svejedno sta amerikanci misle o nama

[size=117]SLOBODNA BOSNA[/size] - Broj 538 - 08.03.2007. wrote:DŽENAZA MASOVNOM UBOJICI

Kako je završio Sulejmen Talović

Pise: Nedim Hasić

TUŽAN OPROŠTAJ OD NESRETNOG DJEČAKA IZ VLASENICE
Jezivi zločin koji je prije 20-ak dana u trgovinskom centru Salt Lake Cityja počinio 18-godišnji Bosanac SULEJMEN TALOVIĆ zaprepastio je Ameriku; prošle nedjelje u rodnom selu u okolini Vlasenice sahranjen je američko-bosanski tinejdžer Talović, a naši novinari otkrili su pozadinu njegovog jezivog zločina.

Izboranog lica i ruku ogrubjelih od teškog rada, Redžo Talović odaje dojam čovjeka mnogo starijeg od šezdeset ljeta koliko ima za plećima. Priča da se prvi vratio u Taloviće, razrušeno selo nekoliko kilometara od Cerske. “Palo je 16. marta 1993. godine. Žene i djeca bježali su ka Srebrenici, muškarci su se probali probiti prema Tuzli”, sjeća se Redžo. “Vratili smo se prije skoro deset godina. Čuvao nas je IFOR i nismo imali nikakvih problema. Barem što se sigurnosti tiče. No, selo je razrušeno, ovdje niko ne radi, a oni koji su vani, ne misle se vraćati. Ima nas od Francuske do Amerike. Dođu samo preko ljeta ili kada neko umre. Kao ovaj mali Sulejmen. Vraćaju nam se samo mrtvi”, kaže nam Redžo dok čekamo dženazu Sulejmenu Taloviću, osamnaestogodišnjaku koji je prije nekoliko dana u Salt Lake Cityju ubio petero, a ranio još četvero ljudi, u šest minuta horora u tamošnjem trgovačkom centru.

PRUŽENA RUKA MORMONA
“Sljedbenici Mormonske crkve bili su prvi koji su prišli u pomoć Talovićima nakon tragedije koja ih je zadesila”, pojašnjava nam Joe Bauman, novinar iz Salt Lake Cityja, jedini koji je iz SAD došao pratiti dženazu. Kaže kako nije mormon, no njegova supruga jeste i ona svake godine nekoliko nedjelja provede na humanitarnim zadacima u Africi. Otac i majka Sulejmena Talovića, Suljo i Sabira, nisu imali novaca za avionske karte, za let kojim bi iz Salt Lakea stigli u rodno selo i tamo pokopali svoga sina. “Jedan od njihovih susjeda je to pročitao u našim novinama i odlučio im dati novac za karte. Takav način pomaganja sasvim je normalan za mormone i to je ono čime se njihova religija odlikuje”, pojašnjava nam Bauman. Mormonska je crkva osnovana prije ravno 175 godina i danas, prema nekim procjenama, broji oko jedanaest miliona članova. Oko šest miliona pripadnika te religije živi van SAD-a, a taj se fenomen objašnjava činjenicom kako “mormonska poruka privlači one koji žele biti amerikanizirani”. Crkva broji oko 60 hiljada misionara, a takav je rad dobrovoljan i od muškaraca se očekuje da najmanje dvije godine svoga života provedu u misijama širom svijeta. Obuku za misije prate veoma stroga pravila ponašanja. Nema radija, ni televizije, izlazaka ili telefoniranja kući. Alkohol i duhan grijeh su, prema utemeljitelju vjere, Josephu Smithu, a na popisu poroka su kafa i čaj. Najveći problem s kojim se Mormonska crkva susreće u posljednjim decenijama jeste poligamija, koja je, upravo zbog prakticiranja među mormonima, zabranjena još 1906. godine, deklaracijom izglasanom u američkom Kongresu. Za Mormonsku crkvu mnogoženstvo je danas iznimno mučno pitanje, posebno zbog radikala iz njihovih krugova, koji smatraju kako se moraju vratiti korijenima i prakticirati sve ono što je propovijedao osnivač Smith. “Oni su nešto poput vehabija, smatraju se izvornim tumačima vjere”, pojašnjava nam Bauman. “Ta je zajednica ilegalna i stalno se kriju između Utaha i Arizone. Njihov vođa Warren Jeffs bio je na FBI listi deset najtraženijih bjegunaca i sada u zatvoru čeka početak suđenja. No, takvi su ljudi malobrojni i uspješno se borimo protiv takvog shvatanja religije.”
Mormoni vjeruju da mrtvi mogu naći spas krštenjem per procura, u zastupanju. Odatle i njihov duboki interes za genealogiju. Više od 200 miliona mrtvih na taj su način već kršteni kao mormoni. Među njima, sve pape, Buddha, Shakespeare, Elvis Presley... Najpoznatiji Amerikanci rođeni u mormonskim porodicama su čuvena pjevačica Gladys Knight, jedan od najboljih igrača u historiji američkog fudbala Steve Young, te aktuelni predsjednički kandidat George Romney. Protive se abortusu, eksperimentiranju s ljudskim embrijem, pravima homoseksualaca, sklapanju braka između istih spolova, a sjedište je njihove crkve ipak još uvijek bjelačko i puritansko.

SVI SE PITAJU “ZAŠTO”?!
Joe je na dženazu u Taloviće, kao i uostalom i ostatak Sulejmenove rodbine, stigao samo sa jednim pitanjem u glavi. Zašto?! Zašto je dječak koji nikada nikoga nije krivo pogledao, zatvoren i povučen u sebe, odlučio uzeti pušku i masakrirati ljude u trgovačkom centru u koji je često odlazio. “Nemam pojma šta se dešavalo u njegovoj glavi, nisam nikada ni slutio da bi moj sin mogao i pomisliti da napravi tako nešto”, susprežući suze pričao nam je Suljo Talović. Njegova se supruga nije ni oporavila od srčanog udara koji je preživjela kada su joj četiri policajca pokucala na vrata i kazala da je njezin sin ubica iz Trolley Square trgovačkog centra. Kada je zatražila da komšije otvore kovčeg, kako bi posljednji put vidjela sina, u suzama se srušila na zemlju. Komšije su joj dale tablete za smirenje, u kuću ju je odnio brat koji je na dženazu došao iz Texasa. “Bojim se da će opet preživjeti infarkt”, kazao nam je Suljo nakon dženaze. Probao nam je objasniti zašto su sina ispisali iz škole prije no što je maturirao, pojašnjavajući kako su njega i njegovu suprugu, prije pet-šest godina, nožem napala trojica narkomana koji su živjeli u susjedstvu. “Poslije toga nismo imali više problema. Sve do sada. Ali ljudi koji žive u našem komšiluku sada su još bolji prema nama, shvataju da je nama najteže jer smo izgubili dijete a moramo se nositi sa tako teškim teretom ubistva. Možda je čudno, ali nikada nismo imali više prijatelja nego sad.”
Nakon što je okončana dženaza, mještani su se počeli razilaziti. Smrt je za njih, nakon stradanja u Srebrenici i izbjegličkih godina, stvar na koju su odavno navikli. Postala je dijelom njihovog života, a gorak ukus teškog života u selu u kojem skoro da niko ne živi, pratio nas je dok smo se vraćali natrag, u blistav sunčani dan. “Nemojte razmišljati o razlozima zbog kojih se Sulejmen odlučio pucati u te ljude”, kazao nam je, isprativši nas iz sela, njegov daidža Šaćir. On radi kao kamiondžija u Texasu, u toj je američkoj državi već deset godina. Amerika je nama sve dala, pružila nam šansu za bolji život, šansu koju u Bosni nikada ne bi imali. Obični Amerikanci ne krive Sulejmenovu porodicu, znaju da je njima najgore. Ali ja krivim Ameriku zbog zakona koji u njoj važe, zbog zakona po kojem dijete može bez znanja roditelja kupiti pušku ili pištolj. A ne smije cigarete ili pivo sve dok ne postane punoljetan.”

[quote="Mormoni u bivšoj Jugoslaviji

NAJPOZNATIJI MORMON BIO JE SLAVNI KOŠARKAŠ KREŠIMIR ĆOSIĆ!"]Mormonska je crkva, kada je riječ o prostorima nekadašnje Jugoslavije, osnovana u Hrvatskoj i ovu je religiju tamo, po povratku sa studija u Utahu, donio pokojni košarkaški vizionar Krešimir Ćosić. Zvonimir Petričević, jedan od njezinih prvih pripadnika, u nedavnom se razgovoru za hrvatske medije, prisjetio prvih dana osnivanja Mormonske crkve u tadašnjoj Jugoslaviji i kazao kako su se svi njezini pripadnici netom po osnivanju našli pod stalnom policijskom paskom. “Bili smo prepoznati kao potencijalni američki špijuni, pa je Krešo Ćosić morao ići i na posebne razgovore s tadašnjim Titovim povjerenikom za obavještajne službe Stanetom Dolancom. Na kraju je nekako uspio ishoditi popuštanje pritiska”, rekao je Petričević. Crkva koju je osnovao Ćosić '80-ih je godina u Zagrebu kupila svoje prostorije i privukla mnoštvo sljedbenika. Danas Mormonska crkva u Hrvatskoj, pored Zagreba, ima ogranke u još šest tamošnjih gradova: Osijeku, Varaždinu, Karlovcu, Rijeci, Splitu i Zadru. Misija te crkve je u Ljubljani i pokriva dvije države, Hrvatsku i Sloveniju. Jedan od pripadnika Mormonske crkve i njezin misionar za prostore bivše Jugoslavije je i James Lyon, direktor Međunarodne krizne grupe za Srbiju. Lyon je početkom 80-ih godina stigao u Hrvatsku i tamo, uz Ćosićevu pomoć, formirao ogranak Mormonske crkve.
[/quote]

harka

Post by harka » 10/03/2007 10:11

E stvarno neznam zasto neki u ovakvim slucajevima uvijek traze neku politicku,vjersku,nacionalnu pozadinu.Ljudi moji to se desava svakodnevno u Americi,Europi........Ovdje je proslu nedelju covjek u centru grada ubio neku zenu i troje ranio.Svaki dan uz jutarnju kafu prelistam teletex,vjerujte mi zacudilo bi me da nema vijesti da neko nekoga nije ubio,silovao,oteo,prebio ili sta opljackao.Holandski vojnici koji su bili u Srebrenici svi imaju postraumatski sindrom,nekoliko ih je izvrsilo samoubistvo.Jedan holandjanin aktivirao bombu u stanu kad su usli sav stan u znaku BiH,zastave,slike itd.Zar mi koji smo prosli sve patnje minulog rata nesmijemo jednom puknuti,a da u tome MI ili drugi netrazimo neke politicke ili vjerske pozadine.

Post Reply