Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#751 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by MorningStar »

Nekako s proljeća wrote: 05/01/2021 11:12 Ne ratuje uniforma care, dobro je ako je ima ali nije najbitnija stavka na prvoj liniji. Oružje i oruđa su prioritetnije stavke, čak i bar jedan obrok i koja cigara su nekako prioritetniji. Kontam ja da je replika u postojanju uniformisanih ''manekena'' i istovremeno u nedostatku iste vojne opreme kod većine boraca tog vremena. Meni je to kost komentar koji ne želim da glođem. Vjeruj da smo mi na Žuči bili po opremi svemirci za lokalne branioce Žuči, ali su samo oni za mene prave mudonje, onako naoružani i opremljeni. Neka smjesa koju smo zvali ''maslo'' namazana na krišku hljeba im je i marenda i obrok. Dok moji istovremeno naprđuju ko će se mijenja ti za određeni lanč paket. Srce i oružje care je suština, uniforma je svakako forma.
Ja bi isao sa disciplina i uvjezbanost ;-) a uniforma je jedan od odraza te discipline kao i indoktrinacije (svi isti) , otprilike za sve u vojsci postoji razlog baziran na lekcijama/iskustvima koje su ucene/i stotinama pa i hiljadama godina.Naravno sve to pretezno dolazi od organizacije/ustroja i kvaliteta podoficirskog i oficirskog kadra.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#752 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Nekako s proljeća »

Slažem se, ko se istinski rok'o od početka pa do najmanje sredine ako ne i kraja, zna da se sve to u hodu nekako odvijalo. Muku sam mučio da kod dijela svojih saboraca a ratnika, uvedem dovoljan stepen vojničkog života i rada u kasarni. Kod ''guštera'' je bilo mnogo lakše ostvariti saradnju da se i na tom polju dižu leveli, kod ratnika je to bilo ...ali oni su do tada haman bili veterani i moralo se nositi i sa tim. Da dijelom nisam uspio, razbacali bi ih u grupice po drugim jedinicama i vozdra. Ovako, bar su dobrim dijelom preživjeli počeli i završili rat.

Formacije od voda do jedne čete je bilo dosta lakše opremiti i obučiti, veće sastave moguće i njih ali za sve treba vremena. Mir je potpisan u znatno boljim uvjetima i ostaje jedino komparacija sa predhodnim godinama.
Da se malo vratim na temu tj teren. U specifičnim situacijama je veliki prioritet imati naočale za snijeg, skijaši bi rekli ''brile'', mogu i sunčane naočale, daj šta daš. Ko ih nema kada su potrebne,može da ošteti vid zbog ''sniježnog sljepila'', da bude privremeno izbačen iz stroja a da ga ni poetarda ne zakači. Neko upućeniji može pojasniti bolje oko tog pojma ''sn'ješno sljepilo''.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#753 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by MorningStar »

Nekako s proljeća wrote: 05/01/2021 11:37 Slažem se, ko se istinski rok'o od početka pa do najmanje sredine ako ne i kraja, zna da se sve to u hodu nekako odvijalo. Muku sam mučio da kod dijela svojih saboraca a ratnika, uvedem dovoljan stepen vojničkog života i rada u kasarni. Kod ''guštera'' je bilo mnogo lakše ostvariti saradnju da se i na tom polju dižu leveli, kod ratnika je to bilo ...ali oni su do tada haman bili veterani i moralo se nositi i sa tim. Da dijelom nisam uspio, razbacali bi ih u grupice po drugim jedinicama i vozdra. Ovako, bar su dobrim dijelom preživjeli počeli i završili rat.

Formacije od voda do jedne čete je bilo dosta lakše opremiti i obučiti, veće sastave moguće i njih ali za sve treba vremena. Mir je potpisan u znatno boljim uvjetima i ostaje jedino komparacija sa predhodnim godinama.
Da se malo vratim na temu tj teren. U specifičnim situacijama je veliki prioritet imati naočale za snijeg, skijaši bi rekli ''brile'', mogu i sunčane naočale, daj šta daš. Ko ih nema kada su potrebne,može da ošteti vid zbog ''sniježnog sljepila'', da bude privremeno izbačen iz stroja a da ga ni poetarda ne zakači. Neko upućeniji može pojasniti bolje oko tog pojma ''sn'ješno sljepilo''.
Da razumijem te sta hoces da kazes, nazalost prema onome sto sam citao nije bas poveliki broj oficira i podoficira nastupao kao ti - a jedan ne znaci nista jer to sam ukoliko nemas hijerarhijsku podrsku iza ledja da ustrojis ljude to tesko ide, naravno sa novim regrutima lakse jer se mogu oblikovati i formirati - veterani ako nisu u jakoj stezi brzo ispadnu iz discipline.Kod nas je to bilo pogorsano Jukama , Cacama itd koji su odbijali naredbe od visih pozicija i radili sta hoce - inace za to slijedi strijeljanje (oficir odbija naredbu, cini nesto u suprotnoscu sa naredbom) u ratu..
User avatar
jazzer
Posts: 7201
Joined: 20/12/2004 14:44

#754 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by jazzer »

Nakon 30 dana all inclusive boravaka na Treskavici, vratili se mi u kasarnu. Sutradan dolazi Dino ''Delta'' i kaze da svi u neko
doba dana (ne sjecam se vise koje) izadjemo na igraliste da se vjezba strojevi korak.

Mogli smo mu vjezbati jedino na nekome jako dragom.

Naravno, nije nista bilo od strojevog koraka.

Te stvari su me jako nervirale. Mi nismo bili vojska profesionalaca, nije nas niko placao za ucesce u
ratu, apsolutna vecina dobrovoljci.

Odradimo turu na Treskavici i umjesto da idemo kucama na par dana, da vidimo jesu li nam svi na broju, da operemo ves mi treba da
vjezbamo strojevi korak. Da mozemo Dini i Dinicima paradirati.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#755 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by MorningStar »

jazzer wrote: 05/01/2021 12:02 Nakon 30 dana all inclusive boravaka na Treskavici, vratili se mi u kasarnu. Sutradan dolazi Dino ''Delta'' i kaze da svi u neko
doba dana (ne sjecam se vise koje) izadjemo na igraliste da se vjezba strojevi korak.

Mogli smo mu vjezbati jedino na nekome jako dragom.

Naravno, nije nista bilo od strojevog koraka.

Te stvari su me jako nervirale. Mi nismo bili vojska profesionalaca, nije nas niko placao za ucesce u
ratu, apsolutna vecina dobrovoljci.

Odradimo turu na Treskavici i umjesto da idemo kucama na par dana, da vidimo jesu li nam svi na broju, da operemo ves mi treba da
vjezbamo strojevi korak. Da mozemo Dini i Dinicima paradirati.
Znam da zvuci cudno ali strojev korak je veoma bitan. I to je namjerno uradio - a evo pretpostavit cu zasto.Kada je vojska umorna,nervozna i nairitirana - ako postupe kako treba i po naredbi odu da marsiraju okolo , znas da ce i u akciji izvrsavati naredjenja , tako otprilike ....

Dosta psihologije se upotrebljava u odrzanju,-razvijanju borbenih sposobnosti vojnika.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#756 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by tempuser »

Emiremir33 wrote: 05/01/2021 10:53
tempuser wrote: 04/01/2021 10:40
toska wrote: 04/01/2021 10:34 Laste vjerovatno i najbolja jedinica u Sarajevu, nije dzaba i najodlikovanija.
Koji kontrast od ostatka MUPa koji je djelom služio za skrivanje od ratnih dejstava, naravno izuzetak je i odred Bosna.
Sad će ti ostatak MUP-a u liku i djelu @PM72 adekvatno odgovoriti na tu konstataciju!
Ismet Dahić je u Starom Gradu sa Zb držali su linije od Lapišnice pa nadalje,Mup Novo Sarajevo od Elektroprivrede pa do Milnkladske i Hrasnog brda .Tu su zaboravio odred Bosna ili Vikićevce jedni od zaslužnih
Dio OBL-a RMUP-a u neka doba preuzeo linije na Skupštini i Oslobođenju!
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#757 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by tempuser »

Nekako s proljeća wrote: 05/01/2021 11:12 Meni je to kost komentar koji ne želim da glođem.
To je ono, za sve negativno što je bilo pravoću se kao da nije postojalo!?! :?
Možeš ti u kupaćim ratovat, ali svrha uniforme je je nosi vojnik i to što je postojala domaća proizvodnja nika nikakvo opravdanje da bilju i kvalitetniju unfiformu nosi generalštapski novinar i štampar od borca.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#758 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by tempuser »

MorningStar wrote: 05/01/2021 12:05
jazzer wrote: 05/01/2021 12:02 Nakon 30 dana all inclusive boravaka na Treskavici, vratili se mi u kasarnu. Sutradan dolazi Dino ''Delta'' i kaze da svi u neko
doba dana (ne sjecam se vise koje) izadjemo na igraliste da se vjezba strojevi korak.

Mogli smo mu vjezbati jedino na nekome jako dragom.

Naravno, nije nista bilo od strojevog koraka.

Te stvari su me jako nervirale. Mi nismo bili vojska profesionalaca, nije nas niko placao za ucesce u
ratu, apsolutna vecina dobrovoljci.

Odradimo turu na Treskavici i umjesto da idemo kucama na par dana, da vidimo jesu li nam svi na broju, da operemo ves mi treba da
vjezbamo strojevi korak. Da mozemo Dini i Dinicima paradirati.
Znam da zvuci cudno ali strojev korak je veoma bitan. I to je namjerno uradio - a evo pretpostavit cu zasto.Kada je vojska umorna,nervozna i nairitirana - ako postupe kako treba i po naredbi odu da marsiraju okolo , znas da ce i u akciji izvrsavati naredjenja , tako otprilike ....

Dosta psihologije se upotrebljava u odrzanju,-razvijanju borbenih sposobnosti vojnika.
Ja sam komplet strojevu obuku morao proći kroz školovanje, ne na obuci i tvrdim da je za mobilisanu (ljudi koji nisu prošli obuku) i neprofesionalnu voijsku strojev korak u tim okolnostima apsolutno nebitan.
Jedino kompletan idiot može da drka umornu vojsku tim glupostima.
goshpar
Posts: 278
Joined: 21/12/2003 00:00

#759 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by goshpar »

Nekako s proljeća wrote: 05/01/2021 10:47 Uvijek se to može gkedati i sa pozitivne strane, nama ljudski faktor nikada nije bio veliki problem a uniforme su domaći pokušaj odgovora na narasle potrebe. Kasnije se i to rješavalo nekako, uglavnom se nije bilo golo i boso kao na početku. Nije svak' za puške ako ima kakvog hajra od njega na nekom drugom polju gdje je korisniji. Ratni ''uhljebi'' su kao i ovi administrativni danas, takva japija i to je to.
ne znam koja bi to pozitivna strana bila. mozda da sam se ja uspio prebaciti u tu neku pozadinu, to bi mi bilo pozitivno...

bio sam linijas od dec 92 do kraja rata.

92. i 93. na liniji nas je sasvim dovoljno da smo dezurali u rovu 2 sata i odmarali u nekoj bazi (kuci) 6 ili 8, nekad cak i 10 sati, kako kad je bilo ljudi. i bili smo na liniji 1 dan, a odmarali kod svojih kuca 2 dana.

od 95. do kraja rata, na liniji sam bio 2 dana, a kuci 2 dana. a kad sam na liniji bio sam u bazi 6 sati i u rovu 6 sati...

iz ovoga mozete vidjeti koliko je manje ljudi bilo na liniji 95 nego 92 ili 93.

vecinom zbog toga sto se vecina raje "snaslo", pa se ili prebacilo po nekim stabovima, pozadinama, kuhinjama... a dosta se ljudi i uspjelo demobilisati...

mene je to uzasno frustriralo, a i smanjivalo je ionako slab moral kod ljudi...
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#760 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Nekako s proljeća »

Do decembra 1992. je izginulo more branilaca i okean njih izranjavano , tako da imaš u vidu i te parametre kada razmjenjujemo mišljenje o pojmovima mobilizacija, demobilizacija, radna obaveza, civilna zaštita, dezerterstvo, prekomanda i sl. koje prate razvoj i održavanje svake vojne organizacij. Naročito naše Armije nastale u hodu. Mislim da je red pomenuti nastavno regrutni centar na Bjelavama, njegovi polaznici su nakon vojne obuke popunjavali u to vrijeme brigade 1 korpusa , vjerujem da je i u drugim korpusima bilo manje-više slično ili isto. Sve pod jednu komandu staviti i uspješno upravljati i ljudskim resursom je stvar vojnog znanja i vještine ratovanja. Logistika nas je pratila škrto, tek osnovno da se ima, ne znam je li kao rezultat blokada, sankcija, šverca ili osiguravanja nekih zaliha , embargo na oružje nas je jako ograničavao na defanzivu i gerilu. Kuće iz kojih dolazimo su udaljene najviše 13 kilometara tabananja od rovova i tranšeja kojim bauljamo, pa su nam domovi bili kao neka vrsta kantine, praonice lične opreme i sl. Na jedan način cijeli grad je bio kao kasarna sa vojskom. Jaka je to bila baza i krupan orah za svakog agresora i barbara. Zube su polomili.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#761 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Nekako s proljeća »

Tako je @dasistwalter
https://youtu.be/mQQ9o6MB6-c
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#762 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Max Bunker »



Da i ovdje postavim jer smatram da prostorno odgovara ovoj temi.
User avatar
ugly duckling
Posts: 440
Joined: 18/12/2020 09:46
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#763 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by ugly duckling »

tempuser wrote: 05/01/2021 13:59
MorningStar wrote: 05/01/2021 12:05
jazzer wrote: 05/01/2021 12:02 Nakon 30 dana all inclusive boravaka na Treskavici, vratili se mi u kasarnu. Sutradan dolazi Dino ''Delta'' i kaze da svi u neko
doba dana (ne sjecam se vise koje) izadjemo na igraliste da se vjezba strojevi korak.

Mogli smo mu vjezbati jedino na nekome jako dragom.

Naravno, nije nista bilo od strojevog koraka.

Te stvari su me jako nervirale. Mi nismo bili vojska profesionalaca, nije nas niko placao za ucesce u
ratu, apsolutna vecina dobrovoljci.

Odradimo turu na Treskavici i umjesto da idemo kucama na par dana, da vidimo jesu li nam svi na broju, da operemo ves mi treba da
vjezbamo strojevi korak. Da mozemo Dini i Dinicima paradirati.
Znam da zvuci cudno ali strojev korak je veoma bitan. I to je namjerno uradio - a evo pretpostavit cu zasto.Kada je vojska umorna,nervozna i nairitirana - ako postupe kako treba i po naredbi odu da marsiraju okolo , znas da ce i u akciji izvrsavati naredjenja , tako otprilike ....

Dosta psihologije se upotrebljava u odrzanju,-razvijanju borbenih sposobnosti vojnika.
Ja sam komplet strojevu obuku morao proći kroz školovanje, ne na obuci i tvrdim da je za mobilisanu (ljudi koji nisu prošli obuku) i neprofesionalnu voijsku strojev korak u tim okolnostima apsolutno nebitan.
Jedino kompletan idiot može da drka umornu vojsku tim glupostima.
slažem se
u jna sam ga vježbao
a u Armiji su pred kraj rata nešto pokušavali
al nije se raja dala drkat s tim
što kažeš vratiš se sa terena i lupat strojevi
:lol:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#764 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by tempuser »

ugly duckling wrote: 15/01/2021 14:08
tempuser wrote: 05/01/2021 13:59
MorningStar wrote: 05/01/2021 12:05

Znam da zvuci cudno ali strojev korak je veoma bitan. I to je namjerno uradio - a evo pretpostavit cu zasto.Kada je vojska umorna,nervozna i nairitirana - ako postupe kako treba i po naredbi odu da marsiraju okolo , znas da ce i u akciji izvrsavati naredjenja , tako otprilike ....

Dosta psihologije se upotrebljava u odrzanju,-razvijanju borbenih sposobnosti vojnika.
Ja sam komplet strojevu obuku morao proći kroz školovanje, ne na obuci i tvrdim da je za mobilisanu (ljudi koji nisu prošli obuku) i neprofesionalnu voijsku strojev korak u tim okolnostima apsolutno nebitan.
Jedino kompletan idiot može da drka umornu vojsku tim glupostima.
slažem se
u jna sam ga vježbao
a u Armiji su pred kraj rata nešto pokušavali
al nije se raja dala drkat s tim
što kažeš vratiš se sa terena i lupat strojevi
:lol:
Mah... Ne nahrani ne kako treba, ne obuče i ne obuje te kako treba, a ti da mu lupaš strojevi korak!?!? :-)
Imaš profesionalnu vojsku i gardu koji za primaju platu za to pa njih uvježbavaj za parade i smotre, ne drkaj ljude koji su tu jer moraju biti!
User avatar
ugly duckling
Posts: 440
Joined: 18/12/2020 09:46
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#765 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by ugly duckling »

tempuser wrote: 15/01/2021 14:29
ugly duckling wrote: 15/01/2021 14:08
tempuser wrote: 05/01/2021 13:59

Ja sam komplet strojevu obuku morao proći kroz školovanje, ne na obuci i tvrdim da je za mobilisanu (ljudi koji nisu prošli obuku) i neprofesionalnu voijsku strojev korak u tim okolnostima apsolutno nebitan.
Jedino kompletan idiot može da drka umornu vojsku tim glupostima.
slažem se
u jna sam ga vježbao
a u Armiji su pred kraj rata nešto pokušavali
al nije se raja dala drkat s tim
što kažeš vratiš se sa terena i lupat strojevi
:lol:
Mah... Ne nahrani ne kako treba, ne obuče i ne obuje te kako treba, a ti da mu lupaš strojevi korak!?!? :-)
Imaš profesionalnu vojsku i gardu koji za primaju platu za to pa njih uvježbavaj za parade i smotre, ne drkaj ljude koji su tu jer moraju biti!
prošli toliko od 92,starije raje
(tad stariji imali 30 Haha)
i dodje nekakav oficirčić i drka
a guma kad pukne usere se
sarajevowintwr
Posts: 208
Joined: 18/06/2011 09:22

#766 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by sarajevowintwr »

ugly duckling wrote: 15/01/2021 14:38
tempuser wrote: 15/01/2021 14:29
ugly duckling wrote: 15/01/2021 14:08

slažem se
u jna sam ga vježbao
a u Armiji su pred kraj rata nešto pokušavali
al nije se raja dala drkat s tim
što kažeš vratiš se sa terena i lupat strojevi
:lol:
Mah... Ne nahrani ne kako treba, ne obuče i ne obuje te kako treba, a ti da mu lupaš strojevi korak!?!? :-)
Imaš profesionalnu vojsku i gardu koji za primaju platu za to pa njih uvježbavaj za parade i smotre, ne drkaj ljude koji su tu jer moraju biti!
prošli toliko od 92,starije raje
(tad stariji imali 30 Haha)
i dodje nekakav oficirčić i drka
a guma kad pukne usere se
Dino je bio sve, samo ne "oficirčić".
User avatar
ugly duckling
Posts: 440
Joined: 18/12/2020 09:46
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#767 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by ugly duckling »

sarajevowintwr wrote: 26/01/2021 15:00
ugly duckling wrote: 15/01/2021 14:38
tempuser wrote: 15/01/2021 14:29

Mah... Ne nahrani ne kako treba, ne obuče i ne obuje te kako treba, a ti da mu lupaš strojevi korak!?!? :-)
Imaš profesionalnu vojsku i gardu koji za primaju platu za to pa njih uvježbavaj za parade i smotre, ne drkaj ljude koji su tu jer moraju biti!
prošli toliko od 92,starije raje
(tad stariji imali 30 Haha)
i dodje nekakav oficirčić i drka
a guma kad pukne usere se
Dino je bio sve, samo ne "oficirčić".
pojma nemam ko je frajer
samo sam opisao da je i u mojoj brigadi to pokusavano
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#768 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Nekako s proljeća »

sarajevowintwr wrote: 26/01/2021 15:00
ugly duckling wrote: 15/01/2021 14:38
tempuser wrote: 15/01/2021 14:29

Mah... Ne nahrani ne kako treba, ne obuče i ne obuje te kako treba, a ti da mu lupaš strojevi korak!?!? :-)
Imaš profesionalnu vojsku i gardu koji za primaju platu za to pa njih uvježbavaj za parade i smotre, ne drkaj ljude koji su tu jer moraju biti!
prošli toliko od 92,starije raje
(tad stariji imali 30 Haha)
i dodje nekakav oficirčić i drka
a guma kad pukne usere se
Dino je bio sve, samo ne "oficirčić".
Naravno, gardijska je ipak gardijska brigada ''Delta''. A to podrazumijeva i bar jedan ustrojen počasni vod za određene prilike i vojne ceremonije.
Image
https://youtu.be/u4SfkcrQidg?t=61
Image
User avatar
ugly duckling
Posts: 440
Joined: 18/12/2020 09:46
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#769 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by ugly duckling »

Nekako s proljeća wrote: 27/01/2021 08:10
sarajevowintwr wrote: 26/01/2021 15:00
ugly duckling wrote: 15/01/2021 14:38
prošli toliko od 92,starije raje
(tad stariji imali 30 Haha)
i dodje nekakav oficirčić i drka
a guma kad pukne usere se
Dino je bio sve, samo ne "oficirčić".
Naravno, gardijska je ipak gardijska brigada ''Delta''. A to podrazumijeva i bar jedan ustrojen počasni vod za određene prilike i vojne ceremonije.
Image
https://youtu.be/u4SfkcrQidg?t=61
Image
znas li gdje je nastala ova fotografija i sta je bilo dan dva poslije na ovoj lokaciji
kad je govnar fefer otisao
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#770 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Woody »

ugly duckling wrote: 28/01/2021 08:59 znas li gdje je nastala ova fotografija i sta je bilo dan dva poslije na ovoj lokaciji
kad je govnar fefer otisao
Hrasnica? 1993?
User avatar
ugly duckling
Posts: 440
Joined: 18/12/2020 09:46
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#771 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by ugly duckling »

da
govno je dovelo te momke i kad je otisao oni zauzmu komandu
zahvaljujuci samo tadasnjem nacelniku staba su se izvukli
2 ranjena
glupost totalno nepotrebna
meni licno nesto nepojmljivo da se desava obracun unutar iste vojske
ali eto da je on ostao komandant Armije on bi sve oslobodio
ovim ne hvalim ni njegove nasljednike
ali on je odron pravi
User avatar
ugly duckling
Posts: 440
Joined: 18/12/2020 09:46
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#772 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by ugly duckling »

i nije se udostojio da izadje kad je padao igman
nego je poslao rahmetli Talijana
i naravno svoje miljenike sa bjelasnice poslao u hercegovinu
sarajevowintwr
Posts: 208
Joined: 18/06/2011 09:22

#773 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by sarajevowintwr »

Ugly zato je Delic sve rijesio. Ma hajte molim vas.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#774 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Nekako s proljeća »

ugly duckling wrote: 28/01/2021 09:27 i nije se udostojio da izadje kad je padao igman
nego je poslao rahmetli Talijana
i naravno svoje miljenike sa bjelasnice poslao u hercegovinu
Polupao si lončiće stari. U kasarni Pazarić je vodio sastanak sa većinom komandanata odbrane Igmana 31 avgusta 1993. Fikret Prevljak je odbio naređenje komandanta Halilovića nekad' prije...nije otišao sa dijelom vojske u pravcu Goražda, imao stav da mu samo Alija I. može izdavati takva naređenja. Ta pitanja se potegnu kad tad, obično kada se oči susretnu. Karavelić je bio komandant Prvog Korpusa, bio je gore kada je trebalo.
User avatar
ugly duckling
Posts: 440
Joined: 18/12/2020 09:46
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#775 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by ugly duckling »

sarajevowintwr wrote: 28/01/2021 11:58 Ugly zato je Delic sve rijesio. Ma hajte molim vas.
ogradio sam se
procitaj post do kraja
mislim i da je greska bila formiranje divizija
al jbg
poslije smo vidjeli i da je bilo sposobnih generala
sa vesom artiljerija ili tenkista
Post Reply