Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post Reply
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#726 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 30/12/2020 20:03 Lavovi i gazije jednog vremena. Ništa rapsodija ,bb ili sloga, već puškomet prve borbene linije. Bruka je dobre raje zijanila u ratu, nešto je umrlo u miru, ostali u registar časne prošlosti .
Da previše dobre je poginulo,večinom su poslije rata od karcinoma umrli,plus na to PTSP.I dosta dobre raje,boraca je poslije rata otišao vani
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#727 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Nekako s proljeća »

Ma svi ćemo mi otići nešto ranije sa ovog svijeta, baš zbog onog što je ostalo iza nas, mi i nekako možemo naći načina da zaboravimo al' organizam je sve zapamtio.

Maloprije neka tema i vbr... Bogu hvala nikada nisam doživio da se na mene ili oko mog položaja istrese paket granata pa ni kratka serija. Ali mi jeste iznad glave prolijetalo brat bratu nekih 100-njak projektila , što naših što neprijateljskih, rat artiljerije preko naših glava i leđa što bi se reklo. Priča može stati u par rečenica. Organizam je zapamtio svaki onaj grč dok stravično fijuču odlazeći u pravcu neprijatelja a drago mi :D Tung Tung Tung...dolazi povratni zvuk eksplozija. I opet red obostrane minobacačke razmjene, pa i neki teži kalibar se uključi glasnim ispaljenjem i dugim letom do neprijatelja. Baaaamm, dođe povratni zvuk. Pa možda malo tišine, zavisno od toga kako je koja artiljerisjka posada podnijela sve to. A onda valjda jedni drugima pokazuju mišiće nastavkom rokanja, i tako u krug par sati. A eto, stane u par rečenica sa Čeline 1995.
User avatar
ugly duckling
Posts: 440
Joined: 18/12/2020 09:46
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#728 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by ugly duckling »

jefff wrote: 30/12/2020 19:43 Proskok se smatrao neosvojiv. Vise jedinica i u vise navrata je pokusavalo da osvoji Proskok bez uspjeha. To konacno polazi za rukom jedinici LASTE 13.12.1994. u specijalnoj i pomno planiranoj diverzantskoj akciji. Isli su iz dva pravca i u samoj akciji na tacki spajanja nisu se prepoznali. U međusobnoj razmjeni vatre poginulo je nekoliko pripadnika LASTA. Nesto je zbilja proslo krivo.
Podžić: Oslobađanjem Gojčinove ravni i Proskoka oživilo je funkcionisanje Sarajeva
Na spomen-obilježju na Bijelim vodama uklesano je osam imena šehida i poginulih boraca, koji su dali svoje živote u akcijama koje su se vodile na lokalitetu Bjelašnice tokom agresije na našu zemlju od 1992. do 1995. godine

U subotu, 14. decembra na Bijelim vodama na Bjelašnici bit će obilježena jubilarna 25. godišnjica bitke oslobađanja Gojčinove ravni i Proskoka od srpskog agresora.

Tom prilikom će, kako nam je kazao prof. dr. Vedad Šakić, član Upravnog odbora Udruženja veterana policije za specijalne namjene "Lasta", na spomen-obilježju šehidima i borcima, pripadnicima Odreda policije za specijalne namjene "Lasta", biti upriličeno polaganje cvijeća i obraćanje predstavnika Udruženja i zvanica.

- Očekujemo dolazak Aljoše Čampare, ministra MUP Federacije BiH, Ismira Juske, ministra za boračka pitanja Kantona Sarajevo, predstavnika MUP-a Kantona Sarajevo, te još nekih komandanata koji su učestvovali u akcijama oslobađanja ovih lokaliteta – dodao je Šakić.

Na ovom spomen-obilježju uklesano je osam imena šehida i poginulih boraca, koji su dali svoje živote u akcijama koje su se vodile na lokalitetu Bjelašnice tokom agresije na našu zemlju od 1992. do 1995. godine.

- Dvojica, Edin Duhović i Saša Petrović poginuli su 13. augusta 1993. godine prilikom oslobađanja Trešnjevog brda. Na Gojčinovoj ravni 13. decembra 1994. poginuli su: Antonijo Badrov, Ibrahim Ganić, Senad Džaferović, Hazim Katkić i Subhija Pribišić. Na spomen-obilježju nalazi se i osmo ime - rahmetli Avde Šabanovića, koji je bio komandir Treće čete Odreda policije za specijalne namjene "Lasta" u Visokom, a koji je život izgubio u maju 1995. godine na rejonu Treskavice - objasnio je Šakić.

Tokom proteklog ljeta izvršena je sanacija spomen-obilježja na Bijelim vodama, a prema riječima Šakića, popravljeni su jarboli, klupe, te očišćen kompletan okolni prostor.

- Čast mi je što mogu kazati da ovu jubilanu godišnjicu obilježavamo u ljepšem ruhu, kada je riječ o izgledu spomen-obilježja. Novac za sanaciju osiguran je od strane Udruženja veterana policije za specijalne namjene "Lasta". Izvođač radova bio je Fond Kantona Sarajevo za zaštitu i održavanje grobalja šehida i poginulih boraca, memorijalnih centara i spomen obilježja žrtava genocida – kazao je Šakić.

Prema riječima Suvada Podžića, kapetana OPSN "Lasta", jednog od onih koji je direktno učestvovao u akcijama, oslobađanjem Gojčinove ravni i Proskoka, otvorena je komunikacija za protok hrane, ranjenika i boraca na linije.

- Gojčinova ravan, po svom položaju, bila je veoma važna za dopremanje materijalno-tehničkih sredstava, ranjenika Armije RBiH prema Sarajevu i iz Sarajeva. Bila je to ključna kota čijim je oslobađanjem ponovo oživilo funkcionisanje grada Sarajeva i okolnih mjesta – naglašava Podžić.

Kaže kako su prije dolaska pripadnika "Laste", mnoge jedicine Armije BiH bezuspješno pokušavale osloboditi to područje.

- Izviđanje je bilo jako zahtjevno, jer smo tokom tih aktivnosti nailazili na minska polja, koja su nam bila velika prepreka u ostvarivanju cilja. Dobro se sjećam da smo jedne prilike, tokom izviđanja, jer je bila jaka magla, ušli u minsko polje, a od neprijateljskih zemunica bili smo svega 50-tak metara. Bila je to samo jedna od niza teških i neugodnih situacija u kojima su bili pripadnici Odreda policije za specijalne namjene "Lasta", iz kojih smo se, zahvaljujući pribranosti i odličnoj taktici, bez gubitaka izvukli na slobodnu teritoriju. Nakon toga dogovoren je plan kako ćemo djelovati. Sutradan smo krenuli u akciju oslobađanja i uspjeli. Ovom prilikom želio bih naglasiti da su svi koji su učestvovali u oslobađanju ovih kota, od jedinica, do logističke podrške, dali nemjerljiv doprinos. Nažalost, izgubili smo nekoliko naših sjajnih momaka. Gubici agresorskih snaga bili su puno veći, pa je na platou Gojčinove ravni ostalo da leži više od 15 neprijateljskih vojnika, 70 dobro utvrđenih zemunica je očišćeno, a zarobljene su i veće količine oružja i opreme. Tom prilikom zarobili smo veliki broj neprijateljskih vojnika prema kojima smo se odnosili fer i korektno. Sada kada se, nakon 25 godina prisjetim tih događaja, mogu kazati da sam ponosan što sam bio pripadnik jedne takve jedicine – ispričao je Podžić.

Odred policije za specijalne namjene "Lasta," formiran je 15. maja 1992. godine, a tokom rata kroz ovu najodlikovaniju jedinicu prošlo je više od 400 onih koji su u svakom trenutku bili spremni dati život za svoju domovinu.

Tokom borbenih zadataka širom BiH živote je dalo 56 pripadnika "Laste."

Čak 54 pripadnika dobili su odlikovanja, od čega pet Medalja za hrabrost, 37 Zlatnih policijskih znački i 12 Srebrenih policijskih znački.

Odred policije za specijalne namjene "Lasta," dobitnik je i Šestoaprilske nagrade Grada Sarajeva i Plakete Općine Centar.

Izvor: Faktor
Image

Image
[/quo
toska
Posts: 2987
Joined: 26/09/2016 14:08

#729 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by toska »

Laste vjerovatno i najbolja jedinica u Sarajevu, nije dzaba i najodlikovanija.
Koji kontrast od ostatka MUPa koji je djelom služio za skrivanje od ratnih dejstava, naravno izuzetak je i odred Bosna.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#730 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by tempuser »

toska wrote: 04/01/2021 10:34 Laste vjerovatno i najbolja jedinica u Sarajevu, nije dzaba i najodlikovanija.
Koji kontrast od ostatka MUPa koji je djelom služio za skrivanje od ratnih dejstava, naravno izuzetak je i odred Bosna.
Sad će ti ostatak MUP-a u liku i djelu @PM72 adekvatno odgovoriti na tu konstataciju!
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#731 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by PM72 »

tempuser wrote: 04/01/2021 10:40
toska wrote: 04/01/2021 10:34 Laste vjerovatno i najbolja jedinica u Sarajevu, nije dzaba i najodlikovanija.
Koji kontrast od ostatka MUPa koji je djelom služio za skrivanje od ratnih dejstava, naravno izuzetak je i odred Bosna.
Sad će ti ostatak MUP-a u liku i djelu @PM72 adekvatno odgovoriti na tu konstataciju!
:skoljka:
Nema potrebe jer je napisao "ostatka MUP-a koji je dijelom služio za skrivanje od ratnih dejstava"...sa čime se i ja slažem.Kad je proglašena mobilizacija u junu 1992 mnogi su potražili veze i familiju pa se ubacivali u MUP.
Mene na početku rata zapala linija na Trgu Pere Kosorića (sa još 2o ljudi od kojih je 10 završilo u Lasti) koji su poslije sačinjavali osnov združenog odreda MUP-a CSB i tako bi do zadnjeg dana rata.Istih 20 ili 30 ljudi išlo po linijama,probijalo i vraćalo,u sadejstvu sa Lastom.A u stanici došlo još 100 ljudi od kojih 70 nikad nije otišlo na liniju.Lično sam bio za to da se formiraju brigade policije - kao što su imali Srbi i da imaju svoje zone odgovornosti.

Tako da ,htio ne htio ,moram da se složim sa konstatacijom uvaženog forumaša Toske.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#732 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by tempuser »

PM72 wrote: 04/01/2021 10:54
tempuser wrote: 04/01/2021 10:40
toska wrote: 04/01/2021 10:34 Laste vjerovatno i najbolja jedinica u Sarajevu, nije dzaba i najodlikovanija.
Koji kontrast od ostatka MUPa koji je djelom služio za skrivanje od ratnih dejstava, naravno izuzetak je i odred Bosna.
Sad će ti ostatak MUP-a u liku i djelu @PM72 adekvatno odgovoriti na tu konstataciju!
:skoljka:
Nema potrebe jer je napisao "ostatka MUP-a koji je dijelom služio za skrivanje od ratnih dejstava"...sa čime se i ja slažem.Kad je proglašena mobilizacija u junu 1992 mnogi su potražili veze i familiju pa se ubacivali u MUP.
Mene na početku rata zapala linija na Trgu Pere Kosorića (sa još 2o ljudi od kojih je 10 završilo u Lasti) koji su poslije sačinjavali osnov združenog odreda MUP-a CSB i tako bi do zadnjeg dana rata.Istih 20 ili 30 ljudi išlo po linijama,probijalo i vraćalo,u sadejstvu sa Lastom.A u stanici došlo još 100 ljudi od kojih 70 nikad nije otišlo na liniju.Lično sam bio za to da se formiraju brigade policije - kao što su imali Srbi i da imaju svoje zone odgovornosti.

Tako da ,htio ne htio ,moram da se složim sa konstatacijom uvaženog forumaša Toske.
Ja sam protumačio da je sve osim Laste i Bosne "ostatak MUP-a"...
Ako se ne varam bila je brugada policije i kod nas. Nije li Dahić je u maju 1992. u parku Svjetlosti postroijo Brigadu policije Stari grad?
toska
Posts: 2987
Joined: 26/09/2016 14:08

#733 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by toska »

Da malo pojasnim,
svako malo se spomene jedinica Laste i svaki put osjetim potrebu da kažem nešto pohvalno o njima i iskoristio sam ovu priliku. Nevjerovatni momci.

Isto tako čak 4 moja prijeratna druga su završili u jedinici za obezbjeđenje objekata, poslije rata sam upoznao još trojicu, sve od 20 do 27 godina, to sam maksuz jednom računao. I kako ću onda spomenuti policijsku jedinicu Laste, a ne odvojiti od Odreda za čuvanje ničega? Svi su "policija".
Standardna policija je odigrala možda i presudnu ulogu početkom rata i to isto treba napomenuti.

@tempuser ne, računao sam dio MUPa, a Bosnu sam morao izdvojiti isto.
@PM72 isto kao i u Armiji do ljeta 93. jedva se skrpe 2 smjene po 70 ljudi, a odred ima 600 na spisku za cigare.
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#734 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by PM72 »

Dahic je postrojio pripadnike SJB Stari grad u parku kod Svjetlosti.Sav aktivni i rezervni sastav i to nazvao Prvom brigadom policije što je imao odličan odjek kod naroda,kad vidi stotinu opremljenih i naoruzanih policajaca spremnih da brane grad...a nije svejedno bilo ni onima na brdu.
Nakon postrojavanja svi su se vratili u svoje područne stanice,od Vratnika do Bistrika i na tome je sve ostalo.
Srbi su formirali brigade policije u svim centrima sluzbi bezbjednosti,opremili ih uniformama ,oruzjem,vozilima i oklopnjacima i slali ih na sva ratista.Za komandante tih brigada postavljali su specijalce-da to malo ”uozbilje”.
To se moglo napraviti i kod nas.U Sarajevu se moglo napraviti 2 brigade MUP-a (brigada u MUP -u broji par stotina pripadnika) pa odlaziti u ispomoć gdje zapne.
Desavalo se da recimo gori na Trebevicu ili na Stupu a policiju nabiju po stanicama u nekakve ”pripreme”...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#735 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by tempuser »

toska wrote: 04/01/2021 11:27 Da malo pojasnim,
svako malo se spomene jedinica Laste i svaki put osjetim potrebu da kažem nešto pohvalno o njima i iskoristio sam ovu priliku. Nevjerovatni momci.

Isto tako čak 4 moja prijeratna druga su završili u jedinici za obezbjeđenje objekata, poslije rata sam upoznao još trojicu, sve od 20 do 27 godina, to sam maksuz jednom računao. I kako ću onda spomenuti policijsku jedinicu Laste, a ne odvojiti od Odreda za čuvanje ničega? Svi su "policija".
Standardna policija je odigrala možda i presudnu ulogu početkom rata i to isto treba napomenuti.

@tempuser ne, računao sam dio MUPa, a Bosnu sam morao izdvojiti isto.
@PM72 isto kao i u Armiji do ljeta 93. jedva se skrpe 2 smjene po 70 ljudi, a odred ima 600 na spisku za cigare.
:thumbup:
Samo si mogao obrnuti objašnjenje, umjesto da iz MUP-a izdvojiš lastu i Bosnu, izdvojiš zbirno OBL-ove, klince-palce. BTW i specijalna je imala svoj OBL. Ne znam od koje godine pa do Dejtona dio jedne čete OBL-a RMUP-a je držao liniju na Oslobođenju.
Na spisku za cigare smo bili impozantna sil,a kad potpisuješ vidiš imena ljudi koja u životu nisi sreo i tako iz mjeseca u mjesec, a spisak je na nivou jedinice veličine čete gdje svakog znaš u glavu! :bih:
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#736 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by PM72 »

Još malo da pojasnim...

Specijalna jedinica Bosna bila je na "republičkom" nivou dok je specijalna jedinica Lasta bila na nivou centra službi bezbjednosti.
Bile su stanice policije SJB Stari grad,Centar,Novo Sarajevo,Novi grad,Ilidža a postojala je jedinica za obezbjeđenje objekata i lica (OBL) kao policija "aerodrom" i silna administracija...
Meni kao pripadniku MUP-a bilo je smiješno vidjeti akreditaciju policajca SJB Kalinovik a više sam ja imao zemlje u saksiji nego oni "slobodne " teritorije kao i policajci stanice "aerorodom" a nisu mu se primakli.Posebna priča bio je OBL koji je obezbjeđivao skladišta humanitarne pomoći.To je bila najbolja policija,sve ko od brda odvaljeni i uhranjeni.
Kad sve saberem i oduzmem ( da imam ovu pamet) - niko me ne bi odvojio od palete sa kakvim gotivnim konzervama nakon čijeg bih unovčavanja :run: pjevao "Odoh i ja majko - Bosnu braniTI)
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#737 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by jefff »

Selo Ljuta, Kalinovik bilo je slobodno do Augusta 1993. Od Augusta 1993. medjuzona. Takodjer u zoni Uloga bio je slobodan dio opcine Kalinovik cija se zona sirila oslobodjenjem 1994. i 1995.
Laste su pili sastavljeni iz svih sarajskih CSBova pa tako i onih u Trnovu i Hadzicima koji su imali takodjer velike gubitke a mozda najvise na Kljucu i Sanskom Mostu.
PM72
Posts: 17794
Joined: 30/04/2012 16:54

#738 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by PM72 »

Od 700 km2 držali pod kontrolom koliko kvadrantnih metara? Slab razlog da bi formirao policijsku stanicu,imao načelnika,komandira,šefa,sekretaricu,administraciju...
Lasta je bila sastavljena od pripadnika svih stanica javnih bezbjednosti u Sarajevu .Poslije je formiran dio jednice u Tarčinu i Visokom koji su se priključivali sarajevskoj Lasti pri izlascima na teren a kad je bila akcija hapšenja Cace dovedeni su i u grad.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#739 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by jefff »

Vise politicka odluka da se da morala i podstreka mnogobrojnim borcima sa tog kraja. Nije bilo u potpunosti bez smisla.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#740 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by jefff »

Image

04.05.1972 - 17.07.1993
Četvrta PU - PO Trnovo
Zlatna policijska zvijezda

Izuzetan borac, rahmet mu dusi.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#741 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by jefff »

Osim izbjeglog stanovnistva sa podrucja Kalinovika, znacajan je bio i broj naseljenika u gradu Sarajevu sa podrucja Kalinovika u prvoj i drugoj generaciji.
Jedan primjer.

Image
25.10.1967 - 21.04.1993
Treća PU - PS Novi Grad

Image
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#742 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by riko-ga »

jefff wrote: 04/01/2021 14:53 Osim izbjeglog stanovnistva sa podrucja Kalinovika, znacajan je bio i broj naseljenika u gradu Sarajevu sa podrucja Kalinovika u prvoj i drugoj generaciji.
Jedan primjer.

Image
25.10.1967 - 21.04.1993
Treća PU - PS Novi Grad

Image
Neka ti je vjecan rahmet "akramu".Momcina je to bila.

Dosta rodjeni Kalnovcana je dalo svoj zivot za BiH.Neki u Sarajevu a neki u odbrani same opstne Kalinovik.

Ljuta je do '93 bila u nasim rukama i to je bilo jedino podrucje opstine pod nasom kontrolom.Linije su bile na brdu Jakomislje.Utvrdjena linija sa stalnim napadima VRS.Cak su im nasi i tenk tu unistili.Jakomislje je odma poslije sela Zelmici prema Kalnovniku.Treskavica bila "prazn" tad.Nasi ali i njihovi su Treskavucu samo patrola a "kontrolisali"
Sela Ljuta,Brda i Zelmici su koliko znam bili jedina naseljena mjesta opstine Kalnovik da su odbranjena i naseljena sa stanovnistvom i izbjeglicama do '93.Nikad nismo drzali ni jedno selo kod Uloga.Bila su 4-5 sela medjuzona prazna.Dva sela su zapaljena ostalo nije.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#743 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by jefff »

Hvala na informacijama. Malo se zna o stanju u Ljutoj i Treskavici u prvoj godini rata.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#744 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by tempuser »

PM72 wrote: 04/01/2021 13:20 Od 700 km2 držali pod kontrolom koliko kvadrantnih metara? Slab razlog da bi formirao policijsku stanicu,imao načelnika,komandira,šefa,sekretaricu,administraciju...
Lasta je bila sastavljena od pripadnika svih stanica javnih bezbjednosti u Sarajevu .Poslije je formiran dio jednice u Tarčinu i Visokom koji su se priključivali sarajevskoj Lasti pri izlascima na teren a kad je bila akcija hapšenja Cace dovedeni su i u grad.
Svaka stanica koja je bila okupirana je imala tzv izmještenu stanicu. Kad je bila reintegracija sjećam se zmještene stanica Ilijaš koja se vrzmala po Brezi i Visokom, šta su radili pojma nemam. Inspektor u toj stanici je bio Irfan frizurica Nefić!
Imao si 2 OBL-a, CSB-ov i MUP-a RBIH.
toska
Posts: 2987
Joined: 26/09/2016 14:08

#745 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by toska »

PM72 wrote: 04/01/2021 12:44 Još malo da pojasnim...

Specijalna jedinica Bosna bila je na "republičkom" nivou dok je specijalna jedinica Lasta bila na nivou centra službi bezbjednosti.
Bile su stanice policije SJB Stari grad,Centar,Novo Sarajevo,Novi grad,Ilidža a postojala je jedinica za obezbjeđenje objekata i lica (OBL) kao policija "aerodrom" i silna administracija...
Meni kao pripadniku MUP-a bilo je smiješno vidjeti akreditaciju policajca SJB Kalinovik a više sam ja imao zemlje u saksiji nego oni "slobodne " teritorije kao i policajci stanice "aerorodom" a nisu mu se primakli.Posebna priča bio je OBL koji je obezbjeđivao skladišta humanitarne pomoći.To je bila najbolja policija,sve ko od brda odvaljeni i uhranjeni.
Kad sve saberem i oduzmem ( da imam ovu pamet) - niko me ne bi odvojio od palete sa kakvim gotivnim konzervama nakon čijeg bih unovčavanja :run: pjevao "Odoh i ja majko - Bosnu braniTI)
da, kada sam iznad spominjao drugove u OBL, dvojica su ustvari rođaci, isto si me podsjetio na adminstraciju :thumbup:
sve to govori samo o slabosti organizacije, ta mjesta su trebali preuzeti stariji ili rvi. srećom tada sam više vjerovao u sudbinu pa mi te stvari nisu smetale.
a biće možda da je to tako svugdje i u svakom ratu.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#746 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by tempuser »

toska wrote: 04/01/2021 23:56 da, kada sam iznad spominjao drugove u OBL, dvojica su ustvari rođaci, isto si me podsjetio na adminstraciju :thumbup:
sve to govori samo o slabosti organizacije, ta mjesta su trebali preuzeti stariji ili rvi. srećom tada sam više vjerovao u sudbinu pa mi te stvari nisu smetale.
a biće možda da je to tako svugdje i u svakom ratu.
U smislu neophodnosti administracija je nužno zlo, ali sasvim si upravu da su to mogli preuzeti stariji i RVI (oni koji su podlijegali mobulizaciji). Jedne prilike sam ušao u nekakvu štampariju generalštaba na Skenderiji (u Maskima Gorkog) i kakkav je to sjeb bio. Unutra 2-3 žene i jedno 15 momaka, niko stariji od 30, pola u civilu, a pola u ganc novim Alfa uniformama, naglancanim čizmama itd, činovi, a ja ko klošar u onoj Alhosovoj unuformi što boja pobjegne sa nje poslije drugog pranja!
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#747 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Nekako s proljeća »

Uvijek se to može gkedati i sa pozitivne strane, nama ljudski faktor nikada nije bio veliki problem a uniforme su domaći pokušaj odgovora na narasle potrebe. Kasnije se i to rješavalo nekako, uglavnom se nije bilo golo i boso kao na početku. Nije svak' za puške ako ima kakvog hajra od njega na nekom drugom polju gdje je korisniji. Ratni ''uhljebi'' su kao i ovi administrativni danas, takva japija i to je to.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#748 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Emiremir33 »

tempuser wrote: 04/01/2021 10:40
toska wrote: 04/01/2021 10:34 Laste vjerovatno i najbolja jedinica u Sarajevu, nije dzaba i najodlikovanija.
Koji kontrast od ostatka MUPa koji je djelom služio za skrivanje od ratnih dejstava, naravno izuzetak je i odred Bosna.
Sad će ti ostatak MUP-a u liku i djelu @PM72 adekvatno odgovoriti na tu konstataciju!
Ismet Dahić je u Starom Gradu sa Zb držali su linije od Lapišnice pa nadalje,Mup Novo Sarajevo od Elektroprivrede pa do Milnkladske i Hrasnog brda .Tu su zaboravio odred Bosna ili Vikićevce jedni od zaslužnih
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#749 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 05/01/2021 10:47 Uvijek se to može gkedati i sa pozitivne strane, nama ljudski faktor nikada nije bio veliki problem a uniforme su domaći pokušaj odgovora na narasle potrebe. Kasnije se i to rješavalo nekako, uglavnom se nije bilo golo i boso kao na početku. Nije svak' za puške ako ima kakvog hajra od njega na nekom drugom polju gdje je korisniji. Ratni ''uhljebi'' su kao i ovi administrativni danas, takva japija i to je to.
Kakva pozitvna strana kad si u rovu i nemaš normalnu uniformu i obuću (vojničke čizme).Mogli su komotno u civilkama raditi ,a tih 15 uniformi dati borcima na liniji ili interventim jedinicama
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#750 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Nekako s proljeća »

Ne ratuje uniforma care, dobro je ako je ima ali nije najbitnija stavka na prvoj liniji. Oružje i oruđa su prioritetnije stavke, čak i bar jedan obrok i koja cigara su nekako prioritetniji. Kontam ja da je replika u postojanju uniformisanih ''manekena'' i istovremeno u nedostatku iste vojne opreme kod većine boraca tog vremena. Meni je to kost komentar koji ne želim da glođem. Vjeruj da smo mi na Žuči bili po opremi svemirci za lokalne branioce Žuči, ali su samo oni za mene prave mudonje, onako naoružani i opremljeni. Neka smjesa koju smo zvali ''maslo'' namazana na krišku hljeba im je i marenda i obrok. Dok moji istovremeno naprđuju ko će se mijenja ti za određeni lanč paket. Srce i oružje care je suština, uniforma je svakako forma.
Post Reply