Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#801 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by aldinjo »

smurf wrote: 30/01/2021 09:24 Prva grupa koja je prosla kroz tunel, jesam dosadan, po ko zna koji put ponavljam ali niko od mojih da se javi, je ceta iz 5.mtbr, tj Dobrinjci. Bez oruzja, bez mts-a, te je sigurno dvadeset i neki juli '92.
Misliš juli '93. godine?
User avatar
smurf
Posts: 70202
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#802 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by smurf »

Ma ja, '93.
toska
Posts: 2923
Joined: 26/09/2016 14:08

#803 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by toska »

Kada se nabrajaju jedinice u odbrani mislim da bi trebalo podsjetiti da su odmah sa otvaranjem tunela sve sarajevske brigade dobile naredbu za slanje manjeg broja vojnika na Igman, po mojoj procjeni veličine 2 voda, eventualno čete, još u toku borbenih dejstava.
okupljanje jedinica je započelo 30. ili 31. jula 93.

njihov doprinos vjerovatno nije bio presudan, ali svakako bitan.
Last edited by toska on 03/02/2021 15:29, edited 1 time in total.
JCecotto
Posts: 246
Joined: 29/12/2020 23:35

#804 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by JCecotto »

Izlazio 3x :bih:
Prvi put 93-ce, druga smjena 5.mot, sjecam se da je tunel bio tek prokopan.
Ako sam dobro izracunao, zamijenili smo Smurfa i njegove ? Mi smo imali oruzje, tj onoliko koliko se moglo tada...
Pogurali su nas ovi iz 7-me, ali smo borce koji su se povlačili iz Trnova skidali do gola, u zamjenu za kutiju- dvije cigara. Bruka ali istina, oni se povlace u Hrasnicu, a mi im jos dajemo cigare za uniforme i oruzje.
Tada smo uspostavili liniju na Malom Polju kod koliba, zajedno sa 7-om Muslimanskom, ustvari mi smo njih zatekli tu. Mogu biti slobodan i reci da je njih 50-ak vec tada skoro pa zaustavilo ofanzivu.
Bili smo 7 dana, od cega je jedno 3 dana neprestano granatiranje trajalo, traumaticno iskustvo bas...

Drugi teren zima na Krupcu 93/94, light varijanta.

I finale na Predavici, oktobar 1994-te, ali igrao sam samo 3 min. utakmice :oops:
Jedino sto je dobro, vozio sam se helikopterom do Suhodola :D
Last edited by JCecotto on 03/02/2021 15:40, edited 1 time in total.
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#805 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by _Reds_ »

JCecotto wrote: 03/02/2021 15:25 Izlazio 3x :bih:
Prvi put 93-ce, druga smjena 5.mot, sjecam se da je tunel bio tek prokopan.
Ako sam dobro izracunao, zamijenili smo Smurfa i njegove ? Mi smo imali oruzje, tj onoliko koliko se moglo tada...
Pogurali su nas ovi iz 7-me, ali smo i skidali borce koji su se povlačili iz Trnova do gola, u zamjenu za kutiju cigara. Bruka ali istina, oni se povlace u Hrasnicu, a mi im jos dajemo cigare za uniforme i oruzje.
Tada smo uspostavili liniju na Malom Polju kod koliba, zajedno sa 7-om Muslimanskom, ustvari mi smo njih zatekli tu. Bili 7 dana, od cega je jedno 3 dana neprestono granatiranje trajalo, traumaticno iskustvo bas...

Drugi teren zima na Krupcu 93/94.
I finale na Predavici, ali igrao sam samo 3 min. utakmice :oops:
Činjenica je da nakon povlačenja i velikih gubitaka na Proskoku, dobar dio boraca nakon praktično mjesec dana ofanzive su digli ruke od svega i dosta im je bilo. Većina njh nije znala ni sta im je sa porodicam ni gdje su. Dobar dio se vratio na polozaje nakon par dana i saznanja gdje i kako su im porodice, a dok je manji dio zaista ostao i držao tu linije na ulazu u Malo Polje.
Ofanziva je vjerovatno se mogla zaustaviti i dosta prije da su stigle svijeze snage.
JCecotto
Posts: 246
Joined: 29/12/2020 23:35

#806 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by JCecotto »

I da, kad su nas dovezli na Hrasnicki stan taj dan, tamo je vladao haos. Bilo je sigurno vise stotina vojnika, vojska je bila u totalnom rasulu. Mislim da je bilo najvise ljudi iz 101-ve .
Tad sam prvi put vidio i cuo haubicu,valjda 155mm, non stop su padale i skoro svaka je bila pogodak. Krateri su bili veličine manjeg auta...
Nama je jedna ranila nekoliko ljudi iz 4-og bataljona i mislim i načelnika brigade.
I onda smo bukvalno iznudili od Karavelica da nas negdje posalje, da ne ginemo tu kao glineni golubovi. Bas smo ga napali, a on je isto tako bio unezvjeren i izgubljen.
Poslali su nas na Malo Polje s nekakvim vodičem onim makadamom.
Po dolasku se zamalo nismo popucali sa 7-om, iskocila su iz sume dvojica bradonja da nas 80 razoruzaju, a mi mislili da su cetnici :-)
Ali mangupi su veliki bili i dosta ih je ranjeno u ta 2-3 dana, mislim da su imali i mrtvih.

A za kupovinu oruzja nista nisam preuvelicao, to se zna. Ja sam kupio PM za 5 kutija Holywooda. Otisli smo u trenerkama, a vratili se komplet obuceni i naoruzani, a nosili smo sanduke municije...
toska
Posts: 2923
Joined: 26/09/2016 14:08

#807 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by toska »

sudeći po karti bilo je kritično, @Grean evo ti konačno jasno upisanog Crnog vrha i položaja na njemu.
Image

Vahid Karavelić komandant 1. Korpusa :
Agresorske snage su prvih dana augusta iz pravca Trnova bile već stigle do skakaonice na Malom polju. Iako im je trebalo još samo dva-tri kilometra da se spoje sa svojim snagama iz pravca Golog brda (Hadžića), novopristigle snage braniocima Igmana uspjele su nadljudskim naporima zaustaviti agresora i tako spriječiti da Sarajevo ne padne u drugi neprijateljski obruč, odnosno u dvostruki opsadni prsten.
JCecotto
Posts: 246
Joined: 29/12/2020 23:35

#808 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by JCecotto »

Nisu vala nadljudski napori, skoro pa da nismo cetnika vidjeli ocima...ja samo jednom u izvidjanju.
Sve sto smo radili je da smo 3 dana lezali na livadi i trpili granate. Malo kopali nozevima u pauzama i to je to.
A jest katastroficno bilo, rastavili su nas od zivota. Umalo i vjernik od straha ne postadoh :D

Opet kazem, 7-ma je po meni kljucnu ulogu odigrala :bih:
JCecotto
Posts: 246
Joined: 29/12/2020 23:35

#809 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by JCecotto »

Moram ispricati jednu budalastinu.
Odlucili mi da spavamo, sve nam do*izdilo...a imamo valjak one humanitarne folije odnekud, dug jedno 30m, a sirok 1,5m mozda najvise.
I jednog ostavimo da strazari, a mi se povaljamo po livadi i pokrijemo se onom folijom ko velikim jorganom.
Kisa pada , mi se scucurili na livadi,pokrili se folijom i natezemo svako na svoju stranu, kofol da ne kisnemo.
Ujutro ustanemo, em pada kisa, em padaju granaate, a mi podbuhli i mokri...ne vidis metar ispred sebe od podocnjaka.
Ruke, noge , sve oteklo od vlage...
Da su nam tad upali, sve bi nas odveli bez samara :D
User avatar
smurf
Posts: 70202
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#810 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by smurf »

Hahahahahaha U toj ekipi je bio i jaran sa Mont jaknom, susila mu se i geleri je izbusili, milion rupica. Kako ga ko potapse po ledjima ono oblak perja se rasprsi. Otisao u debeloj zimskoj jakni, vratio se u istoj boji i marki al' svilenoj dukserici :-)
User avatar
saravara
Posts: 262
Joined: 11/02/2012 14:20

#811 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by saravara »

JCecotto wrote: 06/02/2021 00:21 Moram ispricati jednu budalastinu.
Odlucili mi da spavamo, sve nam do*izdilo...a imamo valjak one humanitarne folije odnekud, dug jedno 30m, a sirok 1,5m mozda najvise.
I jednog ostavimo da strazari, a mi se povaljamo po livadi i pokrijemo se onom folijom ko velikim jorganom.
Kisa pada , mi se scucurili na livadi,pokrili se folijom i natezemo svako na svoju stranu, kofol da ne kisnemo.
Ujutro ustanemo, em pada kisa, em padaju granaate, a mi podbuhli i mokri...ne vidis metar ispred sebe od podocnjaka.
Ruke, noge , sve oteklo od vlage...
Da su nam tad upali, sve bi nas odveli bez samara :D
Ključna riječ do*izdilo... bilo je noći na straži kad smo se samo zgledali i šutili, a svi mislili isto "ma kolji hebo te otac ali ja noćas spavam".. Bog zna koliko noći je tako bilo ,da su znali ali hvala Bogu nisu...
Kad sa ove vremenske distance vidim ko nas je vodio i komandovao na višim nivoima dobro ima iko živ..
JCecotto
Posts: 246
Joined: 29/12/2020 23:35

#812 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by JCecotto »

Moj majstore ,ja sad kad ispricam da smo se znali dogovoriti da svi komplet sovimo u bajti, niko mi ne vjeruje ( osim kompanije u lokalnoj birtiji, naravno )
Najjaca finta je bila da prvi sa straze udje i zasovi, a ne probudi slijedeceg. A ujutro slaze da se njemu kofol nije spavalo, pa je svu noc dezuro :)

Znam, sad ce forumski mudrolozi reci da smo vaki-naki, neodgovorni, zavalili druge...ali preklopilo bilo hbga. Pun ti organ svega...pjesacenja, nejedenja, nepijenja, oslobadjanja laznih, granata, kontas samo da ti je kljucu jednu bacit.
A sutra je ionako novi dan, novi cirkus...

Imao sam snimak jednog jarana, doslao FIVA da nas snima negdje na Bjeli i pitaju nas sta ste najvise pozelili ?
Kaze on ko iz topa : pa najvise wc solju, da se ko covjek poserem :D, a 17 mu godina tad :(
Last edited by JCecotto on 12/02/2021 22:33, edited 5 times in total.
JCecotto
Posts: 246
Joined: 29/12/2020 23:35

#813 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by JCecotto »

dupli
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#814 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Nekako s proljeća »

JCecotto wrote: 12/02/2021 22:25 Moj majstore ,ja sad kad ispricam da smo se znali dogovoriti da svi komplet sovimo u bajti, niko mi ne vjeruje ( osim kompanije u lokalnoj birtiji, naravno )
Najjaca finta je bila da prvi sa straze udje i zasovi, a ne probudi slijedeceg. A ujutro slaze da se njemu kofol nije spavalo, pa je svu noc dezuro :)

Znam, sad ce forumski mudrolozi reci da smo vaki-naki, neodgovorni, zavalili druge...ali preklopilo bilo hbga. Pun ti organ svega...pjesacenja, nejedenja, nepijenja, oslobadjanja laznih, granata, kontas samo da ti je kljucu jednu bacit.
A sutra je ionako novi dan,
novi cirkus...

Imao sam snimak jednog jarana, doslao FIVA da nas snima negdje na Bjeli i pitaju nas sta ste najvise pozelili ?
Kaze on ko iz topa : pa najvise wc solju, da se ko covjek poserem :D, a 17 mu godina tad :(
Preko dana uglavnom artiljerija roka obostrano, neko naređenje za pokret svako u svom dodijeljenom pravcu se čeka, i čeka , i čeka. Njihova artiljerija na mom pravcu češlja minobacačkim 60-kama nekih 200 metara od mog položaja pa sve bliže i bliže kako koja serija odmiče, da smo krenuli tim pravcem nema šanse da te ne zakači geler, kamen ili detonacija. A oni rokaju preventivno. Slijedi naš paket iz VBR-a i kasnije još po koji teži kalibar ka njihovim položajima.I tako do akšama.
Slažem se u potpunosti u vezi potrebe za snom, i meni se desilo da sam sa saborcem ulaskom u noć odlučio da odspavam, usiljeni marš od nekoliko sati vrlo zeznutog terena tog dana je jednostavno bio vrlo naporan i organizam je alarmirao odmor. Okolnosti su istina bile drugačije, svi smo na prvoj liniji i uvijek je neko budan toliko da bar metak opali. Opet, ako ne odspavam , kako sutra da se nosim sa eventualnim pokretom na dodijeljenom pravcu. Spavanje pod obavezno i tako je i bilo, samo sam se povukao sa dnevnog položaja nešto u našu dubinu, da pobjegnem njihovim izviđačima ili diverzantima ako su mi eventualno locirali taj dnevni položaj. Guza i preventiva je radila.

I sve je bilo kao u snu do negdje iza ponoći. Ostalo bih da zadržim za sebe, sretan što te noći nisam povukao obarač i pobio ili izranjavao bruku saboraca koji su se dok sam ja spavao povlačili odozgo sa Čeline.
User avatar
smurf
Posts: 70202
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#815 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by smurf »

Kada smo vec kod napada sova, uuuu kako su znale stipati za oci :-)

Moja ekipa u neznanju se uvukla, kako su nam kasnije rekli kilometar i po iza njihovih linija, a tih dana nismo maltene nikako ni odmarali ni spavali, dodjemo na Celinu budemo dva dana, sve OK, odemo dalje cujemo Celina pala, vratimo se nakon tri dana da zamijenimo momke koji su je opet oslobodili i opet ni'dje nista i sad smo se docepali neke blage strmine i valjda smo mehanicki hodali po tom mraku... Iz ledja smo culi zavijanje vukova, belih, ne nasih domacih, ma nikako nije jednostavno, mrak, nemamo pojma 'dje smo, samo idemo naprijed. Nadjemo neke plitke rovove odlucimo da se tu ulogorimo i cekamo zoru da se orjentisemo, rasporedimo se po trojica a komandir odjeljenja i jos dvojica jarana cemo na vrh spica i bit cemo cetvorica. Pita mene komandir, hocemo li se rasporediti po dvojica, dva sata da sovimo a dva sata da strazarimo ili cemo jedan da strazari a tri sata da sovimo, rekoh "Ne znam za vas ali ja znam sta cu". Snimio u blizini cetnicku vrecu za spavanje, dovucem je, pistolj i pusku medju noge, slusam ispod kako zubori potok i zasovim. Sutra oko podne sam se probudio, njih trojica oka sa okom nisu sklopili a ja se bas naspavao jos ih zafrkavao zasto me nisu probudili sa kafom i hurmadzicima :-)
User avatar
JoseMujica
Posts: 27556
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#817 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by JoseMujica »

JCecotto wrote: 12/02/2021 22:25 Moj majstore ,ja sad kad ispricam da smo se znali dogovoriti da svi komplet sovimo u bajti, niko mi ne vjeruje ( osim kompanije u lokalnoj birtiji, naravno )
Najjaca finta je bila da prvi sa straze udje i zasovi, a ne probudi slijedeceg. A ujutro slaze da se njemu kofol nije spavalo, pa je svu noc dezuro :)

Znam, sad ce forumski mudrolozi reci da smo vaki-naki, neodgovorni, zavalili druge...ali preklopilo bilo hbga. Pun ti organ svega...pjesacenja, nejedenja, nepijenja, oslobadjanja laznih, granata, kontas samo da ti je kljucu jednu bacit.
A sutra je ionako novi dan, novi cirkus...

Imao sam snimak jednog jarana, doslao FIVA da nas snima negdje na Bjeli i pitaju nas sta ste najvise pozelili ?
Kaze on ko iz topa : pa najvise wc solju, da se ko covjek poserem :D, a 17 mu godina tad :(
dvije hefte na Obješenjaku u julu 1993...na ledini se spavalo uhhhh...kake bajte i kurci

kad sam kući došao nisam mogao na noge stati, prvi put tada čizme skinuo s nogu...tabani skroz zguljeni bili

i najjače odem u bolnicu dadoše mi da noge mažem nakom vaginal kremom što se njome čoka maže kad se protrlja :lol: :lol: :lol: :lol:

jebga samo toga bilo u humanitarnoj :(
User avatar
jazzer
Posts: 7149
Joined: 20/12/2004 14:44

#818 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by jazzer »

Zima 94/95, Djevigrad, Treskavica. Noc, sjedeci zaspao od umora, probudio se a na meni 10 cm snijega.

U zivotu nisam ljepse odspavao :) .
User avatar
JoseMujica
Posts: 27556
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#819 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by JoseMujica »

jazzer wrote: 17/03/2021 12:28 Zima 94/95, Djevigrad, Treskavica. Noc, sjedeci zaspao od umora, probudio se a na meni 10 cm snijega.

U zivotu nisam ljepse odspavao :) .
bio sam u oktobru 94te na Đevigradu dva dana...tek uzeli....na ledini se spavalo, srećom prošli bez snijega :D
User avatar
jazzer
Posts: 7149
Joined: 20/12/2004 14:44

#820 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by jazzer »

JoseMujica wrote: 20/03/2021 10:25
jazzer wrote: 17/03/2021 12:28 Zima 94/95, Djevigrad, Treskavica. Noc, sjedeci zaspao od umora, probudio se a na meni 10 cm snijega.

U zivotu nisam ljepse odspavao :) .
bio sam u oktobru 94te na Đevigradu dva dana...tek uzeli....na ledini se spavalo, srećom prošli bez snijega :D
Nas digli u pola noci, vozili kamionom donekle a onda uzbrdo. Dosli gore i doceka nas ne vise od 7,8 ljudi, mozda si i ti bio
tada, ako se dobro sjecam bas je jesen kasna bila. Odmah slijedeci dan je bio jedan od mojih najtezih ratnih, Uzasno granatiranje po onom kamenjaru a onda su se poceli spustati prema onom platou, golim okom ih vidis. Pucas iz automatske al od onog vjetra ne bi mogao tenk pogoditi a ne covjeka. A A fakticki nismo stigli ni pregledati teren. Odbijemo napad i daju nam brigu o Djevigradu do proljeca '95 :) . Dovedu nas u podne pa do slijedeceg podneva, onda 48 sati u bazi, nije se moglo duze biti od 24 sata, zima ubi.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#821 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by jefff »

Ukrali gusjenice tenka sa spomen obilježja kod Trnova

https://vijesti.ba/clanak/531874/ukrali ... kod-trnova
toska
Posts: 2923
Joined: 26/09/2016 14:08

#822 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by toska »

jazzer wrote: 22/03/2021 10:42
Zima 94/95, Djevigrad, Treskavica. Noc, sjedeci zaspao od umora, probudio se a na meni 10 cm snijega.

U zivotu nisam ljepse odspavao :) .
jazzer wrote: 17/03/2021 12:28 Odbijemo napad i daju nam brigu o Djevigradu do proljeca '95 :) . Dovedu nas u podne pa do slijedeceg podneva, onda 48 sati u bazi, nije se moglo duze biti od 24 sata, zima ubi.
Image

nije to ništa :D
-M84-
Posts: 127
Joined: 06/03/2021 12:42

#823 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by -M84- »

Koliko se sjecam onaj PM72 je hvalio ove Bele vukove kako su bili fer i korektni,a cuj sta ovaj cetnik govori.

PM72
Posts: 17631
Joined: 30/04/2012 16:54

#824 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by PM72 »

Iskren se ne kune-pošten se ne pravda.Sve što sam napisao -i sad mislim.Oni koji su ratovali shvatiće ”šta je pisac htio reći”.
User avatar
Pitar s Kariba
Posts: 856
Joined: 01/06/2007 09:34
Location: Karibi

#825 Re: Operacije Bjelasnica- Treskavica 1994.-1995.

Post by Pitar s Kariba »

Post Reply