OPERA 11 FINAL

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#26 Re: OPERA 11 FINAL

Post by Kruler »

Znam, i webkit broseri (Safari/Chrome) imaju "Web Inspector"/"Developer Tools", koji su jako korisni, ali navika je navika. Uz to Firebug koji je firefox plugin, ima pofino, jako korisnih, plugina za sebe.
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#27 Re: OPERA 11 FINAL

Post by zemo_online »

chrome nema favotites sa lijeve strane sto se meni jako svidja i mogu samo 1 klikom da prebacim na drugu web stranicu.

koristim operu i zadovoljan sam.
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#28 Re: OPERA 11 FINAL

Post by Comrad »

Opera me zna zezat povremeno i ne otvarat pojedine stranice pravilno, ali jednostavno sam navikao da je koristim.
Speed dial mi je olaksao zivot. :D
User avatar
DoradO
Posts: 4613
Joined: 27/04/2008 00:39
Location: facebook.com/dorado.images

#29 Re: OPERA 11 FINAL

Post by DoradO »

MOLIM VAS, moze li mi neko objasniti kako da ukinem cirilicu sa google chrom/a, :( :x
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#30 Re: OPERA 11 FINAL

Post by mrtva kokoš »

navucen sam na mozzilu, znam nema mi pomoci...
mazzy
Posts: 725
Joined: 25/07/2009 12:12

#31 Re: OPERA 11 FINAL

Post by mazzy »

Zasto mi ne pamti passworde opera ? npr . pita me da zapamti, ja potvrdim, ali kad otvorim ponovo stranicu nije zapamceno ...
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#32 Re: OPERA 11 FINAL

Post by Ajatolah_ »

Mozilla bez addona je k'o IE. Probao sam je, ali sam brzo odustao kad sam shvatio da mi za dovođenje na nivo blizu Opere trebaju desetine kojekakvih addona. Neka hvala. Evo sad i Opera ima addone, mada ja još nisam imao želju ni za jedan.
Inače, u novoj mi je super ovaj hepek koji iskoči za mouse gestures, ne moram više pamtiti poteze.

@haka
Znaš da imaš u Operi Dragonfly?
mazzy wrote:Zasto mi ne pamti passworde opera ? npr . pita me da zapamti, ja potvrdim, ali kad otvorim ponovo stranicu nije zapamceno ...
Kada ti jednom zapamti, loguješ se sa Ctrl+Enter.

Edit: Evo, instalirao sam prve plugine u životu. :D Instalirao nekakav NoAds (na kojeg moram čekati da se nadogradi, pošto ne radi na punoj verziji :-)), zatim ToRead i dodatak za uklanjanje reklama sa YouTubea.
User avatar
ja.neron
Posts: 3272
Joined: 15/10/2007 14:58
Location: haj-nehaj

#33 Re: OPERA 11 FINAL

Post by ja.neron »

DoradO wrote:MOLIM VAS, moze li mi neko objasniti kako da ukinem cirilicu sa google chrom/a, :( :x
odeš na podešavanja i poslije toga na opcije te pronađeš ovo na slici te podesiš kako ti odgovara

Image
User avatar
amar007
Posts: 847
Joined: 08/04/2010 00:28

#34 Re: OPERA 11 FINAL

Post by amar007 »

EdoI wrote: Edit: Evo, instalirao sam prve plugine u životu. :D Instalirao nekakav NoAds (na kojeg moram čekati da se nadogradi, pošto ne radi na punoj verziji :-)), zatim ToRead i dodatak za uklanjanje reklama sa YouTubea.
Probaj AdSweep, kod mene radi fino..
Osim toga i YouTube AdsFree, uklanja one popup reklame na jutubu...
User avatar
ladyada
Posts: 1460
Joined: 05/04/2008 13:38
Location: Germany

#35 Re: OPERA 11 FINAL

Post by ladyada »

amar007 wrote:
EdoI wrote: Edit: Evo, instalirao sam prve plugine u životu. :D Instalirao nekakav NoAds (na kojeg moram čekati da se nadogradi, pošto ne radi na punoj verziji :-)), zatim ToRead i dodatak za uklanjanje reklama sa YouTubea.
Probaj AdSweep, kod mene radi fino..
Osim toga i YouTube AdsFree, uklanja one popup reklame na jutubu...
YouTube AdsFree imal ovako nesto i za ff .........
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#36 Re: OPERA 11 FINAL

Post by hakazvaka »

ladyada wrote:
amar007 wrote:
EdoI wrote: Edit: Evo, instalirao sam prve plugine u životu. :D Instalirao nekakav NoAds (na kojeg moram čekati da se nadogradi, pošto ne radi na punoj verziji :-)), zatim ToRead i dodatak za uklanjanje reklama sa YouTubea.
Probaj AdSweep, kod mene radi fino..
Osim toga i YouTube AdsFree, uklanja one popup reklame na jutubu...
YouTube AdsFree imal ovako nesto i za ff .........
AdBlock Plus ;)
User avatar
BolanBolan
Posts: 192
Joined: 14/06/2010 14:27
Location: "Get the fuck out of London, you dumb fucks. Get to Bruges."

#37 Re: OPERA 11 FINAL

Post by BolanBolan »

Vidim da neki pišu da neće da im pamti ono što su prethodno unijeli, to je mene odvraćalo od Opere,
srećom uveli su extenzije. Ima extenzija, zove se Buscomplete. Ona to rješava.
Nego, dešava l' se kome da mu crashuje Opera zbog facebook chata. I u prošloj verziji me to zezalo, i
vidim nisu ispravili.
User avatar
ladyada
Posts: 1460
Joined: 05/04/2008 13:38
Location: Germany

#38 Re: OPERA 11 FINAL

Post by ladyada »

hakazvaka wrote:
ladyada wrote: YouTube AdsFree imal ovako nesto i za ff .........
AdBlock Plus ;)
to imam vec ....nesto sam tu pomjesala ............ipak hvala ponovila sam gradivo..... ;-)
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#39 Re: OPERA 11 FINAL

Post by Ajatolah_ »

BolanBolan wrote:Vidim da neki pišu da neće da im pamti ono što su prethodno unijeli, to je mene odvraćalo od Opere,
srećom uveli su extenzije. Ima extenzija, zove se Buscomplete. Ona to rješava.
Nego, dešava l' se kome da mu crashuje Opera zbog facebook chata. I u prošloj verziji me to zezalo, i
vidim nisu ispravili.
Nije mi se to dešavalo. :|
Kad ti padne Opera, pritisni na ono Send report, pa oni dobiju izvještaj šta kako i zašto. U komentaru možeš dodati da je na chatu i da ti se to stalno dešava, pa možda nešto i bude.
I ne znam ni za to sa pamćenjem, ako misliš na historiju u address baru, to funkcioniše normalno. Ako misliš na otprije ukucanim pojmovima u Googleu i drugim tražilicama, onda si u pravu.
User avatar
beco
Posts: 3397
Joined: 25/08/2004 14:22

#40 Re: OPERA 11 FINAL

Post by beco »

Lastpass zakon za passworde. Napokon dosao na Operu.
User avatar
BolanBolan
Posts: 192
Joined: 14/06/2010 14:27
Location: "Get the fuck out of London, you dumb fucks. Get to Bruges."

#41 Re: OPERA 11 FINAL

Post by BolanBolan »

EdoI wrote: Kad ti padne Opera, pritisni na ono Send report, pa oni dobiju izvještaj šta kako i zašto. U komentaru možeš dodati da je na chatu i da ti se to stalno dešava, pa možda nešto i bude.
Poslao sam ranije, mislim na prošloj verziji. Uglavnom, izbjegavam sa Operom da idem na chat, bar me Firefox još tu nikad nije razočar'o, mada je i on imao ranije problema sa tim (zez'o quicktime ili real plugin).

Nego, evo da pokrenem blagu temu, šta mislite da li bi Opera napravila dobar korak kada bi otišla OpenSource.
Ja mislim da bi, s obzirom da već ima veoma jak community, i da bi tako postala popularnija i time debelo konkurisala Firefoxu i Chromeu.
nomVe
Posts: 199
Joined: 17/01/2010 08:42

#42 Re: OPERA 11 FINAL

Post by nomVe »

Opera je propustila sansu za uzimanje veceg kolaca. Recimo kad sam je prvi put koristio cak se i placala, ali su valjda skontali da nece niko da kupi licencu. Opera vec godinama drzi zaista mizeran dio trzista od nekih 3-4% ako se ne varam i tesko se sada nesto moze promijeniti. IE i dalje ima solidan broj pristalica, isto kao i Firefox, a sve preostale, neodlucene, uglavnom preuzima Chrome. Pretpostavljam da ce za maximalno 2 godine imati vece ucesce od Firefoxa.
User avatar
beco
Posts: 3397
Joined: 25/08/2004 14:22

#43 Re: OPERA 11 FINAL

Post by beco »

Isreno i ja se vec dugo cudim sto Opera nema veci udio trzsita, mozda je do marketinga ko zna :?
Ali isto tako na trzistu softwera Microsoft i Google imaju monopol, jer 80 svih novih operativnih sistema je Windows koji po defaultu dolazi sa IE od toga najmanje 50% korisnika ili ne zna, nije zainteresovano ili nema vremena da mjenja browser. Sa druge strane Chrome dolazi kao opcija pri instalaciji mase aplikacija. Moje pitanje kakav bi uspjeh IE bio da ne dolazi sa windows-om?

Google je opet uspjensno razvio Apple sindrom, jer sve sa natpisom Google vise nije brend nego ikona, odnosno ima shvacanje da je samo po sebi cool. Ne bih da pljujem po Chromu, u drugu ruku i ja ga poslije Opere najvise koristim, ali ja nikako ne mogu da se prilagodim ili nemam mozda potrebni addon da mi bookmarkovi budu prakticniji kao recimo panel sa strane prozora ili tako nesto.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#44 Re: OPERA 11 FINAL

Post by Ajatolah_ »

Opera je svojevremeno bila daleko najbolji browser (npr. prvi su koristili tabove :) ), međutim nije bila besplatna pa nikad nije uzela maha. Možda nam zbog toga treba biti i drago, jer da je takva Opera uspjela, lako je moguće da bi među boljim browserima danas bilo još onih za koje bismo plaćali.
U svakom slučaju, kada je postala besplatna tek je tada dobila mogućnost za širu upotrebu; međutim, tada je već bilo kasno zbog početka prevlasti Fx-a, a stari korisnici teško mijenjaju navike.
nomVe
Posts: 199
Joined: 17/01/2010 08:42

#45 Re: OPERA 11 FINAL

Post by nomVe »

EdoI wrote:(npr. prvi su koristili tabove :) )
Jesi siguran? Ja znam da je i Mozilla imala tabove i zato sam je i poceo koristiti. Ne mislim na Firefox vec na "pravu" Mozillu, a tada je Firefox bio daleko od verzije 1.0. Cak je i Netscape imao tabove ako me sjecanje dobro sluzi...
mazzy
Posts: 725
Joined: 25/07/2009 12:12

#46 Re: OPERA 11 FINAL

Post by mazzy »

Ma ne moze Opera ni blizu FFu .
Pa otvorio sinoc link na youtube, u neki trenutcima zastopa ... ja kontao do klipa je, otvorim isti u FF bez problema ide .
User avatar
amar007
Posts: 847
Joined: 08/04/2010 00:28

#47 Re: OPERA 11 FINAL

Post by amar007 »

Opera je prva uvela tabove od svih browsera koji se i danas koriste, tj. od verzije 4 iz 2000. godine. Tad sam je i ja poceo koristiti.
mazzy wrote:Ma ne moze Opera ni blizu FFu .
Pa otvorio sinoc link na youtube, u neki trenutcima zastopa ... ja kontao do klipa je, otvorim isti u FF bez problema ide .
Ako ti je u redu internet konekcija onda jedino objasnjenje je da ti je u Operi bio postavljen drugi kvalitet na jutubu, mozda 480p ili nesto vece.
http://clients.futuremark.com/peacekeeper/index.action - browser benchmark, pokreni iz oba browsera pa vidi koji ce biti bolji :wink:
mazzy
Posts: 725
Joined: 25/07/2009 12:12

#48 Re: OPERA 11 FINAL

Post by mazzy »

Firefox --- 1815 points
Chrome--- 5687 points
Opeta --- 5785 points :D
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#49 Re: OPERA 11 FINAL

Post by Ajatolah_ »

nomVe wrote:
EdoI wrote:(npr. prvi su koristili tabove :) )
Jesi siguran? Ja znam da je i Mozilla imala tabove i zato sam je i poceo koristiti. Ne mislim na Firefox vec na "pravu" Mozillu, a tada je Firefox bio daleko od verzije 1.0. Cak je i Netscape imao tabove ako me sjecanje dobro sluzi...
Opera uvela 2000., Mozilla krajem 2001.
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#50 Re: OPERA 11 FINAL

Post by zemo_online »

mazzy wrote:Ma ne moze Opera ni blizu FFu .
Pa otvorio sinoc link na youtube, u neki trenutcima zastopa ... ja kontao do klipa je, otvorim isti u FF bez problema ide .
zavisi sta ti treba. na firefox treba 3 puta da kliknes da bi dosao do favorites,a kod opere imas pregled lijepo sa lijeve strane.
kod opere mos povecat za 1% ekran,kod firefox ne mos.
ja zato volim operu,a firefox vjerovatno ima druge stvari bolje. meni youtube radi bez problema.
Post Reply