Opel Astra - Vase iskustvo.

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#226 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by drug_profi »

Tomahawk11 wrote:Ja kad bih sutra kupio novu Astru, ne bih je sigurno prodavao narednih 10 godina.
Ali to sam samo ja, naravno da ne razmišljamo svi isto.
Pa i ja cu vjerovatno bar 7, cak i ako bude polovna. nakon toga vjerovatno slijedi posljednje auto u mom životu. To će morati biti neki SUV 4x4 jer planiram u penziji preseliti na vikendicu. Vitara najvjerovatnije, mozda Duster, ali manje vjerovatno.
vnm wrote:eno sad ispade da opel na trzistu polovnih ima neku pretjerano dobru poziciju. :D
Ne izvodis ispravne zakljucke. Samo mislim da ces lakse prodati Astru J nego Kia ceed, benzinca, slicne starosti i opreme. Vjerovatno ces na opelu i manje izgubiti.
Evo primjer:
https://www.olx.ba/artikal/25119941/kia ... nzin-2014/
Znači ful oprema 3 godine star, 17k presao, prodaje se za pola nabavne cijene.

Imaš gore ranije link za Astru J iz Bihaća kojoj je nabavna cijena bila ispod 30K sa nekom nizom opremom, prodala se za manje od 7 dana. Oglasena cijena bila 20K.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#227 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by ado-šampion »

Haha pa sto je najgore on ako ovu proda za 12-13 nek se sve udara nogom u guzicu. Auto kupljeno za cca 25 k na akciji, prodaje je ko da je bilo 35. :-) Full oprema, unutra ko auto 2008. godiste.

Naravno da je Astra vrijednija na trzistu polovnih od Ceeda, pa Kramar proda 5-6 godina stare Astre dizel s >100 k na satu i osrednjom opremom za 19-20 hiljada. Haj prodaj takav Ceed za 12-13, i to tesko.
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#228 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by Ned071 »

kada bih ja uzeo novog ceeda, vozio bih ga pet godina, otisao u kiu, doplatio i opet uzeo novo... al to sam samo ja,
necu ulaziti sta je bolje, sta nije, niti mjeriti tudje novcanike. samo kazem da astra nije puno bolje auto od ceeda...
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#229 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by vnm »

drugi profil wrote:Ne izvodis ispravne zakljucke. Samo mislim da ces lakse prodati Astru J nego Kia ceed, benzinca, slicne starosti i opreme. Vjerovatno ces na opelu i manje izgubiti.
Evo primjer:
https://www.olx.ba/artikal/25119941/kia ... nzin-2014/
Znači ful oprema 3 godine star, 17k presao, prodaje se za pola nabavne cijene.
to auto novo iz salona 2017. godiste ide za 24.000KM, sad upravo u ovom trenutku danas da odes u salon da kupis...cuj pola. :D
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#230 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by drug_profi »

Ned071 wrote:kada bih ja uzeo novog ceeda, vozio bih ga pet godina, otisao u kiu, doplatio i opet uzeo novo... al to sam samo ja,
necu ulaziti sta je bolje, sta nije, niti mjeriti tudje novcanike. samo kazem da astra nije puno bolje auto od ceeda...
Ima i ta tvoja rezona, ali moras imati novcanik za to. Tj, svakih pet godina halaliti bar cenera.
Evo sad je izuzetna akcija u Kia. Dakle za 24K dobijes Ceed benzinski, a za 26 dizelski, sa skoro full opremom, popust od 9K na redovnu cijenu.
Koliko bi ti oni dali za tvoj ceed iz npr 2012 sada? cenera mozda i da doplatis 15 za novo.
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#231 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by drug_profi »

vnm wrote:
drugi profil wrote:Ne izvodis ispravne zakljucke. Samo mislim da ces lakse prodati Astru J nego Kia ceed, benzinca, slicne starosti i opreme. Vjerovatno ces na opelu i manje izgubiti.
Evo primjer:
https://www.olx.ba/artikal/25119941/kia ... nzin-2014/
Znači ful oprema 3 godine star, 17k presao, prodaje se za pola nabavne cijene.
to auto novo iz salona 2017. godiste ide za 24.000KM, sad upravo u ovom trenutku danas da odes u salon da kupis...cuj pola. :D
Ne gledamo akcijske cijene jer ne znamo koliko je placeno. Astrina redovna osnovna cijena (model koji ja trazim) je sad 31K
Ceed se po redovnoj cijeni kupuje za 34 za ovaj model koji je u oglasu.
Astra se u akciji moze dobiti za 25, ceed za 24
Znači i onaj što je složio astru za 20K možda je platio samo 25.
Kao i ovaj što slaže Kia za 19, možda je platio 24.
Samo što je frajer Astru prodao za 5 dana, a Kia stoji još od marta.
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#232 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by Ned071 »

drugi profil wrote:
Ned071 wrote:kada bih ja uzeo novog ceeda, vozio bih ga pet godina, otisao u kiu, doplatio i opet uzeo novo... al to sam samo ja,
necu ulaziti sta je bolje, sta nije, niti mjeriti tudje novcanike. samo kazem da astra nije puno bolje auto od ceeda...
Ima i ta tvoja rezona, ali moras imati novcanik za to. Tj, svakih pet godina halaliti bar cenera.
Evo sad je izuzetna akcija u Kia. Dakle za 24K dobijes Ceed benzinski, a za 26 dizelski, sa skoro full opremom, popust od 9K na redovnu cijenu.
Koliko bi ti oni dali za tvoj ceed iz npr 2012 sada? cenera mozda i da doplatis 15 za novo.
vidi, meni je pun k..c stabilizatora, krajnica, dizni, podloski... kontas? 20 godina vozim, imao sam sedam svojih auta i nijedan nije bio nov. svaki me je slusao maanje ili vise, ali... meni se vozi novo i ja bih uvijek, da imam mogucnosti, kupio novo. meni je super i 301 i ceed i rapid, cak mi ni sandero stepway nije grdan... svako ima svoju racunicu i zna sta je najbolje...

ima moj prijatelj astru j, kupljena nova, na satu 36 hiljada, tri ili cetiri godine joj je sad... ti bi rekao auto lampa, jedan vlasnik, odrzavana u ovlastenom... da je sad pogledas, ko lutka... a da znas kako je bila slupana, i koliko je na njoj stete bilo, zamantalo bi ti se...
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#233 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by vnm »

drugi profil wrote:Ne gledamo akcijske cijene jer ne znamo koliko je placeno.
cekaj, ti si rekao za pola nabavne cijene ali ne gledas nabvnu nego katalosku. isto tako nemam pojma za koliko je neko prodao polovno auto samo zato jer je u oglas stavio 20k.

za sve ostalo se slazem. ako se misli voziti par godina pa prodati kia nije neki izbor.
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#234 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by drug_profi »

Ned071 wrote:
drugi profil wrote:
Ned071 wrote:kada bih ja uzeo novog ceeda, vozio bih ga pet godina, otisao u kiu, doplatio i opet uzeo novo... al to sam samo ja,
necu ulaziti sta je bolje, sta nije, niti mjeriti tudje novcanike. samo kazem da astra nije puno bolje auto od ceeda...
Ima i ta tvoja rezona, ali moras imati novcanik za to. Tj, svakih pet godina halaliti bar cenera.
Evo sad je izuzetna akcija u Kia. Dakle za 24K dobijes Ceed benzinski, a za 26 dizelski, sa skoro full opremom, popust od 9K na redovnu cijenu.
Koliko bi ti oni dali za tvoj ceed iz npr 2012 sada? cenera mozda i da doplatis 15 za novo.
vidi, meni je pun k..c stabilizatora, krajnica, dizni, podloski... kontas? 20 godina vozim, imao sam sedam svojih auta i nijedan nije bio nov. svaki me je slusao maanje ili vise, ali... meni se vozi novo i ja bih uvijek, da imam mogucnosti, kupio novo. meni je super i 301 i ceed i rapid, cak mi ni sandero stepway nije grdan... svako ima svoju racunicu i zna sta je najbolje...

ima moj prijatelj astru j, kupljena nova, na satu 36 hiljada, tri ili cetiri godine joj je sad... ti bi rekao auto lampa, jedan vlasnik, odrzavana u ovlastenom... da je sad pogledas, ko lutka... a da znas kako je bila slupana, i koliko je na njoj stete bilo, zamantalo bi ti se...
Super, ja vozim 32 godine i navozao sam se svih zastavinih modela. Završio haman automehaničarski zanat popravljajući ta govna kad mi stane u sred mraka negdje. Meni je najvazniji dio opreme bio alat i to kompletan.
Vozao onda renoe, golfove, sranja razna, dok nisam došao do corse B, pa astre F, pa astre G. Svaki moj opel je bio polovan sa 6-7 godina, neki sa većom neki sa manjom kilometrazom. Imam jos uvijek tu corsu B, vozi je sad moja kcer, 17 godina staro auto, astru F sam poklonio starom kad je auto bilo staro 10 godina, astru G vozim ja, 17 godina stara... idem jednom godisnje kod svog hecima, on to pregleda predlozi radove, ja platim i to tako hoda. 2-3 stoje se ulozi u odrzavanje tokom godine.
I meni je bila puna kapa kvarova i ulaganja, ali sam sa opelom to prebolio. Jednom je corsa stala radi senzora radilice i to se rjesilo za 35 KM. Sitnih kvarova je bilo, redovnih servisa, naravno sve skupljih jer dijelovi odlaze... ali opušteno vozim bez straha da će stati ili sletiti sa ceste.

Dok recimo novo auto iziskuje ovlasten servis i vece troskove istog jer se mora nekako iskihati garancija. Sto bi zamjenu ulja i filtera platio 100 maraka, kad mozes 250 da sacuvas garanciju? To je logika servisera. Logika vozaca je da se sto jeftinije vozi a da ne ugrozava bezbjednost te voznje. Naravno da ima ljudi kao sto je moj prijatelj pa ima mogucnost da svake 3 godine uzme novo i da placa full kasko svake godine. Ja postujem da svako ima pravo da trosi ili baca svoj novac kako god hoce. Ja nisam u toj mogucnosti.

Kad kupujes polovno auto, naravno da ga vodis na pregled u servis, ovlasten po mogucnosti, da se pokusa saznati istorija vozila. Ako je vozilo prvi put kupljeno u BiH vece su sanse da ces imati jasnu sliku sta uzimas. Naravno to ne vazi za starija vozila koja su mogla svasta prezivjeti u vremenu između isteka garancije i datuma preprodaje. Zato je meni najlogicniji izbor ovo sto ja trazim: prvi vlasnik u BiH, limit je - starosti do 6 godina, pređenih do 80K km, a optimalno - starosti 3-4 godine, do 50K km.
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#235 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by drug_profi »

vnm wrote:
drugi profil wrote:Ne gledamo akcijske cijene jer ne znamo koliko je placeno.
cekaj, ti si rekao za pola nabavne cijene ali ne gledas nabvnu nego katalosku. isto tako nemam pojma za koliko je neko prodao polovno auto samo zato jer je u oglas stavio 20k.

za sve ostalo se slazem. ako se misli voziti par godina pa prodati kia nije neki izbor.
Hajd odluci koju cemo cijenu gledati pa uporedi.
Hocemo li akcijske?
Evo lik je zijanio recimo 6-7 K nakon 3 godine i 40K pređenih i prodao. Imao je jasne uslove za cijenu, a i ja sam ga kontaktirao, tesko da je tako brzo promijenio misljenje.

Lik prodaje Kia od marta. Ako je kupio po akcijskoj, gubi oko 6K, ali hej, nije ga prodao!!. iako je auto jedva razrađeno. 17K km!! Znači ne valja mu zamišljena cijena.
Ima i Astri na oglasima koliko hoćeš sa izmaštanim cijenama, pa stoje i stajaće dugo...
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#236 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by amar1994 »

@drugiprofil

Naravno , jebo uvoz :thumbup:

Super je kad znas ko je prvi vlasnik i sta je sve radjeno kod nas , a mozes se i zaliti nekome ako nesto nije dobro uradjeno u ovlastenom , ti sa uvoznim govnetom sa 150+ hiljada nemas nista i vecinom se mozes slikat ako nesto nije po propisu fabrike :-) :-)

Da be kazem da su auta kupljena u BiH jeftinija jer ih nije vozila baka autoputem do Lidla , nego je vozen svaki dan uz Mahmutovac , a svaki vikend divljanje po makadamu :lol: :lol: :skoljka:

I samo po benzinu :thumbup: , eventualno plinu , nista dizeli , dovoljno je otici na opelforum.hr i ukucat astra j cdti problemi :run:
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#237 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by Ned071 »

https://www.olx.ba/artikal/26382166/ren ... r-1-5-dci/

evo prvo sto mi je naletilo a sto meni recimo treba. 16 hiljada traze za auto koje je preslo 150 milja... i slicne su cijene ostalim markama... ne znam, ja bih radije uzeo malo veci kredit i uzeo novog ceeda za 21 hiljadu, pa nek je i 1.4... ionako svakako po gradu vozam...
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#238 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by amar1994 »

Ned071 wrote:https://www.olx.ba/artikal/26382166/ren ... r-1-5-dci/

evo prvo sto mi je naletilo a sto meni recimo treba. 16 hiljada traze za auto koje je preslo 150 milja... i slicne su cijene ostalim markama... ne znam, ja bih radije uzeo malo veci kredit i uzeo novog ceeda za 21 hiljadu, pa nek je i 1.4... ionako svakako po gradu vozam...
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Al moj jarane , puno trosi ta kia , ruzna , ne udobna i ne ide ko decei :D :D
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#239 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by drug_profi »

Ned071 wrote:https://www.olx.ba/artikal/26382166/ren ... r-1-5-dci/

evo prvo sto mi je naletilo a sto meni recimo treba. 16 hiljada traze za auto koje je preslo 150 milja... i slicne su cijene ostalim markama... ne znam, ja bih radije uzeo malo veci kredit i uzeo novog ceeda za 21 hiljadu, pa nek je i 1.4... ionako svakako po gradu vozam...
Mislim da se ovaj megan nikako ne uklapa u kontekst naše priče ovdje. Šta si želio reći? Da su megani precjenjeni kao i oktavije?
Iz nekog razloga, naše tržište gotivi neke modele i njima cijena nikako nije realna ovdje. zato uvoznici rado rade sa tim modelima jer im je margina za zaradu veća.
Dok recimo ja tražim radi komparacije Astru J 1,4 140 hp na njemačkim portalima i nema šanse da je nađem jeftinije od onoga što se može naći na olx-u sa prvim vlasnikom u BiH. A gdje je prevoz, carina, porez... Dakle u Njemačkoj je taj model cjenjeniji nego kod nas.
Ali šta reči, kod nas je dizlo ultimativni izbor, a u FR, GB, D, B, i sličnim zemljama je na putu zabrane. Uskoro će svi njihovi dizelaši završiti na Balkanu.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#240 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by ado-šampion »

Vala ako to auto moze valjati za 21 hiljadu a slican Golf je 35 ja cu ga pojesti. Realno.
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#241 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by Ned071 »

drugi profil wrote:
Ned071 wrote:https://www.olx.ba/artikal/26382166/ren ... r-1-5-dci/

evo prvo sto mi je naletilo a sto meni recimo treba. 16 hiljada traze za auto koje je preslo 150 milja... i slicne su cijene ostalim markama... ne znam, ja bih radije uzeo malo veci kredit i uzeo novog ceeda za 21 hiljadu, pa nek je i 1.4... ionako svakako po gradu vozam...
Mislim da se ovaj megan nikako ne uklapa u kontekst naše priče ovdje. Šta si želio reći? Da su megani precjenjeni kao i oktavije?
Iz nekog razloga, naše tržište gotivi neke modele i njima cijena nikako nije realna ovdje. zato uvoznici rado rade sa tim modelima jer im je margina za zaradu veća.
Dok recimo ja tražim radi komparacije Astru J 1,4 140 hp na njemačkim portalima i nema šanse da je nađem jeftinije od onoga što se može naći na olx-u sa prvim vlasnikom u BiH. A gdje je prevoz, carina, porez... Dakle u Njemačkoj je taj model cjenjeniji nego kod nas.
Ali šta reči, kod nas je dizlo ultimativni izbor, a u FR, GB, D, B, i sličnim zemljama je na putu zabrane. Uskoro će svi njihovi dizelaši završiti na Balkanu.
nisam to htio reci, nego kazem da je taj megane prvi izletio na piku. slicna je cijena fokusa, astre, 308, c4, dakle auta koja su nama najzanimljivija. ja sam gledao malo auta zadnjih mjesec dana, ne mogu naci nista za sebe bez 17-18 hiljada. a onda taj nov ceed od 21 hiljadu i nije tako los...
NediM17
Posts: 21654
Joined: 05/11/2009 11:49

#242 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by NediM17 »

Ned, kad si zapeo za Cee'd-a imam ja za tebe jednog dobrog. :mrgreen:
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#243 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by drug_profi »

Pa dobro zavisi sta trazis, tj. sta su ti parametri, kriteriji i limiti.
Ja sam postavio svoje:
Vozilo Astra J - jer mi je lijepa i cijenim Opel kao marku
Prvi vlasnik u BiH - jasna servisna istorija.
Motor isključivo turbobenzinac 1,4 - pouzdanost, snaga, potrosnja, odrzavanje, laka i uspjesna LPG konverzija.
Starost 3-4 godine - jer mora imati sljediv trag servisa i događaja tokom garancije
Kilometraza, do 50K jer je to optimalan prosjek za toliko godina za nekog ko ga nije gazio do besvijesti.

E sad u slučaju dobre opreme, izuzetnog stanja, mogu se pomaći malo kriteriji sa kilometražom i godinama, ali ne previše.
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#244 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by drug_profi »

NediM17 wrote:Ned, kad si zapeo za Cee'd-a imam ja za tebe jednog dobrog. :mrgreen:
Joj vas dvojica pravite zabune sa svojim nickovima.... :D
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#245 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by Ned071 »

NediM17 wrote:Ned, kad si zapeo za Cee'd-a imam ja za tebe jednog dobrog. :mrgreen:
kolko je za keš? možel šta sa profila?
NediM17
Posts: 21654
Joined: 05/11/2009 11:49

#246 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by NediM17 »

Sa profila nista, a za kes se uvijek moze pregovarat. :D
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#247 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by 530i »

Ne znam odakle pojedincima računice neke ovdje koje su iznijeli...k'o da se čitav život bave kupoprodajom i to po svemu sudeći veoma im loše ide :mrgreen:

Jedan moj rođak je gotovo istovremeno kada i ja nov auto kupio polovnu C klasu za slične pare i do danas je više izgubio na cijeni, džaba što je to Mercedes i dizel i dobar i brz, mora da nije slušao pojedine forumaše. :mrgreen:

Osjećaj koji pruža garancije od 4 do 7 godina, zavisno kako ko, je teško izmjerljiv parama. Voziš i ne misliš.

Ceed je dobar auto, premda je taj motor (1.4 atmo) anemičan. Ali bio je recimo i i30 karavan 1.4 90ks dizel za 26.000 nov.
NediM17
Posts: 21654
Joined: 05/11/2009 11:49

#248 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by NediM17 »

Ma jest lijen ali je zato dobar i pouzdan. Nije mnogo poletniji ni taj 1.4 CRDi.

Taj i30 1.4 CRDi je na akciji jer je izasao novi model i30, vrlo brzo ce i novi model Cee'd-a.
il dottore
Posts: 1466
Joined: 12/04/2014 20:35

#249 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by il dottore »

530i wrote:Ne znam odakle pojedincima računice neke ovdje koje su iznijeli...k'o da se čitav život bave kupoprodajom i to po svemu sudeći veoma im loše ide :mrgreen:

Jedan moj rođak je gotovo istovremeno kada i ja nov auto kupio polovnu C klasu za slične pare i do danas je više izgubio na cijeni, džaba što je to Mercedes i dizel i dobar i brz, mora da nije slušao pojedine forumaše. :mrgreen:

Osjećaj koji pruža garancije od 4 do 7 godina, zavisno kako ko, je teško izmjerljiv parama. Voziš i ne misliš.

Ceed je dobar auto, premda je taj motor (1.4 atmo) anemičan. Ali bio je recimo i i30 karavan 1.4 90ks dizel za 26.000 nov.
Ma to su gluposti koje najvise lupa sampion i slicni
Oni se kao dosjetili da je najbolje kupiti auto par godina staro sa 20-30 hiljada na satu i upola cijene... :lol:
Kraljevi
Takvo auto mozes uzeti od neke dobre budale (ima budala oko nas svakakvih, ali takvih urijetko) ili od nekoga ko je u dobrom belaju i kome gori
Ne znam kako sampion devera u njemackoj sa tolikim budalama oko sebe sto kupuju nova auta. Glupe svabe
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#250 Re: Opel Astra - Vase iskustvo.

Post by drug_profi »

Vas dvojica isto s marsa pali. Eto vam oglasa pa vidite sta je tih sto prodaju auta niske kilometraze za 60-70% cijene novog.
Jok eto boljeje kupiti auto za 25 milj akoje ne mozes prodati za 4 godine ni za 17, ili auto od 30 milj akoje prodas za 20 nakon sto si e vozao 40.000 kilometara. Ispade te kilometar pola marke kad dodas gorivo, registraciju i kasko.
Ali ok, mislim svako ima pravo da svoje pare trosi i baca kako hoce.
Post Reply