Općenito o Mostaru

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
User avatar
anelsol
Posts: 2997
Joined: 10/05/2017 22:41

#301 Re: Općenito o Mostaru

Post by anelsol »

Haris.ba wrote: 17/11/2022 13:57 Bio sam u Donjoj Dreznici, u Gornjoj nisam. Samo, ono mi je malo vise izvan urbanijeg podrucja.
Nije ni blizu urbanog, ali priroda je čudo neviđeno. Voda curi na svakom koraku, prelijepe terasaste njive. Ja nisam vidio ljepšeg mjesta.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12052
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#302 Re: Općenito o Mostaru

Post by dr_Evil »

anelsol wrote: 17/11/2022 13:57
dr_Evil wrote: 17/11/2022 13:55

Bijelo polje se ne slazemo, ali Dreznica je prelijepa. Samo narod ne valja qrcu. Ali sta ces, uvijek je nesto. One prirode ko na razglednici tamo
E jebi ga. Ima svakavih ljudi, ko i svugdje. Pročitaj zadnju kd Čerkuča, i on okreno ploču.
Citao sam maloprije, odlicna kao i uvijek. A ima finih ljudi i u Dreznici, samo se ne cuju od onih losije kvalitete. Generalno, od svih sta ih poznajem u vecinu nemam povjerenje, a odlicnih ljudi ima medju njima. Ljetos sam bio 2 puta, najeo se sliva bilica :)
User avatar
anelsol
Posts: 2997
Joined: 10/05/2017 22:41

#303 Re: Općenito o Mostaru

Post by anelsol »

dr_Evil wrote: 17/11/2022 14:02
anelsol wrote: 17/11/2022 13:57

E jebi ga. Ima svakavih ljudi, ko i svugdje. Pročitaj zadnju kd Čerkuča, i on okreno ploču.
Citao sam maloprije, odlicna kao i uvijek. A ima finih ljudi i u Dreznici, samo se ne cuju od onih losije kvalitete. Generalno, od svih sta ih poznajem u vecinu nemam povjerenje, a odlicnih ljudi ima medju njima. Ljetos sam bio 2 puta, najeo se sliva bilica :)
Srčani jesu, ali im ne diraj među :D
User avatar
dr_Evil
Posts: 12052
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#304 Re: Općenito o Mostaru

Post by dr_Evil »

anelsol wrote: 17/11/2022 14:07
dr_Evil wrote: 17/11/2022 14:02

Citao sam maloprije, odlicna kao i uvijek. A ima finih ljudi i u Dreznici, samo se ne cuju od onih losije kvalitete. Generalno, od svih sta ih poznajem u vecinu nemam povjerenje, a odlicnih ljudi ima medju njima. Ljetos sam bio 2 puta, najeo se sliva bilica :)
Srčani jesu, ali im ne diraj među :D
Hajd sve, ali bolan ko je vidio jesti slatku tikvaru, samo u G. Dreznici :D
User avatar
anelsol
Posts: 2997
Joined: 10/05/2017 22:41

#305 Re: Općenito o Mostaru

Post by anelsol »

dr_Evil wrote: 17/11/2022 14:08
anelsol wrote: 17/11/2022 14:07

Srčani jesu, ali im ne diraj među :D
Hajd sve, ali bolan ko je vidio jesti slatku tikvaru, samo u G. Dreznici :D
To jos nisam probao.
User avatar
anelsol
Posts: 2997
Joined: 10/05/2017 22:41

#306 Re: Općenito o Mostaru

Post by anelsol »

Ako voliš imaju dobre domaće pure. Vrh.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12052
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#307 Re: Općenito o Mostaru

Post by dr_Evil »

anelsol wrote: 17/11/2022 14:15 Ako voliš imaju dobre domaće pure. Vrh.
Imaju, probao, odlicna :)

A volim pure, volim i poparu, sve sta je nase starinsko. Dodje covjeku s godinama.
User avatar
anelsol
Posts: 2997
Joined: 10/05/2017 22:41

#308 Re: Općenito o Mostaru

Post by anelsol »

dr_Evil wrote: 21/11/2022 11:00
anelsol wrote: 17/11/2022 14:15 Ako voliš imaju dobre domaće pure. Vrh.
Imaju, probao, odlicna :)

A volim pure, volim i poparu, sve sta je nase starinsko. Dodje covjeku s godinama.
Poparu nisam jeo mozda zadnji put nekad prije rata. Totalno sam je zaboravio.
User avatar
anelsol
Posts: 2997
Joined: 10/05/2017 22:41

#309 Re: Općenito o Mostaru

Post by anelsol »

Malo stariji članak, ali ipak se treba prisjetiti tog historijskog trenutka:

Hercegovina na nogama: Pronađen i ulovljen džudžan!

Subota 27. veljače 2016. je trebala izgledati posve uobičajeno nevino. Kiša ne prestaje 18. dan zaredom, vode se borbe arapskih i korejskih investitora za Hercegovinu, pronađen Duvnjak koji ne razmišlja o odlasku u Njemačku, a grad Mostar i dalje nema Gradsko vijeće. Da sve ne bude monolitno pobrinuo se Omer Jelovac iz mostarskog autoindustrijskog giganta-naselja Kočine koji je ulovio džudžana!

Za neupućene, džudžan je mitološko biće i glavni uzrok svih poljoprivrednih devastacija desetljećima. Grčki stručnjaci za mitologiju su ga u svoju enciklopediju uvrstili pod imenom “Džudždetaur” – biće između čovjeka i svega lošeg što se dogodi čovjeku na selu.

Omer je džudžana ulovio dok je navedeni izvršavao strašni pokolj u privatnom kokošinjcu u Kočinama, te ovaj put na mjestu usmrtio više kokoši, a na desetke njih je ranjeno. Prvi povijesni sukob čovjeka i “Džudžetaura” kojeg mnogi već nazivaju “Gagarinski obrat”, jasno aludirajući na Gagarinov odlazak u svemir se dogodio kad je gospodin Omer beskompromisno krenuo u spašavanje kokoši, a džudžan je odmah bez ikakvog poštovanja prema domaćinu krenuo na njega ozlijedivši ga ugrizom za kažiprst.

Prema svjedočenju prvih susjeda, dotični Omer ga je “otres’o” i džudžan je ležao nepomično duže vrijeme nakon čega je utvrđeno vrijeme njegove smrti. Mali korak za uređeno čovječanstvo, ali zasigurno veliki za čovjeka koji je prvi puta strašnom agresoru pokazao tko je apsolutni vladar na hercegovoj zemlji.


Dok mediji bruje o ovom nesvakidašnjem događaju, stanovnici Kočina su mirni i ove velike dane pobjede neće obilježavati spektakularno jer navode da je to njihova građanska odgovornost i da su zadovoljni da je pravda izvršena. U trenutku dok smo obilazili ovo mirno mostarsko naselje maloljetni Amar (17) je očito bio izrevoltiran političkim odlukama i odaslao poruku u svijet da ovo zaslužuje vatromet, a ne nekakve aplikacije i poslao upit koji sigurno mnogim stanovnicima

Kočina odzvanja “Hoće li nas Europska Unija braniti od džudžana?” Gradonačelnik Ljubo Bešlić je Omera Jelovca odlikovao ordenom “Jači od prirode – Ljubo Bešlić”. Orden se dodjeluje ljudima koji nadvladaju zakone prirode. Podsjetimo, gradonačelnik je ukrotio kišu i poplave po ulicama, a hrabri Omer je savladao i, nadamo se, istrijebio terorističku struju među životinjama.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12052
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#310 Re: Općenito o Mostaru

Post by dr_Evil »

anelsol wrote: 21/11/2022 18:35 Malo stariji članak, ali ipak se treba prisjetiti tog historijskog trenutka:

Hercegovina na nogama: Pronađen i ulovljen džudžan!

Subota 27. veljače 2016. je trebala izgledati posve uobičajeno nevino. Kiša ne prestaje 18. dan zaredom, vode se borbe arapskih i korejskih investitora za Hercegovinu, pronađen Duvnjak koji ne razmišlja o odlasku u Njemačku, a grad Mostar i dalje nema Gradsko vijeće. Da sve ne bude monolitno pobrinuo se Omer Jelovac iz mostarskog autoindustrijskog giganta-naselja Kočine koji je ulovio džudžana!

Za neupućene, džudžan je mitološko biće i glavni uzrok svih poljoprivrednih devastacija desetljećima. Grčki stručnjaci za mitologiju su ga u svoju enciklopediju uvrstili pod imenom “Džudždetaur” – biće između čovjeka i svega lošeg što se dogodi čovjeku na selu.

Omer je džudžana ulovio dok je navedeni izvršavao strašni pokolj u privatnom kokošinjcu u Kočinama, te ovaj put na mjestu usmrtio više kokoši, a na desetke njih je ranjeno. Prvi povijesni sukob čovjeka i “Džudžetaura” kojeg mnogi već nazivaju “Gagarinski obrat”, jasno aludirajući na Gagarinov odlazak u svemir se dogodio kad je gospodin Omer beskompromisno krenuo u spašavanje kokoši, a džudžan je odmah bez ikakvog poštovanja prema domaćinu krenuo na njega ozlijedivši ga ugrizom za kažiprst.

Prema svjedočenju prvih susjeda, dotični Omer ga je “otres’o” i džudžan je ležao nepomično duže vrijeme nakon čega je utvrđeno vrijeme njegove smrti. Mali korak za uređeno čovječanstvo, ali zasigurno veliki za čovjeka koji je prvi puta strašnom agresoru pokazao tko je apsolutni vladar na hercegovoj zemlji.


Dok mediji bruje o ovom nesvakidašnjem događaju, stanovnici Kočina su mirni i ove velike dane pobjede neće obilježavati spektakularno jer navode da je to njihova građanska odgovornost i da su zadovoljni da je pravda izvršena. U trenutku dok smo obilazili ovo mirno mostarsko naselje maloljetni Amar (17) je očito bio izrevoltiran političkim odlukama i odaslao poruku u svijet da ovo zaslužuje vatromet, a ne nekakve aplikacije i poslao upit koji sigurno mnogim stanovnicima

Kočina odzvanja “Hoće li nas Europska Unija braniti od džudžana?” Gradonačelnik Ljubo Bešlić je Omera Jelovca odlikovao ordenom “Jači od prirode – Ljubo Bešlić”. Orden se dodjeluje ljudima koji nadvladaju zakone prirode. Podsjetimo, gradonačelnik je ukrotio kišu i poplave po ulicama, a hrabri Omer je savladao i, nadamo se, istrijebio terorističku struju među životinjama.
Haha genijalno. Kad se sjetim kako su mi objasnjavali sta je dzudzan kad sam bio dijete. Sine, to se moze provuci kroz rupu od dva centa, i jos iznese koku kroz tu rupu : D
palermo
Posts: 22266
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#311 Re: Općenito o Mostaru

Post by palermo »

Ma sta ko dijete,.meni su neki dan objasnjavali kako im dzudzan nosi zeceve......naravno da ga ni oni nisu vidjeli...

Nego, je li dzudzan ili dzidzan, negdje kazu ovako negdje onako...
User avatar
anelsol
Posts: 2997
Joined: 10/05/2017 22:41

#312 Re: Općenito o Mostaru

Post by anelsol »

Tri autohtone hercegovačke životinje dždudžan, kenjac i ćuko šaro :D .
djana h
Posts: 39175
Joined: 06/08/2009 18:23

#313 Re: Općenito o Mostaru

Post by djana h »

Ha ha, jeste džudžan :lol: moji su otišli korak dalje pa su mi pričali da nam je džudžan jednog jutra uletio u dnevni boravak kroz grile :mrgreen: i istim pute izašao nakon što je napravio par skokova po namještaju :lol:
User avatar
anelsol
Posts: 2997
Joined: 10/05/2017 22:41

#315 Re: Općenito o Mostaru

Post by anelsol »

Svaka čast na reakciji. Ovako se treba raditi:

https://www.klix.ba/vijesti/bih/mostars ... /221207142

Kad su demolirali Partizansko groblje imali smo sasvim drugu sliku i nikakvu reakciju od strane HDZ-a. Kordić se nije htio ni pojaviti na licu mjesta.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13390
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#316 Re: Općenito o Mostaru

Post by JohnnyS »

Možda je bio na licu mjesta dok su ga demolirali :D
User avatar
sehohari
Posts: 7871
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#317 Re: Općenito o Mostaru

Post by sehohari »

User avatar
dr_Evil
Posts: 12052
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#318 Re: Općenito o Mostaru

Post by dr_Evil »

sehohari wrote: 13/12/2022 17:09 https://www.klix.ba/biznis/investicije/ ... /221213047

Hotel Neretva - 2. pokušaj.
Hoce li ikad iko odgovarati za ovu privatizaciju, naravno da ne. Pa do sad bi ga i ja napravio majka mu stara
RtrnOfSalisbury
Posts: 3555
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#319 Re: Općenito o Mostaru

Post by RtrnOfSalisbury »

men se dzasvi kad pored otpad deponije na divlje sagradis vekovno ognjisce tj. kucu i onda se bunis kako dismr :thumbup: :bih: :run:
cudi kako niko nista nije sagradio ispod mosta, neki cardak sa makar jednom sobom :wink:
User avatar
sehohari
Posts: 7871
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#320 Re: Općenito o Mostaru

Post by sehohari »

RtrnOfSalisbury wrote: 02/03/2023 20:07 men se dzasvi kad pored otpad deponije na divlje sagradis vekovno ognjisce tj. kucu i onda se bunis kako dismr :thumbup: :bih: :run:
cudi kako niko nista nije sagradio ispod mosta, neki cardak sa makar jednom sobom :wink:
Uborak nije divlja deponija. I prije rata je tu bilo odlagalište otpada. Samo što je Uborak napravljen da bude gradska deponija, a sada tamo završi smeće sa cijelog područja HNK i ZHK. Ne postoje kapaciteti za toliku količinu materijala, pa time nastaju već poznati problemi.
RtrnOfSalisbury
Posts: 3555
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#321 Re: Općenito o Mostaru

Post by RtrnOfSalisbury »

sehohari wrote: 02/03/2023 20:33
RtrnOfSalisbury wrote: 02/03/2023 20:07 men se dzasvi kad pored otpad deponije na divlje sagradis vekovno ognjisce tj. kucu i onda se bunis kako dismr :thumbup: :bih: :run:
cudi kako niko nista nije sagradio ispod mosta, neki cardak sa makar jednom sobom :wink:
Uborak nije divlja deponija. I prije rata je tu bilo odlagalište otpada. Samo što je Uborak napravljen da bude gradska deponija, a sada tamo završi smeće sa cijelog područja HNK i ZHK. Ne postoje kapaciteti za toliku količinu materijala, pa time nastaju već poznati problemi.
heh, nije divlja deponija al su kuce
probook
Posts: 4581
Joined: 13/10/2013 22:38

#322 Re: Općenito o Mostaru

Post by probook »

sehohari wrote: 02/03/2023 20:33
RtrnOfSalisbury wrote: 02/03/2023 20:07 men se dzasvi kad pored otpad deponije na divlje sagradis vekovno ognjisce tj. kucu i onda se bunis kako dismr :thumbup: :bih: :run:
cudi kako niko nista nije sagradio ispod mosta, neki cardak sa makar jednom sobom :wink:
Uborak nije divlja deponija. I prije rata je tu bilo odlagalište otpada. Samo što je Uborak napravljen da bude gradska deponija, a sada tamo završi smeće sa cijelog područja HNK i ZHK. Ne postoje kapaciteti za toliku količinu materijala, pa time nastaju već poznati problemi.
Uborak je bio jedna ogromna rupa, jos je dole kazu voda tekla i moglo se sici do vode. Onda su mapravili deponiju. Kad je deponija dosla u ravan sa povrsinom zemlje deponija se morala nekako rijesiti - ili recikliraj ili zatvori! Sta su nasi pametnjakovici uradili: poceli nasipati pijesak okolo i digli deponiju najmanje 10-15 metara u zrak i napravili ekolosku katastrofu! I nikom nista u ovoj nesretnoj drzavi, nego se to nesto spusta na nivo da je to problem tog dijela naselja sto je najblizi i to je to. Ovo je ekoloska bomba koja ugrozava daleko vece podrucje od Mostara.
User avatar
sehohari
Posts: 7871
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#323 Re: Općenito o Mostaru

Post by sehohari »

probook wrote: 04/03/2023 21:58
sehohari wrote: 02/03/2023 20:33

Uborak nije divlja deponija. I prije rata je tu bilo odlagalište otpada. Samo što je Uborak napravljen da bude gradska deponija, a sada tamo završi smeće sa cijelog područja HNK i ZHK. Ne postoje kapaciteti za toliku količinu materijala, pa time nastaju već poznati problemi.
Uborak je bio jedna ogromna rupa, jos je dole kazu voda tekla i moglo se sici do vode. Onda su mapravili deponiju. Kad je deponija dosla u ravan sa povrsinom zemlje deponija se morala nekako rijesiti - ili recikliraj ili zatvori! Sta su nasi pametnjakovici uradili: poceli nasipati pijesak okolo i digli deponiju najmanje 10-15 metara u zrak i napravili ekolosku katastrofu! I nikom nista u ovoj nesretnoj drzavi, nego se to nesto spusta na nivo da je to problem tog dijela naselja sto je najblizi i to je to. Ovo je ekoloska bomba koja ugrozava daleko vece podrucje od Mostara.
Tako nekako.
Uglavnom, smiješno je optuživati ljude koji su tu napravili kuće, kao eto zbog njih nebi bilo tih problema.
RtrnOfSalisbury
Posts: 3555
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#324 Re: Općenito o Mostaru

Post by RtrnOfSalisbury »

ma ajte molim vas pa ja sam tim ljudima dao podrsku jer da nije njiha nebi ni znali da imamo problem. cak sam predlozio da se tu prave i neboderi jer garantujem da bi cijena kvadrata pala i to bi izazvalo lancanu reakciju a rijesio bi se i problem deponije jer vise ljudi vise galame a svakako nam neka naselja lice na mini deponije. mogli bi eksperimentisat do koje visine dismr i sl. ako cijena kvadrata nebi pala onda bi to znacilo da mi ekonomija nije dobra isto ko sto sam onomad predlozio da se smece iskipa brate mili u neretvu, svakako je ladno za kupanje a voda nosi sve :D 8)
User avatar
dr_Evil
Posts: 12052
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#325 Re: Općenito o Mostaru

Post by dr_Evil »

RtrnOfSalisbury wrote: 06/03/2023 14:32 ma ajte molim vas pa ja sam tim ljudima dao podrsku jer da nije njiha nebi ni znali da imamo problem. cak sam predlozio da se tu prave i neboderi jer garantujem da bi cijena kvadrata pala i to bi izazvalo lancanu reakciju a rijesio bi se i problem deponije jer vise ljudi vise galame a svakako nam neka naselja lice na mini deponije. mogli bi eksperimentisat do koje visine dismr i sl. ako cijena kvadrata nebi pala onda bi to znacilo da mi ekonomija nije dobra isto ko sto sam onomad predlozio da se smece iskipa brate mili u neretvu, svakako je ladno za kupanje a voda nosi sve :D 8)
Nije smijesno. Ako cemo rusit kuce onda da krenemo sa Mazoljicama i Gornjim Zalikom. Poslije toga da pregledamo mansarde, Brankovac gdje je bila kucica a danas vila. Onda malo da odemo do Blagaja da vidimo vikendice i Ruista, e tek onda da vidimo Uborak.

Lako je sa fukarom gloginje mlatit.
Post Reply