Općenito o Mostaru

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
Post Reply
User avatar
Tkd
Posts: 3748
Joined: 14/07/2012 01:28
Location: Japan

#1 Općenito o Mostaru

Post by Tkd »

Nisam naišao na sličnu temu osim par pitanja u vezi ovog prelijepog, ako ne i najljepšeg grada u Bosni i Hecegovini.

Tako da sve što je vezano za ovaj grad ubuduće možete pisati ovdje.

Simbol grada je naravno Stari most izgrađen u 16 vijeku, a obnovljen 2004 godine.

Image


Procjenjuje se da Mostar ima preko 110.000 tisuća stanovnika. Trenutno gradonačelnik je Ljubo Bešlić. Inače, Mostar vole mnogi da dijele na Zapadni (kao bosanski Hrvati) i Istočni (bošnjaci) dio. No vjerujte, imate i mnoge koji gledaju na Mostar kao što i treba, na ujedinjen grad.

Problemi u Mostaru su mnogobrojni. Od Sveučilišta, Univerziteta, gradnje jednog dijela grada, ignoriranja drugoga. Netrepeljivost "omladine" koja je naučena kući na mržnju koja je u potpunosti neosnovana.

Nadajmo se da će napokon djeca , bez obzira na ime i prezime ići zajedno u isti razred i učiti iz istih knjiga, a ne kao što je sada slučaj :)

1 edit bio za ključanje teme
2 edit bilo za vraćanje pravog naziva teme
Last edited by Tkd on 08/10/2012 21:12, edited 2 times in total.
User avatar
Tkd
Posts: 3748
Joined: 14/07/2012 01:28
Location: Japan

#2 Re: Općenito o Mostaru

Post by Tkd »

Glasnogovornica Mladeži HDZ

"Dragi prijatelji, sutra kad pobjedimo oznacujemo granice Treceg. Nove Herceg Bosne. Nitko nas nece zaustavit niti nam je*** mater, ne postoji Coza ni Lijanovic koji ce sprijecit moje kolege da poljube svetu zastavu u Mostaru, gradu najboljih ljudi na svijetu. Da da da i da za Treci !!!!!!!!!!!!!!, napisala je (nepismena) glasnogovornica Mladeži HDZ-a BiH, Marina Radoš, na svom Facebook profilu uoči lokalnih izbora

No, lider HDZ-a BiH i stranački šef studentice novinarstva na Sveučilištu u Mostaru, Dragan Čović, koji je i sam nakon općih izbora u oktobru 2010. rekao kako je Mostar stolni grad novog trećeg entiteta, logično, puno je oprezniji u izjavama o hrvatskom entitetu u BiH.

Tako je nedavno izjavio kako je razgovarao s prdstavnicima američke diplomacije o rekonstrukciji Federacije BiH i rješenju problema Hrvata, ali da nije spreman na nikakve eksperimente.

I dok Čović govori kako je prijedlog o trećem entitetu samo dio lepeze rješenja, glasnogovornica mladeži njegove stranke, u noći izborne šutnje svojim Facebook prijateljima poručila je kako je sigurna da, iako su izbori lokalni, počinje stvaranje trećeg entiteta.


Ipak se sve ovo tiče Mostara. Mnogo puta sam to spominjao evo opet ću. Od Mostara žele napraviti novu Čapljinu sistematskim prljavim igrama.

Tema je općenito o Mostaru, no politika je dio toga općenito. Razlika na dva dijela grada je ogromna. Ovo je sramota i protiv ljudskih prava šta se radi u gradu na Neretvi.
User avatar
Tkd
Posts: 3748
Joined: 14/07/2012 01:28
Location: Japan

#3 Re: Općenito o Mostaru

Post by Tkd »

Građani Mostara poručili: Želimo Mostar bez svih nacionalizama

Građani nisu krili osjećaj sramote da žive u gradu koji se i po ovom kuriozitetu razlikuje od ostatke svijeta.

Sve generacije imale su svoj pogled na problem, a zajednička je bila želja da se grad napokon uredi po mjeri svih.

Neki od komentara:

"Sramota!"

"Želim grad sa korpama za otpad u ljudskoj veličini kako bi i ovaj ljudski otpad mogli smjestiti na odgovarajuće mjesto."

"Gospodo ne dozvolite da nas maloumnici dijele. Od toga će nam zavisiti budućnost i prosperitet naše djece."

"Današnji Mostar je sramota. Vode ga stranački ljudi bez obrazovanja, politički poslušnici koji ne misle na kulturu i obrazovanje i ne misle na budućnost ovdašnjih građana....."

"Nikad više onakvog grada!"

"Želim Mostar bez svih nacionalizama."


Nemojte mi reći da nema više ljudi iz Mostara na forumu da se uključe u raspravu :)
User avatar
malsal
Posts: 772
Joined: 11/07/2012 14:50
Location: oko moje glave

#4 Re: Općenito o Mostaru

Post by malsal »

U Mostaru se stanovnici nikad nisu brojali u tisucama, niti je grad imao sveuciliste.
Mrznja u Mostaru nije bezrazlozna, pitaj HVO sto srusi i grad i most kao simbol. Ajde nije vise ni ta mrznja kako je nekad bila, i neka nije,mora se ic naprjed i normalizovat stvari ali rec da je bezrazlozna je maloumno.
Ko sad igra na Velezovom stadionu, kako i zasto ?
Ko zapisava svojim nacionalizmom sve sto moze po Mostaru ?
Sto ce Čovića , stolnog grada i treceg entiteta tice, obavim ja veliku nuzdu na sve troje.
Sta je sveta zastava u Mostaru, najblize mojoj masti je Velezov dres ??

Problem u Mostaru je nedostatak Mostaraca i visak skutora.
User avatar
Tkd
Posts: 3748
Joined: 14/07/2012 01:28
Location: Japan

#5 Re: Općenito o Mostaru

Post by Tkd »

Tisuću je naša riječ :)

Što Velež ne igra Pod Bijelim brijegom je pitanje politike. Dejtonski mirovni sporazum očigledno nije sproveden kako treba.
Nemam ja ništa tu da pitam, njima se sudi, očigledno je da su i oni izvršili napad nad nedužnim stanovništvom BiH.
Izvini drug, nećemo više o fudbalu ovdje. Ustvari možemo pisati o o Veležu i o Zrinjskom, ipak postoje dva kluba (veća) u Mostaru.
Nacionalizam je obostran, no posebno je vidljiv na Zapadnom Mostaru (bosanski Hrvati)
Čović je osuđen na 20-tak godina zatvora, onda ga je neki drugostepeni sud tek tako oslobodio što je krajnje smiješno.
Ne znam za te zastave. Ja znam da ima jedna imaginarna, a ona je kockasta. :lol:

A ko je to zapravo Mostarac ? Je li Mostarac onaj koji dopušta sve da se radi ovako kako to nalaže gospoda sa Zapada ?

Očigledno je da je Mostar davno prodan i da je ljudima (Istok) oduzeto mnogo toga.

Ja ne dijelim grad, no radi lakšeg upoznavanja ljudi sa ovoga foruma pišem stalno Istok i Zapad. ;-)
Cloud-Xz
Posts: 108
Joined: 08/10/2009 11:11

#6 Re: Općenito o Mostaru

Post by Cloud-Xz »

malsal wrote:U Mostaru se stanovnici nikad nisu brojali u tisucama, niti je grad imao sveuciliste.
Mrznja u Mostaru nije bezrazlozna, pitaj HVO sto srusi i grad i most kao simbol. Ajde nije vise ni ta mrznja kako je nekad bila, i neka nije,mora se ic naprjed i normalizovat stvari ali rec da je bezrazlozna je maloumno.
Ko sad igra na Velezovom stadionu, kako i zasto ?
Ko zapisava svojim nacionalizmom sve sto moze po Mostaru ?
Sto ce Čovića , stolnog grada i treceg entiteta tice, obavim ja veliku nuzdu na sve troje.
Sta je sveta zastava u Mostaru, najblize mojoj masti je Velezov dres ??

Problem u Mostaru je nedostatak Mostaraca i visak skutora.
A ponajviše podveležaca ,gačana i nevesinjaca s lijeve obale grada ,ma hajde molim te tema nek ide pod ključ odma odmah ste povezali na temu stolni grad,škutori ,ustaše pa vi ste gori nacionalisti nego ove koje spominjete btw u mostaru su hercegovacki hrvati(a ne bosanski) a u bosni bosanski....toliko od mene ,...zdravo :run:
User avatar
Tkd
Posts: 3748
Joined: 14/07/2012 01:28
Location: Japan

#7 Re: Općenito o Mostaru

Post by Tkd »

Ja sam otvorio temu da se normalno piše. ;-)

Nisam ja koristio takve nazive kao kolega.

S druge strane, kako da se ne spominje taj "stolni" grad ako i samo vrh političara izjavljuje da žele 3 entitet , te da Mostar bude stolni grad ?

Druga je stvar što nas hvala Bogu ima normalnih, pa ne gledamo na to kako se neko zove, nego gledamo na to kako da taj isti potpomogne da Mostar napokon doživi opet napredak, da ne stagnira ili opada kao što je to sada slučaj.

Nećemo ovdje pisati o tome ko je ko ;-)
User avatar
vaučer
Posts: 8896
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#8 Re: Općenito o Mostaru

Post by vaučer »

Staviti prefiks bosanski ispred ičeg vezano za Mostar je po meni malo više od perfidne provokacije.
Toliko o ovoj temi.
Cloud-Xz
Posts: 108
Joined: 08/10/2009 11:11

#9 Re: Općenito o Mostaru

Post by Cloud-Xz »

vaučer wrote:Staviti prefiks bosanski ispred ičeg vezano za Mostar je po meni malo više od perfidne provokacije.
Toliko o ovoj temi.
Ma smiješni likovi otvaraju temu :-)
User avatar
Tkd
Posts: 3748
Joined: 14/07/2012 01:28
Location: Japan

#10 Re: Općenito o Mostaru

Post by Tkd »

Imate temu "historija, povijest, istorija", pa tamo spominjite to i pišite o tome. I ni blizu ne može biti hercegovački, nego samo bosanskohercegovački. Miješate pojmove a druge nazivate smiješnim.


Ono bitno je da se ne raspravlja o tome KO JE KO ili kako se ko izjašnjava, šta li je već, budi i Kinez briga me. Ne želim raspravljati o tome.

Želim da se piše samo o Mostaru, ukazati na probleme u tom gradu.

Konkretno, kako je moguće da je jedan dio grada Los Angeles za drugi dio grada ?
Cloud-Xz
Posts: 108
Joined: 08/10/2009 11:11

#11 Re: Općenito o Mostaru

Post by Cloud-Xz »

Tkd wrote:Imate temu "historija, povijest, istorija", pa tamo spominjite to i pišite o tome. I ni blizu ne može biti hercegovački, nego samo bosanskohercegovački. Miješate pojmove a druge nazivate smiješnim.


Ono bitno je da se ne raspravlja o tome KO JE KO ili kako se ko izjašnjava, šta li je već, budi i Kinez briga me. Ne želim raspravljati o tome.

Želim da se piše samo o Mostaru, ukazati na probleme u tom gradu.

Konkretno, kako je moguće da je jedan dio grada Los Angeles za drugi dio grada ?
Može biti hercegovacki jer se nalazi u hercegovini(ps nikad hercegovina nece biti bosna) pa cak neznas ni osnovne pojmove geografskih odrednica,neozbiljan si sugovornik sam izbrisi temu moj ti je savijet :D
User avatar
vaučer
Posts: 8896
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#12 Re: Općenito o Mostaru

Post by vaučer »

Tkd wrote:Imate temu "historija, povijest, istorija", pa tamo spominjite to i pišite o tome. I ni blizu ne može biti hercegovački, nego samo bosanskohercegovački. Miješate pojmove a druge nazivate smiješnim.
Ono bitno je da se ne raspravlja o tome KO JE KO ili kako se ko izjašnjava, šta li je već, budi i Kinez briga me. Ne želim raspravljati o tome.
Želim da se piše samo o Mostaru, ukazati na probleme u tom gradu.
Konkretno, kako je moguće da je jedan dio grada Los Angeles za drugi dio grada ?
Pa problemi Mostara imaju svoju genezu i u ljepljenju prefiksa onima koji to ne žele, vrlo si neosjetljiv po tom pitanju za nekog tko pretendira raspravljati o problemima Mostara. Usput budi rečeno kakve to veze ima s istorijom/povijesti? Radi se o zemljopisnom atributu i kao takav je Mostar hercegovački skupa sa svim svojim stanovnicima, lopovima, nezaposlenima, štakorima, ubojicama i naflirtanim tinejdžerskim pičkicama koje se prodaju za koktel i vožnju u tatinom autu. Mislim da sam mješaš pojmove.

O Mostaru se ne može pisati bez intenzivnog razgovora o politici jer je to majka, otac i djed svih problema u gradu.
Ako misliš da tomu nije tako reci mi kako da ja jučer nisam imao priliku glasati i kako da ne mogu direktno birati gradonačelnika?
User avatar
Tkd
Posts: 3748
Joined: 14/07/2012 01:28
Location: Japan

#13 Re: Općenito o Mostaru

Post by Tkd »

Nemaš ti veze o pojmovima o kojim pričaš- Izvaljuješ se do bola. Očigledno da sam ja promašio svoju profesiju koji studiram pa mi neko kao ti počeo pričati o BiH :-) Ne bi ti škodilo da nekada pročitaš i par knjigica, a ne samo one koji ti serviraju :)

Očigledno da se sa nekim osobama ne može voditi normalan dijalog. Odmah su počeli sa nekom identifikacijom koja ama baš nema nikakvog smisla sa stanjem u gradu. Čisti ste primjer da ste dio onih kojima je bitno ko je ko, kakvo mu je ime i kojim jezikom priča i piše, pa odmah želite da se ugasi tema, a ne da se piše o konkretnim problemima u Mostaru.

Inače, ako ćete trolati, zaobiđite ovu temu. Ako ćete normalno pisati bujrum :wink:


Inače počela su predavanja i na Univerzitetu Džemal Bijedić i na Sveučilištu . Sretno svim studentima u predstojećoj godini ;-)

@ vaučer

Kako nisi mogao glasati ? Imao si Španski trg :lol:

Razumijem ja na što aludiraš. Ima veze, jer je država BiH, pa ljudi moji moramo li je dijeliti više nego što je podijeljena. Pa kako je onda u Trinidan i Tobagu :lol: Kada sam spominjao historiju ili ti ga povijesti mislio sam na taj izraz hercegovački Hrvat . Čitao sam mnoge Hrvatske povijesničare i nisam nikada naišao na taj pojam.


- Mene zanima što nam je u gradu potreban onako veliki tržni centar, a imali smo ih već na Rondou. Je li ono pranje novca dotične gospode u odijelima ?
- Što je to toliko bitno kako se go zove i za koji klub kao navija ? (ne pratim nikako našu ligu)
- Što se na nekim mjestima ne može normalno šetati a da ne neka djeca ne napadnu usred grada ?
- Što se ne mogu nositi obilježja države BiH i njene reprezentacije kroz mnoga područa Mostara ?

Gledaj kolega, mene je briga ko šta nosi, koje je vjere. U nas je problem što mnogi ne poznaju riječ tolerancije i suživot. Mene lično, osobno briga boli ko nosi kakav dres, no u nas obuđeš određen dres odmah te prozivaju da provociraš. Ovo je čisto protiv prava čovjeka. Čovjek je taj koji ima pravo da navija a koga god hoće i koju god repku.

-Zašto svaki put kada igraju fudbalska reprezentacija BiH ili nogometna reprezentacija Hrvatska policija bude aktivna kao da se nalazimo na području pojasa Gaze.
- Jesmo li mi to doista toliko "glupi" da nam smeta neki čovjek koji ne razmišlja isto
- Je li ovo zaista neka bolest koja je uzelo toliki mah da nazivaš druge pogrdnim imenima samo što ima druge zamisli

Pa zapitajmo se u kakvom to društvu živimo.
User avatar
vaučer
Posts: 8896
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#14 Re: Općenito o Mostaru

Post by vaučer »

Odmah su počeli sa nekom identifikacijom koja ama baš nema nikakvog smisla sa stanjem u gradu. Čisti ste primjer da ste dio onih kojima je bitno ko je ko, kakvo mu je ime i kojim jezikom priča i piše, pa odmah želite da se ugasi tema, a ne da se piše o konkretnim problemima u Mostaru.
Ta prva rečenica nema nikakvog smisla.
Sam sam pokrenuo sličnu temu o Mostaru tako da mislim da kucaš na krivu adresu,
Kada sam spominjao historiju ili ti ga povijesti mislio sam na taj izraz hercegovački Hrvat . Čitao sam mnoge Hrvatske povijesničare i nisam nikada naišao na taj pojam.
Zašto se praviš glup?
Kako si uspio identificirati Hrvata iz Hercegovine kao bosanskog Hrvata?
Nisam nacionalno opterećen ali regionalno bome jesam i ne želim biti bosansko ništa jer nikad nisam bio.
- Mene zanima što nam je u gradu potreban onako veliki tržni centar, a imali smo ih već na Rondou. Je li ono pranje novca dotične gospode u odijelima ?
- Što je to toliko bitno kako se go zove i za koji klub kao navija ? (ne pratim nikako našu ligu)
- Što se na nekim mjestima ne može normalno šetati a da ne neka djeca ne napadnu usred grada ?
- Što se ne mogu nositi obilježja države BiH i njene reprezentacije kroz mnoga područa Mostara ?
-Zašto svaki put kada igraju fudbalska reprezentacija BiH ili nogometna reprezentacija Hrvatska policija bude aktivna kao da se nalazimo na području pojasa Gaze.
- Jesmo li mi to doista toliko "glupi" da nam smeta neki čovjek koji ne razmišlja isto
- Je li ovo zaista neka bolest koja je uzelo toliki mah da nazivaš druge pogrdnim imenima samo što ima druge zamisli
- Jeste, peru novac kao i na dosadašnjih deset tržnih centara. Tek si sad skužio foru?
- Jer se radi o nekontroliranim delikventima između 16 i 20-sitno godina koji odrastaju u tranzicijskoj prčvari bez perspektive, novca, obrazovanja i pravih vrijednosti oko sebe a usput su vrlo korisno oruđe u rukama HDZ-a i SDA tako da imaju razlog za postojati i nije ih se zatrlo.
- Bulazniš gluposti. Šetam s malim djetetom i suprugom kroz cijeli Mostar tjekom cijele godine i nikad me nitko nije ni krivo pogledao. Koji su to dijelovi grada?
- Jer riskiraš da te neobrazovana budala napuca nogom u glavu i jer ti je bolje to ne riskirati. Isto vrijedi i za hrvatski dres na Musali kao i za Liverpoolov dres u Manchesteru.
- Jesmo, toliko smo glupi. Živimo u siromašnoj, neobrazovanoj i nazadnoj zemlji. Zar ti je teško pojmiti da je takav narod lako držati 'na vatri' pa podgrijati kad treba?
Pa zapitajmo se u kakvom to društvu živimo.
Pitam se svaki dan.
User avatar
Tkd
Posts: 3748
Joined: 14/07/2012 01:28
Location: Japan

#15 Re: Općenito o Mostaru

Post by Tkd »

Veliki edit.


I ne znam što se ovoliko trudim. jednostavno šaljem moderatoru poruku da ključa ovu temu. Nema šanse da se sprovede normalan dijalog ovdje. Imamo previše Alberta Ajnštajna i sličnih. :)
User avatar
vaučer
Posts: 8896
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#16 Re: Općenito o Mostaru

Post by vaučer »

Misliš ne znaš voditi normalnu diskusiju.
Ključaj nego šta.
User avatar
Tkd
Posts: 3748
Joined: 14/07/2012 01:28
Location: Japan

#17 Re: Općenito o Mostaru

Post by Tkd »

Vodim je na drugim temama normalno, no ovdje nema normalnih sagovornika tako da je ova tema nepotrebna. Dolazi do izmišljanja novih pojmova i naziva, pa i Nada Klaić bi se postidila na tim izjavama. :)
User avatar
vaučer
Posts: 8896
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#18 Re: Općenito o Mostaru

Post by vaučer »

Ma da, zbilja velik problem priznati nekom iz Hercegovine da je Hercegovac.
Nepremostive razlike očito i tako to.

http://www.klix.ba/forum/mostar-propao- ... 90749.html
Evo ovdje se nadaleko i naširoko raspravljalo o Mostaru, možda tu bude boljih sugovornika.
User avatar
Tkd
Posts: 3748
Joined: 14/07/2012 01:28
Location: Japan

#19 Re: Općenito o Mostaru

Post by Tkd »

Hvala :)
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#20 Re: Ključaj temu !

Post by S4mpion »

Tema je super,uopste mi nije jasno zasto spamate i politiku gurate u ovu temu,jer fkt politici ovdje nije mjesto,a vi sto pricate da niste optereceni politikom i nacionalnoscu,sami sebi skacete u stomak,vi niste malo optereceni politikom vec mnogo,mnogo.Toliko od mene.
User avatar
Tkd
Posts: 3748
Joined: 14/07/2012 01:28
Location: Japan

#21 Re: Općenito o Mostaru

Post by Tkd »

Dobro , imamo sada onu drugu temu za politiku što je kolega vaučer postavio, tako da ovdje možemo općenito o Mostaru pisati.


Mostar je prepoznatljiv što liči na Rio de Janeiro, radi nečega na Humu :D
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#22 Re: Općenito o Mostaru

Post by PipiDugaDevetka »

Smeta 4. sprat hotela Ruže, pa se može desiti da UNESCO ukine protekciju.
Medjutim, ne smeta onolika betonli sakralna zgradetina.
UNESCO FCK*OFF!
User avatar
Tkd
Posts: 3748
Joined: 14/07/2012 01:28
Location: Japan

#23 Re: Općenito o Mostaru

Post by Tkd »

:thumbup: :thumbup: :thumbup: :lol:

Inače lijep sunčan dan vani. Danas najavljeno ugodnih 23 stepeni, očekujemo onda 25+ :)

Lagana šetnja, predavanja i famozna kafica i to je to :D

Mostar a la Rio de Janeiro :D
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#24 Re: Općenito o Mostaru

Post by Truba »

lijep grad
samo previše hercegovaca u njemu :D
User avatar
Tkd
Posts: 3748
Joined: 14/07/2012 01:28
Location: Japan

#25 Re: Općenito o Mostaru

Post by Tkd »

Image

Novi studentski hotel u Mostaru (istok). Izgrađen mislim uz pomoć IZ-a :)
Post Reply