Općenito o Mostaru

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
Post Reply
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#151 Re: Općenito o Mostaru

Post by zlo zlo »

pizza u Gusara ako oko mepasa, ako oko starog grada punjena pljeska i ražnjići u hindin hanu :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#152 Re: Općenito o Mostaru

Post by ExNihilo »

Bolja capi u Kartingu nego u Gusaru. :oops:
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#153 Re: Općenito o Mostaru

Post by zlo zlo »

Capriciossa
ketchup, sir, šunka, gljive
Cijena: 10.00 KM



ketchup u pizzi umjesto rajčice :skoljka: :run:
probook
Posts: 4584
Joined: 13/10/2013 22:38

#154 Re: Općenito o Mostaru

Post by probook »

Moze i Megi restorančić ako baš hoće strogi centar (hrana extra), Karting nije baš strogi centar, ali je u gradu i nije van grada kao mnogi drugi restorani. Dobar je i Del Rio :)
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#155 Re: Općenito o Mostaru

Post by asurbanipal »

zlo zlo wrote:pizza u Gusara ako oko mepasa, ako oko starog grada punjena pljeska i ražnjići u hindin hanu :D

Pekara na Lučkom mostu, pizzeria Bendigo na Tekiji, pizzeria Porto isto tako. Ima u Dolini sunca, preko puta bolnice Južni logor dobre klope. :mrgreen:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#156 Re: Općenito o Mostaru

Post by ExNihilo »

Đe ima dobre, a jeftine? :D

Nedavno sam se u Stocu razvalio za 3 marke: pileći ražnjići, lepina, pomfrit i salatica neka. :D
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#157 Re: Općenito o Mostaru

Post by Toto »

Tkd wrote:Nisam naišao na sličnu temu osim par pitanja u vezi ovog prelijepog, ako ne i najljepšeg grada u Bosni i Hecegovini.

Tako da sve što je vezano za ovaj grad ubuduće možete pisati ovdje.

Simbol grada je naravno Stari most izgrađen u 16 vijeku, a obnovljen 2004 godine.

Image


Procjenjuje se da Mostar ima preko 110.000 tisuća stanovnika. Trenutno gradonačelnik je Ljubo Bešlić. Inače, Mostar vole mnogi da dijele na Zapadni (kao bosanski Hrvati) i Istočni (bošnjaci) dio. No vjerujte, imate i mnoge koji gledaju na Mostar kao što i treba, na ujedinjen grad.

Problemi u Mostaru su mnogobrojni. Od Sveučilišta, Univerziteta, gradnje jednog dijela grada, ignoriranja drugoga. Netrepeljivost "omladine" koja je naučena kući na mržnju koja je u potpunosti neosnovana.

Nadajmo se da će napokon djeca , bez obzira na ime i prezime ići zajedno u isti razred i učiti iz istih knjiga, a ne kao što je sada slučaj :)

1 edit bio za ključanje teme
2 edit bilo za vraćanje pravog naziva teme

110.000 tisuća = 110 000 000
nema ovoliko ni spermatozoida u Mostaru a kamo li pucanstva ..
da ti nisi konjicanin??? :D
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#158 Re: Općenito o Mostaru

Post by zlo zlo »

ExNihilo wrote:Đe ima dobre, a jeftine? :D

Nedavno sam se u Stocu razvalio za 3 marke: pileći ražnjići, lepina, pomfrit i salatica neka. :D
ima dobar kebab kod ex mecatora preko puta tržnog "Mostar" :D 4marke :D ili pite kod age ili brata mu :lol:





-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Alo tekija :lol: :lol: nije isto.. Gusar je 200 metara od Mepasa, a nema šanse da ne završi u mepasu :lol: :lol: Došao garant tene kupit sa sela :lol:
probook
Posts: 4584
Joined: 13/10/2013 22:38

#159 Re: Općenito o Mostaru

Post by probook »

Kakav crni Gusar, Megi bolji 100 puta
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#160 Re: Općenito o Mostaru

Post by asurbanipal »

User avatar
Beaverknight
Posts: 228
Joined: 25/09/2017 11:09

#161 Re: Općenito o Mostaru

Post by Beaverknight »

Zovu ga još turistički grad a najgori putevi u BiH.
Grad je maestralno podjeljen, to se vidi i 22 godine od rata, tačno je linija povućena, ne samo kroz grad nego i dalje.
Kopaju sve živo na pet mjesta za kolektore, umjesto da ima neki redosljed, pa kada završe nešto, raskopaju opet i tako u krug. Vrhunac svega su odlični šahtovi gdje mijenjate amontizere svakih mjesec. Neshvatljivo mi je da neko može u ovom gradu, po ovim putevima dati za auto više od 10.000KM, to može samo mazohista.
Izlazak u grad na nivou Nevesinja, ništa se ne nudi.
Hrana loša i precijenjena maksimalno. Udaraju se cijene kao da je Dubai.
Grad nije planski izgrađen, i dalje imate mahale usred grada, sve to treba da se poruši. Kako je moguće da u centru grada imate vilu, i čovjek se ogradi 20 metara od nje, tako da auta jedva prolaze tuga.

Ma dosta, mogu napisati knjigu o svim problemima u Mostaru, a još se nisam dotakao politike...
User avatar
Beaverknight
Posts: 228
Joined: 25/09/2017 11:09

#162 Re: Općenito o Mostaru

Post by Beaverknight »

Svaki put kada mi je dosadno, odem na poskok tačka info da se malo nasmijem. Kakav portal, za njih je informer Frankurter Allgemeine Zeitung.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#163 Re: Općenito o Mostaru

Post by ExNihilo »

Beaverknight wrote:Zovu ga još turistički grad a najgori putevi u BiH.
Grad je maestralno podjeljen, to se vidi i 22 godine od rata, tačno je linija povućena, ne samo kroz grad nego i dalje.
Kopaju sve živo na pet mjesta za kolektore, umjesto da ima neki redosljed, pa kada završe nešto, raskopaju opet i tako u krug. Vrhunac svega su odlični šahtovi gdje mijenjate amontizere svakih mjesec. Neshvatljivo mi je da neko može u ovom gradu, po ovim putevima dati za auto više od 10.000KM, to može samo mazohista.
Izlazak u grad na nivou Nevesinja, ništa se ne nudi.
Hrana loša i precijenjena maksimalno. Udaraju se cijene kao da je Dubai.
Grad nije planski izgrađen, i dalje imate mahale usred grada, sve to treba da se poruši. Kako je moguće da u centru grada imate vilu, i čovjek se ogradi 20 metara od nje, tako da auta jedva prolaze tuga.

Ma dosta, mogu napisati knjigu o svim problemima u Mostaru, a još se nisam dotakao politike...
Realno, rupetina. Grad-selo.
User avatar
Beaverknight
Posts: 228
Joined: 25/09/2017 11:09

#164 Re: Općenito o Mostaru

Post by Beaverknight »

Kao i svi gradovi u BiH :thumbup:

Imao sam sreće da putujem mnogo puta po Evropi, BiH je mahala, s tim je smiješnije da država koja ima 3.5 miliona stanovnika ovako podjeljenja. Još imamo 3 predsjednika, zamisli da je samo jedan :lol:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#165 Re: Općenito o Mostaru

Post by ExNihilo »

Mostar se značajno izdvaja u tom pogledu.
User avatar
Beaverknight
Posts: 228
Joined: 25/09/2017 11:09

#166 Re: Općenito o Mostaru

Post by Beaverknight »

Najbolja klima, ima vode, već bolje od Sarajeva koji je planski izgrađeno na takav način da bi Bileća pozavidila.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#167 Re: Općenito o Mostaru

Post by ExNihilo »

Ni 5 minuta urbanističkog planiranja nije investirano u Mostar. Razvoj grada je, sudeći po morfologiji istog, tekao stihijski, ad-hoc, "na volej". Rezultat je grad-selo. Urbanistički džumbus. Ako je Sarajevo spoj kultura, Mostar je (uglavnom) spoj nekultura. Barem u urbanističkom smislu. Zgrada-kuća-brdo, ad infinitum. Rat je na taj niz dodao i ruševine.

Saobraćaj u Mostaru je sociološki fenomen. Čini se kao da je grad donio kolektivnu i prećutnu odluku da ne poštuje saobraćajne propise. Signalizaciju ne jebe niko: od pješaka do vozača. Doslovno kao da ne postoji. Više puta sam se vozio s Mostarcima koji bi, odmahujući rukom, uletili u jednosmjernu. Mene je frajer opalio autom na pješačkom prelazi vozeći u rikverc. Ko se probijao mostarskim saobraćajem - ni pakao mu neće teško pasti.

To da je građ izluđen nacionalizmom do paroksizma ne vrijedi pretjerano trošiti riječi. Sve ja zapišano i markirano: ulice, brda i zrak. Fašizam treperi u vazduhu. Ima li zgrade u zapadnom Mostaru bez svastike ili U? Ima li metra kvadratnog prema Blagaju bez ratnih zastava?

O Mostaru kao najljepšem gradu Evrope/BiH mogu govoriti samo oni koji nisu vidjeli više od Starog grada. I Mostarci.

Pozitivno u Mostaru su klima zimi i svjetlost. Svjetlost koja izbija iz neba i zemlje, o kojoj je i Andrić pisao.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#168 Re: Općenito o Mostaru

Post by Banksy »

Tačno tako, sve. Nigdje veće ljepote i većeg potencijala, a većeg jada i odrona. Zato valjda toliko bode oči.
User avatar
Beaverknight
Posts: 228
Joined: 25/09/2017 11:09

#169 Re: Općenito o Mostaru

Post by Beaverknight »

ExNihilo wrote:Ni 5 minuta urbanističkog planiranja nije investirano u Mostar. Razvoj grada je, sudeći po morfologiji istog, tekao stihijski, ad-hoc, "na volej". Rezultat je grad-selo. Urbanistički džumbus. Ako je Sarajevo spoj kultura, Mostar je (uglavnom) spoj nekultura. Barem u urbanističkom smislu. Zgrada-kuća-brdo, ad infinitum. Rat je na taj niz dodao i ruševine.

Saobraćaj u Mostaru je sociološki fenomen. Čini se kao da je grad donio kolektivnu i prećutnu odluku da ne poštuje saobraćajne propise. Signalizaciju ne jebe niko: od pješaka do vozača. Doslovno kao da ne postoji. Više puta sam se vozio s Mostarcima koji bi, odmahujući rukom, uletili u jednosmjernu. Mene je frajer opalio autom na pješačkom prelazi vozeći u rikverc. Ko se probijao mostarskim saobraćajem - ni pakao mu neće teško pasti.

To da je građ izluđen nacionalizmom do paroksizma ne vrijedi pretjerano trošiti riječi. Sve ja zapišano i markirano: ulice, brda i zrak. Fašizam treperi u vazduhu. Ima li zgrade u zapadnom Mostaru bez svastike ili U? Ima li metra kvadratnog prema Blagaju bez ratnih zastava?

O Mostaru kao najljepšem gradu Evrope/BiH mogu govoriti samo oni koji nisu vidjeli više od Starog grada. I Mostarci.

Pozitivno u Mostaru su klima zimi i svjetlost. Svjetlost koja izbija iz neba i zemlje, o kojoj je i Andrić pisao.

Prvi pasus :thumbup:
Drugi pasus: :thumbup:
Treći pasus: Nije tačno, to markiranje radi politike. Upoznao sam mnogo bh hrvata koji razmišljaju svojom glavom. Iznenadio bi se koliko ih ima. Jednostavno sistem je takav da takvi ne mogu isplivati na površinu. Istočna strana ne markira ništa, zapadna želi od Mostara napraviti Vatikan, od križa na brdu, do stotinu spomenika HVO-a, koji je isti izvršio agresiju na BiH, to desetina zastava tzv herceg-bosne po Potocima, zapadnom Mostaru, to stoji. Istok je nazadan, ne mislim samo na razvoj, nego općenito na razmišljanja ljudi koji samo vidi lični interes i zbog takvih jedni te isti odlučuju o Mostaru. Grad slučaj je napravljen tako da odgovara liderskim strankama i svaki iole razuman insan koji živi u Hercegovini zna da obje stranke rade iza leđa svima, dok u javnosti pokazuju nešto potpuno drugalije.
Četvrti pasus: Ma klima je fenomenalna, ljeta jesu pretopla, ali 67km je more, blizu. Nije samo Stari most u pitanju, ljudi su drugačiji, opušteniji, da nije tako, ratovali bi svaki dan, ovdje mislim na istočni dio. Zapadni je potpuno drugačiji, od mentaliteta kojeg imate od pronjemačkog to proustaškog. Germanci, mudri, tihi, radnici, vozaju strašna auta, imaju po dva stana, proustaše, što šaraju nacističke simbole po Mostaru, što pjevaju na utakmicama mi smo ustaše, što govore šta ćeš kod "nas" u bolnici imaš "svoju" i slično.

Mostar bi bio 10x bolji da nije podjeljen. Mutne političke igre su nadmašile i Izrael te Palestinu. Ovo što se radi oko kolektora što se na 10 mjesta raspokao put umjesto dio po dio graniči sa ludošću. Svako priča o nekoj ugroženost, oba naroda, a furaju se dvije škole pod jednim krovom. Jedni proklinju državu u kojoj žive, drugi kukaju a ravnodušni.

PS: Neće ti biti više problema oko vožnje i nepoštivanje znakova. Mostar ima trenutno 12-15 kamera, do kraja godine su najavili 90, tako da će biti kao u Čapljini, gdje je pješak glavni i niko mu ništa ne smije.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#170 Re: Općenito o Mostaru

Post by ExNihilo »

Ne bih ja pravio pretjerano razliku između "istočnog" i "zapadnog" mentaliteta. Da budem donekle stereotipan, isti je to nebaždareni hercegovački mentalitet. :D Ali zato istočni dio grada ne bih uopće nazvao gradom. Stari grad, jedna ulica, hrpa ruševina i prigradske brdske selendre. Prikladniji naziv je geto.

Inače, ono što me uvijek neprijatno iznenadi kod ljudi dole jeste oštra distinkcija između termina Bosna i termina Hercegovina, te Bosanac i Hercegovac. Za mene je termin Bosna uvijek bio tek lingvistička ekonomičnost za Bosnu i Hercegovinu, dakle državu na njenoj cijeloj teritoriji, i zapravo nikada nisam izjednačavao isti sa geografskom regijom Bosne. Međutim, prosječan Mostarac podcrta da si ti Bosanac, dok je on Hercegovac. I uredno pita šta ima u Bosni ili u govoru kaže nešto tipa "...kad ljudi iz Bosne dođu ovamo". Bizarno. Ne znam, jarane. Reci ti meni šta ima - i ovo je valjda Bosna?! :D

Nisam siguran je li i to nusprodukt fašizacije Mostara ili su stvari oduvijek stajale tako. Ali čini mi se da ti podsvjesni mentalni obrasci dobro pokazuju prevalentnu političku filozofiju. I to ne samo "njih tamo", "već i nas ovamo".

U vezi s tim je i dojam "hermetičkog zatvaranja" i lokalcentričnosti tamošnjeg stanovništva, između ostalog evidentan i u tome da se radije čitaju kojekakvi opskurni lokalni portali nego regionalni (što pokazuje i ova mrtva tema).
ciza_bliza
Posts: 485
Joined: 17/03/2015 11:27

#171 Re: Općenito o Mostaru

Post by ciza_bliza »

Je li Neretva granica ili ima još, ima li neka mapa da znam dokle u neprijateljsku teritoriju smijem zalaziti?
User avatar
fortaleza
Posts: 5561
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#172 Re: Općenito o Mostaru

Post by fortaleza »

ciza_bliza wrote:Je li Neretva granica ili ima još, ima li neka mapa da znam dokle u neprijateljsku teritoriju smijem zalaziti?
Stoga granica je nekih 20 metara prije ulaska u Mostar, prijedjes li je slucajno moze se dogoditi da te krene gonjati vjerska policija na celu s biskupom Ratkom Pericem.
User avatar
vazi
Posts: 8814
Joined: 07/04/2010 15:31

#173 Re: Općenito o Mostaru

Post by vazi »

Glasajte narode
Glasanje pocinje sutra od 15h i trajat ce samo dan

https://www.klix.ba/lifestyle/putovanja ... /171010022
User avatar
Beaverknight
Posts: 228
Joined: 25/09/2017 11:09

#174 Re: Općenito o Mostaru

Post by Beaverknight »

Odakle se sjeti Perića :lol: :lol: :lol:
User avatar
Beaverknight
Posts: 228
Joined: 25/09/2017 11:09

#175 Re: Općenito o Mostaru

Post by Beaverknight »

Da ne bi došlo do rasula u HNS-u, SDA pokrenula pitanje konstituvnosti Srba u HNK-u. Naravno 15 vs 15 u rukama, ujedinše sve Hrvate koji bi glas ZA značio izdaju za narod.

SDA, najjači HDZ-ov igrač u HNK, a tako je i obratno. Narod zaluđen, ne vidi metar ispred sebe. Svi privrednici dobijaju tendere, velike poslove, svi klasični SDA-HDZ.

Narod zna!
Post Reply