Općenito o Mostaru

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
Post Reply
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#276 Re: Općenito o Mostaru

Post by dr_Evil »

Haris.ba wrote: 11/10/2022 11:04

Hvala. Znaci, nema kanalizacije. :D
Hajd, nije Neretva daleko.

A sto je juznije ok za penziju, a tamo sjeverno nije?

Bio sam ovo ljeto u Blagaju, proveo nekoliko dana u kuci uz Bunu.
Mislis zbog rijeke?

Ja sam djetinjstvo proveo na planini. Meni je simpaticno kada Mostarci pocnu pricati kako je hladno.
Kanalizacije nema u vecini mostarskih sela :), septicka jama, 3 komore, samo gledaj da je blizu kapije da ne moras zbog govnare kasnije rusit zid :D

U Blagaju su 2-3 rijeke, znaci imas se gdje okupat kad ugrije, i dosta plodnija zemlja taman za kavada i bostana(paradajz i pipun, da pipun ne lubenica), zimi osjetis dobro razliku izmedju Blagaja i recimo Zeljuse, cesto se zna desiti u Mostaru nebo se otvorilo, vozis prema Blagaju kod Jelacica podruma isto zid, samo udjes na sunce :D

Mostarci inace se ne druze sa snijegom i planinama tako da je nama to sve zima :), kao sto rekoh ljudi koji zive u B.Polju obicno dolaze sa planinskih krajeva pa njima super.

Ne znam sta ko voli :), meni je citava nasa Bosna lijepa. Kao lokalac ne bih nikada u tom dijelu kupio zemlju, jedino kad bi me cekalo sve na gotovo, ili bare pravo jeftino.

LJudi zive, i fino im je. Ko ima djecu i posao uvijek ronca da mu je daleko.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#277 Re: Općenito o Mostaru

Post by zlo zlo »

Haris.ba wrote: 11/10/2022 11:04
dr_Evil wrote: 11/10/2022 10:38
Palermo je domaci isto, zna sta prica.

Generalno Bijelo Polje(sto je skupni naziv za taj dio mostarkih sela) nije atraktivan za penzionerski zivot, a ni za vikendice. Za takvo sto gledas nesto na juznoj strani Mostar.

S tim recenim, tamo se moze naci zemlje za male ili nikakve pare, pogotovo sta je ostalo sprske zemlje. Sama zemlja nije nesto aman-zaman plodna, dosta je kamena(cak i za hercegovacki krs), uz malo srece pronaci ces vodu(bunar), ljudi piju, ne znam. To podrucje je podnozje 2-3 planine, zna biti hladno, i vjetrovito.

Mozda je do mene, ali ja bih gledao Blagaj, Malo polje, mozda i pocetak Dubravske visoravni.

Prigradjani su mahom naselja muhadzira iz Nevesinja(s pripadajucim selima), Zemlje, pomalo Gacka, i u zadnje vrijeme Dreznica.

Ako si SDA-ovac onda ce ti Glumac biti komsija, on je u Zeljusi cini mi se :D

Mislim da voda nece biti problem, a struja i telefon pa i Telemach imaju.
Hvala. Znaci, nema kanalizacije. :D
Hajd, nije Neretva daleko.

A sto je juznije ok za penziju, a tamo sjeverno nije?

Bio sam ovo ljeto u Blagaju, proveo nekoliko dana u kuci uz Bunu.
Mislis zbog rijeke?

Ja sam djetinjstvo proveo na planini. Meni je simpaticno kada Mostarci pocnu pricati kako je hladno.
Ruzno brate..em seljaci :lol: +Deponija je tamo negdje isto :lol:
slazem se s doktorom..nakon 12 godina u Mostaru da kupujem zemlju gledala bi lokaciju s juzne strane, Buna, Blagaj, Kosor itd... Toliko je ljepse s te strane.plodna zemlja em voda.. Buna, Bunica..ok meni nisu za kupanje ledena voda, to mogu samo ovi rođeni tu :lol: :lol: Ali od te lokacije na 60km mozes do mora na kupanje :lol: :lol:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24894
Joined: 08/09/2005 20:08

#278 Re: Općenito o Mostaru

Post by Haris.ba »

zlo zlo wrote: 16/10/2022 12:14 Ruzno brate..em seljaci +Deponija je tamo negdje isto
slazem se s doktorom..nakon 12 godina u Mostaru da kupujem zemlju gledala bi lokaciju s juzne strane, Buna, Blagaj, Kosor itd... Toliko je ljepse s te strane.plodna zemlja em voda.. Buna, Bunica..ok meni nisu za kupanje ledena voda, to mogu samo ovi rođeni tu Ali od te lokacije na 60km mozes do mora na kupanje
Gledao sam. Nije deponija bas blizu. Sta, danfa do Podgradjana?

Vjerujem iskustvu onih sto su tu u Mostaru. Samo ispitujem. Bio sam na Buni. Ne znam sta da ti kazem. Nit se kupam po rijekama, niti vidim u cemu je fazon imati plac tu negdje a da nije uz rijeku odmah.

Nagledao sam se tamo kuca. I ne kontam pravljenje kuca haman uz rijeku. Ja kontam da uz rijeku treba drvece da se moze sjediti u hladu.

Ne mislim se baviti nesta poljoprivredom aktivno. Ali, u cemu je fazon ako se iskopa bunar i navodnjava zemlja tamo? Sumnjam da nece rasti.

Mozda je glupo pitanje. Sto nema drveca uz kuce?
User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#279 Re: Općenito o Mostaru

Post by corolla02 »

eh Razvitak i njegova magija...

u Razvitak se islo kao djeca na one pokretne stepenice ili u nabavku najnovijih kaseta/ploca zanra sto domace to strane muzike

1989 smo tu brat i ja nabavili Iron Maiden Seventh Son of a Seventh Son original I defakto zavoljeli tu muziku

Edit:

dok u HIT, na bulevaru se islo po rizne pahuljice koje su se mixale sa mlijekom, yummi :mrgreen:
Last edited by corolla02 on 16/10/2022 13:05, edited 1 time in total.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13660
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#280 Re: Općenito o Mostaru

Post by JohnnyS »

Bijelo polje i recimo Buna, iako je par kilometara zračne linije, ja imam osjećaj da su dvije odvojene klime. Sad, ako si navikao na planinu, onda OK, mi smo baždareniji na plus 40 nego na plus četiri :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24894
Joined: 08/09/2005 20:08

#281 Re: Općenito o Mostaru

Post by Haris.ba »

JohnnyS wrote: 16/10/2022 13:05 Bijelo polje i recimo Buna, iako je par kilometara zračne linije, ja imam osjećaj da su dvije odvojene klime. Sad, ako si navikao na planinu, onda OK, mi smo baždareniji na plus 40 nego na plus četiri :D
Pretpostavljam zbog ranijeg zalaska sunca, tj. drugacije osuncanosti.

Ne znam koliko igra uloga sto je to zatvorena kotlina sjevernije od zatvorene mostarske kotline. :D

Mene kad pitaju npr.sta je fazon sa Hrasnicom u Sarajevu, lahko je objasniti da je naselje u sjeni dobar dio dana, magla i vlaga se skuplja.
User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#282 Re: Općenito o Mostaru

Post by corolla02 »

Haris.ba wrote: 16/10/2022 13:06
JohnnyS wrote: 16/10/2022 13:05 Bijelo polje i recimo Buna, iako je par kilometara zračne linije, ja imam osjećaj da su dvije odvojene klime. Sad, ako si navikao na planinu, onda OK, mi smo baždareniji na plus 40 nego na plus četiri :D
Pretpostavljam zbog ranijeg zalaska sunca, tj. drugacije osuncanosti.

Ne znam koliko igra uloga sto je to zatvorena kotlina sjevernije od zatvorene mostarske kotline. :D

Mene kad pitaju npr.sta je fazon sa Hrasnicom u Sarajevu, lahko je objasniti da je naselje u sjeni dobar dio dana, magla i vlaga se skuplja.
genralno, lokalci znaci oni koji tu zive, uzimaju HE Salakovac kao za granicu mediteranske klime; tamo gdje nece list smokve, tamo nije Hercegovina

:mrgreen:

dok razlika izmedju Bisca i Bijelog polja, totalno neznantna
User avatar
Haris.ba
Posts: 24894
Joined: 08/09/2005 20:08

#283 Re: Općenito o Mostaru

Post by Haris.ba »

corolla02 wrote: 16/10/2022 13:24 genralno, lokalci znaci oni koji tu zive, uzimaju HE Salakovac kao za granicu mediteranske klime; tamo gdje nece list smokve, tamo nije Hercegovina



dok razlika izmedju Bisca i Bijelog polja, totalno neznantna
A meni je Jablanica mediteranska klima. :mrgreen:
User avatar
JohnnyS
Posts: 13660
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#284 Re: Općenito o Mostaru

Post by JohnnyS »

Haris.ba wrote: 16/10/2022 14:20
corolla02 wrote: 16/10/2022 13:24 genralno, lokalci znaci oni koji tu zive, uzimaju HE Salakovac kao za granicu mediteranske klime; tamo gdje nece list smokve, tamo nije Hercegovina



dok razlika izmedju Bisca i Bijelog polja, totalno neznantna
A meni je Jablanica mediteranska klima. :mrgreen:
Jesi ti ikad bio na Mediteranu :D
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#285 Re: Općenito o Mostaru

Post by zlo zlo »

Haris.ba wrote: 16/10/2022 12:51
zlo zlo wrote: 16/10/2022 12:14 Ruzno brate..em seljaci +Deponija je tamo negdje isto
slazem se s doktorom..nakon 12 godina u Mostaru da kupujem zemlju gledala bi lokaciju s juzne strane, Buna, Blagaj, Kosor itd... Toliko je ljepse s te strane.plodna zemlja em voda.. Buna, Bunica..ok meni nisu za kupanje ledena voda, to mogu samo ovi rođeni tu Ali od te lokacije na 60km mozes do mora na kupanje
Gledao sam. Nije deponija bas blizu. Sta, danfa do Podgradjana?

Vjerujem iskustvu onih sto su tu u Mostaru. Samo ispitujem. Bio sam na Buni. Ne znam sta da ti kazem. Nit se kupam po rijekama, niti vidim u cemu je fazon imati plac tu negdje a da nije uz rijeku odmah.

Nagledao sam se tamo kuca. I ne kontam pravljenje kuca haman uz rijeku. Ja kontam da uz rijeku treba drvece da se moze sjediti u hladu.

Ne mislim se baviti nesta poljoprivredom aktivno. Ali, u cemu je fazon ako se iskopa bunar i navodnjava zemlja tamo? Sumnjam da nece rasti.

Mozda je glupo pitanje. Sto nema drveca uz kuce?
ne znam to..moj dojam je takav..s druge strane imas gdje prosetati i sve..drugacije je..a i ima i pokoje drvo :lol: :lol: ali kao sto rekoh..duba je na 60km..to je idealno za penziju :lol: :lol:
User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#286 Re: Općenito o Mostaru

Post by corolla02 »

JohnnyS wrote: 16/10/2022 14:21
Haris.ba wrote: 16/10/2022 14:20

A meni je Jablanica mediteranska klima. :mrgreen:
Jesi ti ikad bio na Mediteranu :D
za juznjake Jablanica se uvijek racunala Bosna :mrgreen:
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#287 Re: Općenito o Mostaru

Post by dr_Evil »

Ja jos nisam sreo neki narod da se toliko ponosi klimom ko mi mostarci. Mes cini prije bi natjerao cigu u vodu nego mostarca na skije. Neki dan pita sef da me zapise da idemo sa firmom na skijanje u februaru, reko de ako hoces da dam otkaz prije nove.

BUna jeste hladna, ali Bunica nije, mozes komotno u njoj po 20 minuta da se brckas ako hoces, mada mi nije jasno sta imas toliko raditi u vodi, skoci, izroni, i hajd opet. Ovo ljeto sam otkrio Trebizat, eto sramota od mene da se prije nisam na njemu kupao, obicno se drzim Bune, Bunice, urijetko Bregava, par puta u zivotu Trebisnica.
djana h
Posts: 39284
Joined: 06/08/2009 18:23

#288 Re: Općenito o Mostaru

Post by djana h »

Gdje si se kupao na Trebižatu? Jaz ili?
IceBerg
Posts: 101
Joined: 03/03/2018 22:42

#289 Re: Općenito o Mostaru

Post by IceBerg »

Koliko se planira izgraditi zgrada u Dolini sunca? Zna li iko slučajno?
ulli
Posts: 40
Joined: 04/02/2010 11:53

#290 Re: Općenito o Mostaru

Post by ulli »

djana h wrote: 20/10/2022 09:31 Gdje si se kupao na Trebižatu? Jaz ili?
božijak, najbolji
djana h
Posts: 39284
Joined: 06/08/2009 18:23

#291 Re: Općenito o Mostaru

Post by djana h »

Nisam nikad bila tu, a gledam sad i video i fotografije, čini mi se super :thumbup:
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#292 Re: Općenito o Mostaru

Post by anelsol »

dr_Evil wrote: 20/10/2022 08:47 Ja jos nisam sreo neki narod da se toliko ponosi klimom ko mi mostarci. Mes cini prije bi natjerao cigu u vodu nego mostarca na skije. Neki dan pita sef da me zapise da idemo sa firmom na skijanje u februaru, reko de ako hoces da dam otkaz prije nove.

BUna jeste hladna, ali Bunica nije, mozes komotno u njoj po 20 minuta da se brckas ako hoces, mada mi nije jasno sta imas toliko raditi u vodi, skoci, izroni, i hajd opet. Ovo ljeto sam otkrio Trebizat, eto sramota od mene da se prije nisam na njemu kupao, obicno se drzim Bune, Bunice, urijetko Bregava, par puta u zivotu Trebisnica.
Čuj tek otkrio Trebižat. Pa jebem mu miša. Dok nisu uveli one ulaznice išlo se redovno na kupanje na Kravice. Bukvalno raj na zemlji.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#293 Re: Općenito o Mostaru

Post by dr_Evil »

anelsol wrote: 17/11/2022 13:45
dr_Evil wrote: 20/10/2022 08:47 Ja jos nisam sreo neki narod da se toliko ponosi klimom ko mi mostarci. Mes cini prije bi natjerao cigu u vodu nego mostarca na skije. Neki dan pita sef da me zapise da idemo sa firmom na skijanje u februaru, reko de ako hoces da dam otkaz prije nove.

BUna jeste hladna, ali Bunica nije, mozes komotno u njoj po 20 minuta da se brckas ako hoces, mada mi nije jasno sta imas toliko raditi u vodi, skoci, izroni, i hajd opet. Ovo ljeto sam otkrio Trebizat, eto sramota od mene da se prije nisam na njemu kupao, obicno se drzim Bune, Bunice, urijetko Bregava, par puta u zivotu Trebisnica.
Čuj tek otkrio Trebižat. Pa jebem mu miša. Dok nisu uveli one ulaznice išlo se redovno na kupanje na Kravice. Bukvalno raj na zemlji.
Pa dobro na Kravice sam isao, doduse ne cesto ali par puta u zivotu. Ali nisam bio dalje, tj, na relaciji izmedju Capljine i Ljubuskog. Ebi ga, moja sramota :D
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#294 Re: Općenito o Mostaru

Post by dr_Evil »

IceBerg wrote: 20/10/2022 17:04 Koliko se planira izgraditi zgrada u Dolini sunca? Zna li iko slučajno?
Da imaju para davno bi oni to, nego koji ces djavo tamo kupovati stan dina ti :S
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#295 Re: Općenito o Mostaru

Post by anelsol »

Haris.ba wrote: 16/10/2022 14:20
corolla02 wrote: 16/10/2022 13:24 genralno, lokalci znaci oni koji tu zive, uzimaju HE Salakovac kao za granicu mediteranske klime; tamo gdje nece list smokve, tamo nije Hercegovina



dok razlika izmedju Bisca i Bijelog polja, totalno neznantna
A meni je Jablanica mediteranska klima. :mrgreen:
Pusti ti ove lokalce sto zugaju na Prigrađane. Jest malo hladnije nego u samom gradu ali selo je ekstra. Punac mi ima kucu tamo pa znam iz prve ruke. Željuša je isto fina, ako nađeš plac, ali to malo teže prije ćeš u Prigrađanima. Blagaj, Buna, Malo Polje su toliko postali skupi da je to čudo neviđeno. Izgradilo se dosta toga i već to nije za penzije nešto aman. Ja da sam na tvom mjestu tražio bi u Gornjoj Drežnici. Nema ljepšeg mjesta u Hercegovini.
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#296 Re: Općenito o Mostaru

Post by broj dva »

dr_Evil wrote: 20/10/2022 08:47 Ja jos nisam sreo neki narod da se toliko ponosi klimom ko mi mostarci. Mes cini prije bi natjerao cigu u vodu nego mostarca na skije. Neki dan pita sef da me zapise da idemo sa firmom na skijanje u februaru, reko de ako hoces da dam otkaz prije nove.

BUna jeste hladna, ali Bunica nije, mozes komotno u njoj po 20 minuta da se brckas ako hoces, mada mi nije jasno sta imas toliko raditi u vodi, skoci, izroni, i hajd opet. Ovo ljeto sam otkrio Trebizat, eto sramota od mene da se prije nisam na njemu kupao, obicno se drzim Bune, Bunice, urijetko Bregava, par puta u zivotu Trebisnica.
Ili kako to moj fini rodjak Beni kaze "radje bi nagazio na govno od kera nego na snjeg"
Probaj nekad i Krupu za kupanje iil Bregavu, makar oko nas ima rjeka za kupat se..
A kad bas ugrije celopek kra,j Bozjaka na Trebizatu utice Studencica i to vrjedi probat...
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#297 Re: Općenito o Mostaru

Post by anelsol »

dr_Evil wrote: 17/11/2022 13:46
anelsol wrote: 17/11/2022 13:45

Čuj tek otkrio Trebižat. Pa jebem mu miša. Dok nisu uveli one ulaznice išlo se redovno na kupanje na Kravice. Bukvalno raj na zemlji.
Pa dobro na Kravice sam isao, doduse ne cesto ali par puta u zivotu. Ali nisam bio dalje, tj, na relaciji izmedju Capljine i Ljubuskog. Ebi ga, moja sramota :D
Ima na Trebižatu pravo finih mjesta. Ja ipak preferiram jal Boračko ako hoću normalnu temperaturu jal Drežanku kad prigrije.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#298 Re: Općenito o Mostaru

Post by dr_Evil »

anelsol wrote: 17/11/2022 13:49
Haris.ba wrote: 16/10/2022 14:20

A meni je Jablanica mediteranska klima. :mrgreen:
Pusti ti ove lokalce sto zugaju na Prigrađane. Jest malo hladnije nego u samom gradu ali selo je ekstra. Punac mi ima kucu tamo pa znam iz prve ruke. Željuša je isto fina, ako nađeš plac, ali to malo teže prije ćeš u Prigrađanima. Blagaj, Buna, Malo Polje su toliko postali skupi da je to čudo neviđeno. Izgradilo se dosta toga i već to nije za penzije nešto aman. Ja da sam na tvom mjestu tražio bi u Gornjoj Drežnici. Nema ljepšeg mjesta u Hercegovini.
Bijelo polje se ne slazemo, ali Dreznica je prelijepa. Samo narod ne valja qrcu. Ali sta ces, uvijek je nesto. One prirode ko na razglednici tamo
User avatar
Haris.ba
Posts: 24894
Joined: 08/09/2005 20:08

#299 Re: Općenito o Mostaru

Post by Haris.ba »

Bio sam u Donjoj Dreznici, u Gornjoj nisam. Samo, ono mi je malo vise izvan urbanijeg podrucja.
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#300 Re: Općenito o Mostaru

Post by anelsol »

dr_Evil wrote: 17/11/2022 13:55
anelsol wrote: 17/11/2022 13:49

Pusti ti ove lokalce sto zugaju na Prigrađane. Jest malo hladnije nego u samom gradu ali selo je ekstra. Punac mi ima kucu tamo pa znam iz prve ruke. Željuša je isto fina, ako nađeš plac, ali to malo teže prije ćeš u Prigrađanima. Blagaj, Buna, Malo Polje su toliko postali skupi da je to čudo neviđeno. Izgradilo se dosta toga i već to nije za penzije nešto aman. Ja da sam na tvom mjestu tražio bi u Gornjoj Drežnici. Nema ljepšeg mjesta u Hercegovini.
Bijelo polje se ne slazemo, ali Dreznica je prelijepa. Samo narod ne valja qrcu. Ali sta ces, uvijek je nesto. One prirode ko na razglednici tamo
E jebi ga. Ima svakavih ljudi, ko i svugdje. Pročitaj zadnju kd Čerkuča, i on okreno ploču.
Post Reply