Općenito o Mostaru

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
Post Reply
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#176 Re: Općenito o Mostaru

Post by ExNihilo »

Izgradi li se ikada Sinan-pašina džamija? Ne mogu naći informaciju na netu.

Usput, kako se zove džamija stotinjak metara prije Karađoz-begove, s lijeve strane (gledano iz pravca Karađoz-begove), a koja (čini mi se) nije u funkciji?
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#177 Re: Općenito o Mostaru

Post by asurbanipal »

ExNihilo wrote:Izgradi li se ikada Sinan-pašina džamija? Ne mogu naći informaciju na netu.

Usput, kako se zove džamija stotinjak metara prije Karađoz-begove, s lijeve strane (gledano iz pravca Karađoz-begove), a koja (čini mi se) nije u funkciji?

Sa gradnjom Sinan-pašine džamije se stalo ima već nekoliko. Neku večer, koliko sam vidio, imaju još unutrašnji radovi, na otvorima su daske. Ako budem sutra u šetnji, uslikat ću.

Što se tiče drugog pitanja, zove se Roznamedži Ibrahim-efendije džamija ili ukrtako "Roznamedžijina". Džamija već nekoliko godina nije u funkciji, ne znam koji je razlog. Znam da su neki govorili da navodno prokišnjava.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#178 Re: Općenito o Mostaru

Post by ExNihilo »

asurbanipal wrote:
ExNihilo wrote:Izgradi li se ikada Sinan-pašina džamija? Ne mogu naći informaciju na netu.

Usput, kako se zove džamija stotinjak metara prije Karađoz-begove, s lijeve strane (gledano iz pravca Karađoz-begove), a koja (čini mi se) nije u funkciji?

Sa gradnjom Sinan-pašine džamije se stalo ima već nekoliko. Neku večer, koliko sam vidio, imaju još unutrašnji radovi, na otvorima su daske. Ako budem sutra u šetnji, uslikat ću.

Što se tiče drugog pitanja, zove se Roznamedži Ibrahim-efendije džamija ili ukrtako "Roznamedžijina". Džamija već nekoliko godina nije u funkciji, ne znam koji je razlog. Znam da su neki govorili da navodno prokišnjava.
Hvala puno na odgovorima. :)
User avatar
Beaverknight
Posts: 228
Joined: 25/09/2017 11:09

#179 Re: Općenito o Mostaru

Post by Beaverknight »

100 pripravnika, sve stranačko kao i prethodnih godina. To je ta demokratija.
Paco
Posts: 778
Joined: 01/03/2009 20:06

#180 Re: Općenito o Mostaru

Post by Paco »

Podsjetila je na kraju kako je upis dobra na Svjetsku listu baštine zapravo prestiž.
Pa dobro, hotel Ruza nije onakvog oblika kakvog je bio do devastiranja, ali ovo sto sada vidim u izgradnji je jedna reprezentativna gradjevina. Nesto kontam, veci hotel, vise spratova...znaci vise gostiju i vise zaposlenih.

Ako cemo birati izmedju prestiza i veceg broja radnih mjesta (i gostiju), ja biram ovo drugo. Mostar je svakako urbanisticki unakazen grad i za to se moze i treba kriviti SDA+HDZ mafija, ali i oni koji ih biraju.
probook
Posts: 4589
Joined: 13/10/2013 22:38

#181 Re: Općenito o Mostaru

Post by probook »

Ulaz sa sjeverne strane Mostar (u fazi izgradnje)

Image
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#182 Re: Općenito o Mostaru

Post by hekaton »

probook wrote:Ulaz sa sjeverne strane Mostar (u fazi izgradnje)

Image
Smio bih se kladiti da su ovi renderi izasli iz kancelarije SDA ublehe Salema Bubala koji tako pompezno najavljuje raznorazne projekte a za novi most ne mogu 4 trake asfaltirati nego ce kako sam cuo samo dvije.
probook
Posts: 4589
Joined: 13/10/2013 22:38

#183 Re: Općenito o Mostaru

Post by probook »

Dvije za sada od 4... most je zavrsen i prvi asfaltiran komplet, ali je dobro dug pristupni put do mosta i nemaju sada para za sve.
S obzirom koliko se cekalo da se krene u realizaciju ovo je sada extra.
Paco
Posts: 778
Joined: 01/03/2009 20:06

#184 Re: Općenito o Mostaru

Post by Paco »

Bas sam se pitao sta ovaj render predstavlja, odnosno koja je lokacija. Sinoc na tv gledam da se radi o pasareli kod nove osnovne skole u Zaliku / Sjevernom logoru. Koliko je realno da se ovakvo nesto napravi?
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#185 Re: Općenito o Mostaru

Post by KIseljak12 »

Paco wrote:Bas sam se pitao sta ovaj render predstavlja, odnosno koja je lokacija. Sinoc na tv gledam da se radi o pasareli kod nove osnovne skole u Zaliku / Sjevernom logoru. Koliko je realno da se ovakvo nesto napravi?
Koliko je realno da seljaci iz Zalika(i sire) nece opet hodati cestom sve da se ovo i napravi?
Paco
Posts: 778
Joined: 01/03/2009 20:06

#186 Re: Općenito o Mostaru

Post by Paco »

Mislim da se ovo pravi prvenstveno zbog skolaraca koji tu svakodnevno prelaze ulicu. Veci su problem "seljaci" vozaci koji ne postuju ni semafor (koji rijetko kada radi), nego oni koji hodaju po ulici.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#187 Re: Općenito o Mostaru

Post by Banksy »

Tri izvrsne fotografije Mostara Toše Dabca iz 1962. i 1960. visoka rezolucija :thumbup:

Image

Image

Image
_someone
Posts: 280
Joined: 18/08/2013 09:32

#188 Re: Općenito o Mostaru

Post by _someone »

Odlicne slike, prva pogotovo :thumbup:
da pitam kad sam vec na temi imaju li gdje u mostaru zatvoreni bazeni na koje mogu otici rekreativno, znam za onaj na musali ali rece mi poznanik da je to samo za polaznike neke skole plivanja.
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#189 Re: Općenito o Mostaru

Post by Liska »

Kao i sve u Mostaru, nema jednostavnog odgovora. Imamo dva zatvorena bazena, jedan mali u banji (Musala) i drugi 25 m u sklopu bivše Vazduhoplovne gimnazije u Rodoču, a sada je to pod upravom Fakulteta za fizičku kulturu Sveučilišta u Mostaru. Termine je moguće dobiti, ali je veliko pitanje hoće li ti odgovarati jer na oba bazena treniraju mnogi plivački klubovi.
_someone
Posts: 280
Joined: 18/08/2013 09:32

#190 Re: Općenito o Mostaru

Post by _someone »

Hvala na odgovoru :-D Cudno mi je bas da Mostar nema veci zatvoreni bazen koji je za rekreativce ali eto vidjecu ima li kad slobodno na te 2 lokacije.
Paco
Posts: 778
Joined: 01/03/2009 20:06

#191 Re: Općenito o Mostaru

Post by Paco »

Imas i u Blagaju (ako ti nije mrsko provozat' se :D) zatvoreni bazen kod Fide (Hotel "Ada"). Onako, nije lose.
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#192 Re: Općenito o Mostaru

Post by Liska »

_someone wrote:Hvala na odgovoru :-D Cudno mi je bas da Mostar nema veci zatvoreni bazen koji je za rekreativce ali eto vidjecu ima li kad slobodno na te 2 lokacije.
Brate, za Mostar bi prije bilo čudno da ima nego da nema. U hotelu Mepas ima neki spa centar pa imaju bazene. Isto tako ima i spa centar kod Dike, sa bazenima, to ti je kod Carinskog mosta.
probook
Posts: 4589
Joined: 13/10/2013 22:38

#193 Re: Općenito o Mostaru

Post by probook »

KIseljak12 wrote:
Paco wrote:Bas sam se pitao sta ovaj render predstavlja, odnosno koja je lokacija. Sinoc na tv gledam da se radi o pasareli kod nove osnovne skole u Zaliku / Sjevernom logoru. Koliko je realno da se ovakvo nesto napravi?
Koliko je realno da seljaci iz Zalika(i sire) nece opet hodati cestom sve da se ovo i napravi?
https://youtu.be/or1oJOSs5Vc
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#194 Re: Općenito o Mostaru

Post by ExNihilo »

User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#195 Re: Općenito o Mostaru

Post by asurbanipal »

Tajna pravoslavnog groblja na Bjelušinama: Stotinama godina grobovi okretani naopako



https://www.klix.ba/lifestyle/putovanja ... /180206129
User avatar
Alighieri
Posts: 1210
Joined: 24/02/2018 17:11
Location: Herzegovina

#196 Re: Općenito o Mostaru

Post by Alighieri »

Svako ko kaže da je Mostar grad slučaj ili da je kriza nema veze sa politikom.

Da je kriza, ne bi bilo budžeta. Strankama odgovara Mostar bez izbora.

Ovih dana su se digli svi da napokon pokrenu pitanje izbora u Mostaru. Jedan sastanak je već bio, drugi je sljedeće sedmice. Također neki dan famozno SBB-SDP-DF sastajanje, gdje su se lijepo uslikali ali nisu ništa dogovorili, a vamo prenjeli svi mogući mediji, koja manipulacija.
User avatar
Alighieri
Posts: 1210
Joined: 24/02/2018 17:11
Location: Herzegovina

#197 Re: Općenito o Mostaru

Post by Alighieri »

Kad će UZP bojiti ona jaja, izblijedila im na brdu, ne vidi se skoro ništa :|
User avatar
Alighieri
Posts: 1210
Joined: 24/02/2018 17:11
Location: Herzegovina

#198 Re: Općenito o Mostaru

Post by Alighieri »

Izborna godina, bilo kakav veći štrajk prolazi.
blecak
Posts: 1379
Joined: 15/11/2006 09:28

#199 Re: Općenito o Mostaru

Post by blecak »

Mostar 1882

Image
Image

Mostar 1968

Image
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#200 Re: Općenito o Mostaru

Post by zlo zlo »

idem ja tako neki dan prečacem preko nekog dvorišta od Mecatorove garaže do tarantule, kad ono u dvorište pod balkonima krcato smećem neki tip s balkona baci dolje kesu smeća, nikad nisam gadnije dvorište vidjela ni veće seljake, sve si bacaju pod baklone smeće. :? :cry: :(
Mostar grad seljaka. Žalosno ali istinito. Mislim nije kontejner dolje ni ništa, smetlari ni ne mogu prići, ovo što bace to će im godinama tu stajat.
A onda vidim članak kako nabavljaju kontejnere za reciklažu, čemu kad je Mostarskom seljaku znanstvena fantastika odnijet smeće do kontejnera.

moram se pojadat, frapirala se. :sad:
Post Reply