Opadanje zivotnog standarda u Europi

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
pike
Posts: 921
Joined: 02/12/2004 05:21
Location: Canada

#26

Post by pike »

gavrilo wrote:Image

:D
I sta kazes nema nikakve frke u Svici sto se standarda tice?

Pa sta je sa ovim ostalim kokuzima onda?
Blueboy-
Posts: 210
Joined: 15/01/2007 19:23

#27

Post by Blueboy- »

Bosnian_spring wrote:
MA DAJ... wrote:
Svemirski_Jebach wrote:@ma daaaj - ma daaaaj :roll: nauci se ponasati...

problem je u tome sto nisam pricao sa gastrabajterima (s kojima btw nemam nikakvog kontakta) nego sa vrlo dobrostojecim, uticajnim i obrazovanima ljudima. Jednostavno, ljudi osjecaju da nesto nije u redu...

Mozda si naveo pogijesnu zemlju za primjer eko. krize u Evropi,jer su Njemacka i Francuska u zadnje tri godine u toj velikoj krizi...kao i Amerika,
ali,nebim se ja za njih...pronaci ce oni neko rijesenje za te krize svoje,jer su nekim oblastima ekonomije izuzetno jaki i da ce prebrodit te krize.
Francuska polako izlazi,koliko cujem...a vjerujem i ostali takoder.
Mislim da smo ovdje prevashodno govorili o Njemackoj i Francuskoj. Obje zemlje su u relativnoj krizi jos od 1990 (tih) i pada Berlinskog zida. Ima onih koji tvrde jos i prije od toga.

Svicu, Britaniju i Irsku smo stavili u nesto posebno.

Amerika se ne moze tu porediti. Malo ti je tu pao sat u bunar.

Nakon rekordnog suludog rasta od gotovo jedne decenije, Amerika je bila u blagoj recesiji (dabogdo Evropa bila u tako blagoj recesiji - to bi za Evropu bio dernek) tamo u 2001-2002. To je nista, jer Amerikanci se zale kad nezaposlenost poraste za 0.2% - 0.5% i kukaju kao da je 30%, dok Francuzi i Svabe redovno zive sa dvocifrenom nezaposlenoscu koja je u nekim momentima dostizala nevjerovatnih 20%. Kazu sve ispod 20% je dobro :-)

Za ilustraciju, mi Bosnje smo ako se ne varam negdje oko 40%-50% nezaposlenosti.

Takodjer, za ilustraciju Americka nezaposlenost se krece obicno oko (3%-5%). Iso, cisto za ilustraciju, kad je ekonomski rast u Evropi 1-2% svi se vesele i to je ogroman uspjeh, a kad je u Americi 3%-4% onda kazu onako onako. Kina regularno udara po 6%-8% realnog rasta (komunjare tamo prijavljuju i po 10%-12% sto naravno je suplja).

Naravno da ce Evropa prezivjeti i naravno da su bolji od nas. Ali su daleko od prve klase i kako rekoh drugi razred koji ce ostati tako i kaskati jos dugi niz desetljeca u najboljoj varijanti. Plasim se da ce to biti tako jos i u narednih 100 godina....
Da te malo ispravim u ovome podacima:

Nezaposlenost u Njemackoj je na neki 8,1 %, u francuskoj je 9,1 %. Najveca nezaposlenost je u poljskoj, kao zemlja evropske unije iznosi oko 14 %.
U SAD je nezaposlenost neki 4,7 %.
Japan 4,1 %
Kina 4,5 % (sto iznosi oko 30 mio. kineza)
turska 10,3 %



Nezaposlenost u evropskoj uniji kao cjelini je oko 6,9 %, sto nije lose za jedno ipak slozenije trziste nego americko ili japansko.

Nezaposlenost u bosni 40 %
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#28

Post by Sogan »

...
sveu16
Posts: 100
Joined: 27/05/2002 00:00

#29

Post by sveu16 »

Bilo bi super kad bi BiH mogla zapasti u takvu 'krizu'. :)
Blueboy-
Posts: 210
Joined: 15/01/2007 19:23

#30

Post by Blueboy- »

Bilo bi super kad bi BiH mogla zapasti u takvu 'krizu'.
Mislim da bi svi bili zadovoljni sa vakom krizom.. :D
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#31

Post by MA DAJ... »

Zadnje sto sam cuo o nezaposlenoscu u EU,bilo je da su francuzi oborili sa 12 na 9.6%,a da su njemci oko 10%...englezi imaju oko 4.5...
ali jednu stvar sam htjeo da naglasim u vezi svedske,jeste da nisam jos cuo da im je neka glavna firma poklekla...SABB,VOLVO,ERIKSSON,SKF,SANDVIKA ili SECO,...i dalje su u vrhu sa inzinjeringom,sto se tice elektro i metalne industrije.
Bosnian_spring
Posts: 363
Joined: 12/07/2006 22:10

#32

Post by Bosnian_spring »

sveu16 wrote:Bilo bi super kad bi BiH mogla zapasti u takvu 'krizu'. :)
Dobar komentar :)
Bosnian_spring
Posts: 363
Joined: 12/07/2006 22:10

#33

Post by Bosnian_spring »

Blueboy- wrote:
Bosnian_spring wrote:
MA DAJ... wrote:
Mozda si naveo pogijesnu zemlju za primjer eko. krize u Evropi,jer su Njemacka i Francuska u zadnje tri godine u toj velikoj krizi...kao i Amerika,
ali,nebim se ja za njih...pronaci ce oni neko rijesenje za te krize svoje,jer su nekim oblastima ekonomije izuzetno jaki i da ce prebrodit te krize.
Francuska polako izlazi,koliko cujem...a vjerujem i ostali takoder.
Mislim da smo ovdje prevashodno govorili o Njemackoj i Francuskoj. Obje zemlje su u relativnoj krizi jos od 1990 (tih) i pada Berlinskog zida. Ima onih koji tvrde jos i prije od toga.

Svicu, Britaniju i Irsku smo stavili u nesto posebno.

Amerika se ne moze tu porediti. Malo ti je tu pao sat u bunar.

Nakon rekordnog suludog rasta od gotovo jedne decenije, Amerika je bila u blagoj recesiji (dabogdo Evropa bila u tako blagoj recesiji - to bi za Evropu bio dernek) tamo u 2001-2002. To je nista, jer Amerikanci se zale kad nezaposlenost poraste za 0.2% - 0.5% i kukaju kao da je 30%, dok Francuzi i Svabe redovno zive sa dvocifrenom nezaposlenoscu koja je u nekim momentima dostizala nevjerovatnih 20%. Kazu sve ispod 20% je dobro :-)

Za ilustraciju, mi Bosnje smo ako se ne varam negdje oko 40%-50% nezaposlenosti.

Takodjer, za ilustraciju Americka nezaposlenost se krece obicno oko (3%-5%). Iso, cisto za ilustraciju, kad je ekonomski rast u Evropi 1-2% svi se vesele i to je ogroman uspjeh, a kad je u Americi 3%-4% onda kazu onako onako. Kina regularno udara po 6%-8% realnog rasta (komunjare tamo prijavljuju i po 10%-12% sto naravno je suplja).

Naravno da ce Evropa prezivjeti i naravno da su bolji od nas. Ali su daleko od prve klase i kako rekoh drugi razred koji ce ostati tako i kaskati jos dugi niz desetljeca u najboljoj varijanti. Plasim se da ce to biti tako jos i u narednih 100 godina....
Da te malo ispravim u ovome podacima:

Nezaposlenost u Njemackoj je na neki 8,1 %, u francuskoj je 9,1 %. Najveca nezaposlenost je u poljskoj, kao zemlja evropske unije iznosi oko 14 %.
U SAD je nezaposlenost neki 4,7 %.
Japan 4,1 %
Kina 4,5 % (sto iznosi oko 30 mio. kineza)
turska 10,3 %

Nezaposlenost u evropskoj uniji kao cjelini je oko 6,9 %, sto nije lose za jedno ipak slozenije trziste nego americko ili japansko.

Nezaposlenost u bosni 40 %
Hvala na javljanju i prezentiranju podataka. Ne mislim da su se nasi podaci nesto puno razlikovali :) Ja sam vise govorio o trendu i otprilike vrijednostima, a ti o trenutnim vrijednostima.

Npr. u 2005, nezaposlenost u Francuskoj je bila preko 10% (dvocifrena). Kad je Lionel Jospin preuzeo ministarsko mjesto (cini mi se 01') tada je nezaposlenost bila opet iznad 10% (negdje 12%-15%). Takodje, nezaposlenost medju omladinom (18-24) je alarmantna i iznosi oko 20%-30% (u Francuskoj).

Inace nezapolsenost od 4.5% u Kini je jasno cista komunjarska prevara, jer tamo se ne smiju prijavljivati "losi rezultati". Nazalost, nezaposlenost u Kini je takodje u dvocifrenim brojevima (vise od Francuske i Njemacke sigurno), sto je jasno veliki uspjeh za Kinu koja je imala do prije koju deceniju veoma visoko mjesto u svijetu po broju smrti od gladi. Normalno, ovo govori samo vise u prilog neuspjehu EU u eliminisanju nezaposlenosti, kad ih nekad gladna Kina vec polako sustize.

Pozdravi i jos jednom hvala na podacima.
rashomon
Posts: 1107
Joined: 15/01/2003 00:00
Location: "Bolestan; gostima pozdrav s poštovanjem!"

#34

Post by rashomon »

Faust wrote:
Svemirski_Jebach wrote:
chinese_water wrote: Dobrostojeci,uticajni i obrazovani koji kukaju???
:shock:
ne kukaju sto nemaju sta jest ili sto su siromasni, ali su upuceni u eknomiju (jer im je to posao) i znaju sta se desava...jedna od glavnih stvari je skora propast penzionih fondova kakve znamo...pa i sistem zdravstvenog osiguranja. Na mala vrata, cini mi se, ulazi americki sistem ili njegova varijacija
Kako sam se nasekirao zbog pada standarda Europljana. Neću moći spavati večeras... Molit ću se (to mi jedino preostaje) za njihovu konstantu, ako ne može rast, u standardu. Nek troše, kao što su i navikli, preko 80 % (zajedno s Amerikancima) zemljinih reursa, jer oni su obrazovani, pametni, znaju šta je dobro za sve...
Ulazi američki sistem u Europu? Kako zanimljivo...
Mislim da bi sad red bio da počnu povraćati sve ono što su opljačkali tokom vijekova i vijekova...

Na nos da im izađe!

I jedni i drugi!

Upropastili su planet svojom širokoguznošću...
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#35

Post by zzzzz »

Kvalitet zivota se ne mjeri iskljucivo novcanicama

USA je q'urac od ovce, po onom sto vidim i cujem od nasih koji zive tamo
Bosnian_spring
Posts: 363
Joined: 12/07/2006 22:10

#36

Post by Bosnian_spring »

zzzzz wrote:Kvalitet zivota se ne mjeri iskljucivo novcanicama
Tacno.....nije sve u novcanicama, ponesto je i u zlatu, pa pomalo u srebru, nekretninama :)
zzzz wrote:USA je q'urac od ovce, po onom sto vidim i cujem od nasih koji zive tamo
Ne znam kako ovca ima dati predmet.....valjda ga ima ovan, pa sam zbunjen komentarom :)

Salu na stranu, nije svaka zemlja za svakog pa tako ni Amerika ni Evropa ni Bosna. Odlazak na neki geografski kontinent ne znaci nuzno uspjeh.

Cisto statisticki (iz moje blize sfere) od pametne i sposobne raje po Evropi i Americi, cujem mnogo vise zali od evropljana uglavnom zbog visokih poreza, ustogljenih poslova i nadrkanih-nacionalno obojenih Francuza, Svaba i ostalih. Moja americka raja se uglavnom zali na mnogo prozaicnije stvari stila sto im novi auto nema sve funkcije koje trebaju ili sto moraju da gube 10minuta vremena umjesto 1 minutu vremena na necemu......

U ovo ne brojim gastarbajtere raznih profila: konobare, vodoinstalatere, elektricare, medicniske sestre itd. Njima nikad nista ne valja ni u Evropi ni u Americi ni u Bosni.
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#37

Post by MA DAJ... »

Bosnian_spring wrote:
Blueboy- wrote:
Bosnian_spring wrote: Mislim da smo ovdje prevashodno govorili o Njemackoj i Francuskoj. Obje zemlje su u relativnoj krizi jos od 1990 (tih) i pada Berlinskog zida. Ima onih koji tvrde jos i prije od toga.

Svicu, Britaniju i Irsku smo stavili u nesto posebno.

Amerika se ne moze tu porediti. Malo ti je tu pao sat u bunar.

Nakon rekordnog suludog rasta od gotovo jedne decenije, Amerika je bila u blagoj recesiji (dabogdo Evropa bila u tako blagoj recesiji - to bi za Evropu bio dernek) tamo u 2001-2002. To je nista, jer Amerikanci se zale kad nezaposlenost poraste za 0.2% - 0.5% i kukaju kao da je 30%, dok Francuzi i Svabe redovno zive sa dvocifrenom nezaposlenoscu koja je u nekim momentima dostizala nevjerovatnih 20%. Kazu sve ispod 20% je dobro :-)

Za ilustraciju, mi Bosnje smo ako se ne varam negdje oko 40%-50% nezaposlenosti.

Takodjer, za ilustraciju Americka nezaposlenost se krece obicno oko (3%-5%). Iso, cisto za ilustraciju, kad je ekonomski rast u Evropi 1-2% svi se vesele i to je ogroman uspjeh, a kad je u Americi 3%-4% onda kazu onako onako. Kina regularno udara po 6%-8% realnog rasta (komunjare tamo prijavljuju i po 10%-12% sto naravno je suplja).

Naravno da ce Evropa prezivjeti i naravno da su bolji od nas. Ali su daleko od prve klase i kako rekoh drugi razred koji ce ostati tako i kaskati jos dugi niz desetljeca u najboljoj varijanti. Plasim se da ce to biti tako jos i u narednih 100 godina....
Da te malo ispravim u ovome podacima:

Nezaposlenost u Njemackoj je na neki 8,1 %, u francuskoj je 9,1 %. Najveca nezaposlenost je u poljskoj, kao zemlja evropske unije iznosi oko 14 %.
U SAD je nezaposlenost neki 4,7 %.
Japan 4,1 %
Kina 4,5 % (sto iznosi oko 30 mio. kineza)
turska 10,3 %

Nezaposlenost u evropskoj uniji kao cjelini je oko 6,9 %, sto nije lose za jedno ipak slozenije trziste nego americko ili japansko.

Nezaposlenost u bosni 40 %
Hvala na javljanju i prezentiranju podataka. Ne mislim da su se nasi podaci nesto puno razlikovali :) Ja sam vise govorio o trendu i otprilike vrijednostima, a ti o trenutnim vrijednostima.

Npr. u 2005, nezaposlenost u Francuskoj je bila preko 10% (dvocifrena). Kad je Lionel Jospin preuzeo ministarsko mjesto (cini mi se 01') tada je nezaposlenost bila opet iznad 10% (negdje 12%-15%). Takodje, nezaposlenost medju omladinom (18-24) je alarmantna i iznosi oko 20%-30% (u Francuskoj).

Inace nezapolsenost od 4.5% u Kini je jasno cista komunjarska prevara, jer tamo se ne smiju prijavljivati "losi rezultati". Nazalost, nezaposlenost u Kini je takodje u dvocifrenim brojevima (vise od Francuske i Njemacke sigurno), sto je jasno veliki uspjeh za Kinu koja je imala do prije koju deceniju veoma visoko mjesto u svijetu po broju smrti od gladi. Normalno, ovo govori samo vise u prilog neuspjehu EU u eliminisanju nezaposlenosti, kad ih nekad gladna Kina vec polako sustize.

Pozdravi i jos jednom hvala na podacima.


Ne mogu da te shvatim,sta si zelio da napises oko procenta nezaposljenja u Evropi...i sad spominjes Kinu usput oko te problematike!!!
Znas li ti gdje vezes,a gdje drijesis???
Prvo,...statistika je uradena na nivou svih radno sposobnih ljudi jedne zemlje...a ne na nivou 18-25

a za kinu i taj njeni problem oko nezaposlenosti,da se iznosi bilo kakav procenat oko toga danas...to je cista nebuloza!Ni zuti mrav to nezna!?


Haj' uzdravlje i desnom stranom!
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#38

Post by zzzzz »

Bosnian_spring wrote:
Ne znam kako ovca ima dati predmet.....valjda ga ima ovan, pa sam zbunjen komentarom :)
:D valjda se zato tako i kaze
Bosnian_spring wrote:
Salu na stranu, nije svaka zemlja za svakog pa tako ni Amerika ni Evropa ni Bosna. Odlazak na neki geografski kontinent ne znaci nuzno uspjeh.

Cisto statisticki (iz moje blize sfere) od pametne i sposobne raje po Evropi i Americi, cujem mnogo vise zali od evropljana uglavnom zbog visokih poreza, ustogljenih poslova i nadrkanih-nacionalno obojenih Francuza, Svaba i ostalih. Moja americka raja se uglavnom zali na mnogo prozaicnije stvari stila sto im novi auto nema sve funkcije koje trebaju ili sto moraju da gube 10minuta vremena umjesto 1 minutu vremena na necemu......

U ovo ne brojim gastarbajtere raznih profila: konobare, vodoinstalatere, elektricare, medicniske sestre itd. Njima nikad nista ne valja ni u Evropi ni u Americi ni u Bosni.
Ja ne govorim o profilu ljudi vec generalno o kvalitetu zivota, razlike tipa tri sedmice godisnjeg kad ti gazda odredi VS sest - sedam sedmica kad tebi odgovara. Ovo je jedan u nizu primjera zbog kojih mislim da je prosjecni Francuz srecniji od prosjecnog Amerikanca
AenemA
Posts: 415
Joined: 23/04/2004 04:32

#39

Post by AenemA »

zzzzz wrote:Kvalitet zivota se ne mjeri iskljucivo novcanicama

USA je q'urac od ovce, po onom sto vidim i cujem od nasih koji zive tamo
Ti "nasi" , znam ih i ja veliki broj, vecina slabo vlada jezikom,nema nikakvih kvalifikacija, naravno svi bi da voze Lexuse, i sta ce ti drugo reci nego da je k... od ovce kad trci s posla na posao da plati silne kredite u koje se uvalio/la...Malo sam "off topic" ovdje, ali mi ide na zivce generalizovanje i gledanje na svjetsku ekonomsku silu kao USA kroz stavove"nasih" ljudi i to cula-kazala...na kraju krajeva pogledaj statistke o privrednom rastu, nezaposlenosti itd...
Smartex
Posts: 183
Joined: 07/02/2007 00:01
Location: San Diego

#40

Post by Smartex »

Ko zna mozdace EU pasti u krizu i ratove pa ce mo mi iz BiH morati da idemo da ih "mirimo" i krojimo im granice :-)
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#41

Post by MA DAJ... »

AenemA wrote:
zzzzz wrote:Kvalitet zivota se ne mjeri iskljucivo novcanicama

USA je q'urac od ovce, po onom sto vidim i cujem od nasih koji zive tamo
Ti "nasi" , znam ih i ja veliki broj, vecina slabo vlada jezikom,nema nikakvih kvalifikacija, naravno svi bi da voze Lexuse, i sta ce ti drugo reci nego da je k... od ovce kad trci s posla na posao da plati silne kredite u koje se uvalio/la...Malo sam "off topic" ovdje, ali mi ide na zivce generalizovanje i gledanje na svjetsku ekonomsku silu kao USA kroz stavove"nasih" ljudi i to cula-kazala...na kraju krajeva pogledaj statistke o privrednom rastu, nezaposlenosti itd...
Pokusavam da te svatim,ali neide...sta je pisac htjeo da kaze sa ovim zadnjim svojim postom :roll:
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#42

Post by zzzzz »

AenemA wrote:
Ti "nasi" , znam ih i ja veliki broj, vecina slabo vlada jezikom,nema nikakvih kvalifikacija, naravno svi bi da voze Lexuse, i sta ce ti drugo reci nego da je k... od ovce kad trci s posla na posao da plati silne kredite u koje se uvalio/la...Malo sam "off topic" ovdje, ali mi ide na zivce generalizovanje i gledanje na svjetsku ekonomsku silu kao USA kroz stavove"nasih" ljudi i to cula-kazala...na kraju krajeva pogledaj statistke o privrednom rastu, nezaposlenosti itd...
"razlike tipa tri sedmice godisnjeg kad ti gazda odredi VS sest - sedam sedmica kad tebi odgovara"

ovo se valjda ne odnosi samo na nase, kao sto rekoh, vjerujem da je prosjecni Francuz sretniji od prosjecnog Amerikanca (prosjecni francuz i amer se ne odnosi na bosanske gastarbajtere i iseljenike)
BAHadzic
Posts: 166
Joined: 08/07/2006 07:26
Location: REPUBLIKA BOSNA I HERCEGOVINA
Contact:

#43

Post by BAHadzic »

Jebes zemlju koja svicarsku nema :)

52'879 US-$, 40233 Euro, 78882 KM , Godisnja Plata u prosjeku :) BIP

sve je to fino njemacka, austrija , svedska, amerika, tunguzija, ali nema nista bez svice i naravno bosne.

trebali bi postat 27 Kanton svicarske

:D
Bosnian_spring
Posts: 363
Joined: 12/07/2006 22:10

#44

Post by Bosnian_spring »

MA DAJ... wrote:
Bosnian_spring wrote:
Blueboy- wrote: Da te malo ispravim u ovome podacima:

Nezaposlenost u Njemackoj je na neki 8,1 %, u francuskoj je 9,1 %. Najveca nezaposlenost je u poljskoj, kao zemlja evropske unije iznosi oko 14 %.
U SAD je nezaposlenost neki 4,7 %.
Japan 4,1 %
Kina 4,5 % (sto iznosi oko 30 mio. kineza)
turska 10,3 %

Nezaposlenost u evropskoj uniji kao cjelini je oko 6,9 %, sto nije lose za jedno ipak slozenije trziste nego americko ili japansko.

Nezaposlenost u bosni 40 %
Hvala na javljanju i prezentiranju podataka. Ne mislim da su se nasi podaci nesto puno razlikovali :) Ja sam vise govorio o trendu i otprilike vrijednostima, a ti o trenutnim vrijednostima.

Npr. u 2005, nezaposlenost u Francuskoj je bila preko 10% (dvocifrena). Kad je Lionel Jospin preuzeo ministarsko mjesto (cini mi se 01') tada je nezaposlenost bila opet iznad 10% (negdje 12%-15%). Takodje, nezaposlenost medju omladinom (18-24) je alarmantna i iznosi oko 20%-30% (u Francuskoj).

Inace nezapolsenost od 4.5% u Kini je jasno cista komunjarska prevara, jer tamo se ne smiju prijavljivati "losi rezultati". Nazalost, nezaposlenost u Kini je takodje u dvocifrenim brojevima (vise od Francuske i Njemacke sigurno), sto je jasno veliki uspjeh za Kinu koja je imala do prije koju deceniju veoma visoko mjesto u svijetu po broju smrti od gladi. Normalno, ovo govori samo vise u prilog neuspjehu EU u eliminisanju nezaposlenosti, kad ih nekad gladna Kina vec polako sustize.

Pozdravi i jos jednom hvala na podacima.


Ne mogu da te shvatim,sta si zelio da napises oko procenta nezaposljenja u Evropi...i sad spominjes Kinu usput oko te problematike!!!
Znas li ti gdje vezes,a gdje drijesis???
Prvo,...statistika je uradena na nivou svih radno sposobnih ljudi jedne zemlje...a ne na nivou 18-25

a za kinu i taj njeni problem oko nezaposlenosti,da se iznosi bilo kakav procenat oko toga danas...to je cista nebuloza!Ni zuti mrav to nezna!?


Haj' uzdravlje i desnom stranom!
Ocito ti se ne da citati o cemu je razgovor bio i onako upadas kao padobranac. Proanaliziraj citav niz odgovora pa ce ti biti jasno.

Evo samo za tebe koji si "lijen" da citas da ti malo to nacrtam sta se htjelo reci:

1) Ja sam govorio da je nezaposlenost u Evropi "proper" (ala Francuska) u dvocifrenim brojkama tradicionalno i kao takva je veoma losa pogotovo ako se poredi sa Amerikom. Na to, kolega Blueboy se javio i ispravio da je trenutacna nezaposlenost zeru ispod 10%, sto je tacno. Ja sam samo pojasnio da sam gledao TREND vs. TRENUTNU nezaposlenost.

2) Statistika koju sam rekao za Francusku (npr. 12% u 2001) je nezaposlenost za cijelo stanovnistvo.

3) Razlog spominjanja velike nezaposlenost medju 18-25 od moje strane lezi u tome sto je to najgoruci problem "proper" Evrope i ta katastrofalna cifra od 20%-30% je jos gori pokazatelj problema nezaposlenosti u "proper" Evropi nego sveopca cifra.

4) Kina - cisto sam popravio Blueboy, jer 4.5% je nerealna za Kinu. Isti je naveo primjer da bi nam dao neki osjecaj za velicine nezaposlenosti.

5) Ocito nisi bas upucen u Kinu. Postoje "podaci" i podaci o Kini. Blueboy je u pravu da komunjarski podaci govore o 4.5% nezaposlenosti. Mnoge studije su vrsene i realno procijenjeni podaci su naravno mnogo veci. Nije nikakva tajna niti bauk, te nemoj ni ti ga praviti.

Uzivaj i mirno spavaj.

Pozdrav Domovini!
Bosnian_spring
Posts: 363
Joined: 12/07/2006 22:10

#45

Post by Bosnian_spring »

zzzzz wrote:
Bosnian_spring wrote:
Ne znam kako ovca ima dati predmet.....valjda ga ima ovan, pa sam zbunjen komentarom :)
:D valjda se zato tako i kaze
Bosnian_spring wrote:
Salu na stranu, nije svaka zemlja za svakog pa tako ni Amerika ni Evropa ni Bosna. Odlazak na neki geografski kontinent ne znaci nuzno uspjeh.

Cisto statisticki (iz moje blize sfere) od pametne i sposobne raje po Evropi i Americi, cujem mnogo vise zali od evropljana uglavnom zbog visokih poreza, ustogljenih poslova i nadrkanih-nacionalno obojenih Francuza, Svaba i ostalih. Moja americka raja se uglavnom zali na mnogo prozaicnije stvari stila sto im novi auto nema sve funkcije koje trebaju ili sto moraju da gube 10minuta vremena umjesto 1 minutu vremena na necemu......

U ovo ne brojim gastarbajtere raznih profila: konobare, vodoinstalatere, elektricare, medicniske sestre itd. Njima nikad nista ne valja ni u Evropi ni u Americi ni u Bosni.
Ja ne govorim o profilu ljudi vec generalno o kvalitetu zivota, razlike tipa tri sedmice godisnjeg kad ti gazda odredi VS sest - sedam sedmica kad tebi odgovara. Ovo je jedan u nizu primjera zbog kojih mislim da je prosjecni Francuz srecniji od prosjecnog Amerikanca
Ma nema frke. Malo se salimo :)

Kvalitet zivota iskljucivo ovisi o osobi, profilu, kulturi i poslu. Evo npr. licno na mom poslu u Americi moja firma je imala 5 sedmica godisnjeg koji se mogao prenositi i uzeti kad hoces (jasno uz razumnu najavu kao i svugdje).

Takodje, mozes uzeti i neplaceno, posuditi leave.....ima brate 10000 opcija. Nije to nikakav problem. Do tebe je....

Kad govoris o "gazdi" i takvim vrstama araznamana, meni to sve vise opet usmjerava o uslovima za vodoinstalatere, frizere, burger prodavace, cistace soba, sestre, gradjevinske radnike.......Ti ljudi zaista imaju malo godisnjeg, ali ko im je kriv jer (1) nisu napredovali; (2) mogu mijenjati firme i (3) sami sebi izorganizovati karijeru. Ko kaze da se mora 24/7 raditi? Ko kaze da se mora imati 2 auta? Ko kaze da se mora imati sve najskuplje?

Iskreno, kvalitet zivota u Americi je bolji nego u Evropi. Ima mnogo vise stvari da se vidi, uradi, putuje. Evropa je sva nekako na isti kalup i jednako nabijena nekim isfuranim nacionalnim osjecanjima. Svabe nemogu iscekati da me ne pitaju ko sam i sta sam.

Ono sto buni ljude je da u Evropi ti se sve naredjuje (sve je pod komandom), ides u WC, ides na odmor, radis, stanes, prdis.....

U Americi je do tebe. Sam si svoj gospodar, ima mnogo vise mogucnosti, ali sam moras upravljati svojom sudbinom. To ljudima malog obrazovanja (ili ti bravarima kako ja to volim reci) je velika nepoznanica. Oni navikli da im Tito sve kaze sta ce.....

Na kraju, onako usput....Hebo' 12 sedmica godisnjeg ako nemas love da ih provedes kako treba.... Zar ne?

Izmedju 5x vise love i 2 sedmice vise placenog godisnjeg, ja uzimam 5x vise love vazda....i to ladno' :)
User avatar
Edin H.
Posts: 47029
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#46

Post by Edin H. »

Kao sto mudar covjek rece:

Doslo vrijeme, bolje imati nego nemati :oops:
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#47

Post by zzzzz »

Bosnian_spring wrote:
Ma nema frke. Malo se salimo :)

Kvalitet zivota iskljucivo ovisi o osobi, profilu, kulturi i poslu. Evo npr. licno na mom poslu u Americi moja firma je imala 5 sedmica godisnjeg koji se mogao prenositi i uzeti kad hoces (jasno uz razumnu najavu kao i svugdje).

Takodje, mozes uzeti i neplaceno, posuditi leave.....ima brate 10000 opcija. Nije to nikakav problem. Do tebe je....

Kad govoris o "gazdi" i takvim vrstama araznamana, meni to sve vise opet usmjerava o uslovima za vodoinstalatere, frizere, burger prodavace, cistace soba, sestre, gradjevinske radnike.......Ti ljudi zaista imaju malo godisnjeg, ali ko im je kriv jer (1) nisu napredovali; (2) mogu mijenjati firme i (3) sami sebi izorganizovati karijeru. Ko kaze da se mora 24/7 raditi? Ko kaze da se mora imati 2 auta? Ko kaze da se mora imati sve najskuplje?

Iskreno, kvalitet zivota u Americi je bolji nego u Evropi. Ima mnogo vise stvari da se vidi, uradi, putuje. Evropa je sva nekako na isti kalup i jednako nabijena nekim isfuranim nacionalnim osjecanjima. Svabe nemogu iscekati da me ne pitaju ko sam i sta sam.

Ono sto buni ljude je da u Evropi ti se sve naredjuje (sve je pod komandom), ides u WC, ides na odmor, radis, stanes, prdis.....

U Americi je do tebe. Sam si svoj gospodar, ima mnogo vise mogucnosti, ali sam moras upravljati svojom sudbinom. To ljudima malog obrazovanja (ili ti bravarima kako ja to volim reci) je velika nepoznanica. Oni navikli da im Tito sve kaze sta ce.....

Na kraju, onako usput....Hebo' 12 sedmica godisnjeg ako nemas love da ih provedes kako treba.... Zar ne?

Izmedju 5x vise love i 2 sedmice vise placenog godisnjeg, ja uzimam 5x vise love vazda....i to ladno' :)
Eh, kompletan tvoj post govori o onome zbog cega smatram Ameriku nepozeljnom zemljom za zivot, sav je u fazonu koliko para, kakav polozaj, karijera.....razumljivo s obzirom da se radi o zemlji koja je nastala iseljavanjem nezadovoljnih a ambicioznih, u potrazi za boljim zivotom.

Ja volim gidu, normalan zivot a bogatsvo ne prizeljkujem, volim kad su sretni ljudi oko mene, kako bravari tako i advokati i doktori. To je ono sto cijenim i cim mi ti kazes "nisu sretni jer su bravari i konobari, ko im je kriv" znam da nisam pogrijesio kad kazem da USA nije ideal na koji bi se drugi trebali ugledati (mada, na zalost, cijeli svijet ide u tom pravcu, vrijedis koliko imas......jos jednom, na zalost)

To je zivot koji me podsjeca na "Opstanak", omiljeni program iz djetinjstva.
Svabe nemogu iscekati da me ne pitaju ko sam i sta sam.

Ovo mi je sasvim razumljivo, i sam sam ti takav
EI Presidente
Posts: 765
Joined: 17/11/2004 21:24

#48

Post by EI Presidente »

zzzzz wrote: Ja ne govorim o profilu ljudi vec generalno o kvalitetu zivota, razlike tipa tri sedmice godisnjeg kad ti gazda odredi VS sest - sedam sedmica kad tebi odgovara. Ovo je jedan u nizu primjera zbog kojih mislim da je prosjecni Francuz srecniji od prosjecnog Amerikanca


Radni standardi su i jedan od razloga sto EU kaska za Amerikom...Amerikanci naprosto rade vise...i onda ostalima vatra sto ameri imaju sta hoce i mogu kako hoce...mogu jer su jaki, a jaki su jer im nista nije tesko...nekakav urodjeni optimizam i sklonost ka napornom radu...to im je karakteristika...za razliku od pijetlova...i zabara...i balkanaca...i inih....
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#49

Post by Svemirski_Jebach »

pitaj advokate u njemackoj koliko su sretni i koliko gida godisnje imaju :roll: :roll:

amerika nije rad i znoj...postoje i hollywood i frenkie boy :D

meni je amerika draza mnogo, a za ostalo Spring i Presidente su kazali vec pa da se ne ponavljam :D
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#50

Post by zzzzz »

Svemirski_Jebach wrote:pitaj advokate u njemackoj koliko su sretni i koliko gida godisnje imaju :roll: :roll:

amerika nije rad i znoj...postoje i hollywood i frenkie boy :D

meni je amerika draza mnogo, a za ostalo Spring i Presidente su kazali vec pa da se ne ponavljam :D
:D :D

He, he, koliko smo razliciti, hvala bogu pa nas ima svakakvih

sreca = koliko gida = amercki dreem

i onda ostalima vatra sto ameri imaju sta hoce i mogu kako hoce
Ne vjerujem da jedan Italijan, kojem je cetverosatna kasna vecera sa familijom u nekom od gradskih restorana glavni dogadjaj dana, ima na cemu da zavidi onome iz Cikaga, koji radi cetiri sata kao vatrogasac pa putuje jos dva sata do slijedeceg posla gdje radi kao elektricar slijedeca cetiri sata a onda putuje jos dva sata do kuce. Kao sto rekoh, sreca se ne mjeri kolicinom novca (znam da i ja pojednostavljujem stvari ali u principu postoje sustinske razlike u zivotnom stilu ova dva svijeta i nacinu mjerenja srece)

Kad smo evolirali iz covjeka u konzumenta otisli smo u neku stvar...
Post Reply