Opadanje zivotnog standarda u Europi

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#1 Opadanje zivotnog standarda u Europi

Post by Svemirski_Jebach »

http://www.sarajevo-x.com/clanak/070221028

Ovaj clanak me je zaintrigirao da postavim ovu temu. Pored toga cesto slusam od ljudi iz europe, svojih kolega i prijatelja da standard u europi sve vise opada. Prica mi kolega iz svedske (advokat svedki) da su ljudi prilicno ljuti gore i da zele reforme socijalnog (ovo je garant zbog Sogana :D ) jer drzava i privreda posustaju.

Njemacki socijalni i penzioni fondovi ne mogu vise podnijeti pritiska, tako da i oni krecu u reformu americkog tipa.

Poljska ocigledno ima velikih problem i od mnogo ranije tako da ih necu ni spominjati.

Uglavnom, sta vi mislite i da li imate slicnu impresiju?
Blueboy-
Posts: 210
Joined: 15/01/2007 19:23

#2

Post by Blueboy- »

Pa problem se dobro osjeca u evropskim drzavama, reforme su neophodne. Neke drzave ih provode a neke i kasne.. Evo dans sam u danskim zapazio nesto interesantno, oko 2015 ce im faliti od prilike 80000 radnosposobni.

Njemacka ekonomija je bila slaba u protekli 5-6 godina, tek sada pokazuje znake oporavka, naravno rezultat neki reformi. Ne osjecam da standard pada u evropi, penzionera je sve vise i mislim da to ponajvise opterecava budzete, a ta populacija spada u jednu od najsiromasniji.. A radne snage kako prognozuje samo moze faliti. Pad standarda u EU ima dosta i sa novim clanicama, neke od nji i nemaju bas neku jaku i stabilnu ekonomiju poput Bugarske i Rumonije..
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#3 Re: Opadanje zivotnog standarda u Europi

Post by MA DAJ... »

Svemirski_Jebach wrote:http://www.sarajevo-x.com/clanak/070221028

Ovaj clanak me je zaintrigirao da postavim ovu temu. Pored toga cesto slusam od ljudi iz europe, svojih kolega i prijatelja da standard u europi sve vise opada. Prica mi kolega iz svedske (advokat svedki) da su ljudi prilicno ljuti gore i da zele reforme socijalnog (ovo je garant zbog Sogana :D ) jer drzava i privreda posustaju.

Njemacki socijalni i penzioni fondovi ne mogu vise podnijeti pritiska, tako da i oni krecu u reformu americkog tipa.

Poljska ocigledno ima velikih problem i od mnogo ranije tako da ih necu ni spominjati.

Uglavnom, sta vi mislite i da li imate slicnu impresiju?

Neeee,...ovdje je 2% ne zaposlenost i neznam o kakvoj krizi pricas!!!

i jos nesto...ne brinu se ti za swede,ako su oni u nekoj krizi,izvuci ce se oni vrlo brzo...jer je to SW,u kojoj nikad nisi bio i iz razloga toga pricas nebuloze!
Gnjuscic
Posts: 198
Joined: 27/02/2005 20:46
Location: Iza coska jednog djeta kuće

#4

Post by Gnjuscic »

U razgovorima sa gastarbajterima ( Njemacka i Svajcarska ) ne jednom sam cuo kako je " nekad bilo puno bolje ". To " nekad " smjestaju obicno u vremenski prostor od deset godina u odnosu na trenutak kad govore. Osamdesetih su cvilili o "zlatnim sedamdesetih", devedesetih o "zlatnim osamdesetim " &td.

Jedan to ilustrira owako. Radi se o '85. godini. Veli:

" Evo vidis ovu zgradu ( velika, mocna zgrada sa jedno 120 soba u sirem centru Minhena koje gazda Jevrej izdaje gastarbajterima ). Pocetkom sedamdesetih ( 1970 - 1973 ) je ova kuca kostala 50 000 DeM, i mogli smo je kupiti nas cetvorica. Danas vrijedi sigurno 2 000 000, a nas cetvorica ni pomislit' ne mozemo da bi je kupili ".
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#5

Post by Svemirski_Jebach »

@ma daaaj - ma daaaaj :roll: nauci se ponasati...

problem je u tome sto nisam pricao sa gastrabajterima (s kojima btw nemam nikakvog kontakta) nego sa vrlo dobrostojecim, uticajnim i obrazovanima ljudima. Jednostavno, ljudi osjecaju da nesto nije u redu...
User avatar
chinese_water
Posts: 1688
Joined: 26/06/2006 01:02

#6

Post by chinese_water »

Svemirski_Jebach wrote:@ma daaaj - ma daaaaj :roll: nauci se ponasati...

problem je u tome sto nisam pricao sa gastrabajterima (s kojima btw nemam nikakvog kontakta) nego sa vrlo dobrostojecim, uticajnim i obrazovanima ljudima. Jednostavno, ljudi osjecaju da nesto nije u redu...
Dobrostojeci,uticajni i obrazovani koji kukaju???
:shock:
Blueboy-
Posts: 210
Joined: 15/01/2007 19:23

#7

Post by Blueboy- »

Ono ide dobro u EU ali ima i negtive, u zadnje vrjeme raste kineska i indiska ekonomija, sto dosta utice na EU-ekonomiju. Evropska unija je dobrim djelom na putu da postane unija staraca, to ne stvara sad probleme ali za koju godinu ce ce se poc osjecat taj problem. Vec sad razmisljam sam da povecam privatni doprinos penzinerskom fondu, jer sve vise ukazuje na to da ce se drzava polako povuc iz tog sektora bas radi opterecenja, sada placam ja nesto a nesto drzava i poslodavac preko poreza..
User avatar
old.rascia
Posts: 34
Joined: 23/01/2007 12:18

#8

Post by old.rascia »

Ono ide dobro u EU ali ima i negtive, u zadnje vrjeme raste kineska i indiska ekonomija, sto dosta utice na EU-ekonomiju. Evropska unija je dobrim djelom na putu da postane unija staraca, to ne stvara sad probleme ali za koju godinu ce ce se poc osjecat taj problem.
-----------------
Sto posto tacno. Mislim da pucaju na duze staze. Skupa radna snaga, a nidje sirovina. Mada, stare su to lisice. Mozda i smisle nesto pametno.
User avatar
chinese_water
Posts: 1688
Joined: 26/06/2006 01:02

#9

Post by chinese_water »

old.rascia wrote:Ono ide dobro u EU ali ima i negtive, u zadnje vrjeme raste kineska i indiska ekonomija, sto dosta utice na EU-ekonomiju. Evropska unija je dobrim djelom na putu da postane unija staraca, to ne stvara sad probleme ali za koju godinu ce ce se poc osjecat taj problem.
-----------------
Sto posto tacno. Mislim da pucaju na duze staze. Skupa radna snaga, a nidje sirovina. Mada, stare su to lisice. Mozda i smisle nesto pametno.
A sta je Rumunija? Zar im to vec jednim dijelom nije jeftina radna snaga? ;)
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#10

Post by Svemirski_Jebach »

chinese_water wrote:
Svemirski_Jebach wrote:@ma daaaj - ma daaaaj :roll: nauci se ponasati...

problem je u tome sto nisam pricao sa gastrabajterima (s kojima btw nemam nikakvog kontakta) nego sa vrlo dobrostojecim, uticajnim i obrazovanima ljudima. Jednostavno, ljudi osjecaju da nesto nije u redu...
Dobrostojeci,uticajni i obrazovani koji kukaju???
:shock:
ne kukaju sto nemaju sta jest ili sto su siromasni, ali su upuceni u eknomiju (jer im je to posao) i znaju sta se desava...jedna od glavnih stvari je skora propast penzionih fondova kakve znamo...pa i sistem zdravstvenog osiguranja. Na mala vrata, cini mi se, ulazi americki sistem ili njegova varijacija
Blueboy-
Posts: 210
Joined: 15/01/2007 19:23

#11

Post by Blueboy- »

A sta je Rumunija? Zar im to vec jednim dijelom nije jeftina radna snaga?
Problem radne snagese rjesava na vise nacina, zakoni se donose tak da u penziju mozes tek poslje 65 pa u nekim cak i kasnije, to su te reforme koje su se pokrenule. Skolstvo se reformise u efikasnije i brze, tako da sto prije radno trziste ima na raspolaganju skolovane ljude. Radna snaga rumonije je malo djete, evropa ipak broji priblizno 400 mio. stanovniak, to nije rjesenje na koje se evropa oslanja..
User avatar
Faust
Posts: 1162
Joined: 20/10/2005 23:38
Location: Ni pakao ni raj

#12

Post by Faust »

Svemirski_Jebach wrote:
chinese_water wrote:
Svemirski_Jebach wrote:@ma daaaj - ma daaaaj :roll: nauci se ponasati...

problem je u tome sto nisam pricao sa gastrabajterima (s kojima btw nemam nikakvog kontakta) nego sa vrlo dobrostojecim, uticajnim i obrazovanima ljudima. Jednostavno, ljudi osjecaju da nesto nije u redu...
Dobrostojeci,uticajni i obrazovani koji kukaju???
:shock:
ne kukaju sto nemaju sta jest ili sto su siromasni, ali su upuceni u eknomiju (jer im je to posao) i znaju sta se desava...jedna od glavnih stvari je skora propast penzionih fondova kakve znamo...pa i sistem zdravstvenog osiguranja. Na mala vrata, cini mi se, ulazi americki sistem ili njegova varijacija
Kako sam se nasekirao zbog pada standarda Europljana. Neću moći spavati večeras... Molit ću se (to mi jedino preostaje) za njihovu konstantu, ako ne može rast, u standardu. Nek troše, kao što su i navikli, preko 80 % (zajedno s Amerikancima) zemljinih reursa, jer oni su obrazovani, pametni, znaju šta je dobro za sve...
Ulazi američki sistem u Europu? Kako zanimljivo...
Blueboy-
Posts: 210
Joined: 15/01/2007 19:23

#13

Post by Blueboy- »

Ni blizu americkog sistem nije, vjeruj mi da su evropljani, mozda osim njemaca, najvece skrtice. Uzimam dansku kao primjer, danci su velike stedise i ne trose pare lako, po autima, kucam i odjeci stvarno nikad ne mozes zakljuciti dali je bogat ili srednja klasa. Licno nemislim da trebas imat brige, EU se snadje, ne na tvojim ili mojim ledjima, jednostavnim reformama ljudi zastite svoj prozvod i svoju radnu snagu i uvjek zadrze standard i prosperitet.
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#14

Post by Svemirski_Jebach »

nisam se ni ja nasekirao uopste, niti sam to zbog toga rekao. :roll: al hajd... :D :D
Bosnian_spring
Posts: 363
Joined: 12/07/2006 22:10

#15 Re: Opadanje zivotnog standarda u Europi

Post by Bosnian_spring »

Svemirski_Jebach wrote:http://www.sarajevo-x.com/clanak/070221028

Ovaj clanak me je zaintrigirao da postavim ovu temu. Pored toga cesto slusam od ljudi iz europe, svojih kolega i prijatelja da standard u europi sve vise opada. Prica mi kolega iz svedske (advokat svedki) da su ljudi prilicno ljuti gore i da zele reforme socijalnog (ovo je garant zbog Sogana :D ) jer drzava i privreda posustaju.

Njemacki socijalni i penzioni fondovi ne mogu vise podnijeti pritiska, tako da i oni krecu u reformu americkog tipa.

Poljska ocigledno ima velikih problem i od mnogo ranije tako da ih necu ni spominjati.

Uglavnom, sta vi mislite i da li imate slicnu impresiju?
Nije tajna, svemirski. Gomila mladih i "pametnih" iz EU (kojima ne treba socijalna pomoc i koji imaju jako znanje) fura ka Americi, Svici, Britaniji itd. da se uhljebi i tamo sredi lovu.

Kriza u Evropi je prisutna unazad par decenija. Da se razumijemo nije to kriza kao u bivsoj SFRJ, gdje se sve raspada, rusi, ratovi pocinju, nema se jesti i sl. Daleko od toga....(Inace, interesantno je da kad nasim ljudima se spominje rijec kriza onda ona nuzno znaci totalnu destrukciju i nesto sto se ne moze oporaviti :)....sto bi rekli nadrealisti...ko se opekne na mlijeko...taj puse i u jogurt... )

Ja sam kratkorocno pesimistican u pogledu EU, dugorocno ima sanse nakon niza reformi i ujednacavanja ekonomskog sistema i deregulisanja trzista. Kad tad to dolazi....

Njemacka kao najjaca ekonomija je od ujedinjenja sa Istocnom Njemackom uvaljena u dosta problema plus sa prosirenjima EU, plus sto se od nje grebu ostali laki kaskaci: Spanci, Italijani, Francuzi itd.. Socijalni model sirokgrudnog davanja je opteretio privrede EU zemalja; nezaposlenost je velika opasnost a ekonomski rast u EU kontinentu je mizeran ili u najblazu ruku receno skroman.

Sama Njemacka da je ostala u granicama Zapadne Njemacke i nije sa ovim ostalim igrala "corabake EU" i ostalih politickih igrarija duvala bi za vrat Americi. Ovako, daleko kaska.....Njima bi bilo bolje da su tretirali Istocnu Njemacku kao kakvu "koloniju" ili daleku teritoriju umjesto sto su ih preuzeli i totalno isfinansirali :)

Sa druge strane, Svajcarska, Britanija i Irska vode evropsku konjicu i iste zemlje su prilicno odmakle od svojih evropskh prijatelja.

Generalno, tzv. "proper" EU zemlje jasno daleko kaskaju za Amerikom, Kinom i azijskim tigrovima. Ne mislim da ce u kracem periodu (narednih 20-30 godina) uspjeti da ista ozbiljnije naprave. Buducnost EU lezi u slijedecih 100 godina dok se malo jezici usaglase, kulture, nacin vodjenja biznisa itd. Dotad vidjecemo samo vise istog. Da se razumijemo, nije to nista tako lose, ali nije ni zglave prva svjetska ekonomska klasa. Lagani drugi razred....koji slepa svu sirotinju i socijalne programe na sebi....
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#16 Re: Opadanje zivotnog standarda u Europi

Post by Svemirski_Jebach »

Bosnian_spring wrote:
Svemirski_Jebach wrote:http://www.sarajevo-x.com/clanak/070221028

Ovaj clanak me je zaintrigirao da postavim ovu temu. Pored toga cesto slusam od ljudi iz europe, svojih kolega i prijatelja da standard u europi sve vise opada. Prica mi kolega iz svedske (advokat svedki) da su ljudi prilicno ljuti gore i da zele reforme socijalnog (ovo je garant zbog Sogana :D ) jer drzava i privreda posustaju.

Njemacki socijalni i penzioni fondovi ne mogu vise podnijeti pritiska, tako da i oni krecu u reformu americkog tipa.

Poljska ocigledno ima velikih problem i od mnogo ranije tako da ih necu ni spominjati.

Uglavnom, sta vi mislite i da li imate slicnu impresiju?
Nije tajna, svemirski. Gomila mladih i "pametnih" iz EU (kojima ne treba socijalna pomoc i koji imaju jako znanje) fura ka Americi, Svici, Britaniji itd. da se uhljebi i tamo sredi lovu.

Kriza u Evropi je prisutna unazad par decenija. Da se razumijemo nije to kriza kao u bivsoj SFRJ, gdje se sve raspada, rusi, ratovi pocinju, nema se jesti i sl. Daleko od toga....(Inace, interesantno je da kad nasim ljudima se spominje rijec kriza onda ona nuzno znaci totalnu destrukciju i nesto sto se ne moze oporaviti :)....sto bi rekli nadrealisti...ko se opekne na mlijeko...taj puse i u jogurt... )

Ja sam kratkorocno pesimistican u pogledu EU, dugorocno ima sanse nakon niza reformi i ujednacavanja ekonomskog sistema i deregulisanja trzista. Kad tad to dolazi....

Njemacka kao najjaca ekonomija je od ujedinjenja sa Istocnom Njemackom uvaljena u dosta problema plus sa prosirenjima EU, plus sto se od nje grebu ostali laki kaskaci: Spanci, Italijani, Francuzi itd.. Socijalni model sirokgrudnog davanja je opteretio privrede EU zemalja; nezaposlenost je velika opasnost a ekonomski rast u EU kontinentu je mizeran ili u najblazu ruku receno skroman.

Sama Njemacka da je ostala u granicama Zapadne Njemacke i nije sa ovim ostalim igrala "corabake EU" i ostalih politickih igrarija duvala bi za vrat Americi. Ovako, daleko kaska.....Njima bi bilo bolje da su tretirali Istocnu Njemacku kao kakvu "koloniju" ili daleku teritoriju umjesto sto su ih preuzeli i totalno isfinansirali :)

Sa druge strane, Svajcarska, Britanija i Irska vode evropsku konjicu i iste zemlje su prilicno odmakle od svojih evropskh prijatelja.

Generalno, tzv. "proper" EU zemlje jasno daleko kaskaju za Amerikom, Kinom i azijskim tigrovima. Ne mislim da ce u kracem periodu (narednih 20-30 godina) uspjeti da ista ozbiljnije naprave. Buducnost EU lezi u slijedecih 100 godina dok se malo jezici usaglase, kulture, nacin vodjenja biznisa itd. Dotad vidjecemo samo vise istog. Da se razumijemo, nije to nista tako lose, ali nije ni zglave prva svjetska ekonomska klasa. Lagani drugi razred....koji slepa svu sirotinju i socijalne programe na sebi....
slazem se. sve moje kolege ovdje zele ostati u americi da uzmu lovu.

a sada ce osuti paljba europske artiljerije :D :D doduse, predaleko smo im :D
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#17 Re: Opadanje zivotnog standarda u Europi

Post by Svemirski_Jebach »

Bosnian_spring wrote:
Svemirski_Jebach wrote:http://www.sarajevo-x.com/clanak/070221028

Ovaj clanak me je zaintrigirao da postavim ovu temu. Pored toga cesto slusam od ljudi iz europe, svojih kolega i prijatelja da standard u europi sve vise opada. Prica mi kolega iz svedske (advokat svedki) da su ljudi prilicno ljuti gore i da zele reforme socijalnog (ovo je garant zbog Sogana :D ) jer drzava i privreda posustaju.

Njemacki socijalni i penzioni fondovi ne mogu vise podnijeti pritiska, tako da i oni krecu u reformu americkog tipa.

Poljska ocigledno ima velikih problem i od mnogo ranije tako da ih necu ni spominjati.

Uglavnom, sta vi mislite i da li imate slicnu impresiju?
Nije tajna, svemirski. Gomila mladih i "pametnih" iz EU (kojima ne treba socijalna pomoc i koji imaju jako znanje) fura ka Americi, Svici, Britaniji itd. da se uhljebi i tamo sredi lovu.

Kriza u Evropi je prisutna unazad par decenija. Da se razumijemo nije to kriza kao u bivsoj SFRJ, gdje se sve raspada, rusi, ratovi pocinju, nema se jesti i sl. Daleko od toga....(Inace, interesantno je da kad nasim ljudima se spominje rijec kriza onda ona nuzno znaci totalnu destrukciju i nesto sto se ne moze oporaviti :)....sto bi rekli nadrealisti...ko se opekne na mlijeko...taj puse i u jogurt... )

Ja sam kratkorocno pesimistican u pogledu EU, dugorocno ima sanse nakon niza reformi i ujednacavanja ekonomskog sistema i deregulisanja trzista. Kad tad to dolazi....

Njemacka kao najjaca ekonomija je od ujedinjenja sa Istocnom Njemackom uvaljena u dosta problema plus sa prosirenjima EU, plus sto se od nje grebu ostali laki kaskaci: Spanci, Italijani, Francuzi itd.. Socijalni model sirokgrudnog davanja je opteretio privrede EU zemalja; nezaposlenost je velika opasnost a ekonomski rast u EU kontinentu je mizeran ili u najblazu ruku receno skroman.

Sama Njemacka da je ostala u granicama Zapadne Njemacke i nije sa ovim ostalim igrala "corabake EU" i ostalih politickih igrarija duvala bi za vrat Americi. Ovako, daleko kaska.....Njima bi bilo bolje da su tretirali Istocnu Njemacku kao kakvu "koloniju" ili daleku teritoriju umjesto sto su ih preuzeli i totalno isfinansirali :)

Sa druge strane, Svajcarska, Britanija i Irska vode evropsku konjicu i iste zemlje su prilicno odmakle od svojih evropskh prijatelja.

Generalno, tzv. "proper" EU zemlje jasno daleko kaskaju za Amerikom, Kinom i azijskim tigrovima. Ne mislim da ce u kracem periodu (narednih 20-30 godina) uspjeti da ista ozbiljnije naprave. Buducnost EU lezi u slijedecih 100 godina dok se malo jezici usaglase, kulture, nacin vodjenja biznisa itd. Dotad vidjecemo samo vise istog. Da se razumijemo, nije to nista tako lose, ali nije ni zglave prva svjetska ekonomska klasa. Lagani drugi razred....koji slepa svu sirotinju i socijalne programe na sebi....
slazem se. sve moje kolege ovdje zele ostati u americi da uzmu lovu.

a sada ce osuti paljba europske artiljerije :D :D doduse, predaleko smo im :D
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#18

Post by gavrilo »

u svajcarskoj sve po starom. standard na visokom nivou... imam osjecaj da je iz godine sve veci i veci. jedan od razloga zasto sam protiv ulasku u eu :D
User avatar
van Basten
Posts: 7547
Joined: 21/09/2006 02:59

#19

Post by van Basten »

Ha čuj, ako opada standard u EU, to možda može biti i dobro za nas. Jer svojim padom EU je onda sve bliža nama po standardu :D Osim ako mi ne padnemo brže naravno
Blueboy-
Posts: 210
Joined: 15/01/2007 19:23

#20

Post by Blueboy- »

Ha čuj, ako opada standard u EU, to možda može biti i dobro za nas. Jer svojim padom EU je onda sve bliža nama po standardu Osim ako mi ne padnemo brže naravno
EKONOMSKI ZA JEDNO 1000 GODINA :D
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#21

Post by MA DAJ... »

Svemirski_Jebach wrote:@ma daaaj - ma daaaaj :roll: nauci se ponasati...

problem je u tome sto nisam pricao sa gastrabajterima (s kojima btw nemam nikakvog kontakta) nego sa vrlo dobrostojecim, uticajnim i obrazovanima ljudima. Jednostavno, ljudi osjecaju da nesto nije u redu...

Mozda si naveo pogijesnu zemlju za primjer eko. krize u Evropi,jer su Njemacka i Francuska u zadnje tri godine u toj velikoj krizi...kao i Amerika,
ali,nebim se ja za njih...pronaci ce oni neko rijesenje za te krize svoje,jer su nekim oblastima ekonomije izuzetno jaki i da ce prebrodit te krize.
Francuska polako izlazi,koliko cujem...a vjerujem i ostali takoder.
Bosnian_spring
Posts: 363
Joined: 12/07/2006 22:10

#22

Post by Bosnian_spring »

MA DAJ... wrote:
Svemirski_Jebach wrote:@ma daaaj - ma daaaaj :roll: nauci se ponasati...

problem je u tome sto nisam pricao sa gastrabajterima (s kojima btw nemam nikakvog kontakta) nego sa vrlo dobrostojecim, uticajnim i obrazovanima ljudima. Jednostavno, ljudi osjecaju da nesto nije u redu...

Mozda si naveo pogijesnu zemlju za primjer eko. krize u Evropi,jer su Njemacka i Francuska u zadnje tri godine u toj velikoj krizi...kao i Amerika,
ali,nebim se ja za njih...pronaci ce oni neko rijesenje za te krize svoje,jer su nekim oblastima ekonomije izuzetno jaki i da ce prebrodit te krize.
Francuska polako izlazi,koliko cujem...a vjerujem i ostali takoder.
Mislim da smo ovdje prevashodno govorili o Njemackoj i Francuskoj. Obje zemlje su u relativnoj krizi jos od 1990 (tih) i pada Berlinskog zida. Ima onih koji tvrde jos i prije od toga.

Svicu, Britaniju i Irsku smo stavili u nesto posebno.

Amerika se ne moze tu porediti. Malo ti je tu pao sat u bunar.

Nakon rekordnog suludog rasta od gotovo jedne decenije, Amerika je bila u blagoj recesiji (dabogdo Evropa bila u tako blagoj recesiji - to bi za Evropu bio dernek) tamo u 2001-2002. To je nista, jer Amerikanci se zale kad nezaposlenost poraste za 0.2% - 0.5% i kukaju kao da je 30%, dok Francuzi i Svabe redovno zive sa dvocifrenom nezaposlenoscu koja je u nekim momentima dostizala nevjerovatnih 20%. Kazu sve ispod 20% je dobro :-)

Za ilustraciju, mi Bosnje smo ako se ne varam negdje oko 40%-50% nezaposlenosti.

Takodjer, za ilustraciju Americka nezaposlenost se krece obicno oko (3%-5%). Iso, cisto za ilustraciju, kad je ekonomski rast u Evropi 1-2% svi se vesele i to je ogroman uspjeh, a kad je u Americi 3%-4% onda kazu onako onako. Kina regularno udara po 6%-8% realnog rasta (komunjare tamo prijavljuju i po 10%-12% sto naravno je suplja).

Naravno da ce Evropa prezivjeti i naravno da su bolji od nas. Ali su daleko od prve klase i kako rekoh drugi razred koji ce ostati tako i kaskati jos dugi niz desetljeca u najboljoj varijanti. Plasim se da ce to biti tako jos i u narednih 100 godina....
gavrilo
Posts: 5381
Joined: 15/10/2004 18:37
Location: Zürich

#23

Post by gavrilo »

Image

:D
Blueboy-
Posts: 210
Joined: 15/01/2007 19:23

#24

Post by Blueboy- »

Americki sistem je nesto skroz drugo, nema nikakve slicnosti sa evropom. Evropa jos pokusaje ujedinit trziste, svak opet svoj interes gleda i stavlja nacionalnu ekonomiju u prvi red. Jezik i sve ostaslo igra ulogu da evropska unija treba vremena da proradi i pretvori se u jedno trziste kakvo je americko.
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#25 Re: Opadanje zivotnog standarda u Europi

Post by Sogan »

Svemirski_Jebach wrote:http://www.sarajevo-x.com/clanak/070221028

Ovaj clanak me je zaintrigirao da postavim ovu temu. Pored toga cesto slusam od ljudi iz europe, svojih kolega i prijatelja da standard u europi sve vise opada. Prica mi kolega iz svedske (advokat svedki) da su ljudi prilicno ljuti gore i da zele reforme socijalnog (ovo je garant zbog Sogana :D ) jer drzava i privreda posustaju.

Njemacki socijalni i penzioni fondovi ne mogu vise podnijeti pritiska, tako da i oni krecu u reformu americkog tipa.

Poljska ocigledno ima velikih problem i od mnogo ranije tako da ih necu ni spominjati.

Uglavnom, sta vi mislite i da li imate slicnu impresiju?
Svemirac, moja zasluga za opsti pad standarda je neupitna :D ali da ne pretjerujemo, ipak se radi o strukturalnim promijenama, oliti nadnacionalnim saltanjima drustvene paradigme... socijaldemokratski modeli su svoje dali i kontekst u kojem su se mogli etablirati i opstati vec deceniju i pol nije aktuelan... otud ove oscilacije u standardu dok se evropske zemlje ne adaptiraju novoj nafaci... naravno, kroz konsolidaciju EU-projekta, odnosno federalizaciju iste :D Onako uprosteno...
Post Reply