Online banke: N26, Revolut, Starling, Monzo

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Hemsworth30
Posts: 566
Joined: 29/09/2020 02:33

#1 Online banke: N26, Revolut, Starling, Monzo

Post by Hemsworth30 »

Registrovati se na online banke poput N26, Revolut, Starling, Monzo u Bosni i Hercegovini još uvijek je nemoguće. Međutim naši ljudi koji odu vani mogu se registrovati na npr. N26 banku s bosanskim pasošem. Nedavno mi je poznanik, koji je otišao studirati u Švedsku, kazao da se prijavio na N26 upravo s bosanskim papirima.

Da li je iko imao iskustvo otići vani, registrovati se i vratiti nazad u državu, te koristiti usluge ovih banaka bez problema?
akcija007
Posts: 2806
Joined: 17/05/2008 23:50

#2 Re: Online banke: N26, Revolut, Starling, Monzo

Post by akcija007 »

Jesam ja sa bosanskim pasosem i ptebivalistem u EU se refistrovao na Revolut i koristim Revolut.
Treba ti adresa u EU , broj mobitela iz EU i kartica banke koju je izdala banka iz EU a koju ces povezati sa Revolutom. S te povezane kartice /racuna prebacukes pare na Revolut .

Kroz 4 sedmice dodje Revolut na kucnu adresu.
U BiH najnormalnije radi Revolut. Ja imam Revolut Visa debit. Nema opcije konverzije iz EUR u KM pa KM da drzis na Revolutu. Meni iz EUR povlaci kada potrosim KM u Bosni. Kurs varira. Vikendom je 1,91 do 1,92 a radnim danima od 1,95 do cak 1,97.
Podizati se bez provizije za sada moze na Unicredit i Ziraat i Addiko bankomatima. Na NLB pita jeli isplata sa tekuceg ili stednog racuna. Ne znam sta je to. BANKOMATI Raiffeisen Intesa Sparkasse ASA naplacuju naknadu od 8 KM jer se novac podize stranom karticom.
Nadam se da sam bio od pomoci .
User avatar
rida1976
Posts: 1894
Joined: 25/11/2007 19:43

#3 Re: Online banke: N26, Revolut, Starling, Monzo

Post by rida1976 »

Samo pripazi malo kod koristenja Revoluta kod nas. Ako dominantno koristis kod nas, moze se desiti da ti blokiraju karticu. Imao sam negativno iskustvo sa Monese, slican servis. Sto se tice N26 mozes se regularno prijaviti i iz BiH sa nasim pasosem, licnom ili sta vec. Ne mora se skrivati da si rezident ovdje kao kod drugih fintecha. Oni svoje kartice i promovisu kao neka vrsta traveling slobode. Jedino moras staviti neku adresu za dostavu kartice u Njemacku ili EU zemlju. Ako bude trebalo pomoci oko N26 tu sam da pomognem, koristim je oko godinu dana. Inace je kod N26 dobro sto se pored toga sto je fintech banka postoji i kao "prava" banka, sto je svakako dobro ako drzis neke malo vece novce radi sigurnosti. Njemacki N26 je bolji od nekih drugih jer omogucava da je likas na Klarna karticu, sto opet daje neke druge pogodnosti.Evo referal code ako se odlucis za njemacki N26
muhamedo5309
konami666
Posts: 2419
Joined: 11/05/2015 21:57

#4 Re: Online banke: N26, Revolut, Starling, Monzo

Post by konami666 »

Sve navedene banke je nemoguce koristiti osim ako nemaš boravišnu dozvolu u EEA ili pasos EEA zone (ili američki pasos u slučaju N26).
Navedene banke nemaju u planu skorije otvaranje mogućnosti registracije korisnicima iz BiH.
Banka koja je najbliže navedenim u zemljama zapadnog balkana je Mobi banka iz Srbije i nisam siguran da li se može otvoriti račun kod njih iz Bosne.
User avatar
rida1976
Posts: 1894
Joined: 25/11/2007 19:43

#5 Re: Online banke: N26, Revolut, Starling, Monzo

Post by rida1976 »

konami666 wrote: 30/11/2020 13:00 Sve navedene banke je nemoguce koristiti osim ako nemaš boravišnu dozvolu u EEA ili pasos EEA zone (ili američki pasos u slučaju N26).
Navedene banke nemaju u planu skorije otvaranje mogućnosti registracije korisnicima iz BiH.
Banka koja je najbliže navedenim u zemljama zapadnog balkana je Mobi banka iz Srbije i nisam siguran da li se može otvoriti račun kod njih iz Bosne.
Kako nemoguce??? Pa citaj, koristimo te kartice normalno kod nas u BiH. Placamo telefonom sa tim karticama kod nas regularno.
User avatar
Entropio
Posts: 7799
Joined: 21/11/2010 21:49

#6 Re: Online banke: N26, Revolut, Starling, Monzo

Post by Entropio »

Koja je prednost tih kartica? Sta, imas karticu tipa Raiffeisen, i sad ti dodas tu karticu na Revolut, dobijes od njih karticu i koristis nju, a ne ovu Raiffeisen?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7754
Joined: 03/06/2016 16:31

#7 Re: Online banke: N26, Revolut, Starling, Monzo

Post by Dope_Man »

To je fakticki druga banka, dakle nema nista s trenutnom bankom i karticama koje imas. Postajes klijent te ustanove i dobijas njihovu karticu.

Kljucna prednost koju sam ja do sad vidio za revolut je mogucnost da zivis u EU, uplacujes na racun EUR, a ovdje skidas sa bankomata KM sa vrlo malom provizijom. Dakle, jednostavan i jeftin nacin slanja novca u BiH ako neko zeli slati roditeljima ili slicno, samo otvori gore sebi racun i posalje njima karticu. S tim da su kolicine za podizanje nesto niske, ne mozes bas hiljade prenositi tako, al i dalje je dobra i brza opcija.

Naravno, ima ovo sto spomenu covjek iznad vezano za nacin koristenja, moguce da bi predstavljalo problem ako covjek iskljucivo koristi ovdje, a registrovao je u Njemackoj ili negdje, neka lampica bi se upalila sigurno.
User avatar
gentoo
Posts: 3225
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#8 Re: Online banke: N26, Revolut, Starling, Monzo

Post by gentoo »

rida1976 wrote: 01/12/2020 00:01
konami666 wrote: 30/11/2020 13:00 Sve navedene banke je nemoguce koristiti osim ako nemaš boravišnu dozvolu u EEA ili pasos EEA zone (ili američki pasos u slučaju N26).
Navedene banke nemaju u planu skorije otvaranje mogućnosti registracije korisnicima iz BiH.
Banka koja je najbliže navedenim u zemljama zapadnog balkana je Mobi banka iz Srbije i nisam siguran da li se može otvoriti račun kod njih iz Bosne.
Kako nemoguce??? Pa citaj, koristimo te kartice normalno kod nas u BiH. Placamo telefonom sa tim karticama kod nas regularno.
Kako radis depozit na taj racun/karticu ?
konami666
Posts: 2419
Joined: 11/05/2015 21:57

#9 Re: Online banke: N26, Revolut, Starling, Monzo

Post by konami666 »

rida1976 wrote: 01/12/2020 00:01
konami666 wrote: 30/11/2020 13:00 Sve navedene banke je nemoguce koristiti osim ako nemaš boravišnu dozvolu u EEA ili pasos EEA zone (ili američki pasos u slučaju N26).
Navedene banke nemaju u planu skorije otvaranje mogućnosti registracije korisnicima iz BiH.
Banka koja je najbliže navedenim u zemljama zapadnog balkana je Mobi banka iz Srbije i nisam siguran da li se može otvoriti račun kod njih iz Bosne.
Kako nemoguce??? Pa citaj, koristimo te kartice normalno kod nas u BiH. Placamo telefonom sa tim karticama kod nas regularno.
Ja sam napisao kako je po pravilima a ti šta hoćeš. Ako radiš nešto sto nije po pravilima i ako izgubiš novac dobit ćeš K a ne novac. Banka ima pravo da se ogradi u slučaju da nisi poštovao pravila. Pravila su jasna u kojim zemljama njihove usluge su dostupne, u kojima ne i zašto je to tako.
akcija007
Posts: 2806
Joined: 17/05/2008 23:50

#10 Re: Online banke: N26, Revolut, Starling, Monzo

Post by akcija007 »

Ovdje se mijesaju kruske i jabuke. Te kartice se mogu koristiti u BiH ali se ne mogu povezati sa BH karticama .
Ove kartice se izdaju u EU na osnovu racuna/kartica iz EU. A mogu se koristiti u EU i izvan EU
User avatar
rida1976
Posts: 1894
Joined: 25/11/2007 19:43

#11 Re: Online banke: N26, Revolut, Starling, Monzo

Post by rida1976 »

gentoo wrote: 01/12/2020 11:31
rida1976 wrote: 01/12/2020 00:01
konami666 wrote: 30/11/2020 13:00 Sve navedene banke je nemoguce koristiti osim ako nemaš boravišnu dozvolu u EEA ili pasos EEA zone (ili američki pasos u slučaju N26).
Navedene banke nemaju u planu skorije otvaranje mogućnosti registracije korisnicima iz BiH.
Banka koja je najbliže navedenim u zemljama zapadnog balkana je Mobi banka iz Srbije i nisam siguran da li se može otvoriti račun kod njih iz Bosne.
Kako nemoguce??? Pa citaj, koristimo te kartice normalno kod nas u BiH. Placamo telefonom sa tim karticama kod nas regularno.
Kako radis depozit na taj racun/karticu ?
Topup sa nase UC mastercard i Intesa Visa kartice
Hemsworth30
Posts: 566
Joined: 29/09/2020 02:33

#12 Re: Online banke: N26, Revolut, Starling, Monzo

Post by Hemsworth30 »

akcija007 wrote: 29/11/2020 20:43 Jesam ja sa bosanskim pasosem i ptebivalistem u EU se refistrovao na Revolut i koristim Revolut.
Treba ti adresa u EU , broj mobitela iz EU i kartica banke koju je izdala banka iz EU a koju ces povezati sa Revolutom. S te povezane kartice /racuna prebacukes pare na Revolut .

Kroz 4 sedmice dodje Revolut na kucnu adresu.
U BiH najnormalnije radi Revolut. Ja imam Revolut Visa debit. Nema opcije konverzije iz EUR u KM pa KM da drzis na Revolutu. Meni iz EUR povlaci kada potrosim KM u Bosni. Kurs varira. Vikendom je 1,91 do 1,92 a radnim danima od 1,95 do cak 1,97.
Podizati se bez provizije za sada moze na Unicredit i Ziraat i Addiko bankomatima. Na NLB pita jeli isplata sa tekuceg ili stednog racuna. Ne znam sta je to. BANKOMATI Raiffeisen Intesa Sparkasse ASA naplacuju naknadu od 8 KM jer se novac podize stranom karticom.
Nadam se da sam bio od pomoci .
Jesi mnogo! Hvala buraz od srca! :) :)
Hemsworth30
Posts: 566
Joined: 29/09/2020 02:33

#13 Re: Online banke: N26, Revolut, Starling, Monzo

Post by Hemsworth30 »

rida1976 wrote: 29/11/2020 21:38 Samo pripazi malo kod koristenja Revoluta kod nas. Ako dominantno koristis kod nas, moze se desiti da ti blokiraju karticu. Imao sam negativno iskustvo sa Monese, slican servis. Sto se tice N26 mozes se regularno prijaviti i iz BiH sa nasim pasosem, licnom ili sta vec. Ne mora se skrivati da si rezident ovdje kao kod drugih fintecha. Oni svoje kartice i promovisu kao neka vrsta traveling slobode. Jedino moras staviti neku adresu za dostavu kartice u Njemacku ili EU zemlju. Ako bude trebalo pomoci oko N26 tu sam da pomognem, koristim je oko godinu dana. Inace je kod N26 dobro sto se pored toga sto je fintech banka postoji i kao "prava" banka, sto je svakako dobro ako drzis neke malo vece novce radi sigurnosti. Njemacki N26 je bolji od nekih drugih jer omogucava da je likas na Klarna karticu, sto opet daje neke druge pogodnosti.Evo referal code ako se odlucis za njemacki N26
muhamedo5309
Hvala puno, druze! Volio bih da mi vise priblizis. Ako moze u pp ili kako vec da se cujemo. :-D
-Ekser-
Posts: 218
Joined: 14/07/2009 14:10

#14 Re: Online banke: N26, Revolut, Starling, Monzo

Post by -Ekser- »

Što se tiče njemačkog N26, pasoš BiH + adresa u Njemačkoj. Kod same adrese, može i adresa servisa za preusmjeravanje pošiljki. Druga varijanta je lična karta preko Postident aplikacije + adresa u Njemačkoj.

Isto tako i Transferwise, kao i švajcarska Dukascopy banka, prihvataju klijente iz BiH. Kod Transferwise je dovoljna i lična karta, dok kod Dukascopy banke samo pasoš.

Kod Mobi banke treba biti na adresi u Srbiji, da se sačeka kurir, zarad potpisivanja ugovora i preuzmanja dokumenata od računa ili otići u neku od poslovnica Telenora, dok u Gruziji, skoro sve banke, otvaraju račune na daljinu za strance.

Isto ima i američka Axos banka, koja već više od 20 godina, prima strane klijente na daljinu. Samo pasoš je potreban.

I pazite sa transferima preko računa, pošto naše banke i najmanji iznos, iz inostranstva ka BiH i obrnuto, tarifiraju sa najmanje 20 KM, tako da, ako ćete stavljati novac na N26 banku preko lokalne banke, to može da košta između 20 KM, do čak 300-400 KM, u zavisnosti od iznosa transfera, dok u Hrvatskoj, koja je nedavno postala dio SEPA sistema (platnog prometa EU), kod njih transfer iz Hrvatske u recimo Njemačku, košta kao kod nas transfer unutar BiH, dok u našem slučaju, transfer u Njemačku se smatra kao međunarodni transfer.

Moja dva pfeniga.
gemigemi
Posts: 1
Joined: 14/02/2018 00:50

#15 Re: Online banke: N26, Revolut, Starling, Monzo

Post by gemigemi »

batice ,imas li ti ducascopy,vidim imaju visa karticu,moze li se povezati na paypal
tnt-tunja
Posts: 1035
Joined: 19/08/2014 21:08

#16 Re: Online banke: N26, Revolut, Starling, Monzo

Post by tnt-tunja »

Malo se pripazite sto se tice N26. Imao sam je zadnjih nekoliko godina, medjutim odlucili su prekinuti saradnju. Kao prekrsio sam neke njihove odredbe, ali nisu htjeli reci koje.
Ili su online kladionice ili crypto, treci razlog ne vidim.

Uglavnom sve fair i korektno, dobio sam rok od nekih 14dana da prebacim novac na neki drugi racun.
User avatar
Tesla Edison
Posts: 8364
Joined: 08/05/2017 19:17

#17 Re: Online banke: N26, Revolut, Starling, Monzo

Post by Tesla Edison »

tnt-tunja wrote: 01/04/2021 09:22 Malo se pripazite sto se tice N26. Imao sam je zadnjih nekoliko godina, medjutim odlucili su prekinuti saradnju. Kao prekrsio sam neke njihove odredbe, ali nisu htjeli reci koje.
Ili su online kladionice ili crypto, treci razlog ne vidim.

Uglavnom sve fair i korektno, dobio sam rok od nekih 14dana da prebacim novac na neki drugi racun.
Sad terkeljaju sve. Nedavno je Paypal haman zabranjen u BiH, večina banki blokirala transkakcije, a sve zbog "borbe protiv pranja novca". Tako na kraju, i ja sam ramišljao da za strane uplate uzmem neku od tih kartica, međutim odustao sam jer neću peglancija. Koristim karticu naše banke, platim proviziju i gotovo.
-Ekser-
Posts: 218
Joined: 14/07/2009 14:10

#18 Re: Online banke: N26, Revolut, Starling, Monzo

Post by -Ekser- »

gemigemi wrote: 23/03/2021 01:10 batice ,imas li ti ducascopy,vidim imaju visa karticu,moze li se povezati na paypal
Može, samo što tada naplaćuju 1 CHF mjesečno održavanje, dok bez kartice ne naplaćuju.
-Ekser-
Posts: 218
Joined: 14/07/2009 14:10

#19 Re: Online banke: N26, Revolut, Starling, Monzo

Post by -Ekser- »

tnt-tunja wrote: 01/04/2021 09:22 Malo se pripazite sto se tice N26. Imao sam je zadnjih nekoliko godina, medjutim odlucili su prekinuti saradnju. Kao prekrsio sam neke njihove odredbe, ali nisu htjeli reci koje.
Ili su online kladionice ili crypto, treci razlog ne vidim.

Uglavnom sve fair i korektno, dobio sam rok od nekih 14dana da prebacim novac na neki drugi racun.
N26 ne podržava trgovinu kriptovalutama. Za kriptovalute je bolji Dukascopy, što se tiče banaka. Isto tako Bitwalla je dobra, samo što nije banka, ali zato ima zaštitu depozita do 100000 evra po korisniku.
Loki2k9
Posts: 1851
Joined: 26/11/2019 01:03

#20 Re: Online banke: N26, Revolut, Starling, Monzo

Post by Loki2k9 »

Koju od ovih banaka mozemo povezati s Paypal-om?

N26, Revolut, Starling, Monzo

I za koju mi, Bosanci, danas u 2021. mozemo aplicirati ukoliko nemamo prebivaliste u zemljama EU u kojima su dostupne ove banke?
Preko prijatelja iz Njemacke bih gledao da dobijem karticu.
Hemsworth30
Posts: 566
Joined: 29/09/2020 02:33

#21 Re: Online banke: N26, Revolut, Starling, Monzo

Post by Hemsworth30 »

Da, promijeni li se stanje u BiH kad su ove stvari u pitanju?
Diverse
Posts: 476
Joined: 03/04/2021 12:20

#22 Re: Online banke: N26, Revolut, Starling, Monzo

Post by Diverse »

Hemsworth30 wrote: 02/07/2021 23:39 Da, promijeni li se stanje u BiH kad su ove stvari u pitanju?
Ma sta ce se promijeniti, sve po starom. U ovoj zabiti se nista ne mijenja. Snalazi se kako znas.
Hemsworth30
Posts: 566
Joined: 29/09/2020 02:33

#23 Re: Online banke: N26, Revolut, Starling, Monzo

Post by Hemsworth30 »

Diverse wrote: 03/07/2021 12:20
Hemsworth30 wrote: 02/07/2021 23:39 Da, promijeni li se stanje u BiH kad su ove stvari u pitanju?
Ma sta ce se promijeniti, sve po starom. U ovoj zabiti se nista ne mijenja. Snalazi se kako znas.
:|
Android Knego
Posts: 1555
Joined: 13/03/2012 08:11

#24 Re: Online banke: N26, Revolut, Starling, Monzo

Post by Android Knego »

rida1976 wrote: 29/11/2020 21:38 Sto se tice N26 mozes se regularno prijaviti i iz BiH sa nasim pasosem, licnom ili sta vec. Ne mora se skrivati da si rezident ovdje kao kod drugih fintecha. Oni svoje kartice i promovisu kao neka vrsta traveling slobode. Jedino moras staviti neku adresu za dostavu kartice u Njemacku ili EU zemlju.
Malo je nejasno ovo oko N26: možeš se regularno prijaviti iz BiH, ali adresa za dostavu kartice mora biti EU??
akcija007
Posts: 2806
Joined: 17/05/2008 23:50

#25 Re: Online banke: N26, Revolut, Starling, Monzo

Post by akcija007 »

Unicredit Mostar stranim karticama naplacuje proviziju za isplatu gotovine 7 KM
Dakle ako sa stranom karticom dizete lovu na bankomatima Unicredita u BiH poted provizije koju je propisala banka izdavalac kartice . Jos dodatno ide 7 KM
Pazite se s ovim karticama kod isplate gotovine u BiH
Post Reply