Oni su ubijali Sarajevo

Post Reply
User avatar
Hajvan
Posts: 9602
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#926 Re: Oni su ubijali Sarajevo

Post by Hajvan »

90minut wrote: 09/06/2021 15:26 U onom u kojem je svjestan da ima neko poslije tebe i tvoje generacije koja nece vjecno zivjeti.
:thumbup:
PM72
Posts: 17540
Joined: 30/04/2012 16:54

#927 Re: Oni su ubijali Sarajevo

Post by PM72 »

E nek si mi ga šukno,aferim. :thumbup:
User avatar
Tanqueray
Posts: 706
Joined: 06/08/2020 16:57

#928 Re: Oni su ubijali Sarajevo

Post by Tanqueray »

Otislo je ovo drustvo u pogresnom pravcu. Anonimni ljudi javno objavljuju imena drugih ljudi i bez ikakvih dokaza ih optuzuju za najgore zlocine. :shock:
Nadam se da ce se konacno izglasati zakon koji bi regulisao komentarisanje po internetu i kaznio sve koji sire mrznju medju narodima, gdje je generalizacija normalna pojava.
adapter
Posts: 726
Joined: 10/01/2013 08:41

#929 Re: Oni su ubijali Sarajevo

Post by adapter »

User avatar
Porodice Foht
Posts: 2793
Joined: 14/01/2019 04:56

#930 Re: Oni su ubijali Sarajevo

Post by Porodice Foht »

Darko Cvijetic, inace jedan dobar pisac iz Prijedora koji je prvi objavio knjige o terororu i pokolju nesrba u tom gradu 1992 godine, u svojoj novoj knjizi "Sto na podu spavas", pise o pokolju vojnika u kasarni Viktor Bubanj u Sarajevu. Tokom opsade i nakon njenog iseljenja. Koliko znam to se nije desilo, vojsci su cak Sarajlije gurali auta iz kasarne (onom JNA zastavniku) a nikakvo paljenje auta i ubijanje prilikom izlaska. Je li tako, veterani odbrane Sarajeva?
PM72
Posts: 17540
Joined: 30/04/2012 16:54

#931 Re: Oni su ubijali Sarajevo

Post by PM72 »

Scena kad guraju stojadina kapetanu JNA nastala je prilikom iseljavanja i odlaska vojske iz kasarne Maršal Tito a što se tiče iseljavanja iz kasarne Viktor Bubanj (sadašnji sud BiH) nijednom vojniku nije dlaka sa glave spala,svi su u koloni izašli živi i zdravi
The BEN10
Posts: 7557
Joined: 19/09/2011 09:03

#932 Re: Oni su ubijali Sarajevo

Post by The BEN10 »

Sarajmen wrote: 10/06/2021 06:16 Dobrodošao na forum i temu na kojoj se prozivaju imenom i prezimenom osobe koje su godinama ubijale stanovništvo grada Sarajeva držeći ga više godina pod barbarskom opsadom.
Image
Prokletnici! :twisted:
fakrmader
Posts: 98
Joined: 13/02/2022 12:30

#933 Re: Oni su ubijali Sarajevo

Post by fakrmader »

The BEN10 wrote: 23/12/2021 08:39
Sarajmen wrote: 10/06/2021 06:16 Dobrodošao na forum i temu na kojoj se prozivaju imenom i prezimenom osobe koje su godinama ubijale stanovništvo grada Sarajeva držeći ga više godina pod barbarskom opsadom.
Image
Prokletnici! :twisted:
Gengo i Džida bi, da Tužilaštvo BiH radi svoj posao, trebali odgovarati kao direktni krivci za Markale 1. I to je slučaj koji bi se mogao dobiti glat. Ali, politika..drugog objašnjenja nemam da za zločine opsade Sarajeva, kojima je u Hagu posvećena najveća pažnja nakon Srebrenice i Prijedora, izrečene 3 doživotne i jedna efektivno doživotna kazna, nikada Tužilaštvo BiH nije podiglo nijednu optužnicu. A sama svjedočenja ovih srpskih komandanata, i dokumentacija koju je haško tužilaštvo uložilo pritom, bili bi dovoljni za osuđujuću presudu. Dakle, svakom tužiocu slučaj za poželjeti. Ali očito se želi održati narativ da je Sarajevo bilo legitimna vojna meta, pa tako nije moglo biti ni zločina prilikom grantiranja i snajperisanja.
User avatar
Toffee karamela
Posts: 2669
Joined: 25/03/2009 22:36
Location: SDAistan

#934 Re: Oni su ubijali Sarajevo

Post by Toffee karamela »

Porodice Foht wrote: 22/12/2021 22:16 Darko Cvijetic, inace jedan dobar pisac iz Prijedora koji je prvi objavio knjige o terororu i pokolju nesrba u tom gradu 1992 godine, u svojoj novoj knjizi "Sto na podu spavas", pise o pokolju vojnika u kasarni Viktor Bubanj u Sarajevu. Tokom opsade i nakon njenog iseljenja. Koliko znam to se nije desilo, vojsci su cak Sarajlije gurali auta iz kasarne (onom JNA zastavniku) a nikakvo paljenje auta i ubijanje prilikom izlaska. Je li tako, veterani odbrane Sarajeva?
Cvijetić je počeo pisati ko fol "čisteći prvo u svojoj avliji" (Prijedor) da bi onda počeo fantazirati i hračkati po Armiji BiH (izmaštani pokolj u sarajevskim kasarnama o kojima je vjv čuo od Tome Kovača u jutarnjem programu Happy TV).

SANU leveliranje svih zaraćenih strana ali na literarnog finjaka. Naš Kamerni teatar mu je otkupio text i postavio predstavu, valjda da mu se zahvali što je jedan od pet RS Srba koji je prevalio preko usta da su logori postojali.

Tip je kvarnjak u rangu Ljiljane Smajlović ili Kecmanovića juniora koji je isti literarni postupak primijenio u romanu "Top je bio vreo" (radnja se odvija u opsjednutom Sarajevu da bi u finalu dječak Srbin koji izađe "svojima" pljunuo na njega s brda) :roll:
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2793
Joined: 14/01/2019 04:56

#935 Re: Oni su ubijali Sarajevo

Post by Porodice Foht »

Toffee karamela wrote: 14/02/2022 00:54
Porodice Foht wrote: 22/12/2021 22:16 Darko Cvijetic, inace jedan dobar pisac iz Prijedora koji je prvi objavio knjige o terororu i pokolju nesrba u tom gradu 1992 godine, u svojoj novoj knjizi "Sto na podu spavas", pise o pokolju vojnika u kasarni Viktor Bubanj u Sarajevu. Tokom opsade i nakon njenog iseljenja. Koliko znam to se nije desilo, vojsci su cak Sarajlije gurali auta iz kasarne (onom JNA zastavniku) a nikakvo paljenje auta i ubijanje prilikom izlaska. Je li tako, veterani odbrane Sarajeva?
Cvijetić je počeo pisati ko fol "čisteći prvo u svojoj avliji" (Prijedor) da bi onda počeo fantazirati i hračkati po Armiji BiH (izmaštani pokolj u sarajevskim kasarnama o kojima je vjv čuo od Tome Kovača u jutarnjem programu Happy TV).

SANU leveliranje svih zaraćenih strana ali na literarnog finjaka. Naš Kamerni teatar mu je otkupio text i postavio predstavu, valjda da mu se zahvali što je jedan od pet RS Srba koji je prevalio preko usta da su logori postojali.

Tip je kvarnjak u rangu Ljiljane Smajlović ili Kecmanovića juniora koji je isti literarni postupak primijenio u romanu "Top je bio vreo" (radnja se odvija u opsjednutom Sarajevu da bi u finalu dječak Srbin koji izađe "svojima" pljunuo na njega s brda) :roll:
Da je u rangu Ljiljane i Kecmana, bogme nije, ali hajde nema veze. Hvala.
Veteranu Sarajmenu je, kako vidim, ispod casti odgovoriti na moje pitanje i ovdje a i u privatnim porukama. Hebe vas PTSP kvalitetno, nema sta!
User avatar
Toffee karamela
Posts: 2669
Joined: 25/03/2009 22:36
Location: SDAistan

#936 Re: Oni su ubijali Sarajevo

Post by Toffee karamela »

Porodice Foht wrote: 14/02/2022 10:46

Da je u rangu Ljiljane i Kecmana, bogme nije, ali hajde nema veze. Hvala.
ne mislim u rangu po talentu, posebno s rečenom novinarkom, nego u rangu intelektualno-lisičje "lukavosti" i pokvarenjaštva
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#937 Re: Oni su ubijali Sarajevo

Post by toska »

Porodice Foht wrote: 22/12/2021 22:16 Darko Cvijetic, inace jedan dobar pisac iz Prijedora koji je prvi objavio knjige o terororu i pokolju nesrba u tom gradu 1992 godine, u svojoj novoj knjizi "Sto na podu spavas", pise o pokolju vojnika u kasarni Viktor Bubanj u Sarajevu. Tokom opsade i nakon njenog iseljenja. Koliko znam to se nije desilo, vojsci su cak Sarajlije gurali auta iz kasarne (onom JNA zastavniku) a nikakvo paljenje auta i ubijanje prilikom izlaska. Je li tako, veterani odbrane Sarajeva?
pa već ti je (dijelom) odgovoreno, a sve je ovo svakako off od naziva teme.

kasarna Viktor Bubanj sa redovnim vojnicima i rezervistima je držana u okruženju i kasnije iseljena, nije bilo žrtava u tom procesu, a samo iseljenje je praćeno kamerama.

brzo nakon toga kasarana je pretvorena u Vojni sud, rat je već bio proglašen. tu je znači bio i pritvor.
zbog te svoje uloge postao je stalna meta srpske artiljerije, ne znam ništa o žrtvama unutar kasarne (samo načuo), ali obližnji Otoka, Aneks, Švrakino...su imali velike civilne žrtve samo zbog gađanja kasarne.

lično iskustvo 1:
kao obični vojnik neke "interventne jedinice" smješten sam u toj kasarnoj od 1.9.92. na stalni boravak, ne u smjenama, možda 1 dan u sedmici za obići kuću. čuvanje straže u kasarni, jedna akcija na Stupu, dva odlaska na Dobrinju. to je trajalo nekih 2 mjeseca.
dajem riječ da ništa nedolično nisam primjetio.

iskustvo 2.
komšija Srbin iz zgrade je negdje možda u julu-augustu 92. uhapšen i odveden u tu kasarnu.
komšije iz zgrade, među njima i moj otac, odlaze u Viktor Bubanj da pokušaju nešto i odnesu potrepštine.

naravno da ga nisu oslobodili, ali ubrzo je obavljena neka (valjda) razmjena koju su isto snimale kamere i tu smo poznali komšiju, izgledao je isto kao i prije hapšenja. to sa našim zarobljenim ili uhapšenim nikada nije bio slučaj već bi se radilo o poluživim ljudima, hodajućim leševima.

e sad, niko ne zna sve, možda je bilo i zločina, postoje li neke presude, sudski postupci...?
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2793
Joined: 14/01/2019 04:56

#938 Re: Oni su ubijali Sarajevo

Post by Porodice Foht »

toska wrote: 14/02/2022 14:35
Porodice Foht wrote: 22/12/2021 22:16 Darko Cvijetic, inace jedan dobar pisac iz Prijedora koji je prvi objavio knjige o terororu i pokolju nesrba u tom gradu 1992 godine, u svojoj novoj knjizi "Sto na podu spavas", pise o pokolju vojnika u kasarni Viktor Bubanj u Sarajevu. Tokom opsade i nakon njenog iseljenja. Koliko znam to se nije desilo, vojsci su cak Sarajlije gurali auta iz kasarne (onom JNA zastavniku) a nikakvo paljenje auta i ubijanje prilikom izlaska. Je li tako, veterani odbrane Sarajeva?
pa već ti je (dijelom) odgovoreno, a sve je ovo svakako off od naziva teme.

kasarna Viktor Bubanj sa redovnim vojnicima i rezervistima je držana u okruženju i kasnije iseljena, nije bilo žrtava u tom procesu, a samo iseljenje je praćeno kamerama.

brzo nakon toga kasarana je pretvorena u Vojni sud, rat je već bio proglašen. tu je znači bio i pritvor.
zbog te svoje uloge postao je stalna meta srpske artiljerije, ne znam ništa o žrtvama unutar kasarne (samo načuo), ali obližnji Otoka, Aneks, Švrakino...su imali velike civilne žrtve samo zbog gađanja kasarne.

lično iskustvo 1:
kao obični vojnik neke "interventne jedinice" smješten sam u toj kasarnoj od 1.9.92. na stalni boravak, ne u smjenama, možda 1 dan u sedmici za obići kuću. čuvanje straže u kasarni, jedna akcija na Stupu, dva odlaska na Dobrinju. to je trajalo nekih 2 mjeseca.
dajem riječ da ništa nedolično nisam primjetio.

iskustvo 2.
komšija Srbin iz zgrade je negdje možda u julu-augustu 92. uhapšen i odveden u tu kasarnu.
komšije iz zgrade, među njima i moj otac, odlaze u Viktor Bubanj da pokušaju nešto i odnesu potrepštine.

naravno da ga nisu oslobodili, ali ubrzo je obavljena neka (valjda) razmjena koju su isto snimale kamere i tu smo poznali komšiju, izgledao je isto kao i prije hapšenja. to sa našim zarobljenim ili uhapšenim nikada nije bio slučaj već bi se radilo o poluživim ljudima, hodajućim leševima.

e sad, niko ne zna sve, možda je bilo i zločina, postoje li neke presude, sudski postupci...?
:thumbup: Darko se toliko zadeverao u knjizi kako hladno vojnik JNA ubi neku zenu, civila bezbeli na ulici, iz kasarne, pa kako njemu poginu drug (Makedonac?) od snajperiste Armije BiH i tako. Bilo je jos toga pa velim da pitam jer meni nije poznato da je toga bilo.
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#939 Re: Oni su ubijali Sarajevo

Post by toska »

Evo nađoh prvostepenu presudu za Viktor Bubanj:

Sud Bosne i Hercegovine osudio je Ramiza Avdovića na tri godine zatvora, a Julijana Nikolaja Vintilu na dvije godina zatvora zbog ratnog zločina protiv civilnog stanovništva.

nekoliko premlaćivanja zatvorenika...
https://www.slobodnaevropa.org/a/presud ... 77676.html


a sada da se vratimo na temu
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#940 Re: Oni su ubijali Sarajevo

Post by jefff »

Niko ne sme da vas bije
Post Reply