Oni su ubijali Sarajevo

Post Reply
User avatar
IBM
Posts: 877
Joined: 26/07/2007 14:01

#1 Radovan Karadzic-dosije

Post by IBM »

E ovako zamolio bi sve ljude da ovdje stavljaju samo dokumente, audio i video zapise vezano za Karadzica.Ima dosta stvari koji nasi mediji, ne znaju ili jednostavno nece da prikazuju vezano za ovog covjeka.

Zato vas molim, samo autenticne stvari bez ikakvih novinskih clanaka i tabloida.

Evo od mene, dijelovi dokumentarnog filma "The Reckoning", Director Kevin Sim,Channel 4,Summer 1998







Interviewi sa Vladimirom Srebrevom (sta bi snjim btw?), Markom Vesovicem, Nerminom Tulicem itd.
User avatar
tovarish
Posts: 3494
Joined: 26/05/2008 23:57

#2 Re: Radovan Karadzic-dosije

Post by tovarish »

Srebrov je umro. Ima tome dosta godina.
User avatar
IBM
Posts: 877
Joined: 26/07/2007 14:01

#3 Re: Radovan Karadzic-dosije

Post by IBM »

PRESRETNUTI TELEFONSKI RAZGOVORI GLAVNIH PROTAGONISTA RATA
Autor: Sonja Biserko
Objavljeno: 14. Sep 2008. 09:09:53
Razgovor zločinaca

Karadžić

Vladislav Jovanović

Ćosić Milošević
Nepoznati muškarac: O čemu se sve tu radi...
Radovan Karadžić: Da, da.
Nepoznati muškarac: Tako je.
Radovan Karadžić: U redu, sada ću pozvati Vlatka da...
Nepoznati muškarac: Hajde, zovite ga.
Radovan Karadžić: U redu.
Nepoznati muškarac: Prijatno veče. Doviđenja.
Radovan Karadžić: Laku noć.
Radovan Karadžić nastavlja razgovor sa Vladislavom Jovanovićem
Vladislav Jovanović: Halo.
Radovan Karadžić: Dobro veče.
Vladislav Jovanović: Dobro veče. Kako ste?
Radovan Karadžić: Je li to stan Jovanovića?
Vladislav Jovanović: Da, to sam ja.
Radovan Karadžić: Ovde Radovan Karadžić, da li...?
Vladislav Jovanović: O, halo g. KaradžićU. Kako ste?
Radovan Karadžić: Hvala, veoma dobro. Kako ste vi?
Vladislav Jovanović: Izvinite, proveo sam ceo dan...
Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: U mraku radeći na nečemu, pa sam pomislio...
Radovan Karadžić: Da. Upravo sam razgovarao sa Dobricom i pitao ga da nije
isuviše kasno da vas zovem. On reče da ste se upravo razišli i da ne bi bilo
isuviše kasno. Vladislav Jovanović: Ušao sam ovog trenutka.
Radovan Karadžić: Aha. Dobro, evo šta smo hteli: mi smo razmatrali neke od naših opcija. Nema šanse da sedimo i čekamo eventualno priznanje BH kao nezavisne zemlje u njenom sadašnjem obliku. Ova IZETBEGOVIĆEVA opcija nas pomalo brine.
Vladislav Jovanović: Da.
Radovan Karadžić: Ovaj narod ovde neće nikakvu analogiju sa Sovjetskim
Savezom, nema šanse.
Vladislav Jovanović: Ona nije samo njegova.
Radovan Karadžić: Da. To je ono čega se plašim. To je ono što oni...Dobrica mi
je takođe rekao da, da...
Vladislav Jovanović: Da.
Radovan Karadžić: On radi sve ovo vreme - više od godinu i po dana ili dve -sa drugima, iz Evrope. Usaglašava svoje dokumente.

Vladislav Jovanović: Taj pritisak na nas je sada još veći zbog sovjetskog modela,
sve je otvoreniji.
Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: To se dakle radi u dogovoru sa drugima; on to ne radi sam.
Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: Treba da se nađemo u nekakvom procepu.
Radovan Karadžić: Tako da, a i činjenica da je on (pored bekstva?) smislio da je
njegov legitimitet, radi traženja nezavisnosti, da je ponuda...
Radovan Karadžić: Da. Vladislav Jovanović: Tog traženja.
Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: Znate, tako da je sve to dogovoreno.
Radovan Karadžić: Da, da. Tako da on ne bi...
Vladislav Jovanović: Oni zaobilaze pravne i političke razloge i prigovore i grade potpuno drugačiju platformu. Ponudu koju Zajednica podnosi svim republikama da budu priznate kao nezavisne.
Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: A on istupa sa zgodnim izgovorima - "Dakle, oni su mi ponudili priznanje i ja sam ga prihvatio. Ja ništa nisam radio u vezi s tim."
Radovan Karadžić: Da. On izrazi svoju želju, što ko(nedovršena reč)...to nije optužba, mada u stvari jeste.
Vladislav Jovanović: Da. Tako da je to dogovoreno, u to sam apsolutno siguran.
Radovan Karadžić: Da, da.
Vladislav Jovanović: A i to, čineći to oni zaobilaze ona dva pitanja koja smo
uputili Ka(nedovršena reč)... i (Bante?) - ove komisije.
Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: Tako da će oni sve to završiti pre nego što komisija izađe
sa odgovorom.
Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: Onda će oni tražiti da se pitanja granica definišu van
terena.
Radovan Karadžić: Da, da. Ali recite mi - da li će oni to uraditi već desetog? Vladislav Jovanović: Ja lično ne mislim tako. Jer raspoloženje je da se ovaj rok
pomeri bez mnogo buke.
Radovan Karadžić: Aha.
Vladislav Jovanović: Da se sačuva obraz ali i da se to obavi. Samo ako se možda
ovaj poslednji dogovor ne poštuje.
Radovan Karadžić: Aha.
Vladislav Jovanović: Recimo u pogledu prekida vatre.
Radovan Karadžić: A Hrvatska se svojski trudi da se on ne poštuje.
Vladislav Jovanović: Naravno, uz bodrenje svog pokrovitelja, jer se samo u toj
verziji mogu pogurati događaji u vezi sa raspadom Jugoslavije.
Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: I ja se toga bojim. Ili ako iz bilo kog razloga ovo ostane kako jeste, a među nama je doneta odluka o (proširenju?) "plavih šlemova", to bi onda moglo ispasti kao jedan veoma jak argument za one koji su za odlaganje. Jer kako mi ovaj Portugalac reče, ovo ne treba uzeti kao krajnji rok ili fiksni vremenski okvir - to je samo jedna od faza. Ove faze se mogu dalje produžiti u zavisnosti od događanja i prema tome kako ćete vi izvršavati svoje, itd.
Radovan Karadžić: Aha.
Vladislav Jovanović: Zato, moj, ovaj, ostaje da oni iskoriste priliku da, ovaj,
produže rok, a da se pritom ne upotrebi reč odlaganje.
Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: S tim što, da bi druga strana sačuvala obraz, oni bi nama i Crnoj Gori postavili dodatne zahteve da sarađujemo i da se ponašamo politički i tako to.
Radovan Karadžić: Da. To bi ustvari opet bila ucena, zar ne?
Vladislav Jovanović: Njihov ceo metod je ucena?
Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: Oni bi i ovaj put želeli da to odlože, a mogli bi i da navedu uspeh Vensove misije kao pozitivan razvoj događaja? Tu bi mogli da pridodaju i ostvarenje mira na frontu, plus početak ovih iInternih, prijateljskih dijaloga. Što će oni verovatno iskoristiti kao dodatni element. Možete zamisliti, možda i nešto drugo što...Međunarodne sankcije.
Radovan Karadžić: Za odlaganje, je li tako?
Vladislav Jovanović: Za produženje roka.
Radovan Karadžić: Da, da.
Vladislav Jovanović: Možda ne za odlaganje. Radi se o pokušajima da se pronađe način da se de fakto ovaj, mislim, mislim, (nepoznata reč) stvar. Jer, pošto je, je li vrlo (eksplozivna?) zbog...
Radovan Karadžić: Zbog?
Vladislav Jovanović: Zbog kratkog roka.
Radovan Karadžić: Da, da.
Vladislav Jovanović: A onda bi oni pustili da cela stvar legne, pa bi faktor čekanja...
Radovan Karadžić: Na nas, je li tako? Vladislav Jovanović: Da.
Radovan Karadžić: Da, da.
Vladislav Jovanović: U međuvremenu tu bi bila...konferencija koja bi, samo trenutak (kašlje), izvinite - koja bi prema poslednjem izveštaju trebalo da se održi već desetog ili devetog.
Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: A ona bi dala nekakav rezultat. Dala bi izvestan zamah ili bi pokrenula nešto. A verovatno bi se i zakazao sledeći sastanak ili ekspertska grupa u narednim danima. Sve to bi se moglo iskoristiti kao razlog da se ne pređe Rubikon, da se čeka i tako dalje.
Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: A možda bi mogli da nateraju (Parterovu?) komisiju to
produži preventivni rok. Radovan Karadžić: Aha.
Vladislav Jovanović: Naveli bi neki formalan razlog i rekli da ovo...
Radovan Karadžić: Zašto bi oni to uradili? Da li im je to potrebno?
Vladislav Jovanović: Zato da bi mogli da pruže izgovor za odlaganje. Radovan Karadžić: Da. Vladislav Jovanović: Znate već.
Radovan Karadžić: Nemačka ne želi odlaganje, zar ne?
Vladislav Jovanović: Ne želi. Ona je, uostalom, formalno priznala, ali čeka na
petnaesti da ne bi trčala ispred... Radovan Karadžić: Aha.
Vladislav Jovanović: Jer joj ne odgovara da ide sama.
Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: Niti da vremenski razmak između formalne deklaracije i
njene primene bude isuviše dug. Da.
Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: Zato joj odgovara da Zajednica iznese jedinstven stav o statusu.
Radovan Karadžić: Da. U pogledu ove dve republike ili svih?
Vladislav Jovanović: Pa, svih koji su to tražili.
Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: U međuvremenu, hoću reći, Bošnjaci i Makedonci lete tamo-amo zahtevajući, ovaj, upravo to: da sve četiri budu priznate istovremeno.
Radovan Karadžić: Aha. Da.
Vladislav Jovanović: Ovaj, drugo je pitanje da li uslovi za to postoje.
Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: (ili) mogu biti nađeni. Znate, u pogledu Makedonije možda još uvek ne. U slučaju Bosne, ako se uopšte upuste u naše pravne i političke, ovaj, argumente, ovaj, izgleda da, ovaj, jedino što bi moglo da ih uplaši je, ovaj, nedostatak kontrole nad situacijom koja bi mogla nastati.
Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: To je jedina stvar u vezi sa vama koja ih koči.
Radovan Karadžić: Da, da. To bi nastalo, to bi nastalo, nekon...nekontrolisani procesi. Ja sam to rekao i Vensu kada me je upitao: "Šta će se desiti?", ja sam mu rekao: "Biće velikih masovnih pokreta, zaokružavanja teritorija, selidbe iz jednih krajeva u druge i, naravno, uz to slučajeva nekontrolisane pucnjave". On upita: "Ko će to započeti?" Niko ne zna ko će započeti.
Vladislav Jovanović: Da.
Radovan Karadžić: U takvim situacijama se ne može znati ko će započeti... započeće neko na najnižem nivou.
Vladislav Jovanović: Da, da. To je jedino što ih može zadržati, to i ništa drugo.
Jer naši argumenti ih se uopšte ne tiču. Njima nije stalo do prava; njih ono
ne interesuje. Ovaj, oni diktiraju političku volju.
Radovan Karadžić: Da, da.
Vladislav Jovanović: Dakle, ono što ste vi rekli, i mi smo. Rekao sam im otvoreno da je to poziv na priznanje, poziv na neizvesnost i rat. A sad dobro razmislite i vidite šta vam odgovara. Dobićete još jednu nezavisnu državu, ali ćete izgubiti mir.
Radovan Karadžić: Da, da.
Vladislav Jovanović: Dakle to je ono što ih koči, ovaj, i ono drugo u manjoj meri.
Iz tog razloga oni trenutno nisu u poziciji da tačno sagledaju sve posledice.
Po mom mišljenju, oni će se obuzdavati još jedno kratko vreme.
Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: A do tada će vršiti pritisak na nas da prihvatimo
unutrašnje granice u periodu od deset godina.
Radovan Karadžić: Da, da. U redu, a da li je ova opcija za Srbiju i Crnu Goru,
hm, hm, po tom sovjetskom modelu, kako rekoše, dva plus dva, plus dva,
taj višak, ako se uzme u obzir sovjetski model, o tome nema govora, zar ne? Vladislav Jovanović: Pa, to ne dolazi u obzir ni formalno ni pravno. Jer, u
njihovom slučaju, sve sovjetske republike su odlučile da se odupru
sopstvenoj državi. Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: I proglasile su nezavisnost.
Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: U našem slučaju, to nije slučaj sa najmanje dve republike. Radovan Karadžić: Da, da.
Vladislav Jovanović: Nema trećeg u sporu a drugo, ovaj, Rusija je imperijalna
tvorevina a mi to nismo. Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: Treće, Srbi žive u republikama van Srbije, u nekim od njih
hiljadu i po godina.
Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: Greška kolo...kolonizatora, što je bio slučaj sa Rusima u
Kazahstanu ili na Baltiku i toj grupi.
Radovan Karadžić: Da, da.
Vladislav Jovanović: Oni nisu nastali nakon što su pokoreni.
Radovan Karadžić: Da, da.
Vladislav Jovanović: Oni su bili tamo mnogo duže od carstva. Ja sam im sve to rekao, ali nema vajde. Oni nemaju sluha za sve to i insistiraju na ovom modelu kao primeru postojećih modela koji se poštuju. Ako oni, koji su veći, mogu...
Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: Koji ostavljaju daleko veći broj ljudi kao manjinu u drugim republikama, zašto ne biste mogli i vi?
Radovan Karadžić: Da, da.
Vladislav Jovanović: Pritisak će verovatno rasti.
Radovan Karadžić: Da, da.
Vladislav Jovanović: Kad su naši argumenti genocid, plus starost našeg stanovništva u ovim republikama, plus činjenica da je skoro pedeset posto stanovništva za Jugoslaviju a ne za njene republike. Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: Oni su krajnje zabrinuti zbog toga. Mislim da će se izvršiti
ogroman pritisak na Crnu Goru da se, ovaj, povuče iz ovoga.
Radovan Karadžić: Trebalo bi uraditi nešto povodom toga tamo dole.
Vladislav Jovanović: Pa, trebalo bi. Oni rade non-stop. Mislim da će pritisak biti
ogroman jer, ako oni to dobiju, srušili bi čitavu konstrukciju.
Radovan Karadžić: Da, da.
Vladislav Jovanović: Postigli su ono što su hteli.
Radovan Karadžić: Da, da.
Vladislav Jovanović: Raspad Jugoslavije.
Radovan Karadžić: A šta bi, recimo, značilo priznanje BH?
Vladislav Jovanović: Pod uslovom da se usude da preduzmu takav rizičan,
kriminalan korak, pošto je rizičan u odnosu na njihove standarde.
Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: A tu je i odlučivanje, te demokratije - one nisu baš voljne da se upuste u to u stilu baš me briga. Ali ako odluče da idu na to, ovaj, one bi mogle ići do kraja. Što znači da bi ustale da zaštite...
Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: Da, da, legalizovati se (zaglušeno glasovima u sobi)
Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: Recimo oni Srbi koji bi ustali i organizovali se bilo politički, teritorijalno ili vojno - oni bi, ovaj, bili osuđeni kao nelojalna manjina što bi, ovaj, nekorektno ponašanje višeg sloja, i oni bi pokušali na razne načine da ga umire dajući mu široku autonomiju u okviru pariteta nezavisne Bosne ili da ga podele ili sjedine na neki drugi način. Međutim, sve je to rizično i ne uklapa se u stil ili tradiciju Predsedništva. Radovan Karadžić: Znam. Šta, šta to znači za Armiju i druge savezne institucije u Bosni?
Vladislav Jovanović: Pa, u tom slučaju morala bi ili da prizna, ovaj, suverenitet Bosne, to jest vrhovnu vlast bosanskih čelnika i da se ponaša shodno tome, ili da se povuče i raspusti. Radovan Karadžić: A može li da ne prizna?
Vladislav Jovanović: Može, ali to bi predstavljalo seme pobune, to je građanski
rat.
Radovan Karadžić: Dakle, problem je u tome da li priznanje od strane Evropske Zajednice znači da jugoslovenske vlasti, jugoslovenske institucije u Bosni više ne funkcionišu.
Vladislav Jovanović: To bi trebalo da znači, to jest, početak kraja njihovog funkcionisanja. One bi verovatno dobile neko vreme, ovaj, neki rok, ovaj, prelazni period za prilagođavanje. Ali u tom slučaju, ako bude priznata kao nezavisna država, ona bi imala vrhovnu, suverenu vlast nad svima unutar svoje teritorije.
Radovan Karadžić: Dobro, ono što ja ne razumem, pošto sam razgovarao s
nekim od vaših ljudi tamo gore, vi znate na koga mislim, koji su rekli "to je
samo šala". Nema težine, to njihovo priznanje. Vladislav Jovanović: Prvo i prvo, ima pravnu težinu jer pravne (posledice?)
priznanja neke zemlje znače priznanje njene vrhovne vlasti. Drugo, u tom
slučaju Jugoslavija prestaje da postoji na toj teritoriji.
Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: A elementi Jugoslavije bi mogli...
Radovan Karadžić: Mogli?
Vladislav Jovanović: Ili da se povuku ili da priznaju tu vlast i postanu njen deo.
Shvatate? Radovan Karadžić: Da, da.
Vladislav Jovanović: Dakle sve posledice koje skoro da proizilaze jedna iz
druge.
Radovan Karadžić: Zar ne može država Jugoslavija da osudi zahtev za
priznanjem kao pobunu?
Vladislav Jovanović: Pa, mogla bi u situaciji stabilne ravnoteže snaga. Međutim,
s obzirom da postoje četiri takva zahteva, to više nije što kažu u okviru
njenih moći. Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: A svi ti zahtevi su, znate, prihvaćeni kao jednaka opcija, a
druga opcija, savezna, nije prihvaćena.
Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: Tako da čin pobune nije, ovaj, kvalifikovan (kao takav?)
čak i u slučaju Hrvatske i Slovenije.
Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: Umesto toga, izabrali su vijugav, krivudav, neuverljiv put...
Radovan Karadžić: Dobro onda, u tom slučaju, ja ne razumem, znači, zašto se ta opcija ne razradi dalje u razgovorima tamo gore jer to je, to onda nije sve; to nije, onda ništa nije isto ako oni priznaju...onog časa kad priznaju.
Vladislav Jovanović: Nije isto. Istini za volju, ja nisam razgovarao o tom sa bilo kim, niti sam pitan. Ali očigledno nije isto u pravnom smislu, s pravnog i političkog stanovišta.
Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: Pravi odnos snaga je nešto drugo i to je uvek odlučujući
faktor na kraju. Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: Ili on može odlučiti, ali pravno i politički, ako se taktički
zaključci izvedu logički, to bi bilo to.
Radovan Karadžić: Mislim, ako priznaju, da li bi država Jugoslavija, ovaj,
prestala da postoji čak i ako se ona sama sa tim ne slaže?
Vladislav Jovanović: Ne, jugoslovenska država ne bi prestala da postoji sve dok
su ove dve republike zajedno.
Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: A i ako one u tom slučaju to ospore. Ali njima je teško da to potpuno sprovedu. Međutim, ako se one razdvoje, onda bi se automatski smatralo da je nastupio raspad. Pošto bi, u tom slučaju, pet, ovaj, zatražilo nezavisnost, a šesta je irelevantna jer je potpuno za sebe.
Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: Hoću reći da je ovo teorijsko tumačenje koje ne mora da se
ostvari. Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: Nadam se da neće.
Radovan Karadžić: Ne znam - mi ovde razmišljamo: da li bi pomoglo da Milošević ode tamo gore devetog? Mogao bi imati dva razloga da ne ide. Prvi je da nije pozvan, ovaj, prvo zbog, ovaj, ova Briselska deklaracija nudi raspuštanje Jugoslavije, a drugo, ovaj, savezna vlast je totalno (zapostavljena?) jer Predsedništvo nije pozvano.
Vladislav Jovanović: Ja zapravo ne znam da li ga ne zovu, ili uopšte ne znam kako će to...
Radovan Karadžić: Mislim da Savezno Predsedništvo nije pozvano.
Vladislav Jovanović: Mi još uvek ne znamo, jer oni su to samo spomenuli u
štampi, i to možda devetog ili desetog; mi još nismo ništa primili.
Radovan Karadžić: Aha.
Vladislav Jovanović: Ili mora biti da su primili poziv. U pozivu se tačno navode priroda, dnevni red i, ovaj, učesnici. A tada oni mogu odlučiti na osnovu poziva. Na taj način postoji samo opšti stav da se nastavi sa Konferencijom. Ovog puta u Briselu.
Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: Mi se tome iz principa nismo usprotivili, osim da u tom slučaju obe opcije moraju biti ravnopravne. Drugo, Konferencija bi se morala distancirati od Evropske Zajednice, to jest, postići potrebnu samostalnost i biti podvedena pod uticaj, recimo, Ujedinjenih Nacija.
Radovan Karadžić: Da. A kakva je bila reakcija, ili ?
Vladislav Jovanović: To je bilo naše tumačenje sve vreme.
Radovan Karadžić: Da, da.
Vladislav Jovanović: To je ono što smo mi rekli u odgovoru koji sam poslao Bruku.
Radovan Karadžić: Da, ali (nedovršena reč). Vladislav Jovanović: ...Ja sam to rekao (Pinjeru?) Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: Dakle nadam se da se o tome diskutovalo i sada kada je
najhitnije. Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: Dakle imamo još vremena do "dana D" kako to oni kažu.
Radovan Karadžić: Da, problem je u tome što Karington ostaje, što znači da
okvir ostaje isti kao i ranije.
Vladislav Jovanović: On ostaje jer je on, kako to oni kažu, Vensov "pandan".
Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: Ali još važnije od njega je da Konferencija bude izvučena
iz pokroviteljstva Zajednice.
Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: Mada to ne izgleda slučajno. Ovaj, pominje se Zajednica. Radovan Karadžić: Da, da.
Vladislav Jovanović: Ali naš osnovni prigovor tamo nije uzet u obzir, stoga mi
tek treba da razmotrimo kako da nastupimo u okviru toga.
Radovan Karadžić: Da, da.
Vladislav Jovanović: Prvo da vidimo šta imaju na umu, a onda da kažemo to i to.
Radovan Karadžić: Da, da.
Vladislav Jovanović: Naš stav je bio formalan i kategoričan, ovaj, da takav okvir
može ostati ali samo bez pokroviteljstva Zajednice.
Radovan Karadžić: Da, da.
Vladislav Jovanović: Dobro, danas je četvrti, sutra još uvek imamo... Radovan Karadžić: Danas je peti a sutra je šesti.
Vladislav Jovanović: A, peti, da. Svejedno, još nije odlučeno da li će to biti
devetog ili desetog.
Radovan Karadžić: Aha.
Vladislav Jovanović: Mislim da deveti pada u četvrtak, znači to je obično... Radovan Karadžić: Da, da.
Vladislav Jovanović: Iznenadilo bi me ako bi ispalo da bude petog.
Radovan Karadžić: Da, da. Mi bismo to voleli. Tada bih ja doleteo da ukratko vidim vas i Miloševića zajedno, jer nas ovde čeka sled poteza koje naš narod potpuno podržava i koji zavise od plebiscita, itd. Dakle to može dati nepovoljan predznak, pre svega, ima predznak pravog, ovaj, hm...uspostavljanja neke vrste ravnoteže snaga. Hoću reći, mi ne možemo čekati. Mi ne bismo želeli da požurujemo stvari, ali ne možemo čekati.
Vladislav Jovanović: Da, teško. Dobro bi bilo ako bismo mogli da se okupimo u neko vreme, hoću reći da nas nekolicina prođe kroz to zajedno.
Radovan Karadžić: Da, da li biste mogli reći otprilike ko bi trebalo da prisustvuje?
Vladislav Jovanović: Pa, vidite, ja to vidim kao lični pritisak, ali ja nemam moć odlučivanja.
Radovan Karadžić: Ne, ne, mislio sam, ako možete ikako da sugerišete, ja bih bio...
Vladislav Jovanović: Sa vaše strane, možda bi bila dobra ideja ako bi KOLJEVIĆ
i KRAJIŠNIK mogli da dođu, ili možda samo vi.
Radovan Karadžić: Da, to sam i mislio, nas trojica, da.
Vladislav Jovanović: A tu bi bila i nekolicina nas, pored nas dvojice i možda
JOVIĆ.
Radovan Karadžić: Da.
Vladislav Jovanović: Možda još neko, tako da razmotrimo stvar iz svakog ugla. Radovan Karadžić: Da, mi bismo takođe mogli pozvati one koji deluju ovde,
mada (nedovršena reč) ne deluju ovde kao savezna institucija.
Vladislav Jovanović: Svakako! Više, više očiju vide bolje. Ljudi mogu izneti
sveže ideje s tim u vezi.
Radovan Karadžić: Da, da.
Vladislav Jovanović: Dobra je ideja da se čitava stvar razmotri u svetlu svih
mogućnosti. Radovan Karadžić: Da, da.
Vladislav Jovanović: Obojica...način...
Radovan Karadžić: Ako bi odgovaralo, šta mislite da dođemo sutra?
Vladislav Jovanović: Pa, bilo bi bolje sutra, jer ja neću biti ovde prekosutra a
možda ni sledećeg dana.
Radovan Karadžić: Da, da.
Vladislav Jovanović: Ako sam bitan, mada...
Radovan Karadžić: Veoma bitni, veoma bitni, jer tu su implikacije, iz
inostranstva i tako dalje.
Vladislav Jovanović: Dobro, to možemo obaviti sutra, ili ako ne odgovara
drugim učesnicima, onda možemo i sledećeg dana.
Radovan Karadžić: Ma(nedovršena reč)
Vladislav Jovanović: ...mogu videti, možda bi bilo bolje da vi direktno, znači, sredite to.
Radovan Karadžić: Lepo, ja ću se direktno pobrinuti, možda bi moglo sutra,
sutra, možda je tako bolje.
Vladislav Jovanović: Meni je svejedno, ja sam na raspolaganju. Nema problema. Radovan Karadžić: Mi bismo bili tu veoma kratko; znači, seli bismo i završili to
za dva sata.
Vladislav Jovanović: Tako je.
Vladislav Jovanović: Vrlo dobro, ja ću to srediti i neko će vas sigurno obavestiti. Vladislav Jovanović: Upravo sam preuzeo dužnost. Ovde sam.
Radovan Karadžić: Dobro. Mnogo vam hvala.
Vladislav Jovanović: Hvala i vama. Laku noć.
Radovan Karadžić: Sve najbolje. Laku noć.
Razgovor vođen dana 23.05.1992.godine između Trandafilovića i gen. Boškovića:

Trandafilović: Halo.
NN muška osoba: Molim, molim.
Trandafilović: Halo.
NN muška osoba: Ja.
Trandafilović: Halo.
NN muška osoba: Molim.
Trandafilović: Molim đenerala Boškovića.
NN muška osoba: Boškovića?
Trandafilović: E.
NN muška osoba: Evo sad će.
Trandafilović: Zastavnik Trandafilović.
Radenković: O pozdravljam vas druže zastavniče Trandafiloviću.
Trandafilović: Kako ste?
Radenković: Sloba ovde Radenković.
Trandafilović: Aha, zdravo Radenkoviću.
Radenković: Evo sad ću vam ga odma dati za vas.
Trandafilović: E treba mi. E, čuj.
Radenković: Recite.
Trandafilović: Imate li vi vojni telefon?
Radenković: Nemamo, imamo jedino što imamo ovo i to smo jedva dobili da vam ne pričam.
Trandafilović: Ovaj slušaju jebi ga. Dobro.
Radenković: Imamo zaštitu. Da nazovete ili mi da vas zovemo ovaj samo da odete tamo kod šefa, glavnog on ima zaštitu onu...
Trandafilović:
Radenković: Da, da, on ima.
Trandafilović: Kod njega nije u redu na aparaturi zato zovem od mene znaš.
Radenković: Aha.

Trandafilović: Tu je komandant i on bi želio s Neđom da se čuje.
Radenković: Aha, evo sad ću vam dati ali, sad kako ćete pričati ja ne znam.
Trandafilović: Ne znam ja, jedino da idem neđe đe ima vojni.
Radenković: Aha, sad ćemo da vidimo, jer ovde smo, ovaj, u blokadi.
Trandafilović: Ma nije moguće.
Radenković: Da, da, da. Sad ću vam dati Neđu, momenat samo.
Trandafilović:
Radenković: Sad ću vam dati.
General Bošković: Halo.
Trandafilović: Zdravo đenerale.
General Bošković: E di si?
Trandafilović:
General Bošković: E ne pitaj, loša situacija.
Trandafilović: E nije valjda.
General Bošković: Pa jest, srpska Vlada pravi opstrukcije, neće, nisu prihvatljivi, ja sam sinoć potpiso ugovor i to na naše zadovoljstvo i kako sam ja nametnuo uslove tako ga je Vlada u Bosni i Hercegovini i parlament potpis'o. I ja tamo išo, sjedio tu Krajišnik i ova njegova anomada i oni neće tako, oni neće da daju oružje da se da za pitomce a oružje to što je uzeto, ono, ovaj, TO ...
Trandafilović: Da, da.
General Bošković: ... što su uzeli, oni tamo odneli i tako iako sam ja obezbedio da jedna trećina ostane Srbima a dvije trećine vrate Muslimani i Hrvati, i pored toga oni neće. Trebali su jutros do 8,00 sati da doćeraju to oružje, jutros ja treba da počnem sa razmenom pitomaca i vojnika, međutim nema oružja, razmena stoji, sad poče da se puca ponovo, ovaj, mene hteli juče da uhapse.
Trandafilović: Ko bre?
General Bošković: Srpska Vlada i ovi ovde
Trandafilović: Nemoj zajebavati.
General Bošković: Ovi Mladićevi, jeste. Pripremili hapšenje zbog toga što sam potpisao ugovor za oslobađanje pitomaca na taj način i tako. I vojnika.
Trandafilović: Evo komandant bi hteo s tobom da se čuje.
General Bošković: Tko, slušaj, aha, tu je.
Trandafilović: Tu je. Ovo nije zaštićeno znaš.
General Bošković: Znam, znam, pa zato, ova,j i govorim šta se radi
Trandafilović: Molim?
General Bošković: Niste mi ono poslali, niste? Od Saše.
Trandafilović: Čuj, loše je vreme.
General Bošković: Kako, vamo je dobro vreme.
Trandafilović: Išo je Martin i Bane debeli da izviđaju, sve je pokriveno.
General Bošković: Pa ne znam, ovamo je, ovaj moj helikopter što me je dovezao, on je odleteo za ovaj, da tankuje u Han Pijesak
i danas je tamo ja bez toga ne mogu da
krenem
Trandafilović: Znam ja, evo ti pa se čuj sa komandantom.
General Bošković: Hajde.
Trandafilović: I vodi računa o, znaš?
General Bošković: Znam, znam.
Komandant: Da.
General Bošković: E, Neđo.
Komandant: E, kaži.
General Bošković: Zdravo.
Komandant: Mi ovaj, ovo ne možemo nikako.
General Bošković: Što?
Komandant: Pa loše.
General Bošković: Pa onda... pa dobro ja danas nisam ništa ni radio, nisu,
srpska Vlada nije ništa radila, nije dala oružje nije ,
nije ništa radila, znaš. Jer ja sam juče bio na sjednici, ovo znaju svi, juče sam ja bio na sjednici Bosne i Hercegovine i sklopio ugovor da nam daju izvlačenje kompletno i teško naoružanje i opreme i pitomaca i vojnika da im vratimo i to samo dve trećine oružja onog
pešadijskog što su oni uzeli gore Srbi sve oružje
odozgo i to i iz kasarne. Ja sam uspio i stvarno ovaj Fikret Abdić bio izuzetno korektan i ovaj Pušina i
Jerko i na kraju popustili svi i prihvatili da jedna
trećina ostane Srbima a dve trećine da vrate njima ovde. I dogovorili jutros do 8,00 sati da to predamo UNPROFOR-u da tu stoji oružje sve dok ne izvučemo tri kasarne danas, i kad se izvuku te tri kasarne onda sutra da doćeramo drugu količinu jer sam ja išo na to da budu dva diiela ide sutra druga količina i da dovučemo drugu i treću
Komandant: Da, da.
General Bošković: Nisi ti bio tu sinoć, Krajišnik i ovi i oni su dali otpor, na kraju se složili na jedvite jade sa mnom da to prihvate i dogovoreno da jutros do 8,00 sati da bude ovde oružje da ja mogu da počnem sa izvlačenjem pitomaca, evo oružja nema, njih nema tako da nisam... Međutim, ja, sutra bi te molio, ti si dobio onaj papir, jesi li dobio?
Komandant: Ma sve.
General Bošković: E ja bi te molio to da mi sutra bude ovde obavezno i jedno i drugo.
Komandant: Pa znam, ali šta mogu, vreme je u pitanju.
General Bošković: E to. Inače, ovi su mene hteli da uhapse, pripremili tajno hapšenje, ovde ova srpska Vlada sa ovim Mladićevim zbog ugovora koji sam potpisao i tako.
Komandant: Pusti to.
General Bošković: Ma nije, to je bila istina, ja sam njima rek'o i sinoć, ja sam dobio podatak tačan, tako da znaš.
Komandant: Da, da.
General Bošković: E, i pucali su na mene sinoć...
Komandant:
General Bošković: Da i to iz kasarne "Maršal Tito" kad smo se vraćali iz Predsjedništva Čađo i ja. Otvorena žestoka vatra, kola su izrešetana srećom što su blindirana bila ali to je strašno bilo, izbušili gume i sve nam izbušili tako da
smo morali stati tu i ovaj, toliko se radi sklonište neki zaklon od kuće i druga kola da nas odvezu do UNPROFOR-a i onda ovamo.
Komandant: Da, da.
General Bošković: E, tako da, međutim ja sam danas razgovarao sa
Panićem isto, ja ću reći kad se vrati to je ne, ne,
neverovatno , neviđeno.
Komandant: Da, da. Slušaj, najgore je što je loše vreme, tako da računaš na to da može da...
General Bošković: Čekaj, ovde se evo stabilizovalo vidim i (oblačilo?) se
povukli potpuno, vidljivost kilometara.
Komandant: ne možete proći do tamo.
General Bošković: A to na
Komandant: Da, da, da, da.
General Bošković: Aha, e pa molim te ...
Komandant: Evo Bane je pokušo pa nije mogao uopšte.
General BoškoviĆ: Aha, e pa molim te, ovaj, ja ovo što sam ti poslo daj vidi od Saše sutra da mi to stigne i ovaj ...
Komandant: Sve će to biti ako bude vreme, ali ako ne bude, odnosno da računaš na to.
General Bošković: Jer ja bez toga ne smijem ići.
Komandant: Pa znam, pa zato ti kažem.
General Bošković: E tako da znaš.
Komandant: Moraš da računaš da neće biti, da, da, da je loše vreme, pa u odnosu na to da se ponašaš.
General Bošković: U redu, u redu, važi. Samo kažem ti, ovo je stvarno ja ne mogu da shvatim ove ljude ovde, ovi su bili korektni dole Izetbegović i svi, eto što sam ja stvarno nametnuo i...
Komandant: Da, da...
General Bošković: Prihvatili su na kraju sve i do kraja i ja sam rekao da znaš, ja sam reko Predsjedništvu sinoć Bosne i Hercegovine, ako budete izigrali me i ne budete garantovali potpunu bezbednost mojim ljudima kad budem izvlačio, ako mi iko strada avijacija dejstvuje po svim vašim vitalnim ciljevima.
Komandant:
General Bošković: Reko sam ponovo to i reko sam gospodinu Predsjedniku
prvo po vašem Reko ja nisam Kukanjac i budite
sigurni da ću to uraditi, to da imate na umu, to sam
zvanično reko i stojim iza toga. To sam reko da znate.
On kaže garantujem bezbednost, on je reko idem ja s
tobom na čelu zavisi gde god hoćeš kolona kad
bude
Komandant: Tako je, tako je.
General Bošković: Ja sam reko svakako uzeću vaše ministre i sve
idemo mi zajedno.
Komandant: Idemo zajedno i gotovo.
General Bošković: Reko sam ja, to, to do kraja ima da izvedemo bezbedno kolone i sve. Tako da onda znači ti si ono dobio pa evo sutra ako bude molim te ujutro,
Komandant: Ne, ne, čim bude moglo, e, mi bi to uradili danas ali ne može.
General Bošković: E dobro.
Komandant: Dobro.
General Bošković: Dobro onda.
Komandant: Hajde onda.
General Bošković: Pozdravite.
Komandant: Hajde
General Bošković: Zdravo, prijatno.
Komandant: Sretno.
Razgovor vođen dana 24.05.1992.godine
između pukovnika Tolimira i generala Mladić Ratka

Tolimir: Sad ćeš otkačiti ovaj telefon. Sad ćeš telefon otkačiti kada krenemo (Pukovnik Tolimir se obraća NN osobi u prostoriji).
Tolimir: Halo.
Gagović: Da.
Tolimir: Tolimir pukovnik.
Gagović: Ej Tolimire. Zdravo.
Tolimir: Da. Ko je?
Gagović: Gagović.
Tolimir: Ej, Gagoviću, jel' tu Mladić?
Gagović: Evo momenat.
Tolimir: Treba da krenemo.
Mladić Ratko: 'Alo.
Tolimir: Da.
Mladić Ratko: Mladić, general.
Tolimir: Druže generale.
Mladić Ratko: Kaži.
Tolimir: Mi smo im tu,oni su insistirali na nekoj municiji, zvao direktno ovdje Alija Izetbegović, ostavili smo 15.000 metaka 7,62.
Mladić Ratko: Gde ste ostavili?
Tolimir: Ovde u kasarni.
Mladić Ratko: Što ste pristali na to?
Tolimir: Pa, ne daju da se krene, jer nije za
Mladić Ratko: Ne daju, oni sada traže da razminirate kasarnu. Prenesi to...
Tolimir: Ne, ne, ne. Dogovorio sam ja to.
Mladić Ratko: ...nikak'u kasarnu, kasarnu ako uđu u nju biće tučena!
Tolimir: Ne. jasno,neće oni ulaziti...
Mladić Ratko: Ostavi kasarnu u takvom stanju kakvom je. Municiju nisi smeo da daješ!
Tolimir: Tako...

Mladić Ratko: To nije po ugovoru.
Tolimir: Razumio.
Mladić Ratko: Nisi smeo, daj mi Doka!
Tolimir: Aaa, doo, sade smo to jedva završili, jer oni...
Mladić Ratko: Daj mi Doka!
Tolimir: Iziš'o je napolje.
Mladić Ratko: Nađi ga. I nisi smeo ti da proširuješ ovlašćenja svoja, nego što imaš! A kad si već da reč, onda ostavi.
Tolimir: Razumem. I onda to sad ne sporimo.
Mladić Ratko: Daj.
Tolimir: Eee. Aaa, znači, možemo li mi krenuti?
Mladić Ratko: Iaaa, oni neka ti kažu možeš li ili ne možeš.
Tolimir: Oni sad kao do..., postigli saglasnost, jer je Delimustafić pravio probleme i Alija Ize...(kraći tehnički prekid)... Druže generale.
Mladić Ratko: Bude li falila dlaka glave ili koloni bilo šta, neće biti Sarajeva!!!
Tolimir: Razumem.
Mladić Ratko: I tako mu prenesite.
Tolimir: Razumem.
Mladić Ratko: I nemojte mi proširivati vaše amandmane i vaše kompetencije!
Tolimir: Razumem druže generale.
Mladić Ratko: Ništa im više nemoj, ni za jotu popustit.
Tolimir: Razumem druže generale.
Mladić Ratko: Oni su dužni da kasarni dozvole celoj da izađe, on garantuje glavom. I mene ne interesuje njegova glava. Sve su njihove glave u mojim rukama!!
Tolimir: Razumem druže...
Mladić Ratko: Neće je ni jedan imati ukol'ko budu nastavili ovako!
Tolimir: Razumem.
Mladić Ratko: Ako neće mirno, uzmite fino recite gospodinu Doki da sam naredio, ako neće mirno, pokupite se vratite se nazad. Nek ostanu u blokadi.
Tolimir: Razumeo.
Mladić Ratko: Zdravo. Ostajemo na vezi. Daj mi Doku.
Tolimir: Razumjem. Ostanite tako, iću ga pozvati.
Mladić Ratko: 'Ajde.
Tolimir: Ee.
Doko Jerko: Halo.
Mladić Ratko: Da molim.
Doko Jerko: Generale?
Mladić Ratko: Ja.
Doko Jerko: Imate potpunu garanciju.
Mladić Ratko: Jeste vi Doko?
Doko Jerko: Jesam.
Mladić Ratko: Slušaj ovako.
Doko Jerko: Recite.
Mladić Ratko: Doko, nemoj da se igrate sa mnom...
Doko Jerko: Ne igramo se.
Mladić Ratko: ...slušaj kad ja govorim!
Doko Jerko: Reci.
Mladić Ratko: Nemoj da mi upadate u reč!
Doko Jerko: Hajde, hajde.
Mladić Ratko: Nemojte vi meni da proširujete gospodine Doko i zahteve, tu je trebalo da ostane ono što je ostalo i to ti je dato. I tražiš mi sada municiju, a onda ti ovi najavljuju, tražiš razminiranje. Kasarne gospodine Doko ostaju i delićemo ih u miru i razminirati u miru.
Doko Jerko: Nema problema.
Mladić Ratko: Nemoj slučajno da si uveo ljudeu kasarnu istog momenta ću je tući!
Doko Jerko: Nema problema...
Mladić Ratko: I nećeš imati od kasarne ništa i još ću tuči Presedništvo...
Doko Jerko: Halo, halo!?
Mladić Ratko: ...Slušaj me što govorim!
Doko Jerko: Nema, ma nemojte tako galamit' svi na mene. Slušajte da ja vama sad kažem.
Mladić Ratko: Čekaj bre...
Doko Jerko: Ma nemoj bolan, ako je u tebe oružje u mene je srce! Sačekaj da ja tebi kažem. Niko neće uć' u kasarnu. Ko uđe nek' izgine, boli me neka stvar. Razumješ sad ti?
Mladić Ratko: Pa čekaj, što onda traže ovi...
Doko Jerko: Od moji' jo... ma stani, kako traže?
Mladić Ratko: ...što razminiranje tražite sada?
Doko Jerko: Ma slušaj.
Mladić Ratko: Molim.
Doko Jerko: Ma nek se oni dogovore generale, pusti i' nek' razminiraju, nek' ulaze, nek' ginu. Boli me glava za te ljude koji će ulazit' i koji neće. Aa.., ti je slobodno miniraj što se mene tiče i pobij ih sve.
Mladić Ratko: Ja ne znam...
Doko Jerko: A ja nikakvu jedinicu, pazi, jedinica s kojom ja raspolažem neće uć' sad u kasarnu! Razumiješ?!
Mladić Ratko: Kasarne o.., nek ostanu...
Doko Jerko: Ma normalno čovječe, ak', ak' ako ima budala, nek 'ginu. Mene to ne interesuje.
Mladić Ratko: Sačekajte.
Doko Jerko: Evo ja upravo ljudima kažem.
Mladić Ratko: Gospodine Doko.
Doko Jerko: Ja.
Mladić Ratko: Saslušajte me.
Doko Jerko: 'Ajde reci.
Mladić Ratko: Ipak da budeo mirni, to nam treba.
Doko Jerko: Pa tako i ja kažem. 'ajde.
Mladić Ratko: Ovako. Mmm, ljuti me što ste vršili pritisak na moje oficire i tražite municiju.
Doko Jerko: Slušaj.
Mladić Ratko: Ja...
Doko Jerko: Vi kažete, vaše oficire, a kaže ovde ovi da su oficiri druge armije. Pa nemojte tako bolan. Ja razgovaram s...
Mladić Ratko: Slušaj...
Doko Jerko: ...vojskom Armije savezne Jugoslavije.
Mladić Ratko: Razgovarate vi i sa pa...
Doko Jerko: A s tobom ću razgovarat...
Mladić Ratko: ...ako možete...
Doko Jerko: ... u svako vr'jeme kao s komadantom srpske vojske.
Mladić Ratko: ...a...
Doko Jerko: Kad dođe to vr'jeme. Jel' pošteno?
Mladić Ratko: Uuu, u mojim je rukama rješenje ključa toga i u vašim.
Doko Jerko: Pa dobro to je tvoj problem, ja ne bi se...
Mladić Ratko: Molim vas ljepo...
Doko Jerko: Sss, silom ...
Mladić Ratko: ...samo...
Doko Jerko: ...služio.
Mladić Ratko: Ne, ne silom, ja neću silom, ja 'oću ...
Doko Jerko: Pa normalno.
Mladić Ratko: ...da ukinem silu.
Doko Jerko: Pa dajte...
Mladić Ratko: ...molim vas to...
Doko Jerko: Spustiš ton, pa ja i ti razgovaramo.
Mladić Ratko: Ne mogu ja uopšte da dođem do riječi, dajte da ...
Doko Jerko: 'ajde,izvoli...
Mladić Ratko: ...saslušam ja vas ,vi mene.
Doko Jerko: ...izvoli.
Mladić Ratko: Proširujete mi zahteve, tražite municiju.
Doko Jerko: Ne proširujem vama zahteve.
Mladić Ratko: Proširujete zahteve, tražite da se razminira kasarna.
Doko Jerko: Nismo vama.
Mladić Ratko: Uuu.
Doko Jerko: Razumiješ? Pa ovo je vojska Savezna, koja ide. Nije ni tvoja ni moja. Razumiješ?
Mladić Ratko: Gospodine Doko. U toj vojsci Saveznoj ima najviše Srba i...
Doko Jerko: ...pa to je ...
Mladić Ratko: ... sa prostora Bosne i Hercegovine.
Doko Jerko: ..Pahh, ne znam ja, ja nikog ne znam, evo ovo, ovde ima...
Mladić Ratko: Jest, ne morate ...
Doko Jerko: ...dva, tri čovjeka, nikog ne znam odakle je.
Mladić Ratko: Nije bitno da li vi znate il' ne znate i nemojte nikak'e ustupke, ako hoćete, aaa, dajete da to ide mirno i nema potrebe niko u kasarne da ulazi. Ni't će moji ulaziti niti vaši. I kasarna je nebezbedna za ulazak i moji' i vaši'. Posle ćemo u miru da ih napravimo bezbednim i da...
Doko Jerko: U redu
Mladić Ratko: ...ih pravimo k'o ljudi.
Doko Jerko: Sve se slažem, sve se slažem.
Mladić Ratko: E tako. I nema potrebe da proširujete sada aneks...
Doko Jerko: Ništa ja ne prošir...
Mladić Ratko: ...ni nove ugovore
Doko Jerko: 'Alo . Ne proširujem ništa, al' ti kažem, kad bude to tvoja vojska, ti imaš pravo s njom raspolaganja. A ja sad 'oću da ona bezbjedno dođe dole do tebe. I ništa više.
Mladić Ratko: Je li vi garantujete bezbedan polazak?
Doko Jerko: Garantujem.
Mladić Ratko: Prošlo je ovo vreme kad s...
Doko Jerko: Pa evo kad, aa telefon, evo ja sad sam poš'o vani...
Mladić Ratko: Dobr ogospodine Doko.
Doko Jerko: Idemo.
Mladić Ratko: U spremnosti budite, da sve ide kako valja.
Doko Jerko: Živi bili ja ću se trudit.
Mladić Ratko: Molim lepo. Ja vam verujem..
Doko Jerko: Evo vam još vašeg...
Mladić Ratko: ...da će izać bez problema i verujem vam na reč, nemojte...
Doko Jerko: I ja vama vjerujem.
Mladić Ratko: Dobro.
Doko Jerko: Dajte popićemo kavu zajedno. Evo vam vašeg pukovnika.
Mladić Ratko: Dobro.
Doko Jerko: Živi bili.
Mladić Ratko: Zdravo.
Doko Jerko: 'Alo.
Mladić Ratko: Tolimire.
Tolimir: Izvolte druže generale.
Mladić Ratko: Znači garantuje bezbednost i sigurnost?!
Tolimir: Oni garantuju, mada je...
Mladić Ratko: I pored toga što ste pogrešili i dali tamo, Boškoviću generalu reci da ne proširuje ništa, ni svoja ni vaša ni bilo čija ovlašćenja, to što ste uradili, uradili, dalje da se kreće. Ni o kak'om, razminiranju, ni miniranju, ni sređivanju, kasarna ima da se zaključa fino lokotom i da ide dalje po planu. U kasarnu nema potrebe da ulazi ni naša vojska, ni
njihova, niti da ostaje savezna.
Tolimir: Razumem d...
Mladić Ratko: Ko bude uš'o u kasarnu grdno će se pokr... pokajati...
Tolimir: aaa
Mladić Ratko: ... jer je dugme kod mene!
Tolimir: Razumem ja ...
Mladić Ratko: E tako.
Tolimir: ... vi pratite.
Mladić Ratko: Slobodno mu recite, dugme je kod mene na stolu!
Tolimir: Razumem druže generale i pratite ovo, jer mi imamo dojava da postoji mogućnost zasede.
Mladić Ratko: Oni su napravili zasede, vi upozorite gospodina Doku, rasporedili su se tamo i Zolja i iii, zzz i slični njemu i neka njih ima. Vi krenite mirno, staloženo u gotovosti. Ukol'ko budete napadnuti da se tučete, a ja ću onda da radim svoj pos'o kako znam. Ali ja mislim da oni ne smeju žrtvovati Sarajevo radi jedne kolone ili tri kasarne.
Tolimir: Razumem druže generale.
Mladić Ratko: E tako. A i 'oću da im verujem na reč.
Tolimir: Razumem.
Mladić Ratko: To je ipak ministar odbrane, to nije bilo ko. On kad da garanciju, verovatno je dobio to od presednika.
Tolimir: Razumem.
Mladić Ratko: I ako su ljudi neka pokažu svoj obraz.
Tolimir: Razumeo.
Mladić Ratko: Da i' i vidimo kak'i su.
Tolimir: Razumem.
Mladić Ratko: Zdravo.
lolirmr: Zdravo.
Mladić Ratko: Javite mi samo kad je krenulo.
Tolimir: Razumem. Evo mi, upravo čekaju da ja izađem.
Mladić Ratko: Tako.
Tolimir: Zdravo.
Mladić Ratko: Zdravo.
Razgovor vođen dana 25.05.1992 godine između Mladić Ratka i NN muške osobe

Mladić Ratko: Mali zdravo.
NN muška osoba: Zdravo druže generale.
Mladić Ratko: Kakvo je stanje kod tebe?
NN muška osoba: Dobro je, dobro je. Ima neka pucnjava, al' nije neposredno blizu, al' je gore po brdu.
Mladić Ratko: Slušaj.
NN muška osoba: Ja.
Mladić Ratko: Izvesti me al' samo ukolko prema tebi budu dejstvovali.
NN muška osoba: Jasno.
Mladić Ratko: Krajnje budi uporan, osmatraj, odmori dobro ljudstvo, osmatrače postavi. Prvi metak koji se opali na tebe ili na kasarnu "Jusuf Džonlić" ili na kasarnu "Maršal Tito" i bude prvi vojnik naš ranjen ili prema frontu ili prema ovim kasarnama ja ću izvršiti odmazdu prema gradu.
NN muška osoba: Jasno.
Mladić Ratko: I upoznaj vojnike, biće potres Sarajeva.
NN muška osoba: Uredu.
Mladić Ratko: Potres u Sarajevu će biti i više će na njega u jednoj sekundi pasti granata nego za sve vreme od kad se vode borbe dosad.
NN muška osoba: Uredu.
Mladić Ratko: To da mora znat' svaki vojnik.
NN muška osoba: Ja sam nazv'o, slušam ovu vezu jednu.
Mladić Ratko: Da.
NN muška osoba Pa pozivaju sve snage.
Mladić Ratko: Da.
NN muška osoba: Od kasarne "Maršal Tito".
Mladić Ratko: Da.
NN muška osoba: Obaveštavaju, kaže kasarna "Maršal Tito" vrši proboj.
Mladić Ratko: Dobro.
NN muška osoba: Dignite u vazduh most na "Bratstva Jedinstva".
Mladić Ratko: Ništa se ti ne sikiraj, oni ne smiju prić' ni mostu "Bratstva

Jedinstva" niti kasarni.
NN muška osoba: E uredu. Kaže...
Mladić Ratko: Ne vrši se proboj kasarne. Kasarna će izaći fino.
NN muška osoba: Uredu.
Mladić Ratko: Ne plaši se ti ništa sinko.
NN muška osoba:
Mladić Ratko: Ja ću njih naučiti kako se izlazi iz kasarne.
NN muška osoba: Uredu.
Mladić Ratko: Ili će mirom, ja još imam strpljenja.
NN muška osoba: Ja.
Mladić Ratko: Neka oni izvole, neka dižu mostove, Miljacka nije prepreka, ja ću lansirati lansirne mostove na svakome mestu. I preću gde ja hoću preko Miljacke.
NN muška osoba: Uredu.
Mladić Ratko: Ako treba ja ću im pokazat' da ih dignem i da pređem. Ništa se ti ne sikiraj.
NN muška osoba: Jasno.
Mladić Ratko: Imamo mi načina i mostove i da pređemo, sa sve četri strane sveta sam ja Sarajevo blokir'o. Nema mu izlaska, u mišolovci je.
NN muška osoba: Jasno.
Mladić Ratko: I vi možete više izdržati neg' oni. Ja neću da ubijam narod ni da rušim grad niti da nevini ljudi stradaju, onaj ko se 'oće da tuče neka ostane u Sarajevu, neka puste da se izmesti vojska, neka izvuku civile i ako 'oće tuču tučemo se. Bolje da se tučemo negde po brdima nego po gradu.
NN muška osoba: Da, da.
Mladić Ratko: Treba narod negde i da živi.
NN muška osoba:
Mladić Ratko: Mi nismo za tuču, mi smo za mir. A oni ako 'oće mir imaju ga, ako neće, lako ćemo mi, uvek može da se ratuje.
NN muška osoba: Ja.
Mladić Ratko: Živ bio sinko.
NN muška osoba: Prijatno.
Mladić Ratko: Zdravo.

Razgovor vođen dana 29.05.1992.godine između Potpare i Mladić Ratka
Razgovor vođen između Karadžić Radovana i Krajišnik Momčila



Potpara:
Mladić: Dobro, hvala. Je li dejstvuje prema vama?
Potpara: Sad momentalno ne.
Mladić: A je li vi dejstvujete?
Potpara: Mi smo uzvratili.
Mladić: Uzvratili! Odlično! Kuda?
Potpara: Gore prema ovom muzeju i prema ovoj bolnici gore, Crnom vrhu.
Mladić: Aha. Iz čega si tuko?
Potpara: 82.
Mladić: 82. Jesi li tuko po cilju?
Potpara: Jesu ovi što su osmatrali...
Mladić: Molim.
Potpara: Ovi osmatrači su javili da je dobro.
Mladić: Tuci u, u dobar cilj.
Potpara: Dobro, dobro.
Mladić: Nemoj, ne daj da te, ovaj uznemiravaju.
Potpara: Dobro.
Mladić: Da im jebem mater, znači čim udare udaraj odma, je li možeš ti po željezničkoj stanici tući?
Potpara: Može, može.
Mladić: Drmi ih nečim. I rastjeraj to oko sebe.
Potpara: Dobro, dobro.
Mladić: Zdravo.

Karadžić Radovan: Ej zdravo. Šta radiš ti?
Krajšnik Momčilo: Evo pauzu imamo. Slušaj molim te, jesi ti razgovaro s krajšnicima šta. Jel ti reko Nikola išta?
Karadžić Radovan: Aa, ne.
Krajšnik Momčilo: Ph, šta ja znam, Nikola mi to reče, da mu je Radić reko, da oni sutra hoće da proglašaju krajšku državu.
Karadžić Radovan: Neće, neće.
Krajšnik Momčilo: A?
Karadžić Radovan: Neće krajšku državu da proglašavaju, nisu ludi, ne može da mjenjaju vladu.
Krajšnik Momčilo: Sad ću ja vidit. Ja ću zvat ovoga Brđanina, da vidim šta on to misli...
Karadžić Radovan: A da. Neka ne prave gluposti ali po... podaci o njihovim glupostima koje posjeduje vojska i policija su užasni...
Krajšnik Momčilo: Jel?
Karadžić Radovan: I neka idu u pičku materinu lijepu. Srbi to ne rade, niti smiju to da rade.
Krajšnik Momčilo: Jel' de?
Karadžić Radovan: Ma mislim, sad je general Uzelac sa... sa mnom aa razgovaro, zvao me prije petnest minuta...
Krajšnik Momčilo: Da...
Karadžić Radovan: Nema, čovječe, ljudi gore. Tuđman ako probije, ako komunikaciju gore kod, kod, ovaj, autoput kod Okučana on neće nikad na kakav mir pristat niti Ujedinjene Nacije. A gore će nam biti odsječena čitava zapadna Slavonija, a ovdje su govnari jeli govna da, da te, da te jeza popadne...
Krajšnik Momčilo: Jel de?
Karadžić Radovan: Imaju potpuni podatci, ni Anđelko ne valja, niko od njih ne valja. Nek idu oni u pičku materinu.
Krajšnik Momčilo: Ma ja...

Karadžić Radovan: A...
Krajšnik Momčilo: Slušaj molim te,ovaj, ovo će se zakuhat al ovdje opasno,ovaj, kod nas, Sad smo napravili pauzu radi džume njihove do jedan i petnest. Al to će biti, ovaj, aaa došo je i onaj Pandžić svašta, al dobro...
Karadžić Radovan: Ma, šta hoće Pandžić?
Krajšnik Momčilo: Ma uuu, protestuje što mi tražimo od armije da, da zaštiti ono srpska skupština...
Karadžić Radovan: Da, da.
Krajšnik Momčilo: Al da ti nešto kažem, meni je bitna Krajina, ne interesuju me ovi ovdje...
Karadžić Radovan: Zovni ti njih, molim te. Ja ću...
Krajšnik Momčilo: Sad ću ja vidit pa...
Karadžić Radovan: Ja ću, u jedan sat imam špa... španca da primim, da primim španca u ovaj, u, u sjedištu, a onda sam ti na raspolaganju, pa ti...
Krajšnik Momčilo: Dobro, ajd, pa ćemo se čut...
Karadžić Radovan: Ako bude potrebno ja mogu i dole doć ali je bolje da ne dolazim jer naši su samo delegacija, jel?
Krajšnik Momčilo: Jest, delegacija, delegacija.
Karadžić Radovan: Je li Nedić u delegaci, nije?
Krajšnik Momčilo: Nije, nije Nedić.
Karadžić Radovan: Ovaj, aaa treba mi nešto, treba mi ljudi gore sa Ozrena i
gore tre... Uzelac jel teškoća?
Krajšnik Momčilo: Čućemo se mi. Nemoj da to razgovaramo preko telefona...
Karadžić Radovan: Važi, važi...
Krajšnik Momčilo: Dogovor...
Karadžić Radovan: Ajd zdravo.
Krajšnik Momčilo: Prijatno.
Razgovor vođen dana 20.10.1991.godine između Đokanović Dragana i Karadžić Radovana

NN muška osoba: Dobra veče.
Karadžić Radovan: Dobro veče.
NN muška osoba: Stan Karadžić?
Karadžić Radovan: Da.
NN muška osoba: Dragan Đokanović na vezi, doktora bih trebao.
Đokanović Dragan: Halo!
Karadžić Radovan: Da.
Đokanović Dragan: Dobra veče.
Karadžić Radovan: Dobro veče, kako ste?
Đokanović Dragan: Hvala, dobro, jeste mi vi dobro?
Karadžić Radovan: Slabo vas čujem jako, samo momenat.
Đokanović Dragan: Halo!
Karadžić Radovan: Halo!
Đokanović Dragan: Jel' sada bolje?
Karadžić Radovan: Bolje, bolje.
Đokanović Dragan: Aa, vratili ste se danas, jel'?
Karadžić Radovan: Da, da.
Đokanović Dragan: Jel' bilo uspješno tamo?
Karadžić Radovan: Jeste, odlično.
Đokanović Dragan: 0321-9531 E odlično, baš mi je drago, brinuo sam se kako će tamo proći.
Karadžić Radovan: Dobro, dobro, odlično je bilo.
Đokanović Dragan: E uredu je onda.
Karadžić Radovan: Ma M..., Milad ima pogrešne ideje, al' to smo sve završili.
Đokanović Dragan: E tad, Bogami sam se plašio te njegove nekakve naprasitosti.
Karadžić Radovan: Ja, ali to smo završili kako treba.
Đokanović Dragan: E...
Karadžić Radovan: Nema on, dva, tri čovjeka koja tako misle, ali i oni su i njih smo ubijedili.
Đokanović Dragan: E fino. Znači u toku naredne sedmice će se završavati
ono što si ti zamislio?
Karadžić Radovan: Da, da, sve ide svojim tokom. Mi nećemo raditi ništa prvi, a sve što nam, sve što nam ponude mi moramo prihvatit, nema druge.
Đokanović Dragan: Da.
Karadžić Radovan: A, ina... inače, jeste vi dobro?
Đokanović Dragan: Pa da vam kažem jesam, evo dobivam tako nekako, u stalnom iščekivanju, pa čovjek više ne zna ni da li se osjeća dobro ili loše.
Karadžić Radovan: Ne brinite, biće sve uredu.
Đokanović Dragan: Ovi moraju sada popustit. Ovaj, ovaj se sada, tek poslije Haga, ja mislim, našao u neobranom grožđu.
Karadžić Radovan: Ko?
Đokanović Dragan: Alija.
Karadžić Radovan: Pa, ha, ha. Ko mu je kriv, ne može on da, da radi, da pravi politički kriminal i da misli sa, da sa Srbima možeš tako, na... napravio sitnu prevaru. Pa to ne može tako, to je bruka za njega. Ja sam mu rek'o i na, na razgovorima tamo i javno za govornicom, to će biti bruka, bruka i bruka je.
Đokanović Dragan: Da, da.
Karadžić Radovan: Ali nema ništa, mislim, što je urađeno, urađeno, nek izvole, nek rade sve šta misle da treba za njihov narod, svaka njima čast, mi ćemo im pomoć da se bore za svoj narod. Ali ne mogu da žrtvuju naš narod njihovom narodu.
Đokanović Dragan: Naravno.
Karadžić Radovan: I niti ćemo mi tražiti da se oni žrtvuju za nas. Nek.. .imamo vijesti da je Boras gore bio u Posavini i da je donio, donesena odluka da, pripoje ono gore Hrvatskoj.
Đokanović Dragan: Aha.
Karadžić Radovan: Dakle, Hrvati rade uveliko na regionalizaciji. Mi smo, mi znamo za to, oni prije nas su, oni su prije nas, uopšte, napravili mape i potpuno regione zaokružili.
Đokanović Dragan: Pa jasno, jasno, Ja sad očekujem, ovi' dana, da će doć do sukoba između SDA i HDZ-a.
Karadžić Radovan: Pa doći će do sukoba, jer će oni htjeti više.
Đokanović Dragan: Pa da.
Karadžić Radovan: Na primjer, u Travniku su sada Muslimani relativna većina, a Hrvati hoće to da uzmu sebi.
Đokanović Dragan: Ja, oni to još svojataju, kao njihova...
Karadžić Radovan: Da, po osnovu prava istorijskog na, jer je bila banovina Hrvatska i ta.Tako da, nek izvole. Pošto su naše, naša područja prilično čista i lako ćemo se dogovoriti s Muslimanima, jer ima i kod nas, kod njih naših ljudi dosta, a ovi Bogami nek se...
Đokanović Dragan: Ja mislim sad da bi bilo ovako vrlo mudro sada malo u javnost izlazit sa, sa željom Srba da se napravi kompromis sa Muslimanima.
Karadžić Radovan: Ma nema govora. Ma, ma smjenio bi me narod odma, ma kakvi. Ma pljunuli su nas pedeset puta smo im išli u zagrljaj, pedeset puta im pružili ruke.
Đokanović Dragan: Da, da.
Karadžić Radovan: Ma, ma ko...
Đokanović Dragan: Zna se šta su.
Karadžić Radovan: 0321-9699 Joj, vidjeli ste na plu. na klubu, ma ne daju da, ma ne daju mi više da vidim Izetbegovića, da razgovaram s njim.
Đokanović Dragan: (smije se) Vidio sam nešta, al' mislio sam zbog Muslimana da, da...
Karadžić Radovan: Ma neću zbog Muslimana, neka Muslimani kažu ne, da neće tu politiku i nek Alija kaže prevarili smo se, hoćemo sa Srbima, pa ćemo uredu. Al' mora to javno da kaže svijetu i...
Đokanović Dragan: Joj, jadnik, sad, sad, sad zna on da to mora reć, a kako će to reć.
Karadžić Radovan: Ma nema govora, ma kakvi, ja bi pao za pola sata, kad bi ja pružio njemu ruku sada ikakvu.
Đokanović Dragan: Ma, tačno je to tako.
Karadžić Radovan: Tu nema govora. Ma nema toga Srbina, pa bi mi.. .Bulatović će da padne u Crnoj Gori.
Đokanović Dragan: Joj ovaj, šta je ovaj napravio tamo.
Karadžić Radovan: Brat mi javlja, ja kažem mi 'oćemo u naše, u našem proglasu da ga poštedimo, da ga ne diramo. Nemoj, kaže, štediti, on se ne može održati, ni on ni Vlada.
Đokanović Dragan: Joj, kako ga je juče Kilibarda, ovaj, napao. Niste to čuli?
Karadžić Radovan: Ne, ne.
Đokanović Dragan: U, imo je konferenciju za štampu, valjda u Herceg Novom.
Karadžić Radovan: Da, da.
Đokanović Dragan: Pa je rekao da je to strašna sramota i to stravična ustvari, tako je rekao.
Karadžić Radovan: Da, da. Da, da.
Đokanović Dragan: I nema ovo, a niko ga nije tjerao, mog'o je, ako već nije znao, mog'o je da odćuti to sve redom.
Karadžić Radovan E moj brate, još mu Skupština dala, a ustvari ga naložila Skupština, rekla mu kako god ti procjeniš da ti damo, dajemo ti ovlaštenje.
Đokanović Dragan: Aha i on se zato...
Karadžić Radovan Znači izdaja je njegova, nije skupštinska.
Đokanović Dragan: Jest, jest. Dobro, znači u ovoj sedmici će vam ići ono što, što je zamišljeno, jel'?
Karadžić Radovan: Da, da, ide sve svojim tokom.
Đokanović Dragan: E uredu.
Karadžić Radovan: 'Ajde.
Đokanović Dragan: Drago mi je što sam vas čuo, drago mi je što je u Banja Luci prošlo lijepo.
Karadžić radovan: Hvala, pozvani ste od, onaj dan.
Đokanović Dragan: E hvala, pri...
Karadžić Radovan: Dogovoreno.
Đokanović Dragan: Doviđenja.
Razgovor vođen dana 05.05.1992.godine između NN muška osoba 1 i NN muška osoba 2.

NN muška osoba 1: ( ? ) za sat vremena iskrvavio, pošto je prostrelna rana bila. U grudi ga pogodio. Samo on je bio povređen, niko drugi, a njihovih (...?...) 30-40.
NN muška osoba 2: Je li, a znaš li nešto oko one, one dole kasarne?
NN muška osoba 1: Ne znam ništa.
NN muška osoba 2: Pitomci?
NN muška osoba 1: Ne znam ništa.
NN muška osoba 2: Ne znaš.
NN muška osoba 1: Nemamo nikakvu vezu s njima. Samo ovaj telefon što radi u celoj kasarni.
NN muška osoba 2: U jebo te...
NN muška osoba 1: Pa' sa... sa dvojkom i trojkom su telefoni, sedmica i osmica isto.
NN muška osoba 2: Aha.
O 3 2 1 9 7 0 1
NN muška osoba 1: Sve ostalo se teže dobije, sa... samo sa Beogradom se ima veza čoveče, samo sa vama...
NN muška osoba 2: Samo sa Beogradom vezu?
NN muška osoba 1: Pa ja, može i (....?....)
NN muška osoba 2: U jebo te.
NN muška osoba 1: (...?...) pogodio sada ovu glavnu PTT stanicu.
NN muška osoba 2: Aha.
NN muška osoba 1: Razumeš, (...?...) razumeš. I onda samo (...?...)
NN muška osoba 2: Čujem da gledaju televiziju preko radija.
NN muška osoba 1: Ma ima televizija, radi televizija.
NN muška osoba 2: A jel'?
NN muška osoba 1: Radi televizija, ja je barem gledam.
NN muška osoba 2: A.
NN muška osoba 1: Čoveče, vukovi se spremaju da te zab čoveče,
dolaze po nas, uz nas su tako da tu nema problema. Znaš.
NN muška osoba 2: Dugo nešto.
NN muška osoba 1: Jebi ga, jel bilo tamo nekih izjava nekih oficira što su bili pohvatani preko tog, po Beogradu, po Beogradu.
NN muška osoba 2: Bilo je ono....
NN muška osoba 1: U trenerci?
NN muška osoba 2: Ha?
NN muška osoba 1: U trenerci?
NN muška osoba 2: Nema, nije, nije, bio, kad, danas?
NN muška osoba 1: Ne, ne, bilo jučer, jučer bilo ovdje preko televizora. Ovog mog, ovog mog glavnog, mislim ne glavnog nego haos čovjeka, ubili su ga batinama (...?...)
NN muška osoba 2: Šta, njega uhvatili?
NN muška osoba 1: Onda.
NN muška osoba 2: Aha.
NN muška osoba 1: Sa kolonama.
NN muška osoba 2: Ha?
NN muška osoba 1: Sa kolonom onda.
NN muška osoba 2: Aha.
NN muška osoba 1: Znaš. Ne damo se
NN muška osoba 2: Čuvaj se
NN muška osoba 1: Ajde vidimo se uskoro.
NN muška osoba 2: Čuvaj se.
NN muška osoba 1: Vidimo se uskoro večeras idem odavde.
NN muška osoba 2: Nešto mi to sporo.
NN muška osoba 1: Bolje noću nego danju. Bolje, i treba mi znaš kako samo, 15 minuta.
NN muška osoba 2: Znam.
NN muška osoba 1: 15 minuta sa brzinom od 60 časova. 15 minuta nam treba samo. A imaćemo podršku sa strane zato se ne bojim (?) pa jebi ga, jebiga zagine, zagine 30% ode garant. A sada ko će biti, a možda ne bude, ako ne bude, ovo je sad sve luda sreća. Luda sreća.
NN muška osoba 2: Da, buraz.
NN muška osoba 1: E tako ... nek nastavi i čoveče vidimo se mi. E' tako, na
kraju krajeva i telefon znaš pa ...
NN muška osoba 2: (....?...)
NN muška osoba 1: Ja ne mogu, ne mogu tijelom znaš, ne mogu. Ne
mogu
NN muška osoba 2: Znam. Držim ti fige.
NN muška osoba 1: Eeeeee jebi ga, nema problema
NN muška osoba 2: (...?...)
NN muška osoba 1: Oće, oće. Samo Arčibald , samo Arčibald nek
navali čoveče e, jebo sam im mater u dupe.
NN muška osoba 2: (...?...)
NN muška osoba 1: Ja mislim da 'oće, ne znam.
NN muška osoba 2:
NN muška osoba 1: E' samo neka Arčibald meni dođe, a možda je i krenuo ovamo, smirili su se dosta. Bilo je pucnjave okolo, ali ne
na nas, nego gore Vraca, tako ti dijelovi ( ? ) i
onda su pokušali...
NN muška osoba 2: Pazi jednu stvar da ti kažem, desantna, desantna brigada treba da dođe po vas i po one dole.
NN muška osoba 1: Komanda? Komanda ti je u Lukavici čoveče.
NN muška osoba 2: Ha?
NN muška osoba 1: Komanda ti je u Lukavici.
NN muška osoba 2: Po one dole bre, pitomce.
NN muška osoba 1: Aha, KMT.
NN muška osoba 2: To su ti, to su ti, ovi kako se zove...
NN muška osoba 1: Najgora mesta. I Vojna bolnica.
NN muška osoba 2: Eh, najgora mesta, em što su tu najgori idioti.
NN muška osoba 1: I Vojna bolnica.
NN muška osoba 2: To su najgori idioti.
NN muška osoba 1: Vojna bolnica, isto.
NN muška osoba 2: To su idioti nad idiotima, oni ni, ma ne gledaju ništa. Im'o sam priliku juč... inoć da razgovaram sa jednim, jebo te bog, sjedi i mrda malim prstom kaže koji ti je bre kurac, idi u pizdu materinu, (...?...)
NN muška osoba 1: Sa Arčibaldom?
NN muška osoba 2: Odvratno mi, jebo te.
NN muška osoba 1: Sa Arčibaldom bio?
NN muška osoba 2: Aha.
NN muška osoba 1: (smije se)
NN muška osoba 2: Kaže, dosadno mi jebo te bog kaže da vidimo kad ćemo da krenemo da im jebemo majku.
NN muška osoba 1: Čoveče, e, jebo mater što ću ja, a a... znaš ono ako bude bilo sranja čoveče ako bude (...?...) da im jebem mater u
pičku svima. Sandžaklije dole, ima da im ja sestre u pičku, popizdeo sam (..?..) više...
NN muška osoba 2: (...?...)
NN muška osoba 1: Popizdeo sam, ali treba malo da se opkladim i ja
razumeš.
NN muška osoba 2: Da.
NN muška osoba 1: (?)
NN muška osoba 2: Znam Pile.
NN muška osoba 1: E tako.
NN muška osoba 2: Znam, kaže cela brigada gore iz, kako se zove, ovog ovog...
NN muška osoba 1: Dedinja.
NN muška osoba 2: Dedinja. To je brigada, znaš koliko brigada broji ljudi da ti ne kažem, treba da dođu, ako već nisu i došli.
NN muška osoba 1: Ne znam ćale ništa, samo nam ovo radi, samo ovo.
NN muška osoba 2: Ja kažem ti samo mogu da vidim još da, da, da Arčija nazovem ponovo da vidim šta je, kako je, pa da se čujemo.
NN muška osoba 1: Dobro ćale, ti možeš da nazoveš, za koliko ćeš ti to vidjeti?
NN muška osoba 2: Pa ne znam.
NN muška osoba 1: Aha, pa dobro.
NN muška osoba 2: Zavisi da li mogu njih da dobijem.
NN muška osoba 1: Zbog vremenskog razumeš.
NN muška osoba 2: Aha.
NN muška osoba 1: Da te pitam, kad da te zovem znaš. Ajde vidi to sa Arčibaldom pa...
NN muška osoba 2: Drži te se momci.
NN muška osoba 1: Nek , nek' me čoveče, nek' me spasi. Ajde. Ćao.
NN muška osoba 2: Držite se momci.
NN muška osoba 1: Dobro, ajde ćao.
NN muška osoba 2: Ćao.
NN muška osoba 1: Ćao, ćao.
NN muška osoba 2: Ćao Pile.
User avatar
IBM
Posts: 877
Joined: 26/07/2007 14:01

#4 Re: Radovan Karadzic-dosije

Post by IBM »

Gagović Milosav: Molim.
Kapetan Legija: 'Alo!
Gagović Milosav: Da.
Kapetan Legija: Jel' to kancelarija pukovnika Gagovića?
Gagović Milosav: Da.
Kapetan Legija: Kapetan Legija ovde.
Gagović Milosav: E, zdravo Legija.
Kapetan Legija: Jesi ti Gagoviću?
Gagović Milosav: Jesam.
Kapetan Legija: A jel' Bošković tu?
Gagović Milosav: Nije, dole je.
Kapetan Legija: Gde dole?
Gagović Milosav: Na onome broju, kod Čađe.
Kapetan Legija: Aha. Jel' bio on danas dole kad se ono desilo?
Gagović Milosav: Jeste.
Kapetan Legija: I?
Gagović Milosav: Pa on je nosilac toga, organizacije. Pogriješio je najviše što je dao noću da ide to.
Kapetan Legija: Aha.
Gagović Milosav: E ne znam.
Kapetan Legija: Znači na njega je palo.
Gagović Milosav: 0321-9812 Pa jeste, on je bio tamo s ovim. Oni su mu tvrdili, obećanje i dali mu to sve da će to uradit', međutim, evo k'o što si čuo, verovatno nije to, videćemo do ujutru šta će bit' i kako.
Kapetan Legija: Aha. Jel' ima dosta gubitaka?
Gagović Milosav: Pa za sad imamo podatke za jednog vojnika i četvorica su ranjena.
Kapetan Legija: Pa dobro. A jesu zarobljeni?
Gagović Milosav: Pa za ove ostale ne znamo, verovatno da su i zarobljeni.
Kapetan Legija: Aha.
Gagović Milosav: Prema onim njihovim, tamo su prema Viktor Bubanj i javili kao da idu tamo.
Kapetan Legija: Aha.
Gagović Milosav: I tako.
Kapetan Legija: Jel' ti ovaj živ i zdrav?
Gagović Milosav: Molim.
Kapetan Legija: Ovaj pot...
Gagović Milosav: Jeste, jeste.
Kapetan Legija: Živ i zdrav?
Gagović Milosav: Jeste. Jeste.
Kapetan Legija: Dobro. Slušaj.
Gagović Milosav: Molim.
Kapetan Legija: Ovaj, jel' ti, jel' ti vratio on transportere i ono.
Gagović Milosav: Jeste, ali ovi su ih uzeli u Nedžariće dole, ispod.
Kapetan Legija: Ovi, ko Šešeljovci ili?
Gagović Milosav: Pa ovi Šešeljovci.
Kapetan Legija: A vi ste trebali njima da date to?
Gagović Milosav: Da.
Kapetan Legija: Oni su i' zakačili dole sa civilnom policijom.
Gagović Milosav: Pa ja, pa su pre... bazirali su se 'vamo u Nedžariće oni.
Kapetan Legija: Sačekaj.
Gagović Milosav: Aha.
Kapetan Legija: Znaš šta.
Gagović Milosav: Da.
Kapetan Legija: Eto mene za dva-tri dana najdalje dole.
Gagović Milosav: Dobro.
Kapetan Legija: Znaš.
Gagović Milosav: Dobro.
Kapetan Legija: Pa se vidimo.
Gagović Milosav: Dobro.
Kapetan Legija: 'Ajde brate drž'te se dole.
Gagović Milosav: Živio.
Kapetan Legija: Zdravo.
Gagović Milosav: Zdravo.
Razgovor vodjen dana 02.11.1991 godine izmedju Karadžić Radovan i Mire (sekretarice Milošević Slobodana)

Karadžić Radovan: Radovan.
Mira: Molim?
Karadžić Radovan: Izvinite što vas zovem, nema, nema nigdje Slobe, ne znam gdje je.
Mira: Nema ga, života mi, i ja da tražim neki dokument, treba da mu dostavim, ali ne ...
Karadžić Radovan: Jel' doš'o iz Haga? Nije?
Mira: Ko? Molim?
Karadžić Radovan: Jel' doš'o iz Haga dokument?
Mira: Jest najverovatnije.
Karadžić Radovan: Aha.
Mira: Pa ovaj, da je to, zvali me ovi, pa su me pitali gdje da mu dostave to, jer....
Karadžić Radovan: Molim vas, molim vas recite mu da sam ga hitno tražio. Stanje kod generala Uzelca na zapadnom frontu je katastrofalno i da on hitno, ovaj može da stupi s njim u kontakt, da se raspita šta je il' da sa Blagojem il' sa ovim se čuje.
Mira: Da je stanje na ...
Karadžić Radovan: U, ba, banjalučkog Korpusa, jer banjalučki Korpus brani Jugoslaviju. Tamo se ustaše pripremaju da probiju banjalučki Korpus i da, Jugoslavija će pasti.
Mira: Da.
Karadžić Radovan: I to je naj ... za danas, u ovom trenutku najhitniji posao.
Mira: Samo da zapišem.... Ruka. Šta ste rekli da, da mu kažem?
Karadžić Radovan: Banjalučki Korpus je ugrožen i da hitno sa Blagojem i sa ovim Kadijevićem vidi i direktno da zove ovaj banjalučki Korpus. Ugrožen je banjalučki Korpus i može da padne, to je ratište i onda, onda je gotova Bosna.
Mira: A što?
Karadžić Radovan: Pa zato što on nema ni tehnike ni ljudstva.
Mira: Ma nemojte.
Karadžić Radovan: Avijacija ne pomaže, ništa se ne dešava tamo.
Mira: Bože sačuvaj.
Karadžić Radovan: Možda je opet neka izdaja u pitanju.
Mira: Pa moguće.
Karadžić Radovan: Molim?
Mira: Jeste ga zvali vi?
Karadžić Radovan: Jesam kući, nema ni u Požarevcu ni tu.
Mira: A joj.
Karadžić Radovan: Hitno zovite molim vas taj, taj ...
Mira: Sad ću da vidim gde je, ali ovaj ako ste ga vi zvali ja nemam gde drugo Radovane da ga ...
Karadžić Radovan: Ma ja, možda će se on vama javit' odnekud.
Mira: Ako mi se javi, molim vas preneću mu da je hitno.
Karadžić Radovan: Hitno, recite da je to najugroženiji u ovom
trenutku je pitanje Jugoslavije, pitanje ...
Mira: Što ne prenesete generalu Simoviću?
Karadžić Radovan: Molim? Dajte mi generala Sim...
Mira: Pa kako da ne, pa evo Simović je u kancelariji treba da mu se prenese pa neka on to....
Karadžić Radovan: Samo da ja upišem njegov telefon.
Mira: Ja, ja, dok on ovaj, dok E doktore,
e ovako Simović Tomislav, to je šest, kancelarija, šest - osam - pet - dva - četri - nula.
Karadžić Radovan: Simović general, samo momenat, da vidimo šest -osam - četri.
Mira: Šest - osam - pet.
Karadžić Radovan: Osam - pet.
Mira: Dva - četri- nula.
Karadžić Radovan: Dva - četri - nula. To je kući..., to je kancelarija jel'?
Mira: Ja.
Karadžić Radovan: Dobro.
Mira: E.
Karadžić Radovan: Tu uvijek ima neko jel'?
Mira: Sigurno
Karadžić Radovan: Ima li on dežuru tamo neku, ima?
Mira: Imaju, imaju non-stop, sigurno, pa neka prenese on Blagoju il' nekome tamo.
Karadžić Radovan: Dobro, dobro. Hvala lijepa. Prijatno.








0322-0074
Razgovor vodjen dana 23.04.1992. godine izmedju Plavšić Biljane i izvj. "Rusa", posilnog Ražnatović Željka zv. "Arkan"

Plavšić Biljana: (Nakon biranja telefonskog broja Plavšić Biljana se obraća nn osobi u prostoriji) Molim vas samo malo tiše.
NN muška osoba Dobro jutro, izvol'te.
Plavšić Biljana: Dobro jutro. Biljana Plavšić je na telefonu, molim vas je l' Željko tamo?
NN muška osoba: Nije on trenutno ust'o, tu je gospodin Rus.
Plavšić Biljana: Aha.
NN muška osoba: Može on?
Plavšić Biljana: Pa može, dajte ga na telefon.
"Rus": Halo.
Plavšić Biljana: Da, dobro jutro.
"Rus": Dobro jutro moje veliko poštovanje gospodjo... Rus ovde.
Plavšić Biljana: Kako ste mi?
"Rus": Posilni od gospodina komandanta.
Plavšić Biljana: Znam ja, znam ja.
"Rus": Upravo se spremam da prisustvujem podizanju zastave.
Plavšić Biljana: A podizanje zastave. Neću vas ja dugo zadržat.
"Rus": Ne, ne, ne ni u kom slučaju samo izvolite.
Plavšić Biljana: Samo da vas pitam. Željka nema, jel?
"Rus": Pa znate šta, ovaj ja bi vas najiskrenije zamolio da budete samo tol'ko ljubazni ako možete ovaj i da mi kažete kad bi ponovo nazvali da znam da ga zovem.
Plavšić Biljana: Znate zašto, ja sam.
"Rus": ... leg'o, bio je na terenu i
Plavšić Biljana: Dobro, dobro nemojte ništa onda, evo o čem' se radi. Ja sam ovde se vratila u onu moju bazu odakle sam ja.
"Rus": Čekajte, dobro.
Plavšić Biljana: Da, ali ovaj još nisam do kuće stigla, jedna mala relacija je blokirana, al' sam htjela, samo ga pitajte u principu, ako bi zvali da se dodje ovde, bil' se moglo.

"Rus": Čujte gospodjo,...
Plavšić Biljana: Pa ću ja od kuće...
"Rus": ... nemam ja toliko ovlašćenja da govorim u njegovo ime.
Plavšić Biljana: Znam, normalno.
"Rus": Al' ću u svakom slučaju, to ću odma' da mu prenesem ovu vašu poruku.
Plavšić Biljana: Da, prenesite, da vam kažem pa ja kad budem u svom stanu ja ću onda.
"Rus": Da ga nazovete
Plavšić Biljana: Jeste, a onda neću pitati ovo, nego ću samo pitati, hoćete l' donijeti onu robu ako može.
"Rus": Jasno, jasno.
Plavšić Biljana: Je l' tako?
"Rus": Jasno, bravo, pametno.
Plavšić Biljana: E tako.
"Rus" Čujte gospođo,
Plavšić Biljana: Molim.
"Rus" Ako ste vi u mogućnosti da nazovete, samo da vidim koliko je sad sati, evo osam sati, ako ste u mogućnosti da ga nazovete za jedno dva sata, ja ću da mu kažem ovaj da...
Plavšić Biljana: Dobro.
"Rus": Za jedno sat vremena ili...
Plavšić Biljana: Dobro, dobro u redu.
"Rus": Da vas to ne opterećuje.
Plavšić Biljana: Dobro pozdravite.
"Rus": Zaista mi je mnogo žao što je sad takva situacija, . stvarno nije ust'o, znate on baš uvek prisustvuje podizanju zastave, ali jako je kasno legao.
Plavšić Biljana: Dobro, recite mi kako u Zvorniku. Možete l' mi to reć'?.
"Rus": Molim.
Plavšić Biljana: Kako u Zvorniku, je l' Pejo otišao tamo?
"Rus": Pa šta znam, ovaj, treba i tamo da ide, da, da, da da poseti...
Plavšić Biljana: Da, da, da, znam.
"Rus": ... celom situacijom, pošto svakakve glasine dolaze...
Plavšić Biljana: Da, da, aha.
"Rus" On mora ovde, on jadan stvarno najmanje ima vremena za sebe. Ja ću to sve da mu prenesem.
Plavšić Biljana: Dobro, ako se ja javim sa drugog telefona onda ću samo pitati, da li može ono da mi dobaci dovde da znamo u principu da li može. Znate. A onda bi se trebalo dogovoriti.
"Rus": Odlično.
Plavšić Biljana: E tako. Pozdravite ga puno hvala.
"Rus" Hvala i vama, čast mi je što sam s vama razgovarao gospođo.
Plavšić Biljana: Puno vam hvala.
Razgovor vodjen dana 08.06.1991. godine izmedju Ćosić Dobrice i Karadžić Radovana

Karadžić Sonja: Da?
Ćosić Dobrica: Halo, Ljiljana.
Karadžić Sonja: Sonja ovde.
Ćosić Dobrica: Dobro veče, Dobrica Ćosić....
Karadžić Sonja: A, dobro veče, poštovanje kako ste?
Ćosić Dobrica: Je l' vam tata kod kuće?
Karadžić Sonja: Jeste, samo momenat sačekajte.
Ćosić Dobrica: Aj, ako spava ne dirajte ga.
Karadžić Sonja: Ne, ne spava, razgovara na drugi telefon, samo momenat.
Ćosić Dobrica: (smije se) E, jadan.
Karadžić Sonja: (smijeh) Jeste.
Ćosić Dobrica: Gde je mama, šta radi mama? Halo... (Dok Ćosić čeka na vezi čuje se kako Karadžić razgovara na drugom telefonu, a zatim Ćosić Dobrica govori:" Drži Radovana ovdje dok se ja javim na drugi telefon".)
Karadžić Radovan: Halo.
Božica: Radovane!
Karadžić Radovan: Da?
Božica: Božica. Evo Dobrica ode sad na drugi telefon. Kako ste?
Karadžić Radovan: Evo dobro je, kako ste vi?
Božica: Pa, eto. Šta je ovo ... nešto izjavljivao večeras?
Karadžić Radovan: Molim?
Božica: Nešto je ovaj izjavio ovde.
Karadžić Radovan: Ne znam šta je izjavio ovaj..malo prije me zvao, prije pola sata.
Božica: Ja?
Karadžić Radovan: Zvao me, kaže da nešto su oni osudili stvaranje posebne stranke, aa..
Božica: Da, da
Ćosić Dobrica: Evo, evo sam ja.
Karadžić Radovan: Aha.
Ćosić Dobrica: Radovane, dobro veče.
Karadžić Radovan: Dobro veče.
Ćosić Dobrica: Ovaj, bio sam te sinoć tražio, nije, nisam te našao. Hteo sam da ti nešto kažem, što je...aa.. Tu sam, su me neki ljudi sreli, nije važno ko ime i prezime i kako.
Karadžić Radovan: Aha.
Ćosić Dobrica: Jesi ti bio skoro u Banja Luci?
Karadžić Radovan: Aa.., pa nisam bio nedelju dana, deset, desetak dana i više.
Ćosić Dobrica: Aha. Moraš malo da se pozabaviš njima više. Mislim da se nešto javlja tamo, neki, neki, neki problemi.
Karadžić Radovan: Da, da. Pa malo sam ja upoznat, ali ja ih pustim da oni naprave gluposti.... oni bi malo htjeli da, da idu pred rudu potpuno ne, ne, neee.. nemotivisano i bez, bez pravog razloga i razuma. Njima se tu autonomaštvo dopada, onda...
Ćosić Dobrica: Ja nisam htio da prihvatim razgovor uopšte. Rek'o sam to, izvinite ja to ne znam, vi imate... Da, da. A onda oni kažu, niti želim da se u to uopšte mešam, da ne znam te stvari...
Karadžić Radovan: Ja neću, ja neću da pravim drame, inače bi ja mogao da ih posmjenjujem sve.
Ćosić Dobrica: O, nemoj, nemoj, nemoj...
Karadžić Radovan: Oni prave budalaštine, ali ja im ovaj... ili naprave neke stvari stvarno dobro, medjutim ima tu ljudi brzih i ne..nesmirenih kojima uopšte, koji uopšte ne znaju šta je dosta.
Ćosić Dobrica: I onda oni kažu da kaže znate ali ovaj Radovan nema vremena za nas. Sada on se za nas ne interesuje, on se bavi Sarajevom, on se bavi o Hercegovini, on se bavi ne znam čim. On se za nas ne interesuje, nema vremena za nas i tako dalje. Onda sam rek'o: čekajte nije tačno.
Karadžić Radovan: Nije, nije to tačno. Ovi ov..ovdje se bitka bije, a oni sad polako neka realizuju svoju, svoju krajinu i tako to.
Ćosić Dobrica: Da, da. To oni to, tako da to sam hteo tako ti kažem da to znaš, da.
Karadžić Radovan: Jer oni su htjeli nešto da prave i sa, sa Kninom i tako dalje. Ja sam im reko nemojte da radite ništa to. Nije ni...
Ćosić Dobrica: Razume se, razume.
Karadžić Radovan: Ovaj je sad Milan napravio ovu glupost, pa ovi moji... Evo sad sam baš razgovarao sa podpredsjednikom vlade, to je naš čovek. Ovo sa ovom vježbom u Drvaru.
Ćosić Dobrica: Kakvom vježbom?
Karadžić Radovan: 0322-0144 Pa izveli su danas vježbu u Drvaru sa svojim ovaj, svojom jedinicom. Stopedeset bataljona, stopedeset ljudi specijalaca.
Ćosić Dobrica: (Smijeh) O, bože dragi.
Karadžić Radovan: I sa ciljem kaže da se izvrše granice izmedju Knina i Bosne.
Ćosić Dobrica: (Kroz smijeh) O, Bože gospode.
Karadžić Radovan: A, a sad je tu drama ovde za, Izetbegović zasjeda sa ovim odborom za ... Savjetom za narodnu odbranu i Savjetom za zaštitu poretka i..
Ćosić Dobrica: Da, da, da.
Karadžić Radovan: Pa onda ovi napadaju armiju, što nije stala na granicu i tako dalje. Mislim mnogo je gluposti, i sad ovaj moj predsjednik Vlade, podpredsjednik Vlade je dobro to izveo da se to ne može. To je neka s...
Ćosić Dobrica: Pa to ti je, oni vidiš izdvojili se iz stranke. To sve ide tako, na tu njihovu avanturu.
Karadžić Radovan: Da.
Ćosić Dobrica: To liči vrlo mnogo na, ponekad na, na...
Karadžić Radovan: Da jednostavno nije. Kad bi vodjenje politike bilo tako jednostavno kako oni zamišljaju onda bi to bilo, to bi vodio svako, politiku, je li?.
Ćosić Dobrica: (Smijeh).
Karadžić Radovan: To je onako kao pravolinijski pucaju, ovaj bez, bez razmišljanja, šta može da proizvede, koje posljedice.
Ćosić Dobrica: Da, da.
Karadžić Radovan: A ovde najneposrednije, recimo može da proizvede posledice da MUP Bosne pojačano kontroliše taj granični prelaz.
Ćosić Dobrica: Ma sve može, pa naravno.
Karadžić Radovan: E, ja ne mogu to da spriječim a to je jedino mjesto gdje može da im se pomogne, tuda im se
Ćosić Dobrica:
Karadžić Radovan: Tuda im se hrana probacuie. tuda im se ćebad
probacuje i tako dalje. I on jedinu granicu koju treba da poštedi incidenata, on tamo pravi gluposti.
Ćosić Dobrica: Lud čovek... Je li Radovane ti... kod..., kad ti dolaziš, utorak u Beograd, je l'?.
Karadžić Radovan: Ne znam, mi imamo skupštinu u utorak, pa je utorak su ekonomski problemi, jer su nam nametnuli radnike. Pokušavajući da nas, nas optuže da mi ovaj aa.. forsirajući političke probleme zanemarujemo ekonomske. Medjutim, mi smo to lukavo izveli, pa smo rekli utorak čitav se posvećuje ekonomskim problemima. Onda u srijedu imamo ovaj radnike.
Ćosić Dobrica: Aha.
Karadžić Radovan: Imamo ovu aa.. političku (stranu ...?).
Ćosić Dobrica: Slušaj ovaj. Je l' ti imaš neke posebne razloge da govoriš (studentima Beograda?)
Karadžić Radovan: Pa nemam. Ali ne vjerujem ni da ću stići na to.
Ćosić Dobrica: Ja mislim, ako nemaš posebne razloge govori na televiziji. Nemoj da ulaziš u to, u ta rulja šarena.
Karadžić Radovan: Mogu ja da snadjem s njima. Nije, nije mi to meni problem ali...
Ćosić Dobrica: Šarena je to rulja i to je mala publika za tebe. Šta će ti to.
Karadžić Radovan: Da, da.
Ćosić Dobrica: Nemoj da trošiš snage na to.
Karadžić Radovan: Medjutim neću stići ja da dodjem, radi toga što je u srijedu skupština ovdje. Ja moram da im javim. Jesu li oni to objavili već?
Ćosić Dobrica: Pa ne znam, čuo sam. Ne znam dal' je to...
Karadžić Radovan: Ja, oni su trebali da me nazovu, da pitaju da potvrdim. Ja im, ovaj...jer mi imamo skupštinu, ja sam mislio da će skupština završiti utorak. Medjutim ona će sigurno u srijedu tek doći na red naši proble.. ovi politički...
Ćosić Dobrica: Dobro, kad će da dodje tamo ovaj aa...Milošević i Tudjman? Gdje vode razgovore? Tamo?
Karadžić Radovan: U srijedu, u Splitu. Pravo da vam kažem ja ne volim što ide u Split.
Ćosić Dobrica: (Blagi smijeh).
Karadžić Radovan: Mislim da je to vrlo opasno i ovde su recimo za utorak pozvali sve hirurge na vježbu vojnu.
Ćosić Dobrica: Gde?
Karadžić Radovan: U Hrvatskoj?
Ćosić Dobrica: U Hrvatskoj. Na vojnu vežbu?
Karadžić Radovan: Da.
Ćosić Dobrica: Oni spremaju rat?
Karadžić Radovan: Oni spremaju rat i bojim se da u sklopu toga ne učine šta i Miloševiću. Jer to je mislim... šta ima da hoda okolo po Jugoslaviji. To treba da se ...
Ćosić Dobrica: Pa to treba da se sedne, pa da se razgovara u Beogradu ili..
Karadžić Radovan: U Beogradu u.. može i u okrilju saveznih organa. Mislim da, i ja, ja ću mu savjetovati da ne ide tamo.
Ćosić Dobrica: Kakav je (?)
Karadžić Radovan: Ne znam ali prihvati će on to, jer to završeno.
Ćosić Dobrica: Sad je to gotovo, gotovo. Samo ja nisam znao gde je to.
Karadžić Radovan: Ma u Splitu, nije treb'o da prihvata izvan Beograda nigdje više. Savezne ustanove i gotovo tu.
Ćosić Dobrica: Da, da, mada velika je odgovornost.
Karadžić Radovan: Da.
Ćosić Dobrica: Velika je odgovornost, da se nešto dogodi tamo, taman posla, onda je to rat.
Karadžić Radovan: ... zna šta je.
Ćosić Dobrica: Onda... više niko ne zaustavi.
Karadžić Radovan: Da, ali mislim da su oni ludi. Mislim da, da Tudjman nije normalan.
Ćosić Dobrica: Da, ima, ima dokaza, ima i takvih dokaza.
Karadžić Radovan: Da, postoji razlog...
Ćosić Dobrica: Taj čovek je neurotičan ili ma'nit, ili nešto mu fali, tako.
Karadžić Radovan: Da, a oko njega ima tih, tih budala mnogo. Ovaj, ovde smo bili, mislim da su, malo su nam zadali problema aa..ovaj Slobodan i Momir što su prihvatili ovo kao polaznu osnovu. Mada je to...
Ćosić Dobrica: Pa, mi smo o tome razgovarali ja.-. pričaću ti. Ja mislim vi ste to prihvatili kao polaznu osnovu..
Karadžić Radovan: Da. To je, toje mudro bilo što se tiče...jer ovi su se pripremili bili da se izoluju i njih dvojica
Ćosić Dobrica: Neophodno je da se to prihvati kao. kao polazna
osnova. Mada sam, sam koncept ne može da se odbrani, jer tu ima nerešivih suprotnosti.
Karadžić Radovan: Da, da. To da, narešivih suprotnosti ima, zaista.
Ćosić Dobrica: Ja sam se, kad sam o tome govorio, ja sam im'o u vidu tvoj stav jedan i to sam citirao. Odmah sam rek'o, slušajte, ako se to opšte prihvati onda pazite mi, gde dovodimo Bosnu.
Karadžić Radovan: Da, da, mi to ne možemo prihvatiti, ali problem je u ovome. Ja znam da su oni hteli da pripreme... čak su išli sa vrlo ružnim konfederalnim konceptom. I htjeli su možda da izazovu ovako brzo odbijanje od strane Miloševića i Bulatovića da bi mogli pred javnošću da ih aa.. op..
Ćosić Dobrica: Ne,ne, oni moraju da prihvate kao razgovor...
Karadžić Radovan: Da.
Ćosić Dobrica: ...i morali (?) smo da... njih.
Karadžić Radovan: Da, da.
Ćosić Dobrica: Da oni dokazuju javnošću i čitavom svetu njihove namere. To im je prilika da ih na konkretnijim ra..argumentima i konkretnim argumentima pokažu da ne žele nikakvu Jugoslaviju. Nego žele...
Karadžić Radovan: Da, da.
Ćosić Dobrica: ...razlaz, samo traže proceduru.
Karadžić Radovan: Da, da. E sad ovaj, aa.. sad smo mi u teškoćama i mi moramo da izadjemo sa svojom platformom, odnosno sa pogledom na ovu platformu i pošto je ona za nas neprihvatljiva potpuno, mi moramo da nadjemo jednu političku formu, vrlo mudru, jer smo sada mi u opasnosti da kažu, ovaj svi su u Jugoslaviji prihvatili, samo SDS Bosne i Hercegovine je protiv.
Ćosić Dobrica: A zašto vi žurite da se izjašnjavate?
Karadžić Radovan: Pa moramo u srijedu, imamo Skupštinu.
Ćosić Dobrica: A vi se na skupštini mora da izjas...
Karadžić Radovan: Pa ja, jer i kod nas je to bio zahtjev, prva tačka dnevnog reda mora biti položaj Bosne u Jugoslaviji.
Ćosić Dobrica: A to je vaš zakon.
Karadžić Radovan: Jer oni polako zakone donese. Mi sprečavamo da se ti zakoni donose koji učvršćuju Bosnu kao suverenu i izvan Jugoslavije. Nove zakone o centralizaciji i tako
dalje. Prosto mislim vrlo, vrlo ovako opasne, dalekosežne posledice mogu biti. Recimo pokušavju da koncentrišu svu moć u Sarajevu. Ponašaju se, mogu da vam kažem, krajnje nekorektno. Naročito tamo gdje su većina, to je nevidjeno, to je već kao u Libanu, gradjani, mi smo gradjani trećeg reda tamo gdje, gdje smo manjina. Vidite recimo Ćopiću ruše spomenik.
Ćosić Dobrica: Da, to je, to je veliki dogadjaj.
Karadžić Radovan: To su, sve su...
Ćosić Dobrica: Takav jedan pokazatelj, jedno...
Karadžić Radovan: Sve je to, govore da, da Bosna neće moći da postoji u ovakvim granicama, odnosno neće moći da postoji u ovakvim opštinskim granicama.
Ćosić Dobrica: Davno nisam, davno nisam čuo takav dok.., argumenat i mislim taj dogadjaj je od velikog, od veliki...
Karadžić Radovan:
n^tnim—m 1 Da, da. I sad ovi moji iz Krupe, tamo oni su spremni. I oni su s ove strane rijeke. Sa desne strane rijeke, a oni su spremni da prekomponuju opštine, da dio Sanskog Mosta i Krupe formira srpsku opštinu i gotovo. I on...
Ćosić Dobrica: Da, da.
Karadžić Radovan: I to će se dešavat širom Bosne i Hercegovine. Naprosto teško je živjeti zajedno kada se ne poštuje ni pravo, ni država, ni ništa.
Ćosić Dobrica: Je li, a Branku kad treba da se otkrije taj spomenik?
Karadžić Radovan: Pa trebalo je šesnaestog sada da se otkrije i crkva i spomenik, medjutim..
Ćosić Dobrica: Sad se je porušilo to?
Karadžić Radovan: Da, da, odvalili su to, to je vrlo skupo, ta jedna ploča iz Južne Afrike, to smo već objavili.
Ćosić Dobrica: Polomljeno, je li?
Karadžić Radovan: Da, da.
Ćosić Dobrica: A j,ja,ja,. Da. To je veliki dogadjaj. Ko to treba da otkrije?
Karadžić Radovan: Pa ja ne znam, treba da bude i Patrijarh tamo i ...
Ćosić Dobrica: Da. Ko treba od pisaca?
Karadžić Radovan: Ne znam, ne znam ko je, koga su ljudi predvidjeli.
Ćosić Dobrica: Aha. Ne znam, to je isto dogadjaj. To moramo mi da se dogovorimo odavde ko će da otkrije to, ko će...ne da otkrije, ko će da dodje.
Karadžić Radovan: Spomenik neće biti gotov.
Ćosić Dobrica: Neće biti gotov?
Karadžić Radovan: Neće biti gotov.
Ćosić Dobrica: Onda nema od tog'...
Karadžić Radovan: Neće biti gotov, to je sve tamo mislim...
Ćosić Dobrica: Da, da, da. Dobro, dobro. To sam hteo da ti javim da znaš. S obzirom da ti sve znaš onda u redu. Ali samo ja sam hteo da ti kažem šta se...
Karadžić Radovan: Ja bih volio, ne samo da bi volio, nego mislim da je to aa.. uslov bez koga se dalje ne može. Mora da se koordiniše iz jednog, iz jednog mjesta. Ne može ovako da pravi svako svoje gluposti.
Ćosić Dobrica: Ja sam tebi, ako ti budeš se pojavio za jedno nedjelju dana, ne znam o čemu ste vi razgovarali, ja ću tebi da izložim neki pogled, koji mislim da neće biti, neće biti suprotstavljen tvome, naprotiv mislim da je...
Karadžić Radovan: Da, ja mislim da mi moramo sa savjetom da idemo dalje.
Ćosić Dobrica: Zaključak je čak istovetan i.. ovakav savet više ne možemo neće stranke, to je gotovo.
Karadžić Radovan: Pa ne, aa..neka neće, neke neće, neke hoće.
Ćosić Dobrica: Ne. Mi možemo nešto drugo da, da napravimo ali to kad se, kad se vidimo.
Karadžić Radovan: Da. Dobro.
Ćosić Dobrica: Možemo nešto drugo.
Karadžić Radovan: Ja sam malo Vuka napao na konferenciji za štampu.
Ćosić Dobrica: Da čuo sam, video sam. Sutra će on da ti to odgovori.
Karadžić Radovan: Vjerovatno će da odgovori. Medjutim mislim da je to zaista jedna funjara. On sad, ako sad on može da govori o boljševičkoj vlasti onda, onda zaista nema obraza.
Ćosić Dobrica: To, to slušaj, to što on sprema sutra u Beogradu. Najavio je večeras na televiziji da će se boriti sve dotle dok ne budu pušteni iz zatvora (?). Ponovo dramatizuje stvar, kao da neko zatvara puteve, hapsi, njegove funkcionere i da će trajati miting dok ne budu pušteni ti iz zatvora. Očigledno on po nalogu Amerikanaca. ..aa...
Karadžić Radovan: Da, da. A jel' ima nekog u zatvoru?
Ćosić Dobrica: Negde su mu nekog uhapsili kaže. Ko zna zašto i ko zna koga.
Karadžić Radovan: Ali kakvu on laž kaže, da mi pravimo barikade, da ne bi njegove pristalice došle. Pa i on nema ni jednu jedinu, ni jednog jednog pristalicu u Bosni.
Ćosić Dobrica: Da, da.
Karadžić Radovan: Nigdje ni jednog pristalice u Bosni nema to je... to mislim treba zaista, sve češće, u..
Ćosić Dobrica: Vrlo je, vrlo je važno, vrlo je važno kako će sutra se
poneti. Šta on sutra može te svoje rulje militantne i tu
će biti i tog antisrpskog i plačenićkog šljama.
Karadžić Radovan: Da, da.
Ćosić Dobrica: .... sudeći, to je onako jedna regresija velika političkog života srpstva...
Karadžić Radovan: Da, da, a je li demokrata ne ide s njim, je l'?
Ćosić Dobrica: Ne ide, ne ide, ni ide niko.
Karadžić Radovan: Trebala bi policija... savjetovati policiju da čuva objekte i da ih pusti...
Ćosić Dobrica: Ništa policija neće raditi, apsolutno.
Karadžić Radovan: Da ih puste sat vremena dva, nek razbijaju...
Ćosić Dobrica: Apsolutno će ih pustiti, neće ih ništa smetati, jedino ako oni ne isprovociraju napad na Skupštinu što, što govore.
Karadžić Radovan: Da, da.
Ćosić Dobrica: Prete napadom na Skupštinu.
Karadžić Radovan: Da, e, pa dobro, to je onda druga stvar ali objekte, objekte moraju čuvati. Medjutim...
Ćosić Dobrica: Jer taj... a možda i lažu, jer napad na Skupštinu mora da izvrši iz ...znate kako. To je velika i veliki rizik i velika nesreća koji će da osvoji Skupštinu. Što oni prete ovako njihovi aktivisti govore. Da l' je to tačno, ne znam. To je to, Vuk hoće. A ko zna šta on namerava, on je lud čovek.
Karadžić Radovan: Ne, on je zaista lud, a ne samo da je lud nego je i djubre jedno izdajničko i...
Ćosić Dobrica: Je, to je funjara, to je...
Karadžić Radovan: ...svinja. To mora da se kazni (?) i ovi Amerikanci koji su bili ovde. Bilo ih je dvadesetak.
Ćosić Dobrica: Da, da. Vrlo su zadovoljni.
Karadžić Radovan: Jeste li ih vidjeli posle? Jeste?
Ćosić Dobrica: Jesam.
Karadžić Radovan: Mi smo dugo razgovarali i oni su ...
Ćosić Dobrica: Vrlo su zadovoljni, dosta su iznenadjeni, iznenadjeni su tvojim stavom, tvojim, u najboljem smislu. Jako su zadovoljni.
Karadžić Radovan: E baš mi je drago.
Ćosić Dobrica: Je, jako, oni su uveče bili. Ja sam ih vodio na večeru, uveče.
Karadžić Radovan: Aha.
Ćosić Dobrica: Ove glavne ljude tamo, oni su ispričali da su prosto su, iznenadjeni su tvojim shvatanjima, stavom i to je to, prosto radosno da je tako...
Karadžić Radovan: Ja, baš...
Ćosić Dobrica: ...izuzetno uspešno.
Karadžić Radovan: Baš mi je drago i vidio sam da su ...da dosta se, ovaj, saglašava. Oni su vrlo konkretna pitanja, to su praktični ljudi.
Ćosić Dobrica: To je praktični ljudi, to nisu frazeri i, i, i...S
Karadžić Radovan: Dva sata konkretnih pitanja, ja sam na to odgovarao tačno onako kako jeste. Bilo je nekoliko još mojih ljudi.
Ćosić Dobrica: Da, da.
Karadžić Radovan: I kažu mi, Perišić mi kaže da su rekli za SPO, kad su završili našu posjetu kaže ne daj bože da ovaj ološ dodje na vlast.
Ćosić Dobrica: (Smijeh)
Karadžić Radovan: To je nevjerovatno. Znači i oni su ga pročitali potpuno.
Ćosić Dobrica: Da, da.
Karadžić Radovan: I u Švajcarskoj je pročitan i svuda je to. Al' eto, to je još tu u Srbiji i to samo u tom Beogradu koji...
Ćosić Dobrica: U Beogradu, u Beogradu.
Karadžić Radovan: Koji ima svašta.
Ćosić Dobrica: Nešto, nešto su lumpen proleterijata...
Karadžić Radovan: Da, da.
Ćosić Dobrica: ...za poštenog mladog zavedenog, opustošenog Šuvarovskog sveta, Šuvarove omladine.
Karadžić Radovan: Da, da, da.
Ćosić Dobrica: Dobro, ako... čućemo se pet razume se, sutra veče ćemo se opet čuti i reći ću ti šta je ovde bilo.
Karadžić Radovan: Eto, važi.
Ćosić Dobrica: ....ne znaš.
Karadžić Radovan: Važi. Mi radimo svoju platformu, radićemo sutra, al' ću uveče biti u ovo doba kući.
Ćosić Dobrica: E, dobro.
User avatar
IBM
Posts: 877
Joined: 26/07/2007 14:01

#5 Re: Radovan Karadzic-dosije

Post by IBM »

Uskoro nastavak....
User avatar
jalijas74
Posts: 1347
Joined: 17/11/2010 15:10

#6 Oni su ubijali Sarajevo

Post by jalijas74 »

Gledao sam neki klip i jednostavno morao sam povaditi neke face sa istog videa.

Oni su ubijali Sarajevo danas mozda zive odmah pored vas, mozda su vam poslovni partneri ili ih jednostavno vidjate u svakodnevnom zivotu.

Nije mi cilj nikakvo huskanje ali eto cisto da se zna. laganica uz gusle rakija pa rokni koju iz minobacaca. Mi prezivjeli sa traumama barem mirno spavamo i nemamo nikoga na savjesti a oni...


Image


Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
jalijas74
Posts: 1347
Joined: 17/11/2010 15:10

#7 Re: Oni su ubijali Sarajevo

Post by jalijas74 »

Nekako s proljeća wrote:Grbavica-VRS
Image
Image

Image
OpusDei
Posts: 538
Joined: 02/02/2013 00:18

#8 Re: Oni su ubijali Sarajevo

Post by OpusDei »

Kakve odvratne face
nemoguce vruce
Posts: 748
Joined: 13/03/2012 15:41

#9 Re: Oni su ubijali Sarajevo

Post by nemoguce vruce »

Dojucersnje komsije, "prijatelji"...sve to treba odzerasiti...
User avatar
I am Happy
Posts: 10216
Joined: 25/04/2011 14:19
Location: Profil/Postavke. Vracam avatar koji mi klix redovno izbrise

#10 Re: Oni su ubijali Sarajevo

Post by I am Happy »

Pa i danas bi to isto radili :-)
celava_dlaka
Posts: 2244
Joined: 24/12/2012 18:05

#11 Re: Oni su ubijali Sarajevo

Post by celava_dlaka »

Mozel link klipa
User avatar
Chisum
Posts: 4685
Joined: 12/02/2009 13:25
Location: SARAJEVO

#12 Re: Oni su ubijali Sarajevo

Post by Chisum »

To je, koliko mogu da prepoznam sa ovih scena, film Serbian epics, Pavela Pavlikovskog, odlican dokumentarac koji se par puta vrtio na nasoj televijizi, koji je na najbolji nacin pokazao protiv kakvog sljama i otpada smo ratovali... koji bih ja uveo kao obavezan svaki put kada se priblizi kakav bitan datum u istoriji ovog grada, tek da se vidi ko su chobani koji su pokusali da uzmu Sarajevo... pardon, "da ga odbrane od zlih balija"... "svoj grad", naravno.... :-D

(nikada necu zaboraviti "poznatu" ratnu onog seljaka s Pala, Guje, nesto kao, "neki strani ljudi uzese moj grad" :lol:)


Image


Sve, satro, gradske face... Jebem li im boga chobanskog, futavog.


Bas u zadnje vrijeme forum je pun rodjaka, sinova ovih futavaca sa slike, koji nam po razlicitim temama objasnjavaju zasto, je l', "Sarajevo bez njih vise nije Sarajevo"... mada je ovo senlucenje po okolnim brdima bilo najblize sto su mu ikada i prismrdili... dobro, 'ajde, bio je nekada i pijacni dan, kad u blatnjavim opancima dodju da utope koju kilu krompira.

U istom filmu, Karadzic pokazuje rukom ka gradu koji u tim momentima gori i umire od gladi, ciju djecu i civile ubijaju granate ovih papaka sa postavljene slike, i kaze nesto u stilu " mi se samo branimo, ovo je sve dole nase... to je nasa zemlja"... on, ljakse sa Durmitora...
Last edited by Chisum on 08/02/2013 09:29, edited 1 time in total.
User avatar
jalijas74
Posts: 1347
Joined: 17/11/2010 15:10

#13 Re: Oni su ubijali Sarajevo

Post by jalijas74 »

celava_dlaka wrote:Mozel link klipa

Klip je skinut sa YT ali ima ga na ovom linku

http://www.pawelpawlikowski.co.uk/page3/
User avatar
madtv
Posts: 4562
Joined: 11/04/2009 00:31
Location: cvajta

#14 Re: Oni su ubijali Sarajevo

Post by madtv »

Chisum wrote:To je, koliko mogu da prepoznam sa ovih scena, film Serbian epics, Pavela Pavlikovskog, odlican dokumentarac koji se par puta vrtio na nasoj televijizi, koji je na najbolji nacin pokazao protiv kakvog sljama i otpada smo ratovali... koji bih ja uveo kao obavezan svaki put kada se priblizi kakav bitan datum u istoriji ovog grada, tek da se vidi ko su chobani koji su pokusali da uzmu Sarajevo... pardon, "da ga odbrane od zlih balija"... "svoj grad", naravno.... :-D

(nikada necu zaboraviti "poznatu" ratnu onog seljaka s Pala, Guje, nesto kao, "neki strani ljudi uzese moj grad" :lol:)


Image


Sve, satro, gradske face... Jebem li im boga chobanskog, futavog.


Bas u zadnje vrijeme forum je pun rodjaka, sinova ovih futavaca sa slike, koji nam po razlicitim temama objasnjavaju zasto, je l', "Sarajevo bez njih vise nije Sarajevo"... mada je ovo senlucenje po okolnim brdima bilo najblize sto su mu ikada i prismrdili... dobro, 'ajde, bio je nekada i pijacni dan, kad u blatnjavim opancima dodju da utope koju kilu krompira.

U istom filmu, Karadzic pokazuje rukom ka gradu koji u tim momentima gori i umire od gladi, ciju djecu i civile ubijaju granate ovih papaka sa postavljene slike, i kaze nesto u stilu " mi se samo branimo, ovo je sve dole nase... to je nasa zemlja"... on, ljakse sa Durmitora...
:thumbup:
User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#15 Re: Oni su ubijali Sarajevo

Post by muha_sa »

Kosta Plakalovic.

Image

Image
PM72
Posts: 17540
Joined: 30/04/2012 16:54

#16 Re: Oni su ubijali Sarajevo

Post by PM72 »

On ti je čist dokaz kako ona narodna "ko pjeva zlo ne misli" - nije tačna.Pred rat je počeo pjevati o četništvu a ta rabota mu se isplatila.Od predratnog furmana i guslara postao načelnik opštine srpski Stari Grad.Bez obzira što je to bila smijurija od opštine,on je drmao tim područjem.On lično nije pucao po gradu ali je hranio,bodrio i podržavao stoku sa Hreše i Borija.Njegove slike u maskirnoj uniformi i sa sijačem su dio folklora,nije on imao muda da siđe do Zečije glave pa zarafala.U stvari,nije ni imao potrebe.Sad se mota po seoskim kafanama na potezu Hreša-Vučja luka i gudi po guslarskim večerima.U grad nesmije ni priviriti a pišne od sreće kad je u prilici da priča sa kojim Bošnjakom iz grada pa mu prodaje onu seosku šuplju "ko nas zavadi".To su mi ispričali ljudi koji idu poslom na Hrešu.Vele da je bolestan a nadati se da će pojesti jorgan kad bude crkavao.Po meni su opasniji oni jadovi oko njega - posluga sa minobacača 120 mm.Oni su pobili dosta naroda a sad se utopili u masu...
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#17 Re: Oni su ubijali Sarajevo

Post by Truba »

šta se ba nervirate sad su vam oni u državnoj službi ako nisu pod zemljom

ja ne znam ko potpisa tu amnestiju da se "vrate" ćete i dijasporci dezerteri
PM72
Posts: 17540
Joined: 30/04/2012 16:54

#18 Re: Oni su ubijali Sarajevo

Post by PM72 »

Hrvatska je pobjedila u ratu pa je proglasila amnestiju kako onda neće ovi naši koji su igrali neriješeno.I niko se više ne nervira jer smo se utopili u mulj,nepravdu i lopovluk pa su nam sad gori ovi "naši" od onih jadova sa brda što su nas nekad gađali.O njima više i ne razmišljam,za mene su druga galaksija i svaki susret sa njima mi budi nekakva mutna sjećanja,skoro da sam sanjao da smo nekad bili drugovi i komšije.Pozdravimo se onako kurtoazno,razmjenimo par rečenica,upitamo za nekadašnje zajedničke prijatelje i svako na svoju stranu.Misliš o njemu dvije minute i psuješ mu četničku majku a onda ga zaboraviš.Trzne te vijest kako je Gras u štrajku,zovnu te od kuće kako ti dijete ima temperaturu,kartica ti odbijena a plata kasni...
User avatar
Zatamnjena stakla
Posts: 10593
Joined: 13/10/2009 03:15
Location: Čaršija

#19 Re: Oni su ubijali Sarajevo

Post by Zatamnjena stakla »

PM72 wrote:Hrvatska je pobjedila u ratu pa je proglasila amnestiju kako onda neće ovi naši koji su igrali neriješeno.I niko se više ne nervira jer smo se utopili u mulj,nepravdu i lopovluk pa su nam sad gori ovi "naši" od onih jadova sa brda što su nas nekad gađali.O njima više i ne razmišljam,za mene su druga galaksija i svaki susret sa njima mi budi nekakva mutna sjećanja,skoro da sam sanjao da smo nekad bili drugovi i komšije.Pozdravimo se onako kurtoazno,razmjenimo par rečenica,upitamo za nekadašnje zajedničke prijatelje i svako na svoju stranu.Misliš o njemu dvije minute i psuješ mu četničku majku a onda ga zaboraviš.Trzne te vijest kako je Gras u štrajku,zovnu te od kuće kako ti dijete ima temperaturu,kartica ti odbijena a plata kasni...

:thumbup: :thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#20 Re: Oni su ubijali Sarajevo

Post by Truba »

hrvatska je dala amnestiju ljudima koji su od zagreba udaljeni po 600 km i nikad se neće vratiti
a ovdje govorimo o 6 km zračne linije
PM72
Posts: 17540
Joined: 30/04/2012 16:54

#21 Re: Oni su ubijali Sarajevo

Post by PM72 »

Hrvatska je dala amnestiju za sve pripadnike vojske i policije tzv.RSK koji nisu činili ratne zločine.Nekoliko desetina hiljada Srba se vratilo u Hrvatsku,obnovilo kuće i imanja i nemaju (većih) problema.U Vukovaru čine skoro trećinu stanovništva a u policiji ih ima jako puno.Bili su Martićevi žandari sad su Franjini a bez te amnestije mogli bi pjevat' borbene.

Ovi naši koji su udaljeni 6 km vazdušne linije??? svaki dan su oko nas,po tramvajima,trolejbusima,u autima,po tržnim centrima...kao što idemo i mi na onu stranu,bez ikakvih problema.Šta predlažeš,da napravimo granicu i graničnu kontrolu,da zidamo štagod?
User avatar
Chisum
Posts: 4685
Joined: 12/02/2009 13:25
Location: SARAJEVO

#22 Re: Oni su ubijali Sarajevo

Post by Chisum »

Stoji sve to, okano... ali ovo je vise, onako, tema da se covjek samo iznervira kada se sjeti kakvi su mi futavi chobani oduzeli 4 godine mladosti... Umjesto da smo proveli godine mladosti u zajebanciji, uzivanju, divljanju, morali smo sve to da bacimo i o jadu se zabavimo. Jebem im majku kroz majku, seljacku, cetnicku.

A da ne govorim tek o tome koliko je zivota prekinuto, ugaseno.


Nije ova tema za nekih dubljih analiza... vise, onako, da se podsjetim, bez previse filozofiranja, trazenja uzroka i posljedica, ko mi je, ustvari, sjebao mladost.... kakvi lojavi papani.

Do prije koju godinu jos sam i imao zivaca da pisem po ovim ratnim temama na forumu, da se podsjecam, i onako tacku po tacku navodim, imena, datume, imena ratnih drugova kojih vise nema... bilo je i tuznih i smijesnih prica, ali mi se vremenom sve toliko ogadilo, toliko mi se povraca kada samo zamislim radi kakvog otpada smo kroz sve to prosli, a evo i dan danas prolazimo, da vise i nemam snage da o tope pisem "zdrave pameti", a da se ne iznerviram, onako na prvu loptu, i tek, onako, da pljunem, okrenem se i odem. Vama ostalima svaka cast sto odrzavate teme zivima. O tome se treba znati. Sve.
Last edited by Chisum on 11/02/2013 11:27, edited 2 times in total.
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#23 Re: Oni su ubijali Sarajevo

Post by veljaca »

Chisum wrote:Stoji sve to, okano... ali ovo je vise, onako, tema da se covjek samo iznervira kada se sjeti kakvi su mi futavi chobani oduzeli 4 godine mladosti... Umjesto da smo proveli godine mladosti u zajebanciji, uzivanju, divljanju, morali smo sve to da bacimo i o jadu se zabavimo. Jebem im majku kroz majku, seljacku, cetnicku.

A da ne govorim tek o tome koliko je zivota prekinuto, ugaseno.


Nije ova tema za nekih dubljih analiza... vise, onako, da se podsjetim, bez previse filozofiranja, trazenja uzroka i posljedica, ko mi je, ustvari, sjebao mladost.... kakvi lojavi papani.
:thumbup:
PM72
Posts: 17540
Joined: 30/04/2012 16:54

#24 Re: Oni su ubijali Sarajevo

Post by PM72 »

Bravo Hamza,samo u sridu...baš ću pitati jednog taksistu što vozi za Žutog je li istina u vezi ovog ćetalja.

Mene zanima postoji li spisak pripadnika četničkih brigada koje su držale Sarajevu u okruženju.Spisak poginulih sam vidio (šteta samo što nije bar pet puta širi) ali me zanimaju imena i prezimena ostalih koji su preživjeli.

Zanima me par njih koji mi lažu kako su bili u Srbiji a predpostavljam da su bili na brdima pa mi treba i zvanična potvrda,da im u facu kažem da lažu.
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2560
Joined: 07/05/2009 19:51

#25 Re: Oni su ubijali Sarajevo

Post by Magarece_godine »

Pratim ...
Post Reply