oni koji su se maloljetni uključili u odbranu BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

just4fun
Posts: 35
Joined: 31/10/2009 09:53

#1 oni koji su se maloljetni uključili u odbranu BiH

Post by just4fun »

Jedan sam od takvih , i nije mi jasno da ova kategorija nema nikakvo udruženje ,organizaciju i sl.Da ne bude zabune , ja za sebe ne tražim ništa , sve sam stekao vlastitim radom i trudom , ali bih volio pomoći onima koji to nisu. Volio bih da se jave oni koji misle isto , a i oni koji ne misle , jer sam blizu odluke da se angažujem oko organizovanja nečega za ove ljude , koji su dobrovoljno iz škole otišli u rat , da im se bar na taj način oda priznanje , kad već nemaju drugog načina da se čuje i za njih.
User avatar
sinuhe
Posts: 11484
Joined: 03/06/2011 11:33

#2 Re: oni koji su se maloljetni uključili u odbranu BiH

Post by sinuhe »

Drzava vas nece i svakako ne bi trebala priznati. One koji su vas primili u jedinice kazniti zatvorskom kaznom. Maloljetni vojnici nisu norma civilizavnog drustva.
User avatar
sinuhe
Posts: 11484
Joined: 03/06/2011 11:33

#3 Re: oni koji su se maloljetni uključili u odbranu BiH

Post by sinuhe »

Dobro, i ubijene srebrenicke djecake neko onda moze proglasiti vojnicima. Neke norme moraju postojati.

Ja znam da je BiH vasar a ne drzava, ali onda barem jasno da se kaze da je vasar.

Zatvorske kazne za odgovorne a djeci vojnicima prutom preko guzice.
O ovim ljudima je neki dan odrzan okrugli sto, u Hrvatskoj imaju udruzenje....
Pa imaju udruzenje, ali drzava Hrvatska ih ne priznaje.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#4 Re: oni koji su se maloljetni uključili u odbranu BiH

Post by The 51st State »

just4fun wrote:Jedan sam od takvih , i nije mi jasno da ova kategorija nema nikakvo udruženje ,organizaciju i sl.Da ne bude zabune , ja za sebe ne tražim ništa , sve sam stekao vlastitim radom i trudom , ali bih volio pomoći onima koji to nisu. Volio bih da se jave oni koji misle isto , a i oni koji ne misle , jer sam blizu odluke da se angažujem oko organizovanja nečega za ove ljude , koji su dobrovoljno iz škole otišli u rat , da im se bar na taj način oda priznanje , kad već nemaju drugog načina da se čuje i za njih.
imas pm.
just4fun
Posts: 35
Joined: 31/10/2009 09:53

#5 Re: oni koji su se maloljetni uključili u odbranu BiH

Post by just4fun »

sinuhe , znam da sam pogriješio što nisam bio spreman da nas četnici pobiju ili pohvataju , a to za prut po guzici , mi pravo smeta.
User avatar
arman1
Posts: 5341
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#6 Re: oni koji su se maloljetni uključili u odbranu BiH

Post by arman1 »

Jedan sam od takvih. Ne optužujem ni političare ni narodne prvake. Kad vidim kako se običan narod odnosi prema onima koji su bili spremni žrtvovati sve za njihov spas, prosto mi je žao što nisam i ja otišao tamo daleko da patim za rodnom grudom.
Od prvog dana u rovovima, par povreda i oboljenje koje ću nosit do kraja života su mi dovoljna nagrada.
Sve što sam stekao stekao sam svojim rukama.
Sad se borim samo za sebe.
User avatar
Tvrdokorna mrlja
Posts: 4203
Joined: 04/10/2011 23:45

#7 Re: oni koji su se maloljetni uključili u odbranu BiH

Post by Tvrdokorna mrlja »

sinuhe wrote:Drzava vas nece i svakako ne bi trebala priznati. One koji su vas primili u jedinice kazniti zatvorskom kaznom. Maloljetni vojnici nisu norma civilizavnog drustva.
ne pamtim kad sam nesto gluplje procito na ovom forumu
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#8 Re: oni koji su se maloljetni uključili u odbranu BiH

Post by Nekako s proljeća »

Link:
http://predsjednikfbih.org/index.php/me ... imira.html

Link:
http://www.oslobodjenje.ba/index.php?id=15822

Ja mislim da su Damir Hadzić, Elmedin Konaković, Emir Zlatar ...bili maloljetni pripadnici A RBiH.
User avatar
jazzer
Posts: 7215
Joined: 20/12/2004 14:44

#9 Re: oni koji su se maloljetni uključili u odbranu BiH

Post by jazzer »

sinuhe wrote:Drzava vas nece i svakako ne bi trebala priznati. One koji su vas primili u jedinice kazniti zatvorskom kaznom. Maloljetni vojnici nisu norma civilizavnog drustva.
Ja sam dobio uredan poziv da se javim u oruzane snage iako nisam imao
punih 18 godina. Sjecam se toga kao sada da je bilo. Kome sam se mogao zaliti??
Helsinskom komitetu?? :)

Onda odem sam i prijavim se u jedinicu u koju sam htio...ostalo je istorija :) .
User avatar
Voodoo Kotlić
Posts: 45
Joined: 29/03/2011 21:09

#10 Re: oni koji su se maloljetni uključili u odbranu BiH

Post by Voodoo Kotlić »

jako mi je žao što država ne cijeni ono što su svi pripadnici armije bih učinili za nju u ratu, pa i oni maloljetni. ako ništa, ja se nadam da naši borci osjećaju da imaju moralnu nagradu jer znaju da su učinili pravu stvar. imaju i podršku od ljudi kao što sam ja, koja se duboko divim svima njima, svom ocu i svojim maloljetnim prijateljima koji su zaslužni za to što sam ja danas živa.
User avatar
frfi.
Posts: 406
Joined: 05/04/2009 14:56

#11 Re: oni koji su se maloljetni uključili u odbranu BiH

Post by frfi. »

djeci vojnicima prutom????????? :roll: :roll: :roll: :roll: :?

ma bra'o :roll:
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#12 Re: oni koji su se maloljetni uključili u odbranu BiH

Post by poznanik »

jazzer wrote:Ja sam dobio uredan poziv da se javim u oruzane snage iako nisam imao
punih 18 godina. Sjecam se toga kao sada da je bilo. Kome sam se mogao zaliti?? Helsinskom komitetu?? :)
Onda odem sam i prijavim se u jedinicu u koju sam htio...ostalo je istorija :) .
Nisam siguran, ali u maloljetnom dobu nisi mogao biti u evidenciji Oružanih snaga bivše države, nisi mogao biti na spisku poziva za mobilizaciju i nisi mogao imati ratni raspored. Tvoj poziv, najvjerovatnije, upućen je od strane nekog ko je tebe osobno poznavao, pa te stavio na spisak. Mislim da si imao pravo odbiti poziv i učešće u ARBiH, sve do punoljetstva.

Inače, učešće maloljetnih osoba u ARBiH je bilo na dobrovoljnoj osnovi.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40826
Joined: 29/06/2011 23:39

#13 Re: oni koji su se maloljetni uključili u odbranu BiH

Post by dječak sa šibicama »

poznanik wrote:
jazzer wrote:Ja sam dobio uredan poziv da se javim u oruzane snage iako nisam imao
punih 18 godina. Sjecam se toga kao sada da je bilo. Kome sam se mogao zaliti?? Helsinskom komitetu?? :)
Onda odem sam i prijavim se u jedinicu u koju sam htio...ostalo je istorija :) .
Nisam siguran, ali u maloljetnom dobu nisi mogao biti u evidenciji Oružanih snaga bivše države, nisi mogao biti na spisku poziva za mobilizaciju i nisi mogao imati ratni raspored. Tvoj poziv, najvjerovatnije, upućen je od strane nekog ko je tebe osobno poznavao, pa te stavio na spisak. Mislim da si imao pravo odbiti poziv i učešće u ARBiH, sve do punoljetstva.

Inače, učešće maloljetnih osoba u ARBiH je bilo na dobrovoljnoj osnovi.
Ja sam punoljetan postao na dan potpisivanja Dejtonskog sporazuma.

A jos `94 sam dobijao pozive za mobilizaciju.

Itekako je moguce.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#14 Re: oni koji su se maloljetni uključili u odbranu BiH

Post by kojeime »

Slazem se sa tim da je ucestvovanje maloljetnih osoba u ratu u apsolutnoj koliziji sa normalnim. Razumijem i zelju tih osoba da nesto urade, pa zasto ne da se i dokazu na taj nacin. Hocu reci, ne osudjujem te osobe sto su se prijavile, ali one koji su ih primili u jedinice treba na sud pa u zatvor. To sto je neki maloljetnik u najboljoj namjeri posao da se prijavi u vojsku i u rat nije dovoljan, ma nije nikakav razlog za odgovorne da dopuste toj osobi da ucestvuje u ratu.

Zato i imate problem. Drzava ne smije zvanicno da vas prizna jer onda krsi medjunarodne propise koje je potpisala. A time sto vas ne priznaje drzava je licemjerna. Vi ste jedna od "kolateralnih steta" rata. Koliko god ovo grubo zvucalo, sa stanovistva drzave vam je situacija koju cu formulisati ovako: Vas problem, ko vam je kriv sto ste se igrali rata.

Zao mi je, ali tako stvari stoje.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#15 Re: oni koji su se maloljetni uključili u odbranu BiH

Post by poznanik »

dječak sa šibicama wrote:Ja sam punoljetan postao na dan potpisivanja Dejtonskog sporazuma.
A jos `94 sam dobijao pozive za mobilizaciju.
Itekako je moguce.
Mogao si dobiti poziv za regrutaciju vojnosposobnih lica, ali da si maloljetan dobio poziv za učešće u ratu - teško...
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#16 Re: oni koji su se maloljetni uključili u odbranu BiH

Post by Hemel »

poznanik wrote:
dječak sa šibicama wrote:Ja sam punoljetan postao na dan potpisivanja Dejtonskog sporazuma.
A jos `94 sam dobijao pozive za mobilizaciju.
Itekako je moguce.
Mogao si dobiti poziv za regrutaciju vojnosposobnih lica, ali da si maloljetan dobio poziv za učešće u ratu - teško...
sa ovim se slazem...
naravno da regrutacija ide znatno ranije(to je bilo i u onom sistemu) a mobilizacije maloljetnika nije bilo.
sve koje ja poznam da su se pridruzili i patriotskoj ligi i posle abih, bilo je na dobrovoljnoj bezi.

posto se drzava ne brine ni za koga (osim za svoje uposlenike), ne cudi me da je ta kategorija zaboravljena.
User avatar
arman1
Posts: 5341
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#17 Re: oni koji su se maloljetni uključili u odbranu BiH

Post by arman1 »

poznanik wrote:
jazzer wrote:Ja sam dobio uredan poziv da se javim u oruzane snage iako nisam imao
punih 18 godina. Sjecam se toga kao sada da je bilo. Kome sam se mogao zaliti?? Helsinskom komitetu?? :)
Onda odem sam i prijavim se u jedinicu u koju sam htio...ostalo je istorija :) .
Nisam siguran, ali u maloljetnom dobu nisi mogao biti u evidenciji Oružanih snaga bivše države, nisi mogao biti na spisku poziva za mobilizaciju i nisi mogao imati ratni raspored. Tvoj poziv, najvjerovatnije, upućen je od strane nekog ko je tebe osobno poznavao, pa te stavio na spisak. Mislim da si imao pravo odbiti poziv i učešće u ARBiH, sve do punoljetstva.

Inače, učešće maloljetnih osoba u ARBiH je bilo na dobrovoljnoj osnovi.
Krivo si informisan. 91. u jesen sam lično dobio poziv za "regrutaciju i mobilizaciju". Trebao sam se javit u vojnu poštu na željezničkoj stanici. Nije mi palo na pamet da se prijavim u vojsku protiv koje sam se spremao da ratujem.
Neki momci su se prijavili(uglavnom srbi). Jedan od njih je moj haver sa Grbavice. Poslije rata sam mu sreo sestru. Dotična tvrdi da se jadnik javio po pozivu i da više kući nije došao. Par puta se javljao telefonom iz neke kasarne kod prijedora gdje su ih poslali na obuku. Poslije je stao na minu negdje kod knina. Ne znaju ni gdje je i je li uopšte sahranjen.
just4fun
Posts: 35
Joined: 31/10/2009 09:53

#18 Re: oni koji su se maloljetni uključili u odbranu BiH

Post by just4fun »

Ja mislim da je svako ko se osjećao sposobnim da nešto uradi u ta vremena to trebao i uraditi.Nije mi bitno hoće li me se neko sjetiti ili neće , ja znam da je moj obraz čist i da se nemam čega stiditi.I dan danas mi je drago kad se negdje zapijemo a moj brat ili neko od raje počne pričati o mojim ratnim "podvizima" , ili sad gledano GLUPOSTIMA.Možda sam glup , ipak vjerujem da sam postupio časno i za godine u kojima sam bio , da sam se u borbi prilično zrelo ponašao , i baš zato bih volio da se svi nekako uvežemo , ne zbog materijalne ili neke druge koristi , nego da se zna da i mi postojimo , a tvrdim i da naš udio u ratu nije zanemarljiv i da smo dosta odradili kad je trebalo.Ja u Goraždu znam da nas je bilo par stotina , a mogo misliti koliko nas je bilo u Sarajevu , Bihaću , Mostaru ...ZNAM DA SAM SE BORIO ZA POGREŠNE LJUDE , ALI NIKAD NEĆU PRIZNATI DA SAM SE BORIO ZA POGREŠNE IDEALE!!! FREE BOSNIA!!!JER DA NISMO STALI PRED ČETNIKE NE BI NAS BILO!?!?!?!?!
User avatar
sinuhe
Posts: 11484
Joined: 03/06/2011 11:33

#19 Re: oni koji su se maloljetni uključili u odbranu BiH

Post by sinuhe »

Ma moras znati da ce te onog trenutka kad osnujes udruzenje prvi Karadzic pozvati u Haag kao svjedoka odbrane.
Ti si zapravo zrtva rata kao djeca u Siera Leoni, Liberiji. Najbolje ti je da tuzis drzavu, ali i tada ces u Haag kao svjedok odbrane :D
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#20 Re: oni koji su se maloljetni uključili u odbranu BiH

Post by poznanik »

sinuhe wrote:Ma moras znati da ce te onog trenutka kad osnujes udruzenje prvi Karadzic pozvati u Haag kao svjedoka odbrane.
Ti si zapravo zrtva rata kao djeca u Siera Leoni, Liberiji. Najbolje ti je da tuzis drzavu, ali i tada ces u Haag kao svjedok odbrane :D

Na čemu si ti ovih dana :-)
User avatar
sinuhe
Posts: 11484
Joined: 03/06/2011 11:33

#21 Re: oni koji su se maloljetni uključili u odbranu BiH

Post by sinuhe »

Sto? Da nisam mozda sta slagao?
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#22 Re: oni koji su se maloljetni uključili u odbranu BiH

Post by kojeime »

E moj poznanice, bojim se da je sinuhe, koliko god se cinicno izrazio, tacno rekao.

A taj poziv armane1 sto si dobio 1991. je bio poziv JNA, mi ovdje govorimo cini mi se o Armiji BiH i maloljetnim osobama koje su bile u Armiji BiH u toku rata 1992. - 1995, tako da tvoja situacija 1991. nema veze sa ovom temom.

Nisi jedini, masa nas je otprilike u to doba bila van grada (govorim o Sarajevu) i van svojih kuca, pazila kada hoda gradom da se ne bi slucajno sreli sa Vojnom policijom tadasnje JNA, bas iz razloga da ne bi primili pozive na mobilizaciju.
User avatar
jazzer
Posts: 7215
Joined: 20/12/2004 14:44

#23 Re: oni koji su se maloljetni uključili u odbranu BiH

Post by jazzer »

poznanik wrote:
jazzer wrote:Ja sam dobio uredan poziv da se javim u oruzane snage iako nisam imao
punih 18 godina. Sjecam se toga kao sada da je bilo. Kome sam se mogao zaliti?? Helsinskom komitetu?? :)
Onda odem sam i prijavim se u jedinicu u koju sam htio...ostalo je istorija :) .
Nisam siguran, ali u maloljetnom dobu nisi mogao biti u evidenciji Oružanih snaga bivše države, nisi mogao biti na spisku poziva za mobilizaciju i nisi mogao imati ratni raspored. Tvoj poziv, najvjerovatnije, upućen je od strane nekog ko je tebe osobno poznavao, pa te stavio na spisak. Mislim da si imao pravo odbiti poziv i učešće u ARBiH, sve do punoljetstva.

Inače, učešće maloljetnih osoba u ARBiH je bilo na dobrovoljnoj osnovi.
Znam sta sam dobio a je l mi poziv uputio neki komsija koji je radio u administraciji ili neko
drugi, ne znam. Znam i po tome da su svi u kuci popizdili a jedino sam se ja potajno radovao
odlasku u rat :) . Mladost - ludost :) .
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#24 Re: oni koji su se maloljetni uključili u odbranu BiH

Post by zateznistub »

Posto sam bio od poceetka do kraja znam par momaka koji su bili premladi a uzeli pusku u ruke i branili ovo malo jada. U isto vrijeme znam one koji su poprilicno bili punoljetni a krili guzicu i govorili ž2nije ovo moj rat". Vjerovatno znate na koga mislim.

Za momke koji su uzeli pusku a to nisu trebali uraditi zbog svojih godina jedan velii respekt.

Za one ostale i one koji to osporavaju.... ma nista vrijedno bezveze cu popiti ban.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#25 Re: oni koji su se maloljetni uključili u odbranu BiH

Post by JoseMujica »

ima još bolje ja sam nekada iza rata dobio papir iz općine (niti sam ga traži niti imam pojma kome je to palo napamet da šalje) da sam prošao redovnu vojnu obuku sad se ne sjećam tačno datuma, ali mislim nekada od aprila do oktobra 1992. :lol: :lol: :lol: zamislite sa 15 godina :-)
Post Reply