On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post Reply

Slažem se sa Josipom

Da
26
63%
Ne
15
37%
 
Total votes: 41

User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#76 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by Connaisseur Karlin »

Idriz wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Danguba wrote: Ko ti to kaze?
Ko moze meni da zabrani da budem i Bosanac i Bosnjak?
Pa ima Bosanaca i Hercegovaca koji se ne osjecaju Bosnjacimma, Srbima i Hrvatima,ali ih je popis stanovnistva nije prepoznao!
Sto bi mi od popisa stanovnistva zavisilo raspolozenje?
Pa ako popis ne utice na tvoj zivot van kuce,to je OK,ali nemaju svi jednako iskustvo. Zasto se rezultati popisa kriju ako nisu toliko vazni?
Idriz
Posts: 737
Joined: 16/01/2016 15:18

#77 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by Idriz »

Ne znamo da se kriju. Mozda ne znaju koga otpisat jer se puno dijaspore popisalo.

Ako si manjina ti to osjetis i bez popisa.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#78 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by Connaisseur Karlin »

Idriz wrote:Ne znamo da se kriju. Mozda ne znaju koga otpisat jer se puno dijaspore popisalo.

Ako si manjina ti to osjetis i bez popisa.
Tacno
User avatar
tututuuuu
Posts: 2600
Joined: 28/08/2015 22:58

#79 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by tututuuuu »

ABH017 wrote:
tututuuuu wrote:Pa "vi", znas valjda sta si ti i kako si se izjasnio. Bosnjak (pretpostavljam) kojem je neko drugi kriv sto nije Bosanac (iako je to u biti stvar semantike).

P.S. Dopunio sam post.
Vidi drug. Ja ti nisam opterećen ni Bošnjaštvom, ni Bosanstvom. Pokušao sam da kažem da je problem sa 3 etnije, postojao i u SFRJ.
Nemam potrebu opravdavanja ničega, niti namjeru. Iznosim činjenično stanje.
Znači, po tebi, Turci su krivi što svi Srbi moraju živjeti u jednoj državi, bez obzira što nikakve veze jedni s drugima nemaju, osim vjeroispovjesti?
Po tebi, Turska ima apetite prema jednom dijelu Bosne i Hercegovine, koji želi prisajediniti kao jednu od svojih pokrajina, pa onda nemam pravo spominjati velikosrpsku i velikohrvatsku ideologiju?
SDA je kriva što nije dala proglas muslimanima na ovim prostorima da trebaju da se pišu kao Srbi, da se vrate "veri pradedovskoj", ostanu u krnjoj Jugoslaviji bez Hrvatske i Slovenije?

SDA i Alija Izetbegović jesu otišli u nacionalizam u toku '93-e i nastavili tim putem do danas. Nemoj ti velikosrpske i velikohrvatske apetite, prema dijelovima Bosne i Hercegovine, opravdavati sa nacionalnim osvješćenjem Bošnjaka i SDA-ovskom politikom "Fildžan države". To je posljedica, a ne nikakav planirani uzrok.
Bošnjaci ne pretenduju na to da Bosnu nose u Tursku, niti bilo hdje drugo. Istambul im nije glavni grad. Bošnjaci vole ovu državu i žele da žive u njoj u miru sa druga dva naroda.

Kao primjer, da bi lakše shvatio (ako želiš) o čemu ti pričam, navest ću ti jedan sportski događaj, iz nedavne prošlosti. Naime, desio se košarkaški susret između Igokee iz Laktaša (BiH) i Crvene Zvezde iz Beograda (RS).
Bošnjaci iz Sarajeva su navijali za Igokeu iz Laktaša (iako dolazi iz mrske Republike Srpske, ipak je iz Bosne i Hercegovine), dok su Srbi iz Banja Luke i istih tih Laktaša navijali za Crvenu Zvezdu. Dupke puna dvorana u Laktašima, navija protiv Igokee iz Laktaša. Čak su htjeli da tuku igrače Igokee, jer su pobijedili, čini mi se.
Po meni su to kompleksi niže vrijednosti.
Nadam se da možeš shvatiti šta hoću da kažem.
Pa nisam ni je optercen hrvatstvom, al evo nas opet, razgovaramo. :D

Kazes izjasnjavali ste se kako su vam drugi sugerirali? Pa dobro, sto bi se vi izjasnjavali kako vam drugi sugeriraju? I da su vrseni pritsci, sto je po meni upitno, vrseni su i na druge pa su se opirali. Eto imas odmah za primjer RH koju su nastojali i germanizirati i madjarizirati i talijanizirati a da ne kazem da su i nju nastojali srbizirati, al nisu. Tita se non stop krivi kako nije dao da se izjasnjavate kako zelite, a Tito je zapravo najomiljeniji medju Bosnjacima.

Imas ti pravo pisati sta god zelis, samo se ja ne slazem s tim.

Nisu Turci nastojali pripojiti dio BiH Turskoj, oni su samo pripojili citavu zemlju, skinuli joj svaki trag identiteta 500 godina, izmjesali stanovnistvo, izmjesali religije i onda takvu zemlju ostavili. Jos su AU nastojali nakon njihovog odlaska uspostaviti jedinstveni BH identitet al nije islo, RH i Srbija s tim su imale najmanje veze, dakle, to je uzork. Sve ovo poslije je posljedica. Turci jesu doveli Srbe u BiH i Vlahe... Naseljavali ih na opustosenu zemlju.

Shvacam ja o cemu ti pricas, al meni se stvarno ne ulazi u ove teme jer tome nema kraja i rekao sam sebi da vise u ovakve diskusije necu ulaziti. Da skratim jer sam umoran. Stanje je takvo kakvo je, promijeniti se sigurno nece ali ja sigurno mogu reci da Bosnjake niko nije tjerao da se izjasne tako niko drugi osim njih samih, osobito od '91 pa do ovog zadnjeg popisa. Samo nam ostaje da sad iz ove situacije ucinimo najvise sto mozemo, jer povratka vise nema, sve je ostalo sta bi bilo kad bi bilo...
Last edited by tututuuuu on 05/03/2016 01:28, edited 3 times in total.
User avatar
tututuuuu
Posts: 2600
Joined: 28/08/2015 22:58

#80 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by tututuuuu »

Connaisseur Karlin wrote:
Ako sam dobro razumjela,imali ste mogucnosti da ne morate izabrati ponudjene takce abc,vec ste mogli dodati svoju opciju.
Da. Svako se mogao izjasniti kako je god zelio, niko nikog ni na sta nije silio.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#81 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by Connaisseur Karlin »

tututuuuu wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Ako sam dobro razumjela,imali ste mogucnosti da ne morate izabrati ponudjene takce abc,vec ste mogli dodati svoju opciju.
Da. Svako se mogao izjasniti kako je god zelio, niko nikog ni na sta nije silio.
Super je ako nisi morao izbrati etnitet,nacionalitet i jedan jezik.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#82 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by TheMule »

Ali Kemal wrote:Josip Pejaković, jedan od najznačajnijih bosansko-hercegovačkih glumaca i jedan od politički najaktivnijih u sjeni, za razliku od onih koji su se uhvatili funkcija, najoštrije kritikuje vlast, kao i cjelokupnu bh stvarnost u ponovo objavljenom intervjuju koji se pojavio na banjalučkom portalu Buka.

http://www.6yka.com/novost/222/josip-pe ... -gruntovno

Neke stvari koje su mene posebno dojmile. :shock:
Ovdje u Sarajevu, koji je ili se bar tretira da je glavni grad, se stvara situacija gdje recimo dvije generacije nikad nisu bile u Banjaluci niti će biti. Da bude stvar još gora, ima područja u gradu Sarajevu gdje mnogi iz tog dijela Sarajeva nisu otišli u centar tog grada.

Ko je kriv za to? Demokratija? Ne. To je kao da nekome daš uputstvo na engleskom a on ne zna engleski i on sad postupa po tom uputstvu. Takvo je naše shvatanje demokratije.

Kada sam govorio o Bosni i Hercegovini onda sam o njoj govorio isključivo i samo u sastavu Jugoslavie. Ja je nikad nisam veličao u smislu samostalne države. Ne bi mi napamet padalo. To je ludost.

Meni je bila čast živjeti zemlji u kojoj su me svi dočekivali za onim „evo ga onaj naš“.

Ono što sam govorio „On meni nema Bosne“, to sa ovim prostorom a pogotovo sa ovim stanjem nema nikakve veze.
A kolko je beogradskih generacija islo u Zagreb za vrijeme Jugoslavije?
User avatar
tututuuuu
Posts: 2600
Joined: 28/08/2015 22:58

#83 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by tututuuuu »

Connaisseur Karlin wrote:
tututuuuu wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Ako sam dobro razumjela,imali ste mogucnosti da ne morate izabrati ponudjene takce abc,vec ste mogli dodati svoju opciju.
Da. Svako se mogao izjasniti kako je god zelio, niko nikog ni na sta nije silio.
Super je ako nisi morao izbrati etnitet,nacionalitet i jedan jezik.
Naravno da nisi. Ja sam se npr. izjasnio da pricam hrvatsko bosanski. :D

Ukratko, svako ko kaze da se izjasnio ovako ili onako iz nekih desetih razloga je nebitno. Svako je imao potpunu slobodu da se izjasni kako zeli. Da su se ljudi zeljeli vecinski izjasniti Bosancima i Hercegovcima tako bi i bilo, al to nije slucaj. I ne znam sto bi se ikog trebalo kriviti za to. Tako su ocito ljudi zeljeli, bilo dobro ili lose.
Last edited by tututuuuu on 05/03/2016 01:20, edited 1 time in total.
Idriz
Posts: 737
Joined: 16/01/2016 15:18

#84 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by Idriz »

TheMule wrote:
Ali Kemal wrote:Josip Pejaković, jedan od najznačajnijih bosansko-hercegovačkih glumaca i jedan od politički najaktivnijih u sjeni, za razliku od onih koji su se uhvatili funkcija, najoštrije kritikuje vlast, kao i cjelokupnu bh stvarnost u ponovo objavljenom intervjuju koji se pojavio na banjalučkom portalu Buka.

http://www.6yka.com/novost/222/josip-pe ... -gruntovno

Neke stvari koje su mene posebno dojmile. :shock:
Ovdje u Sarajevu, koji je ili se bar tretira da je glavni grad, se stvara situacija gdje recimo dvije generacije nikad nisu bile u Banjaluci niti će biti. Da bude stvar još gora, ima područja u gradu Sarajevu gdje mnogi iz tog dijela Sarajeva nisu otišli u centar tog grada.

Ko je kriv za to? Demokratija? Ne. To je kao da nekome daš uputstvo na engleskom a on ne zna engleski i on sad postupa po tom uputstvu. Takvo je naše shvatanje demokratije.

Kada sam govorio o Bosni i Hercegovini onda sam o njoj govorio isključivo i samo u sastavu Jugoslavie. Ja je nikad nisam veličao u smislu samostalne države. Ne bi mi napamet padalo. To je ludost.

Meni je bila čast živjeti zemlji u kojoj su me svi dočekivali za onim „evo ga onaj naš“.

Ono što sam govorio „On meni nema Bosne“, to sa ovim prostorom a pogotovo sa ovim stanjem nema nikakve veze.
A kolko je beogradskih generacija islo u Zagreb za vrijeme Jugoslavije?
Svi.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#85 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by TheMule »

Idriz wrote:
Svi.
samo milicajci i djenerali
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#86 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by muha_sa »

Image
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#87 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by Bodkin »

Bilo nekad rimskog carstva u hrvatskoj. Danas nema rimskog, a ima hrvatske.
Bila nekad AU u hrvatskoj. Danas nema AU, a ima hrvatske.
Bila nekad Jugosavija u hrvatskoj. Danas nema jugoslavije, a ima hrvatske.

I za svaku zemlju u evropi se moze slicno napisati. Ko god da je srocio ovo znao je ko je ciljana skupina
Mohamad Sissoko
Posts: 2421
Joined: 27/10/2009 22:48

#88 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by Mohamad Sissoko »

Vidi, vidi sto mu je krivo.
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#89 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by GeeTnT »

Bodkin wrote:Bilo nekad rimskog carstva u hrvatskoj. Danas nema rimskog, a ima hrvatske.
Bila nekad AU u hrvatskoj. Danas nema AU, a ima hrvatske.
Bila nekad Jugosavija u hrvatskoj. Danas nema jugoslavije, a ima hrvatske.

I za svaku zemlju u evropi se moze slicno napisati. Ko god da je srocio ovo znao je ko je ciljana skupina
Probaj nekad Hrvatska napisat sa velikim H. Zasluzili su..
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#90 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by Bodkin »

GeeTnT wrote:
Bodkin wrote:Bilo nekad rimskog carstva u hrvatskoj. Danas nema rimskog, a ima hrvatske.
Bila nekad AU u hrvatskoj. Danas nema AU, a ima hrvatske.
Bila nekad Jugosavija u hrvatskoj. Danas nema jugoslavije, a ima hrvatske.

I za svaku zemlju u evropi se moze slicno napisati. Ko god da je srocio ovo znao je ko je ciljana skupina
Probaj nekad Hrvatska napisat sa velikim H. Zasluzili su..
Jugoslavija nije? :D a vidi omaklo mi se jedno veiko J. Jebiga freudian slip valjda
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#91 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by GeeTnT »

Bodkin wrote:
GeeTnT wrote:
Bodkin wrote:Bilo nekad rimskog carstva u hrvatskoj. Danas nema rimskog, a ima hrvatske.
Bila nekad AU u hrvatskoj. Danas nema AU, a ima hrvatske.
Bila nekad Jugosavija u hrvatskoj. Danas nema jugoslavije, a ima hrvatske.

I za svaku zemlju u evropi se moze slicno napisati. Ko god da je srocio ovo znao je ko je ciljana skupina
Probaj nekad Hrvatska napisat sa velikim H. Zasluzili su..
Jugoslavija nije? :D a vidi omaklo mi se jedno veiko J. Jebiga freudian slip valjda
...lol...zato si 5x upisao h malo...ihhh ko vas ne zna..
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#92 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by Bodkin »

:lol: dovoljno pogledati pet mojih postova i vidis da sve pisem malim osim kad mi tel prvo slovo iza tacke ne stavi veliko. Ee ko vas ne zna :wink:
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#93 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by GeeTnT »

Bodkin wrote::lol: dovoljno pogledati pet mojih postova i vidis da sve pisem malim osim kad mi tel prvo slovo iza tacke ne stavi veliko. Ee ko vas ne zna :wink:
:lol: :lol: da da Jugoslavija ja bila iza tacke... :lol: :lol:
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#94 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Bodkin wrote::lol: dovoljno pogledati pet mojih postova i vidis da sve pisem malim osim kad mi tel prvo slovo iza tacke ne stavi veliko. Ee ko vas ne zna :wink:
Znači ti si facebook generacija koja se ne odvaja od telefon ani kada ljubav vodi. :lol: Nije to slučajno Bodkin da dva puta zaredom udaraš zelenu kuglu. :mrgreen:
Last edited by Drvosjeca iz Dejcica on 05/03/2016 09:36, edited 1 time in total.
Yug
Posts: 1887
Joined: 02/06/2013 15:52

#95 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by Yug »

TheMule wrote:
Ali Kemal wrote:Josip Pejaković, jedan od najznačajnijih bosansko-hercegovačkih glumaca i jedan od politički najaktivnijih u sjeni, za razliku od onih koji su se uhvatili funkcija, najoštrije kritikuje vlast, kao i cjelokupnu bh stvarnost u ponovo objavljenom intervjuju koji se pojavio na banjalučkom portalu Buka.

http://www.6yka.com/novost/222/josip-pe ... -gruntovno

Neke stvari koje su mene posebno dojmile. :shock:
Ovdje u Sarajevu, koji je ili se bar tretira da je glavni grad, se stvara situacija gdje recimo dvije generacije nikad nisu bile u Banjaluci niti će biti. Da bude stvar još gora, ima područja u gradu Sarajevu gdje mnogi iz tog dijela Sarajeva nisu otišli u centar tog grada.

Ko je kriv za to? Demokratija? Ne. To je kao da nekome daš uputstvo na engleskom a on ne zna engleski i on sad postupa po tom uputstvu. Takvo je naše shvatanje demokratije.

Kada sam govorio o Bosni i Hercegovini onda sam o njoj govorio isključivo i samo u sastavu Jugoslavie. Ja je nikad nisam veličao u smislu samostalne države. Ne bi mi napamet padalo. To je ludost.

Meni je bila čast živjeti zemlji u kojoj su me svi dočekivali za onim „evo ga onaj naš“.

Ono što sam govorio „On meni nema Bosne“, to sa ovim prostorom a pogotovo sa ovim stanjem nema nikakve veze.
A kolko je beogradskih generacija islo u Zagreb za vrijeme Jugoslavije?
Kako je bilo prije ne znam ali znam kako je sad :-D Zagreb-Beograd MLADOST

http://www.telegraf.rs/vesti/beograd/20 ... u-beogradu
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#96 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by Bodkin »

GeeTnT wrote:
Bodkin wrote::lol: dovoljno pogledati pet mojih postova i vidis da sve pisem malim osim kad mi tel prvo slovo iza tacke ne stavi veliko. Ee ko vas ne zna :wink:
:lol: :lol: da da Jugoslavija ja bila iza tacke... :lol: :lol:
Izguglaj bolan sta je freudian slip majku mu :D
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#97 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by Bodkin »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Bodkin wrote::lol: dovoljno pogledati pet mojih postova i vidis da sve pisem malim osim kad mi tel prvo slovo iza tacke ne stavi veliko. Ee ko vas ne zna :wink:
Znači ti si facebook generacija koja se ne odvaja od telefon ani kada ljubav vodi. :lol: Nije to slučajno Bodkin da dva puta zaredom udaraš zelenu kuglu. :mrgreen:
Bolan cura se kladila sa mnom da ostavim telefon za vikend kuci. Izgubio naravno nakon 3 sata :D ovisnik teski. A jebiga, zelena bliska srcu :lol:
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#98 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by GeeTnT »

Bodkin wrote:
GeeTnT wrote:
Bodkin wrote::lol: dovoljno pogledati pet mojih postova i vidis da sve pisem malim osim kad mi tel prvo slovo iza tacke ne stavi veliko. Ee ko vas ne zna :wink:
:lol: :lol: da da Jugoslavija ja bila iza tacke... :lol: :lol:
Izguglaj bolan sta je freudian slip majku mu :D
..pa zar ne prepoznaje Hrvatsku?
Idriz
Posts: 737
Joined: 16/01/2016 15:18

#99 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by Idriz »

TheMule wrote:
Idriz wrote:
Svi.
samo milicajci i djenerali
Ekskurzija?
Boskero
Posts: 481
Joined: 21/08/2013 05:08

#100 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by Boskero »

.
Last edited by Boskero on 29/10/2017 01:53, edited 1 time in total.
Post Reply