On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post Reply

Slažem se sa Josipom

Da
26
63%
Ne
15
37%
 
Total votes: 41

User avatar
tututuuuu
Posts: 2600
Joined: 28/08/2015 22:58

#51 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by tututuuuu »

Beskicmenjak koji se savija kako vjetar puse.
Udbas
Posts: 232
Joined: 11/01/2014 11:58

#52 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by Udbas »

Pametan čovjek. Ko da više, za njega igra.
Bodkine, šaraj malo...
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#53 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by Danguba »

Connaisseur Karlin wrote:Grozan je osjecaj zivjeti kao Bosanac i Hercegovac u drzavi u kojoj te svaka grupa gura jer nisi ni Bosnjak ni Hrvat ni Srbin.
Ko ti to kaze?
Ko moze meni da zabrani da budem i Bosanac i Bosnjak?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#54 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by Connaisseur Karlin »

Danguba wrote:
Connaisseur Karlin wrote:Grozan je osjecaj zivjeti kao Bosanac i Hercegovac u drzavi u kojoj te svaka grupa gura jer nisi ni Bosnjak ni Hrvat ni Srbin.
Ko ti to kaze?
Ko moze meni da zabrani da budem i Bosanac i Bosnjak?
Pa ima Bosanaca i Hercegovaca koji se ne osjecaju Bosnjacimma, Srbima i Hrvatima,ali ih je popis stanovnistva nije prepoznao!
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#55 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by Danguba »

Connaisseur Karlin wrote:
Pa ima Bosanaca i Hercegovaca koji se ne osjecaju Bosnjacimma, Srbima i Hrvatima,ali ih je popis stanovnistva nije prepoznao!
da i...
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#56 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by Connaisseur Karlin »

Danguba wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Pa ima Bosanaca i Hercegovaca koji se ne osjecaju Bosnjacimma, Srbima i Hrvatima,ali ih je popis stanovnistva nije prepoznao!
da i...
pa takvi formalno ne postoje,et' ,takav stav drazave,sta ces...
User avatar
XXS
Posts: 1702
Joined: 29/11/2009 19:32

#57 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by XXS »

Danguba wrote:
Connaisseur Karlin wrote:Grozan je osjecaj zivjeti kao Bosanac i Hercegovac u drzavi u kojoj te svaka grupa gura jer nisi ni Bosnjak ni Hrvat ni Srbin.
Ko ti to kaze?
Ko moze meni da zabrani da budem i Bosanac i Bosnjak?
Niko ti ne moze zabraniti ali Bosanac nije jednakopravan sa Bosnjakom, Hrvatom ili Srbinom u drzavi koja se zove Bosna i Hercegovina.
Barem ustav tako kaze.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#58 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by Danguba »

XXS wrote:
Danguba wrote:
Connaisseur Karlin wrote:Grozan je osjecaj zivjeti kao Bosanac i Hercegovac u drzavi u kojoj te svaka grupa gura jer nisi ni Bosnjak ni Hrvat ni Srbin.
Ko ti to kaze?
Ko moze meni da zabrani da budem i Bosanac i Bosnjak?
Niko ti ne moze zabraniti ali Bosanac nije jednakopravan sa Bosnjakom, Hrvatom ili Srbinom u drzavi koja se zove Bosna i Hercegovina.
Barem ustav tako kaze.
tacno...i najmanje Bosnjaci za to krivi.
User avatar
XXS
Posts: 1702
Joined: 29/11/2009 19:32

#59 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by XXS »

Danguba wrote:
XXS wrote:
Danguba wrote: Ko ti to kaze?
Ko moze meni da zabrani da budem i Bosanac i Bosnjak?
Niko ti ne moze zabraniti ali Bosanac nije jednakopravan sa Bosnjakom, Hrvatom ili Srbinom u drzavi koja se zove Bosna i Hercegovina.
Barem ustav tako kaze.
tacno...i najmanje Bosnjaci za to krivi.
Najvise je kriv izdajnik Izetbegovic koji je kapitulirao pred srpskim i hrvatskim neprijateljem i napustio ustav RBIH koji je garantovao jednaka prava svim gradjanima na svakom pedlju drzave.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#60 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by Danguba »

XXS wrote: Najvise je kriv izdajnik Izetbegovic koji je kapitulirao pred srpskim i hrvatskim neprijateljem i napustio ustav RBIH koji je garantovao jednaka prava svim gradjanima na svakom pedlju drzave.
Pa sto ne oslobodi ovu napacenu zemlji pa si mogao napisati Ustav po zelji.
Ovakav nam je nametnut jer nismo imali snage za vise.
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#61 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by Ali Kemal »

Danguba wrote:
XXS wrote: Najvise je kriv izdajnik Izetbegovic koji je kapitulirao pred srpskim i hrvatskim neprijateljem i napustio ustav RBIH koji je garantovao jednaka prava svim gradjanima na svakom pedlju drzave.
Pa sto ne oslobodi ovu napacenu zemlji pa si mogao napisati Ustav po zelji.
Ovakav nam je nametnut jer nismo imali snage za vise.
To znači da se krenulo pogrešnim putem, putem za koji se nije imalo snage, ni mogućnosti, a i cijela koncepcija od samog početka je bila naopaka.
Kriminalci postali policajci itd.
U principu nije ništa nametnuto, nego samo jedan logičan kraj izabranog puta, ako kreneš u Madarsku mora nećeš vidjeti, ali koga briga što Madjarska mora nema :oops:
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#62 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by Danguba »

Ali Kemal wrote:
Danguba wrote:
XXS wrote: Najvise je kriv izdajnik Izetbegovic koji je kapitulirao pred srpskim i hrvatskim neprijateljem i napustio ustav RBIH koji je garantovao jednaka prava svim gradjanima na svakom pedlju drzave.
Pa sto ne oslobodi ovu napacenu zemlji pa si mogao napisati Ustav po zelji.
Ovakav nam je nametnut jer nismo imali snage za vise.
To znači da se krenulo pogrešnim putem, putem za koji se nije imalo snage, ni mogućnosti, a i cijela koncepcija od samog početka je bila naopaka.
Kriminalci postali policajci itd.
U principu nije ništa nametnuto, nego samo jedan logičan kraj izabranog puta, ako kreneš u Madarsku mora nećeš vidjeti, ali koga briga što Madjarska mora nema :oops:
Opet ti.
Idi ba na Romanija x i tamo prosipaj suplju.
Nismo djeca da nam ti tumacis historiju. :wink:
Mohamad Sissoko
Posts: 2421
Joined: 27/10/2009 22:48

#63 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by Mohamad Sissoko »

Ali Jovan siri istoriju sa Cirilice.
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#64 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by GeeTnT »

Sto vise citas Jovana alias Ali-Kemala sve si blize banu...
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#65 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by ABH017 »

Connaisseur Karlin wrote:
Danguba wrote:
Connaisseur Karlin wrote:Grozan je osjecaj zivjeti kao Bosanac i Hercegovac u drzavi u kojoj te svaka grupa gura jer nisi ni Bosnjak ni Hrvat ni Srbin.
Ko ti to kaze?
Ko moze meni da zabrani da budem i Bosanac i Bosnjak?
Pa ima Bosanaca i Hercegovaca koji se ne osjecaju Bosnjacimma, Srbima i Hrvatima,ali ih je popis stanovnistva nije prepoznao!
Problem ove države, o kojem govorite, stvoren je još u Mrkonjić Gradu '43, kad je na ZAVNOBIH-u rečeno da ova zemlja nije ni srpska, ni hrvatska, ni muslimanska, već i srpska i hrvatska i muslimanska. Ovi posljednji se samo tu spominju. Poslije ih nema na mapi sve do '74. A Bosanci i Hercegovci se nikad nisu ni spominjali. I to je bio neki kompromis, koji je zadovoljavao velikosrpsku, odnosno velikohrvatsku politiku, i usvojen je pod pritiscima jedne i druge strane. Ni u SFRJ nije postojala bosanskohercegovačka etnija, barem se tako nije mogla zvati i bila je identično podijeljena. Ni ustav SFRJ nije poznavao bosanca i hercegovca, već se moglo birati između jugoslovenstva, "ostalih" ili da odabereš jedan od dva, odnosno, poslije '74 tri etnosa.
Da se tad, '43-e, odolilo pritiscima sa zapada i istoka, ova zemlja, sigurno ne bi imala probleme koje sad ima. Ne bi postojali Bošnjaci, ni Muslimani, Srbi bi bili komšije s istoka, a Hrvati sa zapada. Imali bismo jednu etniju sa 4 ili više religijskih skupina, ali bi sigurno netrepeljivost bila manja i kolica zvana Bosna i Hercegovina bi udruženo gurali u jednom smjeru.
Ovako, nek nam je Bog na pomoći.
goodbar
Posts: 241
Joined: 02/02/2013 13:39

#66 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by goodbar »

Josip Pejaković ????? Ko to beše????? A,da pakšu.
User avatar
tututuuuu
Posts: 2600
Joined: 28/08/2015 22:58

#67 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by tututuuuu »

XXS wrote:
Danguba wrote:
Connaisseur Karlin wrote:Grozan je osjecaj zivjeti kao Bosanac i Hercegovac u drzavi u kojoj te svaka grupa gura jer nisi ni Bosnjak ni Hrvat ni Srbin.
Ko ti to kaze?
Ko moze meni da zabrani da budem i Bosanac i Bosnjak?
Niko ti ne moze zabraniti ali Bosanac nije jednakopravan sa Bosnjakom, Hrvatom ili Srbinom u drzavi koja se zove Bosna i Hercegovina.
Barem ustav tako kaze.
Po cemu konkretno?
User avatar
tututuuuu
Posts: 2600
Joined: 28/08/2015 22:58

#68 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by tututuuuu »

Connaisseur Karlin wrote:
Danguba wrote:
Connaisseur Karlin wrote:Grozan je osjecaj zivjeti kao Bosanac i Hercegovac u drzavi u kojoj te svaka grupa gura jer nisi ni Bosnjak ni Hrvat ni Srbin.
Ko ti to kaze?
Ko moze meni da zabrani da budem i Bosanac i Bosnjak?
Pa ima Bosanaca i Hercegovaca koji se ne osjecaju Bosnjacimma, Srbima i Hrvatima,ali ih je popis stanovnistva nije prepoznao!
Cuj nije ih popis prepoznao. Svako je imao slobodu da se izjasni kako god zeli, pa i Marsovcem na kraju krajeva.
User avatar
tututuuuu
Posts: 2600
Joined: 28/08/2015 22:58

#69 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by tututuuuu »

Danguba wrote:
XXS wrote: Niko ti ne moze zabraniti ali Bosanac nije jednakopravan sa Bosnjakom, Hrvatom ili Srbinom u drzavi koja se zove Bosna i Hercegovina.
Barem ustav tako kaze.
tacno...i najmanje Bosnjaci za to krivi.
Koliko mene sjecanje sluzi nisu ni Hrvati ni Srbi insistirali da se muslimani izjasne Bosnjacima, niti su Hrvati i Srbi osmislili one simpaticne reklame pred popis "tvoja vjera je islam, jezik bosanski, nacionalnost Bosnjak" "ja nisam Bosanac, ja sam Bosnjak" itd...
Last edited by tututuuuu on 04/03/2016 23:57, edited 1 time in total.
User avatar
tututuuuu
Posts: 2600
Joined: 28/08/2015 22:58

#70 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by tututuuuu »

ABH017 wrote:
Problem ove države, o kojem govorite, stvoren je još u Mrkonjić Gradu '43, kad je na ZAVNOBIH-u rečeno da ova zemlja nije ni srpska, ni hrvatska, ni muslimanska, već i srpska i hrvatska i muslimanska. Ovi posljednji se samo tu spominju. Poslije ih nema na mapi sve do '74. A Bosanci i Hercegovci se nikad nisu ni spominjali. I to je bio neki kompromis, koji je zadovoljavao velikosrpsku, odnosno velikohrvatsku politiku, i usvojen je pod pritiscima jedne i druge strane. Ni u SFRJ nije postojala bosanskohercegovačka etnija, barem se tako nije mogla zvati i bila je identično podijeljena. Ni ustav SFRJ nije poznavao bosanca i hercegovca, već se moglo birati između jugoslovenstva, "ostalih" ili da odabereš jedan od dva, odnosno, poslije '74 tri etnosa.
Da se tad, '43-e, odolilo pritiscima sa zapada i istoka, ova zemlja, sigurno ne bi imala probleme koje sad ima. Ne bi postojali Bošnjaci, ni Muslimani, Srbi bi bili komšije s istoka, a Hrvati sa zapada. Imali bismo jednu etniju sa 4 ili više religijskih skupina, ali bi sigurno netrepeljivost bila manja i kolica zvana Bosna i Hercegovina bi udruženo gurali u jednom smjeru.
Ovako, nek nam je Bog na pomoći.
Najlakse je sve uvijek na druge svaliti. A sta ste vi radili u medjuvremenu?

Ovo da bi bile vjere samo je promaseno. Kao prvo, lakse ide s razlicitim narodnostima iste vjere, nego obrnuto (to se pokazalo bezboroj puta do sad). Nisu ni RH ni Srbija izdiferencirale BiH vec vjera, jos od Osmanlija ako cemo vec tako stvari gledati. A poslije su gledale da uzmu svoj dio kolaca, sto nikad ne bi mogle da je stanovnistvo prije bilo homogeno, a nije. Ovo "sarenilo" u BiH su donijeli Turci. Dalje je SDA radila isto ono sto su radili Hrvati i Srbi, stvarala svoje etnos i svoj kutak u BiH pod plastom konfesije i to je to.
Last edited by tututuuuu on 05/03/2016 00:02, edited 2 times in total.
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#71 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by ABH017 »

tututuuuu wrote:
ABH017 wrote:
Problem ove države, o kojem govorite, stvoren je još u Mrkonjić Gradu '43, kad je na ZAVNOBIH-u rečeno da ova zemlja nije ni srpska, ni hrvatska, ni muslimanska, već i srpska i hrvatska i muslimanska. Ovi posljednji se samo tu spominju. Poslije ih nema na mapi sve do '74. A Bosanci i Hercegovci se nikad nisu ni spominjali. I to je bio neki kompromis, koji je zadovoljavao velikosrpsku, odnosno velikohrvatsku politiku, i usvojen je pod pritiscima jedne i druge strane. Ni u SFRJ nije postojala bosanskohercegovačka etnija, barem se tako nije mogla zvati i bila je identično podijeljena. Ni ustav SFRJ nije poznavao bosanca i hercegovca, već se moglo birati između jugoslovenstva, "ostalih" ili da odabereš jedan od dva, odnosno, poslije '74 tri etnosa.
Da se tad, '43-e, odolilo pritiscima sa zapada i istoka, ova zemlja, sigurno ne bi imala probleme koje sad ima. Ne bi postojali Bošnjaci, ni Muslimani, Srbi bi bili komšije s istoka, a Hrvati sa zapada. Imali bismo jednu etniju sa 4 ili više religijskih skupina, ali bi sigurno netrepeljivost bila manja i kolica zvana Bosna i Hercegovina bi udruženo gurali u jednom smjeru.
Ovako, nek nam je Bog na pomoći.
Najlakse je sve uvijek na druge svaliti. A sta ste vi radili u medjuvremenu?
Ko to mi? Bošnjaci? Muslimani? Jugosloveni? OSTALI?
Izjašnjavali smo se kako su nam dopuštali. Kako su nam sugerisali.
Što se tiče svaljivanja na druge, šta sam svalio?
Šta sam slagao? Sakrio? Zaobišao?
Imaš nešto konkretno da dodaš na ovo šta sam napisao? Da zamjeriš?
Ja sam kritičan prema pojedincima i grupama iz mog etnosa. Nemam nikakav problem sa tim.
Samo me uputi šta sam netačno napisao ili prešutio.
User avatar
tututuuuu
Posts: 2600
Joined: 28/08/2015 22:58

#72 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by tututuuuu »

Pa "vi", znas valjda sta si ti i kako si se izjasnio. Bosnjak (pretpostavljam) kojem je neko drugi kriv sto nije Bosanac (iako je to u biti stvar semantike).

P.S. Dopunio sam post.
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#73 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by ABH017 »

tututuuuu wrote:Pa "vi", znas valjda sta si ti i kako si se izjasnio. Bosnjak (pretpostavljam) kojem je neko drugi kriv sto nije Bosanac (iako je to u biti stvar semantike).

P.S. Dopunio sam post.
Vidi drug. Ja ti nisam opterećen ni Bošnjaštvom, ni Bosanstvom. Pokušao sam da kažem da je problem sa 3 etnije, postojao i u SFRJ.
Nemam potrebu opravdavanja ničega, niti namjeru. Iznosim činjenično stanje.
Znači, po tebi, Turci su krivi što svi Srbi moraju živjeti u jednoj državi, bez obzira što nikakve veze jedni s drugima nemaju, osim vjeroispovjesti?
Po tebi, Turska ima apetite prema jednom dijelu Bosne i Hercegovine, koji želi prisajediniti kao jednu od svojih pokrajina, pa onda nemam pravo spominjati velikosrpsku i velikohrvatsku ideologiju?
SDA je kriva što nije dala proglas muslimanima na ovim prostorima da trebaju da se pišu kao Srbi, da se vrate "veri pradedovskoj", ostanu u krnjoj Jugoslaviji bez Hrvatske i Slovenije?

SDA i Alija Izetbegović jesu otišli u nacionalizam u toku '93-e i nastavili tim putem do danas. Nemoj ti velikosrpske i velikohrvatske apetite, prema dijelovima Bosne i Hercegovine, opravdavati sa nacionalnim osvješćenjem Bošnjaka i SDA-ovskom politikom "Fildžan države". To je posljedica, a ne nikakav planirani uzrok.
Bošnjaci ne pretenduju na to da Bosnu nose u Tursku, niti bilo hdje drugo. Istambul im nije glavni grad. Bošnjaci vole ovu državu i žele da žive u njoj u miru sa druga dva naroda.

Kao primjer, da bi lakše shvatio (ako želiš) o čemu ti pričam, navest ću ti jedan sportski događaj, iz nedavne prošlosti. Naime, desio se košarkaški susret između Igokee iz Laktaša (BiH) i Crvene Zvezde iz Beograda (RS).
Bošnjaci iz Sarajeva su navijali za Igokeu iz Laktaša (iako dolazi iz mrske Republike Srpske, ipak je iz Bosne i Hercegovine), dok su Srbi iz Banja Luke i istih tih Laktaša navijali za Crvenu Zvezdu. Dupke puna dvorana u Laktašima, navija protiv Igokee iz Laktaša. Čak su htjeli da tuku igrače Igokee, jer su pobijedili, čini mi se.
Po meni su to kompleksi niže vrijednosti.
Nadam se da možeš shvatiti šta hoću da kažem.
Idriz
Posts: 737
Joined: 16/01/2016 15:18

#74 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by Idriz »

Connaisseur Karlin wrote:
Danguba wrote:
Connaisseur Karlin wrote:Grozan je osjecaj zivjeti kao Bosanac i Hercegovac u drzavi u kojoj te svaka grupa gura jer nisi ni Bosnjak ni Hrvat ni Srbin.
Ko ti to kaze?
Ko moze meni da zabrani da budem i Bosanac i Bosnjak?
Pa ima Bosanaca i Hercegovaca koji se ne osjecaju Bosnjacimma, Srbima i Hrvatima,ali ih je popis stanovnistva nije prepoznao!
Sto bi mi od popisa stanovnistva zavisilo raspolozenje?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#75 Re: On meni nema Bosne... Josip Pejaković

Post by Connaisseur Karlin »

tututuuuu wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Danguba wrote: Ko ti to kaze?
Ko moze meni da zabrani da budem i Bosanac i Bosnjak?
Pa ima Bosanaca i Hercegovaca koji se ne osjecaju Bosnjacimma, Srbima i Hrvatima,ali ih je popis stanovnistva nije prepoznao!
Cuj nije ih popis prepoznao. Svako je imao slobodu da se izjasni kako god zeli, pa i Marsovcem na kraju krajeva.
Ako sam dobro razumjela,imali ste mogucnosti da ne morate izabrati ponudjene takce abc,vec ste mogli dodati svoju opciju.
Post Reply