OMV gorivo

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
emko1234
Posts: 4582
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#1 OMV gorivo

Post by emko1234 »

Postovani kolege forumasi,
neki dan odem na OMV pumpu na breki i naspem premium dizela za 70 maraka u svoje auto, auto je bilo na rezervi. 10 minuta nakon odlaska s pumpe stanem na semafor na vrhu kralja tomislava, i sad je tu kolona neka i prebacim auto u neutral i cekam da se krene. auto mi se odjednom pocne tresti i trzat, i okretaji pocnu skakat. i onda se na momenat sve smiri, vratim ga u D i hocu da krenem, i auto skoro nikako ne prima gas nego krene jer ga tezina vuce. opet stanem, auta i dalje ima more ispred mene, opet se pocne tresti sad u D-u, i samo se ugasi od sebe. probam ga upalit, kako je onaj kljuc kartica, samo pisti nesto, cijela mi se tabla upalila i upali na momenat i opet pocne trest. upali mi se check engine lampa i gori.
nekako se spustim do onog parkinga ondje sa desne strane i stanem tu i ugasim auto. nazovem bihamk, ispricam im, frajer me pita gdje si sipao gorivo, ja tako i tako. auto do servisa sljedeceg ima jos 4500km. uglavnom on mi kaze da ih pricekam, i sad nema ih 20 minuta. nakon 20 minuta ufatili me zivci, probam upalit auto, i upali iz prve. al i dalje trese malo, ja ih nazovem i kazem da ne dolaze da sam upalio.
elem check engine mi i dalje gori, al auto se ko unormalilo. medjutim vidim slabije mi prima gas, i ko trzne na opterecenju. te nazovem jednog lika koji radi s autima, od starog drug. tako i tako, kaze on gorivo 100%. ima vode u gorivu, i prljavo. kaze koliko si nasuo, ja mu kazem. kaze on otidiji provozaj krug, al pod turom. nemoj ga cuvat potrosi malo goriva. i onda otidji na el tarik i naspi njihovog dizela pa provozaj.
ja sam se onda tako vozao po gradu jedno sat i po, cepio ga malo. i auto je pocelo normalno radit, medjutim check engine je i dalje gorio.
potrosim ja malo goriva, odem na el tarik i naspem do cepa, skinem kleme s akumulatora da ponistim bord, i upalim. ne gori nista. provozam, normalno auto radi i vuce.
odvedem ga sutra u asu, ispricam, kazu ljudi u zadnja 3 mjeseca imali su 6-7 slucajeva slicnih s autima s tdi motorom i omv gorivom. oni su nesto cistili jebavali se, elem nije bilo nikakve opasne stete.

htjedoh vas upozorit i pitat jel imao ko kakav slican problem s njihovim gorivom?
imao sam i racun, al eto nije bilo potrebe da se radi ista konkretno prema njima.
firma ima ugovor s njima koji istice u martu, pa kontamo da se prebacimo negdje drugo da sipamo. jel moguce da im je gorivo postalo toliko lose? nikad mi se to nije prije desilo a nema gdje nisam sipao. od divljih pumpi po crnoj gori i srbiji preko aralovih pumpi na zapadu.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2 Re: OMV gorivo

Post by jefferson »

emko1234 wrote:Postovani kolege forumasi,
neki dan odem na OMV pumpu na breki i naspem premium dizela za 70 maraka u svoje auto, auto je bilo na rezervi. 10 minuta nakon odlaska s pumpe stanem na semafor na vrhu kralja tomislava, i sad je tu kolona neka i prebacim auto u neutral i cekam da se krene. auto mi se odjednom pocne tresti i trzat, i okretaji pocnu skakat. i onda se na momenat sve smiri, vratim ga u D i hocu da krenem, i auto skoro nikako ne prima gas nego krene jer ga tezina vuce. opet stanem, auta i dalje ima more ispred mene, opet se pocne tresti sad u D-u, i samo se ugasi od sebe. probam ga upalit, kako je onaj kljuc kartica, samo pisti nesto, cijela mi se tabla upalila i upali na momenat i opet pocne trest. upali mi se check engine lampa i gori.
nekako se spustim do onog parkinga ondje sa desne strane i stanem tu i ugasim auto. nazovem bihamk, ispricam im, frajer me pita gdje si sipao gorivo, ja tako i tako. auto do servisa sljedeceg ima jos 4500km. uglavnom on mi kaze da ih pricekam, i sad nema ih 20 minuta. nakon 20 minuta ufatili me zivci, probam upalit auto, i upali iz prve. al i dalje trese malo, ja ih nazovem i kazem da ne dolaze da sam upalio.
elem check engine mi i dalje gori, al auto se ko unormalilo. medjutim vidim slabije mi prima gas, i ko trzne na opterecenju. te nazovem jednog lika koji radi s autima, od starog drug. tako i tako, kaze on gorivo 100%. ima vode u gorivu, i prljavo. kaze koliko si nasuo, ja mu kazem. kaze on otidiji provozaj krug, al pod turom. nemoj ga cuvat potrosi malo goriva. i onda otidji na el tarik i naspi njihovog dizela pa provozaj.
ja sam se onda tako vozao po gradu jedno sat i po, cepio ga malo. i auto je pocelo normalno radit, medjutim check engine je i dalje gorio.
potrosim ja malo goriva, odem na el tarik i naspem do cepa, skinem kleme s akumulatora da ponistim bord, i upalim. ne gori nista. provozam, normalno auto radi i vuce.
odvedem ga sutra u asu, ispricam, kazu ljudi u zadnja 3 mjeseca imali su 6-7 slucajeva slicnih s autima s tdi motorom i omv gorivom. oni su nesto cistili jebavali se, elem nije bilo nikakve opasne stete.

htjedoh vas upozorit i pitat jel imao ko kakav slican problem s njihovim gorivom?
imao sam i racun, al eto nije bilo potrebe da se radi ista konkretno prema njima.
firma ima ugovor s njima koji istice u martu, pa kontamo da se prebacimo negdje drugo da sipamo. jel moguce da im je gorivo postalo toliko lose? nikad mi se to nije prije desilo a nema gdje nisam sipao. od divljih pumpi po crnoj gori i srbiji preko aralovih pumpi na zapadu.
Ma ko zna kakve su sad tu kontrole odkako je OMV prodao benzinske. Ja licno bi samo sipao na El Tariku. Kada sam u BiH i kad vozim Octaviu samo na EP (nikad nisam iamo problema) a kad dodjem u Sarajevo samo El Tarik.
emko1234
Posts: 4582
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#3 Re: OMV gorivo

Post by emko1234 »

kasno sam se sjetio, al vjerujes li da mi je palo na pamet da izvucem samo dio goriva iz auta i da ga ja licno dam na analizu i da im odem s papirom gore.
da se nesto sjebalo na autu tuzio bi ih 100%, ja ne znam kome su prodali pumpe i smije li pumpe jos uvijek nosit omv znak, al ovo je sramota kakvo gorivo sipaju raji.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#4 Re: OMV gorivo

Post by ranger »

ja prije sipao na omv-u, i onda krenem na EP-u i auto mi kao da bolje vuce na EP-ovo gorivo.
tako da sad rijetko sipam na omw-u
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5 Re: OMV gorivo

Post by Truba »

OMV katastrofa
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#6 Re: OMV gorivo

Post by Better Man »

Ja bih na tvom mjestu to lijepo objavio u svim pisanim, tv i drugim medijima nek ljudi znaju kakvo gorivo uvaljuju! Ja sipam benzin i nikad nisam imao problema sa OMV. Nedavno sam nasuo na EP benzin i nisam primjetio nikakvu razliku, niti da sam sa benzinom sa EP prešao više kilometara! Dajte na ovoj temi gdje zaista valja gorivo i da tu sipamo, a gdje ne! Gdje treba sipati benzin, a gdje diesel, tj. koja pumpa ima najkvalitetnije gorivo?
emko1234
Posts: 4582
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#7 Re: OMV gorivo

Post by emko1234 »

Better Man wrote:Ja bih na tvom mjestu to lijepo objavio u svim pisanim, tv i drugim medijima nek ljudi znaju kakvo gorivo uvaljuju! ja sipam benzin i nikad nisam imao problema sa OMV. Nedavno sam nasuo na EP benzin i nisam primjetio nikakvu razliku, niti da sam sa benzinom sa EP prešao više kilometara! Dajte na ovoj temi gdje zaista valja gorivo i da tu sipamo, a gdje ne!
ma ne mogu objavit bez papira ikakvog, to bi bila moje protiv njihove. da sam uzeo uzorak goriva vjeruj mi da bi to bilo u novinama dosad. ne znam ni kakva je to procedura, al cinjenica je da treba ljudima reci to gorivo vise nije ni izbliza dobro kosto je nekad bilo.
da su mi dizne otisle, to bi bilo barem 3000 eura stete plus pumpa od goriva i sta sve to vuce za sobom.
stvarno ne znam, jedno promjenit skro pumpu, sad samo sipam na el tariku.
sta je s ostalim pumpama?
LeKo
Posts: 1489
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#8 Re: OMV gorivo

Post by LeKo »

Ja točim (dizel Q) na Petrolu i konstantno je dobar (tiši i mirniji rad), mada ni sa ostalim nisam imao problema.
lajkujMe
Posts: 12257
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#9 Re: OMV gorivo

Post by lajkujMe »

EP na cengic vili, samo tu sipam nikad problema.
Sipao sam i na OMV ponekad nisam imao problema.
Pumpe za izbjeci su Turk oil ala Imzit, i ona pumpa u nedjaricima mala privatna, motel u sklopu nje, ne znam joj ime ali grozno im gorivo sreca pa nisam puno nasuo auto mi trzajuci doslo do kuce :roll:
RAV44
Posts: 54
Joined: 09/12/2012 22:36

#10 Re: OMV gorivo

Post by RAV44 »

El-Tarik je bio dobar dok je iso u Madarsku po gorivo, sad je skoro sve iz Broda. Ja licno sipam naftu na EP-u i na PETROL-u. Petrol ima pravo dobar benzin pogotv 100-tka. Cuo sam da dosipaju neke aditive da pojacaju gorivo. Na motoru dobijem 20% vise snage sa tim benzinom
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#11 Re: OMV gorivo

Post by 530i »

Ja, opet, s Petrolom (slovenačkim) i nemam neko pozitivno iskustvo. Sipao sam kod njih kada su dijelili besplatno tekućinu za šoferšajbu. Nekako imam osjećaj da sa Hifom pređem najviše, obično sipam za 50KM. Premda je to sve moj, subjektivan, osjećaj bez ikakvih utemeljenih činjenica, bez ikakvog mjerenja...
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#12 Re: OMV gorivo

Post by goran16v »

RAV44 wrote:El-Tarik je bio dobar dok je iso u Madarsku po gorivo, sad je skoro sve iz Broda. Ja licno sipam naftu na EP-u i na PETROL-u. Petrol ima pravo dobar benzin pogotv 100-tka. Cuo sam da dosipaju neke aditive da pojacaju gorivo. Na motoru dobijem 20% vise snage sa tim benzinom
Ih 20% snage?! Sto ga premjeri svaka ti cast!
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#13 Re: OMV gorivo

Post by talić »

Ja sam nekad davno točio na Petrolu i bilo je gorivo OK i onda zima 2009./10. smrzne gorivo na -8, pumpa u rezervaru se patila da ispljune to smeće, zamal i ona ne crče. Poslije toga pređem na Hifu i bio sam zadovoljan dok B. Brod ne poče proizvoditi kvazi D5 i svi redom prodavati to isto smeće. Prije dva mjeseca neće auto upaliti, EGR potpuno začepljen. Od tad na EP i zadovoljan. Ljudi tvrde da je gorivo iz Mađarske i primjetio sam da auto manje troši i bolje vuče. Prije par dana -13 ujutro potpuno normalan rad i vuča kao na +20. Za sad ću se držati njih.
Last edited by talić on 24/12/2012 21:48, edited 1 time in total.
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#14 Re: OMV gorivo

Post by sorcerer »

RAV44 wrote: Na motoru dobijem 20% vise snage sa tim benzinom
daj reci gdje su valjci da idemo svi mjerit snagu...

btw ja sipam loz ulje i 30% mi manje trosi :lol:
nokia e8
Posts: 36
Joined: 03/12/2012 11:06

#15 Re: OMV gorivo

Post by nokia e8 »

talić wrote:Ja sam nekad davno točio na Petrolu i bilo je gorivo OK i onda zima 2009./10. smrzne gorivo na -8, pumpa u rezervaru se patila da ispljune to smeće, zamal i ona ne crče. Poslije toga pređem na Hifu i bio sam zadovoljan dok B. Brod ne poče proizvoditi kvazi D5 i svi redom prodavati to isto smeće. Prije dva mjeseca neće auto upaliti, EGR potpuno začepljen. Od tad na EP i zadovoljan. Ljudi tvrde da je gorivo iz Mađarske i primjetio sam da auto manje troši i bolje vuče. Prije par dana -13 ujutro potpuno normalan rad i vuča kao na +20. Za sad ću se držati njih.
za vašu informaciju Hifa prodaje ed4 iz rafinerije brod, a ed5 ide samo iz Ina mol kao i EP, tako da ta informacije nije tačna.
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#16 Re: OMV gorivo

Post by talić »

nokia e8 wrote:
talić wrote:Ja sam nekad davno točio na Petrolu i bilo je gorivo OK i onda zima 2009./10. smrzne gorivo na -8, pumpa u rezervaru se patila da ispljune to smeće, zamal i ona ne crče. Poslije toga pređem na Hifu i bio sam zadovoljan dok B. Brod ne poče proizvoditi kvazi D5 i svi redom prodavati to isto smeće. Prije dva mjeseca neće auto upaliti, EGR potpuno začepljen. Od tad na EP i zadovoljan. Ljudi tvrde da je gorivo iz Mađarske i primjetio sam da auto manje troši i bolje vuče. Prije par dana -13 ujutro potpuno normalan rad i vuča kao na +20. Za sad ću se držati njih.
za vašu informaciju Hifa prodaje ed4 iz rafinerije brod, a ed5 ide samo iz Ina mol kao i EP, tako da ta informacije nije tačna.
tačna ili netačna prije dvije godine nije smrdilo gorivo kada toči a sad smrdi a i EGR je stradao upravo od goriva koje sam točio na hifi.
Mislim ko vozi starije auto zaboli ga za kvalitet ide gdje je jeftinije ali noviji motori ne trpe loše gorivo.
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#17 Re: OMV gorivo

Post by Better Man »

Vidim spominjete diesel gorivo! Šta je sa benzinskim gorivom?
User avatar
mayab
Posts: 27183
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#18 Re: OMV gorivo

Post by mayab »

ElTarik nabavlja gorivo od INE
preludezalude
Posts: 5632
Joined: 07/03/2012 00:09

#19 Re: OMV gorivo

Post by preludezalude »

Ja sam do prije godinu dana, mozda malo vise, tocio dizel na OMV. Sve dok auto nije pocelo vise dimiti i slabije vuci. Nisam mogao stisnuti gas bez dimne zavjese. Predjem na Petrol i razlika je nebo i zemlja. Auto bolje vuce i ne dimi. Kad je poceo Petrol sa Q max gorivom opet sam osjetio znacajnu razliku, auto puno bolje vuce vec od niskih obrtaja.
Omv toci jako lose gorivo.
Par puta sam sipao dizel na Energopetrolu i auto se ponasa jako dobro, super vuce, ali cini mi se da nijansu vise trosi. Na kraju je ispalo da ipak Petrol ima jako dobar dizel. Sto se tice plina na Petrolu, to je vec katastrofa. Ne znam da li je samo do ove pumpe u Tuzli, ali auto ne moze da radi u mjestu i trosi katastrofa puno. Sto se tice dizela iz Broda, jako smrdi i ja ga nebi preporucio sipati u moderne dizelske motore.
lajkujMe
Posts: 12257
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#20 Re: OMV gorivo

Post by lajkujMe »

Po mom utisku El tarik, EP i Ina dobavljaju gorivo od istog proizvodjaca, ne znam kojeg ali primjecujem da na svim navedenim pumpama redovno vidim cisterne od EP i EL tarika (nisam nikad vidio Ininu cisternu, imaju li oni uopste cisterne u BIH?)
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#21 Re: OMV gorivo

Post by goran16v »

mayab wrote:ElTarik nabavlja gorivo od INE
INA je u vlasnistvu madjarskog MOL-a, a vlasnik EP je upravo INA-MOL tako da INA-ino gorivo imas i na EP-u tj sve je to Madjarska.
User avatar
Qler
Posts: 23606
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#22 Re: OMV gorivo

Post by Qler »

Ma benzin svari sve :) tj manje je osjetiljiv od novih dizela. Evo konkretno kod mene je 1.8 EURO2, 1998 godina, ZETEC motor. E sad ja kontam, kakvo god da je gorivo :) ispunjava valjda euro2 norme :) i gdje god naspem meni auto radi normala. Iako u 95% slucajeva sipam na EP na stupu, prije interexa..
tony montana
Posts: 212
Joined: 30/11/2012 21:07

#23 Re: OMV gorivo

Post by tony montana »

Na Energopetrolu je najbolji dizel,a za benzin je svejedno gdje sipate.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#24 Re: OMV gorivo

Post by goran16v »

Qler wrote:Ma benzin svari sve :) tj manje je osjetiljiv od novih dizela. Evo konkretno kod mene je 1.8 EURO2, 1998 godina, ZETEC motor. E sad ja kontam, kakvo god da je gorivo :) ispunjava valjda euro2 norme :) i gdje god naspem meni auto radi normala. Iako u 95% slucajeva sipam na EP na stupu, prije interexa..
ZETEC je motor star 21 godinu kad je generalno kvalitet goriva bio nizi da bi danas imao s njim problema, a to bi ugrubo bilo isto kao da za Golfa 1,9D ili 1,6D tvrdis da bez problema radi na sva dizel goriva, a projektovan za birvaktile D2. Ja sam za ZETEC motorom imao najvise problema upravo sa goriom, doduse to je bilo u autu 94. god od 97 do 2003 kad je kvalitet goriva pa i benzina bio jako nizak. Na tvoju srecu nisi vozio ZETEC u to vrijeme da vidis sta znaci biti osljetljiv. Caki sa DURATECOM sam imao problema sa gorivom par puta, motor nemirno radio, mrsio, stucao, cak se pojavila i greska.
Last edited by goran16v on 25/12/2012 09:28, edited 1 time in total.
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#25 Re: OMV gorivo

Post by klixoris »

Vozim novijeg turbo dizelasa i redovno sipam diesel premium na OMV-u. NIsam nikada imao problema do posljednjeg sipanja gdje sam primjetio da motor malo drhti i lagano trokira kada stojim u mjestu onako u leru.... U voznji i kad stisnes gas nisam primjetio probleme....
Pretpostavljam da je nedavna prodaja OMV-a rezultirala i dizanjem ruku od jacih kontrola pa je i gorivo postalo prljavije
Cuo sam od vise ljudi da je Q diesel na Petrol pumpama prilicno dobar pa cu ga isprobati cim potrosim ovo goriva sto mi je ostalo sa OMV-a
Post Reply